TÜ/littL I AANVALLEN OP BERLIJN EN AKEN. De terreuraanval van Brit- sche formaties bommenwer pers Vrijdagochtend op de rijkshoofdstad, geschiedde on der de bescherming van zwa- ren mist en nevel. De Duitsche afweer opende ondanks de door het weer opgelegde moeilijkhe den met geweldige hevigheid 't vuur en kon aanzienlijke dee- len der in verscheidene golven aanvliegende terreurformaties uiteenjagen, zoodat de bommen lukraak verspreid op verschei dene stadswijken terechtkwa men, waarbij de woonwijken zware schade opliepen. De be volking leed verliezen. Denzelfden ochtend hebben Britsche vliegtuigen verschei dene-brisantbommen laten val len op de oude kroningsstad Aken. Het Zuidelijke front van den Dom werd zeer beschadigd; de kroningszaal van Karei den Groote in het raadhuis werd vernield. 19 vijandelijke bom menwerpers werden neerge schoten. Kerstgroet van den leider aan de Ned. arbeiders in Duitschland. De Westfalische Landeszel- tung publiceert een Kerstbood schap die de leider van het Nederlandsche volk, Mussert, den in het Duitsche rijk en in het bijzonder in Westfalen te- werkgestelden Nederlanders heeft doen toekomen. rrr f^Y'/ WMW//M/J" vZe noemen haar eeö „luxe vrouwtje Ze zegt tegen iedereen, dat ze nog echte thee heeft, en omdat ze Florita door een zeelje inschenkt, gelóóft men 't ook! Florita is bijna niet van echte geurige thee te onderscheiden. Alleen de theeblaadjes ontbreken. Per ||y «ien tabletten 12^ cent! THEETABLETTEN mtt den echten t Zóó oud Inderdaad zóó oud zult U wellicht worden Maar in dien U tijdig een passen de verzekering heeft aan gegaan bij „De Centrale", dan kunt U rustig den ouden dag tegemoet zien en niemand tot last zijn, »DE CENTRALE "Wi/zeke/it Nede/üa*\d ftijnilraet 28. Den Heeg Eisenhouwer bevelhebber voor tweede front. Naar de Engelsche nieuws dienst meldt, heeft president Roosevelt Vrijdag de benoe ming bekend gemaakt van ge neraal Eisenhower tot bevel hebben der Engelsch-Ameri- kaansche strijdkrachten voor het tweede front. Te Londen is officieel medegedeeld dat de Engelsche generaal Sir Henry Maitland Wilson het comman do in de Middellandsche Zee van Eisenhouwer zal overne men. Generaal Kar] Spaatz zal het bevel voeren over de gezamen lijke Amerikaansche bombar dementsstrijdkrachten, die te gen Duitshfand opereeren. Voorts is generaal sir Harold Alexander benoemd tot opper bevelhebbers der geallieerde le gers in Italië. Tot opperbevel hebber van de Britsche leger groep onder Eisenhower werd benoemd generaal sir Bernard Montgomery. Kleine menu's In restaurants. Het komt den laatsten tijd regelmatig voor, dat in res taurants uitsluitend de dag kaart en niet het menu aan de bezoekers wordt voorge legd. Deze handelwijze ii voortaan verboden. Een des betreffende beschikking, ge publiceerd in de Staatscourant van 21 Dec. jl. bepaalt, dat indien in een restaurant een dagkaart wordt aangehouden, tevens de vaste kleine menu's hierop moeten worden ver meld. Komen op een dagkaart een of meer schotels of ge rechten met vleesch, vleesch- waren of wild voor, dan dient op 't vaste kleine menu te gen afgifte van consumptie- bonnen een schotel of ge recht met vleesch, vleeschwa- ren of wild verkrijgbaar te worden gesteld. Het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en penslonbedrijf is ingang van 22 Dec. J.l. opgehe ven. Het geheele terrein van het rijksbureau, voor zoover zyn taken niet aan den gemachtigde voor de prijzen zfjn opgedragen (prijzencon- tröle en prijsbeheersching), ressorteert voortaan onder de bedrijfsgroep hotel-, café, restaurant-, pension, en aan verwante bedrijven, kortweg Bedrijfs- horeca genoemd. In Napels Is, naar de Britsche berichtendienst meldt, een typhus- epidemie uitgebroken. De sterrenwacht te Boekarest heeft In de Waterman een nieuwe komeet van de zesde grootte ont dekt. Naar de Britsche berichten dienst meldt, Inspecteeren verschei dene Sovjet-Russische generaals het front van het vijfde Amerikaansche leger in Italié. Irt Mexico staken 60.000 textiel arbeiders, die een loonsverhooglng van 20 procent eischen. Roofoverval op postkantoor te Sittard. Dinsdagavond hebben ge maskerde mannen een roof overval gedaan op het post kantoor te Sittard. Door een achterdeur drongen zij het kantoor binnen en dreven met pistolen de aanwezige ambte naren in een hoek. Vervolgens braken zij binnen enkele mi nuten verschillende blikken trommels met geld en met pa pieren van waarde open en verlieten het postkantoor met medeneming van onder meer de volgende voorwerpen: één postzak met zeven pakketten oude distributiebonnen, die voor vernietiging bestemd wa ren; één vrij groote hoeveel heid wissel- en kasgeld; ver scheidene bundels brieven, vooral aangeteekende en waarde-zendingen. 93 ton granen en peulvruchten in den zwarten handel. De C.C.D. heeft dezer dagen de laatste hand gelegd aan een zeer langdurig onderzoek, dat ingesteld was tegen een handelaar in zaaigranen en peulvruchten. Thans kan wor den bewezen, dat de man meer dan 93.000 kg granen en peul vruchten in zijn offideele ad ministratie had verzwegen en clandestien had verkocht. Hij kocht tegen den normalen prijs in, hield de transacties uit zijn boeken en leverde het grootste deel van de partijen granen en peulvruchten aan den zwarten handel, dan wel voorzag consumenten recht streeks. Het onderzoek wordt thans voortgezet tegen verschillen de afnemers, van wie reeds verdere ongerechtigheden aan het licht kwamen. Uniformen en onderscheidings teekenen der N.S.B. In het Verordeningenblad is een besluit opgenomen van den secretaris-generaal van het departement van justitie, waarin wordt bepaald, dat hij, die opzettelijk, zonder toe stemming van den secretaris generaal van de N.S.B., uni formen, deelen van uniformen of onderscheidingsteekenen van de nationaal-socialistische beweging der Nederlanden of van haar als zoodanig erken de formaties of nevenorgani saties vervaardigt, in voorraad heeft of in het openbaar draagt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste zes maanden of geldboete van ton hoogste duizend gul den. Het hier strafbaar gestelde feit wordt beschouwd als een misdaad. De secretaris-generaal van het departement van justitie zal in een in de Nederlandsche Staatscourant te plaatsen uit voeringsbesluit de onder be scherming staande formaties en nevenformaties aanwijzen. Rechtszaken Dood door schuld. Het vredegerechtshof te Den Haag heeft uitspraak gedaan in een geval van dood door schuld, waarin als verdachte terecht stond de 18-jarige stu dent H. Ch. C. V. uit IJssel- monde. Aan het arrest van het hof wordt het volgende ont leend: Hoewel het door verdachte gepleegde strafbare feit op zich zelf zeker niet licht gesteld zou behooren te worden, acht het hof bepaaldelijk ten aanzien van dezen verdachte de uiter ste clementie een eisch van rechtvaardigheid. Immers het is gebleken, dat verd. ondanks zijn jeugdigen leeftijd, reeds eenige jaren aan den strijd aan het Oostfront heeft deelgeno men, zich daarbij uitzonderlijk heeft onderscheiden blijkens de hem verleende eereteekenen en ten slotte gewond en uit den krijgsdienst ontslagen is te ruggekeerd. Het hof is van oordeel, dat tegenover de straf, welke ver dachte uit hoofde van het door hem begane strafbare feit zou verdienen, in aanmerking moet worden genomen, dat deze verd. mede voor het voortbe staan der Nederlandsche volks gemeenschap zijn leven in de waagschaal heeft gesteld. Het hof wil deze omstandigheden tot uitdrukking brengen, door de aan dezen verd. op te leg gen straf voor het strafbare feit, waaraan hij zich nu een maal schuldig heeft gemaakt, tot het uiterste te beperken. ±iet hof veroordeelde den ver dachte tot één dag hechtenis. De procureur-generaal had een hechtenisstraf van een maand met gratieclasule gevorderd. Burgerlijke Stand O.- EN W.-SOUBURG. Ge boren: Alexandra Maria, d. v. C. Baljeu en P. L. de Poortère; Gerrie Johanna, d. v J. C. Comelissen en J. C. van Does burg. Getrouwd: A. Joosse, 31 j. en T. Roose, 29 j. WOLPHAARTSDIJK. Tot besteller in vasten dienst bij de P.T.T. alhier is benoemd J. Katsman Jzn., thans hulp besteller. - VLISS1NGEN Openbare Leeszaal en Bibliotheek) Over de maand November werd Leeszaal bezocht door 51 personei' t.w. 3 vrouwen en 48 mannen. U* do bibliotheek werden 2517 band* uitgeleend, t.w. 1668 Ned. romam, 406 studiewerken, 37 romans in vreemde talen en 406 kinderboekeft JA Aanwinsten: Tjfr Romans: Aldanov, Sint Helen* W Boekan Saja, Handlangers van <1® Ég dood; Dell, De slang in hot pari jt| dijs; Fischer, Tusschen 40 en 5(j |h| Schreurs, Kroniek eener Parochie, f Studiewerken: Ziehen. Hen III senen en zieleleven; Groot, Waaro® Theosophie? Graupner, Levens-elixei Meulen-Nulle, v, d„ Kant; Rolar Holst, Over kunst en kunstenaai Religie en bouwkunst; Vogelsant Geertgen tot Sint Jans; Baard, WJ. lem v. d. Velde, de Oude en 4» Jonge; Tussenbroek, van, Nieuwe r.{. verheidskunst; Boutens, Praeludtó|j Leeuw, v. d. Opvluchten. Kinderboeken. Caffee, A« het eenzame meer; Collodi, Avontj ren van Pinokkie; Renz, Rumoer Inge; Sinterklaas vertellingen Geen logie's voor korter dan vyf dagen. In een dezer dagen in de Staatscourant opgenomen be schikking van den secretaris sen-generaal van handel, nij verheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, is de bepaling opgenomen, welke ook geldt voor de pensions, dat het exploitanten van ka merverhuurbedrijven verboden is voor korter dan vijf dagen achtereen aan een en den zelfden persoon tegen betaling te verhuren. Feuilleton TWEE ZUSTERS 3) door B. REEN. Gewoonlijk gaf Paula goe dig aan de grillige verzoeken van haar zuster toe. Deze was daarom stom verbaasd, dat ze ditmaal op onwillige wijze haar hoofd schudde. „Ik geloof niet, dat je van avond met Leo zult kunnen uitgaan, Corrie", zei Paula. „Moet je mooie zuster dan dag en nacht aan deze zaak gekluisterd zijn", teemde Bak ker, terwijl hij Paula aankeek met een van die hooghartige blikken, die het meisje zoo haatte. „Kom, Paula, dat is niet lief van je". „Ik vroeg uw meening niet," zei Paula, nu eenigszins kwaad. „Kom eens een oogen- blik hier, Corrie, ik wil je iets zeggen". „Wat voor privé-aangele- genheid kan dat zijn", zei Corrie tegenstribbelend, ter wijl ze haar zuster volgde bui ten het gehoor van Leo Bak ker. „Je maakt een hoop poe ha om niets, Paula. Het is anders niets voor jou om zoo zelfzuchtig en onwelwillend te zijn". „Ik ben niet onwelwillend en ik ben er zeker van, dat ik niet zelfzuchtig ben', zei Paula, „Ik heb er niet het minst op tegen, wat extra werk te doen of jou een plei- ziertje te gunnen, maar ik heb niet op met Leo Bakker en ik zou graag willen, dat Je niet met hem uitging. Boven dien heb je Frans beloofd, vanavond met hem naar de bioscoop te gaan. Hij zal zich verschrikkelijk teleurgesteld voelen, als je hem in den steek laat". „O, Frans", zei Corrie met een licht schouderophalen in de richting van het tafeltje, waar Frans geduldig op haar zat te wachten tot ze het ge sprek met Leo Bakker zou hebben beëindigd. „Hij zal vanavond met zijn eigen ge zelschap tevreden moeten zijn". „Hij is vreeselijk verliefd op je, Corrie", merkte Paula op, „en hij geeft veel meer geld voor je uit, dan hij zich kan veroorloven. Waarom laat je dien Bakker niet links liggen en houd je aan één jongen?" ,Ik Leo links laten liggen en jne aan Frans houden, al leen omdat m'n zusje het ge schikter gezelschap vindt!" smaalde Corrie. „Wat jij toch in dat kinderlijke hoofd van je haalt, is mij een raadsel, Paula. Bemoei je maar met je eigen zaken!" „Als ik me met m'n eigen zaken bemoei, dan ben jij het en niet ik, die vanavond be dient", was het antwoord van Paula. „Het is nu iouw beurt eens een keer. Honderden kee- ren heb ik je plaats ingeno men, als jij uit wilde gaan. Veronderstel, dat ik het nu juist vanavond eens niet wilde „Nou, dat zullen we dan wel eens zien", zei Corrie, die woedend werd. „Daar komt vader aan. Dit is zijn zaak en wij zijn z'n dochters. Hij moet uitmaken, hoe het werk hier verdeeld zal worden". Toen George Homeman bin nen lcwam, liep Corrie hem al tegemoet. „O, lieve paps, ik ben zoo bly, dat u gekomen bent", zei ze vleiend, terwijl ze haar ar men om zijn hals sloeg. „Ik heb op u gewacht". [(Wordt .vervolgd)., Kerk- en Schoolnieuws Ned. Herv. kerk. Beroepen te Breskens (toez.) J. van Vliet te Zuilen; te Usselsteit (toez.) J. W. v. d. Linden te Kootwijk. Bedankt: voor Beri ?en (N.H.) J. M. de Jong te Moord-Schermer; voor Utrecht (vac. H. C. Briët) D. Veld* kamp te Den Bilt; voor Mep. pel (vac. J. C. J. Dijkstra) B. J. Lietaert Peerbolte, Evang. ired. te Huizum (Fr.); voor louda (vac. H. v. Dijken) en voor Overschie (vac. G. A. v. d. Hooft) J. J. Poldervaart te Vriezenveen. Geref. kerken. Tweetal te Koudekerk a.d. Rijn J. Lafe- ber te Puttershoek en L. Seli les te Waardhuizen. Beroepen: te Harmeien J. P. Hörchner, cand. en hulppred. te Voort huizen; te Loppersum G. Lee- ne te Stadskanaal-Pekelder- weg. Bedankt voor Ter Apel R. Ypma te Pesse. Aangenomen naar Luttelgeest-Kuinre H. Munnik, cand. en hulppred. al daar. Chr. Geref. kerk. Tweetal te Ouderkerk aan den Amstel L. Floor te Assen en M. v. d. Klis te Maarssen. Geref. gemeente. Bedankt voor Genemuiden H. Ligten- berg te Vlaardingen. Beroepen te Leiden jA. van Stuyvenberg te Yerselt. Ds. W. A. Noest f In den ouderdom van 64 jaar j is te de Wilp (Gron.) overle- I den ds. W. A. Noest, Ned. Herv. predikant aldaar. De be overledene werd in 1878 te Sluis (Z.V1.) geboren, studeer- de aan de R. U. te Utrecht en werd in 1902 candidaat om 24 April 1904 te Hoofdplaat zijn ambt te aanvaarden. In 1916 vertrok hij naar Anlo om 1919 te Metslawier intrede doen. In 1926 werd ds. Noest predikant te Grootegast en se dert 1941 stond hij te de Wilp. 916 g li Besluiten, benoemingen enz. De heer J. van Wattum, as sistent der Directe Belastingen te Hansweert, wordt met in gang van 1 Jan. a.s. overgo- plaatst naar Vlissingen. Te Marknesse (N. O. polder) kwamen twee paar den te struikelen over een draad van het electrisch net, die in den nacht gebroken 5, en door de duisternis niet was opgemerkt. De beide dieren kwamen heelhuids over den gevaarlijken draad heen, doch het volgende span raak te er in verward en werd op slag gedood. Door de duister nis misleid geraakte mej. J. te Zaandam ter hoogte van het Papenpad te water en verdronk. D e 31-j a r i g e mej. S. te Zaandam had het onge luk, dat bij het verrichten van werkzaamheden haar kleeren vlamvatten. Zij is aan de be komen verwondingen overle den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2