PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Opnieuw 6 torpedojagers tot zinken gebracht. Nieuwjaarswenschen voor 't Nederlandsche volk. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week ot 2.42 per kwartaal. Franco per post i 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct, minimum per adver tentie J 2.05. Sc abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. .Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. WOENSDAG 5 JANUARI 1944 DIT NUMMER BESTAAT 187ste JAAROANG BLADZIJDEN NUMMER 8 De Bureau* van ons blad zijn gevestigd te: Vlistmnen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 Ujnenj, Redacue na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Doadenscüe Kaai 29. Redactie tel. 3521, Admlnlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turf kade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg i Kanaalstr. 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Admuuau»"» Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35. tel. 21. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Dinsdag bekend: In het Zuidelijk deel van het Oostelijke front, tot ten Zuiden van Kief, is de dag bij plaatselijke gevechtsactivi teit over het algemeen rustig verloopen. In het gevechtsgebied van Sjitomir blijven de bolsjewie ken verder aanvallen met sterke strijdkrachten. Zij le den door den taaien afweer en de tegenaanvallen vol élan onzer troepen zware verliezen. Een vrij groot aantal bolsje wistische tanks werd daarbij vernietigd. Bij Witebsk werden opnieuw ondernomen vijandelijke aan vallen afgeweerd. Ten N.W. van de stad drongen Duitsche jagers, ondanks taaien tegen stand, en verscheidene met steun van tanks ondernomen vijandelijke tegenaanvallen ver der op. Ten N.W. van Newel sloegen onze troepen bolsjewistisch! aanvallen af. Van het Zuid-Italiaansche front worden geen bijzondere gebeurtenissen gemeld. In het gebied van de Mid- dellandsche Zee en de bezette Westelijke gebieden zijn Maan dag by luchtgevechten en door afweergeschut 16 Britsch-Ame- rikaansche vliegtuigen neerge schoten. 1 Duitsch jachttoestel wordt vermist. Maandagnacht zijn eenige vijandelijke storingsvliegtuigen naar West-Duitscnland gevlo gen. Bij de voortzetting harer aanvallen op vijandelijke bevei- ligings-strijdkrachten op den Atlantischen Oceaan, hebben onze duikbooten opnieuw torpedobootjagers tot zinken gebracht. Daarmede heeft Britsch-Amerikaansche vloot in de laatste 10 dagen door duikbooten in totaal 21 torpe dobootjagers verloren. TERREURAANVAL OP KIEL. Dinsdagmiddag hebben for maties Amerikaansche bom menwerpers een terreuraanval ondernomen op de stad Kiel. Naar het D.N.B. verneemt vond de aanval plaats bij een zeer sterke bewolking van uit een hoogte van 7000 tot 9000 meter. De woonwijken en de Universit.itswijk werden door talrijke brand- en fosforbrand- bommen ernstig getroffen. Ook het historische stedelijke slot liep zeer zware schade op door brandbommen. Volgens de tot nu toe beschikbare rap porten werden 18 viermotorige Amerikaansche bommenwer pers neergeschoten. Het is echter mogelijk, dat dit aan tal nog strjgt. Tijdens de zeer hevige luchtgevechten bij de nadering en den terugkeer der vgandelïjke formaties werd bovendien een aantal der be- feleidende jachtvliegtuigen oor Duitsche jagers neerge schoten. Pistoia gebombardeerd. De stad Pistoia, aan den voet der Apenijnen, waar zich geen militaire doelen bevin den, is Maandag door een Anglo-Amerikaanschen ter reuraanval getroffen. Talrijke i woonwijken werden met bri sant- en brandbommen be stookt. De bevolking leed zware verliezen. Het door tal rijke artistiek en historisch waardevolle gebouwen omring de Domplein kreeg verschei dene voltreffers, o.m. werd de uit de 12e eeuw stammende Dom zwaar beschadigd, even- als het beroemde Octogonale Baptisterium en het gerechts- i gebouw, beide uit de 14e eeuw. Ook de in de 12e eeuw gebouwde St. Paulskerk kreeg Verscheidene treffers. De aanval op Parijs. Naar de Parijsche bladen melden, zijn bij den laatsten Anglo-Amerikaanschen lucht aanval op Parijs acht woon schepen, die op de Seine lagen, tot zinken gebracht. Twee de zer schepen gingen met de bewoners onder, op een derde werd een vrouw gedood. Van de andere konden de bewo ners gered worden. Het aantal slachtoffers van den aanval is gestegen tot 262. L Generaal Franco heeft een de- I C b uitgevaardigd, op grond waar- p ,i alle Spanjaarden, die sedert den I firgeroorlog in het buitenland leven van dienstplichten eeftljd rijn, ««raar Spanje kunnen terugkeeren, zon- <r der dat rij zooale tot dusverre we- y,'qens desertie ter verantwoording zul- .n worden geroepen. 50 doodea bij explosie van Amerikaanschen torpedojager. Bij de explosie van een Amerikaanschen torpedojager ten N.O. van Sandy-Hook in de baai van New-York, zijn ten minste 50 man marineper soneel omgekomen. Het aantal leden der bemanning is nog niet bekend, doch in vredestijd bedraagt de bemanning van een torpedojager reeds meer dan 200 koppen. In oorlogstijd is dit aantal nog hooger. Het Amerikaansche departement van marine heeft inmiddels bekend gemaakt, dat er 163 man gered zijn, van wie 108 in gewonden toestand. Treinbotsing in Spanje. Bij Torre del Bierzo, onge. veer 80 km. van Leon (Span je), zijn bij den uitgang van een tunnel een reizigerstrein en een kleine rangeertrein op elkaar gereden. Verscheidene wagens van den reizigerstrein, die nog in den tunnel stonden, geraakten in brand, waarbij de inzittenden niet konden vluchten. Men vreest, dat slechts weinigen het leven hebben behouden. Volgens de gegevens, waar over men tot dusverre be schikt, zijn 26 personen om gekomen en 61 gewond. Het ongeluk is veroorzaakt door het weigeren van de remmen van den reizigerstrein. Op het sterk hellende traject kon toen een botsing niet meer verme den worden. De rangeertrein kwam ver volgens nog in botsing met een kolentrein, doordat de signalen niet functionneerden. Verscheidene goederenwagens ontspoorden en dxie leden van het treinpersoneel kwamen bij dit tweede ongeluk om het le ven. De verliezen der benden op den Balkan. Van officieele zijde worden de verliezen der benden in Kroatië, Montenegro en Alba nië in het Ljjdvak van 1 Sep tember tot einde 1943 als volgt opgegeven: 25.000 dooden, ongeveer 20.000 gewonden en 10.000 ge vangenen. Ontwapend werden ongeveer 100.000 man solda ten van Badoglio. De buit be draagt o.a. 436 kanonnen, 8 stukken luchtdoelgeschut, 2817 mitrailleurs, 592 mij nenwer pers, 75.635 geweren, 11 stuk ken panserafweergeschut, 187 automatische pistolen. 96 pant serwagens, 1396 auto's, 413 motorfietsen, 33 schepen, 6994 paarden. Bovendien werd nog ander oorlogsmateriaal, alsme de levensmiddelen buitge maakt. RADIOREDE VAN MUSSERT, Staalversperringen in de zee. Onver moeid zijn de Duitsche nettenleggers bezig en toch kunnen zij niet in het weermachtsberlcht genoemd worden, Hun werkzaamheden en hun resulta ten blijven In stilte. De netten worden door vele mannenvuisten uitgerold. PK Richter/We/CNF/P 71-jarige dame vermoord. Maandagavond is de 71-ja- rige mevrouw N. van Campen in haar woning aan de Stein- laan te Hilversum, dood ge vonden. Zij was om het leven gebracht door het inslaan van den schedel. De moord werd ontdekt door iemand met wien zij een afspraak had gemaakt en die op herhaald bellen en ook na telefoneeren geen ge hoor kreeg. Mevrouw van C. was goed gesitueerd, zoodat men voor de motïe%'en van den moord in deze richting zoekt. Kolonel der staatspolitie Kooymans naar Oostfront. De chef van den algemee- nen staf, kolonel der staats politie P. J. Kooymans, ver trekt over eenige dagen voor de tweede maal vrijwillig naar het Oostfront. Gedurende zijn afwezigheid zal zijn functie worden waargenomen door den luitenant-kolonel der staats politie, IJ. de Boer, thans waarnemend gewestelijk poli- tie-president te Groningen. Winterhulp propageert het volkslied. Winterhulp Nederland zal bij haar eerste collecte in het nieuwe jaar op 8 en 10 Ja nuari geen bloempjes, geen molentjes, geen poppetjes e.d., maar een zangbundeltje uit reiken aan ieder, die zijn gift in de roode bus met het kla verblaadje werpt. Het is een klein boekje, weinige centime ters groot en met slechts en kele bladzijden, maar toch be vat het zes liedjes, met mu ziek in noten en cijfers erbij. Zes verschillende bundel tjes bevat deze serie uit- fegeven in samenwerking met e stichting Nationaal Zang feest nl. twee bundeltjes volksliederen, minneliedjes, jeugdliedjes, kinderliedjes en drink- en schertsliederen. Op 54-Jarigen leeftijd Is te Hilversum overleden de bekende mu sicus Leo Ruygrok. Leo Ruygrok was jarenlang verbonden aan het resi dentie-orkest. De laatste Jaren was hij als dirigent aan den Ned. Om roep verbonden, Het Amerikaansche ministerie van marine heeft Maandagavond me degedeeld, dat den 24sten December 1943 op den Atlantischen Oceaan een Amerikaansche torpedojager getorpe deerd en tot zinken is gebracht. Een Amerikaansche zg. „vlie gende if. Dinsdagmiddag omedelorp in de Zuid-Zweedsche pro vincie 8chonen, een noodlanding ge- akt. Aan boord bevonden zich 10 man. Vliegtuig en bemanning wer den geïnterneerd. Op Nieuwjaarsdag heeft de leider voor de radio een Nieuwjaarsrede tot het Ne- nederl. volk uitgesproken. In Augustus zal het 30 ja ren geleden zijn, dat het oude Europa ophield te bestaan, aldus de leider. Het was im mers in Augustus 1914, dat de eerste wereldoorlog uitbrak! Van 19191939 was er de tus- schenpoos van uiterst felle be wogenheid van het innerlijk leven der meeste Europeesche volkeren, gevolgd door den tweeden wereldoorlog, die nu woedt. Is er nog iemand die denkt, dat het Europa van 1914 nog terug zal komen? Bewust of onbewust begrijpt een ieder, dat wij leven in een tijdperk, waarin wereldge schiedenis wordt gemaakt, Een wereldrevolutie voltrekt zich naar Gods wil». dien wij bijna nimmer kunnen doorgronden en waarnaar wij nog altijd zoekende zijn en aan deze wereldrevolutie ontkomt geen enkel volk. Van 1914 tot 1918 waren wij, als Nederlandsch volk, geheel passief, neutraal noemde men dat. En nu zijn wij actief betrokken in de we reldrevolutie of wij dit willen of niet. Die activiteit Is al begonnen in 1935. toen de Nederlandsche regeering als eerste in Genève sancties eischte te gen Italië. Daarna door deel te ne men aan de economische omsingeling van Duitschland door. den uitvoer van groenten, vruchten, boter, naar Duitschland onmogelijk te ken en voor een appel en een ei onze boter naar Engeland te brengen. Vele millioenen kilogrammen voedsel werden vernietigd. Vele malen heb ik gewaarschuwd tegen deze goddelooze voedselvernletiging, vreezende, dat gerechte straf daarvoor eens zou ko men in het lijden van gebrek door ons volk. Maar de groote meerder heid van ons volk kon mij niet ver staan door het heidensch lawaai, dat tegen mij werd gemaakt, zoo ver volgde de leider. In 1940 kwam wat komen moest, het onvermijdelijke, omdat onze kust niet tegen Engeland en Amerika ver dedigd was. Het was toch zoo dui delijk, dat als de kust niet verde digd werd, de Duitschers op een ge geven oogenbllk moesten komen om het zelf te doen. Nu begrijpen wij allemaal, dat als de Duitschers hier aan de kust niet zulke sterke verde digingswerken gemaakt hadden, de Engelschen en Amerikanen hier ge land zouden zijn inplaats van In Zuid-ltalië en, indien zij nog niet ge land waren, hier zouden landen in de naaste toekomst. En wat dan nog, vragen velen? Dan gaan Immers de Duitschers direct op de vlucht, dan zijn wij weer vriJ7 Zeker is, dat als de door de Engelschen en Amerikanen ir het Westen voorgenomen in vasie hier plaats zou vinden, ons vaderland het strijdtooneel zou worden en daardoor zou worden verwoest. De eerste wensch. En hiermede ben ik dan ge komen tot den 'eersten van de drie wenschen, die ik op dezen Nieuwjaarsdag voor ons volk wil uitspreken. Deze wensch luidt: Moge ons vaderland gespaard blijven voor een Engelsch- Amerikaansche invasie, die ons land tot oorlogstooneel zou maken, onze steden en dorpen zou verwoesten en dood en verderf over het volk zou brengen. Maar in dit jaar dreigt ons nog een tweede gevaar, nog erger dan het hierboven ge noemde: het bolsjewistische. Dezelfde legers, die de Poolsche weermacht in 18 da gen vernietigden, die de En gelschen-bij Duinkerken in zee wierpen, die de Fransche le- fers in 6 weken tot overgave won gen, diezelfde legers staan nu 2*£ jaar in strijd met den Sovjet-Russischen ko los. Vele millioenen bolsjewie ken heeft Stalin geofferd; meerdere millioenen men- schenlev»r.; :s hij bereid te of feren om zijn doel te berei ken: de groote stap tot de wereldrevolutie. waarmede Lenin in 1917 begon. Wanneer de Duitsche weer macht den dam in het Oosten niet zou kunnen houden, zul len de bolsjewisten geheel Eu ropa overstroomen. Het is dwaasheid te denken, dat een Westelijk strookje van Europa daarvan verschoond zou blij- ven, zooals velen nog doen, die gelooven, dat Engeland en Amerika dit blijvend zouden kunnen beletten. Zij, die deze gedachten verbreiden, zijn de genen, die over kapitalen öe- schikken en een zeer korten Engelsch-Amerikaanschen be zettingstijd, die mogelijk is, willen gebruiken om met hun kapitaal naar Canada uit te wijken, daarna ons vaderland en de groote massa van ons volk overlatend aan het dan onvermijdelijk ook over West- Europa voortschrijdend bolsje wisme. Dan zal de doodsklok over ons volk luiden. Gelukkig, dat in de laatste maanden van het afgeloopen jaar bleek, dat meer en meer volksgenooten dit gevaar gaan beseffen, nu het nader tot ons is gekomen. Zij zien nu, waarom duizenden en dui zenden van onze beste jonge mannen zich hebben ingezet in den strijd tegen het bolsje wisme. Moge in dit nieuwe jaar velen, zeer velen hun voorbeeld volgen. Het is geen lafheid waardoor nog velen worden teruggehouden; het is wanbegrip. Wij moeien ons best doen dit wanbegrip uit te roeien; dan zal jong Nederland weer weerbaar worden en door die weerbaarheid de rechten van volk en vaderland handhaven. De tweede wensch. Mijn tweede wénsch voor ons volk is dan deze: Moge de dam in het Oosten gevormd door de Duitsche weermacht, de verbondenen en de vrijwilligers, in de komen de maanden zoo sterk blijken te zijn, dat de met millioeneu- legers aanstormende bolsje wisten en hun door Amerika geleverde enorme strijdmidde len er niet doorheen komen, waardoor Europa van het bolsjewisme gered zal worden. Voor deze redding op het kantje af zullen eens al le volkeren van Europa dank baar zijn, aan allen, die daar aan mede hielpen en daarvoor leden, dankbaar bovenal aan den man op wiens schouders God de geweldige verantwoor delijkheid heeft gelegd Euro pa te behoeden voor den on dergang in het bolsjewisme; Adolf Hitler. En nu mijn derde Nieuw- jaarswensch voor het Neder landsche volk. De dagen vaa Kerstmis en Nieuwjaar zijn meer dan andere tijden van het jaar, dagen van bezinning en concentratie. Kerstmis 1943 is voor zoovelen van ons volk een droeve Kerstmis geweest. Onze gedachten gingen niet alleen naar hen, die door den dood van ons heengingen, maar ook naar onze volksge nooten overzee, die door den wereldoorlog reeds jaren lang van hunne gezinnen geschei den zijn en van wie de naaste verwanten zelfs niet weten of zij nog in leven zijn. In tien duizenden gezinnen waarvan de vaders of de zonen in Duitschland werken, was er leegte. En zeker kunnen wij ervan zijn, dat bij alle volks genooten buiten 's lands gren- ten, te land of ter zee op Kerstavond één wensch over- heerschte: volgende Kerstmis thuis te zijn. En hun wensch is de onze. Een hoogst ernstig en uiterst moei lijk Jaar Is begonnen. Een Jaar, dat zonder twijfel veel leed en ellende over millioenen zal brengen. Vele pLchten zijn te vervullen en de Juist»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1