PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal, franco per post 2.03 per kwartaal. Afzonderlijke nummers ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12» ct., minimum per adver tentie 2.05. BIJ abonnement speciale prUs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent, dienataanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. MAANDAG 22 NOVEMBER 1943 DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG UIT ft BLADZIJDEN NUMMER 275 D« Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd teL 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admlnlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd teL 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21, Sovjets vallen aan bij Nikopol en Kriwoi Rog. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht deelt mede: Ten Noordwesten van Kertsj poogde de vijand op nieuw zijn bruggenhoofd te vergrooten. Hg werd in hevi ge gevechten, waar by 18 pant serwagens werden kapotge schoten, afgeslagen en leed zware verliezen door ons doel matig artillerievuur en her haalde aanvallen der lucht macht. Op het bruggenhoofd Niko pol, ten Zuiden van Dnjepro- petrowsk en ten Noorden van Kriwoi Rog gingen de bolsje wisten Zaterdag met talrijke formaties infanterie en pant serwagens die door sterke luchtstrndkrachten werden gesteund, tot den aanval over. Door taaie en op ver bitterde wijze gevoerde af- weergevechten en door krach tige tegenaanvallen, verijdel den onze troepen alle vijande lijke doorbraakpogingen en schoten 247 pantserwagens kapot. 107 daarvan werden alleen in den sector van één legercorps vernietigd. De Duitsche tegenaanval ten Westen van Kief maakt, ondanks hardnekkigen vijande- ;lijken tegenstand, nieuwe vor deringen. j' In het onoverzichtelijke ter rein van een penetratiegebied ten Westen van Gomel duren de hevige gevechten onver minderd voort. Ten Noorden van Gomel werd een ingeslo ten vijandelijke gevechtsgroep vernietigd. Ten Westen van Smolensk! verflauwde de gevechtsactie merkbaar. Vrij zwakke vijan delijke aanvallen hier zoowel als ten Zuiden en ten Noorden van Newel bleven zonder suc ces. Ten Zuiden van het Ladoga- meer werden talrijke aanval len van den vijand, gedeeltelijk in tegenaanval, afgeweerd. In Zuid-ïtalië verliep de dag, afgezien van wederzijd- sche actie van artillerie en verkenningstroepen, over het algemeen kalm. Slechts op één plaats in den Oostelijken sector van het front, kwam het tot levendiger gevechten om de stellingen van Duitsche voorposten. Onze beveiligin gen werden achter de rivier de Sangro teruggebracht, na dat zij den met sterk in de meerderheid zijnde strijd krachten veelvuldig aanval lenden vijand gevoelige verlie zen hadden toegebracht. Nachtelijke bomaanvallen door Duitsche vliegtuigen op doelen in Zuid-Engeland, ver oorzaakten talrijke branden, onder andere ook in het ste delijke gebied van Londen. De strijd by Flnschhafen. Domei meldt, dat de Japan- [sche luchtmacht tijdens een aanval op den sector Finsch- |hafen (Nieuw-Guinea) Vrij dagmiddag 4 vijandelijke oor logsschepen in den grond ge- Iboord en één zwaar bescha digd heeft. Tijdens het luchtgevecht hebben de Japanners van 15 vgandelijke jagers, die poog den tusschenbeide te komen, er 12 neergeschoten. Alle Ja- jansche vliegtuigen zijn on beschadigd teruggekeerd. Mijnen in Donetsbekken onder water. Volgens den Sovjet-Russi- schen deskundige, Lomow, al dus meldt de Prawda, zou zich in de mijnen van het Donets bekken ongeveer 200 millioen m3 water bevinden, zoo luidt een bericht uit Moskou in de Ny Dag. Om de mijnen te ledi gen moet men dus een meer leegpompen van 30 km lengte, 5 km breedte en 2 m diepte, De verklaringen van Hall. In de verklaring van Huil voor het overstaan van ver tegenwoordigers van den Amerikaanschen senaat en het huis van afgevaardigden over het resultaat der Mos- kousche conferentie, inhou dende, dat de grensregeling in Europa buiten beschouwing moet worden gelaten tot na de vijandelijkheden, ziet de Duitsche pers de bevestiging van het verraad der Westelij ke mogendheden jegens Eu ropa, De D.A.Z. schrijft: Hiermede is bevestigd, dat de bolsjewisten vast besloten zijn, om niet de geringste banden met betrekking tot hun im- perlalistlsehen en wereldrevolutlonnai- ren expansiedrang In Westelijke rich ting te dulden, maar alles afhankelijk te stellen van de militaire positie, waarin zij hopen te zijn aan het einde van den oorlog. De Britten Amerikanen van hun kant, aldus het blad, hebben deze uitlevering van Europa aan het bolsjewisme thans met een verdrag bezegeld, en daar mede hun verraad Jegens Europa en zün volken bekroond. opleiding. 1.78- Mid- stad- vanj 1/10; kan-'. M'g Rep rods- HJ FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS. EN DEN LANDSTORM. Het SS.-Ersatzuoinmando deelt me de: Iedere gezonde Nederlander ln den leeftijd van 17-45 Jaar kan zich vrijwillig bt) de hieronder vermelde adressen vervoegen ten einde gekeurd te women voor de Waffen-SS. of den Landstorm. Tijdens de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrek king tot de verzorging van familie reden, duur ler opleiding, extra le vensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde re denen la Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bt) den Land storm of bU bet SS.-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Xriegsmarine kunnen zich aanmelden; zij, die tot de germaansche SS.-Ne- lerland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19-30 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrtj gesteld. Officier in de Waffen-SS. kan Ieder worden, die na tenminste een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering z(]n: karakter, gedrag, prestatie. 23.11.43 b-13-00 uur Utrecht, N.V, huis, Oudegracht 245. 24.11.43 9-14.00 uur Amersfoort, Pol. Durcbgangslager. Leusderweg. 25.11.43 9-14.00 uur Den Hang, ca fé Den Hout, Bezuidenhoutsche weg. Verklaringen der overloopers der Poolsche divisie. Naar uit de verklaringen der overloopers van de door de bolsjewisten opgestelde Poolsche divisie Thaddeus Kosciuszko blijkt, zijn na de bezetting van Oost-Posen door de Sovjet-troepen in het na jaar van 1929 omvangrijke de portaties van Polen uitge voerd. De gedeporteerden wer den in dwangarbeiderskampen ondergebracht, waar velen omkwamen door ontberingen en lichamelijke inspanning. Zoo ging in een kamp 50 pet. der gevangenen te gronde, daar zij niet in staat waren den geëischten arbeid te verrich ten. De in begin 1943 gevorm de Poolsche divisie Thaddeus Kosciuszko was samengesteld uit de mannen der dwangar beiderskampen, die overgeble ven. waren na de slachtpartij en in den stijl van den massa moord van,Katyn. Uit de be schrijvingen der overloopers van het eerste optreden dezer divisie blijkt, dat, toen het be vel tot den aanval /kwam, nie mand de loopgraven verliet, waarop de joodsche commis sarissen en de bolsjewisten waren begonnen op de man nen te vuren. Als motief voor de omstandigheid, dat zoo vele leden der divisie zich gevan gen hebben laten nemen, werd door de overloopers eenslui dend verklaard, dat zij nood, honger en koude hadden gele den, van bolsjewistische zijde „als vee" behandeld waren en uitgerekend hadden, dat de heele gedachte van het zgn. herstel van Polen onder Sov jet-leiding geen aanmoediging voor hen vormde en daarom was het hun duidelijk gewor den, dat het loonde te strij den. Vooral de berichten van den massamoord van Katyn, die door de bolsjewisten hee- lemaal niet meer was verbor gen, had „ontzetting, verbitte ring en vrees" gewekt. De crisis in den Libanon. De woordvoeder van het Fransche dissidentencomité te Algiers heeft medegedeeld, dat de Engelschen een nieuwe nota aan de Gaullisten hebben ge zonden en daarin de terugroe ping van den Gauillistischen vertegenwoordiger in den Li banon, Helleu, en de vrijlating van de Libaneesche polit'ici ge- eischt hebben. Het dissidenten comité heeft bekend gemaakt, dat Helleu verzocht is naar Algiers terug te keeren. Voorts zullen de ministers vrijgelaten worden. Besloten is bespreking gen te openen met de regeering van Syrië, teneinde het man daat over Syrië in overeen stemming te brengen met de beloofde onafhankelijkheid. Donderdagavond heeft een An> gio-Aifierikaansch vliegtuig bommen laten vallen op de Zuid-Zweedsche universiteitsstad Lund. O.m. werd een kweekerïj vernield. Een extra verstrekking in de maand December. EEN KWART FELSCH OLIE, 500 GR. STROOP EN 100 GR. SUIKERWERKEN. Het Is mogelijk gebleken de zen winter een extra-verstrek king vet in den vorm van raap olie uit te geven, waardoor de bevolking gelegenheid krijgt ook in dezen vorm kennis te maken met het product van eigen bodem. Ter gelegenheid van Kerst mis en de Ondejaarsviering zal een hoeveelheid van 180 gram, d.L een kwart flesch olie, over eenkomende met de vetwaarde van ongeveer 225 gram boter, beschikbaar worden gesteld per hoofd der bevolking, onge acht leeftyd. Zij, die over toe- slagkaarten voor zwanen of zeer zwaren arbeid beschikken, zullen in aanmerking komen voor 360 gram olie. De tegenwoordige voorraad- positie laat helaas een alge- meene verhooging van het vet- rantsoen niet toe. Het heeft groote inspanning gekost eenige verbeteringen in de vetvoorziening tot stand te brengen. Het is aller belang, dat deze verbeteringen gehand haafd en, eventueel, uitgebreid worden. Daarom dient het uiterste te worden gegeven, zoowel voor den verbouw en de aflevering van koolzaad, als voor de voortbrenging en de aflevering van melk. Stroop en suikerwerk. Het heeft verder in de bedoe ling gelegen voor het oud-va- derlandsche feest van Sinter klaas een pond stroop en een ons suikerwerk extra per per soon beschikbaar te stellen. De beslissing kon evenwel pas zeer recent genomen worden, gezien het directe verband tusschen deze aangelegenheid en onze suikerpositie. Daardoor is het jammer genoeg te laat gewor den om de verstrekking nog vóór Sinterklaas te regelen. Toch zal er voor gezorgd worden, dat een en ander zoo spoedig mogelijk zijn beslag zal krijgen om op korten termijn Sinterklaas tot de aflevering van de extra stroop en het sui kerwerk te kunnen overgaan. De olie zal omstreeks Kerst mis beschikbaar kunnen ko men. De voorbereiding heeft nl. meer tijd noodig dan in het geval van de stroop en het sui kerwerk door de werkzaamhe den voor het tappen van de olie in flesschen en de moeilij. ker verzending. Tenslotte zij vermeld, dat de drie extra verstrekkingen ge bonden zullen zijn aan het systeem van voor-inlevering van bonnen, hetgeen op nader bekend te maken wijzé geregeld zal worden. In verband met het boven staande moet men gedurende het tydvak van 22 t/m 27 Nov. bon „algemeen 706" ter ver krijging van het extra rantsoen van 500 gram stroop en bon „algemeen 707" ter verkrijging van het extra rantsoen van 100 gram suikerwerk bij zijn win kelier vóór inleveren. Ter verkrijging van het ex tra rantsoen van 180 gram slaolie (raapolie) moet men bon „algemeen 708" en de bon nen „reserve M-73" en „reserve M-69" (resp. van de bonkaar ten voor zwaren en zeer zwa ren arbeid) in hetzelfde tijdvak vóór inleveren. De aflevering van deze artikelen door den winkelier kan eerst op 12 De. cember een aanvang nemen. Voor deze artikelen zal geen aparte afleveringsbon worden aangewezen, zoodat de hande laren voor de bonnen „alge meen 706, 707, 708" en „re serve M-73 en reserve M-69" desgewenscht ontvangstbewij zen dienen af te geven. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat men zijn bonnen slechts kan inle veren bijn zgn gebruikelijken winkelier, daar de handelaren, die tot dusverre geen stroop, suikerwerken of olie verkoch ten, niet bevoorraad zullen worden. Schippert, woonwagenbewoners ed. kunnen de bonnen „algemeen 706, 707, 708" en „reserve M-73 en M-69" tot 4 Dec. a.s. bij den plaatselijken diitributiedienst tegen rantsoen bonnen Inwisselen. Personen, die binnenkort moeten evacueeren en dus- kunnen verwach ten, dat z<J zich in het tijdvak van 12 t.m. 25 Dec. a.s. In een andere gemeente zullen bevinden, dan waar zij thans woonachtig zün, worden hiertoe tot 4 Dec. eveneens In de g|- iegenheid gesteld. OUDE RANTSOENBONNEN. De aandacht wordt er nog maals op gevestigd, dat alle rantsoenbonnen van oud mo del, behalve de wisselbonneu voor Vi, rantsoen brood, rantsoen vleesch, rantsoen kaas, 1/7 rantsoen melk, 1/7 rantsoen taptemelk en 1/50 rantsoen boter, na 27 Novem ber a.s. ongeldig zgn. Na 27 November a.s. zijn uitsluitend de rantsoenbonnen van het nieuwe model (dat zijn dus de in de kleuren groen en bruin uitgevoerde bonnen) geldig. Extra zeep en wasch poeder voor vuilen arbeid. Met ingang van 1 Dec. a.s. komen personen, die zgn. vui len arbeid verrichten, voor een tijdvak van twee maanden in aanmerking voor extra rantsoenen eenheidszeep en waschpoeder. Zij dienen zich in de week van 21 tot en met 27 November a.s. tot den plaatselijken distributiedienst té wenden, ten einde een aan vraagformulier MD 233-71 af te halen. Dit aanvraagformu lier dienen zij in de week van 28 November tot en met 4 December a.s. wederom in te leveren. Belanghebbenden worden voorts verwezen naar de publicatie van den plaat selijken distributiedienst. Brandbommen op het openluchtmuseum te Arnhem. Het bekende openluchtmu seum te Arnhem, dat op aan schouwelijke wijze een beeld van de Néderlandsche cultuur geschiedenis geeft, heeft Vrij dag ernstige schade geleden door brandbommen uit Ame- rikaansche vliegtuigen. Drie der historische objecten brand den af. Soerahaja aangevallen. De „Deutsche Allg. Ztg." meldt, dat de commandant van de Nederlandsche vloot- strijdkrachten in Australië, schout-bg-nacht P. Koenraad, bij een vliegtuigaanval op Soerabaja. in een Ameri- kaansch toestel is meegevlo- gen. Een inbraak in een woning in de Laurierstraat te Amsterdam leverde den da ders 10.000 aan geld, 1200 lichtpenningen. verschillende gouden en zilveren sieraden, alsmede een paar honderd si garen op. VAN EEN BRIEFKAARTJE.-.. Wat. heeft U nog steeds geen brief kaartje geschreven? Doe het dan nu. Sint Nicolaas kan nog heel wat ge bruiken. Al die kinderen, wier ouders in zorgvolle omstandigheden verkee- ren, te helpen, dat valt niet mee. De Jeugdstorm helpt St. NIcola3s en zamelt speelgoed tn voor deze kin deren. Schrijf nu meteen een brief kaartje en het wordt gehaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1