3 oJf: mmiT HUfffiun UIT DE PROVINCIE CompOot van "«a-.-dnleuzo «lachter» ontmaskerd. Vorige weck heeft de opspo- ringsdienst van de marechaus- soe te Middelburg een wijdver takt complot van frauduleuze slachters en hun medeplichti gen ontdekt. De zaak kwam aan het rollen doordat een landbouwer aangifte deed van diefstal van een schaap. Reeds spoedig slaagde de marechaus see cr in den dader aan te hou den. Het bleek dat het dier frauduleus was geslacht, met het doel het vlecsch clandestien te verkoopen. Door de aanhou ding van den dïei kwam men ook op het spoor van een per soon waarmee hg clandestien had geslacht en vandaar weer on een ander adres waar on geoorloofd een schaap was ge slacht. Dit laatste had echtei mat den vorengènoemden dief stal niets uitstaande. Twee in woners uit Middelburg en een jongeman uit Den Haag werden in verband met een en ander gearresteerd. Allen legden een bekentenis af. De onderzoekin gen hadden hier tot resultaat dat men weer achter een ander adres kwam, waar ook duistere praktijken werden uitgevoerd. Er kon daar een clandestien geslacht varken in beslag ge- nomeh worden. Toen de mare- - chaussee den volgenden dag verder op onderzoek uittoog, kwam zrj in de omgeving van Middelburg bij een landbou wer- vrachtrij derop wiens erf een groote clandestiene slach terij werd ontdekt. Uit hetgeen daar gevonden werd. kon worden nagegaan, dat 2 koeien, 3 schapen en 1 i varken waren geslacht, terwijl 1 voorts de frauduleuze slach- i ting van nog o schapen aan dit adres aan het licht kwam. Bovendien werden ter plaatse 7 schapen aangetroffen, die voorbestemd waren denzelfden weg te volgen. Deze dieren werden in beslag genomen. De huiden van de geslachte die ren, die deels in den grond verstopt waren, werden terag- gevonden. De frauduleus geslachte koeien waren afgeleverd door iemand, die volkomen tè goe der trouw had gehandeld, en niets met de clandestiene slachtingen te maken had. Voorzoover kon worden nage gaan is dit ook met de leve ranciers van de schapen het gevaL In verband met deze zaak is in verschillende deelen der provincie een groot aantal ar restaties verricht. Een deel der aangehoudenen is inmid dels weer op vrije voeten ge steld. Bij deze affaire zijn ook drie Middelburgsche sla gers betrokken. Een hunner heeft zelfs eep handje gehol pen bij het slachten van de koeien. Herkeuring maten en gewichten. De Commissaris der provin cie heeft b^ besluit 60 ge meenten aangewezen, waar in 1944 zitting zal worden gehou den voor de herkeuring der ma ten, gewichten, meet- en weeg werktuigen. Te Middelburg op 6, 7, 9, 10, 13 t.m. 17 en 20 t.m. 23 Maart; St. Laurens 24 Maart; N. en St. Joosland 27 en Grijpskerke 28 Maart. De data in Ap-.il zijn: Kam perland 3 Wissekerke 4. Kort- gene 5, Kats 12 en Colijns- plaat 12 en 13; in September: te O. en W. Souburg op 4, 5 en 6. Ritthem 6, Vlissingen 7, Lil t.m. 15 en 18 t.m. 20, udekerke 21. Biggekerke en Meliskerke 22. Zoutelande 25, Westkapelle 26 en 27, Dom burg en Aagtekerke 28 en 29; en tenslotte in October: te Oostkapelle 2, Serooskerke 3. Veere en Vrouwenpolder 4 en 5 en Arnemuiden 8. Walcheren Rijkspostspaarbank. WESTKAPEL.LT Rüks- Aan postspaarbank a' lier werd ae maand December ingelegd 13.277 en terugbetaald 886; 11 nieuwe boekjes Werdan uitgegeven. MIDDELBURG Twee rüwieldieven aangebonden. De recherche heeft H. J. A. v. d. V. cn A. R., beiden alhier woonachtig, aangehouden we gens diefstal van een rflwiel, waarvan zij de onderdeelen verkochten. De mannen zijn in verzekerde bewaring gesteld en zijn vandaag aan den offi cier van justitie voorgeleid. In verboden richting fietsen. De politie reikte een politio- neele waarschuwing uit aan J. V. uit Vrouwenpolder, die met zijn rg'wiel een straat in verboden richting bereed. VLISSINGEN Een goed begin? Op Nieuwjaarsdag verzocht een caféhouder assistentie van de politie, daar een man in zijn zaak was gekomen, van zijn stoel was gevallen en tot opstaan niet te bewegen. Bij onderzoek bleek, dat de man reeds dronken was, toen hij het café binnenkwam en ten gevolge van een val een arm had gekneusd. Door de zorgen van de politic werd hij naar een ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat hij slechts be schonken was, zoodat hij van daar naar het politiebureau werd overgebracht om zijn roes uit te slapen. Na ont nuchtering verklaarde de man aan de politie, Oud-en-Nieuw te heben gevierd, waarbn ste vig gedronken was. Bij een val van de trap had hij toen zijn linkerschouder gekneusd. Voorts werd op Nieuwjaars dag de hulp der politie inge roepen voor een huiselijken twist, waarbij twee zwagers handgemeen waren geraakt. De politie trad bemiddelend op. Konfynendiefstal. Een bewoner uit een der buitenwijken alhier, deed bij de politie aangifte dat hij in de vroege ochtenduren tot de ontdekking was gekomen, dat hg des nachts van 6 kongnen was beroofd. Waarschuwing. Zondagnacht werd door een politiepatrouille geconstateerd dat in een perceel in de Paul Krugerstraat, waarvan de be woners afwezig waren, nog licht brandde. Maatregelen werden genomen teneinde het licht te dooven. Nogmaals wordt het publiek er met den meesten nadruk voor gewaarschuwd, vooral b$j het verlaten van de woning, ervoor te zorgen, dat alle lich ten zijn gedoofd en dat alle kranen, zoowel van gas als water zijn afgesloten. Indien men met vacantie zgn huis verlaat, verdient het aanbeveling alle hoofdkranen af te sluiten. Van algemeene bekendheid mag thans worden geacht, dat bij lichtuitstraling de bewoner zich bloot stelt aan een boete van minstens 25, afsluiting van het licht- net voor den tjjd van 14 dagen en inbeslagname van de lam. pen. Zeeuwsch-Vlaanderen Ongeluk bü houthakken. AZEL. Bjj het hakken van hout had de ongeveer 17-jarige J. v. H. alhier het ongeluk met een hakmes zich ernstig aan de hand te verwonden. De jongen moest zich onder geneeskun dige behandeling stellen. Ned. Herv. kerk. AXEL Bij het hakken van gekozen de heeren M. Wielend en J. Wieles en tot diakenen de heeren C. Klaassen en A. Verlinde. Ned. Herv. kerk. IJZENDIJKE Tn 1943 had de Ned. Herv. iférk alhier te kampen met een tekort over 1942. groot 150. Door middel van het houden van een collec te en door giften is er 313.70 hiervoor ingezameld. Verduisteren van 28 Januari: van 16.458.45 uur De maan gaat morgen te 3.26 onder en komt te 13.47 op. Burgerlijke Stand GOES. Geboren: Johannis Leendert, z. v. Pieter van Sab- ben en Dingena Jannigje Paauwe; Pieternella Tannetje, d. v. Cornells Hillebrand en Blazina Paardekoopcr. Overleden: Leendert Evert van der Weele, 8 j., wonende te Rortgene; Jacobs Flipse, 57 j., echtgen. v. Willem Siepman. WESTKAPELLE. Geboren Kornelia, d. v. Leunis de Wit te en Pieternella de Witte; Andries, z. v. Johannes Slab ber èn Johanna de Pagter; Noach, z. v. Kornelis Roeise en Neeltje Janisse; Martinus Jan, z. v. Johannes Reijnhoudt en Tannetje Minderhöud; Jan, z. v. Samuël Minderhöud en Johanna W. Roeise; Kornelia, d. v. Pieter de Pagter en Eli zabeth Verhulst. OverledenNeeltje Wester- beke, 65 j., vr. v. Adriaan Huibregtse; Maatje Brasser, 75 j„ wed. v. Janus Huibregt se. OOSTKAPELLE. Geboren Johannes Adriaan, z. v. Lein de Kam en Antje Wondergem; Antonia, d. v. Jan Joosse en Jannetje Geldof. Overleden: Chriatoph Hetn- rich Heuckeroth, 71 j., man v. Hendrica H. van der Pot. KRUININGEN. Getrouwd: Leonardus Hendrikus Edelhau- sen, 25 j. en Pieternella Ca- tharina van der Borgt, 26 j. Overleden te Goes: Johannes Petrus, 6 d., z. v. P. A. de Maat en A. M. J. de Leeuw. KATTENDIJKE. Geboren: Geertruid Jannetje, d. v. Jo hannis Labeur en Anna Maria van Oosten; Jannetje, d. v. Adriaan Jansen en Maatje Ka- rel se. Overleden: Cornelia Haver» hoek, 64 j., echtgen. v. Florus Feleus. Kerk- en Schoolnieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Naaldwijk dr. W. Banning te Heemstede; te Okkenbroek W. Bartlema, cand. en hulp- pred. te Markelo (aangeno men); te Benschop S. Goverts te Bergschenhoek; te Ophe- mert E. C. Baart te Lathum; te Staphorst (2de maal) J. R. Cuperus te Doornspijk. Aan- f nomen: naar Helmond (toez.) Sprey te Gulpen; naar Fegenoord G. Samson te Hoor naar. Benoemd tot hulppred. te Cu- lemborg (evang.) H. J. van Druten, cand. te Zeist; te Delft J. M, Jalink, cand. te Utrecht; bedankt: voor Wildervank M. Blom, cand. en hulppred. te Enschede; voor hulppred. te Sirjansland T. A. Vonk Noor- degraaf, cz nd. te Oudenrijn. Rem. Broederschap. Beroe pen als predikant in tijdelilken dienst te Hoorn H. J. de Rgs, aldaar. Geref. kerken. Beroepen te Amsterdam-Z. (vac. wijlen dr. K. Sietsma) Jac. Jonker te Schiebroek-Hillegersberg. Geref. Gem. Bedankt voor Leidèn A. van Stuyvenberg te Yerseke. BEKENDMAKING. Het SS-Ersatzkommando Nleder- lande deelt mede: Met Ingang van 15 Januari 1944 ie het wederom mo gelijk ale hulpzuster tot het Dultcche Soode Krult toe te treden. Aan alle Nederlandeche mei tie* in den leeftijd van 2030 Jaar, die de litsehe taal begrijpen, wordt hier mede de gelegenheid geboden actief in lazaretten, ziekenhuizen of soort- lelijke Instellingen werkzaam tc zijn. Men kan zich melden bij: SS-Ersatz- kommando Nlederlande, Korte Vij verberg 5, Den Haag; Nebenstelle Amsterdam, Dam 4; Nebenstelle Gro ningen, Heerestraat 46; Nebenstelle Alkmaar, Langestraat 66; Neben stelle Heerlen, Saroleastraat 26; Ne benstelle Enschede* Hengetoecheatr. 30. POLITIEKE MOORD TE SON Op 23 December, des avonds omstreeks 7 uur, is de buurt- boerenleider ran den Neder- landschea Landstand in Son (N.B.), J. van Eek, door twee onbekend gebleven personen in zgn woning overvallen en neer geschoten. De daders waren binnenge drongen in het vertrek waar de heer van Eek en diens echt- genoote aan tafel zaten. Zij trokken een revolver en losten eenige schoten op den heer van Eek, die zwaar gewond werd en den volgenden dag in het ziekenhuis te Eindhoven over leed. Het slachtoffer was 45 jaar en vader van 9 kinderen. Over dezen aanslag kan nog nader worden gemeld: Toen de twee moordenaars de woonka mer binnendrongen, bevonden zich daar behalve het slacht offer, nog zijn echtgenoote en 3 kinderen van resp. 7, 3 en iyz jaar. De onbekenden, die naar schatting slechts 18 Si 20 jaar oud waren en een zwart masker droegen, riepen „han den omhoog" en losten op het zelfde oogenblik eenige schoten op den Duurtboerenleider, die zwaar gewond ineen zakte. Eenige dagen te voren hadden twee jongelui van denzelfden leeftijd een bezoek gebracht aan de boerderij van het slacht offer waar Sfi voorgaven konij nen. tè villen koopen. Men vermoedt dat deze jongens identiek zg"n met de daders. Bescherming Utrechtsche jeugd. Met ingang van Woensdag a.s. is het te Utrecht aan jeugdige mannelijke personen (aan vrouwelijke was het reeds verboden) beneden 20 jaar, verboden zich buiten op te houden: na zonsondergang; na 18 uur, wanneer het tya- stip van zonsondergang vóór 19 uur geldt» en nil 21 uur, wanneer het tijdstip van Zons ondergang valt nè, 21 uur. Drukwerk vroegtijdig bestellenl Door de bijzondere tijdsom standigheden is het noodzake lijk, dat drukkers, alvorens opdrachten te kunnen uitvoe ren, een aantal formaliteiten vervullen, hetgeen uiteraard tgd vergt Toch komt het her haaldelijk voor, dat drukwerk verbruikers rustig hun haast- orders bestellen alsof er geen enkele bgzondere formaliteit behoeft te worden vervuld, terwijl zg het drukwerk liefst nog denzelfden dag willen heb ben. Dit is natuurlgk niet mo- gelgk. Er wordt daarom een ernstig beroep gedaan op ie- deren drukwerkverbruiker om bestellingen aanzienlijk tHdi- ger te doen dan men eertijds gewend was. De „zwarte" borrel. De verkoop van clandestiene borrels in café's heeft vormen aangenomen, die de ovèrheid dwingen hieraan meer dan tot dusver haar aandacht te be steden. Niet alleen worden on rechtmatig verkregen dranken als „zwarte" borrel den klan ten voorgezet, bok normaal ingekochte dranken worden tegen schandelijke prijzen ge serveerd. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat thans tegen deze misstanden krach tig zal worden opgetreden. Geconstateerde prrisovertre- dingen in deze brancne zullen aanzienlijk zwaarder worden gestraft dan tot nu toe In voorkomende gevallen placht te geschieden, terwijl de con- tróle op overtredingen aan merkelijk zal worden ver scherpt. Men zij dus ernstig gewaarschuwd. Het Amerlkaansebe van marine heeft medegedeeld, dat Amerlkaansche torpedojager ..Perkins" op 29 November voor de Z.O.-ku8t van Nleuw-Guinea, U ge zonken tengevolge van een aanva ring. Naar do Brltsche dienst meldt, heeft Glraud generaal re de Tasslgny benoemd tol commandant van alle Franeche dis sidente strijdkrachten tn Noord- Afrika. DAGRAVIT nemen. Da lekkersmakende kalkta- bletten mei Vitamine D: 't middel, dat ervoor rorgt, dat het lichaam ook werkelijk èlle nut ran de kalk heeft. Sport Persoonlijk damkampioenschap van Nederland. Zaterdag 8 Jan. begint in Amsterdam (Parkhotel) de strijd om het persoonlek dam kampioenschap van Neder land. Hieraan zal aa. de heer Anderson uit Goes deel nemen. Gemengd Nieuws De recherche te Delft heeft dezer dagen aan- fehouden en ingesloten B., al- aar in functie aan de techni- she hoogeschool, die zich groo te hoeveelheden kolen, die voor verwarming der hooge school gebouwen bestemd waren, had toegeëigend en bovendien kolen bij leden van het personeel had laten thuisbezorgen. Als ver dacht van medeplichtigheid zijn nog gearresteerd E. en M. te Delft, terwtjl tegen de per soneelsleden, die kolen hadden gekregen.proces-verbaal ls op gemaakt wegens heling. B. is voor den officier van lustitie te 's-Gravenha<re geleld. Het 3-jarig zoon- tje van den arbeider G. Jager te Steenwijkerwold trok een kan met heete koffie omver, waarbij het kind den kokenden inhoud over het lichaampje kreeg. In het ziekenhuis te Zwolle is het kind aan de op- geloopen verwondingen bezwe ten. Te Rotterdam werd de 76-jarige F. Breed- veld In zgn woning aan de Beukelaarsstraat door een be nauwdheid overvallen. Bij het openschuiven van het raam is hij voorover op straat geval len. Voorbijgangers vonden den man dood op den weg liggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 5