W7BERT AKKERTJES Rechtszaken Oplichters plunderden ouden heer. Voor de Amsterdamsche rechtbank hadden zich enkele vrouwen en mannen te verant woorden wegens oplichting. De opgelichte, een 70-jarige oud- leeraar te Bussum, had dezen menschen. die op zijn goede hart hadden gespeculeerd, in totaal niet minder dan 22.000 gegeven. De 58-jarige koopvrouw C. M. H, uit Nijmegen, had zich uitgegeven als schilderes. Zij had 60 gevraagd om haar zieken zoon in Nijmegen te kunnen opzoeken. Later wilde zij naar Nijmegen verhuizen en vroeg 340. Zij bracht schil derijen mee, die als onderpand moesten dienen, doch die zij later weer meenam. Daarna kon zij weer een copie koopen van Rembrandt's „Nacht wacht" en van een stuk van Frans Hals enz. Oo deze wijze ontving zij 4880 van den ouden heer. De officier van justitie eischte tegen de vrouw, die al eerder wegens oplichting tot twee jaar is veroordeeld, een gevangenisstraf van drie jaren. De 55-jarige koopvrouw M. Z., uit Bussum, die ook al eer der wegens oplichting is ver oordeeld, was in totaal ruim 11.000 rijker geworden door de fantastische verhalen, die zij den Bussumer had verteld. Zij begon over transacties met een gouden Friesche kap: moest later een <_ame naar Zwitserland brengen, werd toen weer gewond bij een bom bardement in Zuid-Frankrijk, moest autoriteiten omkoopen en handelde in Amerikaansche dollars. Tegen deze gevaarlijke oplichtster eischte de officier eveneens drie jaar gevangenis straf. Vervolgens moesten deze bei de vrouwen zich nor* verant woorden voor een oplichting, die zij gezamenlijk hadden ge pleegd. In December 1942 was mevrouw Z. bij den ouden heer gekomen en nad hem verteld, dat mevr. H. zoo in den puc zat. Zij had een copie van de „Nachtwacht" van Rembrandt verkocht aan een officier en deze had ontdekt, dat het schil derij van een jood afkomstig was. De officier had nu mevr. H. gedreigd. Haar eenige red ding zou een vlucht naar Zwit serland zijn. Mevrouw H. zou dan in "verpleegstersuniform gaan en in Zwitserland in een sanatorium worden opgeno men. Haar schilderijen zou ze meenemen om daar te verkoo- pen. De oude heer geloofde het verhaal alweer, gaf de in zijn bezit zijnde schilderijen aan mevrouw H. mee en leende bo vendien 1250. Den volgenden dag gaf hg nog 1000, welke noodig waren als cautiestelling bij het passeeren van de Zwit- sersche grens. De officier van justitie eisch te tegen elk der vrouwen nog een jaar gevangenisstraf. Tien maanden eischte de of ficier tegen den 40-jarigen kunstschilder W. J. van B., een vriend van mevrouw H., die ook het verhaal van den offi cier van Rembrandt's „Nacht wacht" had opgedischt. Deze man, ook reeds meermalen veroordeeld, had 3000 ge vraagd. Maar nu was de oude heer minder zwak geweest en hij had gezorgd, dat het bij een poging tot oplichting bleef. Drie andere oplichters, die ook den ouden heer hebben be nadeeld, zullen later terecht staan. Ossen aar had reeds 21 vonnissen achter den rug. De grondwerker M. van R. uit Oss, een beruchte figuur uit het „milieu", die wegens kippendiefstal voor het Bos sche geréchtshof terechtstond, kan nu niet direct op een vlek keloos verleden bogen. De man heeft nl. reeds 21 von nissen achter den rug en was juist na een vijfjarig verblijf in de gevangenis op vrije voe ten gekomen, toen hij den ten laste gelegden kippendiefstal pleegde, waarvoor hij door de Bossche rechtbank werd be straft met 1% jaar gevange nisstraf. De advocaat-generaal verhoogde de straf tot 2 ja ren. Overa/ pifnen? I rug-, lende-, spier- of zenuw pijn en by spit of rheumatiek zijn AKKERTJES weldadige pijn verlos sera. Laat de AKKERTJES U daarom dadelijk van die pjjnen afhelpen, op) Naderhnd&che Pijnstiller ËL Wees zuinig Als U een do< Wybert heeft be machtigd, ga er dan zuinig mee om. Oe vraag is zoo enorm, dat U niet zoo regelma tig als vroeger op Uw doosje kunt rekenen. Kerk- en Schoolnieuws Kerkelijke examens. Tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk zijn toege laten door het Prov. kerkbe stuur van: Groningen: de heeren J. E K. Brummelkamp te Hilver sum en G. v. d. Meulen te De Bilt, beiden cand. aan de R. U. te Utrecht; Friesland: J. Franke te Nij- kerk o/d Vel., cand. aan de R. U. te Leiden, C. Riegstra te Groningen, id. aan die te Gro ningen en K. Koopmans te De venter. id. aan die te Utrecht; Drenthe: J. H. Loörbach te Hylaard, cand. aan de R. U. te Groningen; Utrecht: J. v. Willigen v. d. Veen te Baarn en O. V. Hen kei te Amsterdam, beiden cand. aan de R. U. te Utrecht; Zuid-Holland: G. Strookappe te 't Joppe (Geld.), cand. aan de R. U. te Utrecht en H. de Noo te Dedemsvaart, id. aan die te Leiden. HANDELAARS IN GOUDEN TIENTJES. Reeds sinds 1940 is het koo pen, verkoopen en in voorraad hebben van gouden munten verboden. Dit verbod is door verschillende personen over treden, met als gevolg, dat er een levendige handel ontstond in gouden tientjes, gouden vijfjes, gouden dollai-s en an dere gouden munten. Meestal gingen deze gouden munten van de eene hand in de an dere, tot zij tenslotte bg een „groothandelaar" terecht kwa- men. Vaak werden de gouden munten in Holland opgekocht door tusschenhandelaren, die ze dan naar Zeeland brachten, vanwaar ze over de grens naar België werden gesmok- kèld. Vele personen, die slechts enkele gouden tientjes te ver koopen hadden, deden hun overtreding met een schikking af, terwijl ook de „bazen" er de voorkeur aan gaven groo- te schikkingsbedragen te be talen, dan de zaak voor den rechter te zien komen. Voor den politierechter te Middel burg hebben deze week ver schillende personen terecht gestaan, die niet wilden tran- sigeeren of door den omvang van de overtreding daartoe ook niet in de gelegenheid ge steld werden. De zaken waren van vrg ouden datum, daar de overtredingen begaan zijn tusschen October 1940 en Maart 1941. Aanwezig was een vertegenwoordiger van het Deviezeninstituut, die in alle zaken een toelichting gaf op het proces-verbaal en zoo noodig ook advies voor de op te leggen straffen. Bij de opsporingen der ver schillende goudsmokkelaars in Zeeland, bleek dat een complot van ongeveer 12 man zich op Walcheren met dezen onwettigen handel bezig hield. Op twee na zijn alle gevallen geschikt. Een der ergste stond thans voor den politie rechter terecht. De 32-jarige Vlissingsche koopman C. B. heeft van Nov. 1940 tot April 1941 minstens 3000 gouden munten verhandeld. Een ho telhouder te Uzendijke was zijn afnemer. Bijna iedere week ging B. naar Den Haag om daar de munten te koopen. maar hij vervoerde niet zelf. Daarvoor nam hg zijn huis houdster of een ander mee, Tot op 10 April een der ver- voersters bg aankomst te Middelburg werd aangehou den en op haar verschillende munten werden gevonden. B. kon den anderen dag aange houden worden. De off. eischte 7000 boete of 7 maanden hechtenis. Mr. Kuipers zeide, dat reeds voor een waarde van 4500 bij verd. in beslag is genomen. Op al zijn transacties heeft hij reeds f 800 verspeeld. PI. vroeg clementie. Uitspraak: 4000 boete of 4 maanden hechtenis. De 35-jarige fruithandelaar A. v. d. S. te O.- en W.-Sou- burg bracht begin 1941 voor B. in totaal in 12 k 14 keer 800 goudén tientjes van Den Haag naar adressen in Zee land. De off. eischte tegen hem 500 boete of 3 maan den hechtenis. Uitspraak: 500 of 2 maanden. De 31-jarige hotelhouder C. v. d. B. uit Goes kocht in tal van plaatsen in Zeeland van verschillende personen onge veer 1300 gouden tientjes, welke hij weer aan derden met een zoet winstje van de hand deed. Door dezen handel •.vilde hij zijn schulden aflos sen. De off. eischte 3000'of 6 mnd. hechtenis; de uitspraak was 2500 of 5 mnd. hechte nis. J. W. P., een 55-jarige los- werkman, en de 57-jarige mos selhandelaar C. v. d. E'., beiden te Yerseke, handelden voorge- zamelijke rekening, vermoede lijk op groote schaal, in gou den munten. Hen kon slechts ten laste worden gelegd in to taal een 3000 gouden munten (o.a. dollars) te hebben opge kocht van verschillende perso nen te. Bergen op Zoom, Til burg, Amsterdam en Goes. Zij verkochten de gouden munten weer, o.a. aan J. van L. 770 stuks en A. K., beiden te Krui- ningen, 2200 stuks. Omdat hun gezinsinkomsten zoo laag wa ren, meenden ze in dezen han del een gemakkelijke bijver dienste te hebben. Toen een van him afnemers werd aan gehouden, liepen ook zij tegen de lamp. Daar beide verd. voor een enorme waarde aan gouden munten verhandeld hebben, eischte de off. tegen ieder 6 maanden gevangenisstraf. De uitspraak was voor ieder 3 mna. gev. straf. De 51-jarige koopman J. L. te Goes had zijn bemiddeling verleend bij het verhandelen van Engelsche ponden, terwijl hij ook bij kleine hoeveelheden tegelijk 45 gouden tientjes ver- handélde. De eisch tegen L. was 250 of 2 mnd. hechtenis, de uitspraak 250 of 50 d. h. MIDDELBURG Clandestien olie geperst. J. de M. te Middelburg, t V. te Wissekerke en H. V. I Ve.re kregen van den ecora mischen dienst der politie a hier een proces-verbaal wf gens overtreding van de Vei ordening Granen, Zaden J Peulvruchten. Zij hadden ra „pzaad vervoerd en geperl of doen persen. Verkeersovertredingen, J. F. de M. uit St. Laurenl die als wielrijder bij het veraii deren van richting, dit niq duidelijk aangaf en P. P. v. d. B. uit Middelburg, die i Korte Delft in verboden riclJ ting bereed, kregen een poll tioneele waarschuwing. VLISSINÜEN Gevonden voorwerpen. De commissaris van politie alhi maakt bekend, dat aan zijn bu- al8 gevonden la gedeponeerd kindei-want; roode wollen want blauwe alpinomuts: en dat inlicht!-" gen zijn te bekomen omtrent: bruine lederen portemonnaie met cenlg gel bU M. L. Kerpesteln, Bakkersdorplas 16; autonummerbord K 12841 bij Mens, Glaclsstroat 106: paar handschoenen bij Vader, Lambrech senstraat 3bov.huissleutel bU Fa, DelvoUe, Groenewoud; met bont ge voerde glacó handschoen bij Klvlat, Badhuisstraat 8; paar lederen m- handschoenen met kap bij R. Klün, Kasteelstraat 34: zilveren i bandje bij J. Schroevers, Kromme Elleboog 1; rozenkrans bij mej. Vries, Narclsscnlaan 15; portemon naie met eenig geld btj Heljman. Gla-I cisstraat 103: bruine dameshoed Braat. Schcldcstraat 32; paar iciomC pen bU Hoofdcommandopost Lucht bef scherujiui-sdienst In <le Hendrikstraat J kinderwautja bU E. CorveleIJn, Sben.paar dameswantep bU 1 Sorel, Geraniumlaan 3; textiel-" kaart voor Jongens bU Distrlbutiebu- lederen ceintuur bij van Nop pen. CUJverstraat 27; twee kinder- taschjes, paraplule, tompouce, dulra- persoonsbewSjs en actetasch bfi kantoor P.Z.E.M., Paul Krugerstra&t klompschoentje bij Theune, Mandcrestraat 17. Financiën N.V. Houthandel v/h G. Alberts Lzn. Co., Middelbur g. Naar wij vernemen, is bij de Dinsdag gehouden inschrijving van 420.000 aandeelen in bo vengenoemde vennootschap door nagenoeg alle houders van oude aandeelen van hun recht van voorkeur gebruik gemaakt. DE MAN UIT DE WILDERNIS 100) door B. REEN. „Kalm! Kijk!" Van Dongen greep de Kort's arm tot zijn vingers zich er doorheen sche nen te drukken. Maar de Kort voelde geen pijn. Hij was te opgewonden. Zijn aandacht was te gespannen gevestigd op wat aan den anderen kant van het venster plaats greep. Een aantal mannen was de straat ingekomen en was ge durende een oogenblik .zicht baar in het schijnsel van de lantaarn, die nog steeds brand de. De omzichtigheid, waarmee voortgingen, was onmisken baar. „Het zijn er vijf!" mompelde de Kort. Van Dongen wendde zich tot iemand, die gedurende de lan ge uren als bewegingloos aan een tafel achter de beide com missarissen had gezeten, voor zien van een koptelefoon, die in verbinding stond met het huis aan den overkant. Op ver schillende plaatsen in dr. Hal- dert's huis, bij iedere deur en ieder venster, waren micro foons bevestigd, die alle in ver binding stonden met den man aan de tafel. De luisterpost raakte plotseling van Dongen's arm aan en op dit teeken zette de commissaris eveneens een koptelefoon op. De Kort deed hetzelfde. Duidelijk drong 't krassende geluid van scher pe gereedschappen op hout tot hen door. „Kijk goed uit, Kees, dat er.geen alarmsignalen ergens bevestigd zijn," klonk 't langs den draad, zoodat de politie mannen het hoorden. „Loop naar je grootje," het antwoord. „Denk je, dat ze me dit karweitje hebben opgedragen omdat ik zelf niet weet dat ik op die soort din gen moet letten Ik weet meer van alarmsignalen en derge lijke, dan jij ooit te weten zult komen, Pietje!" „Ja, dat hebben we in het museum gezien," was het ant woord. Op deze manier ging het ge sprek tusschen de beide ke rels eenigen tijd door en het werd den beiden politiemannen daardoor duidelijk, dat zij han delden in opdracht van de mannen met de duiveljmas- kers, dat zij voor hen den overval op 't museum hadden gepleegd en dat hun opdracht gevers, die zij pientore en uit geslapen jongens noemden, hen hadden meegenomen in het vliegtuig, dat bij het huis in de duinen was opgestegen. Ook vernamen van Dongen en de Kort, dat zij dien" morgen in het museum niet hadd/n ge vonden wat zij zochten. „Sst," kwam dan opeens de waarschuwende stem van Kees, „er loopen hier draden door het hout, Piet!" De Kort keek naar den man aan de tafel die een afge schermd licht had aangesto ken. „Zeven," zei de man op kal- men toon, doelend op de mi crofoon die de geluiden had opgevangen. Van Dongen had al een te lefoon gepakt en verbond zich met den brigadier, die met een groep agenten op een verbor gen plaats in de straat stond opgesteld, „Twee mannen forceeren raam zeven," kondigde hij aan. „Drie anderen staan vermoe delijk vlakbij op den uitkijk. Ga op dat venster af." .(Wordt vervolgd.) GOES Concert ten bate van W.H.N. en VV.II.W. Woensdag 1 Dec. wordt in het Schuttershof opnieuw een concert gegeven ten bate van W.H.N. en W.H.W. Twee mili taire kapellen zuilen verschil lende populaire muzieknum mers ten gehoore brengen, terwijl de bekende Duitsche zanger Richard Bebel zijn me dewerking zal verleenen. Radioprogramma VRIJDAG. Hilversum I. 414.4 M. 12.15 Ork. Masman. 12.45 Nieuws. 13.00 Land en volk brengt 13.05 Tusschen lie bedrUven 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Radio-filmprogr. 16.45 Nieuws. 17.00 Melodieën uit het the ater. 18.00 Report. 18.05 Sted. ork. van Maastricht. 18.45 Wat doet de Directie van den Landbouw? 18.55 Report. 19.00 Nieuws. 19.15 Cause rie. 19.45 De sociale voorman. 20.00 Allemansgading. 22.00 Nieuws. 22.15 Tusschen twee steden. 23.30— 24.00 Nachtmuziek. Hilversum II. 17.00 Drie werelden, drie dansen. 18.00 Voor den donkeren avond. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Opera. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Mededeelingen van het N.A.F. 20.45 Ork. 21.15 Kv.-ar- tetconc. 21.45 Avondwijding. 22.00 Nluiws. 5 In Baden-Baden zijn de leden /an de vroegere Duitsche ambassade n Santiago de Chili en de leden van de vroegere Duitsche consulaten In Chili en van de rüks-Duitsche kolo» alsmede de uit Chili en de Axo- teruggekeerde Duitschers, tezamen ongeveer 200 personen, aangekomen. Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vllssin- Algemeen redacteur: M. Geer te, I Middelburg; Stadsnieuws: C. de Voogd, Vlisslngen en J. P. Ph. Doorenbo», Middelburg; Gewestelijk nieuwe: H. van Benthem, Goes en R. F. H. L. Soodag, Oostburg: Haagsch redacteur mr. C. de Wit; AdvertenUechef: roor Mid delburg: C. P. Butje, voor Yllsslngen: Rijkeboer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2