PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Hevige gevechten in groote Dnjeprbocht. De taak van de Landwacht Nederland. DONDERDAG 2 DECEMBER 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12» ct., minimum per adver tentie 2.05. Bi] abonnement speciale prils. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 08 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven ot adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DIT NUMMER BESTAAT 136ste JAARGANG 1 BLADZIJDEN NUMMER 284 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vliiaingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 678; Middelburg: Londenaehe Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admlntstr. tel. 3511; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd teU 2175; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Woensdag: bekend: Van het bruggenhoofd Cher- son uit ondernamen bergjagers een plaatselijken aanval. Zij drongen in vijandelij ice stellin gen Dinnen, rolden die op en Wierpen de bolsjewisten naar het Oosten terug. Terwijl er op het bruggen hoofd Nikopol slechts een beperkte gevechtsactiviteit heerschte, werden in de groote bocht van den Dnjepr ten Noordoosten van Kriwoi Rog en ten Zuidwesten van Kre- mentsjoeg hevige aanvallen der bolsjewisten afgeslagen en door krachtige tegenaanvallen penetraties van de gevechten der vorige dagen opgeheven of verkleind. Bij Tsjerkassy gin gen formaties pantserwagens en pantsergrenadiers, op doel treffende wijze door de lucht macht gesteund, tot tegen aanvallen over. In verbitterde gevechten werd een vijandelij ke gevechtsgroep vernietigd en een tweede ingesloten. In het gebied van Gomel versterkte de vijand zijn druk op onze stellingen tusschen Pripjet en Berezina. Verschei dene Sovjet-aanvallen werden door geslaagde tegenacties op gevangen of afgeslagen en vrij sterke groepen gereedstaande Sovjet-strijdkrachten uiteen geslagen. Hevige vijandelijke aanvallen ten Zuidwesten van Kritsjef mislukten. Bij den autoweg ten Westen van Smolensk gingen de bol sjewisten met sterke infante rie- en pantserstrijdkrachten opnieuw tot den aanval over. Hun doorbraakpogingen wer den verijdeld, plaatselijke pe netraties in een tegenaanval opgeheven. In het penetratie- gebied van Newel werd de vijand Dinsdag door eigen aanvallen uit nog meer terrein sectoren teruggeworpen. Aan het Zuid-Italiaansche front mislukten verscheidene vijandelijke aanvallen op onze hoogtescellingen in den cen- tralen sector. In den Oostelij ken sector zette de vijand over een smal front zijn zware aan vallen tot in den avond voort. De door sterke formaties vlieg tuigen en geconcentreerd ar tillerievuur gesteunde Brit- sche aanvalsformaties werden in bloedige gevechten opgevan gen. Een enkele kilometers diepe penetratie in onze stel lingen werd afgegrendeld. In het Middellandsche Zee gebied beschadigden Duitsche torpedomotorbooten voor Elba een Britsche torpedomotorboot door haar te rammen en door artillerietreffers. Andere boo ten brachten in de Adriatische zee een vijandelijk motorzeil schip op. Bij slecht zicht drongen Dinsdag overdag vijandelijke luchtstrijdkrachten en gedu rende den nacht eenige stoor- vliegtuigen West-Duitschland binnen. Zij lieten op eenige plaatsen brisant- en brand bommen vallen, waardoor ge ringe schade werd aangericht. Luchtverdedigingsstrrjdkrach- ten vernietigden 7 vijandelijke vliegtuigen. In den strijd tegen de Britsch- Amerikaansche scheepvaart hebben luchtmacht en marine in de maand November 38 troepentransportschepen en koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 306.900 brt. tot zinken ge bracht: 27 transport- en koop vaardijschepen met een geza menlijken inhoud van 176.000 brt. werden zoo zwaar bescha digd, dat vele dezer schepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 90.000 brt. ver loren geacht kunnen worden. Voorts kregen 19 schepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 90.000 brt. bom- of torpedotreffers. Marine en luchtmacht brachten de vol gende vijandelijke oorlogssche pen tot zinken: 14 torpedoja gers 1 fregat, 1 korvet, 3 duikbooten en 6 toroedomotor- booten. Voorts weraen 1 lichte kruiser, 6 torpedojagers, 4 duikbooten, 4 torpedomotor booten en 5 be wakings vaartui gen voor het. grootste deel zwaar beschadigd. SLAG AAN DE SANGRO. In welingelichte militaire kringen te Berlijn verneemt men, dat het achtste Britsche leger met zijn Indische en Nieuw-Zeelandsche hulpkrach ten den slag aan de Sangro met zeer omvangrijke strijd krachten is begonnen. Vooral de numeriek verre superieure vijandelijke luchtmacht be stookt de Duitsche artillerie, stellingen op de Noordelijke berghellingen van het Sangro- dal. De Duitsche batterijstel lingen zijn echter in de rotsen uitgehouwen en zijn in hooge mate bomvrij, zoodat de strijd niet vanuit de lucht, doch op den grond beslist moet worden. De vijand heeft inder daad ook plaatselijke succes sen behaald. Zijn voorhoede werd deels afgegrendeld en omsingeld. De slag aan de Sangro is in vollen gang. In den centralen sector deed de vijand krachtige maar ver- geefsche aanvallen op de Duitsche stellingen aan den Montecorno. De Westelijke vleugel van het Zuid-Italiaansche front is in afwachting van een grooten en blijkbaar geruimen tijd voorbereiden aanval van het vijfde leger. De conferentie tusschen Roosevelt, Churchill en Tsjang Kal sjek. Omtrent de conferentie tus schen Roosevelt, Churchill en Tsjang Kai sjek in Cairo is, naar de Britsche nieuwsdienst meldt, een communiqué gepu bliceerd, waarin gezegd wordt, dat de conferentie vijf dagen heeft geduurd. Talrijke mili taire en politieke leiders der geallieerden hebben eraan deelgenomen. In het communi qué wordt voorts gezegd, dat de missies „tot overeenstem, ming zijn gekomen ten aan zien van de toekomstige mili taire operaties tegen Japan". De drie geallieerden voeren dezen oorlog, aldus het com muniqué, „ter onderdrukking en bestraffing van de agressie van Japan". Zij begeeren voor zichzelf geen winst en territo riale expansie. -Het is hun doel. dat Japan alle eilanden in de Stille Zuidzee, die het sedert het begin van den eer sten wereldoorlog in 1914 in zijn macht heeft gebracht of bezet, afgenomen worden en dat Mandsjoerije, Formosa en de Visschers-eilanden „terug gegeven" worden aan het Chi na van Tsjoengking. Verder is besloteft dat Korea „te zijner tijd vrij en onafhankelijk" zal worden. Met deze doelen voor oogen zullen de drie geallieer den tezamen met de in den oorlog zijnde „Vereenigde na ties" ook verder de „zware en langdurige operaties" doorzet ten welke noodig zijn om te komen tot een „onvóorwaarde- ïjke capitulatie' van Japan. De aardbeving in Turkye. De officieele ramingen van de verliezen aan menschen- levens als gevolg van de aard beving in Anatolië zijn intus- schen tot 40D0 dooden en meer dan 3000 gewonden ge stegen. Door de moeilijke ver bindingen is het totale aantal verliezen nog niet bekend. De Organisation Todt bouwt in het Zuiden van het Ooate.ijk front •ersperringen. waarvan de funda menten in zgn- jukken rusten, die niet bijzonder zware ballast in zee zijn verankerd- Het hiervoor bcnoodigde materiaal wordt ver kregen uit de in de nabijheid ge legen zandsteenrotsen, welke men met behulp van dynamiet laat springen. OT Kriegsberichter Sattelmair/ Transocean Eurapopress/Pax m- VIERDE LUCHTSLAG BIJ DE GILBERT-EILANDEN. Het Japansche hoofdkwar tier meldt: Maandag hebben luchtstrijd krachten der Japansche mari ne in de wateren bh de Gilbcrt- eilanden vijandelijke vloot- strijdkrachten aangevallen. Zij brachten twee vliegkampsche pen en een niet nader aange duid oorlogsschip tot zinken. Een dezer vliegkampschepen ging onmiddellijk onder. Een groote kruiser werd zwaar be schadigd en in brand gebom bardeerd. Zes onzer vliegtui gen zijn niet op hun basis te ruggekeerd. De woordvoerder der Japan sche regeering heeft te Tokio verklaard, dat op het eiland Tarawa (Gilbert-groep) nog steeds hevig wordt gevochten. Volgens een bericht van vijan delijke zijde zou het eiland Makin door de Amerikanen bezet zijn. Dit is echter te Tokio nog niet bevestigd. Amerikaansche verliezen. Het Amerikaansche ministe rie van marine heeft bekend gemaakt, dat volgens „voor- loopige" berichten de Ameri kaansche landingsstrijdkrach- ten bij Tarawa 1026 man heb ben verloren aan gesneuvelden en 2.557 aan gewonden. De stryd op Bougainville. Maandag hebben vijandelijk* strijdkrachten, verdeeld over 5 6 schepen, beschermd door kruisers en torpedojagers, op nieuw een landing geprobeerd in den sector Torokina op het eiland Bougainville. Formaties an het Japansche leger open den op de vijandelijke troepen onmiddellijk een hevig vuur en omsingelden vijandelijke ver sterkingen. Twee compagnieën van den vijand werden volledig in de pan gehakt. Een zoo Juist gepubliceerde wet bepaalt,, dat in Italië alle Joden, zonder uitzondering, dus ook de tot dusver van de Jodenwetten vrijgestel de Joden, in concentratiekampen moe ten worden opgenomen. Hun goederen worden in beslag genomen en ter dersteuning van de slachtoffers der Anglo-Amerikaansche terreuraanvaller óp de Italiaansche burgerbevolking ge bruikt. Een Amerlkaansch vliegtuig van het type ..vliegende vesting", is in mist neergestort boven Spaansch gebied in de nabijheid van Algeri Zeven inzittenden kwamen om leven, de achtste Is blijkbaar boven zee uit het toestel gesprongen en wordt vermist. Drie Fransche dissidenten, Pierre Etienne Flandin, Marcel Peyrouton Rjerre Boisson, zijn in een parti lière woning ergens in het binnenland n Algiers gearresteerd en onder be- .king gesteld. Het Fransche dissi dentencomité zal volgende week bevel geven tot hun officieele arrestatie. Amerikaansche bommenwer pers boven West-Duitscliland. Amerikaansche formaties bommenwerpers, die met ge bruikmaking van de bewol king Woensdagmiddag naar Wèstduitsch gebied waren ge vlogen, zijn, naar aan het D. N.B. wordt gemeld, door Duit sche luchtverdedigingsstrijd krachten energiek en met suc ces bestreden. De Amerikaan sche jagers begeleidden ook bij deze actie de bommenwer pers niet op den geheelen weg, doch lieten hen boven Duitseh gebied alleen verder vliegen. Een groot aantal jagers en jachtkruisers viel de vijande lijke bommenwerpers onver vaard aan. Bij geringe eigen verliezen schoten Duitsche ja gers en jachtkruisers 39 vlieg tuigen neer, 13 Boeings, 11 Liberators, benevens 15 jagers,, waarvan 12 Thunderbolts. Ofl meldt uit Grevelingen, dat verscheidene Britsche vliegtuigen een Fransche visschersboot hebben aan- ge-allen en in den grond geboord. De uit acnt koppen bestaande beman ning kwam om het leven. VIER LITER GORTPAP OP peclvrucmtenbon. Aangezien voor het tijdvak van 27 Nov. t/m 11 Dec. a.s. geen bon voor gort is aange wezen, kan men desgewenscht gedurende dat tijdvak op den voor peulvruchten aangewezen bon „Algemeen 711", aange vuld met het vereischte aantal taptemelkbonnen, 4 liter gort pap betrekken. Winterhulp Nederland heeft voor de minder bedeelden In de week van 15 tot 20 Nov. een bedrag van 102.652,89 bijeengebracht, bestaan- do uit giften van enkele centen tot bedragen van duizenden guldens. De opbrengst van collecten is hierin niet begrepen. Victor Emanuel. Volgens een bericht uit Tan. ger zou radio Bari in den nacht van Zondag op Maandag hebben medegedeeld, dat Victor Emanuel besloten heeft af te zien van den titel van keizer van Abessinië en koning van Albanië. Dit besluit van Victor Emanuel werd genomen als ge volg van een uitdrukkelijken eisch van de regeering van Badoglio. Door een verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche "gebie den van 13 Nov. 1943 is in overeenstemming met den lei der van de nations al-socialisti sche beweging der Nederlan den uit de leden aer N.S.B. en haar organisaties een gewa pende landwacht opgesteld, die tot taak heeft ter ondersteu ning van de gewone politie en in zeer nauwe samenwerking met deze, leven en goed van dè ordélievende bevolking en de openbare instellingen van eiken aard te beschermen voor overvallen en sabotage, con- tróle op het verkeer uit te oefenen, alsmede alle aanval len op de openbare veiligheid en orde af te weren. Deze verordening en de hieruit voortvloeiende opstelling van <U „Landwacht Nederland" was een on vermijdelijke noodzaak, die voort sproot eensdeels uit de talrijke ver raderlijke overvallen op leden der N.S.B. en leden van het politiecorps, andersdeels ook uit de overvallen op lUf en goed van de bevolking in Ne derland. Uit deze overvallen en sa botagedaden Is gebleken, dat In Ne- uerland misdadige elementen aan hel werk zün. voor welker bestrijding de gewone politie niet sterk genoeg is. Wanneer daarom is overgegaan tot de instelling van de Landwacht Ne derland, is dat geschied met het oog op de toestanden, welke de openbare orde en veiligheid in Nederland in gevaar brachten. De commissaris-generaal voor de veiligheid en Höhere SS- und Polizei- Führer, SS-Ober-gruppen-Führer Rau- t-r, heeft op grond van de verordening van den Rijkscommis saris een beschikking uitgevaardigd, waaruit het arbeidsressort van de „Landwacht Nederland" blijkt er waarin de bevoegdheden zijn om schreven, welke aan de Landwacht Nederland gegeven zijn. Bovendien be helst deze beschikking de medische en sociale verzorging der leden var de „Landwacht Nederland". Tot inspecteur-generaal van dc Landwacht Nederland heeft de Rijks commissaris den ptaatsvervangenden leider der N.S.B., van Geelkerken, benoemd en tot Inspecteurs den voor man der Germaansche SS, SS-Stan- dartenfilhrer Feldmeyer en den com mandant der W.A., Zondervan. De „Landwacht Nederland" res sorteert als een soort hulppolitie ten aanzien van haar optreden onder den HÖheren SS- und Polizeiführer. De organisatie en het interne bestuur worden geleid door den inspecteur- generaal, resp. de beide inspecteurs. De leden der landwacht heb ben het recht, in de uitoefe ning van hun dienst de identi teit van personen, die zich door hun openbaar gedrag op de een of andere wijze ver dacht maken, aan de hand van 't persoonsbewijs vast te stel len en deze personen, in geval van ernstige verdenking, voor- loopig te arresteeren. De leden van de landwacht kunnen ook in speciale opdracht van den commandant der Nederland sche staatspolitie op bepaalde plaatsen personencontrole hou den en personen, die zich niet behoorlijk kunnen legitimee- ren. arresteeren. Voorts zijn zij bevoegd tot het controleeren van auto's met Nederlandsche nummerborden. Wanneer per sonen onbevoegd of op ver dachte wijze de te beschermen of te bewaken objecten nade ren, kunnen zij aoor de leden der landwacht voorloopig ge arresteerd worden. Het recht tot arrestatie houdt de be voegdheid in, de te arresteeren personen te visiteeren op wa penen, gevaarlijke voorwerpen en illegale geschriften en ge vonden voorwerpen in beslag te nemen. Huiszoeking door leden der landwacht is bij wijze van uit zondering slechts dan toege laten, als een op heeterdaad betrapt persoon rechtstreeks achtervolgd wordt en men kan aannemen, dat hij in de wo ning in kwestie is gevlucht en. daar gearresteerd kan worden. In alle andere gevallen blijft het verrichten van huiszoekin gen de taak van de gewone politie. De leden van de landwacht zijn gerechtigd van hun wapen gebruik te maken, als zij hun taak niet op andere wijze kun nen vervullen. In het bijzonder mogen zij van hun wapen gebruik maken bij «Jen afweer van een aanval of van een bedreiging met onmiddellijk gevaar voor lijf en leven, of als een te arresteeren persoon of een gearres teerde vlucht of ondanks eerste som matie zijn vlucht voortzet. Indien een te arresteeren persoon verdedigings wapenen, van welken aard ook. na sommatie niet onmiddellijk neerlegt of de neergelegde wapenen weer op- nemt, kan de landwachter eveneens van zijn wapen gebruik maken. Het zelfde recht heeft hij, als een te ar resteeren persoon of een gearresteerde een actieven tegenstand biedt, welke slechts door gebruik van de wape nen kan worden gebroken. De leden der landwacht.dra gen om den linkeronderarm een roode band met het zwarte opschrift „Landwacht Neder land". Bovendien zijn zij in het bezit van een speciale legiti matie. Verwacht wordt, dat de or delievende bevolking de „Land wacht Nederland" bij' het ver vullen van haar dienst op alle wijzen ondersteunt en er daar mee toe bijdraagt, dat rust en vrede in het land hersteld en gehandhaafd worden. Alle mis dadige elementen kimnen erop rekenen, dat tegen hen onver biddelijk wordt opgetreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1