[PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Nieuwe aanvallen der Sovjets in Dnjepr-bocht Nog Duitschers in nieuwe stellingen voorbij Sjitomir. DINSDAG 16 NOVEMBER 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie 2.05. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties i (maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie- ar 'dingen 50 ct* „Brieven ol adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG 1 BLADZIJDEN NUMMER 270 De Bureaux van ons blad zUn gevestigd te: Vllsslngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaai 29, Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3511; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd teL 2475; Souburg: Kanaalstraat 15, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breekens: Dorpsstraat 35, teL 21. sped Het 0ppe-.bevel van de Duit- >ndersche weermacht maaltte ^Maandag bekend: Op de Krim werden ten ^Noordwesten van Kertsj ver. oiwwscheidene malen herhaalde vij andelijke aanvallen in hevige gevechten afgeslagen. Ten Oosten van Perekop vernietig den onderdeelen van het Roe- fieensehe infanterieregiment i onder bevel van kapitein abisa in een aanval een vij- iandelijke compagnie granaat werpers. Aan den benedenloop van den Dnjepr vielen Duitsche bergjagers op verrassende (peB.)Wijze vanuit t bruggenhoofd ipeiijCherson aan, maakten ge vangenen, behaalden buit en iA»«rSloegen tegenaanvallen van den vijand af. In de groote bocht van den Dnjepr gingen de bolsje wisten met sterke forma, ties infanterie en pantser wagens opnieuw tot den aanval over. Na een ver bitterde worsteling wer den hier doorbraakpogingen ten Zuidwesten van Dnje- propetrowsk en ten Noord en oosten van Kriwoi Rog met zware verliezen voor den vijand verijdeld. Ten Noor- t aa' den van de stad Kriwoi Rog on werd 'n met behulp van su perieure strijdkrachten ver- Kregen penetratie in ons front in een tegenaanval opgevangen. Bij deze ge vechten, die met volle kracht voortduren, werden 120 bolsjewistische tanks stukgeschoten. - Aan het Dnjepr-front werd de aan weerszijden p Olff van Ts jerk assy over de ri- nteek« vier getrokken vijand op hui». 1 den anderen oever terugge- per nu worpen OEFI In het gebied van Kief Mbo» en Sjitomir werden enkele proef verloren gegane plaatsen :eekcr. heroverd. Een vijandelijke gevechtsgroep werd uiteen- geslagen. Onze bij Sjitomir strijdende troepen wérden op stellingen ten Westen en Noordwesten der stad te ruggetrokken, g—Ten Zuidwesten van Go- e jut mei verkreeg de vijand na V|KK dagenlange gevechten, die ;n, o; zware verliezen opleverden, Boekh een penetratie. Vijandelijke burg. cavalerie en tanks probeer- ver den de stad Retsjiza in een n. ei snelle manoeuvre te ver- rij: J overen. Zij werden overhoop at 10 geschoten, tonrf Aan weerszijden van Gomel v5:1 hiislukten talrijke aanvallen n vo3er bolsjewisten. Ten Westen Fotfan Smolensk hervatten de jolsjewisten met gebruikma- arexing van talrijke infanterie- mog4iviaies en sterke pantser- es: strijdkrachten hun door- Kloe en vi ran it ste- oor braakpogingen. In verbitter de gevechten werden de in verscheidene golven aanval lende vijandelijke strijdkrach ten afgeslagen, plaatselijke penetraties afgegrendeld en alleen in dezen sector van het front 56 vijandelijke tanks stukgeschoten. Ten Noord westen van Smolensk nam de gevechtsactiviteit iets af. van de overige deelen van het Oostelijke front worden alleen nog plaatselijke aan vallen van aen vijand in het gebied van Nevel gemeld. De 12e én 17e luchtafweer- divisie van de luchtmacht hebben door hun voorbeeldig optreden en hun onvermoei baar ingrijpen in de gevech ten te land aan de monding van de Ssosh en in de bocht van den Dnjepr een belang rijk aandeel in de hier behaal de afweersuccessen. Aan het Zuid-Italiaansche front heerschte Zondag slechts activiteit van artille-i rie en verkenners. In de Golf van Fiume zijn, in samenwer king met formaties van de marine, troepen van het le ger op de door benden bezette eilanden O'kak, Cherso en Lussino aan land gegaan. Op energieke wijze werd het vij andelijke verzet gebroken en werden de eilanden bezet. Tal rijke gevangenen en buit vie len in onze handen. Lichte vlootstrijdkrachten brachten verscheidene vaartuigen op, waarmede deelen van den vij and probeerden te ontkomen. De luchtmacht schoot ho ven het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee vijf vgandelijke vliegtuigen neer. Een Duitsche duikbootjager bracht in de Egeïsche Zee een vijandelijke duikboot tot zin ken en bracht gevangenen mee. steeds onlusten In den Libanon. Ondanks de politieke demen tis uit Britsche bronnen is be kend geworden, dat niet slechts in Beiroet, doch ook in ver scheidene andere plaatsen in den Libanon de onlusten voort duren. Gemeld werd, dat Fran- sche troepen het vuur hebben geopend op demonstreerende menigten en dat het tot nieu we relletjes is gekomen. Een aantal vrouwen en kinderen is om het leven gekomen. Emile Edde probeert sinds drie dagen" tevergeefs een re- feering te vormen, daar de lei- ende politici weigeren er aan deel te nemen. Volgens radio-Jaffa is de Britsche minister voor het Na bije Oosten, Casey, in Beiroet aangekomen. Hg heeft reeds besprekingen gevoerd. In Berlijnsche politieke krin gen slaat men met aandacht den toenemenden druk gade, van Engelsche zijde op gene raal de Gaulle uitgeoefend, om den Libanon prijs te geven en aldus den weg te banen voor een inschakeling van de Levan- tijnsche republiek in een pan- Arabische unie onder Britsche leiding. De strijd in Zuid-Italië. De medewerker van het Spaansche blad „Arriba", deelt in een bericht over de positie der geallieerden in Zuid-Italië mede, dat het vijfde Ameri- kaansche leger thans op 90 km afstand van Salerno staat en dus in 65 dagen 1400 m. per dag is opgerukt. Leden der fascistische militie in Italië zün herhaaldelijk bij de uit- oefenning van hun dienst op arglistige wijze vermoord. Uit het onderzoek bleek dat de daders meestal Engel sche krijgsgevangenen waren, die door elementen van Badoglio op vrije voeten waren gesteld. Verschillenden konden gearresteerd worden. De A.N.P.-correspondent te Dnjepr, waar zrj blijkbaar eeni- Berlijn meldt gen tijd noodig hebben gehad De berichten van het Ooste- lijke front maken melding van hernieuwde aanvallen op eeni- ge punten, waar de activiteit de laatste dagen was verflauwd. De voornaamste sector is ech ter nog steeds die van Kief, waar de Duitschers thans hun stellingen tot voorbij Sjitomir hebben teruggetrokken. Hoewel de Sovjet-Russische opmarsch in Westelijke en Zuid-Westelij ke richting verschillende steden bedreigt, heeft het roode leger een betrekkelijk groot risico op zich genomen, daar het oprukt in een betrekkelijk smalle bres in de Duitsche linies. Teneinde deze bres te verbreeden, zijn zij thans in de bocht van den Doft-Soldaten van Badoglio onder de Sovjetster." Links: een vlag met Sovjetster, die den troepen van Badoglio, die aan de zijde der c tiOoCJ'rfS"Bohe benden 'n het Dalmatlsche kustgebied vochten, ontnomen 7 hdhi Rechts: ee" ln Istrië gevangen genomen soldaat van Badoglio, *am,efn. met de Communistische benden tegen de Duitschs troepen '\trsghad een Sovjetster op zijn muts bevestigd. ",J Scheri-HoRmann-CNF tt. om een nieuwe actie voor te bereiden, na eenige dagen van betrekkelijke rust tot nieuwe aanvallen overgegaan. Zij trach ten thans met een sterke over macht ver naar het Zuiden op te rukken en wel ten Noorden van Kriwoi Rog en ten Zuid westen van Dnjepropetrowsk. Weliswaar slaagden zij erin, de Duitsche linies binnen te drin gen, doch hun aanvallen heb ben zich tot dusver niet verder kunnen ontwikkelen. De ge vechten, die met groote verbit tering worden gevoerd, duren evenwel nog voort. Van de aanvallen, die de Sovjet-Russen op andere pun ten hebben ondernomen, moe ten die ten Zuidwesten van Gomel en ten Westen van Smo lensk genoemd worden. Hier hebben de bolsjewisten met het volle gewicht van hun kracht opnieuw getracht, door het Duitsche front te breken, doch verder dan tot plaatselijke bressen in het Duitsche front hebben zij het niet gebracht. Bij Smolensk zijn de Sovjet- Russische aanvallen ten N.W. der stad in hevigheid afgeno men, waartegenover zij thans ■achten, over den autoweg naar het Westen op te rukken in de richting van Orsja. Naar de Engelsche nieuws dienst uit Canberra meldt, heeft mi nister-president Curt medegedeeld, dat de hertog van Gloucester is be noemd tot gouverneur-generaal van Australië. Op de spoorlijn Napels-Salerno heeft een menigte uitgehongerde Ita lianen een^naar Napels onderweg zijn- den trein met levensmiddelen tot staan gebracht, de bewaking over- rneesterd en den trein geplunderd. DE NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST. I (Van onzen Haagschea correspondent.) Er is wel eens gedacht, en ook wel gezegd, dat de Ne- derlandsche Arbeidsdienst een soort werkverschaffingsorgani satie, dan wel een gemoderni seerd, op militaire leest ge schoeid reclasseeringsinstituut voor jeugdigen is. De bedoeling is echter, dat de jongens gedurende 5% maand, zonder onderlinge be voorrechting, gezamenlijk, nut tigen, zij het eenvoudigen han denarbeid verrichten. Nuttig omdat het werk ontginning, ontwatering, wegenaanleg of wegenverbetering e.d. blg- vende waarde heeft voor land en volk, eenvoudig omdat het hanteeren van schop, bijl en houweel weliswaar gezonde in spanning vereischt, doch iede- ren jongen gemakkelijk is aan te leeren. Daarnaast leeren de jongens in de kampen orde, tucht en reinheid. De Arbeids dienst wil kerels vormen, die respect hebben voor elkaar en voor zichzelf. Mannen, die zich met de daad uiten en die van doorzetten weten. Het doel van Jen N.A.D. is naar het woord van hopman J. L. de Bock, hoofd afd. pers en propaganda, in de perscon ferentie, het richten van de 18-jarige jongemannen, die aan een innerlijken dadendrang on derhevig zijn, naar „practisch socialisme op nationalen grond slag", wat de basis van den N.A.D. is. Zijn levenskoers wordt geleid naar en gericht op een gezond lichaam, op eerbied voor den arbeid, liefde voor zijn land en daadwerke lijke kameraadschap, die tot volksgemeenschap leidt. Groote opvoedkundige waar de heeft de arbeid op het werkobject waar de te ver richten arbeid in gemeenschap moet worden uitgevoerd. Het kader, dat streng doch uiterst rechtvaardig moet zijn, volkomen van den arbeid op het werkobject op de hoog te en is doordrongen van de opvoedkundige waarde ervan. Voor een N.A.D. werkobject geldt tevens de eisch van nut tigheid in overeenstemming met de behoeften des tijds. Men denke aan heideontgin- ning en boschontginning (stob ben rooien), aan herontgin ning, ontwatering en dgkaan- leg, aan ophooging van bouw land, het graven van verkave- lingsslooten, den aanleg van wegen voor gebiedsontsluiting en aan beek-normaliseering. Dat alles geschiedt ten be hoeve van de Nederlandsche voedselvoorziening. Dit soort werkobjecten heeft de arbeids dienst niet onder handen ge nomen uitsluitend op verzoek van overheidslichamen (zooals de Ned. Heidemaatschappij, de centrale cultuur technische commissie, staatsdomeinen en gemeenten), doch evenzeer op verzoek van particuliere perso nen, firma's en bedrijven. Evenwel steeds door tusschen- komst van den rijksdienst voor de werkverruiming, met mede werking van het nationale plan. De N.A.D. ontvangt de op dracht slechts, indien er geen burgerwerkkrachten voorhan den zijn en hij krijgt eenzelf den kostprijs, welke dan ech ter in de rijksschatkist vloeit. De arbeidsman verdient niet, maar hij dient. Van den door snee-arbeidsman, wien het bo- demwerk en dikwijls het werken met de handen in het algemeen vreemd is, kan niet worden verwacht, dat hij dezelfde prestaties verricht als een vakman. Aan het ein de van een diensttijd zijn er NIEUWE TERREUR V AN- VALLEN OP DE NED. BURGERBEVOLKING. Door aanvallen met de boord wapens van Anglo-Ame- rikaansche vliegtuigen op veer- booten werden 13 Nederlanders gedood; 11 andere werden zwaar en 14 licht gewond. DE NIEUWE VLEESCHBONNEN. Van 16 tot en met 27 No vember geeft elk der met vleesch „47 A" en „48 A" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch of van 1 rantsoen vleeschwa- ren, terwijl elk der met vleesch „47 B" en „48 B" gemerkte bonnen recht geeft op het koo pen var. een kwart gedeelte van deze hoeveelheden. Aangeteekende zendingen naar Duitschland. Om het postverkeer met Duitschland te ontlasten is het gewenscht, alledaagsche be- richtenwisseling door middel van gewone briefpostzendin gen af te handelen en alleen dan stukken aan te teekenen of met aangegeven waarde te verzenden als de inhoud dit wettigt. De reorganisatie van de Staatsloterij. De persdienst van het de partement van financiën deelt mede, dat het in verband met de voorgenomen reorganisatie van de Staatsloterij voorshands geen nut heeft verzoeken oni benoeming tot collecteur, enz. in te zenden, terwijl bezoeken hierover noen aan het depar- tement van financiën, noch aan de directie der Staatslo terij kunnen worden afge wacht. Roofmoord te Maar&sen. Vrijdagavond omstreeks mid dernacht werd een zekere T. S. uit Maarseveen in bewuste- loozen toestand op den Veen- dijk te Maarssen gevonden. De man had twee gapende won den in den schedel, waarschijn lijk door een hamer toege bracht. Het slachtoffer is Za terdagmorgen in een zieken huis te Utrecht overleden. Na der bleek, dat de vermoorde zich met clandestienen handel bezig hield, zoodat naar alle waarschijnlijkheid roof het mo tief tot den moord is geweest. Het slachtoffer laat een groot gezin achter. Bij Sendanoer, 100 km van Ma dras (Br. Indië) is een express-trein ontspoord. Dertig personen kwamen het leven, honderden werden ge- Koning Faroek van Egypte heeft Maandag een auto-ongeluk gehad, waarbij h«| verwondingen heeft opge- loopen. In Sierra Leone is de tot dus- :r grootste diamant van de wereld gevonden. Deze diamant van 53<J karaat Is de eerste steen, die In West-Afrika gevonden is. Te Spalato zijn door de com munisten 200 personen gedood. Het aantal slachtoffers in de provincis wordt geschat op meer dan 500. Dank U, Sinterklaasje. Duizenden kinderen zullen dat tot U zeggen, wanneer U medehelpt om de spcelgoedinzameling van den jeugd storm te doen slagen. Even een brief kaartje en het wordt gehaald. echter toch in bijna elke af- deeling wel uitblinkers, die de 100 pet. benaderen. Gezond heid, kracht en doorzettings vermogen, dat krijgen alle ar beidsmannen op hun werkob ject volop en hun voldoening van den eigen arbeid neemt toe, naarmate de gemaakte vorderingen bij het werk dui delijk zichtbaar zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1