a PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Aan voorbereidingen voor de vergelding wordt dag en nacht gewerkt. Buitengewoon hevige gevechten bij Krementsjoeg DINSDAG 30 NOVEMBER 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver- tentle 2.05. BIJ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct, „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. dit nummer bestaat 186ste jaargang UIT 4 BLADZIJDEN NUMMER 282 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr. 53-60. teL 10 (2 Ignen), Redactie na kantoortijd t«L 578; Middelburg: I^ndenscbe Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admlnlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turlkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administrate Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35. tel. 21. vol DR. GÖBBELS OVER DE VIJANDELIJKE LUCHTTERREUR. Rijksminister dr. Göbbels heeft in een toespraak brj de opening der H. J.-Filmstunden in het winterhalfjaar gespro ken over het probleem, dat, zooals hij zeide, op het oogen- blik het meest brandend is, de vijandelijke luchtterreur en haar gevolgen voor het Duit sche thuisfront. Klaarblijkelijk, zoo zeide hJij, koestert de vijand van de ver moedelijke kansen van deze ge- meene, cynisch-ruwe strijdwij ze, die juist daardoor ook zoo typisch Engelsch is, volkomen ijdele en bedriegelijke verwach tingen. Hij meent het oorlogs- moreel van het Duitsche thuis front te kunnen breken en daarmede over ons een ge makkelijke, goedkoope en vol komen onmilïtaire overwinning te kunnen behalen, die hem tot dusverre op het eerlijke slag veld onthouden is en hem al tijd onthouden zal worden. Zooals in den eersten wereld oorlog met de hongerblokkade, zoo strijdt Engeland in den tweeden wereldoorlog met fos for en brand tegen vrouwen en kinderen, die in hun weer loosheid voor de Britsche gentlemen natuurlijk loonen- der doelen zijn dan gewapende Duitsche soldaten, tegenover wie zij zich, zooals het front in Zuid-Italië weer eens be wijst, slechts ongaarne en aar zelend wagen te plaatsen. Thans is naast andere groote steden ook de hoofdstad des rijks aan de beurt. De vijand overgiet haar met brisant- en brandbommen, werpt massa's fosforprojectielen op haar cul tuurmonumenten, ziekenhui zen, kerken en arbeiderswijken en geeft triomfantelijk uiting aan de hoop, dat haar bevol king dat op den duur niet zal verdragen, maar veeleer ineen storten en daardoor aan den oorlog het einde maken, dat de vijand wenscht: door een on voorwaardelijke capitulatie, tengevolge waarvan ons leven verpand zou worden, ons volk verkocht, onze mannen als werkslaven aan het bolsjewis me uitgeleverd en elke Duit sche toekomstverwachting ten grave gedragen. Nooit capitulatie. Ik kan daarop, zoo vervolg de de minister, in naam van de hoofdstad en haar bevolking en in naam van het geheele Duitsche volk slechts ten ant- wooi-d gevennooit. Er is geen situatie denkbaar, waarin wij tot een dergelijken wanhoops- stap zouden kunnen besluiten. Door hun vliegers „woon blokkrakers" te noemen geven de Engelschen openlijk toe. dat de Britsche luchtmacht niet, zooals vroeger steeds be weerd is, bevel heeft de Duit sche oorlogs-industrie te tref fen, maar het bevel om Duit sche woonwijken in puin te leggen, de be%folking tot het uiterste te pijnigen en vrou wen en kinderen op de meest baibaarsche wijze te dooden. Het Duitsche volk zal daarvan acte nemen. In de geheele we reld is het oordeel over deze strydwyze uitgesproken. Het Duitsche volk antwoordt met brandenden haat. Het Duitsche volk kan ge rust zijn; dag en nacht wordt metf koortsachtigen yver ge werkt aan de voorbereidingen voor de vergelding, en als zij op zekeren dag over Engeland zal losbarsten, kan het Brit sche volk hun dank zeggen, die in nacht en mist onze vreedzame steden overvallen en brand en verwoesting, leed en dood over onze vrouwen en kinderen laten uitstorten. Intusschen is een geheel volk aan het werk om de zwaarbe proefde steden over de ver schrikkingen van de vijande lijke luchtterreur heen te hei pen. Hier ziet men een volks kameraadschap en een socialis me van de daad, die de groot ste bewondering verdienen. In dezen tijd wordt onder bloed, leed en tranen het nieuwe rijk geboren en voorgoed bevestigd. Vervolgens wendde dr. Göb bels zich tot de jeugd. Aan U. zoo zeide hij, zal eenmaal het nieuwe rijk in handen worden gegeven en dan moet er de ze kerheid bestaan, dat het in goede handen is. De minister sprak vervol- gëns in verband met ae Anglo- Amerikaansche terreu r-aanval len over de bescherming der opgroeiende Duitsche jeugd. In het belang van de jeugd zyn de kinderen uit een aantal groote steden, welke in groo- tere mate zijn blootgesteld aan de brutale dag- en nachtaan- vallen, geëvacueerd. Dat bij de laatste zware luchtaanval len op de hoofdstad het aantal gedooae kinderen boven ver wachting gering is, is een ge volg van het feit, dat de meeste Beriijnsche kinderen geëvacueerd zijn. De oudere jeugd echter blijft in de be dreigde gebieden en helpt de mannen en vrouwen by hulp en reddingswerk met een toe wijding en een moed, die slechts bewondering verdienen. Op deze jeugd kan Duitsch- larid trots zijn. De meeste jeugdleiders dragen oorlogson derscheidingen en hebben zwa re litteekens en verwondingen ten bewijze van het feit, dat achter hun woorden en eischen ook prestaties en daden staan. Tallooze vertegenwoordigers der jeugdleiding vervullen nun plicht aan het front. Hier groeit een geslacht op, dat den Führer eer aandoet. LUCHTSLAGEN BIJ DE GILBERT-EILANDEN. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat Dinsdagochtend een Japansche duikboot een vijan delijk vliegkampschip ten Wes ten van het eiland Makin heeft aangevallen en zoo zwaar be schadigd, dat het geheel ver loren kan worden geacht. Op den avond van den volgenden dag vielenmarineluchtstrijd krachten formaties vijandelijke oorlogsschepen ten Westen van de Gilbert-eilanden aan en brachten twee groote vlieg kampschepen tot zinken. Daar bij ging een Japansch vliegtuig ver ioren. Zaterdag werden andere vij andelijke schepen in dezelfde wateren aangevallen, waarbij wederom twee vliegkampsche pen tot zinken werden ge bracht. Eén daarvan, dat on middellijk onderging, was van groot type. Voorts werden 2 kruisers tot zinken gebracht, terwijl een groote kruiser of een slagschip beschadigd of in brand geschoten werd. De Ja- ?anners verloren hierbij 5 vlieg- uigen. Zware gevechten. Volgens een bericht van het Japansche keizerlijke hoofd kwartier zijn geen berichten ontvangen over den militairen toestand op de Gilbert-eilan den. De verbinding met de Ja pansche verdedigers is verbro ken. Het heeft er echter den schijn van, dat op het eiland Tarawa nog zware gevechten aan den gang zijn. Eenheden van de luchtmacht der Japan sche marine doen, naar verder wordt gezegd, hevige lucht aanvallen op de vijandelijke stellingen op het eiland Tara- a. De Amerikaansche minister van marine heeft, volgens de N.R.C., meegedeeld, dat de be zetting van de Tarawa-groep van de Gilbert-eilanden door de Amerikaansche troepen aan zienlijke offers heeft gekost. Door een zware branding, aldus Knox, moesten de Amerikaan sche soldaten het land berei ken, waar zij dadelijk werden beschoten door ongeveer 4000 uitstekend ingegraven Japan ners. Koraalriffen bemoeilijk ten de landing ten zeerste. Het opperbevel van de Duit sche weermacht deelde Maan dag mede: Op de landengte van Pere- kop mislukten verscheidene met krachtigen steun van ar tillerie ondernomen vijandelijke aanvallen. Op het bruggenhoofd van Ni kopol en in de groote bocht van den Dnjepr bleef de vijand op de bestaande zwaartepunten met sterke strijdkrachten aan vallen. Hij kon echter slechts eenige plaatselijke penetraties bewerkstelligen, die werden af gegrendeld. 107 Sovjetpantser wagens werden stukgeschoten. Buitengewoon heftig waren de gevechten in het penetratie- gebied ten Zuiden van Kre- mensjoeg. Hier sloegen onze troepen de aanvallen van ver scheidene vijandelijke infante riedivisies af en gingen op eenige plaatsen tot den tegen aanval over. Ook uit de sectoren Tsjer- kassy, Kief en Korosten wor den verbitterde gevechten ge meld. Daarbij had een eigen aanvalsoperatie ten Westen van Kief succes. Op 27 en 28 No vember werden in den Zuide lijken sector van het Oostelijk front 72 Sovjetvliegtuigen neergeschoten; zes eigen vlieg tuigen worden vermist. In het geheele gevechtsge- bied van Gomel laaiden weder om zware gevechten op. Het modderige terrein en de zware spoedige hulp voor oorlogsgewonden in Frankrijk, oezèr" OdgVn werd in Frankrijk een nieuwe met alle moderne hulpmiddelen uitgeruste motor, wagon In dientt gesteld, welke overat waar de snelste hulp aan hen, die tengevolge van den oorlog gewond raakten, noodzakelijk is. gebruikt kan worden. Oeze nieuwe motorwagon biedt plaats aan 4j) gewonden en heeft een maximum rijsnelheid van ca. 150 km per uur. Transocean/Europapress/Pax «n. DE AARDBEVING IN TURKIJE. Reeds bgna 1800 dooden. De Turksche bladen melden, dat de schade door de aardbe ving in het Noordoosten van Petroleum voor verlichting. De termijn voor het indienen van aanvragen om petroleum voor verlichting is in het alge meen op 1 December 1943 ge sloten. terwijl voor schippers Anatolië aangericht, grooter.de sluitingstermrjn voor het in- blrjkt dan aanvankelijk werd dienen van bovengenoemde aangenomen. Het aantal aanvragen op 15 December a.s. slachtoffers bedraagt thans is gesteld. Het betreft hier 1792. aanvragen van personen, die in In Oesmandsjik en omgeving:bet seizoen 1942'43 een pe^ zijn alleen Zondagnacht 450 Itroleumljaart „S 108" of „S dooden geborgen. 90 procent!l08" en „S 208" voor verlich- van alle huizen is vernield. Er tuig ontvingen. druk van den aanvallenden vgand vergen van onze troe pen, die "hardnekkig weerstand bieden en steeds weer tot te genaanvallen overgaan, supe rieure gevechtsprestaties. Ter wijl ten Zuidwesten van Smo lensk plaatselijke vijandelijke aanvallen, voor een deel in gevechten van korten afstand, werden afgeweerd, leverden eigen aanvallen, ten Zuidwes ten van Newel in weerwil van moeilijke weers- en terreinom standigheden en van den hard- nekkigen vijandelijken tegen stand, nieuwe plaatselijke suc cessen op. Aan het Zuid-I ta'.iaansche front nadert de vijand in den;ten en"huizen te verschansen. is veel vee verloren gegaan, alsmede levensmiddelen. In Kargi is aanzienlijke materieele schade aangericht. Dok de ver liezen aan menschenlevens zijn hoog. De weg tusschen Kargi en Tessia is volkomen ver sperd. In Tessia zijn de electrische centrale en de installaties van de rystfabriek, alsmede alle openbare gebouwen ingestort. 350 dooden zijn tot dusver op gegeven. Oorlogsverklaring van Oolumbië. De regeering van Columbië heeft na een enkele zitting van den senaat, naar uit Bogota gemeld wordt medegedeeld, dat het land zich in staat van oorlog met Duitschland be vindt. Als motief wordt aange geven, dat de schoener „Ruby" van 70 ton, onlangs door een Duitsche duikboot op de Carai- bische zee tot zinken is ge bracht. Santorin capituleert. De aan Badoglio onderdani ge bezetting van het eiland Santorin heeft Zaterdagnacht gecapituleerd voor Duitsche marine-eenheden. Santorin is het Zuidelijkste der tot de Grieksche Cycladen Dehooren- de eilanden in de Egeische Zee. Het heeft een oppervlakte van 31 km2 en rond 20.000 inwoners. DF. STRIJD OM KOROSTEN Tijdens hun aanval op Ko rosten waren de bolsjewisten erin geslaagd in de stad door te dringen en zich daar in stra- strijdkrachten langzaam onze'nomen Duitschen tegenaanval stellingen aan den Noordwes- kwam het tot verbitterde ge- telgken rand van het Sangro- dal. Britsche gevechtstroepen, die den vorigen dag waren binnengedrongen, werden in een tegenaanval met zware verliezen voor den vijand te ruggeworpen. Gevangenen vie len in onze handen. Vijandelijke storingsvliegtui gen vlogen Zondagnacht boven West-Duitschland. Eenige Duit sche vliegtuigen ondernamen Zondagnacht storingsaanvallen op doelen in Zuidoost-Enge - land. Sedert 10 Juli lijn alleen al In Bengalen 60.000 menschen door chole* ra gestorven. vechten op korten afstand, waarin de bolsjewisten zich wanhopig in hun steunpunten verdedigden, aangezien zij op ontzet hoopten. Zij leden bij hun vergeefsche uitbraak- en ontzetpogingen zeer zware ver liezen. Alleen in de tot dusver gevoerde gevechten hebben de Duitsche grenadiers het gros van de 226ste bolsjewistische infanteriedivisie en belangrgke deelen van de 143ste infante riedivisie vernietigd. De rest der bolsjewistische formaties heeft zich op drie steunpunten binnen de stad teruggetrokken en gaat daar haar vernietiging tegemoet. Ten aanzien van aanvragen om petroleum voor verlichting bijzondere gevallen, t.w. zware ziekten, bevallingen e.d. en nieuwe vestigingen, gel den bovenstaande sluitingsdata niet. In voorkomende gevallen kan men zich tot den plaatse- lijken distributiedienst wenden. Bereiden van katte-, konijne- en hazevellen. Het kan nuttig zijn in dezen tijd er nog eens de aandacht op te vestigen, dat het, inge volge art. 7 van de Huidenbe schikking 1939 no. 1 verboden is katte-, konijne- en hazevel len te koopen, te verkoopen, te bewerken, te verwerken, te doen verwerken of af te leve ren, zonder daartoe van den directeur van het rijksbureau voor huiden en leder te Am sterdam (Keizersgracht 277) verkregen schriftelijke vergun ning. Overtreding van dit ver bod is een strafbaar feit inge volge de Distributiewet J939. Drie personen aan vergiftiging overleden. Na het gebruik van gecon serveerde levensmiddelen uit blik, welke al eenige jaren oud waren, hebben zich vergifti gingsverschijnselen voorgedaan bij een zevental paters en broe ders van het St. Joseph-mis- siehuis te Hees bij Nijmegen. De patiënten werden, na me disch consult, onmiddellijk overgebracht naar het St. Ca- nisius-ziekenhuis te Nijmegen. In den loop van den dag zijn daar twee paters en een broe der aan de gevolgen overleden, terwijl nog twee paters en twee broeders, wier toestand nog ernstig was. in het zie kenhuis moeten blijven. John Middleton Murry in zijn boek „Christoeracy", Lon den 1942: „Niets is neerdruk- kender dan de programs vol van werkelijkheid gespeende manieren van spreken over „een nieuwe wereldorde" (an new worldorder), waarvan overdreven Britsche oorlogs kruisvaarders overloopen en die de waardigheid hebben verkregen van een internatio naal document in het Atlantic Charter. Hun ontoepasselijk heid op de realiteiten der oorlogssituatie bereikt een peil dat pathologisch is".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1