PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT MAANDAG 6 DECEMBER 1943 ADVERTENTIEPRIJS! Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie 2.05. BIJ abonnement speciale prijs. Kleine advertentie* (maximum 5 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DIT NUMMER BESTAAT UIT 186ste JAARGANG 1 BLADZIJDEN NUMMER 287 De Bureaux van ons otad xyn gevestigd te; Vlicsingen: Redact» »n Administratie Walatr. 53-60, tel. 10 (2 lUnen), Redactie na kantoortijd tel 578; Middelburg: Londensche Kaal 29 Redactie teL 3521, Ad min Ls tr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turlkade 15, tel. 2863. na kantoortijd ieL 2475: Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21. Gevechtsactiviteit bij Kertsj herleefd. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Zondag mede: Op de Krim gingen de bols jewisten Zaterdag, na krach tige artillerievooi bereiding en gesteund door talrijke pantser wagens, van hun landingshoofd ten Noordoosten van Kertsj uit tot hevige aanvallen over. Zij werden met zware verliezen afgeslagen en 13 pantserwa gens werden daarbij stukge schoten. Roemeensche troepen vielen het landingshoofd ten Zuiden van Kertsj aan, bra ken door de vijandelijke stel lingen en stootten tot aan de kust door. Sterke formaties der luchtmacht steunden met goed gevolg de gevechten aan weerszijden van Kertsj. Artil- leriebooten der marine vielen in de Straat van Kertsj een ravitailleeringstransport der bolsjewisten, bestemd voor het Zuidelijke landingshoofd, aan en brachten 2 motorkanon- neerbooten, 1 sleepboot, 1 met munitie geladen lichter en 5 andere vaartuigen tot zinken. In de groote bocht van den Dnjepr en aan den midden- Dnjepr kwam het, afgezien van plaatselijke gevechten, slechts in het gebied van Tsjerkassy tot levendiger str\jd. Sovjetaanvallen ten Westen en ten Zuidwesten van de stad mislukten. De Zuide lijk van Tsjerkassy doorgebro ken vijandelijke strijdkrachten werden grootendeels vernie tigd. Tusschen Pripjet en Berezi na duren de zware gevechten yoort. Ten Westen van Krits- jef werd een tijdelijk verloren gegane stellingssector door een tegenaanval heroverd. In het gevechtsgebied van Smolensk hebben de bolsje wisten, onder den indruk van hun zware verliezen aan men- schen en materiaal en van het vruchtelooze van hun door braakpogingen, Zaterdag niet meer aangevallen. Daarmede is de vier'e afweerslag aan den autoweg van Smolensk wederom met een volledig Duitsch succes geëindigd. Aan het Zuid-Italiaansche front namen de vijandelijke aanvallen en het zware artil lerievuur in hevigheid af, ver geleken met de voorgaande dagen. In den Westelijken sec tor stortten aanvallen van Amerikaansche troepen op eenige stellingssectoren met buitengewoon zware verliezen in het afweervuur ineen. In den Oostelijken sector zetten de Britten hun grooten aanval Zaterdag niet voort. Een tijde lijk verloren gegane plaats werd door onze troepen ge nomen. Bij den aanval van sterke formaties Duitsche gevechts vliegtuigen op de vijandelijke ravitailleeringsbasis Bari, ir den nacht van 2 op 3 Decem ber, zijn volgens de definitieve gegevens 4 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 31.000 ton, waaronder een groot tankschip, tot s&iken gebracht. Bovendien werden f vrachtschepen met een geza menlijken inhoud van 45.000 ton en een oorlogsschip van middelbare grootte vernieti gend getroffen. 2 eigen vlieg tuigen gingen verloren. In de avonduren van Zater dag lieten vijandelijke stoor- vliegtuigen eenige bommen vallen op West-Duitsch gebied. TERREUR AANVAL OP LEIPZIG. Formaties Britsche bommen werpers hebben in de vroege morgenuren van Zaterdag een terreuraanval gedaan op Leip zig. In het stadsgebied werden woonwijken, openbare gebou wen, kunst- en cultuurmonu menten zwaar getroffen. An dere vijandelijke vliegtuigen vlogen over de rijkshoofdstad, zonder schade aan te richten. Tot dusver is vastgesteld, dat 28 vijandelijke bommenwerpers zijn neergeschoten. Te Londen is officieel toe gegeven dat bij den aanval op Leipzig 25 vliegtuigen vernie tigd werden. Amerikaansche journalisten bij aanval op Berl\jn omgekomen. Zweedsche bladen melden uit Londen, dat de Amerikaansche journalisten Lowell Bennet en Norman Stockton, die als ver slaggever meevlogen tijdens een van de laatste terreuraan- vallen op Berlgn, niet zijn teruggekeerd. De operaties In China. De Japansche troepen, die sedert den 2en November ope ratieve operaties tegen het Tsjoengkineesche leger in de zesde oorlogszone onderna men, hebben den vijand een verpletterenden slag toege bracht en de stad Tsjangteh geheel bezet. De belangrijkste resultaten, die sedert het begin van deze operaties tot 1 Dec. (zonder rekening te houden met de successen brj de rechtstreek- sche operaties tot verovering van Tsjangteh) werden be haald, zijn: op het slagveld liet de vijand 18.497 dooden achter. Er werden 3361 gevangenen gemaakt. 14 vijandelijke vlieg tuigen werden neergeschoten. Veroverd werden 74 stukken geschut en 3275 machinegewe ren en geweren. De Japanners verloren 556 dooden. ZESDE LUCHTSLAG BIJ BOUGAINVILLE. In de wateren ten Zuiden van Bougainville is Vrijdag avond de „zesde luchtslag bij Bougainville." geleverd. Naar het Japansche hoofdkwartier meldt, vielen afdeelingen der marine-luchtmacht een sterke vijandelijke vlootformatie aan, waarbij 3 vliegkampschepen, 1 slagschip of groote kruiser en 1 groote kruiser tot zinken werden gebracht. 2 dezer vlieg kampschepen gingen onmid dellijk onder. Voorts werden 1 slagschip, 1 kruiser en 1 tor pedojager uiterst zwaar be schadigd. Deze schepen kunnen verloren geacht worden. De Japanners verloren in deze luchtgevechten 10 vlieg tuigen. Ontmoeting van Turkschen president met Roosevelt en Churchill, In politieke kringen te An kara is bekend geworden, dat de president der Turksche re publiek, Ismet Ineunu, zich naar Cairo heeft begeven, om daar een ontmoeting te heb ben met president Roosevelt en Churchill. Officieel is het feit evenwel nog niet beves tigd. De conferentie in Iran. Radio Moskou heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag bevestigd, dat enkele dagen geleden een conferentie tus schen Roosevelt, Stalin en Churchill in Teheran heeft plaats gevonden. Aan de con ferentie hebben ook deskundi gen deelgenomen. Behandeld werden dé kwestie van den oorlog tegen Duitschland als mede politieke vraagstukken. Er zal nog een communiqué worden uitgegeven. Naar het Kroatische nieuws agentschap meldt, rijn thans alle eilanden van den Noord-Dalmatljn- schen archipel van den vüand geiui- verd. De aware gevechten aan het Oostelijk front. Nu komt de vijand In actie. Terwijl de pantserwagens reeds de eene granaat na de andere in het vijandelijk steunpunt Jagen, krijgt een te voet volgende compagnie pioniers, die als Infanterie Is Ingezet, hevig artillerievuur. De springende granaten doen groote zandwolken opwarrelen. PK Etzold/PBZ/R/P ro IDENTITEITSKAARTEN VOOR KINDEREN. Op initiatief van het Roode Kruis is besloten hier te lande door middel van identiteits kaartjes het verloren raken van kinderen beneden 15 jaar in deze woelige tijden zooveel mogelijk tegen te gaan. Op deze wijze kan in geval van bombardementen e.d. de her komst van een kind, beneden den leeftjjd, waarop een per soonsbewijs wordt uitgereikt, worden vastgesteld. Aangezien de Nederlandsche jeugd onder den leeftijd van 15 jaar op ca. 3.000.000 zielen kan worden gesteld, was het een groote moeilijkheid duur zaam materiaal te vinden, waarvan de kaartjes konden worden vervaardigd. Ten slotte werd opdracht verstrekt tot het aanmaken van identi teit;?' wijzen op wit, houtvrij taai marton, voorzien van ron de hoeken en gestoken in on bedrukte envelopjes van echt perkament papier. Met een kunstzijden, geknoopt koordje van 70 cm. lengte, kan dit om den hals worden gedragen. Op de eene zijde van het kaartje staat vermeld naam en voornamen, geboortedatum en volledig adres van 't kind, terwijl aan de ommezijde een rood kruis alsmede de woor den „kinderlegitimatiekaart" en „het Nederlandsche Roode Kruis" zijn aangebracht. Het kaartje, ingevuld en uitgereikt, kost met envelopje en koord slechts 0.10 en dan nog uitsluitend voor hen, die thans in staat zouden worden geacht voor hun persoonsbe wijs een gulden te betalen. Aan alle anderen wordt het bewijs gratis uitgereikt. De verstrekking dezer kaar tjes is facultatief gesteld en geschiedt uitsluitend op aan vraag van ouders of voogden. Deze aanvraag kan geschie den bij de gemeente-secreta rieën, de hoofden van scholen of bg de afdelingsbesturen van het Nederlandsche Roode Kruis. Om te bevorderen, dat op een snelle en eenvoudige wijze ouders in het bezit van een aanvraagformulier worden ge steld, zijn aan de schoolhoof den een aantal van deze for- mulie ren toegezonden. Met het oog op de binnen kort beginnende Kerstvacan- tie worden de formulieren in de week van 6 tot 11 Decem ber aan de kinderen uitge reikt. Dringend wordt ver zocht de formulieren, ingevuld, nog vóór het aanbreken van de Kerstvacantie op de school .veder in te leveren. Reuter meldt dat de onder het bevel van Tito staande Servische communisten een comité hebben ge vormd, waaraan alle rechten en func ties, eener voorloopige regeering zou den worden overgedragen. De Britsche admiraliteit heeft het verlies bekend gemaakt van den Britschen destroyer ..HurwOrth' VERHUIZINGEN EN MEUBELTRANSPORTEN. In verband met het steeds toenemend tekort aan vervoer middelen en de daarvoor be- noodigde bedrijfsstoffen is de noodzakelijkheid gebleken van een bijzondere regeling voor het verrichten van verhuizin gen en meubeltransporten. Het Is daarom noodig, dat voor elke interlocale verhuizing, onverschil lig, met welke vervoermiddelen zi. zal worden verricht, de toestemming verkregen wordt van een instantie, die bevoegd Is in dezen ordenend op to treden. Als zoodanig is door den secretaris-generaal van waterstaat aangewezen de chef van de afdeeling vervoerwezen van het departement van waterstaat (bureau verhuizingen en evacuatietransporten, Oranjestraat 10, '8 Gravenhage, telefoon 116536). Voor de toepassing van de hier bedoelde regeling is met verhuizingen gelijkgesteld alle vervoer van* geheele of gedeeltelijke Inboedels, van Inventa rissen van winkels, bibliotheken, kan toren, archieven of verzamelingen, alsmede van nieuwe meubelen, deze laatste voor zoover zij lange den weg worden vervoerd. Slechts voor het vervoer als stukgoed is een uitzon dering gemaakt. De regeling van de verhui zingen, waarvoor vergunnin gen zijn verleend, is opgedra gen aan de regeling-centrale meubeltransport (R.C.M.) van de vakgroep goederenvervoer langs den weg te 's-Graven- hage (Lange Lombardstraat 40). Ingevolge de bovenbedoelde regeling zal ieder, die een ver huizing of daarmede gelijk gesteld transport wenscht uit te voeren, waarbij dus in de eerste plaats is te denken aan de meubeltransporteurs, zich tenminste 14 dagen vóór den voorgenomen datum van de verhuizing met een verzoek om toestemming moeten wen den tot de regeling-centrale meubeltransport (R.C.M.), L. Lombardstraat 40, 's-Graven- hage (tel. 399845), die dan zal moeten beoordeelen, op welke wijze en op welken dag het vervoer zal kunnen worden verricht. Allen, die wenschen te ver huizen of overigens een ver voer, waarvoor de hierboven uiteengezette regeling geldt wenschen te verrichten, zullen goed doen, met het voren staande rekening te houden. De aandacht wordt er met nadruk op gevestigd, dat het aanvragen van vervoervergun- ningen uitsluitend dient te geschieden door degenen, die de verhuizing of het vervoer verrichten, en niet door dege nen, die verhuisd wenschen te worden. Instorting van kerkgewelf eischt twee dooden. Toen men in de Katholieke kerk te Arcen (L.) bezig was een der pilaren in dit gebouw te versmallen, stortte een ge deelte van het gewelf in. De twee metselaars L. K. en P. S. uit Arcen werden levenloos on der het puin vandaan gehaald. K. was vader van zeven en S. vader van vijf kinderen. Bo vendien werden gewond een stucadoor en twee jongens van 11 en 12 jaar. die naar het werk stonden te kijken. Drie personen kwamen er met lichte verwondingen af. Nieuwe postzegel van 3 cent. Van 16 December af zal de nieuwe postzegel van 3 cent met het oude volksornament boom met slangenwortels ver krijgbaar zijn. Met dezen zegel KOUSENBONNEN AANGEWEZEN. Met ingang van 4 December wordt tegen inlevering van den kousenbon N van de textiel- kaarten V 115 en V 215 voor mannen en vrouwen boven da 15 jaar) en de daarvoor ben-oo- digde geldige textielpunten van eerder genoemde kaarten of T-punten een paar sokken resp. kousen, beschikbaar ge steld. In verband met de be voorrading van den handel van sokken en kousen is het moge lijk. dat niet steeds sokken of kousen voorradig zijn, doch zorg wordt er voor gedragen, dat ieder de in zijn (haar) be zit zijnde bonnen te zijner tijd zal kunnen honoreeren, mits men alsdan de beschikking heeft over op dat oogenblik nog geldige punten. SPECIALE PUNTEN ONGELDIG OP 15 DEC. Met ingang van 15 Dec. a.s. zullen alle uitgegeven en iti omloop zijnde speciale punten, zooals HG-, K-, S- en T-punten ongeldig zijn. GS-punten blij ven geldig, voorzoover zij wor den aangeboden met een gel dige speciale vergunning. Uitsluitend huishoud- en keukenstroop op extra-bon, Aangezien hieromtrent mis verstand blijkt te bestaan, wordt er de aandacht op ge vestigd, dat op den bon alge meen 706, waarop een extra- rantsoen van 500 gram stroon verkrijgbaar is, uitsluitend huishoud- en keukenstroop mag worden gegeven. Appel- of perenstroop is dus niet op dezen bon verkrijgbaar. MUSSERT TE BERLIJN. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert. heeft, vergezeld van den plaatsvervangend lei der van Geelkerken en het hoofd van de afd. pers van het hoofdkwartier der N.S.B., Blokzijl, korten tijd te Berlijn vertoefd en bij deze gelegen heid een ongedwongen gesprek gevoerd met een deel der bui- tenlandsche pers. De heer Mus sert legde er in zijn uiteenzet ting den nadruk op, dat Euro pa, wil het niet ten onder gaan, één moet worden. Hij onder streepte het bolsjewistische ge vaar. T.a.v. den toestand in Ne derland betreurde Mussert het voortbestaan van de tweespalt onder het volk, terwijl hij de houding van de kerkelijke overheid inzake de nationaal- socialistische beweging laakte. Omtrent het vraagstuk der Nederlandsche koloniën wees ir. Mussert er op, dat Neder land eigenlijk steeds van En geland afhankelijk is geweest. Tenslotte schetste de leider der N.S.B. de moeilpkheden van de leden der beweging, waarvan er tot dusver reeds honderd in eigen land om het leven gebracht zijn. terwijl ve len aan het Oostelijk front sneuvelden. Slachtoffers van de duisternis. Het bejaarde echtpaar de Vries, dat de kosterswerk zaamheden bij de Oud-Gcr. ge meente te Kampen verzorgt, is, toen het de kerk aan den Burgwal verliet, in het donker in den Burgel geloopen. De vrouw is verdronken. Den avond tevoren is een de groep zegels met volks-gaarde vrouw eveneens ir ornamenten (waarden beneden den Burgel geraakt en ver- 7K cent) volledig. De be- dr°n_ketn_\ staande zegels in deze waar den blijven voorloopig naast de nieuwe verkrijgbaar. De berichtendienst van den Ne- derlandschen Omroep. B.N.O.. is thans gevestigd in Hilversum, Hooge- naarderweg 10. Te Amsterdam geraakte een 38-jarige loopknecht in den Blauwburgwal en verdronk. Eenzelfde lot trof een 49- jarige verstelnaaister. die b»j de Fred. Hendrikstraat in het water van de Hugo de Groot kade liep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1