NERVA-NOVA HIEUW! vervulling daarvan drukt neer, elecht meer, naarmate do Innerlijke bereid heid om zich aan de plichtsvervulling te geven, minder groot is. Hierbij denk ik dan speciaal aan onze volks- genootcn, die In Duitschland te werk Zijn gesteld en waaronder er zoovelen zijn, die nog niet kunnen Inzien, dat hun tewerkstelling een noodzaak is. Wanneer zij maar allen Inzagen, dat hun werk er toe moet bijdragen om Europa en daarmede ook eigen volk en vaderland te -ichouden, zouden de lasten lichter te dragen zijn. Ouders, vrouwen, verwanten van hen, die werken In Duitschland, spoort In uw brieven uw zonen en mannen aan, dat zfj toch nimmer vergeten fnogen, dat zij ons volk vertegen woordigen, dat de naam, die oni volk in het buitenland zal krijgen, voor zulk een groot deel afhangt van hun gedrag. Een ieder zal begrijpen, dat Ik nu denk In het bijzonder aan al mijn kameraden aan het front, In de hos pitalen en aan het thuisfront, die wederom een moeilijk Jaar achter den Zug hebben. Gehoond door eenigen, niet begrepen door velen, vormen zij toch naar mijn vatte overtuiging te samen de phalanx, d.'e ons volk uit den nood cn de vernedering van he den zal opvoeren naar een gelukkiger toekomst. Voor ons volk In zijn geheel, maar voor mijn kameraden in het bijzonder, was Ik gelukkig te rug te kunnen komen van het on derhoud met den Fllhrer met de over tuiging en den waarborg, dat een vrije ontplooiing van onze volksche kracht zonder eenigen gewetensdwang voor ons is weggelegd. Het is zoo betreurenswaard, datr ons volk ook in deze moei lijke tgóen nog niet eendrach tig staat, hoeveel zorgen en inspanning ik mij met mijn kameraden ook in een reeks van jaren daarvoor getroost hebben. Wel is de noodzaak van deze saamhoorigheid meer en meer doorgedrongen, maar de weg daarheen is met voet angels en klemmen bezaaid door de toenemende materiee- le moeilijkheden. Het is zoo moeilijk om daarover heen te zien naar een toekomst, die zooveel beter is en ons allen trekt. Uit de worsteling van heden ontstaat een nieuw Eu ropa, een vast verbond van vrije volkeren; in dit verbond een herboren Nederlandsch volk, gelouterd door het leed, in eendracht en harmonie wer. kend aan zijn toekomst, in godsvertrouwen gedragen door den wil gerechtigheid te betrachten. De derde wensch. Als derde wensch voor het Nederlandsche volk spreek ik uit: Dat Kerstmis 1944 het Ne derlandsche volk vereenigd zal zien, dat allen die nu ver weg zjjn, weer tot hunne gezinnen in hun eigen huis zullen zijn teruggekeerd en dat wij dan allen met moed en vertrouwen de toekomst tegemoet zullen zien, wetende, dat wij staan aan den vooravond van een nieuwe periode in ons volks bestaan, een periode, die een geweldigen opbloei te zien zal geven van onze nationale waarden, omdat wij ons be kend zullen hebben tot de groote Germaansohe en nog grootere Europeesche gemeen schap, die de eenig mogelijke waarborg is voor de handha ving van de geestelijke en ma terieel© waarden, die «ij be hoeven. Mogen deze drie 'wenschen vervuld worden tot heil van volk en vaderland. Mijne volksgenooten, veel heil en zegen in het nieuwe jaar. DE RAAPOLIE-AFFAIRE, (Van onzen Haagschen correspondent). Wat mag wel de achter grond zijn van de raapolie affaire, die veler gemoederen in beweging gebracht heeft? Na hetgeen de Haarlemsche politie heeft medegedeeld om trent de fiesschen met 4 rant soenen inhoud, die tot 30 gr. te weinig bevatten, hebben velen zich afgevraagd of ook zij te kort zijn gekomen. Deze vraag is niet zonder meer be vestigend of ontkennend te beantwoorden. Nu eenmaal proces-verbaal is opgemaakt zal de Inspecteur van de Prijs - beheersching moeten uitma ken of hier van onderwicht sprake is geweest resp. of den fabrikanten eenige blaam treft. Inmiddels doet men goed, voor oogen te houden, dat het vullen van de fiesschen in de fabriek machinaal geschiedt, en wel niet op gewicht, doch op volume. De oliestroom stopt automatisch op een be paald aantal millimeters van den top van de flesch, zoo doende eenige ruimte overla tend voor de zich daar ont wikkelende spanning, welke de kurk anders niet zou ver dragen. Nu zijn er den laat- sten tijd door verschillende oorzaken nog al eens wat fiesschen van de glasfabriek ontvangen, welke dikker wa ren dan gewoonlijk. Waar glas zit kan geen olie zitten en in vakkringen is meu dan ook van oordeel, dat nooit eenige ga rantie gegeven kan worden omtrent een op het gram nauwkeurige inhoud van een flesch. Op de etiketten der 4- ranlsoens-flesschen heeft men dan ook kunnen lezen: In houd circa 720 gr. Ook vóór den oorlog zullen dergelijke ve- chillen in den in houd van de olieflesschen on getwijfeld voorgekomen zijn. Toen dacht men er echter niet aan het ontvangene te gaan nameten of -wegen. Nu even wel de bepalingen van deze distributie het noodzakelijk hebben gemaakt dat uit de fiesschen telkens rantsoenen van 180 gr. werden afgele verd is het te begrijpen, dat elke vierde klant, die dus het volle onderwicht van de heele flesch te dragen kreeg, zich in zulk een geval te kort ge daan voelde. Terecht kon hier gezegd worden, dat diegene, aie het onderste uit de flesch wilde hebben, in zekeren zin het lid op den neus kreeg. Het staat niet aan ons om te beoordeelen in hoeverre hier van een ernstige benadeeling van een deel der bevolking ge sproken moet worden. Wij kre gen den indruk, dat het onder zoek wordt geleid met de voortvarendheid, die deze zaak VOEDINGSGEWASSEN IN EIGEN TUIN. Kweekt tuinkers op de vensterbank! Deze pikante groente, welke een zoo smakelijk en tevens gezond toekruid is bij het ont bijt, kan door een ieder in alle jaargetijden worden gekweekt. Dit geldt ook voor hen, die geen tuin bezitten. Want tuin kers kan ook zeer goed in een bloempot, schotel of kistje met wat aarde op de venster bank van uw nuiskamer of serre worden geteeld. Dit kan ook thans, in het midden van den winter wel ge schieden. Nadat de zaadjes van de tuinkers in de bloem potten. schotels of kistjes zijn gezaaid en met een zeer dun laagje aarde overdekt, plaatst men ze in het volle licht vlak tegen het glas op de venster bank. Hoe meer licht, hoe be ter. Voorts zorge men er voor, dat de aarde niet uitdroogt en houde deze dus vochtig. Reeds na ongeveer 4 dagen komt de tuinkers boven den grond en na een paar weken kan ze worden gesneden. Weldra gaan de afgesneden plantjes opnieuw ontspruiten, zoodat men deze groente dan nogmaals kan snijden. Tenein de dezen tweeden groei nog te bevorderen, moet men wat snelwerkenden, in water opge- losten bloemenmest aan de aarde toedienen. Indien men bovendien één k twee keer per maand nog opnieuw gaat zaaien, dan kan men aldus in het koude seizoen herhaalde lijk over aigen geteelde, ver- sche tuinkers beschikken. In het voorjaar kan deze zelfde groente ook zeer goed in bloembakken buiten op de vensterbank of op het balkon worden gekweekt, Aldus ligt de teelt van tuinkers letterlijk binnen een ieders bereik. Uit het Jacob van Lennepkanaal te Amsterdam is het lijk opgehaald van een 57-jarige vrouw. Later op den dag is in de Rechtboomsloot het lijk drijvende gevonden van een 43-jarigen man. Vermoe delijk zijn beiden slachtoffers van de duisternis. Aan het strand te IJmuiden is het lijk aange spoeld van een 33-jarïgen sto ker der koopvaardij uit VIaar dingen. stellig verdient. Niet alleen de distributiegerechtigden, doch zeker ook de fabrikanten zien met spanning uit naar de of- ficieele uitspraak, die zal uit wijzen of hier van schuld of nalatigheid gesproken moet worden en, in het bevestigen de geval, waar de verantwoor delijkheid heeft gelegen. Waar bleven 4000 schrijf machines Een diepgaand onderzoek van de Prijsbeheersching, dat geruimen tijd heeft gevorderd, bracht aan het licht, dat een Arnhemsche koopman in schrijfmachines in den loop van dit jaar minstens 3600 machines tegen buitensporige prijzen heeft omgezet. In het geheele land werden machines opgekocht tegen prijzen, vari- eerende van 300 tot 850 en na revisie met eenige hon. derden guldens winst aan ge gadigden doorverkocht. Op deze wijze kostte een oude Remington 1500. Een verte genwoordiger van genoemden handelaar genoot naast een salaris van 50 een provisie van 200 per week. De voornaamste leveran ciers waren een kantoorma- chinehandel te Arnhem, die er ongeveer 1600 leverde voor gemiddeld 650 per stuk, een machinehandel te Amsterdam, die enkele honderden exempla ren aanbracht en voorts eeni ge personen te Nijmegen, die elk enkele tientallen machines tegen dergelijke prijzen ver schaften. Bij de laatsten bleek tevens, dat deze handel zich over een veel langeren trjd dan een jaar uitstrekte en dat het aan tal verhandelde kantoorma chines nog grooter moet zijn, maar ook, dat het juiste aan tal niet op een honderdtal nauwkeurig is vast te stellen. De opsporingsdienst van de prijsbeheersching heeft in al deze gevallen proces-verbaal opgemaakt. Voor de huisvrouw HET NAZIEN VAN DEN INMAAK. Het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Wanneer de groenten in het vat zitten, moeten zo geregeld nagezien worden. Zoowel op den zouten inmaak als ook op den zurer vormt zich een dik vlies, d« kim of kaam. De kaam van zuur kool, zure roode kool en zure sntj boonen moet verwijderd worden, als de Inmaak onaangenaam riekt. Te- geUJkerttJd kan men den steen, het plankje en het doekje reinigen. Soms is het noodig met een borsteltje den binnenrand van het rat schoon maken. Het voornaamste Is, dat steeds gezorgd wordt, dat de inmaak onder het vocht blijft staan. Bi) zure inmaak het vocht aanvullen met schoon koud water, waarin per liter g zout is opgelost. De pekel van ute inmaak bijvullen met koude pekel, per liter water 200 g zout toevoegen. Staat de ïoute inmaak vol doende onder pekel en heeft zich daarboven een mooi gesloten vlies ge vormd. dan is het niet bepaald nood zakelijk Iedere week den inmaak te verschooncn. Men kan volstaan met het reinigen, waaneer er groente uit het vat gesomen wordt. Een enkele maal treft men in de bovenste laag der groente maden en larven aan. Men moet deze zorgvuldig verwijderen. De Inmaak kan gewoon gebruikt wor den. Zenutc* ppbouvccnae stoffen! Lusteloosheid, hoofdpijn, prikkel* baarheid en nog zooveel meer Vaak een gevolg van een geschokt feenuwgestel! Neemt daarom gere geld Nerva-Nova, het specifieke I* Afgii tft"'* Pj cj Feuilleton TWEE ZUSTERS 10) door B. REEN, „Ik voel me nu weer volko men in orde, dank zij u", ant woordde Paula. „Ik zou alleen wel willen, dat ik iets voor u kon doen als vergoeding voor den last, dien ik u heb veroor. zaakt". „U kunt inderdaad ietavoor me doen en dat is uw mond te houdep over het feit, dat ik u uit het water heb gehaald", zei hij kortaf. „Ik wil niet het slachtoffer worden van verslaggevers en fotografen, die wat ik gedaan heb tot een heldendaad gaan verheffen. Hebt u me dus goed begre pen Geen woord hierover aan niemand!" „Ik begrijp heel goed wat u voelt", gaf Paula ten ant woord. „Ik zou zelf ook een hekel aan zooiets hebben. Maar u zult er toch, hoop ik, niets op tegen hebben als ik u zeg, dat u erg dapper bent?" Ze stak haar hand uit. Ter wijl Bert van- den- Bosch, die in zijn groote bruine hand klemde, keek hij haar eeü wei- jiifi «jizeker aart* „Ik geloof, dat u ook een beetje dapper bent, is het niet?" zei hij op een vriende lijker toon dan tot nu toe. „De meeste meisjes zouden het op een schreeuwen hebben gezet. Bent u er zeker van, dat u alleen thuis kunt komen?" „O, ik ben nu weer heele- maal in orde, dank u wel", verzekerde Paula hem. „Ik heb de fiets bij me. Ik moet in de Marktstraat zijn in lunch room Horaeman, daar woon ik, dank u nog wel". Ze haastte zich naar het bootenhuis, waar ze haar kleeren had achtergelaten en waar op dit vroege uur nog niemand aanwezig was. Haar avontuur had het later doen worden dan gewoonlijk en ze wilde een standje van haar vader vermijden. Maar standjes en verwijten fleden dien morgen langs aula af, alsof ze gekleed was in een harnas, dat haar geluk tegen de buitenwereld bevei ligde. Er had een verandering, in haar plaats gegrepen, een verandering,d1eglte?aji£lers besefte nietf^STTTCr^ieeerste wilde golf van liefde was, die haar hart ooit had gekend, welke haas 200 ongeloofelijk gelukkig maakte. Maar het beeld van Bert bleef haar gedurende het werk van dien morgen voortdurend bij. Ze hoorde de echo van zijn diepe stem boven alle andere geluiden uit. .Waarschijnlijk zou ze hem nooit meer terug zien. Iemand, die zoo vroeg aan den waterkant zjjn ontbijt zat te verorberen, waa ver moedelijk een toerist. Maar dat scheen er voor Paula niet op aan te komen. Ze zou hem zich altijd blijven herinneren, zijn oogen, zijn forsche gestal te, de manier waarop hg sprak. Ze hield zichzelf met een gelukkigen glimlacht voor, dat ze nu nooit meer jaloersch op Corrie behoefde te zijn. Ze had haar eigen geweldige avontuur gehad, waarvan verder nie mand iets wist. Het was iets, dat niemand haar ooit zou kunnen afnemen. Zooals gewoonlijk namen Paula en Corrie ieder een ge deelte van de zaal voor haar rekening tijdens het middag eten. Toen Paula op een gege ven oogenblik uit de keuken komend rondkeek naar haar zuster, hoorde ze Corrie hard op lachen. XWordfc yervolgd). MIDDELBURG Te water geraakt cn verdronken. Maandagmorgen omstreeks half zeven hoorde de politie in het duister hulpgeroep uit de richting Rotterdamsche kaai komen. Onmiddellijk ging men op onderzoek uit, doch kon niets ontdekken. Ook dreggen had aanvankelijk geen resul taat. Later op den dag werd het lijk opgehaald van den 48- jarigen gehuwden grondwerker J. K. alhier. De man, die op weg naar zjjn werk was, is vermoedelijk door de duister nis misleid, te water geraakt en verdronken. Diefstal van konijnevellen. Namens de fa. P. deed de Koopman P. S. v. d. B. aan gifte dat onbevoegden zich toe gang hadden verschaft tot haar opslagterrein aan de Los- kade, waar een partij half ge droogde konijnevellen werden ontvreemd. Op last van den corpscom mandant is F. v. O. als ver dacht van diefstal van die ko nijnevellen aangehouden. Rijwiel verdwenen. J. J. A, H. deed aangifte dat zijn rijwiel dat hij des avonds eenigen trjd onbeheerd voor een woning in de Korte Noord straat had geplaatst, na eeni gen tijd was verdwenen. VLISSINGEN Een raadselachtig geval. Maandagavond trof de poli tie bij de begraafplaats onder prikkeldraad in het donker een 17-jarig meisje aan, dat voorgaf van haar rijwiel te zijn gevallen en ter plaatse reeds geruimen tijd te vertoe ven. Een nader onderzoek zal worden ingesteld in hoeverre haar verklaringen op waar heid berusten. Zij is door de zorgen van de politie onder het ouderlijk gezag terugge bracht. GOES Gevonden voorwerpen. In December 1943 rün aan het bu» reau van politie te Goes onderstaan de voorwerpen als gevonden aangege* ■*^n: Beursje met één cent; gekleurd iord; 9 wanten; ronde zaklantaarn; konijn; 10 portemonnaie's met Inhoud; 6 sleutels; 3 rijwielhandbeschermers; motorhandschoen; étui met inhoud; 2 rozenkransen waaronder In étui; gou den collier; 7 handschoenen; para- pluie; 3 paar handschoenen; 11 ledige zakken; kruisje; zilveren ring; regen- kapje; zilverbon van 1; kist met pakpapier; krat; etoomer; armband; 3 paar wanten; sjaal; vulpenhouder; kinderschoen; zilveren vulpotlood; ele ment voor electrlsch gehoor-apparaat; stopverfmes; hondenhalsband; 3 cein tuurs; ring met sleutels; paar motor handschoenenbankbiljet van J 10; enkele melkbennen; zakdoek; muts; dameshoed; hond; rijwlelsleuteltje; hangertje; Jutezak: textielkanrt en punten; snoer koralen; padvinders- riem; zak pootaardappelen cn dames- Üwiel. Sport Handbaluitslagen. 2e klasse: VolhardingWal cheren 43. 3e klasse: Marathon H Marathon m 71, Overige wedstrijden afgelast. Wedstrijdprogramma. 2e klasse: Walche ren; A.V. '35Volharding. 3e klasse: OlympusA.V.'35 III; Marathon U—A.V. '35 II; Marathon IIIWalcheren II. Darned Marathon IE.M.M.; A.V. '35 IMarathon II. COMPETITIESTANDEN. 2e das se. Marathon 3 3 0 0 18—G 6 Volharding 2 1 1 0 8—7 3 A.V. '35 3 1 1 1 7—10 3 Walcheren 3 0 1 2 10—13 1 E.M.M, 3 0 .1. 2 6—14 .1 3e klasse. Marathon 2 3 3 0 0 18—3 6 A.V. '35 2 3 3 0 0 9—2 6 Marathon 3 4 2 0 2 1411 4 A.V. '35 3 3 0 0 3 1—12 O Walcheren 2 3 0 0 3 5—18 0 Olympus a 0 Q a 0-0 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2