Arrese over organisatie van de Falanx. Onder voorzitterschap van generaal Franco en in tegen woordigheid van leden der re geering en bestuursleden der Falanx, is te Madrid de bij eenkomst van Spaansche gouw leiders gesloten. Partij-minister Arrese maakte de in de ver gadering genomen besluiten bekend en wees vooral op de noodzakelijkheid eener her vorming van de Falanx. De organisaties der Falanx-militie zijn met het oog op de bin- nenlandsche politieke ontwik keling niet meer noodig, daar de taak die oorspronkelijk aan de militie was toegedacht, vol ledig door de weermacht kan worden vervuld. Vervolgens kondigde Arrese de ontbin ding, resp. fundamenteele her vorming aan van andere Fa lanx-organisaties. die met het oog op de gewijzigde omstan digheden thans ten deele geen recht van bestaan meer heb ben. In een rede legde Franco eveneens den nadruk op de noodzakelijkheid eener her vorming van de Falanx en noemde hij het 't fundamen teele doel van zrin politiek, de nationale eenheid van alle Spanjaarden tot stand te bren gen. De „Völktehe Beobachter" bevat de foto van een op 26 November 1943 boven Bremen neergeschoten Amerlkaanschen vliegenier, wiens overall op den rug het opschrift „Murder Incorporation" (moordver- eeniging) droeg, dat ook op het i geschoten vliegtuig stond. Ook de es cadrille, waartoe het toestel var dezen piloot behoorde, draagt officieel den naam „Murder Incorporation" De gevangen genomen vlieger, Ken neth D. Williams, uit Charlotte (North Carolina) heeft bij *Un ver hoor verklaard, dat andere escadrilles en bemanningen soortgelijke namen, die ontleend zijn aan de gangstertaai, Zóó Jong? Inderdaad, zóó jong. Want dan is een premie, die voor niemand een bezwaar kan zijn, vol doende om het studie geld van Uw kind veilig te stellen dooreen verze kering bij „De Centrale". »DE CENTRALES 'Wvzzlcj&vt wtikend NedefUand Rijnstraat 28. Dan Haag Zooals een vlinder... jfch losmaakt uit den cocon en het licht tegemoet vliegt, zoo ook kunt gij Uw geest bevrijden van de banden, die hen» knellen. Da weg staat voor U open. DALMEUER'S CURSUSSEN dia per POST worden gegeven, vormen U lot aan harmonische Persoonlijkheid. SANEERING SB ESLUIT ASSURANTIE-TUSSCHEN- PERSONEN. Op 9 Dec. is in de Staats courant een besluit afgekon digd, waardoor de grondslag wordt gelegd voor de sanee ring van het beroep van de assurantie-tusschenpersonen (makelaars in assurantiën, as surantie-bezorgers, assurantie agenten en sommige gevol machtigden). Voor de voltooi ing van de sancerlng zullen nog aanvullende besluiten moeten volgen. De voornaamste redenen waarom tot saneering van het beroep van de assurantie-tus schenpersonen wordt overge gaan zjjn de volgende: a. het gebruik om provisie te geven aan iedereen, die maar een enkel postje aan brengt, beteekent een enorme geldverspilling, zonder dat daartegenover eenigen reëelen arbeid staat; b. dat gebruik stelt hooge eischen aan de administratie en den buitendienst van de maatschappijen c. door dat systeem wordt de vorming van een gezonde en deskundige groep van as surantie-tusschenpersonen, die hun taak als vertrouwenslie den van de verzekerden naar behooren kunnen vervullen, belemmerd; d. door dat systeem wordt de tenuitvoerlegging van maatregelen ter verbetering van het verzekeringswezen, zooals byv. tariefbindingen en verboden van provisie-afstand, aanmerkelijk bemoeilijkt. Door het saneeringsbesluit wordt het beroep der assuran tie-tusschenpersonen op 24 Dec. 1943 gesloten verklaard. Peraonen die na dien datum tot dat beroep wenachen toegelaten te worden, moeten eerat toelatioga- ontheffing vragen, welke slecht» zal worden afgegeven, ala zij aan ves- tlglngselschen voldoen. Het aaneeringa- bealuit berust dus op hetzelfde prin cipe ale de veatlglngswet kleinbedrijf. Op één punt verschilt het sanee ringsbesluit aanmerkelijk van de ves tigingswet kleinbedrijf, n.I. doordat aan de niet toegclatencn niet slechts de bedrijfsuitoefening verboden is, doch „ieder verleencn van bemidde ling bij het tot stand komen, wijzi gen of verlengen van een verzeke ringsovereenkomst" en „leder ontvan gen of bedingen van provisie". Dit werd noodig geacht om leder geschil over het vage begrip „be drijfsuitoefening" af te snijden en om tevens een einde te maken aan het links en rechts provisie geven. Om de overtreding van dit verbod te bemoeilijken is tevens verboden het geven of beloven van provisie aan de niet toegelatenen en het ge bruik maken van hun bemiddeling. Dit laatste verbod is niet alleen gericht tot verzekeringsondernemingen, doch tot ledereen, dus ook tot de toegelaten assurantie-tusschenpersonen. Hoewel de vereischten voor de begintoelating uitermate licht zijn is het toch te ver wachten, dat een groot ge- Loon moet tijdens bedrijfssluiting worden doorbetaald. Ten behoeve van de arbei ders, werkzaam in ondernemin gen, die in de periode van 24 Dec. tot 3 Jan. a.s. gesloten moeten blijven, heeft de secre taris-generaal van het depar tement van sociale zaken be paald, dat de werkgever over die periode het loon moet doorbetalen, dat de betrokken arbeiders zouden hebben ver diend, wanneer zii op de be wuste dagen hadden gewerkt. Dit voorschrift geldt evenwel niet, voor zoover wegens sneeuw of vorst of wegens de gevolgen daarvan niet zou kunnen worden gewerkt. De werkgever moet den uit gevallen arbeidstijd, zoo moge lijk. door de betrokken arbei ders laten inhalen tusschen 2 Jan. en 1 Mei 1944. Bovendien kan hij het doorbetaalde loon verrekenen met de aan den arbeider vóór 1 Jan. 1944 toe komende vacantie. Het overwerk mag verricht worden in afwijking van de Ar beidswet 1919, doch met dien verstande, dat niet langer mag worden gewerkt dan 11 uur per dag en 60 *4 uur per week. De regeling der hierbij te vol gen arbeidstijden moet tevoren worden toegezonden aan het bevoegde districtshoofd der ar beidsinspectie. De politie te Eind hoven heeft 'n 20-tal leerlingen van de Eindhovensche textiel school aangehouden, die op school enorme porties garens en andere textielgoederen had den weggesleept. Er moest een vrachtauto aan te pas komen om de gestolen goederen, wel ke bij diverse huiszoekingen werden gevonden, naar het po- litie-bureau te brengen. Ook tegen een aantal ouders, die van medeplichtigheid verdacht werden, is proces-verbaal opge maakt. )p de terreinen van de hoogovens en staalfa brieken te IJmuiden is de 60- jarie-e P. M. uit Beverwijk van een bordes van 4 meter hoog te gevallen. De man liep een schedelbasisfractuur op, aan de gevolgen waarvan hij kor te: tjjd later is overleden. deelte van het enorme aantal provisie-trekkers door het sa neeringsbesluit zal worden uit geschakeld. Deskundigen schatten het aantal uitgescha keld en zelfs op minstens 40.000 personen. Weliswaar betreft dit nagenoeg uitslui tend personen, die slechts een enkele maal een post afsluiten, doch het is duidelijk, dat die personen tezamen een niet on aanzienlijke productie kunnen maken. Feuille ton DE MAN UIT DE WILDERNIS 123) door B. REEN. „Het "plan heeft perfect ge werkt", merkte van Dongen kalm op, toen de opwinding van de eerste oogcnblikken voorbij was. „Ik neem aan, dat jullie het moeilijk hebben gehad, maar je rol hebben jul lie prachtig gespeeld. We moesten verder achter jullie blijven dan oorspronkelijk mgn plan was. maar Suez en Kra mer verstonden zich met de koppensnellers, iets waar ik zelfs hen niet toe in staat dacht. Maar al dien tijd zaten we jullie op de hielen. We ont dekten het spoor van den vij and al spoedig. De opzet luk te, ze volgden jullie! Maar ik maakte me een beetje angstig over het feit wat ze met jullie zouden doen, als het eind van de kaart bereikt was en jullie niet langer van nut voor hen waren. Ik vreesde, dat ze de koppensnellers op dracht zouden geven. Jullie te liquideeren. Ik bevond me vlakbij in het dichte struik gewas tijdens de toespraak, die Souez tegen jullie hield, en we hielden ons gereed om des noods den heelen opzet opzij schuiven en jullie te hulp no ite te komen. Maar toen jullie te rugkeerden, zijn wij achter de misdadigers aangegaan. Ze be wogen zich snel voort, zoodra ze met hun eigen kaart verder werkten, en we hadden moeite om hen te volgen zonder ons bloot te geven, vooral daar in boorlingen het ons nog al eens lastig maakten". Van Dongen pauzeerde en keek de vier aan. ...Ja,'jullie behoeven niet zoo nieuwsgierig te kijken ze hebben ons naar den schat gebracht", besloot hij. „Het laatste bewijsstuk, dat ik ab soluut noodig had om defini tief met Kramer en Souez te kunnen afrekenen. Het eenige, wat ik hun bewijzen kon, was. dat ze jullie gevangen namen en naar dat huis buiten Pon- tianak brachten, de rest be rustte volkomen op vermoe dens. Ik moest hen op heeter- daad bij den schat betrappen, hetgeen bewijzen zou dat die werkelijk bestond als motief voor hun doen en laten. En ik ben werkelijk big. dat ik suc ces heb gehad. Deze mannen zijn mijn getuigen". „De schat?" herhaalde Her man Steen, die alles wat hij nog kortgeleden had doorge maakt inmidd»ls vergeten was, v ONTZETTING UIT HET BEDRIJF. Het was in Juli van het vo rige jaar, dat den secretaris generaal van net departement van Landbouw en Visscherij bijzondere bevoegdheden wer den toegekend ten behoeve van de voedselvoorziening. De ze bijzondere bevoegdheden behelsden, dat de secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij in gevallen, waarin landbouwers en veehouders hun verplich tingen tot in- dan wel afleve ring van de voortbrengselen van den akkerbouw en van de veehouderij, niet nakomen, de inlevering van andere produc ten kan opleggen. In zeer ernstige gevallen kan overtreders van de voed- selvc rzieningsbepalingen en voorschriften het gebruik van him gronden of bedrijfsgebou wen geheel of gedeeltelijk wor den ontzegd, hetgeen practisch neerkomt op ontzetting uit het bedrijf. Het besluit, dat den secretaris-generaal de bijzonde re bevoegdheden toekent, bleek in de practijk niet alle, bij be- drijfsontzetting optredende ele menten te regelen. Om een voorbeeld te geven: men kon wel een landbouwer het ge bruik van zijn gronden en be drijfsgebouwen ontzeggen, maar wie of wat belette hem bij zijn gedwongen vertrek den bedrijfsinventaris mee te ne men? En het vee van het be drijf? Bovendien: behoort de woning van den boer tot de bedrijfsgebouwen Ook konden zich vragen voordoen met be trekking tot de pacht. Dezer dagen is daarom het bewuste besluit aangevuld en is in de leemten, die de prac tijk aanwees, voorzien. Voorop gesteld dient te worden, dat thans de mogelijkheid is ge opend een bewindvoerder te benoemen, die in de plaats treedt van den vroegeren eigenaar. Men begrijpt wel, dat daarmee eventueele moeilijk heden ondervangen knnnen worden. Verder kan voortaan den ondernemer, die door den maatregel tot bedrijfsontzet- ting wordt getroffen, een in leveringsplicht worden opge legd voor het bedrijfsvee en den bedrijfsinventaris, terwijl hem ook 'het gebruik van ziin woning kan worden ontzegd. De gevolgen van bedrijfsontzet- ting ten aanzien van de pacht zijn eveneens geregeld. De aanvulling van het zoo genaamde „ontzettingsbesluit" houdt een ernstige waar schuwing in aan het adres van alle boeren, die nog meenen zich aan de naleving van de voedselvoorzieningsbepalingen en voorschriften te kunnen ont trekken; De overheid verlangt de volle medewerking om de voedselvoorziening van het Ne- derla'ndsche volk zoo goed mo gelijk te regelen. „Ja", zei van Dongen. „U verdient werkelijk de eer hem gevonden te hebben. Wij heb ben alleen maar ingegrepen om te bewijzen, dat hij er wer kelijk was. We zullen dus een gedeelte van het detachement de gevangenen weg laten brengen en dan leid ik u naar den schat!" En tenslotte werd Herman Steen schadeloos gesteld voor alles, wat hij geleden en door gemaakt had. toen by den echten schat aanschouwde, die aan Hakika had behoord. Hii mocht eenigen tijd later ook het genoegen smaken, den ge- heelen schat veilig en wel aan het Koloniaal Instituut aan te bieden. En terwijl het gezel schap de wildernis verliet, was zijn geluk volkomen, doordat ook de gefingeerde schat van Middelkoop werd gevonden, die de millionnair met veel plezier vernietigde. Herman Steen was dus ge lukkig, en wat de anderen be treft nu, mevrouw van Da len, geboren Lucy Steen, is een van de gelukkigste jonggehuw de vrouwen ter wereld, terwijl van Dongen en Dekkers ae voldoening smaken een uiterst moeilijke zaak tot ieders te vredenheid te hebben opgelost. Einde, MIDDELBURG Kindervoorstelling „Vreugde en Arbeid". Zondagmiddag vond in het Schuttershof alhier een speci ale kindervoorstelling plaats vanwege de Gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het Nederiandsche Arbeidsfront Ongeveer 400 kinderen heb ben genoten van het bonte programma hetwelk door de verschillende artisten werd ge-* boden. Vooral de poppenkast, de clowns en de gedresseerde hondjes vielen bij de kinderen bijzonder in den smaak. „Vreugde en Arbeid" kan op een geslaagden middag terug zien. „Nut en Sport". Op de te Den Haag gehou den konijnententoonstellingder H.K.V. behaalde de heer J. C. Vogelenzang, lid van de kontj- nenfokvereeniging „Nut en Sport" alhier, met zijn Havan na's rammen jong le G. met eereprys en V.G. Ï-* H - 0 s J I s-1 Z O C x 2 E a UJ GOES Kameraadschapsavond Landstand. In hotel Centre al hield de Landstand een kameraad schapsavond van functionaris sen en personeel, onder leiding van den ambtenaar A. P. Ma- gielse uit Goes. De avond, wel ke werd afgewisseld met lan taarnplaatjes. film en muziek, is zeer goed geslaagd. Kinderoabaret V. en A. Maandagmiddag werd voor „Vreugde en Arbeid" in. het Schuttershof een kinden'oor. stelling gegeven door het ge zelschap Bottini. Er was eerst een poppen- kastvertooning die bij de jeugd geweldig insloeg, en toen kwam de 5-jarige Vera Straszburger met een aantrekkelijk num. mertje hondendressuur. Er werd verder bij de accordeon* gezongen, gegoocheld, er wa ren twee clowns, en een. zeer aantrekkelijk nummertje was ook het optreden van de rij wiel-acrobaten Boltini. Do jeugd amuseerde zich kostelijk. Burgerlijke Stand GOES. Geboren: Piet Nico- laas Jan, z. v. Nicolaas van den Broek en Elisabeth Spruijt, te 's-H. Arendskerke. VROUWENPOLDER. Over leden: Johanna de Vrooms 84 j., echtgen. v. Cornells Flipse. YERSEKE. Ondertrouwd: Jan Everse, 45 j. en Maria Baljé, 46 j. Geboren: Jan. z. v. Tzaëk Hubregtse en Francina Fraan- je; Jan Jacob Nicolaas, z. v. Nicolaas P. Bosschaart en Christina Stroo te Vlissingen; Elisabeth Jacoba Petronetla, d. v. Johannes van Eenenaam en Johanna D. Sinke; Johan nes Jan, z. v. Jacobus Lu te ij n en Maria Woutersen; Lena Catharina, d. v. Pieter van den Berge en Neeltje Boller; Pe trus Johannes, z. v. Petrus J. Kentin en Gusta de Block, te Vlissingen; Ary Willem, z. v.. Anton W. Ampt en Line van Nieuw^nhuyzen. Overleden: Maatje G. San- dee, 52 j., vr. v. Biem Salm. KRUININGEN. Geboren: Maria Maatje, d. v. Theodo ras Meyer en Magrieta S. W. C. C. de Munck; Adriaan, z. v. Dingenis Lokerse en Pauli na Kole. O CO Aanslag op marechaussee. Te Middelharnis werd een bewoner uit Sliedrecht door de merechaussee aangehouden en om zijn persoonsbewijs ge vraagd. De man haalde zijn persoonsbewijs te voorschijn en tevens een revolver, waar mede hij op den marechaussee schoot. Deze is ernstig ge wond in het ziekenhuis opge nomen. Op het oogenblik is zijn toestand .vr-Q zedelijk. CS H— CO Ou Th Zw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2