AKKERTJES Si te Voor de huisvrouw VERSNAPERINGEN VOOR SI NTERKLAASAVOND. Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad schrijft ons: Tegen dat het Sinterklaasavond wordt, verheugd Jong en oud zich op Iets gezelligs, op een onverwachte verrassing, ook al Is er besloten dit jaar Sint Nlcolaasfeest niet te vieren. Voor een verrassing is to zorgen als we er maar een klein beetje moeite voor over hebber». Veel Ingre diënten en brandstof zijn er niet voor noodig. KLEINE „CHOCOLADE" LETTERS (pl.m. 15 stuks), 1 kopje bloem, 1 kopje havermout, 2 a 3 lepels suiker, en snufje zout, 1 theelepel bakpoeder, chocoladestroof- sel (op de Jambon verkrijgbaar). Bloem, havermout, suiker, zout en bakpoeder goed vermengen. Ongeveer 1 kopje water toevoegen en de massa kneden tot zij soepel en gelijkmatig Is. .Van de massa eenige dunne rol letjes maken, door haar met dt palm van de hand over een me bloem bestoven aanrecht te rollen. Een koekepan zeer dun met margari ne of boter Insmeren./» Van de rolletjes lettertjes (van plm. 4 cm. hoogte en 2 cm. breedte) vormen, deze In de pan leggen en plat drukken. De let ters met het deksel op de pan plm. 15 min. zachtjes bakken, omkeeren en aan de andere zijde 10 min. bak ken. 2J lepel chocoladestrooisel met 2 lepels water smelten. Dit papje over de letters strijken en er nog wat strooisel over strooien. De letters koud laten worden. Bü gemis chocoladestrooisel Iets meer suiker eventueel koekkrulden aan het deeg toevoegen. 2 kopjes bloem, ruim i kopje wa ter, klompje gist (5 g.), een snufje zout, 2 13 lepels suiker, chocolade strooisel (vanille- of amandelessence). Bloem, suiker en zout goed mengen. De gist met een deel bet water aanmengen en aan de bloem toevoegen. De rest *van het wate; bg gieten en £e massa flink kneden tot zij soepel is. Het deeg In een toegedekte kom plm. 1 uur op matig warme plaats (b.v. in de buurt van de kachel) laten rijzen, naar verkiezing essence door het deeg r gen. Van het deeg 4 15 vingerdikke rollen maken en' deze op de7eifde wijze als kleine chocoladeletters ir de koekepan bakken en met eer papje van chocoladestrooisel besme ren en bestrooien. MARSEPEIN-AARDAPPELTJES. 1J kopje havermout, 1 kleine ge- kookto aardappel (60 g.), 4 lepels suiker, amandelessence of laurlerkers- die, koekkrulden of cacao. De havermout in den koffiemolen malen. De aardappel fUn wrijven. Havermout, aardappel, suiker en es sence zéér goed kneden tot een ge lijkmatige massa. Hiervan balletjes vormen en deze door wat koekkruiden of als men het nog heeft wat cacao draaien. Bij gebruik van koekkrulden, eerst proeven of z<J niet scherp van smaak zijn. Is dit het geval, dan de bal letjes met een zéér dun laagje om hullen. Elk „AKKERTJE" is verpakt in eau cartonnen doosje zcouls hiernaast afgebeeld wordt De Neder Ian ds ch e Pijnstiller BESTRIJDING VAN MOND EN KLAUWZEER. Hoopvolle resultaten. In 1942 en 1943 is in Fries land en Groningen door den veeartsenij kundigen dienst een nieuwe methode ter bestrij ding van het mond- en klauw zeer in toepassing gebracht. In het uitgekozen proefgebied in de omgeving van Nijland werden in Juni 1942 alle run. deren, schapen, geiten en var kens, in totaal 1972 stuks van 37 veehouders, geënt. De proe ven leerden, dat aan de enting geen gevaren verbonden zijn en gaven den indruk, dat de entstof inderdaad een be schermende werking uitoefent. Vanaf 14 dagen na de enting is praetiseh geen der geënte dieren meer ziek geworden. In Juni van dit jaar is in de buurt van Marssum het vee van 86 bedrijven, samen onge veer 4000 stuks, runderen, schapen, geiten en varkens, göënt. Het vee in dit in de na bijheid van reeds besmette veebeslagen gelegen gebied, bleek in sterke mate aan mond- en klauwzeerinfectie te zijn blootgesteld. OngeVeer al le niet geënte bedrijven in de omgeving en ook die, welke tuspchen de geënte in waren gelegen, werden door de ziekte aangetast. Slechts de geënte bedrijven vormden in dit uit gestrekte weidegebied een eiland van gezonde dieren. Deze resultaten zijn zeer hoopvol. In Duitschland zijn reeds eenige millioenen dieren op deze wijze geënt, de erva ring is daarbij opgedaan,dat de enting een immuniteit op levert, welke ongeveer acht negen maanden duurt. Voor bereiding van deze entstof wordt de inhoud ge bruikt van de blaren van door inspuitingen in de tong kunst matig met mond- en klauw zeer geïnfecteerde runderen.- De inhoud van de blaren -van één rund is voldoende om hon derd runderen in te spuiten. Het ligt in de bedoeling de ze entstof op vrij groote schaal te gaan bereiden in het daartoe opgerichte mond- en ldau.vzeervirusw inning insti tuut te Rotterdam. Men stelt zich voor door in een kort tijdsbestek al het vee in een Kilometers breede strook te enten, deze strook als een beschermende wal te doen dienen ten opzichte van er zich achter bevindend vee. Op deze wijze zou dan een dreigende mond- en klauw, zeeruitbraak kunnen worden gekeerd. Al dient, vrij! de onbereken bare galligheid van hetmond- lauwzeer al zoo dikwijls bij de bestrijding parten ge speeld heeft, een te groot op timisme te worden vermeden, toch is 't niet onmogelijk, dat de veeartsenijkundige dienst den sleutel in handen heeft, waarmede het beloop van een mond- en klauwzeerepidemie op belangrijke wijze zal kun nen worden beïnvloed. Feuille ton DE MAN UIT DE WILDERNIS. 107 door B. REEN. „Mijn eerste gedachte was, naar Steen te gaan en Mid delkoop aan de kaak te stel len, maar hij was geslepen ik had voor mijn verhaal geen enkel bewijs. Mijn woord zou tegenover dat van Middelkoop staan en tegenover zijn ver- valsche documenten. „Dus" van Dalen aarzelde een oogen blik „nou, ik weet nog steeds de waarheid niet om trent dit gedeelte van de zaak, maar hg kwam met een aan wijzing, dat Joop Henneman in de affaire betrokken zou zijn. Ik kon dat Wet gelooven, maar ik weet uit mijn eigen verleden, hoe gemakkelijk het voor iemand is, betrokken te worden in een smerige zaak. Dus besloot ik, alles voor me te houden, totdat ik met Hen neman gesproken zou hebben. Ik zat echter niet stil. Ik ging de gangen van Middelkoop na BERLIJN NA HET BOMBARDEMENT. De A.N.P.-corresponent te Berlijn meldt: Het is opmerkelijk, wat het zenuwgestel van een normaal menseh kan verduren en uit houden. Toen de vorige week Britsche vliegtuigen eenige malen hevige aanvallen op de rijkshoofdstad ondernamen met brisant- en brandbommen en blikken met fosfor en daar een zeer onsympathiek fluit concert ten beste gaven, zul len er slechts weinigen in Berlijn geweest zijn, die niet een jnerkwaardig ondefinieer- baar' gevoel in hun maag be speurd hebben. In Berlijn heeft men dit als een zeer natuur lijk en mensehelijk verschijnsel leeren kennen. Met nervositeit heeft het niets te maken.. Het is de inwendige reactie van den mensch, die in een ge vaarlijke situatie moet zitten en afwacht, wat er de volgen de seconde met hem zal ge beuren. Ondanks den zenuwen kriebel houdt de Bei-lijner zijn positieven bij elkaar en daar aan is het te danken, dat er in de zwaar geteisterde st^.d geen oogenblik van paniek sprake is geweest. Onmiddellijk na de bombar dementen begon de bevolking met behulp van partij en weermacht te redden wat nog te redden viel. Groepen pio niers werkten dag en nacht in de ruïnes, die men voor een deel in de lucht heeft laten vliegen, daar zij dreigden in te storten, of reed3 ingestort wa ren en de straten verspeulen Ook dat was slechts het werk van eenige dagen. Niet zonder bewondering spreekt de Berlrjner thans ook over de technische diensten, die waar lijk zeer snel de on vele pun ten zwaar beschadigde open bare verkeersmiddelen, als Stadtbahn, U-Bahn en tram, weer in orde brachten. Ver nielde straten werden weer be- rijdbaar gemaakt, waar de trams niet rijden konden, on derhielden autobussen den dienst. Zoo heeft alles, afge zien van de ruïnes, zoo lang zamerhand weer een normaal uiterlijk gekregen. be levensmiddelenvoorzie ning, die in een miflioenenstad als Berlijn, van een uiterst ge voelige organisatie afhankelijk is, heeft even weinig belem mering ondervonden. Door het verloren gaan van een zeer gToot aantal winkels, kwamen aanvankelijk kleine moeilgk heden voor. Doch een dag la ter was de aanvoer praetiseh weer normaal. In de zwaar ge teisterde woonwijken werden bovendien onmiddellijk groote keukens ingericht. De Japansche regeering heeft een tweede protest gericht tot de Ver. Staten en Engeland wegens her haalde aanvallen op Japansche hospi taalschepen. Sedert het begin van dil Jaar zijn acht Japansche hospitaal schepen door vijandelijke duikboot- of vliegtuigaanvallen tot zinken ge bracht. en bovendien waarschuwde ik Steen ernstig voor hem". Van Dalen lachte plotseling, een grimmig geluid, dat Lucy deed huiveren. ..Steen gooide me bijna zijn huis uit, omdat ik zoo maar zonder een enkel bewijs zijn vfiend bekladde," voegde van Dalen eraan toe. „We hadden een hoogloopende ruzie en ten slotte zei Steen, dat ik eerst maar eens moest gaan bewg- zen. wat ik beweerde. Dus ging ik het bewijs leveren. Ondertusschen kwam Hen neman naar Nederland terug, maar hij werd vermoord, voor dat ik contact met hem kon krijgen en de kwestie met hem bespreken. Wat er dien avond gebeurde is te veel om op het oogenblik allemaal te vertellen, maar het deed me nog meer vastbesloten zijn, de bewijzen te leveren. Ik vond de bewijzen en ik slaagde er in, Steen te overtuigen door zoowel Middelkoop als hem tot mijn gevangenen te maken dat Middelkoop een misdadig MIDDELBURG Jeugdige dieven. Uit een pakhuis van de grossierderij M. aan het Oost kerkplein alhiej-, werd van den zolder een baal met 50 kg sui ker gestolen. De rechei-che nam de zaak in onderzoek en slaagde er spoedig'in de da ders aan te nouden. Het wa ren de 16-jarige sleepersknecht J. M. en de 14-jarige scholier A. J. V., beiden alhier woon achtig. Zij bekenden den dief stal te hebben gepleegd en de suiker „zwart" te hebben ver kocht. De scholier werd later op vrije voeten gelaten, doch de sleepersknecht werd inge sloten. Deze had nl. verteld de suiker aan den „grooten onbekende" te hebben ver kocht, een verklaring, die de politie, ongeloovig als zij nu eenmaal op dit punt is, niet direct wilde aannemen. Naar den heler wordt ijverig ge speurd. GOES .Brutale rijwieldief. De heer J. (2. M. te Bergen op Zoom deed aangifte van de vermissing van zijn rijwiel van het tweede perron der spoor wegen alhier. Hij had het rij wiel ter bevrachting naar Ber gen op Zoom meegegeven. Het was naar het tweede perron gebracht en het is vandaar spoorloos verdwenen. De poli tie stelt een onderzoek in. Uifc hefc politierapport. J. B. te Krabbendijke kreeg een politiqneele waarschuwing wegens het wielrijden in ver boden richting door de Agnes- gang. Voorts kreeg J. R. nog een politioneele waarschuwing we gens onvoldoende verduisteren van zijn woning. Concert Winterhulp. In het geheel bezette Schut tershof werd ten bate van „Winterhulp" een concert ge geven door twee muziekkorp sen van de Weermacht. Na een inleidend woord van den heer Klooté, gaf eerst een ka pel onder leiding van Ober- feldwebel Schmidt harmonie- muziek, die op gave wijze werd uitgevoerd, vooral de „Kaiser-Walser" van Strauss en „Hongaarsche Rhapsodie" van Reindel stonden op hoog peiL Na de pauze werd lich tere muziek van Goethe, Jary, Winkler e.a. gegeven onder leiding van Obergefreiier Neu- land. Het publiek gaf door veel applaus blijk, dat het de- goede muziek wist te waar- deeren. Na een toespraak van den heer Noom, werd een collecte voor „Winterhulp" gehouden, die 432 opbracht. Het concert werd o.a. bij gewoond door Referent Kodat en burgemeester-'Lenshoek. VLISSINGEN Kordaat optreden van polit'eman. Woensdagrr irgen sloegen in de Gravenstraat twee voor een wagen gespannen paarden op hol, waarbij de voerman van den wagen kwam te vallen en gewond geraakte. De opper wachtmeester van pol. Bruns, die het gespan op het Bella- mypark.in snelle vaart zag na deren, bedacht zich niet lang en wilde de dieren grijpen. Door den grooten schok dien hg kreeg, moest hij echter de paarden loslaten en kwam te vallen. Hij wist zich hierbij nog juist van vóór een der achterwielen weg te wentelen. Hg was echter terstond weer op de been. snelde achter het gespan aan en wist de dieren tenslotte te grijpen en tot stil stand te brengen, waarna zij naar het bureau van politie zyn overgebracht. Door het kordate optreden van den po litieman zijn vermoedelijk ver dere ongelukken voorkomen. Verboden transactie. Een arbeider die zijn rook- kret niet kon bedwingen, ruil de zijn lederen jas voor Bel gische shag. Het slot dezer handeling was: de tabak die in rook vervloog, verlies van «51 jas en de niet verkieslijke OQ aanraking rnet de politie, die w dergelijke transacties, als bij de wet verboden, niet kan toe- f/J v ir staan. Speelgoed voor de YHssingscIie Wj kinderen In Oud-Gaste!. Q De oproep tot het beschik- Dj' baar steDen van speelgoed Qi| voor de Vlissingsche kleuters in Oud-Gastel is niet tever- ry'| geefs geweest Van verschil- r, lende zijden mocht de direetri- Kil ce, Zuster Dop, reeds pakjes CS-i met speelgoed ontvangen, 0£;( waarvoor zij zeer dankbaar is. <£i' Maar.... er kan nog veel meer QJ gebruikt worden. Naar aanlei- j ding van desbetreffende vragen kunnen wij mededeelen dat de pakketten ook bezorgd kun nen worden op het Bureau van Sociale Zaken, Badhuisstraat alhier, waar voor doorzending naar Oud-Gastel zal worden zorggedragen. Kosteloos inenten tegen pokken. Dinsdag a.s. zal van ge meentewege in „Bethesda" ge legenheid worden gegeven tot het kosteloos doen inenten en herinenten tegen de pokken van kinderen beneden 2 jaar. Burgerlijke Stand spelletje speelde. 'In tenslotte, om de proef op de som te le veren, bracht ik Steen en zgn dochter ertoe, naar Borneo te vliegen teneinde hun den ge- fingeerden schat te toonen. „Wat die kaart van jullie betreft", besloot van Dalen, „ik weet niet waar jullie het over hebben. De kaart van Middelkoop was een verzinsel, wat ik Steen wilde bewrjzen, toen jullie ons gevangen na men, want Steen kent dat kaartje uit zijn hoofd, ik zal jullie dat kaartje voorschetsen, als jullie daar prijs op stel len, 'maar van een andere kaait is mij .niets bekend. Luister, Iaat de familie Steen nu in vrijheid, en dan breng ik jullie naar den schat, dien Middelkoop in de wildernis liet verbergen, om aan te toonen, dat het een en al bedrog is. Is dat - en goed voorstel.?" Gedu -de den tijd, dat van Dalen had gesproken, hadden de duivelsm/skers onbewogen zitten luisteren, nu confereer den zij weer met elkaar. O.- EN W.-SOUBURG. Ge boren: Frederilt, z. v. E. Drie gen en L. Verhage. Geertruida Jannetje Martina, d. v. A. M. vai. der Wart en L. G. Mul- der. Aaltje Elizabeth Janna, O d. v. M. J. van Arenthals en W. Otten. Jan, z. v. J. Dobbe- O- J laar en N. de Troije. Johan na, d. v. J. Bakker en J. Wou- ters. OOSTKAPELLE. Geboren: Cornells Jan, z. v. Jakob Flip- t se en Maatje Willeboordse. Ja- j cob, z. v. Jacob Sturm en Eli- zabeth Brand. 4 Overleden: (te Ermelo) Wil- j len Maljaars, 11 jaar. RITTHEM. Geboren: Adri- 1 ana Catharina, d. v. P. J. Job- ti se en M. Weststra te. s-GRAVENPOLDER. Over leden: P. Hoondert, 84 j. echt en. van J. Zuidhof. Geboren: Anne Marie, d. v. Johannes Louwerse en Anna Maria JJartha Melsen. Hoofdredacteur: J. C. Vlager, Vlissln- gen: Algemeen redacteur: M. Geerse. Middelburg 1 Stadsnieuws: C. de Voogd. Vli>singen en J. P. Pb. Doorenbos, MlddeJhurg; Gewestelijk nieuws: H. eau Bembein. Go ea en R. F. H. L. Son dag, Oostburg; Haagsch redacteur mr. J. Ie Wit; Advertentiechef: voor Mid delburg: C. P. Buys, voor Vllssingcn: S. Rijke boer. lil 5' 5 3 Z m ui

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2