PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Verbitterde gevechten in Dnjepr-bocbt ZATERDAG 27 NOVEMBER 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct.. minimum per adver tentie 2.05. BIJ abonnement speciale prUs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, diensta&nvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DIT NUMMER BESTAAT 188ste JAARGANG 4 BLADZIJDEN NUMMER 280 De Bureaux van ons blad zün gevestigd te: Vllssingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londer.sche Kaal 29, Redactie teL 3521, Admlnlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd teL 2475; Souburg- Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskens: Dorpsstraat 35. tel. 21, GOMEL NA TOTALE VERNIELING ONTRUIMD. Terreuraanval op Frankfort a.d. Main en Offenbach. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Vrij dag bekend Aan het bruggenhoofd Niko pol en in de groote bocht van den Dnjepr werden aanvallen der .jewisten in verbitterde, tot de duisternis voortduren de gevechten in hoofdzaak af geslagen. Op de penetratieplek ten Zuidwesten van Kremen- tsjoeg wordt nog levendig ge vochten. De vijand verloor daar Donderdag 112 pantserwagens. Hiervan heeft het zware pant- serjagerregiment 656 onder den reserve-luitenant-kolonel von Jungenfeldt alleen 54 pantser wagens stukgeschoten. Een bij zondere prestatie verrichtte hierbij luitenant Kretschmer, die met zijn stormgeschut 21 vijandelijke pantserwagens ver nietigde. Hiermede heeft het regiment in de laatste vier maanden 654 pantserwagens en 610 stukkegeschut vernie tigd. Bij Tsjerkassy, in het gebied ten W. van Kief en by Koros ten mislukten talrijke vijande. lijke aanvallen. Door eigen te genaanvallen werden verschei dene vijandelijke afdeelingen in de pan gehakt, een vijandelijk bruggenhoofd aan deze zrjde van den Dnjepr opgeruimd en verscheidene honderden ge vangenen gemaakt. In het gebied van Gomel du ren de harde en heen en weer golvende gevechten in het on overzichtelijke terrein tusschen Dnjepr en Pripet voort. De stad zelf, die sedert vrij lan gen tijd in de voorste gevechts linie lag, is na totale vernie ling ontruimd. Pogingen der bolsjewisten om de penetratie ten noordwesten van Gomel uit te breiden, werden in zware ge vechten verijdeld en doorgebro ken vijandelijke afdeelingen in een tegenaanval vernietigd. Ten noordwesten van Newel verdreven onze grenadiers brj het voortzetten van hun door duikbommenwerpers doeltref fend gesteunden aanval den vij. and onder voortdurenden af weer van sterke tegenaanval len weer uit verscheidene plaatsen en schoten tien pant serwagens stuk. Aan het front van de Noor delijke IJszee sloegen Duitsche jagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht een aanval van vijandelijke luchtstrijd krachten op 'n vliegtuigsteun punt af envernietigden van 65 aanvallende bolsjewistische vliegtuigen er 32. Aan het Zuid-Italiaansche front werden ook Vrijdag geen gevechtshandelingen van be- teekenis gevoerd. Formaties Britsche bommen werpers hebben Donderdag nacht een terreuraanval ge daan op Frankfort aan de Bovenstaand kaartja geeft de lig ging weer der verschillende veelom streden eilandengroepen In dsn Stillen Qeesan. Main en op Offenbach. Ook op verscheidene andere plaatsen in het Rijn- en Maingebied werden bommen neergeworpen. Bij deze aanvallen en boven de bezette gebieden in 't Westen werden, volgens nog onvolledi ge rapporten. 25 Britsch-Ame- rikaansche vliegtuigen neerge schoten. Duitsche vliegtuigen vielen in den nacht van 25 op 26 No vember doelen in Londen en Dover aan. DE ONTRUIMING VAN GOMEL. De militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hal- lensleben schrijft: De sedert langen tijd in de voorste linies liggende stad Gomel is Donderdag in den loop van den dag door de Duitsche troepen ontruimd en wel in het kader van een reeds zichtbaar geworden Duitsche distancieeringsbeweging in dit gebied, zooals Donderdag ai duidelijk te zien was. De ont wikkeling van de gevechten in het gebied van Gomel gaf de Duitsche leiding al tijdens de afgeloopen dagen aanleiding tot omvangrijke ontruimings maatregelen. Donderdag in den loop van den avoud waren deze maatregelen voor het grootste deel reeds uitge voerd. Gisternacht gingen ver volgens de Duitsche formaties naar de voorbereide linie in het achterwaartsche gebied terug, zonder door de bolsje wisten hierbij in het nauw ge bracht te worden. De ontrui ming van Gomel en van de naburige sectoren brengt 'de Duitsche troepen in een bete re en gunstiger verdedigings positie. Bovendien worden de Duit sche verdedigingsstellingen hierdoor aanzienlijk verkort. „World Tribune", Engelsch tijdschrift, artikel van Amery Reves, 9-10-'43. „De grondsla gen van het Atlantic Charter zijn volkomen onjuist. Zjj vor men slechts een wederopwar- ming der utopische denkbeel den van Wilson, die tusschen beide wereldoorlogen hebben geheerscht. Het is waanzin zich in te beelden, dat zij na dezen oorlog beter zullen wer ken. Het Atlantic Charter is derhalve een document, dat niet in overeenstemming is met den tijd". Vorderingen van voormalige Israëlitische vereenigingen en stichtingen. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat allen, die iets te vorderen hebben van voorma lige niet-comraercieele Israëli tische vereenigingen en stich tingen, hetzij uit hoofde van gedane leveranties, geleende gelden, obligaties, nuren, dan wel wegens salaris-, wacht geld- of pensioenaanspraken en alle andere vorderingen, uit welken hoofde ook, hun vorde ringen schriftelijk moeten in dienen bij het afwikkelingsbu reau Amaliastr. 11 te 's-Gra- venhage, vóór of uiterlijk op 15 December 1943, Te Marseille zullen weldra vrou welijke agenten of liever hulpopzien- sters van de politie dienst doen in de straten, om toezicht te houden op alles wat de hygiëne en de zede lijke gezondheid ter bescherming van ~ouw en kind betreft. Knox, de Amerlkaansche mi nister van marine, heeft te Washing- op de persconferentie verklaard: „Ik zou het publiek op zware ver liezen b(J de gevechten op Tarawa in den GÜbert-arehlpel willen voorberei den", Oe Britsche admiraliteit heeft het verliea bekend gemaakt van de duikboot „Trooper", In den laten namiddag arriveeren In het strijdgebied van Gomel de Duit sche pantserwagens voor een tegen aanval tegen de Sovjets PK Kripgans/PBZ/R/P rr NIEUWE TERREUR AANVAL OP BERLIJN. Vrijdagavond hebben de Brit ten wederom een terreuraan val op de rijkshoofdstad on dernomen. De vliegtuigen maakten, naar het D.N.B. ver neemt, wegens de weersom standigheden en tot mislei ding van de Duitsche lucht- verdediging, een omweg over Zuidwest-Duitschland. De Duitsche nachtjagers vielen den vijand op den langen weg naar het aanvalsdoel aan en wikkelden hem, vooral in het gebied van Berlyn, in zware luchtgevechten, waarbij zy •.verden gesteund door de lang tevoren gealarmeerde lucht doelartillerie. Reeds bij het begin van dezen jongsten aan. val op Berlijn werd volgens tot nu toe ontvangen berich ten waargenomen, dat 15 bommenwerpers werden neer geschoten. Er komen nog steeds berichten binnen over neergeschoten toestellen. Het resultaat van den Brit- schen aanval was des te ge ringer, omdat de tevergeefs verlengde heenweg slechts het medenemen van een veel ge ringere hoeveelheid bommen gedoogde dan bij de laatste aanvallen op Berlijn. De uit werking van den luchtaanval in den afgeloopen nacht bleef daardoor ver achter brj die van de laatste terreuraan val len. Geboortehuis van Goetlie getroffen. Tijdens den jongsten terreur aanval van de Angelsaksische luchtmacht op dc stad Frank furt am Main is ook het in de geheele wereld bekende ge boortehuis van Johann Wolf gang von Goethe getroffen. Het huis dat o.a. met zijn smaakvolle interieur de wo ninginrichting van een patri cisch gezin uit de 18e eeuw voor het nageslacht bewaart, liep ernstige beschadigingen op. Bommen op Loiulen. Vrijdagavond is in het stads gebied van Londen luchtalarm gemaakt. Er zijn bommen ge worpen op het gebied van Londen. 400 (looden te Toulon. Het aantal slachtoffers van den Anglo-Amerikaanschen luchtaanval op Toulon be draagt volgens de Vrijdagoch tend gepubliceerde voorloopige raming 400 dooden en meer dan 600 gewonden. Het aantal dooden zal nog aanzienlijk sth- ge?daar nog niet alle slacht offers uit de puinhoopen te voorschijn gebracht konden worden. Het departement van koloniën la thans gevestigd te Zutphen, Coehoorn- singel 26. Moordaanslag op caféhouder te Rotterdam. Woensdagnacht is in de Slaghekstraat te Rotterdam een moordaanslag gepleegd. Op de eerste verdieping van pand 32 woont de 36-jarige G. J. van Duffelen, eigenaar van een naast het pand gelegen café. Hij had zich met zijn vrouw ter ruste begeven en het ££l ongeveer 1 uur ge weest zyn, toen de echtgenoot althans zoo luidt het ver haal van de vrouw meende te bespeuren, dat er iets tegen het ledikant aanstootte. Even later hoorde zij ook gekreun naast zich, terwjjl het haar voorkwam, dat iemand snel de kamer verliet. Gillend liep zij naar de voorkamer, waar de 21-jarige buffetjuffrouw J. M. G. haar slaapvertrek had. De buffetjuffrouw ging eerst den op de tweede verdieping wo nenden buurman, K. genaamd, halen. Toen zij na eenige mi nuten de slaapkamer van het echtpaar binnenging en de buurman licht had aange draaid, zagen zij van Duffelen hevig bloedend in bed liggen. Vermoedelijk had hij met een zwaar voorwerp eenige harde slagen op het hoofd gekregen met het doel, hem van het le ven te berooven. Omtrent de motieven schijnt men nog in het duister te tas ten, al wordt de mogelijkheid, dat men hier met een liefdes drama te doen heeft, niet uit gesloten geacht. De politie heeft eenige voorloopige arres taties verricht. De getroffene is nog in le ven. doch zijn toestand is zoo ernstig, dat hij nog niet kon worden gehoord. Koopen van bonkaarten zwaar gestraft. Voor den Alkmaarschen eco- nomischen rechter stond te recht de huisvrouw C. B. geb. G. aldaar, omdat zij aan den grondwerker N. de V. 7 stam kaarten van haar gezin in pand had gegeven, terwijl zij boven dien een aantal textiel-, voe- dingskaarten en boterboimen verkocht had. Zy was hiertoe overgegaan uit armoede. Zij had reeds een gevangenisstraf van 6 maanden achter den rug, wegens het vervalschen van bonnen. De pandnemer de V. nam bij elke nieuwe periode bonnen van haar over en ging hiermede zwart handelen. Het O.M. eischte tegen de vrouw 1 week gevangenisstraf met last tot onmiddellijke ge vangenneming en tegen den pandnemer de V. 3 maanden met onmiddellijke gevangen neming. Het vonnis luidde tegen de vrouw conform en tegen de V. 5 maanden gevangenis. Bovendien werd een zekere P. S., schoonzoon van de V., wegens optreden als tusschen- persoon, eveneens tot 5 maan den veroordeeld. BEKENDMAKING. Het Wehrbezirkskommando Ausland, Aussenstelle Holland deelt mede: Er bestaat aanleiding er nogmaals op te wijzen, dat alle In het Neder- landsche gebied wonende of langer dan 6 dagen verblijvende mannelijke Rijksduitschers van d6 lichtingen 1884 en Jonger zich schriftelijk of monde ling moeten aanmeTUen op de Aus senstelle Holland van het Wehrbezirks kommando Ausland, Amsterdam. Prins Hendrikkade 159, waarbü zij den Wehrpass of andere documenten, die betrekking hebben op dën militairen dienst, moeten overleggen. Tot aanmelding zijn zonder uit zondering verplicht alle personen met inbegrip van het personeel In dienst in de weermacht. Rijksduitschers, die deze aanmelding totdusver achterwege gelaten hebben, -den nierbij aangespoord dit alsnog onverwijld te doen. Wanneer hieraan geen gevolg wordt gegeven, kan be straffing volgens de krijgswetten (overtreding van den aanmeldings plicht) geschieden. BAK- EN BRAADVET OP BON BOTER 50B. Van 12 Dec. t.m. 22 Jan. a s. is op bon Boter 50B des- gewenscht bak- en braadvet verkrijgbaar. Per bon zal men 100 gr. bak- en braadvet kun nen verkrijgen. Hiertoe moet bon Boter 50B bij den hande laar worden ingeleverd tus schen 27 Nov. en 1 Dec. De aflevering aan het publiek mag eerst van 12 Dec. af ge schieden. Personen, die geen bak- en braadvet wenschen te betrekken, kunnen op bon Bo ter 50B van 11 Dec. t.m. 22 Jan. a.s. 125 gr. margarine verkrijgen. Girobriefonislagen alleen voor giroverkeer. Den laatsten tijd neemt het gebruik van de rose giro-om slagen voor particuliere cor respondentie storenden om vang aan. De papiervoorraad van den dienst laat particulier gebruik van deze dienstom- slagen niet toe. Nader is daarom bepaald, dat deze giro-omslagen uitsluitend ge bruikt mogen worden voor het toezenden van opdrachten aan het centrale postgirokantoor. Op de naleving zal streng worden toegezien. Strenge maatregelen bij over treding voedselvoorzienings- bepalingen. Zooals reeds eerder is be kend gemaakt, heeft de secr.- generaal van landbouw en visscherij van de hem verleende bevoegdheid om ondernemers op het gebied van de voedsel voorziening wegens ernstig© overtredingen of slechte be- drijfsuitvoering van hun bedrijf te ontzetten en andere ge bruikers hiervoor aan te wij zen, in enkele gevallen gebruik gemaakt. By de toepassing van dezen maatregel is echter gebleken, dat het besluit, hetwelk deze materie regelt, niet voldoende mogelijkheden bood. Dit besluit is daarom aangevuld. De voor naamste wijzigingen komen hierop neer, dat aan den be- treffenden ondernemer ook het gebruik van zijn woning kan worden ontzegd, terwijl hem tevens een inleveringsplicht voor het bedrijfsvee en den be drijfsinventaris kan worden op gelegd. Voorts zijn de gevolgen ten aanzien van de pacht ge regeld. terwijl de mogelijkheid is geopend om een bewind voerder op het bedrijf te plaatsen, die in de plaats treedt van den vroege ren eigenaar. 200 ton appelen in beslag genomen. Op het stationsemplacement te Arnhem troffen ambtena ren van de prijsbeheersching een wagon appelen aan op het oogenblik, aat deze in den zwarten handel zou verdwij nen. Met de arrestatie van den afzender kwam de beken tenis, dat deze wagon met 12.000 kilo inhoud de tweede was van een twintigtal, welk© hij via een tusschenpersoon te Amsterdam van een grossier te Beverwijk zou betrekken. Geen dezer drie was gerech tigd in fruit te handelen, ter wijl aan laatstgenoemde bo vendien de fruithandel door den inspecteur voor de prijsbe heersching te Amsterdam voor een jaar was verboden. Van Beverwyk leidde het spoor naar een handelaar te Opijnen, waar beslag werd gelegd op plm. 150.000 kilo en vervolgens naar Geldermal- sen, Rotterdam en IJmuiden, waar steeds nieuwe partijen in beslag werden genomen, zoodat tenslotte in deze zaak 198 ton appelen zijn achter haald, waarbij 17 verdachten wegens prijsovertreding wer den bekeurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1