PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DONDERDAG 9 DECEMBER 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver» tentio 2.05. BU abonnement speciale prils. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent, dlcnstaanvragen en dlenstaanble» dingen 50 ct. „Brieven of rdres Bureau v. d. Blad" 10 ct- meer. DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 290 De Bureaux van ons Dlad zijn gevestigd te: Vlissmgen: Redact'e »n Administratie Walstr. 58-60. tel. 10 (2 itjnenj. Redactie na kantoortijd teL 578; Middelburg: Londenscbe Kaal 29. Redactie teL 3521, Admlnistr. tel. 3541; Qoes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd teL 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskcns: Dorpsstraat 35, teL 2L Sovjet-landingshoofd ten Z. van Kertsj opgeruimd Het opperbevel vein de Duit- i sche weermacht maakte I Woensdag- bekend Op de Krim hebben forma ties van de zesde Roemeensche cavaleriedivisie onder bevel van den reeds met het ridder kruis onderscheiden luitenant- generaal Teodorini, gesteund door Duitsche artillerie en stormgeschut, alsmede door Duitsche, Roemeensche en Kro atische luchtstrijdkrachten, het vijandelijke landingshoofd ten zuiden van Kertsj opgeruimd. In driedaagsche zware ge vechten werden de bolsjewis tische landingsformaties ver nietigd en ongeveer 2000 ge vangenen gemaakt. Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten droegen tot dit succes bij. Onder zeer moeilijke omstandigheden verijdelden zij een geregelde ravi'Unlleering der Sovjet-lan dingstroepen. Alle bolsjewis tische pogingen om het aange vallen landingshoofd in den nacht van 6 op 7 December 1 te ontruimen, werden verhin derd. 7 vijandelijke vaartuigen werden daarbij tot zinken ge bracht. Daarmede hebben onze in de straat van Kertsj ope- reerende vlootstrijökrachten gedurende de zeeblokkade, die 35 dagen duurde, 8 motorka- nonr.eerbooten, 2 motor-torpe dobooten, 2 sleepbooten, 2 lich ters en 23 landingsvaartuigen; vernietigd en talrijke andere beschadigd. Vijandelijke ont- lastingsaanvallen, Dinsdag on dernomen van 't bruggenhoofd ten Noordoosten van Kertsj uit, mislukten. In de groote bocht van den Drijepr verminderde de vij-; andelijke aanvalsactiviteit aan zienlijk. Daarentegen bleven de bolsjewisten ten Zuidwesten van Krementsjoeg met gecon centreerde krachten zware aan vallen ondernemen om hun penetratie uit te breiden. He- I vige gevechten zijn nog gaan- 1 de. Bij een eigen tegenaanval werd, in weerwil van 'n hard nekkig vijandelijk verzet ter- rein, dat tijdelijk verloren was gegaan, heroverd. In het gebied ten Noord oosten van Sjitomir en ten Zuiden van Korosten maakt de eigen tegenaanval goede vorderingen tegen hardnekkig verzet der bolsjewisten. Tal rijke plaatsen werden stor menderhand genomen en vij andelijke strijdkrachten uit eengeslagen. Aan de rest van het Oos telijke front vonden levendiger plaatselijke gevechten plaats tusschen Pripjet en Berezina ten Westen van Kritsjef en ten Westen van Newel. Van 4 tot 7 December werden bo ven het Oostelijke front in luchtgevechten en door afweer geschut 115 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. Tien Duitsche vliegtuigen worden vermist. In den Westelijken sector van het Zuid-Italiaansche front verflauwde de gevechtsactivi teit Dinsdag weer. Slechts op twee penetratieplaatsen, ont staan bij de gevechten van den vorigen dag, duurden de ge vechten nog voort. Op den linkervleugel van het front wierp de vijand sterke strijd krachten in den aanval tegen onze stellingen aan de Ooste lijke hellingen van het Majel- la-gebergte. Zij werden in zware gevechten bloedig af geslagen. Duikbooten hebben uit con- vooien en by de achtervolging van afzonderlijk varende .sche pen in den Atlantischen Oce aan en de Middellandsche Zee 7 schepen met een gezamelij- ken inhoud van 48.000 ton tot zinken gebracht. Nog een conferentie? Daar op de conferentie te Teheran niet alle vraagstuk ken besproken of opgelost zijn, kan men verwachten, aldus meldt de Britsche berichten dienst uit Moskou, dat er een nieuwe driemogendhedenconfe- rentie zal worden gehouden. Nieuwe Reiso. und Gaststattenmarken. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat naast de thans reeds in omloop zijnde Duitsche Reise- und Gaststattenmarken nog de volgende Reise- und Gaststat tenmarken in gebruik genomen zijn: met steenrooden achter grond en witten opdruk voor 500 gr. Nahrmittel; met groe nen achtergrond en witten op druk voor één ei; met blauwen achtergrond en witten opdruk voor Yi liter melk. Het model dezer bonnen is langwerpig. Zij zijn, blijkens het daarop aange brachte opschrift, geldig tot 6 Februari a.s. Zooals bekend kunnen Duitsche reizigers deze bonnen uitsluitend in hotels e.d. gebruiken ter verkrijging van de op de bonnen vermelde ar tikelen en hoeveelheden. BIJ Lier tn België zijn twee trel- •n op elkaar gebotst. Daarbij kwa- en 22 personen om het leven; 63 werden gewond. De Duitsche bladen melden, dat Maurice Sarraut, broer van den vroe- geren Franschen premier Albert Sar raut, te Toulouse is vermoord. Hij is leider geweest van de Fransche radicale partij. Dr. Goebbels: Duitschland is niet klein te krijgen. Weer wordt aan gezonde jongens tlo mogelijkheid geboden zich te mel den voor de weersportkampen voor de Germaansche jeugd. Juist in den winter bieden deze kampen door hun prachtige ligging in de Duitsche berg- streken een groote en onvergetelijke belevenis in sneeuw en zon. Waar kan ik mij melden voor het Germaansche weersportkamp? Aan de navolgende adressen: Utrecht, Ko ningslaan 9: Maastricht, Vrijthof 25; Goes, Violenstraat 44; Groningen, Groote Markt 24; Assen, Rolderstraat 45: Den Haag, Nassauplein 6: Rot terdam, Eendra chtsweg 35; Eindho ven, Keizersgracht 9: Hengelo, Drie- nerstraat 6; Amsterdam, Willems parkweg 186; Leeuwarden, Erama- kade *8. Rijksminister dr. Goebbels heeft te Berlijn op den „dag van den Duitschen spoorweg man" een rede uitgesproken. Hij begon met er op te wij zen, dat de Duitsche spoor- wegmanncn in de afgeloopen vier zware oorlogsjaren een prestatie volbracht hebben, die voor den oorlog van beslis sende beteekenis was en is. Daarvoor sprak dr. Goebbels namens den Führer en het ge- heele Duitsche volk zyn dank en erkentelijkheid uit. De ar beid van de spoorwegmannen, zoo verklaarde de minister, teeft zich in vele gevallen te -/elde en in de gebieden van Jen luchtoorlog in het vader land zóó dicht bij het front afgespeeld, dat men hier te recht kan spreken van een mi- Hitair optreden. Niet alleen in ,het aanvoeren van wapens en i munitie naar het front, ook in l.rïe volmaakte uitvoering van jhet verkeer in de gebieden 'van den luchtoorlog alsmede in tallooze nieuwe taken, die uit de vijandelijke luchtterreur' voortvloeien, bewijst de Duit sche spoorwegman herhaalde lijk een minachting van het gevaar en een doodsverach ting, die bewonderenswaardig zijn. Dr. Goebbels karakteriseer de de Duitsche spoorwegen als de grootste en capabelste ver keersonderneming van de we reld, die in dienst van de na tie staat en thans geen ander doel nastreeft, dan de Duit sche overwinning. Van mijzelf kan ik zeggen, aldus dr. Goebbels, dat ik nog nooit zoo vast en onwrikbaar aan de overwinning heb geloofd als juist op dit oogenblik, en wel juist daarom, omdat ons volk naar thans onder smarten en enorme offers moet verkrijgen en verdedigen. Ik heb onze mannen, vrou. wen en kinderen, de laatste weken in de rijkshoofdstad en voordien in vele andere steden van het rijk, die door de ter reur van den vijandelijken luchtoorlog geteisterd waren, gadegeslagen, hob midden on der hen vertoefd, heb deelge nomen aan hun zorgen en ge varen en kan slechts zeggen, dat hij, die ook maar een mi nuut eraan zou twijfelen, dat dit dappere, vlijtige, energieke en zoo fatsoenlijke volk ten slotte ondanks alles de over- wing zal behalen, in geheel niet waard is tot het volk te behooren. Onze vijanden kun nen bekokstoven wat zij wil len, met dit volk zullen zij niets bereiken. Het zal niet onvoorwaardelijk, zooals zij hopen en wenschen, en het zal heelemaal niet capituleeren, neen, het zal den vijand de ge- weerloopen laten zien. Een weliswaar duur betaalde, maar daarom des te grootere over winning zal eens de prijs zijn van onze harde inspanningen. Dr. Goebbels verklaarde, dat de vijanden het Duitsche volk met hun „even domme als leugenachtige pro paganda" niet van de wijs kunnen brengen. Het is tenslotte geen kunst om bij nacht en mist vreedzame ste den te overvallen en brand en dood op haar burgerbevolking uit te wer pen, Deze vrouwen- en kindermoord vormt, naar de minister zeide, de schreeuwendste aanklacht van de mo derne krijgsgeschiedenis en kan al leen vergeleken worden met de beest achtigste wandaden van het barbaar- sche tijdperk, maar oorlog is dat toch niet. De vijandelijke luchtterreur heeft ons niet op de knieën gebracht, doch uitsluitend nog harder gemaakt, zoo verklaarde de minister. Dit Duitsch land is in het geheel niet klein te krijgen. Niet alleen zijn mannen, ook zijn vrouwen. Ja zijn kinderen zun helden. Wat wijzelf nog niet, van ons hebben kunnen maken, dat heeft nu de vijand an ons gemaakt: een strij dend volk van 90 millioen zielen, een drachtig In het geloof, maar ook eendrachtig In den haat. Wij hebben de laatste sentimentaliteiten van gis teren en eergisteren van ons afge worpen. De goedmoedige Duitsche Michel behoort definitief tot het ver leden. WU weten thans waar wU aan toe zijn en wat ons te doen staat. Geen terreur en geen geweld, maar ook geen dreigement en geen mislei ding kan ons van den rechten weg afbrengen. De propaganda-oorlog var den vijand getuigt niet voor zijn mi litaire «macht, doch eerder voor zijn militaire onmacht, want zag hij ook maar de geringste mogelijkheid oir met de wapens de overwinning te be halen, dan zou hij niet met woorden Tentoonstelling „Kunstenaars zien den arbeidsdienst" Woensdag in het Stedelijk Museum te Amsterdam de ten toonstelling „Kunstenaars zien den Arbeidsdienst" officieel door commandant de Bock ge opend. Een groot aantal autoritei ten had zich in de ontvangst zaal van het museum verza meld. Tot hen behoorden o.m. S.S. Obergruppenführer und General der Polizei Rauter, de gevolmachtigde van den Rijks commissaris voor de stad Am sterdam, dr. Schroder, General Arbeidsführer Bethmann, de secretarissen-generaal prof. mr J. J. Schrieke en mr. M. M. Rost van Tonningen en de; waarnemend secretaris-gene- j raai jhr. mr. S. M. S. de Ra-, nitz. De Commandant van den Ned. Arbeidsdienst, L. A. C. de Bock, sprak de aanwezigen toe. Toen destijds de idee werd geboren om de Ned. beeldende kunstenaars uit te noodigen in onze kampen te komen - ken, heb ik, aldus spr., deze uitnoodiging als volgt gefor muleerd „In den Nederlandschen Ar beidsdienst zijn thans 10.000 jonge Nederlanders vereenigd om hun eereplicht tegenover volk en land te vervullen. Het leven van de mannen wordt in deze gemeenschap bepaald door den opgewekten en vasten wil om te dienen, door een vanzelfsprekende ka meraadschap en door het ver richten van den mannelijk- harden dienst. Bewust beleven zij hun jeugd in den Arbeids dienst. Deze beleving heef* nu de Arbeidsdienst ruim 2 jaar bestaat, nog behoefte aan een vormgeving door de beeldende kunst. Om dit te bereiken roep ik de Neder- landsche kunstenaars, wie dit motief pakt, op tot deelneming aan een prijsvraag, aan het slot waarvan een openbare tentoonstelling zal worden ge houden". Een vijftigtal schilders en enkele beeldhouwers gaven aan deze uitnoodiging gehoor. De primitieve, maar daar door juist zoo waarachtige schoonheid van het leven in den Arbeidsdienst heeft zich, blijkens hetgeen vervaardigd werd, ook aan den kunstenaar geopenbaard. Dit zal, als ik het wel zie, mettertijd een wisselwerking tot gevolg heb ben, welke zoowel voor den kunstenaar als voor ons volk van groote beteekenis zal blij ken te zijn. Vervolgens maakte de com mandant den uitslag van den wedstrijd bekend. De 1ste prijs werd gewonnen door den schilder Toon Koster, de 2de door F. Laszlo Hernadi Vandszura, de 3e door Stephan Kip, de 4de door den beeldhouwer Peter Zwart, de 5de door J. G. Goeting, de 6de door den beeldhouwer René Wong, de 7de door W. H. Woerden, de 8ste door den beeldhouwer I, J. H. van der Horst, de 9de door Ed. Rijff en de 10de door Alb. B. J. Mulder. Nadat de gasten de interessante tentoonstelling, die een zeer goeden indruk maakte, hadden bezichtigd, werd tot slot een film vertoond, ver vaardigd door den heer Wijnberg, n deze film is het werk van de irbeldsmannen niet alleen in beeld gebracht, doch bovendien getoetst de indrukken, die de kunstenaars in de kampen hebben opgedaan. DE VERGIFTIGING TE HEES. Aantal slachtoffers tot negen gestegen. Wy vernemen, dat in den loop van deze v/eek nog twee slachtoffers van de ver giftiging zijn overleden. Het betrof een broeder uit Hel mond, die den bewusten Zon dag aan den maaltijd had deelgenomen en ziek naar huis i gegaan. Hij is later in een ziekenhuis te Tilburg overleden. Te Nijmegen is van de zes paters, die m het St, Canisius-ziekenhuis -vertoeven, een priester overleden. In totaal zijn er thans negen personen overleden. In het zie kenhuis worden nog vijf pateis verpleegd; van een hunner is de toestand ernstig, de vier anderen maken het naar om standigheden goed. Ir> de afgeloopen week werd 44.604,13 ten bate van Winterhulp ontvangen. en proclamaties tegen ons vechten. Maar hij ziet die mogelijkheid niet. Hij ziet overal slechts Duitsche man- nen tegenover zich staan, die ons vaderland verdedigen en die barrière is voor hem onneembaar. Wij staan, zoo zeide dr. Goebbeli tot besluit van zijn toespraak, hecht onwrikbaar als volk en natie In een ijzeren en onverbrekelijken ring om den Führer geschaard. Hij zal de tal looze overwinningen van dezen oorlog door de fiere eindoverwinning bekro- dat geiooven wij, Ja, dat weten wil. De Führer verleende het Eikenloof bjj het Ridderkruis van het IJzeren Kruis aan SS-Hauptsturmführer Hans Dorr, Kommandeur In de SS-pantsergrena- diers-divlsie „Wiking". G.F.L./.O/H P nt KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN DEN LANDSTORM NEDERLAND, Hot SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 1745 ju ar kar. zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoe gen teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Land» storm Nederland. Tüdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrek, king tot de verzorging van fami lieleden, duur der opleiding, ex (in levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland wenschen te blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Neder'aird of bö het SS-Wachtbataiilon te Amersfoort- Ook vrijwilligers voor de Kriegs- marine kunnen zich aanmelden; zij, die tot de Germaansche S3 Nederland toetreden willen, kunnen 'zich eveneens ter keuring melden. Personen tusschen 1930 jaar, die asnmeldingsplirhtig rijn voor arbeidsinzet, worden gedurende hun verbintenis hiervan vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen- Zijn schoo'.opleding ia niet doorslaggevend- Beslissend voor bevordering zijn: gedrag en prestatie- De oproeping na de/.© keuring geschiedt eerst ln het be gin van Januari 1944- 10-12. "43 11—15 uur Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 11-12. '43 1115 uur Arnhem/ café Royal. 12.12-'43 11—15 uur Zwolle, Ho tel Gütenbeek- 13-12-'43 11—15 uur Groningen* Heerestraat 46- 14-12-'43 10—14 uur Amsterdam* Dam 4- 15-12-'43 9—14 uur Den Haag* Café Den Hout, Bezutdenhout.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1