a: Naar herstel ran het normale leven in Berlijn. In de rijkshoofdstad is een groot leger van soldaten, krijgsgevangenen en arbeiders bezig met het omvangrijke opruimings-.verk. De op den voorgrond staande taak was en is het weder op gang bren gen van het verkeer, omdat in een wereldstad als Berlijn het goed functionneeren van de verkeersmiddelen een van de eerste voorwaarden is om de productie te kunnen voortzet ten. Op dit stuk is in de wei nige dagen, welke sedert den tweeden zwaren aanval zijn voorbijgegaan, veel verricht, Er Is een zeer groot verschil tusschen den toestand, welke vorige week bestond en die van het oogenbllk, meldde Vrijdag de Berl. corr. van de N.R.C. Toen zag men op talrijke plaatsen uitgebrande tram wagens, die er op wachtten te worden weggehaald. Ook ston den er vele trams, waarvan de rit door het alarm was onder broken en die niet meer ver der konden door de storingen van het electriciteitsnet. Om te zwijgen van de groote hoe veelheden meubels, die de slachtoffers haastig uit de brandende huizenblokken had den gered en die midden op den rijweg waren opgesteld om ze eenigszins voor gevaar te be hoeden. Dit beeld is nu ver dwenen. Het uitstekende, maar zeer gevoelige verkeersnet van Berlijn was totaal gedesorga niseerd. Thans zijn wat dit aangaat reeds de meeste moei lijkheden overwonnen. Ook de intercommunale verbindingen worden geleidelijk hersteld en de stations, die getroffen zijn, doen in weerwil daarvan voor het meerendeel weer dienst. Het opruimingswerk is in vollen gang. Af en toe wordt men weder opgeschrikt door de ontploffingen, welke de ge nie veroorzaakt. Van iederen Berlijner zijn in deze dagen de zenuwen tot het uiterste ge spannen. In vrijwel elk geluid meent men het angstaanjagen de alarmsignaal te hooren. El ke ontploffing brengt een schok voor de aangetaste ze nuwen mede. Vorige week wa ren het eerst de ontploffingen van tijdbommen en blindgaru fers, daarna die om de bran- cnde huizen te doen instor ten, zulks om belendende per- ceelen of wellicht huizenblok ken te redden, nu zijn het de ontploffingen, die het oprui- mingsvveric eischt. Berlijn heeft in dezen oorlog vele aanvallen moeten door maken. Aanvankelijk werden ze niet ernstig opgenomen. Se dert de aanvallen van 1 Maart is men er anders over gaan denken en vooral de vernie ling van Hamburg en de groote aanvallen op de rijks hoofdstad van 23 Aug. en van 3 Sept. hebben iederen onver schillige de oogen geopend voor de nu bestaande moge lijkheden. Toch hebben de Jongste aanvallen dit alles nog veel duidelijker doen inzien. Im mers ondanks de ernstige ge volgen van de voorgaande ge beurtenissen, behield 't eigen lijke Berlijn ziin gewoon uiter lijk. Het verschil is nu evident. Omdat het zenuwstelsel van de stad is getroffen. Berlijn is primitiever geworden, schreef dezer dagen een blad. Onze stad is in enkele nach ten verkleind, veranderd. Wan neer men door de stad loopt en de geweldige verwoestingen ziet, is het bijna niet te ge- Iooven, dat dit alles door slechts twee aanvallen te weeg is gebracht. Toch is het zoo en het is een ernstige waar schuwing gebleken. De talrijke extra-treinen brengen in deze dagen behal ve ae dakloozen ook zeer velen van heh, die naar de meening van hoogerhand niet in Berlijn moeten blijven, weder naar veiliger oorden. Zij die een taak in de rijks hoofdstad hebben, lijden geen gemakkelijk leven. Alles kost meer moeite, ook de dingen die tot dusver op eenvoudige wijze te bereiken waren. De burgers, die een goede ver warmde woning en electrisch licht en gas hebben, zijn be voorrecht. Velen gaat het an ders: „behuizing en eten dat zijn nu de meest dringende zorgen. Niet overal heeft de vijand scholen en zalen intact gelaten, waar menschen kun nen worden ondergebracht. Daarom is soms in een ver nield gebouw een tent opge steld of zijn de slachtoffers voorloopig in hun bunkers in- :ekwartierd". Men kan nog alle have en goed bezitten, doch niettemin, vooral in dit jaargetijde, onder alles behalve prettige omstan digheden verkeeren. Dat is het geval als de ramen er dooi den luchtdruk van de bommen zijn uitgerukt. Duizenden en nog eens duizenden zgn zoo gedupeerd. De winter zal voor deze menschen hard zijn. De vensters zullen geleidelijk we der v/orden ingezet. Voors hands alleen in één kamer en in de keuken. Voor de overige zal men zich met bordpapier of hout moeten behelpen. Behelpen moeten zich ook de neringdoenden. Aan talioo- ze winkels waar de groote vensterruiten ontbreken, hangt een bordje: Deze zaak is~ ge opend. Eveneens is het zoo met ver nielde en verbrande bureaux. Dikwijls ziet men, dat de ty pisten met mantels en de chefs met dikke overjassen aan in een hulplokaal zonder ramen het werk probeeren te doen. Berlijn is nu ook front geworden. Wijziging Ziekenfondsenbesluit In het verordeningenblad is verschenen een wijziging van het Ziekenfondsenbesluit. Hier bij wordt o.m. bepaald, dat de uitkeering bij overlijden niet wordt verstrekt voor een le venloos aangegeven kind, niet in geval van vermoedelijk over lijden en niet indien niet bin nen drie maanden het verzoek tot uitkeering bij het bevoegde ziekenfonds is ingediend. Daarnaast worden regelen gesteld ten aanzien van den persoon, aan wien de uitkee ring zal worden gedaan. Afscheid van vrijwilligers voor het Oostfront» Dinsdagmiddag hebben Mus- sert en SS-Obergruppenführer Rauter te Den Haag wederom afscheid genomen van een aantal vrijwilligers. In de groep, welke als tweede het transport van eenige weken geleden naar het Oostfront zal volgen, had een aantal reeds gediend in den Ned. Land storm en verschillenden waren afkomstig van het SS-Wacht- bataljon. Nadat de gelederen waren geïnspecteerd schetste Mus- sert den mannen in korte trekken de beteekenis van het huidige tijdsgewricht. De be dreiging uit het Oosten, die Europa reeds heeft weerstaan, gaat thans gepaard met een aanval in den rug door den ontaarden zoon van Europa, Amerika. Het is voor de toe komst noodzakelijk, dat het Duitsche en het Nederlandsche volk elkander vinden in het gemeenschappelijk gevaar. Het speet spr., dat nog niet alle Nederlanders dit beseffen en sommige ouders en ver wanten van deze mannen zelfs nog niet begrijpen, waarom zg gaan. Er zal echter een tijd komen, dat men hen zal er kennen als pioniers. Nadat het muziekkorps van het SS-Wachtbataljon het Wilhelmus had gespeeld, dankte SS-Obergruppenführer Rauter namens den Reichsfüh- rer SS de mannen voor hun daad. Zij toonen hierdoor de Germaansche levensruimte te willen beveiligen met inzet van hun leven. Met een groet aan den Füh- rer eh het spelen der Duitsche liederen werd de bijeenkomst besloten. -— De Japansche troepen hebben de stad Tsjangteh, waarom een week gevochten is, thans bezet. 't Japansche hospltaatschlp ..Bue nos Aires Maroe" is op 27 Nov. in Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan ondergegaan, tengevolge aanval van Amerlkaansche vlieg tuigen. De meeste gewonden en leden der fcemanning kwamen om het leven. De 35 millloen ton scheepsrulmte. die door de vloot- en luchtstrijd krachten der mogendheden van het pact van drie sedert 1 Sept. 1939 zijn vernietigd, zün, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, thans over schreden. Dit toeteekent, dat sedert het uitbreken van den oorlog meer schepen tot zinken zün gebracht, dan Engeland en de Ver. Staten 6amen bezaten. Sport De voetbaluitslagen. Eerste klasse. District I: EDO—De Vole- wijekers 14; DFCADO 6 4; DWS—Xerxes 10; HBS Hermes-DVS 43. Distr. II: VUC—'t (\>oi 4 —2; DHC—Blauw Wit 1—1; FeijenoordEmma 11; Ajax VSV S—1; RFC—Haarlem 6—0. Distr. IH: AGO W—Quick 23; TubantiaEnschede 2 2; NECHeracles 23 En- schedesche BoysWageningen Distr. IV: RoermondPSV Zrj genoten danig van choco- 3—2; MVV-BW 3—2; Spec- tenMaurits 34; Eindhoven —Willem II 1—2; LONGA— NOAD 1—3. Distr. V: GVAV—Velocitas 1—2; Sneek—LSC 0—2. 2e kl. E: De ZeeuwenGoes 15; MiddelburgAlliance en VlissingenDosko afgeL 3e kl. M: Goes nDe Zeeu wen n (De Z. n.o.); Yerseke Middelburg n 42. Vriendschappelijk: NAC n Zeelandia 5—6. Burgerlijke Stand DOMBURG. Geboren: Cor nelia Leum, d. v. Jacob A. Bruggeman. en Adriana H. Koest; Dirk Laurens, z. v. An- tlionie Maranus en Maria H. de Jong; Leuntje, d. v. Izaak Provoost en Elizabeth L. Coo- mans; Petrus Johannes Fran, ciscus, z. v. Franciscus A. Timmermans en Maria W. Hartogs. Ondertrouwd: David Triel- ler, 27 j. en Evertje Hendriks, 25 j. ZOUTELANDE. Geboren Willem Andiies, z. v. W. A. M. van Leeuwen en K. H. van Gooi; Hendrik, z. v. P. Lous en S. Melis; Jacob Eliza, z. v. E. Koppejan en W. Zacharias- se; Suzanna Maria, d. v. G. Koppejan en N. Blaas. Overleden: Jakoba Adriaan* se, 77 j., wed. v. D. Verstraate, SEROOSKERKE. Geboren Cornells, z. v. J. de "Visser en M. de Visser; Klaas, z. v. K. Houterman en P. dj vat. Ondertrouwd: Pieter Stroo, 35 j. en Adriana de Voogd, 33 j.; Jan Boone, 29 j. en Wil- hclmina Jakobsen, 24 j. Getrouwd: Abraham MaU ijaars, 18 j. en Adriana Harpe, 17 j.; Jan Maljaars, 32 j. en Jans de Visser, 30 j. Overleden: Johannes Jacob- se, 73 j., man v. Pieternella van Sorge. BRESKENS. Geboren: Eliza beth Hendrika, d. v. J. Hoef nagel en A. J. Hoogstad; Wil- helmina Marianne, d. v. J. J. Kareis en C. J. de Lange; An- VLISSINGEN Gem. Handelsavondschool. De burgemeester heeft, ter waarneming v n de taak van den Raad dezer gemeente, aan den heer J. J. Laernoes, met ingang van 1 Dec. jl. eervol ontslag verleend als leeraar aan de Gemeentelijke Handels avondschool. St. Nicolaasfeestje in de Openbare Leeszaal. Zaterdagmorgen werd in de Openbare Leeszaal alhier een Sinterklaasfeestje gehouden voor kinder-bibliotheek-leden. lade en koek. van liedjes zin gen en een Sinterklaas-vertel sel en de feestvreugde steeg ten top bij het uitdeelen van voor ieder een klein pakje. MIDDELBURG Prijsovertredin g. De economische dienst der politie maakte proces-verbaal op tegen I. C. de R. uit Kort- gene, die een gitaar tegen te hoogen prijs kocht en ver kocht. Beton tegels tegen appels. De marechaussee verbali seerde S. L. alhier wegens het ruilen van betontegels te gen appels. <J. uc An- na Janneke, d. v. A. F. Vilijn!su,°- -kt o—-u:..temo 6 zllverbons en N. Schieman. Overleden: Janna Johanna Baas, 81 j., wed. v. J. Hille- brand; Adriana la Gasse, 63 j., wed. v. W. Morel. Feuille ton DE MAN UIT DE WILDERNIS door B. REEN. 109) „Ik ben bang van niet!" „Kan de naam Souez je op weg helpen?" informeerde van Dongen. De man van de recherche keek en knikte dan. „Lieve help, ja, ik geloof dat u den spijker op den kop ge slagen hebt!" riep hij uit. „Goed vermomd bijna niet te herkennen maar ik ge loof, dat het Souez is! „Als hij het niet is, dan gaat mijn theorie niet op", gaf van Dongen ten antwoord. De man haastte zich naar een auto, dien hij had laten wachten, en reed snel weg. Van Dongen ging hem achter na in een sportwagen, die tot groote snelheid kon worden opgevoerd. Hij had evenwel nog andere maatregelen geno men, want er stond te veel op het spel. zorgsmaatregelen te nemen om Op het oogenblik, dat hjj eventueele achtervolgers van een seintje had gekregen, dat j zich af te schudden. Hij draai de man die uit den auto was gestapt welke voor het post kantoor stopte, naar het te legram- voor J. de Klerk had gevraagd, had een andere re chercheur, die vermond als be delaar in de goot had geze ten, ongemerkt den grooten zak dien hij by zich had onder aan het chassis van den wagen vastgemaakt. Uit dien zak viel met kleine tusschenpoozen, een soort knikkers, die de zonne stralen weerkaatvt n. en zoo een goed te volgen spoor vormden. Voor het geval de' duisternis zou intreden voor dat het spoor eindigde, waren de knikkers met lichtgevende verf bestreken. Met groote snelheid ver» dween de auto in Noord-Ooste lijke richting en op een veili- gen afstand volgde van Don gen in zijn wagen. Het duurde niet lang of de bestuurder van den voorsten auto begon voor de en kronkelde zich als een opgejaagd dier, verliet her haaldelijk den hoofdweg om zich dan over smalle paden door het dichte woud voort te bewegen en tenslotte weer op den hoofdweg terug te keeren. Vaak stopte hij om achterom te kijken, maar van Dongen was op veiligen afstand geble ven, waartoe de knikkers hem in staat stelden. De duisternis trad snel in, toen tenslotte de voorste auto een laan inreed naar een een zaam huis, te midden van de boomen, en voor de veranda daarvan stopte. Een van de duivelsmaskers kwam hem met een lantaarn in de hand tegemoet. „En is er nieuws, Raoul?" informeerde de vreemde stem achter het masker. „En of", snauwde Raoul. XWordt vervolgd). temoDnaies m. Inh., 9 handschoenen, 2 rijwielsleutels, vulpotlood, 2 heeren- hoeden, leesboek, paar klompen. 4 ceintuurs, 2 rijwielhandbeschermers, school-étul's, enkele broodbonnen, trekpen, dlvldend-bewUs Philips, 2 zilveren armbanden, 2 dassen, bos stroo, sleuteltje, IX wanten, paarden tuig, horlogeketting, boterhammen zakje, 2 sjaals, 3 paar handschoenen, paar sokken met sokophouders, afge broken voetpodaal van een motorrij wiel, zakdoek, gulden, kinderschoen zilveren broche, poesje, baar- strik, sigarenaansteker, duimstok, gou den manchetknoop, rfjwleltegel, dames- tasch met lnh., muziekboekje. Lips- sleutel, bloemenmand, kindertaschje met lnh* rijwiel, mc3, Jeugdstorm- muts, haarkam, auto-krlck, Jeugd- kaart van de Ned. Spoorwegen, een vermoedelijk gouden horloge en defect doublé halskettinkje. GOES Rijwiel ontvreemd. Ten nadeele van J. B. alhier werd een rijwiel ontvreemd dat eenigen tijd onbeheerd voor een pand, op de Groote Markt stond. De politie stelt een on derzoek in. Frauduleuze handel in bloem. De C.C.D. heeft A. de L. aangehouden en ingesloten als verdacht van frauduleus ver handelen van eenige baaltjes bloem. In verboden richting rijden. De politie gaf een politionee- le waarschuwing aan J. M. P. T. wegens het in verboden richting beraden van de Kleine Kerkstraat. Te dure sigaretten en voederbieten. De maréchaussee maakte proces-verbaal op tegen den caféhouder M. Z. wegens het verkoopen van pakjes sigaret ten tegen veel te hoogen prgs. P. D. en J. K. werden bekeurd omdat zij voederbieten te duur verkochten. Gevonden voorwerpen. In November zijn aan het bureau van politie alhier onderstaande voor werpen al9 gevonden aangegeven: Wit linnen zakje, contact-sleutel, kinder- G! 1, 9 por- Volgens een Japansche publicatie bedroegen de verliezen der Chlneezen over de maand October 18.999 doo- den, 5700 gevangenen en overloopers. Juitgemaakt werden 34 stukken ge schut, 239 lichte en zware machine geweren, 132 loopgraafmortieren als mede geweren, pistolen en handgrana ten. 13 vijandelijke vliegtuigen wer den vernield. In het kader van de stelselmatige zuivering van de geheele Adrlatische kust van communistische bendengroe- pen, hebben de Duitsche troepen thans ook de voor de stad Zara lig gende eilanden van de bendpnterreue bevrijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2