c c c c c c c Ambtenaren bevorderden zwarten handel. De Rhedensche politie is er in geslaagd twee gevallen van fraude en zwarten handel te achterhalen, waarin ambtena ren hun medewerking hadden verleend. In het eerste geval ging het om de clandestiene verhandeling van 61 ton graan. De transporteurs, die aan bak kers in de omliggende gemeen ten leverden, hebben twee ambtenaren van de voedsel voorziening bewogen de gelei- debiljetten, die voor het ver voer benoodigd waren, te ver- valschen. Zoodoende konden zij een tweede maal gebruikt wor den ten einde de zwarte han- del-prijzen te kunnen bereke nen. Bij het andere geval waren 6 ambtenaren uit Den Haag betrokken, die een fabrikant te Velp, verwerker van teerpro- ducten, 70 ton van dit mate riaal in handen speelden. De fabrikant zou hiermede zeker •f 100.000 verdiend hebben. Te gen allen is proces-verbaal op gemaakt. Voorziening deugdelijk tabaks zaad geregeld. Nadat vanwege den rijks- tuinbouwvoorlicntlngsdienst, teneinde </e amateurtabaks- telers te gerieven, in het afge- loopen seizoen maatregelen werden genomen om de be werking van de amateur-tabak in goede oanen te leiden, is thans ook een regeling getrof fen voor de verspreiding van deugdelijk tabakszaad. Vele amateurs moesten maar al te vaak ondervinden dat de te leurstelling met de amateur- teelt opgedaan, te wijten wa ren aan ongeschikt zaad. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zal daarom voor het komend seizoen door den rrjks- tuinbouwvoorlichtingsdienst zaad beschikbaar worden ge steld in een gewaarmerkte ver pakking en van een controle- nummer voorzien. Dit zaad zal bij bonafide zaadhandelaren verkrijgbaar zijn, zij het dan tot een beperkte hoeveelheid. Radioprogramma Vrijdag. Hilversum I 414.4 J2.15 Melodlsten. 12.45 Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Ork. Masman. 13.15 Voor de vrouw. Godsd. uitz. 15.30 Plano. 16.00 Luister spel. 16.45 Nieuws. 17.00 B.N.O. 17.20 Carl Millöckerherdenking. 18.00| B.N.O. 18.05 Arnh. Ork. ver. 18.45 Rede dir.-gen. v. d. Landbouw. 18.55 Reportage. 19.00 Nieuws 19.15 Oude jaarsavond 1943. 22.00 Nieuws. 22.15 Oudejaarsavond 1943. 0.00 Toespraak directeur-generaal Ned. Omroep. 00.15 •—2.00 Muziek. Hilversum II. 17.00 Ork. BacbmaD 18.00 Van water en wal. 19.00 Nieuws 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Opera. 20.15 Duilache taalcursus. 20.40 Mededeelingen N.A.F. 20.45 Licht klassiek concert. 21.30 Godsd. uitz. 22.00 Nieuws. Hoe herkent U de voedingswaarde Dat is de goede naam van tien gene, die Uw voedings middelen verzorgt! Daarom is de naam W. A. Scholten op een verpakking van zulk een waarde. Zuiverheid, voedzaamheid en fijne 6maak vindt U gegaran. deerd in W. A. Scholten's Albumona, Butaroma, sago, Transparants, verpaktaard» eppelmeel etc. W.A. SCBOITLVJ Voor de huisvrouw Voor Oudejaarsavond. Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad schrijft: Bij Oudejaarsavond hoort een gebakken gerecht, liefst in olie gebakken. Een groot fezin kan alle olie-rantsoenen ij elkaar in een gietijzeren pannetje doen en m zooge naamd diep vet bakken. Is men slechts met 2 of 3 per sonen, dan moet men de koe- kepan voor het bakken ge bruiken. APPELBEIGNETS. 4 zure appelen, 2 kopjes bloem, ruim 1 kopje water, een mespunt bakpoe der, zout, margarine of olie. Van bloem, water, bakpoeder er zout een dik beslag maken. De ap pelen schillen, de klokhuizen (met een appelboor) verwijderen. De appels In schijven snijden, deze door het beslag wentelen en in de koekepan of in een gietijzeren pannetje gaar goudbruin bakken. Wat suiker ka-neelsurrogaat over de beignets strooien. HUZAREN SLAATJE (z. vleesch). 1 kg zuurkool, 1 appel of selderüknol, 4 koude gekookte aardappelen, eenige sa voyekool blader en, slasaus, 1 win terpeen, augurkjes uit het zuur, sui ker, zout. De zuurkool fijn snijden, d» appel of selderüknol schillen en raspen, de aardappelen en eenige augurkjes er uitjes in blokjes snijden. Zuurkool, appel of knolselderij en aardappelen met elkaar vermengen. Naar smaak een lepeltje suiker, aroma en een scheutje melk toevoegen. De sla op een ronde met gesnipperde koolblaad jes bedekte schaal overdoen en met slasaus bedekken. Van de winterpeen 2 zeer dunne wüzers (welke naar verkiezing eenige minuten gekookt kunnen worden) 6nüden en deze er, alsof zij vijf voor twaalf aangeven, opleggen. Van 12 plakjes augurk een rand maken, zij stellen de cijfers voor. De uitjes als versiering om slaatje leggen. Kameraadschapsbond der Ned. politie. De kolonel P. J. Kooijmans, chef van den algemeenen staf van het directoraat-generaal van politie, heeft op diens ver zoek eervol ontslag verleend aan den luitenant-kolonel Y. de Boer te Groningen als bonds- leider van den Kameraad schapsbond der Ned. politie, onder dankzegging voor de vele en belangrijke diensten als zoodanig aan de Nederland- sche politie bewezen. Tot bondsleider is in zijn plaats benoemd de majoor der staatspolitie J. Meyer te Apel doorn, onder gelijktijdige eer volle ontheffing uit zijn func tie van plaatsvervangend bondsleider. Tot plaatsvervangend bonds leider werd benoemd de opper- luitenant der staatspolitie A. P. P. Poeltuyn Jr. te Apel doorn, onder eervolle onthef fing uit zijn functie van secre taris. Naar de Engelsche nieuwsdienst :ldt, heeft president Roosevelt kou gevat, en is hij Woensdag op advies van zün geneesheer in zijn particu liere vertrekken in het Witte Huis gebleven. Gemengd Nieuws Het 2-jaavig e kind van het gezin van M. aan de Kamsteeg te Helmond zag in een onbewaakt oogenblik kans een fleschje azijnessence te be machtigen en daaruit te drin ken. De kleine is eenige dagen later aan de gevolgen overle den. Langs de spoor- lijn TilburgBreda, ter hoog te van den Reeshofdijk onder de gemeente Tilburg, werd des avonds het zwaar verminkte lijk gevonden van den 45-jari- gen railwachter G. Swinkels. Als vaststaand kan worden aangenomen, dat de man door een trein is gegrepen en op slag werd gedood. Op het school- plein te Usquert (Gr.) waren eenige jongens aan het stoei en. Twee hunner kregen daar bij ongenoegen en een van hen trok een klomp van den voet met de 'bedoeling dezen den ander naar het hoofd te gooi en. De klomp miste zijn doei, maar trof een derden jongen, die op eenigen afstand stond. Deze, de tienjarige Jan de Pa ter, moest met een ernstige hersenschudding naar het Academisch ziekenhuis Groningen worden vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. Een 66-jarige be woonster van de van Hou- weningenstraat te Amsterdam is, vermoedelijk door de duisternis misleid onder een motorwagen van de tram ge raakt en gedood. Op het Haarlemmerplein is een 66-jarige voetganger even eens door een tramwagen aan gereden en gedood. De 56~- jarige metse laar I. de Vos te Rotterdam is tijdens werkzaamheden op het dak van een pand in de Hen- drick de Keyserstraat uit de dakgoot op straat gevallen. Met een schedelbasisfractuur is het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd. Bij aan komst bleek hij overleden. Op 6 Januari a. s. zal de oudste inwoonster van Ne derland, de weduwe van Ber- gen-Berendsen te Beuningen bij Nijmegen, haar 105den ver jaardag vieren. Het vorig jaar op haar 104den geboortedag heeft ze nog op kunnen zitten en den velen bezoekers nog de hand gedrukt en zich nog eenigszins met hen kunnen on derhouden. Nu is ze na al meer dan een jaar bedlegerig te zijn daar niet meer toe in staat. Vooral geestelijk is ze ook ei'g verzwakt en van haar hoogen leeftijd heeft ze nmgen; Arendje van der Lin- dan ook totaal geen begrip de, 20 j.; Antonia Jacoba Go- meer. vers, 1 j., wonende te Hoede- kensk'èrke. Kerk- en Schoolnieuws Afscheid ds. Vrglandfc, Dinsdagmiddag predikte ds. Vrijlandt, Ned. Herv. pred. te Biervliet, zijn afscheid naar aanleiding van 1 Petrus 1 24 en 25: „Want alle vleesch is als gras, en alle heerlijkheid des menschen is als een bloem van het gras. Het gras is ver dord, en zijn bloem is afgeval len. Maar het woord des Hee- ren blijft in der eeuwigheid; en dit is het woord dat onder U verkondigd is." De kerk was vol. Verschil lende ringpredikanten waren opgekomen om de plechtigheid bij te wonen. Ds. Vrijlandt herinnerde er aan, dat hij 38 jaar het pre dikambt vervult, waarvan bij na 20 jaar te Biervliet. Na de predikatie dankte hij den ker- keraad en kerkvoogdij voor de prettige samenwerking. Ver der sprak hij tot de organiste, den koster, het kerkkoor, de Zondagsschool, de bewaar school, de hoofden der lagere scholen, den burgemeester, de ringbroeders, over de evange lisatie te Oostburg en de pro- testantsche ziekenzorg in ver band met het werk voor een protestantsch ziekenhuis te Terneuzen. Ds. Derksen uit Groede, prae tor van den ring IJzendijke, dankte ds. Vrijlandt namens de collega's voor de prettige sa menwerking, ook ten opzichte van de gedwongen emeritaat- neming, waarvan ds. Vrijlandt met voorbeeldige zelfverloo chening een der eerste geval len vormt. Namens de gemeente werd hem door den burgemeester dank gebracht voor de prettige en goede samenwerking inzake armenverzorging en op school gebied. De consulent, ds. Pliester, van Hoofdplaat, bracht dank namens kerkeraad en kerk voogdij aan ds. en mevrouw Vrijlandt. Hij verzocht de ge meente den scheidenden predi kant toe te zingen Ps. 134 3. Na afloop was er in de con sistorie gelegenheid persoon lijk van ds. en mevrouw Vrij landt .afscheid te nemen. Geref. gem. Beroepen te Goes, ds. J. Fraanje, te Barne- veld. Burgerlijke Stand GOES. Geboren: Abraham Johannes Maria, z. v. Johan nes Adrianus Nederhand en Gerardina Geertruida Steijger, wonende te Groesbeek; Henri- ca Martina, d. v. Karei Chris- tiaan Theodoor Wilde en Kris- tina Martina Olivier; Clazina Dina Adriana, d. v. Adiriaan Leendert van Antwerpen en Laurina Wilhelmina Mieras, wonende te 's H. Arendskerke. Overleden: Johannes Petrus de Maat, 6 d.. wonende te Krui- Feuilleton TWEE ZUSTERS 6) door B. REEN. Als Corrie Homeman het soort meisje was geweest, dat in staat was zich rekenschap te geven van haar werkelijke gevoelens, dan zou ze Lèo Bak- cer hebben geantwoord, dat het niet haar hart was, maar haar frivole ijdelheid, die gestreeld was door de manier waarop hij haar het hof maakte. In elk geval antwoordde ze hem met een zacht lachje en een vraag van haar zelf. „Moet ik dit als een aan zoek opvatten Leo? Vraag je me ten huwelijk?" Een oogenblik aarzelde hij. Corrie had een vaag idee, dat hij schrok van wat toch per slot van rekening een heel ge wone vraag was. Even later voelde ze evenwel, dat ze het mis gehad moest hebben, want hij stelde haar op overtuigende wijze gerust. „Natuurlijk, liefste, wat zou ik anders bedoelen? Als het aan mij lag, dan zouden we onmiddellijk gaan trouwen en üefst in het geheim," Corrie trok haar hoofd terug van Bakker's schouder. Onmid dellijk gaan trouwen, dat was in orde. Het zou iedereen ver rassen en het bewees, dat het Leo werkelijk ernst was. Maar in het geheim trouwen, hoe had Leo zich dat eigenlijk voorge steld? Maar afgezien van de daaraan verbonden moeilijkhe den, 't schitterende bruidstoi let, de zich vergapende afgun stige vriendinnen en teleurge stelde minnaars te moeten op geven, dat was heelemaal niet in overeenstemming met haar ideeën. ,Je mag een ring aan mijn vinger schuiven, maar voorloo- pig kan het niet anders dan een verlovingsring zijn," zei Wat zal paps blij zijn. Hg heeft veel met je op, Leo." Toen Corrie tusschen de an dere uitstekend gekleede jonge vrouwen de zaal binnen ging, vertelden de blikken van Leo Bakker haai*, dat ze het met iedereen kon opnemen. Ze was nog nooit van haar leven in een dergelijk gezel schap geweest. Terwijl ze rond danste in Leo's armen, nam Corrie zich voor dat, als ze eenmaal zijn vrouw zou zg'n laten," geworden, dit tot de soort ge legenheid zou behooren, waar ze zich veel zou laten zien. Plotseling voerde Leo haar tijdens een dans terzijde van de zaal. „Waarom houden we op? vroeg ze. „Dit is juist een heer lijke wals." „Laten we even in de gan gen gaan, lieve," zei hjj haas tig. „Ik zag zoo juist een man dien ik liever niet ontmoet". Corrie keek in de richting vanwaar zij gekomen waren. Ze zag geen man, alleen een vrouw van middelbaren leef tijd met een onaangenaam ge zicht. die hen achterna scheen te kijken. Het volgende oogen blik hadden ze de zaal verlaten en bevonden ze zich alleen in de koele wandelgang, „Wat denk je van een ritje in den auto?" vroeg Leo vlei end. „Ik verlang er echt naar, met jou het geroezemoes hier te ontvluchten." „En ik verlang er naar, met dansen door te gaan," was het antwoord van Corrie. „Zoo'n orkest en zoo'n dansvloer, het zou zonde zijn, die ook maar één oogenblik In den steek te VLISSINGEN 3. Baarschers t In den ouderdom van 78 jaar is te Voorburg overleden do heer J. Baarschers, rustend hoofd van de school uitgaande van de vereeniging voor Bij2, Lager Onderwijs op Gerei Grondslag alhier. De heer Baarschers die 5 October 1865 werd geboren, was van 1 Augustus 1884 tot 1 Mei 1891 onderwijzer te Am. 1 sterdam, om vervolgens met ingang van laatstgenoemden j datum, tegelijk met de opening van het schoolgebouw in de Nieuwstraat alhier, benoemd 1 te worden tot hoofd van bo vengenoemde school. Al spoe dig bleek het jonge hoofd, de rechte man op de rechte plaats te zijn. Voornamelijk aan zijn inspanning is het te danken dat, trots de moeilijke omstan digheden, de inrichting tot bloei mocht komen. Bijna 40 jaar heeft het gereformeerd lager onder-wijs in deze ge- meente onder zgn bekwame leiding gestaan. In dien tijd heeft hij zich een plaats ver worven in het hart van de voorstanders van het gerefor meerd onderwijs, daar hij met ijver en toewijding het tgdelijk en geestelijk heil heeft gezocht van de kinderen die hem ter opleiding werden toevertrouw* Vele leerlingen hebben hun eerste opleiding van den heer Baarschers mogen ontvangen en zijn opgegroeid tot sierlijke leden van de kerk éh tot nut tige leden van de maatschap pij. Toen de heer Baarschers den pensioengerechtigden leef tijd bereikte, meende hij zijn ar beid te moeten neerleggen, waarop hem, op zgn verzoek, met ingang van 1 November 1930 op de meeafc eervolle wij ze ontslag werd verleend. De heer Baarschers was tij dens zijn verblijf te Vlissingen ook leeraar aan de Rijksnot- maalschool en later aan de Chr. Kweekschool te Middelburg. Voorts was hij vele jaren ouderling van de Geref. Kerk alhier, terwijl hij ook langen 1 tijd bestuurslid van de a.r, kiesvereeniging alhier is ge weest. Predikbeurten. Evang. Luth. kerk en Doops gez. gem. Vr. 3.30. da. de Boer, 5o. 10 ds. Nol te, Chr. Geref, kerk Vr. 3, Za. 9.30, Zo. 9.30 en 3 leesdienst. Geref. gem. Vr. 3 (Glacisstr.), Za. 9.30 (Luth. kerk), Zo. 9.30 (Glacis str.), 2 (Luth. kerk) lees dienst. Ver. v. Vrrjz. Herv. (P. Krugerstr.) Zo. 10.30 ds. Borg man. MIDDELBURG Predikbeurten, Ned. Heiv. kerk ('t Zand)' Vr. 7 ds. Kroon, Za. 10 ds. Hietkamp, Zo. 10 ds. Kroon, 2.30 ds. Kelder. Evang. Luth. kerk Vr. 3.30 en Zo. 3.30 ds. Nolte. Doopsgez. gem. Vr. 7.30 mej. dr. Bakker. Chr. Geref. kerk Vr. 2.30, Za. 10, Zo. 10 en 2.30 prof. Wisse. Geref. gem. Vr. 3, Za. 9.30, Zo. 9.30 en 2 leesdienst. Ver. v. Vrijz. Herv. Vr. 6 ds. Borgman, Za. en Zo. geen dienst. Geref. Bond Zo. (Luth. kerk) 10 cand. Ver beek. Geref. kerk in H.V. Zo. 10 en 4 ds. Hasper. Waalsche gemeente (Doopsgez. kerk) Zo. 10.15 ds. Blommaert. GOES Jeugdige organist. De 17-jarige Gerrit Gillissen alhier, is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot or ganist der Ned. Herv. kerk te rleinkenszand. Deze jeugdige organist mogelijk de jong ste in ons land is een leer ling van den organist Gom- mert de Kok en trad reeds ge- ruimen tijd als diens plaats vervanger op. Besluiten, benoemingen enz. Voor het examen boekhou den M.O. afdeeling Q slaagde de heer L. F. van Geel te Vlia- XWordt vervolgd.) singen. -i 0 ■t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2