PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dagorder van Hitier aan de weermacht Harde gevechten hij Sjitomir en Witebsk. DINSDAG 4 JANUARI 1944 voo*ADVERTENTIEPRIJSi Per m.m. 12| et., minimum per adver- OVerjitentie 2.05. BIJ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 68 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie- dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG Ldingï e dö BLADZIJDEN NUMMER 2 De bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vlissingen: Redactie en AdministratieWalstr. 58-00, tel. 10 (2 Ifjnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscüe Kaal 29. Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turrkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstr. 45, teL 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedesiraat 45, tel. 102; Breskeos: Dorpsstraat 35, tel. 21. JorP' GROOTSTE CRISISJAAR WERD HISTORISCH SUCCES, r de De Führer heeft bij de jaar- alle achterwaartsche verbin- ifilnjwisseling een dagorder uitge vaardigd tot de soldaten van de weermacht en het leger. De FUhrer herinnert in de rive dagorder allereerst aan jry oen 3en September 1939, toen V0(Jde Engelsch-Fransche oorlogs- r-v,„verklaringen werden overhan- DI(kligd. Het Rijk stond alleen. Niettemin werd in korten tijd Ofjhet meest dreigende gevaar in )n?b,het Oosten, in het Noorden en .cnaiin het Westen overwonnen. 1 Vervolgens herinnert de FUhrer aan, dat na de deelneming van Italië Choiaan den strijd, In den daarop vol- mOgenden tijd een geheele reeks Euro- peesche en bulten-Europeesche staten 'ZOel z'ch met het Rijk verbonden. Het -pn», bolsjewistische gevaar dwong ook ai dere volken tot den strUd. Ver van ede grenzen van het vaderland werden fronten opgebouwd. Wat de strijd aan atiè'l Offers en ontberingen van het volk gó heeft geëlscht is den soldaten het ndei beste bekend. Geconstateerd kan voorts 1 dei worden, dat het vaderland voor zijn a, eigen houding den toesten frontsoldaat iuar verdle,,t- De crisis 1941—1942. n ti De jaren 1939, 1941 en 1942 hebben, afgezien van tegen- L943 slagen in N.-Afrika, slechts een enkele ernstige crisis ge- 0 kend, namelijk de winter- Jznj maanden van December 1941 :aaf tot Maart 1942. Onder den in- IJK vloed eener ware natuurramp fier zijn mensch, dier en materiaal vaak tot ver over de grens van het prestatievermogen be- last. De lichamen verstarden, dieren vonden den dood, ma chines en wapens weigerden hun diensten, treinen vielen uit. Een Napoleontisch lot GD, scheen het Duitsche front te k, wachten te staan. Desondanks is het aan de bovenmenschelij- ke inspanning van allen ge- urg lukt deze allerverschrikkelijk- ■eat ste crisis te boven te komen en het front weer in orde te 1 brengen. Het jaar 1943 zal in I fl de geschiedenis moeten wor- n f den opgeteekend als het twee- U de jaar van een groote crisis. De sabotage van vele jaren, ,en die door het Italiaansche ko ningshuis en de daaromheen hangende camarilla, alsmede U door politiek-kapitalistische ill cliques was bedreven, einde- lijk het verraad van Fransche 3 admiraals, generaals en offi cieren in Noord-Afrika, hadden geleid tot het verlammen der mogelijkheid van weerstand in dit gebied. Door een stelsel matig bedreven passieven te- J genstand der verantwoordelij- ,5'- ke Italiaansche instanties wei d r(lj het verkeer naar Noord-Afri- ka zoo sterk verzwakt, dat onze formaties als gevolg van ,it, het ontbreken van materieele er. strijdmiddelen, ja, zelfs van de en ravitailleering, het gebied van Noord-Afrika ten slotte niet pa- meer konden houden, la ch Een nieuwe crisis. Het volledige wegvallen van den Italiaanschen bondgenoot !jrj in het Oosten vormde de in- leiding tot een nieuwe crisis. atJ die met den helde nstrijd van Stalingrad haar einde vond. Eindelijk begon de onder op- grondsche woelactie van die H( reeds toen door Engeland be- taalde verraders den Bal- .0j kan te ondermijnen, en dreig- la, de ook daar den Duitschen Ie- soldaat te berooven van de vruchten zijner met bloed be- taalde offers. De arrestatie t.,. van den Duce leidde vervol- is- gens tot het schaamtelooze H- openlijke verraad, dat in de ffeschiedenis in zijn afschuwe- ijkheid wel zonder voorbeeld H, is. De gevolgen waren evenwel a- voor ons zeer ernstig. Binnen enkele weken tijd moest ivr Duitschland eerst de troepen nt' van de verraders verslaan en ij a ontwapenen. 'Meer dan een Hf millioeu man, die ten deele dingen van de in Italië en op den Balkan staande Duitsche troepen dreigden af te snijden, hebben dit lot ondergaan. Talrijke eilanden werden bezet of moesten, ten deele na bloe- digen strijd, op de troepen van den Italiaanschen koning ver overd worden. Andere eilanden waren wij gedwongen te ont ruimen, aangezien het niet mogelijk bleek de verbindingen veilig te handhaven. In Zuid-Itaüë werd het noo- dig om terstond geïmprovi seerd een nieuw front op te richten en dit te consolidee- ren. Op den Balkan moesten Italianen en bandieten van al lerlei slag worden overwon nen en ontwapend. Talrijke di visies moesten voor dat doel naar deze gebieden worden overgebracht, en nieuwe le gers opgesteld. De uitbreiding van onze vestingwerken, de verdere opleiding van de daar voor bestemde bezettingen in het Westen en het Noorden mochten daarbij niet worden veronachtzaamd. In hetzelfde tijdperk was het echter tevens noodig om Ln ieder geval het dreigende Russische offensief nog in den zomer uit zijn tent te lokken, teneinde zijn kracht vóór het intreden van den winter zooveel mogelijk te verbruiken. In het vaderland zelf moesten de maatregelen voor den afweer van vijande lijke bomaanvallen worden ge controleerd en verbeterd. Er moesten nieuwe aanvals- en afweerwapenen worden ont wikkeld, de methoden van hun gebruik bestudeerd en ten slotte practisch beproefd. In dit Jaar, kameraden, drukte op de schouder» van de Duitsche lei ding de grootste taak, die wel ooit gesteld kan worden. Dank zij de dap perheid, de toewijding en de offer vaardigheid van het front en van het vaderland, dank zij den ijver van onze arbeiders is het gelukt, onder steund door onze bonflgenooten in Oost-Azië en onze medestrijders in Europa, deze geweldige vraagstukken op te lossen. Den zwaarsten last dra gen echter In Europa zooals van het begin afaan Het Duitsche volk en de Duitsche soldaten. Alle taken, die ons gesteld zijn door het verraad van den Italiaanschen koning, zijn thans in hoofdzaak opgelost. Het front staat ten Zuiden van Rome en wordt voortdurend versterkt. De Bal kan is in onze handen. Alle eilanden zijn door Duitsche troepen bezet. Landingspoging door geallieerde for maties zal op een Duitschen tegen stand stuiten, die er anders uitziet, dan de begroeting van de Amerikanen en Engelschen door verraderlijke Fransche generaais in Noord-Afrika of karakterlooze Badoglio-creaturen op Sicilië. Een groot historisch succes. Tegenover deze positieve feiten staan ook negatieve. De geweldige nieuwe taken kon den slechts vervuld worden door elders iets prijs te geven. De bezetting van de voor de verdediging van Europa on- omstootelijK noodzakelijke stellingen in het Zuiden ver- eischt de nivelleering van de achterwaartsche dienst- en verkeersinrichtingen ten na- deele van het Oosten. Talrijke nieuwe opstellin gen, die voor het Oosten wa ren bestemd, zijn nu gebonden en moeten meehelpen de ove rige Europeesche leefruimte te beschermen. Dit is de oor zaak van vele zorgen en noo- den van U, kameraden van het Oostelijk front. Niettemin bestaat er niet den geringsten twijfel over, dat dit grootste crisisjaar in onze geschiede nis, waarvan de Engelschen de bolsjewieken rotsvast overtuigd waren, dat het met een volledige Duitsche ineen storting zou eindigen, een groot historisch succes gewor den is. De eerste vaste bewoners van dc hoofdplaats van den Noord Oost polder, Emmeloord, hebben dezer dagen hun woning betrokken- Het huisraad wordt naar binnen ge bracht. CNF/v. Bulten/Pax m- Het bolsjewisme heeft zün doel niet bereikt. De plutocratische wereld mag In het Westen haar landingspoging, waarmede zU dreigt, ondernemen r zij wil: zij zal mislukken. De poging, het Duitsche vaderland murw te maken, leidt tot het tegendeel. Haar bedoeling, de Duitsche oorlogs productie uit te schakelen, wordt te schande gemaakt. Onze tegenstand zal niet geringer worden, integendeel, hij zal In het Jaar 1944 meer succes 'nebben. Al mag tijdelijk de weeg schaal van de technische uit vindingen in het jaar 1943 ten gunste van onze vijanden zijn doorgeslagen, wij zullen dat weer inhalen. Want ook de Duitsche uitvindersgeest heeft niet gerust. Duitschland, dat aan het begin van deze worsteling 634.000 vierkante kilometer leefruimte bezat, houdt thans in Europa .650.000 vierk. kilometer be zet. Ook in het vierde jaar is het kapotslaan van het Duit sche rijk mislukt. Wat het leger in al zijn for maties ook dit jaar weer ge presteerd heeft is den hoog- sten lof waard. Het grootste offer, dat gij, soldaten, brengt is thans niet zwaarder dan het offer, dat in Duitschland zelfs van vrouwen en kinderen ver langd wordt en dat gij met geloovig hart brengen moet en overal gebracht hebt. Niet minder groot zijn de prestaties van de marine. Het schijnbare verzwakken van den duikbootoorlog berust slechts op een enkele techni sche uitvinding aan den kant van onze tegenstanders. Niet alleen staan wij op het punt, die uit te schakelen, maar wn zijn ervan overtuigd, dat dit binnenkort gelukt zal zijn. De luchtmacht moet, even als het leger aan alle fronten strijdend, geweldige prestaties leveren. Zij heeft bovendien nog de taak om den vadei'- landschen bodem te verdedi gen. Haar heldendom is boven alles verheven. Evenzeer bracht de Führer den hoogsten lof aan alle andere diensten en formaties, die zich aan het front bevinden of aan den strijd deelnemen. Het jaar 1944 zal zeer hard zij. Het is echter onze gemeenschappelij- ke taak in het nieuwe jaar de periode van de verdediging zonder meer weer te boven te komen en den tegenstander met zware slagen zoo lang toe te takelen, tot eindelijk het uur komt waarop de Voorzie nigheid de overwinning kan jeven aan het volk, dat haar iet meeste verdient. Generaal Franco Is voornemens alle doodstraffen naar aanleiding van de gebeurtenissen van 1936 af te schaffen, hetgeen zou beteekenen, dat de rechterlijke gevolgen van den bur geroorlog volledig worden geliquideerd. Ter gelegenheid van Kerstmis zijn de straffen van 200 ter dood veroor deelden reeds gewijzigd. Thans wordt overgegaan tot de herziening van de processen van 600 andere ter dood veroordeelden, DE AANVAL OP GROOT-PARIJS. In de door den Anglo-Ameri- kaanschen terreuraanval van 31 December getroffen Parij sche gemeenten is het aantal slachtoffers tot 245 gestegen; 278 zwaar gewonden zijn in de ziekenhuizen opgenomen. Vol gens de pers zgn 275 woonhui zen volkomen vernield en byna 200 zwaar beschadigd. Naar Ofi meldt, heeft de Anglo-Amerikaansche lucht macht op oudejaarsdag ook op het departement Charente een geheele reeks bommen la ten vallen. Onder meer werd een klein dorp geheel verwoest. 7 bommen vielen op een slot. waarin bijna het geheele ge zin omkwam. In totaal kwa men 23 menschen om het le ven. ND5UWJAARSOPROEP VAN SAUCKEL EN SPEER. De algemeen gemachtigde voor de tewerkstelling, Fritz Sauckel, heeft bij de jaarwisse ling een oproep tot de buiten- landsche arbeiders en arbeid sters gericht, waarin hg na mens den Führer den buiten- landschen arbeiders zijn waar- deering en dank betuigt voor hun medewerking. De rijksmi nister voor bewapening en oorlogsproductie, Speer, zegt in een oproep aan de arbeiders in de Duitsche bewapenings industrie, dat liet jaar 1944 van de Duitsche oorlogspro ductie ontzaglijke prestaties ei acht. De maximumprestatie, die in 1943 bij de vervaardi ging van oorlogsmateriaal is geleverd, moet ondanks alle moeilijkheden nog overtroffen worden en wel tot de uiterste grens van het mogelgke. 1944 eischt van de werkers in de Duitsche bewapeningsindus trie, dat zij alle reserves, die nog in de Duitsche bedrijven aanwezig zijn, tot het uiterste zullen gebruiken. Dagorder van Himmler. De Reichsführer SS, rijks minister van binnenlandsche zaken, Heinrich Himmler, heeft bij de jaarwisseling den volgende dagorder uitge vaardigd: „Mannen van de Waffen-SS en politie. Tijdens den zeven jarigen oorlog schreef Frede- rik de Groote de volgende woorden neer: Wij zullen zoo lang om ons heen slaan, tot dat onze vervloekte vijanden zich opmaken voor den vre de". Deze zin is ons parool voor het jaar 1944", GELUKWENSCHEN VAN DEN FÜHRER AAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Bg de wisseling des jaars heeft de Führer den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksmi nister dr. Seyss-Inquart, het volgende telegram gezonden; „Hoofdkwartier van den Führer. Ontvangt op den drempel van het nieuwe jaar, mgn hartelijke gelukwenschen voor uw verantwoordelijke werkzaamheid evenals voor uw welzijn. w.g. ADOLF HITLER". NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER EN ARBEIDSINZET. Aangezien de Nederlandsche Kultuurkamer bemiddeling ver leent inzake vrijstelling van tewerkstelling elders (arbeids inzet) heeft zij aan alle bij haar aangemelde personen tusschen 18 en 50 jaar invul- formulieren doen toekomen, ter verkrijging van de gege vens, die voor een verzoek om •rijscelling worden vereischt. Zij, die tot op heden nog geen formulieren hebben ont vangen, dienen zich schriftelijk te wenden tot de Nederland sche Kultuurkamer, 2e van den Boschstraat 44, Den Haag. Na 15 Januari 1944 kunnen g e en formulieren meer in behandeling worden genomen. Alleen voor hen, die uiterlijk op dien datum de for mulieren hebben teruggezonden, zal door de Kultuurkamer de mogelijk heid van vrijstelling van den ar beidsinzet worden onderzocht, mits zij tevens de groene „Z-karten", die hun naar aanleiding van hun inge diende formulieren door de Haupt- abteilung Volksaufkiarung und Pro paganda van het rijkscommissariaat worden toegezonden, ingevuld naar deze instantie retourneeren. De Kultuurkamer verleent geen bemiddeling voor vrijstelling van ar beidsinzet aan: Ie. hen, die een kultureele werk zaamheid niet bij wijze van hoofd beroep uitoefenen (zgn. amateurs): 2e. caféhouders en dergelijke perso nen, in wier inrichtingen muziek wordt gemaakt; 3e. personen, die reeds in het binnenland of het bui tenland tewerkgesteld zijn. Voor zoover deze personen, behoo- rende tot één dezer categorieën, reeds formulieren hebben ingezonden, wor den deze als vervallen beschouwd. De belangen der personen, behoo- rende tot de eerste 2 categorieën worden, ten aanzien van de tewerk stelling elders, behartigd door de beroepsstandsorganisatie, waarbij zij krachtens het door hen uitgeoefende hoofdberoep zijn ingedeeld. Leden, georganiseerd bij het persgilde en iet filmgllde, behoeven geen formu lieren aan te vragen, aangezien door deze gilden alreeds aan hun leden bemiddeling Is verleend. 31 BRITSCHE BOMMEN WERPERS VERNIELD. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Maandag bekend: Aan het bruggenhoofd van Nikopol en ten Z.W. van Dnjepropetrowsk verminderde de gevechtsactiviteit Zondag; vrij zwakke vijandelijke aan vallen mislukten. Ten Zuiden en Zuidoosten van Sjitomir zijn sterke aan vallen der bolsjewieken in har de gevechten met vernieling van talrijke tanks afgeweerd, ten Westen der stad omsinge lingspogingen verijdeld. Verder ten Noordwesten staan onze troepen in zwaren strijd met vijandelijke aan valsgroepen. Bij Witebsk zijn sterke plaatselijke aanvallen der bolsjewieken in verbitterde ge vechten mislukt. Een eigen aanval wrirp den tijdelijk in onze stellingen binnengedron gen vijand ondanks verbeten weerstand, na afweer van ver scheidene tegenaanvallen weer terug. Aan de rest van het Ooste lijke front werden bij deels levendige sneeuwjacht slechts gevechten van plaatselijke be- teekenis geleverd. Aan het Zuid-Italiaanscho front verliep de dag rustig. Bij een nachtelijken aanval van zware Duitsche gevechts vliegtuigen op het vijandelijke ravitailleeringssteunpunt Au gusta werden een vrachtschip van middelbare grootte en ma teriaal-opslagplaatsen in brand geworpen en haven-installaties vernield. De Britrche terreur-bom- menwerpers zetten Zondag nacht, onder dekking van wolken, hun aanvallen op verscheidene woonwijken der rijkshoofdstad voort, boven dien vielen enkele bommen op eenige plaatsen in West- Duitschland. Nacht jagers en afweergeschut van het lucht- wapen hebben, voor zoover tot dusverre is vastgesteld, 31 vier-motorige vijandelijke bom menwerpers vernield. Te middernacht hebben Duitsche vliegtuigen storings- aanvallen op Londen onderno men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1