fou7 AKKERTJES Terreur van communistische partisanen In Montenegro. Een bijzondere correspondent van de „Obneva" te Oettinje schrijft over de terreur der communistische partisanen in Montenegro. Tijdens de roode terreur hebben niet minder dan 50.000 personen den dood ge vonden. Alle Montenegrijnsche kloosters en kerken werden door de communisten veran derd in amusementslokalen. In Kalasjin zijn alle intellectuee- len omgebracht. Van de vol wassen mannen is nauwelijks 40 pet overgebleven. Het gebrek aan meuschen in de Sovjet-Unie. Naar het D.N.B. verneemt, heeft het tekoi*t aan menschen Jn de Sovjet-Unie, veroorzaakt door de zware verliezen aan dooden en gewonden, een cata- strofalen omvang aangenomen. Talrijke gevangen genomen hooge Sovjet-officieren zijn eenstemmig van meening, dat de verliezen van de laatste zes maanden minstens 3% millioen man bedragen. De legerleiding heeft ver klaard. dat zij den strijd niet kan voortzetten, ais niet min stens 2 millioen man aan ver- scfee reserves beschikbaar wor den gesteld. De bewapenings commissarissen echter weige ren ook maar één werkkracht af te staan, omdat zij anders het bereiken van de bevolen productiecijfers, waarvoor zrj met hun hoofd borg staan, niei; kunnen garandeeren. Thans is bepaald, dat alle gevangenis- en tuchthuisstraffen tot 10 jaar door frontdienst moeten wor den geboet. Naar radio Rome meldt, ïjjn I" het door de Anglo-Amerikanen be zette Zuid-lialiaar>sche gebied de be zettingsautoriteiten overgegaan tot dwongen recruteering van Italiaansche arbeidskrachten voor de Ver. Staten. Volgens een verklaring van Baruch Konden op deze wijze reeds verschei dene honderdduizenden Italianen be schikbaar worden gesteld voor d« Amerikaanscho mijnen on bewape- ningsf abrieken. De Amerlkaanscho troepen Engeland zullen binnenkort in Wales groote Invasie-manoeuvres houden. IK HOORDE.... zegt Mina Bakgraag, hoe ergens een pas getrouwd vrouwtje haar man verwijten maakte: en begrijp je nu niet, dat daar geen melk voor is Weet U, wat IK niet begrijp? Dat zij nog niet weet, dat je de lekkerste pannekoe- ken bakt zónder melk met Pankol PANKO P Koorts- GRIEP.., Voelt Ge een hou opkomen, i laat dan éej m Akkertjes hun werk doen. Géén koorts, géén griep, mits de AK KERTJES bij het eerste grieperige gevoel te Itiulp worden geroepen. Q» Nedcrlondschc Pijnstiller De moord op den caféhouder te Rotterdam. Uit het onderzoek in het drama in de Slaghekstraat te Rotterdam is gebleken, dat de aanslag op koelbloedige wyze is voorbereid. De echtgenoote van van Duffelen, de 34-jarige M. D. R. vail D., geb. B., heeft thans bekend, samen met den in arrest gestelden van I. een afspraak te hebben gemaakt om haar man uit den weg te ruimen. Het had reeds op 18 Mei in de bedoeling ge legen den kastelein te ver moorden. Ook toen werd ge probeerd met een hard voor werp zijn schedel te verbrijze len, maar de aanslag mislukte en de dader bleef onbekend. Van I. heeft thans toegegeven ook aan dezen aanslag schul dig te zijn. Wat de rol van de echtgenoote betreft, zij heeft verleden week op den bewus- ten avond van I. de trap op hooren komen en het schijnsel van zijn zaklantaarn gezien. vVetende wat er ging gebeu ren, is zij uit angst onder de dekens gekropen, aan van L gelegenheid latend, zijn plan uit te voeren, dat maar al te goed is gelukt. De vrouw verklaarde, dat zij bij haar man een zeer slecht leven had, maar zij durfde niet van hem weg te loopen uit angst voor een eventueele wraakneming. Tegen van I. had zij wel eens gezegd: „Ik wilde maar, dat hij dood was", en zoo was het plan gerijpt om van Duffelen van het leven te berooven. Het echtpaar was gewend iederen Dinsdagavond naar de bioscoop te gaan. Dit was ook op den bewusten 18en Mei gebeurd. Toen de kaste lein na zijn terugkeer het ach terdeurtje van het café ging sluiten, kreeg hij met een rjze- ren staaf een klap, die echter slechts een lichte wonde ver oorzaakte. Later is nog een tweede plan tot moord be dacht, maar van I. wilde een ander voor zijn karretje span nen, een man met wien hij een afspraakje wilde maken in een schuilkelder. De man is hierop echter niet ingegaan en hij had de ijzeren koevoet, welke van I. hem in de hand had ge drukt, meegenomen om onge lukken te voorkomen. De po litie heeft geen aanleiding ge vonden de 21-jarige buffetjuf frouw J. M. G. nog langer in arrest te houden. Zij is vrije voeten gesteld. Sport Voetbal. Vriendschappelijke weds try d. Zaterdag werd een vriend schappelijke voetbalwedstrfjd gespeeld tusschen een elftal van Lavaleye, afd. Zeeland en E.M.V.V.V., die eindigde met een 41 overwinning voor Lavaleye. Premies ingevolge de Kinderbijslagwet. De premie ingevolge de Kin derbijslagwet is voor 1944 be- Saald op 0.92 pet. (voor 1943: .94 pet.) van het loon, dat voor premiebetaling in aan- merking komt. Voor instellin gen van weldadigheid, voor komende op de lijst, bedoeld in art. 3 van de Armenwet, is de bijdrage lager gesteld, na melijk op 0.42 pet. (voor '43: 0.44 pet.) van het loon. Voor de werkgevers, die bij het Rijkskinderbijslagfonds zijn aangesloten, is de opslag op 0.08 pet. (voor 1943: 0.06 pet.) van het loon bepaald, zoodat de totale premie voor deze werkgevers ook in 1944 1 pet. van het loon zal beloopen, be houdens, wanneer zij behooren tot de evengenoemde instellin gen van weldadigheid, in welk geval de premie wederom pet. zal bedragen. De totale premie blijft In deze ge vallen dus onveranderd, doch In de verdeeling van i.et prcmle-bedrag Is een lichte verschuiving gebracht ten gunste van de dekking der admini stratiekosten. Ten aanzien van de werkgevers, die zijn aangesloten bij het kinder- bijslagfonds van een erkende bedrijfs- vereeniging, geschiedt de bepaling van den opslag door de betrokken bedrijfs vereniging. 10 jaar „Kraft durch Freude". Ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van de N.S. Ge- meinschaft „Kraft durch Freu- de", is te Amsterdam een ten toonstelling „soldaten-werken, Laienschaffen" geopend. Deze tentoonstelling, waar speelgoed en gebruiksvoorwerpen ver vaardigd door soldaten, zijn bijeengebracht, geeft een in druk van het nuttige en met smaak verrichte knutselwerk van leeken. Deze voorwerpen zijn ver vaardigd door soldaten in hos pitalen en bunkers onder lei ding van vakmenschen. Uit tienduizenden stuks speelgoed en gebruiksvoorwerpen zijn hier de beste exemplaren bij een gebracht. Op 1 Januari 1944 wordt de bij zondere postzegel van 7 b cent, uit gegeven ter gelegenheid van den „dag van den postzegel" bulten gebruik ge steld en voor de frankeering ongeldig, evenals de zomerpostzegels 1938. de kinderpostzegels 1938. en legioenpost zegels 1942 en de postzegels van 10 cent met opdruk „Europeesche P.T.T.- vereen! ging 1» October 1943" (uit gifte 1943). In Napels zijn 21 Italiaansche arbeiders door een Anglo-Amerikaan- schen krijgsraad onder beschuldiging van rebellie doodgeschotenZij had den het verlangen naar brood voor hun gezin ker.baar gemaakt. De Italiaansche ministerraad heeft de inbeslagneming bevolen van alle kunstvoorwerpen, antiquiteiten en bibliotheken In Joodsch bezit. Van een groote formatie vijan delijke vliegtuigen, die Zaterdagmid dag trachtte Rangoon aan te vallen, werden 14 toestellen vernield. Drie Ja- pansche Jagers gingen verloren. VLISSINGEN Ned. Herr. kerk. By de gisteravond gehouden stemming zijn de aan de beurt van aftreding zijnde notabelen der Ned. Herv. gemeente al hier, t.w. de heeren L. de Vlie ger. J. C. Mommaas. W. de Ridder en M. W. de Bruyne. allen herkozen. Chr. 3er. kerk. Voor verkiezing van ouder ling en diaken zijn de volgende dubbeltallen opgesteld: ouder ling: de heeren C. Stroo (aftre dend) en W. de 3ruijne; dia ken: de heeren J. Meijer (aftre dend) en J. L. de Wit. GOES Onderscheiding. In de Zaterdag te Rotter, dam gehouden vergadering van vennooten in de maat schappij „de Wilhelminapol- der" werd besloten de gouden medaille van verdienste toe te kennen aan den heer Joh. Pi laar te Goes. Dit is de derde keer, dat deze onderscheiding in den loop der jaren verleend is. Burgerlijke Stand GOES. OverledenGrego- rius A. Merkelbach, 83 j. vvedn. v. Felicie S. Verlat; Marinus A. van Iwaarden, 47 j., man v. Jannetje den En gelsman, te Wolphaartsdijk. Geboren: Ina Hendrika, d. Thomas A. Brusket en Cor nelia Hoebeeke; Cornelia, d. v. Willem Boutens en Dina van Son; Sonia, d. v. Arie Schalk- oort en Johanna A. Radewalt. te Kruiningen. WOLPHAARTSDIJK. Ge- boren: Marinus Engel, Maarten J. Reinhoudt en Ja- uomina Gelok; Gerhardus Wil lem Hendrikus, z. v. Johan H. Wlsgelink en Juliana W. de Coussemaker; Martina Corne lia, d. v. Cornells M. Nysse en Martina Korstanje; Petrus Jo hannes, z. v. Joseph P. M. Ver meulen en Wilhelmina H. van Suijlen. Overleden: Jan K. Saaman, 25 j. Getrouwd: Jan Weststrate, 27 j. en Anthonia van der Scbraaf, 24 j. KRUININGEN. Ondertrouwd Henricus J. Razing, 26 j., te Bemmel en Elisabeth S. Mar tens, 22 j. Geboren: Maria, d.v. Jan J. Mol en Janna van de Vrie; Cornelia Marinus, z. v. Joost Nelis en Pieternella Paauwe; Albertus Mattheus, z. v. Theo- door Fokke en Dingena Paau we, te Goes. Feuilleton DE MAN UIT DE WILDERNIS 104. door B. REEN. Den geheelen dag vlogen zij door, terwijl de gevangenen ondertussehen kwellingen van honger en dorst en in de bekrompen ruimte van spierpijn uitstonden. Tegen het vallen van den avond wyzigde het monotone motorgeronk zich evenwel en van Dalen en Dekkers wisselden snelle blik ken. Het drong tot hen door, dat het vliegtuig ging dalen. Dit stond vast, dat hun over weldigers over een ervaren piloot beschikten. Byna zonder schok raakte de machine den grond om dan langzaam tot stilstand te komen. „Wat nu", dacht Dekkers. Hij werd niet lang in twyfel gelaten. Handen grepen hem vast en sleepten hem in de buitenlucht. De inspecteur kreeg evenwel weinig gelegen heid om daarvan te profitee red Vaag zag hij dat het vliegtuig niet geland was op een normaal vliegveld, maar op een open plek in een bosch Vlak by stond een andere ma chine en mecaniciens kwamen aangeloopen. Hfl zag dat het inlanders waren, ofschoon hij ook de stemmen van Europe anen kon hooren. „We hebben jullie zooveel benzine gegeven, dat je Pon- tianak zonder tusschenlanding leunt bereiken", werd er mede- gedeeld. „In orde", was het korte antwoord. De gevangenen werden in dé andere machine overge bracht, waar ze in een nog be- krompener ruimte terecht kwamen; dan begonnen de motoren te ronken en de vlucht werd voortgzet. De Jcwellingen begonnen op nieuw. Nu en dan viel Dekkers evenals trouwens de ande ren in een korten slaap, 't Was toen hij uit een van die dommelingen ontwaakte, dat de vliegmachine weer ging dalen. De stem van den piloot drong tot hem door. „We zijn er! We hebben het geld verdiend". Andermaal kreeg Dekkers ge legenheid, de organisatie van hun tegenstanders te bewonde-i ren, want op de plaats, waar zij nu landden, stond een auto gereed, die hen een eind het binnenland in bracht. De zon stond reeds hoog aan den he mel op het oogenblik, dat zij een eenzaam huls bereikten, dat reeds lang onbewoond scheen. De gevangenen werden naai de ruime kamer achter de veranda aan den voorkant ge bracht, welk vertrek tot hun groote verbazing .-ijk gemeubi leerd was. Het beteekende een opluchting, zich languit op het tapijt te kunnen uitstrekken en de koelte, veroorzaakt door een electrischen ventilator, was als balsem op hun koortsach tige ledematen. Een tijdlang werden zij alleen gelaten en 't was met eenige inspannind, dat Dekkers zijn hoofd oprichtte, toen de deur openging en weer werd gesloten. Hij was niet meer in staat zich te verbazen, dus staarde hij alleen maar, toen hij de groote duivelsmas- kers herkende, die hij het laatst in het huis by Kijkduin had gezien. Dan bewoog zich een van de satanische monden. (Wordt vervolgd). MIDDELBURG Buiten omloop gestelde munten. Mej. E. R., echtgenoote van A R. alhier, kreeg een proces verbaal wegens het in voor raad hebben van buiten om loop gestelde zilveren en kope ren munten. De munten zijn in beslag genomen. Op rijdende tram gesprongen. Na de veie waarschuwingen mag het thans toch wel als algemeen bekend beschouwd worden, dat het niet alleen gevaarlijk, doch bovendien strafbaar is, om op een rijden de tram te springen. Niette min schijnen er nog steeds per sonen te zijn, die'liever eerst op deze wijze een ongeluk hebben of met de politie in aanraking komen. Thans was het P. W. van O. uit Grijps- kerke, die door de politie be trapt werd en deswege een politioneele waarschuwing met de daaraan verbonden boete had te incasseeren. Geen persoonsbewijs. J. M. te Veere en A. E. van de W. te Middelburg kregen 'n proces-verbaal, omdat zij aan de politie geen persoonsbewijs konden toonen. Mishandeling. J. A. van de W. uit Zoute- lande kwam zich bij de politie erover beklagen, dat 'rij door P. B., alhier, mishandeld was. De politie stelt een onderzoek Gereformeerde gemeente. Door den steeds grooter wor denden arbeid, mede in ver band met de godsdienstoefe ning te Amemuiden, is het aantal ouderlingen der Geref. gem. opgevoerd tot een acht tal. De nieuw gekozen ouder lingen zijn de heeren A. Dinge- manse en J. Houterman. Een legaat. Aan de Geref. gem. alhier werd gelegateerd door wylen mej, P. M. du Bois, weduwe van P. M. de Vos alhier, de som van 3000, te verdeelen als volgt:./ 1500 voor de kerk en 1500 voor de armen der gemeente. Eênpansmraltüd W.H.N. en Voor den éénmnnsmaaltijd, die Zaterdagavond in gebouw „Mcreurïus" alhier ten bate van W.H.N, en W.H.W. ge houden werd, bestond goede belangstelling. Velen hadden aan de eenvoudig versierde tafels, waarop het smakelijke éénpans gerecht werd opge diend door dames der N.S.V. O., plaats genomen. Onder de aanwezigen merk ten wij o.a. op referent Kodat en den prov. leider van de N.V.D., den heer J. Kleian. Nadat het aanvangssignaal weerklonken had, opende het buurtschaushoofd van den N. V.D. van Middelburg-West, de heer J. Julianus, met een kort woord den maaltijd. In opgewekte stemming werd onder vroolijke muziek, ten gehoore gebracht door een militaire kapel, het gerecht genuttigd. Na den en maaltijd sprak de heer C. Noorn, hoofd van de afdeeling voorlichting van den N.V.D. In zijn rede liet hij uit komen, dat net Nederlandsche ert Duitsche volk ten volle een geldelijk offer, dat ten slotte op déze éénpansmaaltij- den gebracht wordt, waard zijn. Dat deze klop op het ge weten van de aanwezigen niet voor niets geweest was, bleek wel uit de zeer goede collecte opbrengst. Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vllssin gen; Algemeen redacteur: M. Geerse, Middelburg; Stadsnieuws: C. de Voogd, Vllssingen en J. P. Ph. Dooreift>«», Middelburg; Gewestelijk nieuws: H. van Benthem, Goes en R. P. H. L. Sondag, Oostburg; Haagsch redacteur mr. J. de Wit; Advertentiechef: voor Mid delburg: C. P. BuIJs, voor Vllssingen: ftykeboer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2