Wybert jfü'2?*£n? AKKERTJES VERMOEDENS OVER DUITSOH VERGELDINGS WAPEN. Het Engelsche persbureau Exchange Telegraph heeft een bericht verspreid over de tac tiek van den jongsten En- gelseh-Amerikaanschen ter- reuraanval op de rijkshoofd stad, waarin concreet wordt vastgesteld, dat als gevolg van het gebrek aan zicht door het dichte wolkendek, de aan vallende formaties bommen werpers Donderdag jl. haar bommen eerst welbewust luk raak hebben uitgeworpen op de woonwgken der Berlgnsche bevolking. Eerst konden de bommenwerpers hun doelen niet vinden. Pas na het uitwerpen van een groot aan tal brandbommen, werden zij zichtbaar, waarna men ze door het neerlaten van lichtfakkels nog heeft moeten markeeren. Martin Hallensleben, de mi litaire correspondent van het D.N.B., acht dit Engelsche be richt zeer opmerkelijk met het oog op den komenden Duit- schen vergeldingsslag. Hij schrijft: „Geen uitlating van Engelsche zijde in de laatste maanden is, wat de oorlogvoe ring der Engelschen en Ame rikanen in de lucht betreft, zoo verhelderend geweest als deze. Het bericht gaf gede tailleerde bijzonderheden van de methode, waarmede men aan Britsche zijde gelooft, den oorlog toch nog een beslissen de wending te zijnen gunste te kunnen geven, en zet daarbij alle gereserveerdheid aan den kant, die anders aan de offi- cieuse publicistiek is geboden. Bevoegde Duitsche instan ties zien in het bericht van Exchange Tel. de tegenover de wereld afgelegde bekentenis, dat de Engelschen hun bom men in het wilde weg neer smijten, om pas in den gloed van brandende woonwijken hun zgn. doelen te kunnen vin den. Men moet er zich in Enge land ter ïege van bewust zijn, dat de bevoegde Duitsche in stanties een en ander nuchter constateeren in het besef, dat dergelijke aanvallen van den vijand, zooals hij die hier zelf schildert, steeds meer recht vaardigheid verleenen aan de Duitsche vergelding, en dat de Duitsche vergeldingsslag van grooten stijl, die men op het Britsche eiland tegemoet kan zien, binnen afzienbaren tijd een feit zal worden. United Press ziet de Duit sche vergelding reeds plastisch voor de Engelsche huisdeuren uit vermoedens over het nieu we Duitsche wapen dat daar bij gebruikt zal worden. Vol- f ens dit Amerikaansche ners- ureau zou hierbij gebruik ee- maakt worden van een „enorm raketkanon", dat aan ruwe olie zijn beweegkracht ont leent. Voorts zegt dit persbu reau, dat de voorbereidingen voor den Duitschen tegenslag reeds in vollen gang zijn, zoo wel in Noord-Frankrijk als In Duitschland zelf. Ten aanzien van de uitwerking van het nieuwe Duitsche wapen ver moedt United Press, dat deze zich uitstrekt tot een kring van niet minder dan 50 vierk. km, hetgeen verklaard moet worden door den aard van de lading. Strijd tegen bandieten In Servië. „Novo Vreme" maakt mel ding van een strijd tusschen 30 soldaten van de Servische staatswacht en 500 goed uit geruste en van automatische wapens voorziene communisti sche bandieten, die zich van een stadje wilden meester ma ken. Toen de communisten het verzet van hun tegenstanders niet konden breken, namen zij tenslotte de vlucht, met mede neming van 8 dooden en 10 gewonden, nadat zij de plaats hadden uitgeplunderd, de open bare kas hadden leeggehaald en uit het ziekenhuis alle de kens enz. hadden weggeno men. Voorts ontvoerden zij 5 burgers van de plaats, van wie er 2 konden ontkomen, terwijl de andere 3 later dood werden aangetroffen. Tien jaar „Kraft durch Freude". Rijksminister dr. Gobbels heeft naar aanleiding van den tienden verjaardag der N.S. gemern schaft „Kraft durch Freude" een oprooep uitge vaardigd, waarin gezegd wordt, dat de eerste tien jaren arbeid van deze N.S. gemeen schap het bewijs hebben gele verd, dat haar bestaan ge rechtvaardigd is. De minister wijst er op, dat in deze tien jaren tallooze arbeiders, boe ren en soldaten voor het eerst tooneel- en operavoorstellin gen en concerten hebben bij gewoond. De oorlog heeft geen einde kunnen maken aan dit zich steeds veelbelovender ont plooiende gemeenschapswerk. Wel heeft nij een omschake ling op een nieuwe, groote taak met zich gebracht: het reusachtige werk der „Trup- penbetreuung' Exchange Telegraph meldt uit Algiers, dat generaal Juin benoemd is tot bevelhebber der pas gevormde Gaullistische expeditietroepen. Sport Ernst Kaufmann overleden. De oud-wereldkampioen in wielrennen, de Zwitser Ernst Kaufmann, is te Zürich op 49-jarigen leeftijd tengevolge van een nierkwaal plotseling overleden. Kaufmann behaalde het we reldkampioenschap in den sprint in 1925 te Amsterdam, waardoor hij Moeskops ont troonde, die toen vierde werd achter de Fransehen Schilles en Michard. Een jaar later, in 1926, toonde onze landgenoot Moeskops zich opnieuw heer en meester en thans werd Kaufmann vierde. In 1927 bracht de Zwitser het nog eens tot de tweede plaats achter Michard en in 1928 en 1929 bezette hij de derde plaats. In zgn 20-jarige loopbaan als be roepsrenner won hij 21 Zwit- sersche titels. Aan vaste Wybert- pebruikers! Is U stee Wybert-gebi geweest? Uw vasten leve rancier dan om aan U te denken, 2oodra hij weer wat Wybert ont vangt eds VB, ibruiker Vraag Rechtszaken Economische rechter te Middelburg. De 43-jarige vrachtrijder L. Kodde te Nieuw- en St. Joos- land zou in Maart j.l. onge veer 500 kg witte boonen voorhanden hebben gehad in een schuur van den heer de Kraker. Laatstgenoemde zijn vrouw verklaarden dat K. hun verzocht had m de schuur graan te mogen op slaan. Daar K. land be/.t, dachten de Kraker en zijn vrouw, dat het een eerlijke zaak was en stemden zij toe in het verzoek van K. Eenige dagen later bracht K. 4 zak ken, welke echter geen graan, maar boonen bevatten. Weer enkele dagen nadien had verd. nog 3 zakken boonen gebracht, welke eveneens in de schuur werden gezet. Toen in ver band met een onderzoek naar een diefstal van autobanden de marechaussee in de schuur verscheen, ontdekte zij de 7 zakken boonen en nam deze in beslag. Hoewel de hiervoren genoem de getuigen reeds dadelijk den naam van Kodde noemden, vertelden zij bij de eerste be handeling van deze zaak voor den econ. rechter op 27 Mei j.l. niets van de laatste 3 zak ken af te weten. Toen daarop een vervolging wegens meineed dreigde, lüvamen zij weer op de eerste verklaring terug. Verd. Kodde bleef echter tijdens de vorige zittingen, ontkennen iets van de boonen af te weten. Van hem zouden ze niet zijn. Maar de getuigen zeiden dat verd. met de dag vaarding bij hen geweest was, om hen te bewegen voor den rechter te verklaren nergens van af te weten. Thans werd deze zaak voor de derde maal behandeld de beide vorige keeren werd zij uitgesteld voor nadêv onder zoek. Verd. liet verstek gaan. De beide getuigen gingen bij het afleggen van hun verkla ringen weer aan het draaien. De econ. rechter zegde men en vrouw eens flink de waar heid. Volgens spr. is de Kra ker een leugenaar, die bang is van Kodde. De off. eischte een boete van 300 of 2 mnd. hechte nis. De econ. rechter veroor deelde verd. tot 200 boete of 2 mnd. hechtenis met ver beurdverklaring. Controleurs hielden begin Oc tober te Breskens een van de Prov. boot komenden vracht auto met 4000 kg pootaardap- pelen aan. Het vereischte ver- voerbewijs was hiervoor aan wezig, echter niet voor eenige zakken uien, totaal 152 kg, die ook op den auto werden aangetroffen. De chauffeur vervoerde de aardappelen en de uien voor den 57-jarigen Feuilleton TWEE ZUSTERS door B. REEN. 1) HOOFDSTUK I. Paula en Corrie. „Twee huzarensla cn een kop koffie" .,Mij een zalmslaatje graag een beetje vlug!" „Hoor eens Paula, hoe staat het met onze spiegeleieren, ko men die nooit?" De lunchroom Horneman be leefde de drukste uren van den dag. Alle tafeltjes waren bezet, grootendeels met jongelui. Paula, die steeds maar heen en weer liep, moest alle zeilen bijzetten om het iedereen naar den zin te maken. Ze was van meening, dat er op dit tijdstip van den dag te veel te doen was voor haar alleen. Wilden sommige klanten niet onvol- daan huiswaarts keeren, dan y moest ze hulp hebben. 1 „Kunt u me niet wat helpen, oom Willem?" zei ze, terwijl ze de keuken passeerde, die zich achter in het café bevond. ,Het is vanmiddag stampvol." .Meisje meisje!" lijke oude Willem Kop zijn han den af. maar uit de richting van het fornuis, waar tante Suze met een -oodheet gezicht over de braadpan gebogen stond, kwam een demonstratief gesnuif. „Waar is Corrie? Vertel me niet, dat ze weer is uitgegaan om jou alleen voc- al het werk te laten zitten, Paula!" „Ik verwacht Corrie elk oogenblik, tantetje", zei Paula haastig. „Ze zei, dat ze alleen maar even om een boodschap moest." „Ja cn dat is onderhand twee uur geleden", gromde juf frouw Horneman. „Die zuster van jou amuseert zich best, ter wijl ze zooals gewoonlijk, jou het werk voor twee laat op knappen. Maar als ik haar va der was, dan zou ik haar eens flink onderhanden nemen en haar er op wijzen, dat ze haar plicht moest doer- in dit café, dat voor ons allemaal onze bo terham beteekent." „Maar dat doet ze, tante Suze", merkte Paula op, terwijl ze snel weer een blad met al lerlei schotels volpropte. „Als we Corrie hier niet hadden dan De W.A. frontzorgactie. De W.A. schrijft: De W.A. heeft gemeend de vrijwilligers aan het Oostfront iets te moe ten vergoeden voor het vele, dat zij thans moeten missen. Daartoe is de W.A. in Se] tember begonnen met frontzorgactie 1943'44. De medewerking aan de verzor ging der Nederlandsche vrij willigers vertoont- een steeds stijgende lijn. In de afgeloo- pen vier maanden zijn ruim 100 voorstellingen voor vol wassenen gegeven, 'tgeen glo baal berekend wil zeggen, dat 65 70.000 Nederlanders de W.A. frontzorgactie hebben gesteund. Thans is reeds meer lan ƒ150.000 voor frontzorg biinengekomen, waarvan, om slechts een voorbeeld te noe men, Amsterdam op één avond 16.500 voor zgn rekening nam met een bonten avond van den Ned. Omroep. In deze vier maanden zijn tevens 150 kindervoorstellingen georgani seerd, die gratis toegankelijk waren voor kinderen van front strijders, van de in het Oost- land werkende boeren en van de in het buitenland werkende arbeiders. Ruim 100.000 kin deren hebben kunnen genieten van het optreden van bekende artisten en hebben versnape ringen ontvangn, hiervoor be schikbaar gesteld door den Ned. Volksdienst. In het alge meen mag over de medewer king in de afgeloopen maan den zeker niet geklaagd wor den. VLISSINGEN Geref. kerken. Tot ouderling van de Geref.* kerk alhier zijn gekozen de" heeren A. Arendse, C. Geljon, B. H. Ligteringen Ph. J. Wol tering en P. v. wouwe en tot diaken de heeren Chr. A. Ka mermans, J. A. Prins en M. Theune. Sluiting gemeentebureaux. De gemeentebureaux zullen op 24, 27 en 31 December voor het publiek gesloten zgn. Het bureau van den Burgerlijken Stand zal die dagen des mor gens één uur geopend zijn. commissionnair J. Nagelker- ke te 's Heer Arendskerke. De uien bleken buiten de veiling om verhandeld te zijn en wa ren bestemd voor eenige per sonen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Verd. zeide deze menschen slechts te hebben willen hel pen. Verd. werd veroordeeld tot 25 boete of 10 d.h. In de goederenloods van de Ned. Spoorwegen ontdekten vorig jaar controleurs een bo- tervaatje met, volgens opgave, „pasta". Er bleken echter bruine boonen in te zitten, totaal ongeveer 37 kg. Hoe wel de naam van den afzen der gefingeerd was, kon op gespoord worden dat het de 49-jarige broodbakker J. v. d. Linde uit Vlissingen was, die de boonen aan den kostbaas van zgn zoon in Den Haag had verzonden. Verd. werd veroordeeld tot 25 boete of 10 d. h. met verbeurdverkla ring. Hooger beroep. M. P. de H., 23 jaar, bin nenschipper te Wissekerke, heeft hooger beroep aanget ee kend tegen het vonnis der arr. rechtbank te Middelburg van 17 Dec., bij welk vonnis hij wegens diefstal en beleedi- ging van een ambtenaar en wederspannigheid is veroor deeld tot 7 maanden gevange nisstraf. Gewillig droogde de vriende-jzou het café niet zoo goed gaan als het nu gaat. Dat zegt vader tenminste altijd." „Zoo, zegt hij dat?" zei de oude dame, terwijl ze haar stem boven de keukengeluiden verhief. „Het is werkelijk nieuws voor me, dat Corrie voor iets deugt, behalve dan voor het dragen van mooie kleeren en het poederen en verven van haar gezicht." „Maar ziet u dan niet in, tantetje, dat dat juist hetgeene is waarvan vader vindt, dat Corrie er de zaak mee helpt floreeren gaf Paula ten ant woord. „Hij voelt, dat de man nen hier komen, juist omdat Corrie er zoo leuk uit ziet en goed gekleed gaat." „Schoonheid gaat niet verder dan de huid", mompelde Suze Horneman wrevelig. „Volgens mijn meening Ze onderbrak zich zelf om een pan met gebakken aard appelen te ledigen. Als ze haar meening ten beste had gege ven, zou ze gezegd hebben, dat, volgens haar, Paula's eenigs- zins bleeke gezicht veel aan trekkelijker was, dan Corrie's gepoederde en geverfde ge laatstrekken. .(Wordt vervolgd). Verduisteren van 19 t.m. 25 Dec.U van 16.30—8.30 uur. De maan komt morgen te 5.11 op en gaat te 14.55 onder. O a MIDDELBURG Mishandeling. A. v. S. alhier deed bij de 1 politie aangifte van mishande- ling. Een onderzoek wordt in gesteld. CS CS Gemengd Nieuws Op den weg Breda. Tilburg is de ongeveer 50-jari- ge caféhouder C. T. uit Huiten, die hardhoorend was, bij het- oversteken van den weg onder Tilburg door een uit de rich ting Breda naderenden auto aangereden en zwaar gewond. In het St. Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg is hg aan de beko men verwondingen overleden. Volgens de verklaringen van ooggetuigen treft den chauf feur geen schuld. Door onbekende oorzaak is het 3%-jarige jon getje M. S., dat aan 't spelen was aan den waterkant van den Boerweg te Den Haag, te water geraakt. Een meisje snelde naar haar moeder, doch toen deze tei plaatse kwam was het kind in bewusteloozen toestand door omstanders reeds op het droge gebracht. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Op den Breda- schen weg, onder Tilburg, is de 50-jarige caféhouder C. T. uit Huiten, die hardhoorig was, door een auto gegrepen en gedood. Radioprogramma VRIJDAG. Hilversum I. 414.4 M. 12.15 Ork. Masman. 12.45 Nieuws. 13.00 Land en volk brengt 13.05 Ork. van Krevelen en soliste. 13.45 De Vrouw. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Viool en piano. 16.00 Filmprogr. 16.45 Nieuws. 17.00 Omroepork. 1S.00 B.N. 18.05 Gron. ork. ver. 18.45 Wat doet de directie van den Landbouw? 18.55 Reportage. 19 00 Nieuws. 19.15 Concerto grosso, RUndel. 19.30 Voor dracht. 21.00 Kamerork. en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15—24.00 Rustige klanken. Hilversum II. 17.00 Daa 1st mela Wien. 18.55 Viool met plano. 18.00 Nieuws. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Omroep opera ork. 20.15 Amusem. en soliste. 21.00 Dnitsche taal- is. 21 25 Musette ork. en soliste. 21.45 Avondwijding. 22.00 Nieuws. c T ■jMB"-ir „cjeï'eWs Waar komen die vandaan Waarschgiügk I kou gevat; be gin «e direct te verdreven met AKKERTJES. Pfln is onnoodig, zoolang er AKKERTJES zijn. mS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2