PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal. Franco per poist 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cW ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12| ct, minimum per adver tentie 2.05. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 Ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct meer. VRIJDAG 19 NOVEMBER 1943 DIT NUMMER BESTAAT 1868t6 JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 273 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vllssingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 HJnen), Redactie .ia kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenache Kaai 29, Redactie tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie ea Administr ::e Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd teL 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administr;.'ie Breedestraat 45, teL 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel 21. Harde strijd bij Dnjepropetrowsk en Kriwoi Rog Het opperbevel der Duitschejin de gevechten te land in te weermacht deelde Donderdaggrijpen. Aan het Zuid-ïtaliaansche front slechts wederzijdsche be drijvigheid van artillerie verken ningsafdeelingen. van Dnjeprope- Aanvalspogingen, Woensdag ten Noorden van nacht door afdeelingen vijande. xnede In de groote bocht van den Dnjepr zetten de bolsjewisten hun vergeefsche aanvallen ten Zuidwesten van Dn;' trowsk en Kriwoi Rog ook Woensdag voort. Bij deze harde gevech ten, die den vijand buitenge woon zware verliezen brachten, werden in den sector van een enkele divisie pantsergrena diers al 58 Sovjet-pantserwa gens stukgeschoten. Ten Noordwesten van Tsier- kassy heerschte levendige plaatselijke gevechtsbedrijvig heid. In het gevechtsgebiea ten Westen van Kief drongen onze troepen bij Sjitomir, na hevige vijandelijke aanvallen te heb ben afgeweerd, verder naar het Noorden door en heroverden belangrijke terreinsectoren. By Korosten duren de zware ge vechten met numeriek sterke re vijandelijke strijdkrachten voort. In het gebied van Gomel werden ten Zuidwesten van de stad hevige, door pantserwa gens gesteunde aanvallen, af geslagen en plaatselijke pene traties opgevangen. Noordelijk van de stad mislukten nieuwe vijandelijke aanvallen. Ten Westen van Smolensk duurt de afvveerslag met on verminderde hevigheid voort. De bolsjewisten, die den gehee- len dag met geconcentreerde krachten stormliepen, werden hier en daar in verbitterde ge- vechten op korten afstand bloedig teruggeslagen. De vij and verloor hier Woensdag pantserwagens. In het gebied van Witebsk vielen de bolsje wisten herhaaldelijk zonder succes aan: Ten Zuidwesten van Newel zijn hevige gevechten aan den gang met verscheidene uit het penctratiegebied in Zuidelijke en Zuidoostelijke richting aan vallende vijandelijke gevechts groepen. De formaties der 10de divi sie luchtdoelgeschut hebben zich in het gevechtsgebied van Kief en Sjitomir bijzonder on derscheiden door vastberaden lijke vliegtuigen ondernomen tegen plaatsen in West- en Noord-Duitschland, veroor zaakten geringe schade. In totaal zijn Woensdag boven Duitschland, het bezette ge bied in het Westen en het Mjd- dellandsche Zee-gebied 16 vij andelijke vliegtuigen, voor het meerendeel zware bommenwer pers, neergeschoten, terwijl bo ven den Atlantïschen Oceaan een groote vijandelijke vlieg- boot werd neergehaald. Zooals In een extra-bericht degedseld, hebben Duitsche troepen het leger en van de luchtmacht, onder bevel van luitenant-generaal MUIIer, op 15 November na een hard- nekkigen en wlsselvalligen strijd van dagen tegen een In aantal en be wapening supperieuren vijand, het En- gelsche zeesteunpunt Leros genomen. De deelnemende strijdkrachten van marine 'en luchtmacht schiepen door hun vastbesloten, doeltreffend optre den de voorwaarden voor de landing, doordat zij den vijandelijken zee- en luchtstrijdkrachten zware verliezen toebrachten. Zij forceerden, ondanks het krach tige afweervuur der kustbatterijen de landing op het rotseiland, terwijl ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers de weerstandskracht van der vijand definitief toraken. 200 Engelsche officieren en 3000 man, onder leiding van den Engel- schen bevelhebber van het eiland, generaal Tïlney, en 350 officieren e 5000 man Italiaansche troepen va Badoglio, onder leiding van den Itali aanschen admiraal Mascharpa. gaven zich aan ce dappere landingstroepen Zestien stukken zwaar Engelsch luchtdoelgeschut, 20 stukken 2 luchtdoelgeschut, ongeveer 120 «tuk ken geschut tot een kaliber van 1f cm. en 80 luchtafweermitrallleurs wer den buitgemaakt. Tijdens de voorafgaande gevechten werden door marine en luchtmacht torpedojagers en convooivaartulgen, bewakingsvaartuigen, 2 dulkbooten, kanonneerboot, 4 koopvaardijschepen van tezamen ongeveer 12.000 brt., als mede verscheidene kieine ravltaillee ringsvaartuigen vernietigd, en 1 krui ser. 1 torpedobootjager en 2 convooi- vaartuigen zwaar of op vernietigende wijze getroffen. Bij onze Vrijwilligers. Korte bespreking voor den aanval. G.F.L./H/P r FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-S8. EN DEN LANDSTORM. Het SS.-Ersatzkomrnando deelt me de: Iedere gezonde Nederlander Ir. den lecftUd van 17-45 Jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen ten einde gekeurd te wopaen voor de Warien-SS. of den Landstorm. Tijdens de keuringen worden Inlichtingen verstrekt met betrek king tot de verzorging van familie leden, duur aer opleiding, extra le venemiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde re denen ln Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen b|J den Land storm of by het SS.-Wachtbatalllon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsraarlne kunnen zich aanmelden; zij, die tot de germaansche SS.-Ne- derlond toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19-30 laar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS. kan leder worden, die na tenminste een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 20.11.43 9-12.00 uur Assen, Con- certhuis a.d. Vaart; 15-18.00 uur Gro ningen, Heerestraat 46. 21.11.43 9-12.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, BreedstraaL 22.11,43 9-14.00 uur Amsterdam, Dam 4. 23.11.43 8-13 to uur Utrecht, N.V.- huis. Oudegracht 245. 24.11.43 9-14.00 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25-11.43 9-14 00 uur Den Kaag." ca fé Den Hout, Bezuidenhoutsche w AANVAL OP BERLIJN. In de late avonduren van Donderdag drongen Britsche formaties bommenwerpers on der bescherming van mistig weer het Noordwest-Duitsche rijksgebied binnen en vielen behalve eenige andere plaatsen van het rijk, ook de rijkshoofd stad met brisant- en brand bommen aan. De terstond in actie komende afweer van Duitsche nachtjagers en van talrijke ïuchtdoelbatterijen ver hinderden de Britsche terreur- vliegers, een geconcentreerden aanval op de stad Berlyn te ondernemen. De bommen wer den in hoofdzaak geworpen op de dicht bewoonde voorsteden. Reeds zijn berichten binnenge komen over het neerschieten van verscheidene Britsche bommenwerpers die aan den aanval hebben deelgenomen. DE STRIJD BIJ BOUGAINVILLE. Van de eerste Amerikaansche landing op het eiland Mono, op 27 October, tot 17 Novem ber, heeft de Japansche ma rine in 5 slagen de volgende resultaten behaald: Tot zinken gebracht 5 vlieg kampschepen, waaronder 2 groote, 4 slagschepen, 15 krui sers, 12 torpedojagers of klei ne kruisers, 1 groot oorlogs schip van n iet-herkende type en 10 transportschepen. Zwaar beschadigd 3 vlieg kampschepen, 2 slagschepen, 11 kruisers, 11 torpedojagers ol kleine kruisers en 5 transportschepen. Vernield meer dan 500 Ame rikaansche vliegtuigen. 2 Japansche torpedojagers zijn tot zinken gebracht en 2 kruisers beschadigd, terwijl 118 vliegtuigen nog niet zijn te ruggekeerd. Schiereiland Petjesac gezuiverd Op 14 November, des avonds, is het, naar het D.N.B. ver neemt, gelukt ook het schier eiland Petjesac aan de Kro atische kust van communisti sche benden te zuiveren. De vijand leed tijdens de harde ge vechten van verscheidene we ken, gevoelige verliezen. Poolsclie divisie loopt naar Duitsche troepen over. Naar het opperbevel van de weermacht mededeelt, zijn bij een onlangs in het gevechtsge bied van Smolensk door de bolsjewisten ondernomen groo- ten aanval voor het eerst on- derdeelen van de zoogenaamde Poolsche divisie „Taddeus Kos- ziusko" in den strijd geworpen, die toen de gevechtshandelin gen even aan den gang waren, in gesloten rijen naar de Duit sche troepen overliepen. De Poolsche divisie werd in jhet voorjaar van 1943 onder bevel van den Joodschen kolo nel Berling geplaatst. Zij was een onderdeel van het bolsje wistische leger. Het officiers corps bestond uit bolsjewisten van Poolsche en Oekrainische origine. Sedert het oogenblik, waarop zij werden weggevoerd, was de behandeling der Polen door de bolsjewisten één martelgang. Deserties waren derhalve aan de orde van den dag. Het klein ste vergryp werd door een on middellijke executie voor het front of door het overbrengen naar een bolsjewistisch straf kamp hetgeen volgens de verklaringen der overloopers nog erger was gestraft. De strydende Polen liepen den eer sten den besten keer dat zij aan het front kwamen, onmiddellijk in grooten getale over. De ar tillerie der bolsjewisten richtte haar vuur op de vluchtende Polen. Meer dan 600 hunner slaagden erin zich in de Duit sche stellingen in veiligheid te brengen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. De A.N.P.-correspondent te Berlyn meldt: De gevechten aan het Sov jet-Russische front worden door versterkten tegenstand en toegenomen tegenaanvallen der Duitschers gekenmerkt. De Duitsche tegenaanvallen in het gebied van Sjitomir, die meer een plaatselijk karakter schij nen te dragen, hebben tenge volge gehad, dat de strijd zich nieer naar het Noorden heeft verplaatst, waar thans Ko rosten het doel van den Sov- jet-Russischen opmarsch is. Een niet minder belangrijk brandpunt van den strijd is het gebied van Gomel, welke stad zelf in een „zak" achter het front ligt. De Duitschers hebben in verbitterde gevech ten alle pogingen van den te genstander, de verbinding met Gomel af te snijden, weten te verijdelen. Het derde punt. waar de Duitschers in buitengewoon hevige afweergevechten ge wikkeld zijn, is ten Westen van Smolensk, waar evenwel met succes aan den geweldi gen druk der aanvallers weer stand kon worden geboden. Het feit, dat de enorme krachtsinspanning van den te genstander noch op de ge noemde punten noch in de an dere sectoren, waar de aanval len met minder geconcentreer de krachten worden onderno men, doch niettemin hevig zijn, zooals in de bocht van den Dnjepr, geen groote successen heeft opgeleverd, is oorzaak, dat men in Duitsche kringen de situatie aan het Oostelijke front weder iets optimistischer beoordeelt, temeer daar, naar men hier kan hooren. de re serves voor het ondernemen van tegenaanvallen nog niet in den strijd zijn geworpen. Huil spreekt tot het Congres. Cordell Huil, de Amerikaan sche minister van buitenland- 3che zaken, heeft het woord gevoerd in een gemeenschap pelijke zitting van het Ameri kaansche Congres en is hij daarbij o.a. ook ingegaan op zijn reis naar Moskou. Huil zeide: „De conferentie te Mos kou heeft zich bezig gehouden met de vraagstukken, die zich zullen voordoen by een suc- cesvolleu afloop van den oor log. Er zijn uiterst belang rijke afspraken gemaakt. In de allereerste plaats is het denkbeeld ontstaan, dat de samenwerking der geallieer den na afloop van den oorlog even belangrijk en noodzake- lijk zal zijn als zulks het ge val is voor het uitvoeren van de gemeenschappelijke oor logsinspanning. Na afloop van den oorlog zullen de Ver. Sta ten en de geallieerden hetzelf de gemeenschappelijke belang hebben bij de ordening van de wereld. Te Moskou hebben de regee- ringen van Engeland, de Sov jet-Unie, de Ver. Staten Tsjoengking zich verplicht tot internationale samenwerking. Er zyn vele politieke vraag stukken besproken, die zijn voortgevloeid uit cle militaire gebeurtenissen in Europa. Er zijn voorzorgsmaatregelen ge nomen voor de mogelijkheid, dat problemen van gemeen schappelijk belang ook in de toekomst zullen ontstaan voor de regeeringen van Engeland, de Ver. Staten en de Sovjet- Unie. Daarom heeft men be sloten een adviseerende Euro- peesche commissie te vormen met zetel ln Londen, die ad viezen moet geven, maar geen uitvoerende volmachten Petroleum voor kook- doeleinden. Van 20 Nov. 1943 t.m. 11 Jan. 1944 geven elk der met .,15" en „16" genummerde bon nen van de bonkaart „U 215" voor kookdoeleinden, recht op het koopen van één liter pe troleum. Kaarsen voor stal- en voertuigverlichting. Verbruikers van kaarsen voor stalverlichting en ver lichting van voertuigen kun nen de aanvragen voor de tweede periode voor het sei zoen 1943-1944, loopende van 1 Dec. 1943 t.m. 31 Jan 1944, bij de distributiediensten van 22 Nov. af t.m. 4 Dec. 1943 indienen op formulier MD 332- 02 (voor stalverlichting) en MD 333-03 (voor voertuigver lichting). Zij, die voor de eer ste periodè hun aanvragen hebben ingediend, behoeven niet opnieuw voor de tweede periode een aanvraagformu lier in te vullen. De distributiediensten- zullen bij het indienen van aanvra gen voor verbruikers van kaarsen voor stalverlichting de helft van de in het tijdvak van 1 Dec. 1943 t.m. 31 Jan. 1944 toe te kennen rantsoen bonnen uitreiken en het res tant, nadat de aanvragen aan een contröle zijn onderworpen. Aan verbruikers van kaarsen voor verlichting van voertui gen voor de tweede periode zal uitreiking geschieden van 5 rantsoenbonnen per voer tuig. dat gedurende de duis ternis wordt gebruikt. De bovengenoemde rant soenbonnen, waarop vermeld staat „een rantsoen kaarsen", zijn voor onbepaalden tijd geldig en geven elk recht op het koopen van één pak èl 300 gram kaarsen. Voor verlich ting van auto's, carriers, bak fietsen en gewone fietsen zul len geen kaarsen worden ver strekt. Volgens U. P. zou ex-koning Carol van Roemenië, na den geal lieerden zijn diensten te hebben aan geboden, een funetle in een Ameri kaansche propaganda-onderneming heb. ben gekregen tegen een schadeloosstel ling van 35.000 dollar Jaars. Generaal Giraud heeft zijn ver zoek tot ontslag als opperbevelheb- i de dissidenten-troepen inge trokken, nadat het dissidentencomité aantal door Giraud gestelde voor waarden had aanvaard. Amerikaansche bommenwerpers hebben Hongkong en Suatau aan de Zuid-Chineesche kust gebombardeerd. Te Hongkong werden 42 Jager* neer geschoten. Bij Triest heeft men In een kei- der de lijken van 40 vermoorde per sonen gevonden. Zij vertoonden allen een schot in den nek. Het betreft hier een nieuwe misdaad van communisti sche benden. Jnpahsche tre-pen hebben |Ciiin?ïsc.:e stad Lisjien ingenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1