ill ALBERT HEIJN's rrVlOEBA II 11 Ét- TM PEYNENBURG o bo. a 55^° gg' *3 s ff 1 W tb 3 Ef| 5 -o OJ U d HJ sfcS g SS DE NEDERLANDSCHE PAARDE N FOKKERIJ Reeds zeer vroeg ia het paard door den mensch tot huisdier gemaakt. De wilde voorouders van onze tegen woordige paarden zijn by ra uitgestorven. In Mongolië en Turkestan komen evenwel nog vertegenwoordigers van het wilde paard voor. De plaatse lijk in de pampa's van Zuid- Amerika voorkomende troepen „verwilderde" paarden zyn. te beschouwen als afstammelm- ren van in vroegere eeuwen Joor de Spanjaarden aan de Oostkust van Zuid-Amerika losgelaten dieren. Er komt op aarde een groot aantal paardenrassen voor. De ze kunnen op verschillende manieren worden ingedeeld, zoo bijvoorbeeld op grond van hun afstamming in „Ooster- sehe" en „Westersche" rassen. De beroemdste en edelste ver tegenwoordiger van de Ooster- sche rassen is het „Arabisch volbloed". Door kruising van Arabische volbloed-hengsten met inheemsch merriemate riaal ontstond het Engelsch- volbloed. Dit beroemde ren paardenras heeft op zijn beurt weer gediend tot veredeling van een groot aantal edele Europeesche rassen. Ook de Arabier is hiervoor, veelal naast het Engelsch volbloed, gebruikt. Tot de Westersche rassen worden gewoonlijk de zware, vooral in West-Europa gefokte rassen gerekend. Een andere indeeling, die vaak wordt gebezigd, is onder scheiding in Warmbloed- en Koudbloed rassen. Deze in deeling houdt verband met het teperament. Een derde in deeling vinden we in de in deeling in zware-, middënzwa- re-, lichte- en zeer lichte of ponie-rassen. Een vierde ma nier van indeeling is die, wel ke rekening houdt met groote geschiktheid voor bepaalde diensten, welke van het dier verlangd worden. De paarden worden buiten het boerenbedrijf hoofdzakelijk gebruikt als rijdier, voor de koets of een licht wagentje of voor het verslepen van zware vrachten. Verschillende typen. Door zorgvuldige teeltkeus, d.w.z. door het streng selec- teeren in bepaalde richting, m.a.w. door het volgen van een bepaald fokdoel, zjjn er langzamerhand verschillende gebruikstypen ontstaan, waar van de voornaamste, onlangs in een radiolezing van de Di rectie van den Landbouw wer den genoemd, nl.: Het rijpaardentype, dat vóör alles geschikt Is om te worden gebruikt onder den man. Het fokken van rijpaarden is in verschillende landen door de overheid sterk in de hand ge werkt. Hoofddoel van de over heid was dan veelal het be- schikbaar krijgen van goed- soortig materiaal voor de re monte, d.w.z. voor de cavale rie en voor de artillerie. Het tuigpaardentype is zeer geschikt om te dienen voor koetspaard. Het fokken van tuigpaarden is in vele streken van ons land vanouds de fok riehting geweest. De vraag naar koetspaarden vas vóór den oorlog in ons land sterk afnemend, doordat de stedeling die vroeger een span fraaie koetspaarden hield, inplaats daarvan zich een luxe-auto aan schafte. Ook bij tal van de vroegere stalhouderijen kwam de auto in de plaats van een belangrijk deel der koetspaar den. De sterk verminderde vraag naar koetspaarden heeft de richting in de tuigpaardfokke- ry in ons land niet onbelang rijk beïnvloed. Dit geldt voor namelijk voor de fokriehting, die stoelt op de Groninger-Ol- denburger fokkerij. Deze rich ting, die in de warmbloed fok kerij in ons land snel veld wint; streeft vóór alles naar het. fokken van een voldoend zwaar warmbloed paard, met ruimen stap en draf en rustig temperament. Wel wordt brj deze fokriehting sterk gelet or groote geschiktheid voor hel verrichten van zwaar werk op het boerenbedrijf. De Geldersche richting in de steeds naar het produceeren van een meer typisch tuig- paard, doch ook deze richting houdt tegenwoordig meer dan voorheen rekening met de eischen die het boerenbedrijf zelf aan het paardenmateriaal stelt. Tot de tuigpaard-fokkery- richting moet in ons land ook gerekend worden de fokkerij van het inlandsche Friesche paard, dat voornamelijk wordt gefokt in het Friesche weide gebied. Verder is er het trekpaarden type. Dit is vóór alles geschikt voor het verrichten van zeer zware trekdiensten. Ook hier naar was vóór den oorlog een vrij sterk verminderde vraag, daar de paardentractie hoe langer hoe meer verdrongen werd door de vrachtauto. Ook bij deze fokriehting, die in ons land vooral in de Zuidelijke provincies werd gevolgd, wordt in sterke mate rekening ge houden met de eischen die het boerenbedrijf zelf stelt. Overheidsbemoeiing. Reeds vroeger was het in sommige provincies, althans meermalen, verboden andere dan goedgekeurde hengsten voor den openbaren dekdienst te gebruiken. Sedert 1901 be staat in ons land een zgn. ver plichte hengstenkeuring. Bij de uitvoering van deze ver plichte Rijkshengstenkeuring werden de fokkersorganisaties (stamboeken) slecht3 in gerin- ;e mate gekend. Bij de Paar- ienwet 1939 is hierin veran dering gebracht. De uitvoering van de verplichte hengstenkeu ring berust thans in handen van de paardenstamboeken zelf. Dit geldt tenminste voor het bij die stamboeken gere gistreerde hengstenmateriaal. De verplichte hengstenkeu ring, mits zoodanig uitgevoerd, dat hooge eischen worden ge steld aan den hengst, ook wat het foktype betreft, kan zeer Voor kleine Tuinen BLOEIENDE HEESTERS IN DEN WINTER. De meeste tuinen zien er in den winter naargeestig uit, vooral de stadstuintjes, waar we in den regel niet zoo'n af wisselende beplanting aantref fen. En toch kunnen we met een enkele conifeer of win ter- bloeiende neester een geheel andere sfeer scheppen. In den winter zijn we gauw tevreden en genieten we volop van wat groen, wat bessen of een en kele bloem. Daarom moesten we veel meer onze toevlucht zoeken by de winterbloeiende heesters, die weinig kostbaar en toch zoo waardevol zijn. En dan denken we hier in de eer ste plaats aan de naaktbloeien- de Jasmijn, Jasminum Nudiflo- rum, die als gevelversiering wonderen doet en zich prach tig laat combineeren met de Cotoneaster Horizontalis, die nog lang haar roode besjes behoudt, en fraai afsteekt te- de gele stervormige bloempjes van de Jasmijn. Zij is gemakkelyk te herkennen, daar zü haar naam alle eer aandoet en bloeit op een tijd stip dat har bladertooi ont breekt. De bloempjes zyn voor ongeveer twee derde van haar lengte tot een buis vergroeid, en zyn zeer kort gesteeld. Ge woonlijk bevinden zich by ieder stengellid twee bloempjes. Bij vorst gaan de bloempjes verloren, maar zoodra deze op houdt, begint zij weer op nieuw te. bloeien, daar de bloemen wel en de knoppen niet bevriezen en zich daarom dadelijk openen, als de koude geweken is. Staat de struik op een winderige plaats, dan 'ran zij nog wel eens in I ;eheel bevriezen, sn daarom is :et aan te raden deze winter- bloeier op het Zuiden te plaat sen. waar zij vele jaren mee ark groei Half Januari en daarbij op "alle gron- vu, konPHMHB den groeien wil kunnen we dikwijls reeds genieten van het peperboompje, Daphne Mezereum, waarvan te takken geheel omkransd zyn door raarse, welriekende bloempjes, !ie later door roode bessen gevolgd worden. Het struikje vraagt een zonnig plekje in >nd en behoeft niet of weinig gesnoeid te worden. In Januari ontdekken we ook de zwavelg3el bestoven Katjes van de Hazelaar of Co- rylus Avellana, die we in huis kunnen halen, waar zij het voorjaar inluiden. A. C. MULLER-IDZERDA. veel invloed uitoefenen op de verdere verbetering van den Nederlandschen paardenstapel. Ht Rijk stimuleert deze fokl ry en de fokriehting door het verstrekken van een jaarlyk- sche subsidie. Ook de provin cies geven jaarlijks voor de paardenfokkerij subsidies. Hierdoor en door het toezicht op de uitvoering van de paar- denwetsbepalingen houdt de overheid, wat de richting in de fokkerij betreft, mede de touwtjes in handen, DE HERBOUW VAN DE DU1TSCHE STEDEN. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Het geweld van den oorlog raast thans niet alleen meer over de slagvel den, maar het treft ook de steden. Wat in eeuwenlangen arbeid werd geschapen, wat steen voor steen werd ge bouwd, veegt men thans van den aardbodem weg, alsof het nooit iets beteekend heeft. Met de kalmte en de rust waar mede men de bombardemen ten opvat, wordt thans reeds :ewerkt aan de plannen, wel- _:e eens de bases zullen zijn voor den wederopbouw der vernielde steden. In het kader van de vele groote bouwwer ken, die reeds voor den oor log tot stand kwamen en die zoowel inwendig als uitwen dig een nieuwe stijl in Duitsch- land brachten, zal ook een deel van den herbouw der ste den worden uitgevoerd. Het zal duidelijk zijn, dat Duitsch- land deze plannen door een centrale laat uitwerken, zoo dat het algemeene beeld der steden niet ontsierd zal wor den door stijlconglomeraten die ieder bouwmeester het hart de borst «ouden doen om draaien. Deze centrale staat onder leiding van prof. Albert Speer. Op den voorgrond staat na tuurlijk, vooral wat de repre- sentieve gebouwen betreft, het neo-klassisme, dat zijn dege lijkheid bewezen heeft in ge bouwen van de weermacht en de marine en in München ln de partijhuizen. In Ieder geval staat vast, dat men naar eenheid zal stre ven. Vooral voor een stad als Berlijn, waarin een zonderling allegaartje van bouwwerken elkaar in den weg stond, zal dit een heele verbetering zijn. Breede straten, veel plantsoe nen en boombeplanting, bloe men en fonteinen zullen het stadsbeeld verluchten. De hui zen zullen niet te hoog wor den, veel vensters hebb dus de antipoden zijn van de thans zoo dikwijls in Berlijn vermaledijde licht- en luchtloo- ze „kasten". Ook wordt in de genoemde annen terdege rekening ge- »uden met het na den oor log zeer sterk toenemende ge motoriseerde verkeer. Een groot probleem daarbij is bijv. de garagebouw, die waarschijn lijk voor het grootste deel on der den grond zal worden uit gevoerd. De plannen voor de representatieve gebouwen der regeering en der weermacht zyn op papier reed3 zeer ver -rvorderd. Prof. Wilhelm BjJ opgravingen In Egypte Is het graf gevonden van den Egypt), schen koning Mena I, die ongeveer 3500 voor Christus regeerde. Naar uit La Paz gemeld wordt, is Bolivia uit de Inter-Amerlkaanuche politieke verdediglngscommisse getre den. De uitbreiding van de zuiverings actie in het Fransche dissidente le ger hesft In Algiers totnutoe geleid tot do arrestatie van vier generaals, 5 kolonels en 71 andere officieren. Voorts zijn in Algiers tien commissa rissen van politie en 22 rechtbank- employé'» gearresteerd. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat sedert October 14 vijande lijke duikbooten In de Japansche wateren en op andere oorlogstoonee ten tot zinken zijn gebracht. In een mededeellng bij de Jaar wisseling, heeft dr. Conti, de Relchs- gesundhcitsführer, bekend gemaakt, dat het aantal huwelijken en ge boorten In 1943 booger was dan fr» 1942. Het verlies aan werkdagen tengevolge van ziekten, was gerin ger dan In 1942. Do Britsche berichtendienst meldt, dat de regeering der Ver. Staten In 1943 meer geld heeft uitgegeven dan In de 150 Jaar na de stichting der republiek teza men. Het totaal voor 1943 be loopt bijna 88 milliard dollar. Al- leen al voor militaire doeleinden it per dag 225 millioen dollar uit gegeven. Volgens een bericht van Exchan ge Telegraph, Is admiraal Qerval» de la Font, vlootcommnndant van Algiers, van zijn functie ontheven. Als motief wordt aangevoerd, dat hij heeft toegelaten, dat met Kerst mis In de kapel van zijn hoofd kwartier. een mis gelezen Is ter. nagedachtenis van Darlan. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft generaal-majoor Shedd, de Amerikaan8Che commandant in den Antillensector, medegedeeld, dat ook een afdeeling troepen van Por- torlco zich op het Europeesche oor- j bevindt. Uit Sacramento In CalfornlS, wordt gemeld, dat een „vliegendo vesting B 17" boven een vliegveld is ontploft en gevallen. Dortlen vlie gers van het Amerlkaansche legen kwamen om het leven, één inzitten de redde zich met zün valscherm. gevo Kreis heeft deze plannen in op dracht van den werkt. plannen Führer uitge- De legerberichten der laat ste jaren hebben 54 namen van Duitsche steden genoemd, die groote luchtaanvallen hebben moeten doorstaan, en dus ook zware materieele schade heb ben opgeloopen. Hieruit kan men zich eenigszins een voor stelling maken van den im mense n arbeid, welke het Duit sche volk na den oorlog wacht, een arbeid echter, waaraan het Radioprogramma Woensdag. Hilversum I 414.4 M. 12.15 Salon-ork.; 12.45 Nieuws; 13.00 Land en volk brengt... 13.10 Septet Ombaoh en aollste; 13.45 Da vrU» Woensdagmiddag; 15.00 Gcxlsd. uitz. 15.15 Halfweg; 16.45 Nieuws; 17.00 Viool en plano; 17.38 Kinderkoor; 18.00 BNO; 18.05 Omroep-ork. en soliste; 18.45 Een clown maakt zijn nieuwe nummer... 19.00 Nieuws; 19.15 Amabile-auite van Hugo Godron; 19.45 De familie Speelman; - 20.15 Het A. 8. C. der componisten; 22.00 Nieuws; 22.1824.00 Van de eeno melodie ln de andere, Hilversum II. 17.00 Orlc v. Kre velen; 17.30 Theo Uden Masman; 18.00 Omroep Symphonie-ork.18.45 Zigeunerliederen van Brahms; 19.00 Nieuwa en reportage; 19.15 Voor de kleuters; 19.20 De Melodisten en so liste; 20.00 Koor-conc. 20.15 De Gro ninger borgen; 20.30 Een potpourri van potpourri'8; 21.15 Orgel; 21.45 Avondwijding; 22.00 Nieuws. zich met volle overgave en vol gens vaste plannen zal wijden, opdat ook ae uiterlijke sporen van het geleden leed zoo spoe dig mogelijk verdwenen zullen zijn- §»a| ft. 22 is*' De praatjes, dat een post beambte te Middelburg bonnen zou hebben gesto len, worden hiermede te gengesproken. daar alles op een misverstand berust. Sofcc lil! al Herhaalde oproeping. De Burgemeester van 's Heer Arendskerke roept sollicitanten op naar de betrekking van TIJDELIJK ONDERWIJZER (ES) (art.'56, 2e lid LJ>. wet), aan de openbare lagere school te Nieuwdorp. Sollicitaties vóór 8 Ja nuari a.s. te zenden aan den burgemeester. Scheerkwasten paardenhaar, 450 cent. Beperkte voorraad. J O F I B B E Lond. Kade, Middelburg. Die kracht, die geur, die smaak zegt Boff ie Is haast gelijk aan echte Koffie. „Smalslco" Koffiesurrogaat Weer voorradig; in de plaats van behang, lenz.voor alle muren en plalonds. Willchtlngao M* Uw schllibr of un da VIlMingtcho Yerf- en Glstnanaal J I». D. G. PRINS an Zona» - VLISSINGEN Kantoor: Varkuljl Quakkalaarstraat 66 Mevrouw POLDERMAN, Ooststraat C15, Domburg, vraagt NET MEISJE voor den geheelen dag. Wasch buitenshuis. Loon, condities enz. nader over een te komen. Hebt U moeilijkheden met de Verordening inzake ADMINISTRATIE- VOORSCHRIFTEN voor do leden der Hoofdgr, Industrie? WENDT U TOT -iBOEKHOUDBUREAU DE FABRIEK. DIE ZOOVEEL HONING IN HAAR KOEK DOET NOORD WEG-B SS 5T, LAURENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 3