lanx, die eens het geheele volk zal erkennen als redster in den nood. Fier zal uw houding zijn, eerlijk uw spraak, zooals dit aan pioniers betaamt, die vervuld zijn van een ideaal. Hebt dank voor alles wat gij gedaan hebt in het afgeloopen jaar. Pal zullen wij staan in 1944, wat de toekomst ons ook brengen zal. En het vast ver bond zal blijven, het verbond tusschen u en mij, waarop on ze kracht steunt, die wij ont- leenen aan ons onwrikbaar ge loof, dat wij naar eer en ge weten onze roeping vervullen. Hou zee. ROODE KRUIS K1NDERLEGIT1MATIEKAART. Plots'ling oorlogsgerucht, leder weeklaagt en zucht, „Waar is 't kind!?!", hoort men radeloos vragen, Laat 't kind dus altijd Goed zijn Identiteit Op het kaartje om zijn hals met zich dragen. Ouders of voogden, vraagt voor Uw kinderen tot 15 Jaar een klnderlegl- tlmatlekaart aan. Aanvraagformulieren verkrijgbaar bij: Hoorden van scholen. Gemeentesecre tarieën (afd. Bevolking), Afdeelings- besturen van bet Ned. Roode Kruis. Prijs 0-10. Minvermogenden kostel. Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vlissin- gen; Algemeen redacteur: M. Geerse, Middelburg; Stadsnieuws: C. de Voogd, Vlissingen en J. P. Ph. Doorenbos, Middelburg; Gewestelijk nieuws: H. van Benthem, Goes en R. F. H. L. Sondag, Oostburg; Haagsch redacteur mr. J. C. de Wit; Advertentiechef; voor Mid delburg: C. P. Bujjs, voor Vlissingen: S. Rijkeboer. Het pact tusschen Benesj en Moskou. Het tusschen Molotof en Benesj gesloten pact bestaat, volgens den Moskouschen om roep uit zes artikelen. In het protocol van het verdrag wordt ter inleiding gezegd, dat de beide verdragsluitende partij en een „pact van duurzame vriendschap, wederzijdsche hulpvei'deening en samenwer king na het sluiten van den vrede hebben gesloten",. Wat de bijzonderheden betreft, ver plichten zij zich tot „wederzijd sche ondersteuning en militai re hulpverleening tegen het aggressieve Duitschand of een met dit land verbonden staat", benevens tot wederzij dsch volstrekt vertrouwen en eco nomische hulpverleening van den grootst mogelijken om vang na het sluiten van den vrede". In het protocol, behoorende bij het verdrag dat Benesj met de Sovjetregeering heeft ge sloten, wordt gezegd zoo meldt de berichtendienst van de Sovjet-Unie dat wanneer een derde land. dat grenst aan de Sovjet-Unie of aan Tsjecho- Slowakije" en in dezen oorlog het voorwerp van „Duitsche agressie" wordt, tot dit ver drag wenscht toe te treden, dan wordt dit land, na weder- zijdsch goedvinden tusschen de verdragsluitende partijen, de mogelijkheid gegeven, het ver drag mede te onderteekenen. Dit krijgt dan het karakter van een „driemogendhedenver- drag". Berlijn over het verdrag. In de Wilhelmstrasse wijst men op de verklaringen, die dr. Benesj in aansluiting op de onderteekening van het zoo genaamde Sovjet-Russisch- Tsjechische verdrag tegenover een Engelsehen persvertegen woordiger heeft afgelegd. Daar in komt tot uitdrukking, dat thans elke mogelijkheid tot het vormen van bufferstaten tegen de Sovjet-Unie onmogelijk wordt. Duidelijker kan naar de hier be staande opvatting nauwelijks tot uit drukking gebracht worden, dat de Sovjet-Unie elke poging tot afgren deling tegenover haar expansiestre- ven veroordeelt en den aan haar Westelijke flank gevormden staat! slecht» al» een springplank voor ver der opdringen, hetzij naar bet Wes ten, hetzij naar het Zuidwesten, denkt te gebruiken. Deze tendentie, en hierop wijst men in Berlijn in het bijzonder, komt ook tot uitdruk king In verschalende Sovjet-Russi sche commentaren op het Sovjet- RussischTsjechische verdrag. Op de terugreis van Cairo; heeft Churchill een bezoek gebracht aan Gi braltar, waar hu de verdedigingswer ken bezichtigde. Amorlkaansche vliegtuigen, wel ke in China zijn gestatlonneerd, heb ben een nieuwen terreuraanval op Ha noi ondernomen, waardoor 28 burgers gedood en 191 gewond werden. Vrou wen en kinderen zullen worden ge- evacueerd. Dertien Brazïllaansche officieren zijn als kwartiermakers in N.-Afrika aangekomen, teneinde voorbereidingen te treffen voor de aankomst van een Brazillaansch expeditleleger op oorlogstooneel. LUCHTAANVAL OP NOORD- DUITSCH KUSTGEBIED. Formaties Amerikaansche bommenwerpers hebben Maan dagmiddag, bij bedekten he mel, lukraak bommen gewor pen op eenige steden in het Noord-Duitsche kustgebied. Evenals bij den terreuraanval op Emden werden wederom voornamelijk woonwijken ge troffen. De vijand werd door de weersomstandigheden ge dwongen den voorgenomen ge- concentreerden aanval om te zetten in afzonderlijke aanval len. De Noord-Amerikaansche bommenwerpers werden bij de nadering en den terugkeer krachtig door jagers be schermd. De Duitsche lucht verdedigingsstrijdkrachten heb ben reeds melding gemaakt van het neerschieten van vier motorige bommenwerpers. Roosevelt op Sicilië. Het Witte Huis heeft mede gedeeld, dat president Roose velt een bezoek heeft gebracht aan Sicilië. Noodlottige ramp op de Jan gtsekïang. Op de Jangtsekiang is een schip met meer dan 1200 Chi- neesche passagiers, voor het meerendeel kleiné, tusschen door de lichtzinnigheid van de Jangtsekiang rondtrekkende handelaars, gekenterd en ge zonken. Slechts 200 personen konden gered worden. De ramp moet veroorzaakt zijn door de lichtzinnigheid van scheepvaartmaatschappij, die te veel passagiers met veel bagage op het schip had toe gelaten. De verliezen der Amerikanen. Het Amerikaansche bureau van oorlogsvoorlichting heeft meegedeeld, dat de verliezen der Amerikaansche strijdkrach ten sinds het uitbreken van den oorlog in totaal 129.422 man bedragen. Daarvan zijn gesneuveld 28.187 man, wond 39.974, vermist 32. Hierbij zijn tevens meegerekend 1662 man, die in kampen vaf krijgsgevangenen zijn gestor ven. Telegrammenwisseling. Ter gelegenheid van den verjaardag van het drielan- denpact hebben de Führer, de keizer van Japan en de Duce, alsmede de ministers van bui- tenlandsche zaken, telegram men gewisseld. De luchtoorlog ln China. Krachtige formaties Japan- sche bommenwerpers, verge zeld door jachtvliegtuigen, heb ben Hangjang en Lingling, twee belangrijke steunpunten van de Amerikaansche lucht macht in de provincie Hoenan, aangevallen. In Hangjang wer den 15 bommenwerpers en jachtvliegtuigen met goed ge volg met bommen bestookt en vier jagers neergeschoten. Op Feuilleton DE MAN UIT DE WILDERNIS 116) door B. REEN. Om zijn verhaal geloofwaar dig te maken, koos hij als plaats, waar de hoveling den schat verborgen had, de meest waarschijnlijke plek en prac- tisch copieerde hg den hove ling. Hij zond Kramer naar den werkelijken schat. Ik weet niet, wat Kramer's werkelijke bedoelingen waren, maar hij pikte den schat niet in. Inplaats daarvan maakte hij kaarten van de route en begaf zich weer op weg naar de beschaving. Ik denk, dat hij loyaal ten opzichte van iddelkoop wilde blijven en den schat met hem deelen. Hij werd evenwel door koppen snellers aangevallen en door Henneman gevonden. Wij heb ben Henneman's rapport over die ontmoeting. Hij dacht, dat de inboorlingen Kramer ver moord hadden, want toen hij terug kwam, yond hij de tent het vliegveld Lingling werden eveneens bommenwerpers en jachtvliegtuigen op den grond met bommen Lestookt. De Ja- pansche luchtmacht verloor 3 vliegtuigen. BEPERKING AANGETEE- KENDE STUKKEN. Naar gewicht en naar inhoud. De bijzondere omstandighe den maken het noodzakelijk tijdelijk een beperking in te voeren voor verzending van aangeteekende stukken, zoowel naar gewicht als naar inhoud. Aangeteekende brieven (al of niet met aangegeven waar de) mogen niet zwaarder we gen dan 500 gram en geen an dere zaken bevatten dan be scheiden en mededeelingen of berichten op papier, perkament of andere soortgelijke stoffen (dus geen goederen). Del gewichtsgrens voor brie ven met geld, bank- en munt- papier, edele metalen of kost baarheden, die aangeteekend m o e t e n worden verzon den, is maximaal 2 kg geble ven, maar zij mogen daarbij geen andere zaken dan de hier- bovengenoemde bescheiden, me dedeelingen of berichten be vatten, Voor gedrukte stukken, nieuwsbladen (met inbegrip van bijvoegsels) en monsters is aanteekening slechts toege staan tot een maximum ge wicht van 500 gram. Voor brailledrukwerken blijft aan teekening mogelijk t/m een gewicht van 7 kg. Deze tijdelijke regeling gaat 16 Dec. in en geldt alleen voor het binnenlandsch verkeer, Kerstgave voor ondersteunden, Ook dit jaar zal weer gebruikelijke kerstgave worden verstrekt aan alle personen, die krachtens de rijkssteunre geling steun ontvangen; voorts de ondersteunde kleine zelf standigen, behoorende tot de zoogenoemde A-groep, de on dersteunde kleine tuinbouwers en boeren, w.o. ook de steun fenietende kleine boeren boven 6 jaar. De gave la gesteld op 25 van een week steun, waarbU de week van 12 t.m. 18 December het uitgangs punt voor de berekening vormt. De kerstgave mag ook worden ver- verkregen Inkomsten, die ten volie op het steunbedrag In mindering toehoo- ren te worden gebracht. Voorts strekt zU zich mede uit tot den extra-bijslag, welke In sommige gevallen aan In wonende kinderen wordt uitgekeerd. Kleinhandelaren mogen geen groenten of fruit meer verzenden. Het vervoer van groenten en fruit is, zooals men weet, in het algemeen verboden, voor een aantal gevallen was echter ontheffing verleend. Zoo moch ten kleinhandelaren, als aan en kele formeele bepalingen was voldaan, pakketten versturen naar verbruikers. Van deze mo gelijkheid is evenwel misbruik gemaakt. Daarom is thans de ontheffing ingetrokken, zoodat de verzending voortaan niet meer is toegestaan. Het des betreffende bestuursbesluit van de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale is opgenomen in de Staatscrt. van 9 Dec. j.L afgebrand en in de asch het onthoofde lichaam van een mensch. Dus nam hij de en kele voorwerpen, die van Kra mer's uitrusting waren over gebleven, mee en haastte zich naar de bewoonde wereld. •Hier verdiep ik me natuur lijk in gissingen", ging de commissaris voort, „maar het schijnt wel tamelijk duidelijk te zijn, dat Souez dien Kra mer in de wildernis volgde om zich te wreken voor een ver blijf in de gevangenis en het verlies van een som geld. Hij vond Kramer, juist toen Hen neman weg was om de kop- >ensnellers af te lelden en Cramer kon hem genoeg ver tellen om zijn belangstelling voor den schat te wekken. Wien hij doodde en onthoofde en in de tent achterliet om Henneman den indruk te ge ven, dat Kramer dood was, zullen we wel nooit te weten komen. Of het was een in boorling óf een andere blanke kornuit, die ten behoeve van de nieuwe plannen werd op- feofferd. Maar Souez smok- elde Kramer met zich mee en wist hem te doen herstel len. Uit wat we vanavond ge hoord hebben, weten we, dat Kramer aan geheugenisstoor- nis leed. Mogelijk herinnlrde hij zich eerst eenigen tijd na zijn herstel, dat de tweede kaart zich in de dao bevond. Toen had Henneman evenwel de dao al gevonden en was er mee op weg naar de beschaaf de wereld. Henneman had ook het feheim van de dao ontdekt, e oordeelen naar zyn manier van doen, neem ik aan, dat hij meer gevonden heeft dan alleen de kaart. Hij vond me dedeelingen over het plan ie mand te bedriegen met een gefingeerden schat, en ik ge loof, van Dalen, dat die me dedeelingen ook betrekking hadden op jou. Je zegt, dat Middelkoop er op vertrouwde, dat jij aan den zwendel zou deelnemen» VLISSINGEN Algemeene ledenvergadering V.S.V. „Marathon". Zondag werd alhier de jaar- lijksche algemeene ledenverga dering gehouden van de V.S. V. „Marathon", onder leiding van den voorzitter, den heer J. Parent, die wegens drukke werkzaamheden deze functie moet neerleggen. Als zyn op volger is benoemd de heer J. H. Hoorn, tot dusver secretaris der vereeniging. De voorzitter overhandigde aen heer Hoorn de bronzen medaille van ver dienste voor zijn vele werk. Besloten werd alle leden lid te maken van de Ned. Athle- tiek Unie. Ook het 15-jarig jubileum van Marathon kwam ter spra ke. Dit feit, dat op 15 Juli 1944 zal worden herdacht, zal zeer zeker, indien de omstandighe den zulks toelaten, niet onop gemerkt voorbijgaan. De orga nisatie hiervan werd in handén gelegd van de pers- en propa- ganda-commissie. GOES „Zwarte" bloem. Ambtenaren van den C.C.D. namen bij den bakker J. V. 4 baaltjes bloem in beslag, die deze in den zwarten handel had gekocht. Na verder on derzoek bleken A. de L. en zijn zoon, alhier, die deze bloem van eenige landbouwers op Noord-Beveland betrokken, de leveranciers te zijn. In to taal zouden zij 9 baaltjes bloem aan V. geleverd hebben. A. de L. en zijn zoon werden aangehouden en zijn gisteren voor den officier van justitie te Middelburg geleid. Bij een huiszoeking bij de L, werden tevens een hoeveelheid clan destien geperste olie en een oliepers in beslag genomen. Uit het politierapport. Het minderjarige meisje 8. uit Terneuzen, dat zonder toe stemming van haar ouders haar woonplaats had verlaten, werd WD IWIAiydVC I Mei U UUli VTUiUCII VCI- leend over eventueele niet uit arbeid door de politie alhier aangC- houden en op transport naar Terneuzen gesteld. Tegen mej. E. C. B. werd proces-verbaal opgemaakt we gens het ioopen langs de spoorbaan. De wielrijder J. F. kreeg een politioneele waarschuwing om dat hij zonder licht reed. De marechaussee verbaliseer de C. v. W. alhier omdat hij voor het verhuren van een sproeimachine een te hoogen prijs berekend had. Sport Voetbal» STAND ENLIJSTEN, 2e klasse E. Goes 8 7 10 31—7 16 R.B.C. 8 7 0 1 35—13 14 Vlissingen 7 4 0 3 2119 8 De Zeeuwen 10 3 0 7 27—42 6 Alliance 6 2 0 4 14—24 4 Dosko 8 2 0 6 12—25 4 Middelburg 12—22 0 29—11 11 2 25—13 10 3 26—26 10 3 34—30 A A A I Se klasse M. Zeelandia 7 6 1 I R.C.S. «611 Yerseke 7 6 0 1 Middelburg 2 9 4 2! Goes 2 8 De Zeeuwen 2 7 116 E.M.M. 4 0 0 4 Vlissingen 2 8 0 0 8 Handbal uitslagen. Heeren: E.M.M.Marathon 2—0; Marathon HI—A.V. 35 I 5—2; Walcheren H—A.V. '35 U 13; Walcheren IMa rathon I 24: A.V,'35 HI Volharding 3—3. Dames: A.V. '35 H—E.M.M. 0-8. COMPETITIESTANDEN. Walcheren 1 7 6 1 1 44—16 11 Marathon 1 4 4 0 0 26—6 8 E.M.M. 6 3 1 2 13—14 7 A.V. '35 2 6 3 0 2 13—11 6 Marathon A 7 3 0 4 25—32 6 A.V. '35 1 6 2 1 2 13—18 8 Volharding 4 1 2 1 25—18 4 Marathon 2 7 2 0 6 17—37 4 A.V. '35 3 3 0 1 2 3—12 1 Walcheren 2 4 0 0 4 3-22 0 Dames. A.V. '35 1 3 3 0 0 19—3 Marathon 1 2 2 0 0 10—1 4 E.M.M. 6 2 0 3 15—16 4 Marathon 2 3 1 0 2 4—9 2 A.V. '35 2 t 9 9 a 1-89 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2