PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zware afweergevechten in gebied van Newel. Opnieuw zware terreuraanval op Berlijn. HET NIEUWE TEELTPLAN IS VERSCHENEN. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal. gr ar. co per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12S cL. minimum per adver- i tent Ie 2.05. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbte- sdiugen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. 7ATFRDAfi 1 8 DFCFMRFR 1 043 De Bureaux van ona Dlad 2<in gevestigd te: Vlisstnoen: Redactie lut\ i L,I\L/rtU IO L/C^/CiVlDCrt\ 1 »£K> en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 Ujnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londciische Kaal 29. Redactie tel. 3521, Admïnistr. tel. 3541; Goes: Redactie ea Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstr. 45, tel. 234; Oostburg: Redactie ea Admialstratie Breedcstraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. DIT NUMMER BESTAAT 1868tO JAARGANG UIT 4 BLADZIJDEN NUMMER 297 LUCHTAANVALLEN OP BREMEN EN BERLIJN. Het opperbevel van de Duit- eche weermacht deelde Vrij dag mede: In de Straat van Kertsj bracht een kiistbatterij van de marine een bolsjewistische mo tortorpedoboot tot zinken en Schoot zij een vrjandelijken bommenwerper neer. Nieuwe, door pantserwa gens en slagvliegtuigen ge steunde aanvallen der bolsje wisten op het bruggenhoofd van Cherson werden door on- 1912 Be bergjagers met zware, bloe- 1943' dige verliezen voor den vgand afgeslagen, hlerbg werden 19 18917., bolsjewistische pantserwagens ie*3® stukgeschoten. De bolsjewis ten vielen ook Donderdag in 4a() bet gebied van Kirowograd op ei7 talrijke plaatsen met vrij ster- 129® ke strijdkrachten tevergeefs 1724 aan. Onze tegenaanvallen won- 200» tien in hevige gevechten ver- 2749 der terrein. De vijand verloor «•«J hier 33 pantserwagens en 23 alia stukken geschut. 4104' 501» - ten aan weerszijden van Ve nafro voort. In den Oostelijken sector zetten Britsche strijd krachten, door sterke artille rie-en luchtstrijdkrachten ge steund, hun aanvallen voort. Tijdens verbitterde gevechten behaalde de vijand, in weer wil van zware, bloedige offers, slechts geringe terreinwinst. De beoogde doorbraak mis lukte. Talrijke pantserwagens van den vijand werden vernie tigd. 10 Britsch-Amerikaan- sche vliegtuigen werden neer geschoten. Formaties vijandelijke vlieg tuigen vlogen overdag boven de Duitsche Bocht en wierpen een groot aantal brisant- en brandbommen neer op woon wijken van verschillende N.W. Duitsche plaatsen. Hierdoor ontstonden vooral in Bremen zware vernielingen. Onver vangbare cultuurmonumenten werden vernietigd. In de avonduren deden for maties Britsch-Amerikaansche bommenwerpers opnieuw een zwaren terreuraanval op de rijkshoofdstad. Er ontstond aanzienlijke schade. Strijd krachten van de luchtverde diging vernietigden, ondanks de tengevolge van de weers omstandigheden moeilijke voorwaarden voor den afweer, voor zoover tot dusver is vastgesteld, 38 der aanvallen de Britsch-Amerikaansche bommenwerpers. I3I5J .Tusschen Pripjet en Berezi- i hou na mislukten talrijke vijande- ]gke aanvallen. Ook in het ge- 1 1488? bied van Shlobin werden ster- ke aanvallen der bolsjewisten 15714 afgeslagen, alsmede gereed- 9 15099 staande troepen en concentra- i X6m,t'-es vaa pantserwagens uit- t 16833 eengeslagen. Ten Westen van Kritsjef viel 1 iets» de vijand onder de bescher- 7 ia?!» hïing van een kunstmatigen 9 19010 nevel zonder eenig succes aan. In het gebied ten Zuidwesten 3 2006J van Newel duurden de zware 20-» afweergevechten gedurende a 20937 den geheelen dag voort. 51 vijandelijke pantserwagens ion. - werden in het gebied van een armeecorps stukgeschoten. De bolsjewisten breidden hun 0...--,» aanvallen Donderdag ook uit >od het &ebied ten Westen en Zui'4 Noordwesten van Newel. Plaatselijke aanvallen op een sav (Vooruitspringenden stellingsec- irg:* **tor ten Zuiden van Leningrad 1. Tei misluk ten met zware verliezen raat Ivoor den vijand. Aan het Zuid-Italiaansche ag voa*i:on|- duren de afweergevech- ER Wl 8 v. i De opperbevelhebber West aan de Sebrtf Fransche kust langs de Middelland, Hit sche Zee. Generaal-veldmaarschalk von urg. Rundstedt overtuigt ïich tijdens een d. HOT Inspectie van de gereedheid tot af- v#eer en de slagvaardigheid der ver- 12. MÏI dedigingswerken aan de Fransche Hjoj- kust van de Mlddellandsehe Zee. generaal-veldmaarschalk bij een be- 'OTA'S' Bprekina den sector van 'n divisie. Tk MoosmUller/We/CNF/P m. dUclbui RANTSOEN SPIJSOLIE MAG WORDEN AFGELEVERD. Naar men ons van bevoegde zgde meedeelt, is het thans toegestaan het extra rantsoen van 180 gram spijsolie, waar voor men den bon algemeen 708 heeft ingeleverd, af te le veren- Van verschillende zijden wor den nog klachten gehoord, dat sommige winkeliers, ondanks de in de bladen gedane mede- deeling, dat spijsolie in heele flesschen van vier rantsoenen voor 1.10 per flesch moet worden verkocht, toch tegen 1.28 per flesch afleveren. Deze prijs, die door de fabri kanten op de etiketten is ge drukt, berust op een abuis. De korte tijd van voorberei ding is hier de oorzaak, dat dit abuis niet meer hersteld kon worden. Immers alles is in het werk gesteld om afle vering vóór de Kerstdagen nog mogelijk te maken. Men zij dus gewaarschuwd hiervan geen misbruik te maken, daar hiertegen zal worden opgetre den. Volgens berichten uit New-York zijn reeds meer dan een millloen menschen In de Ver. Staten door de griepepidemie getroffen, waarvan 100.000 In Washington en 200.000 in Philadelphia. Koningin Farida van Egypte heeft het leven geschonken aan een dochter. Zooals in het legerbericht wordt gemeld, hebben forma ties Britsch-Amerikaansche bommenwerpers in de avond uren van Donderdag opnieuw een zwaren terreuraanval op Berlijn ondernomen, waardoor aanzienlijke schade ontstond. De Berl. corr. van de N.R.C. schrijft dat de aanval zwaar was. De periode van slecht weer is klaarblijkelijk de aanleiding geweest dat ae op 22 Novem ber begonnen slag om Berlijn onderbroken is geweest. Don derdag waren de weersomstan digheden echter van dien aard, dat na den middag in officieele Duitsche kringen, ernstig met een aanval rekening werd ge houden. Het weer was n.l. in Eng» land zoodanig, dat belangrijke eskaders konden opstijgen, ter wijl de mogelijkheid op dit ge bied in Duitsehland onzeker moest worden genoemd. De raid is. zooals dat feitelijk ge bruikelijk is, in zoo kort moge lijk tijdsbestek uitgevoerd. Het alarm duurde van half acht tot negen uur. Wanneer men reke ning houdt met het feit dat te Berlijn het alarmsignaal wordt gegeven lang voordat de aan vallers het gebied van de stad hebben bereikt, en dat het sig naal „alles veilig" pas weer klinkt, als ze het ruim geno men verdedigingsgebied hebben verlaten, dan valt gemakkelijk af te leiden dat de raid kort moet zijn g-eweest. Niettemin was hij zeer hevig. Het was reeds te merken in den schuilkelder. Tusschen het ge bulder van het luchtdoelge schut, dat weer spervuur legde, en het geluid, dat het ontplof fen van de bommen veroor zaakt. is weinig verschil, maar men voelt het aan den lucht druk, het zuigen langs de bee- nen, het opwaaien van de rok ken van de dames, het zijn voor de menschen in den schuilkel der de aanwijzingen dat er bommen vallen. Af en toe on dergaat men ook een druk, als of met een hard voorwerp een klap tegen de borst wordt ge geven: luchtmijnen. Toen wij na den aanval op straat lava men, vervolgt de corr., zagen wij dat de nemel boven een groot deel van de stad weer rood was. Wederom waren groote branden veroor zaakt. Een korte tocht naar de binnenstad bevestigde de eerste conclusie ruimschoots. De offi cieele berichten spreken ook van aanzienlijke schade aan woon wijken enz. Er schijnt een groot aantal mijnen, fosfor- en brandbommen te zijn neerge worpen. Toch krijgt men den indruk dat de aanval niet zoo geconcentreerd is uitgevoerd als de vorige keeren. Men ver neemt althans weinig van bran den over een groote opper vlakte. Wat de oorzaak daar van zou kunnen zijn, is nog niet bekend. De verdedigers stonden voor een moeilijke taak, hetgeen ook blijkt uit het totaal der neer geschoten aanvallers, dat tot dusver 38 bedraagt. Tijdens den aanval hingen de wolken laag en de maan was nog niet op. De berichten gewagen opnieuw van het doortastend optreden van de bevolking. Naar uit Stockholm wordt gemeld, wordt in Londen toe gegeven, dat bij den terreur aanval op Berlijn Donderdag nacht 30 Engelsche vliegtui gen van het type Lancaster verloren gegaan zijn. Het 2700 ton metende Turksche s.s. „Kalkavan", dat van Istanboel was vertrokken, is op een mün ge- loopen en onmiddellijk gezonken. D< bemanning Is gered. 1939—1944. Wij zyn thans in het vijfde oor logsjaar. In vöf jaren wordt mer van knaap man. En veel, wat mer als knaap niet beseft, is thans dui delijk geworden. Waar gaat het om? Men weet het thans zonder twijfel. Of men weet het niet, maar dan zal men er nooit toe komen de grootheid vu.n dezen ttjd te begrijpen. Nooit hebben de Germanen een grooter kans gehad om eensgezind voor hun behoud to strijden dan thans, toch blijven velen achter en toch moeten zU beseffen, waarom gaat. Hoo staat gij er tegenover. Jon ge Nederlander? Indien gij uw vaderland waarach tig lief hebt, neem dan de wapens ter hand en verdedig het tegen het bolsjewisme. Meldt U bi) de Waffcn- SS of den JL&ndstorm Nederland. VERBOUWERS VAN AARDAPPELEN EN SUIKERBIETEN KRIJGEN SUIKERPREMIE. Dezer dagen is vanwege het departement van landbouw en visscherij het „teeltplan ak kerbouw 1944" bekend ge maakt. Volgens dit teeltplan zullen op bouwland en ge scheurd grasland de volgende gewassen onbeperkt als hoofd gewas mogen worden ver bouwd: tarwe, gerst, rogge, haver korrelmais, peulvruch ten (behoudens Waalsche boe nen) koolzaad, raapzaad, blauwmaanzaad, vlas, aardap pelen (fabrieks- en consump tie-aardappelen), suikerbieten, cichorei, kanariezaad en kar wij. In afwijking van het vorige jaar is dus voor oogst 1944 de verbouw van peulvruchten (behalve Waalsche boonen) en haver geheel vrij. Evenals vorig jaar zullen de telers van korrelmais een be paald gedeelte voor eigen ge bruik mogen behouden. Aan de verbouwers van vlas zal wederom het recht worden ge geven per 100 kg. geleverd gerepeld vlas een bepaalde hoeveelheid linnen te koopen. Om de teelt van suikerbieten aan te moedigen, zal wederom een suikerpremie worden toe gekend. Nadere gegevens zul len nog bekend gemaakt wor den. Om den verbouw van aardappelen te bevorderen, zal aan de verbouwers van aard appelen een suikerpremie wor den toegekend. Nadere bijzon derheden zullen nog bekend gemaakt worden. De uitzaai van karwij is vrij, zonder dat echter de ga rantie gegeven kan worden, dat deze karwij In 1945 ook in zijn geheel zal mogen blijven staan. De oppervlakte boekweit mag per bedrijf niet meer bedragen van 5 are. Waalsche boonen mogen slechts ver bouwd worden, wanneer een contract afgesloten met een daartoe voegden handelaar en de teler in het bezit Is van een teeltvergunning. De verboden gewassen iDn spelt en 1 De teelt van gele en bruine terd is beperkt toegestaan. Slechts wanneer een contract Is afgesloten met de ondervakgroep eerste-handsch- handel in- en export van binnenland- sche granen, peulvruchten en zaden, zal een teeltvergunning worden uit gereikt. Dit geldt niet voor de gele mosterd als noodgewas. Deze gestaan nadat de productie-ci saris hiervoor toestemming heeft ge- De oppervlakte ruwvoeder- gewassen (waaronder klaver en kunstweide) is per bedrijf beperkt tot de oppervlakte, welke in 1943 rechtens met deze gewassen beteeld mocht worden. Bedrijven, die in 1943 door scheuren van grasland boven de verplichte opper vlakte meer ruwvoedergewas- sen hebben mogen telen, mo- gen dit derhalve voor 1944 wederom doen. Uitbreiding van de oppervlakte ruwvoeder- gewassen op bouwland if slechts mogelijk met een op pervlakte gelijk aan die, waar voor voor 1944 grasland wordt gescheurd zonder dat daarvoor een scheurpremie is aange vraagd. Een uitbreiding van de gezamenlijke oppervlakte blijvend grasland, kunstweide en groenvoedergewassen op bouwland is dus niet toege- De teelt van landbouwzaden is voor eiken teler vrij tot een oppervlakte van ten hoogste 5 are in totaal. Voor een groo- tere oppervlakte is een teelt, vergunning noodig. Van spurrie, serradella, lu pinen en wikken kan onder be paalde voorwaarden teelt op eigen rekening en risico wor den toegestaan. Het verbouwen van poot- aardappelen op contract slechts toegestaan wanneer hiervoor toestemming is ver leend door het bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed voor akker- en weide bouw. Het afmaaien van onrijp graan en onrijpe oliehoudende zaden is verboden, met uitzondering van ailomais en snijrogge en rogge voor strooband. De snij- rogge moet echter voor 10 Mei 1944 gemaaid zijn. Afmaaien of omploegen van oliehoudende zaden is slechts -toegestaan wanneer het gewas als mislukt is te beschouwen, en voor het afmaaien of om ploegen toestemming verkre gen is van den productiecom missaris. Betreffende de verplichte teelt van oliegewassen zijn reeds eerder richtlijnen gepu bliceerd. Het ligt in de be doeling ook in 1944 een olie premie te verstrekken. De productiecommissaris is gerechtigd in bijzondere ge vallen afwijking van boven genoemde bepalingen toe te staan. Belanghebbenden mogen wij voor nadere bijzonderheden verwijzen naar de betreffende officieele mededeelingen. ORGANISATIE VAN DE VOEDSELVOORZIENING. Opheffing van centrales en crisis-organisaties. In enkele nummers van de Staatscourant is onlangs be kend gemaakt, dat verschillen de crisis-centrales worden op geheven. Een en ander staat in verband met de op grond van het Organisatiebesluit Voedselvoorziening 1941 gelei delijk opgebouwde nieuwe or ganisatie van de voedselvoor ziening, als gevolg waarvan in de afgeloopen jaren verschil lende bedrijfschappen zijn ge sticht. Deze bedrijfschappen zijn in de plaats gekomen van de vroegere organen ter uit voering van de landbouwcri sismaatregelen. Aanvankelijk deden deze organen nog dienst bij de uitvoering van de voed selvoorzieningsmaatregelen. Nu de werkzaamheden van deze oude crisisorganisaties geleidelijk geheel zijn overge heveld naar de nieuwe bedrijf schappen en naar de daaraan verbonden zgn. aan- en ver- koopbureaux, zgn de oude cri sisorganisaties overbodig ge worden en is tot liquidatie be sloten. De opheffing van de crisiscentrales, de provinciale inkoopcentrales en de land bouwcrisisorganisaties heeft dus slechts formeele betee- kenis. Met ingang van 1 November jl. zijn opgeheven: de Neder- landsche Veehouderijcentrale, de Nederlandsche Zuivelcen- trale en de Nederlandsche Pluimvee- en Eierencentrale. De opheffing van de overige centrales, waarvan het besluit tot die opheffing eveneens reeds in de Staatscourant i3 opgenomen, geschiedt met in gang van 1 Januari a.s. Ook de landbouwcrisisorganisaties en de provinciale inkoop-cen trales worden met ingang van dien datum opgeheven, omdat ook voor dit oude apparaat onder de nieuwe organisatie van de voedselvoorziening in de provincie geen arbeidsveld meer is overgebleven. Alle bedrijfschappen maken namelijk, met uitzondering van het bedrijfschap voor zui vel, dat eigen provinciale af- deelingen bezit, voor de uit voering van hun regelingen gebruik van de bureaux van de provinciale voedselcommis- sarissen en de daaronder res- sorteerende plaatselijke bu reauhouders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1