PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DINSDAG 7 DECEMBER 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12» ct.r minimum per adver tentie 2.0ö. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent, dienata au vragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct meer. DIT NUMMER BESTAAT 180ste JAARGANG 6 BLADZIJDEN NUMMER 288 De Bureaux van ons Dlad z«n gevestigd te: Vikingen: Redactie ■n Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaal 29, Redactie tel. 3521, Adminlstr. tol. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15. tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Admlmstratie Breedeslraat 45, teL 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21. Sovjet-aanvallen in Dnjepr-bocht hervat Het opperbevel van de Duit- sche weermacht deelde Maan dag mede: Op de Krim zetten de bol sjewisten hun hevige aanvallen ten Noordoosten van Kertsj den geheelen dag voort. Met doelmatige ondersteuning door artillerie en stormgeschut wer den zij, voor het grootste deel reeds vóór de eigen stellingen, uiteengeslagen, waarbij 25 vij andelijke pantserwagens ver nietigd of buiten gevecht ge steld werden. Ten Zuiden van Kertsj maakte de aanval van Roemeensche troepen nieuwe vorderingen. Het vijandelijke landingshoofd werd aanzienlijk Verkleind. In de groote bocht van den Dnjepr hervatte de vijand bij hevige sneeuwjacht zijn aan vallen met numeriek sterkere strijdkrachten. Zij werden ten Noordoosten en ten Noordwe ten van Kriwoi Rog en ten Zuidwesten van Krementsjoeg afgeweerd in hevige gevechten, die tot in het donker voort duurden. Op een plaats, waar de vijand was binnengedron gen. ontwikkelden zich hevige pantsergevechten, die nog gaande zijn. In totaal werden in dit gebied Zondag 80 Sov jet-pantserwagens stukgescho ten. Bij Tsjerkassy sloegen onze troepen herhaalde aanvallen af en vernietigden opnieuw vijan delijke gevechtsgroepen, die bij de gevechten der voorgaande dagen waren afgesneden. Aan dezen frontsector heeft zich de Moezellandsche 72e infan- terie-divisie, onder bevel van kolonel Hohn, tezamen met deelen van de SS-pantserdivi- 3ie Wikingen een af deeling der 10e divisie luchtdoelgeschut, bijzonder onderscheiden door een voorbeeldige strijdvaardige houding bij de dagenlang heen en weer golvende gevechten. Van de rest van het Ooste lijke front worden nog slechts uit de sectoren Noordwestelijk van Gomel en Westelijk van Newel levendige plaatselijke gevechten gemeld. In Zuid-Italië kwam het Zon dag b\j aanhoudend slecht weer slechts in enkele frontsectoren tot levendige plaatselijke ge vechten. Daarbij werden van een vijandelijke gevechtsgroep, die aan de Adriatische kust onze stellingen verkende, 6 pantserwagens stukgeschoten. LUCHTSLAG BIJ DE MARSHALL-EILANDEN. Naar het Japansche hoofd kwartier mededeelt probeer den Zondagmorgen ongeveer 100 vijandelijke vliegtuigen het Japansche steunpunt op de Marshall-ei Landen aan te val len. De Japansche lucht-, land en. vlootstrijdkrachten sloegen echter met succes den vijand af en schoten 20 der aanval lende vliegtuigen neer. Aan üe installaties werd eenige schade aangericht. Japansche marinevliegtuigen Vielen in de wateren ten N.O. van de Marshall-eilanden op den avond van dienzelfden dag een vijandelijke vlootformatie aan en brachten den vijand een vernietigenden slag toe. Bij deze operatie werden de volgende resultaten behaald: 1 vliegtuigmoederschip van middelbare grootte en 1 krui ser werden onmiddellijk tot zinken gebracht. 1 groot vlieg tuigmoederschip en 1 kruiser ■weiden zwaar beschadigd en zijn zeer waarschijnlijk gezon ken. De Japanners verloren hier bij 6 vliegtuigen, die nog niet op hun steunpunten zijn terug gekeerd. De strijd op de Stille Zuidzee. Sedert de Amerikaansche landing op het eiland Mono in de groep der Salomonseilanden op 27 October, tot den zesden luchtslag bij Bougainville, heb ben de Japansche marinelucht- macht en de oppervlaktesche pen, volgens een samenvatting op grond van de mededeelin- gen van het Keizerlijke hoofd kwartier, 55 vijandelijke oor logsbodems tot zinken ge bracht, 38 oorlogsschepen en transportvaartuigen beschadigd en 592 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. Bovendien werden ruim 40 vijandelijke landings booten tot zinken gebracht en een aantal landingsbooten en andere vaartuigen beschadigd. Onder de tot zinken gebrachte oorlogsschepen bevinden zich 8 vliegkampschepen, 5 slag schepen en 7 groote kruisers, 9 kruisers of groote torpedoboot- jagers, 8 torpedobootjagers, 1 oorlogsschip van onbepaalde klasse, 10 groote transportsche pen, 3 middelgroote. Aan Ja pansche zijde bedroegen de ver liezen 2 torpedobootjagers, die tot zinken werden gebracht en 2 kruisers, die licht beschadigd werden. 138 Japansche vlieg tuigen gingen verloren en 7 werden beschadigd. NIETS KAN VERGELDING MEER VERHINDEREN. De doorgaans zeer goed in gelichte publicist Hans Schwarz van Berk doet in het jongste nummer van „Das Reich" interessante mededee- lingen over de a.s. vergeldings- aanvallen. De vraag, aldus Schwarz van Berk, naar den termijn der vergelding hangt niet meer van de technische per fectie af, doch alleen van het doel, dat men er mee wil be reiken. De vergelding zal zóó na drukkelijk zijn en op een psy chologisch zóó juist oogenblik beginnen, dat de ontwikkeling van dezen oorlog er door zal worden beïnvloed. Het zou onbegonnen werk zijn, ruïnes met ruïnes te ver. gelden. De zin van de onder neming zal zich op een geheel andere, verrassende wijze uiten, zoowel geestelijk als politiek. De oorlog zal er nieuwe as pecten door krijgen en de ver antwoordelijke mannen in het kamp van den tegenstander zullen zich tegenover een openbare meening zien ge plaatst, die geheel andere vragen stelt, dan zij gisteren en heden nog deed. Geen enkele manoeuvre van den tegenstander, geen nóg zoo gewaagde onderneming kan de vergelding meer ver hinderen of ophouden; de din gen zijn in gang gekomen. Ons doel bij de vergelding is niet een triomf der wapens en ook niet alleen een straf gericht, waarnaar thans het geheele Duitsche volk verlangt, doch het doel is de teugelloos heid van den massamoord door een zeer drastischen slag te doen ophouden. Hoe wild de bommenoorlog op het oogenblik ook woedt, onze nieuwe wapens zullen een geheel nieuwe proef voor de zenuwen beteekenen. Zij zul len het Engelsche volk zeer spoedig de vraag doen stellen, hoe lang het een dergelijken oorlog kan uithouden. Zoo als het Engelsche volk zonder mede lijden de verwoestingen op het vaste land aanziet, zoo zullen wu het zon der medelijden in zijn zwaarste urer aan zichzelf overlaten, want wij heb ben grootere zorgen dan die om eer eiland. Wij hebben de verantwoorde lijkheid voor het vasteland niet zoo als de Engelschen, aan Stalin over gedragen; wij blijven de eenige er laatste bewapende groote mogendheid in Europa, die het gevaar uit het Oosten, in plaats van op conferenties, op het slagveld tegemoet treedt, Naar uit Moskou wordt gemeld, is Jaroslavsky, leider der godloozen- beweging in de Sovjet-Unie, te Mos kou overleden. DE CONFERENTIE TE TEHERAN. Communiqué gepubliceerd. Reuter heeft den tekst van het communiqué gepubliceerd betreffende de conferentie tus- schen Roosevelt, Stalin en Churchill. Ter inleiding wordt erop ge wezen, dat de conferentie vier dagen geduurd heeft en in Te heran is gehouden. In deze vier dagen, zoo wordt gezegd, werd de „gemeenschappelijke poli tiek vastgelegd en bevestigd", uitdrukking is gegeven, aldus zegt 't communiqué, aan „het vaste besluit, dat de drie na ties in den oorlog en in den daaropvolgenden vrede zullen samenwerken." In Teheran zijn' de plannen der drie naties „ter vernietiging van de Duitsche strijdkrachten" op elkander af gestemd. Omtrent het doel en het tijdstip, waarop de opera ties zijn vastgesteld, is volle dige overeenstemming bereikt. Over de problemen van den tijd na den oorlog, zegt het communiqué, dat „alle naties, klein of groot, opgeroepen wor den voor actieve deelneming", voorzoover „haar bevolking met hart en verstand toegewijd is aan de opheffing der tyran- nie, der slavernij, der onder drukking en der onverdraag zaamheid, zooals <jit bij onze eigen volken het geval is." Een verklaring ten opzichte van Iran. De Sovjet-Unie, de Ver. Sta ten en Engeland hebben, naar Reuter meldt, in Teheran een „verklaring ten opzichte van Iran" afgelegd. Daarin spreken de drie naties hun waardeering uit voor den steun aan haar oorlogvoering door Iran. welke bestaat in de „vergemakkelij king van het transport van leveranties uit overzeesche streken naar de Sovjet-Unie." De drie naties verklaren zich bereid de regeering van Iran „voorzoover dat mogelijk is", economisch te ondersteunen. Voor den tijd na den oorlog zeggen de drie regeeringen Iran toe, dat ieder Iraneesch economisch pimobleem „de meest volledige aandacht zal hebben, naast de aanspraken van andere leden der geallieer de naties." Geen verrassing. In Duitsche politieke kringen heeft het communiqué over de conferentie van Teheran op geen enkele wijze verrassing gebaard. Immers, het bevestigt alle door Berlijn gegeven voor spellingen. Wanneer iets con creets er uit weggestreept is, dan is dat alleen een meer diepgaande behandeling van den eisch van Stalin betreffen de het tweede front. Wanneer in het over de besprekin gen te Cairo uitgegeven communiqué de onvoorwaardelijke capitulatie Japan categorisch geëischt werd, is en In Berlijn noteert men dit mef eenige belangstelling in het com muniqué van Teheran, dat in d< eerste plaats gewijd is aan het over winnen van Duitschland. een dergelijke eisch weggelaten. Men laat daar welke redenen de laatste oproep het Duitsche volk met de bekende ultimatieve eischen achterwege is ge laten. men constateert slechts, dat de loop der gebeurtenissen den tegen standers van de landen van het pact van drie een voorzichtiger taal raad zaam doet voorkomen, welke ook In het offlcieele communiqué over de ontmoeting tusschen Stalin, Roose velt en Churchill haar neerslag heeft gevonden. Onderhoud tusschen Stalin en Sjah van Iran. Stalin heeft een bezoek ge bracht aan den Sjah van Iran in diens paleis in Teheran. Het onderhoud heeft een „vriend schappelijk en hartelijk karak ter" gedragen en heeft langer dan een uur geduurd. Roofmoord opgehelderd. Het is de staatsrecherche, geassisteerd door de Hoornsche politie en de marechaussee, ge lukt den moord op den 72-jari- ;en veehouder G. Palenstijn te ichellinkhout, den 23sten Octo ber gepleegd, grootendeels op te helderen. Vermoedelijk heeft een com plot, bestaande uit den Hoorn-, schen venter H. en de twee beruchte Amsterdamsche mis- dadigers St. en V. H., Palen stijn willen berooven. Toen de oude man verzet bood, heeft men hem door wurging ver moord. Het huis is daarna door de misdadigers doorzocht, .vaarbij zij een som geld, ver- Jimoedelijk eenige duizenden guldens, en distributiebeschei den vonden, en meenamen. Er zijn verschillende arresta ties verricht te Hoorn, Am sterdam en Groningen. De Am- Amsterdam St. heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. V. H., die onlangs bg een an deren roofoverval werd neer geschoten en thans gewond in een ziekenhuis in Den Haag ligt, kon in verband met zijn toestand nog niet gehoord worden. Administratievoorschrift 1943 voor bakkers. De Staatscourant van Maan dag bevat het administratie voorschrift 1943 voor bakkers. Hierin wordt o.m. bepaald, dat iedere bakker verplicht is een administratie te voeren, terwijl aanwijzingen worden gegeven ten aanzien van de samenstel ling van deze administratie. In een eerste uitvoerings voorschrift worden richtlijnen gegeven voor de inrichting der verschillende boeken, registers en staten. personeel van een drukkerij te Rotterdam bestaat voor 90 uit meisjes. De foto toont een van haar bezig met het toestellen van een drukpers. CNF/v. Rhijn/Pac m. Joodsche kerkgenootschappen als niet-commercieele vereenigingen en stichtingen beschouwd. In aansluiting op de 25 No vember jj. in de dagbladen gepubliceerde bekendmaking betreffende vorderingen op niet-commercieele Israëlitische vereenigingen en stichtingen, wordt thans ter algemeene ken nis gebracht, dat de hoofd synagoge te Amsterdam, als mede alle Israëlitische (jood sche) kerkgenootschappen en gemeenten in dit geval mede als niet-commercieele joodsche vereenigingen en stichtingen worden beschouwd. Vorderingen op deze Instellingen kunnen derhalve eveneens voor of uiterlijk op 15 December 1943 bij het afwikkelingsbureau, Amaliastraat te 's-Gravenhage, worden ingediend. Na genoemden datum zullen geen vorderingen meer in behandeling wor den genomen. Ten aanzien van het bovenstaande geldt het bepaalde b'u artikel 1 der verordening 233/1940 van den Rijks commissaris voor het bezette Neder- landsche gebied. De duikbootoorlog. De verwachtingen van de Engelschen en Amerikanen met betrekking tot den duik- bootoorlog zijn, naar. men in militaire kringen in de rijks hoofdstad verklaart, niet in vervulling gegaan. Wel heeft de maand Juni met 139-000 brt. het laagste resultaat te zien gegeven, doch sedertdien neemt liet aantal uitvarende Duitsche duikbooten weer toe, daarbij gesteund door Duit sche bommenwerpers en tor pedovliegtuigen, zoodat het vemietigingserjfer weer om hoog liep. In de afgeloopen elf maanden werden ondanks den versterkten vijandelijken af weer 799 schepen met een ge. zamenlijken inhoud van 4.878.941 brt. tot zinken ge bracht. Daarbij komt nog een beschadigde tonnage met een inhoud van meer dan 5 miL lioen brt. ONTVANGST .VAN MIJSSEBT DOOR DEN FüHRER. De Fiihrer heeft in zijn hoofdkwartier den leider der N.S.B., A. A. Mussert, voor een vrq langdurig onderhoud ont vangen, tijdens hetwelk de thans hangende vraagstukken in den geest van de vertrou welijke en hartelijke samen werking werden besproken. Bij het onderhoud waren aanwezig: de Rijkscommissa ris voor de bezette Nederland- sche gebieden, rijksminister dr. Seyss-Inquart, de rijksmi nister en chef der rijkskanse larij dr. Lammers, alsmede Reichsleiter Bormann voorts de plaatsvervangende leider van Geelkerken en de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nedérland Rit- terbusch. Belooning van vrouwenarbeid. Onlangs is in de pers bekend gemaakt, dat voor de aanstel ling van vrouwelgke werk krachten. die nog nimmer heb ben gewerkt of wel sedert 1 Juli 1943 niet meer werkzaam zijn geweest, niet langer de toestemming der gewestelijke arbeidsbureaux vereischt is. Deze maatregel beoogt de tewerkstelling van een grooter aantal vrouwen te vergemak1 kelijken en te bevorderen. De gemachtigde voor den arbeid deelt ter voorlichting van de werkgevers hieromtrent o.m. nog het volgende mede: In zoover aan vrouwen ar beid wordt opgedragen, die voorheen door mannen werd verricht, stelt de gemachtigde voor den arbeid, op verzoek van den werkgever, ten behoe ve van deze vrouwen nieuwe loonen vast, die tot 80 van het aan de mannen toegekende loon kunnen bedragen. Indien vrouwen worden belast met werkzaamheden, die moeilijker zijn dan den tot dusver door haar uitgeoefenden arbeid, dan kunnen, op verzoek van den werkgever, hoogere loonen worden vastgesteld. Deze bepaling geldt echter slechts voor het geval, dat noch In een voor de onderneming afzonderlijk goedge keurde regeling, noch in een voor de betrokken bedrijfstak vastgestelde al gemeene regeling van arbeidsvoorwaar den ten aanzien van de onderhavige werkzaamheden loonnormen voor vrou wenarbeid zijn vastgesteld. Bij het indienen van verzoeken tot het verkrijgen van goedkeuring van nieuwe loonen ten behoeve van de bovengenoemde groepen van arbeid sters moeten dezelfde gegevens wor den verstrekt als voor verzoeken om goedkeuring van loonsverhooging ver eischt zijn. d.w.z. leeftijd, aard Air werkzaamheden en burgerlijke staat. Bovendien moet worden medegedeeld welk loon voor gelijken arbeid aan mannelijke arbeidskrachten in dezelfde onderneming werd of wordt- uitbe taald. Het ^Zuidslavlsche emigranten- comité in Cairo heeft een verklaring uitgegeven, waarin het onder leiding van Tito gevormde comité, dat zich gevestigd heeft als „voorlooplge re geering", van de hand wordt gewe zen. In de verklaring worden de aan hangers van Tito „terroristen" ge noemd en wordt ontkend, dat zij eenigerlei nationaal standpunt Innc-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1