Verbitterde luchtslagen bij Bouga'nviüe. De gevechten in de wateren transportschip tot zinken ge- van het eiland Bougainville duren met de grootste verbitte ring voort. Naar het Japan- sche hoofdkwartier meldde, is Donderdag een „derde lucht, slag bij Bougainville" geleverd. Japansche vliegtuigen boorden hierbij 1 vijandelyken kruiser of grooten torpedojager in den grond, terwijl zij 1 slagschip, 2 groote vliegtuigmoederschepen, 1 grooten kruiser, 3 kleine kruisers of groote torpedoja gers en 1 torpedojager zeer zwaar beschadigden. De Ame rikanen verloren bovendien bij luchtgevechten 2 vliegtuigen, terwijl 30 Japansche toestellen verloren gingen. Zaterdagochtend vroeg had de „vierde luchtslag bij Bou gainville" plaats. In de wate ren ten Zuiden van het eiland ontdekten Japansche marine vliegtuigen groote Amerikaan- sche oorlogsschepen. Tot zin kei- werden gebracht: 1 groote kruiser, 1 kruiser en 1 torpe dojager; zwaar beschadigd: 1 slagschip, 1 vliegkampschip van middelbare grootte. 2 Ja pansche vliegtuigen keerden niet terug. Bij Japansche aanvallen op de Amerikaansche bruggen hoofden op het eiland Bougain ville, werd by Kaap Torokin 1 bracht. Bij een Donderdag nacht uitgevoerden aanval op het eiland Mono werd een vijan delijke groote sleepboot ir. brand geworpen. 5 vliegtuigen keerden hiervan niet terug. Bij een aanval op het eiland Na. nomea werden militaire instal laties met groot succes aange vallen. Tusschen 6 en 9 November vielen Japansche legervliegtui gen 6 maal vyandelyke vlieg velden aan. 59 vijandelijke toe; st.llen werden neergeschoten en 120 op den grond vernield. Japansche verliezen: 11 toestel len. Bij bombardementen op vliegvelden in Voor-Indië wer den 33 vijandelijke machines op den grond vernield of in brand geschoten, benevens 3 benzine-opslagplaatsen. De Ja panners leden geen verliezen. Toen Donderdag Amerikaan sche vliegtuigen het Japansche steunpunt Rabaul aanvielen, schoten Japansche marine vliegtuigen en vlootstriidkrach- ten van de ongeveer 200 aan vallende toestellen er 71 neer. De Japansche luchtmacht ver loor hierbij 10 :oestellen, terwijl de marine meldt dat 1 torpedo jager gezonken is en 1 kruiser licht beschadigd werd. Bolsjewistische stormloop op verminderd en dit is te opmer. Dultsche afweerstellingeii. keiijker, daar de verwoestingen De A.N.P.-coi respondent te tchier het Sovjet-Russische ■Rp-liin mpidt- front de ravitailleering aan- 0 zienlijk moeten bemoeilijken. Van de gevechten aan het Oostelijke front blijft Kief het centrale punt vormen. In dezen sector, waar het front hot verst naar het Westen uit springt, stormen de bolsjewis ten met niet verminderende Aan het grootste gedeelte van het front wisselen thans regen oi sneeuw met e'kaar of, zio- dat het verkeer te land gelei delijk hinder van de bemodder- de wegen is gaan ondervinden, de modderperiode de waar schijnlijkheid van een korten duur vergroot en aan den an deren kant beide partijen on getwijfeld hun uitrusting aan alle eventualiteiten zullen heb. ben aangepast. Verminderende docl) de strijd heeft hierd0or kracht op de Duitsche weer" 1 nog niets aan hevigheid verlo- stellingen aan. met de lienne Het is |nderdnÈd de vraag lijke bedoeling, hier als bckro- Lf dc regeD dlt jaar veel ln„ ning van het sedert begin Juli vloed op de operaties zal heb- durende offensief, door het b da£r het )ntreden van Duitsche front te breken en - - - - - verder, door natuuïlyke hin dernissen nauwelijks belem merd, naar het Westen en Zuidwesten op te kunnen mar- cheeren. Van de Duitsche ver dediging wordt een uiterste krachtsinspanning gevergd, doch deze heeft tot dusver suc ces gehad en de tegenstander heeft slechts weinig terrein winst kunnen behalen. Ten Noordwesten van Tsjer- nikof is de „gepantserde vuist slag" der bolsjewisten opgevan gen, zoodat de hevigheid der gevechten hier merkbaar ver minderd is. Ten Westen van Demidow en Newel zn'n de Sov jet-Russische aanvallen even eens doodgeloopen. Van Duitsche zrjde houdt men niettemin met nieuwe aanval len rekening. De Sovjet-Russi sche gevechtskracht schynt niet Generaal Roatta Is oi >n zijn functie van chef vr generalen «taf van Badoglio's leger. t_ord Woolton Is benoemd tot Sritsch minister voor den weder opbouw. Hij heeft tot taak den we deropbouw van Engeland na den oor log. Henry Urmston Willink wordt belast met het ministerie van ge zondheid. Kolonel Joh. J. Llewellin werd benoemd tot minister voor de voedselvoorziening. Op 6 November Is bij een vliegongeluk in Noord-Afrlka de En- gelsche vfce-admiraal Ronald Halli- om het leven gekomen. In het n van den oorlog was Hallifax commandant $er torpedojagersflottielje van de thuisvloot en als zoodanig lu hoofdzaak verantwoordelijk voor de bescherming der convoolen. MARINEJEUGDSTORM. (Van onzen Haagschen correspondent.) „Wy zijn steeds een zeeva rend volk geweest en zullen dat moeten blijven, want de geschiedenis leert, dat het ons land goed ging, wanneer wij ter zee sterk waren". Aldus opperbootsman C. H. Bartels. ter inleiding van eenige me- dedeelingen over den Marine jeugdstorm, waaraan hij ter stond toevoegde, dat het na tuurlijk evenzeer vaststaat, dat een gezonde en welvaren de boerenstand voor Neder land van het allergrootste be. lang is, evengoed als bevorde ring van de Oostkolonisatie. De Marine jeugdstorm is on geveer een jaar geleden opge. richt en had in dezen tijd van zelfsprekend allerlei moeilyk- heden met het materiaal zoowel wat betreft- het ver krijgen van nieuw als ten aanzien van het onderhoud doch na eenige maanden had men voldoende booten voor de opleiding op de groote wate ren. Groote medewerking werd ondervonden van de Kriegs- marine, welke alle begrip toonde vooor het streven van den Marinejeugdstorm en de overtuiging van de leiding, dat het Nederlandsche volk een zeevarend volk is en dit moet blijven en dat, ook in het be lang van het toekomstig Eu ropa, de Nederlanders de vrachtvaarders van Europa zullen moeten blijven. Ook de Marinejeugdstorm heeft veel tegenwerking on dervonden, omdat zij een on derdeel van den N.J.S. en dus een nat -soc. organisatie is, maar de bedoeling is, naar de heer Bartels verzekerde, voor het geheele Nederlandsche volk, zonder onderscheid, te werken, in het belang van dat volk. Wanneer wij weer aanspraak wil len maken op onafhankelijkheid, zul len wij een sterk volk moeten zijn en het zijn niet In de laatste plaats de zeevaarders geweest, die ons we reldrijk hebben helpen opbouwen. Daarom wil de Marine Jeugdstorrr ook een weerbare opleiding geven. Op de zeevaartscholen komen d< Jongens eerst op ouderen leeftijd er te laat vaak blijkt dan, dat eer longen toch niet geschikt is voor hel zeemansleven. In den Marinejeugd storm worden zij nu getest op hun aanleg en bruikbaarheid, zoodat veel desillusies voorkomen kunnen worden. Verder zullen nu vele Jongens, verder in het „binnenland" w i zee kunnen leeren kennen. De Jongens worden van den twaalf- Jarigen leeftijd af aangenomen, een goede matrozenopleidlng moet vroeg beginnen. Dezen zomer zijn ei voor de Jongsten cursussen van 3e we ken op de Kaag geweest en voor Jongens van 14 Jaar en ouder op het IJselmeer, met de „van Speyk", die een bemanning van 20 koppen heeft. Het was merkwaardig en ver heugend te zien, welke resultaten in dezen korten tijd reeds bereikt wer den. Hoe Jonger immers, hoe meer fut en geestdrift de Jongens hebben. De Marinejeugdstorm draagt sedert kort niet meer het lichtblauwe hemd met de zwarte kapoets met oranje- bol, doch het traditioneele matrozen- POLITIERECHTER MIDDELBURG. J. B. C„ 56 jaar, veekoop man te IJzendijke sloeg den 'os-werkman Moes zoodanig met een hooivork dat hij een gapende hoofdwonde en een lichte hersenschudding opliep. De eiseh luidde tegen C. 3 we iten gevangenisstraf, uitspraak f 30 of 15 d. h. De 19-jarige mej. D. v. Z. uit Etten-Leur stal uit een mantel van mej. G. Paauwe te Yerseke een portemonnaie met 17.50 en eenige vleesch- bonnen. Eisch 14 dagen ge vangenisstraf; uitspraak 25 of 10 d.h. Haar verloofde, de 23-jarige landarbeider W. H.. had de 17.50 ais geschenk aangenomen. Wegens heling werd hij veroordeeld tot 25 of 10 d. h. A. A„ 38 jaar, grondwerker te Koudekerke, mishandelde Willemina Dommisse te Big- gekerke. Hij werd veroordeeld tot 25 of 10 d. h. Wegens diefstal van een band toebehoorende aan F. J. v. d. Jagt werd de 23-iarige E. J. de B. te Kruiningen ver oordeeld tot 20 of Ï0 d. h. P. van H.. 52 jaar, landar beider te Schoon d ijk e, mishan delde C. L. v. d. Bossche al daar. De straf was 20 of 10 d. h. De 34-jarige oesterkweeker J. V. te Yerseke haalde zon der vergunning zand weg van een zandplaat. Hij wera ver oordeeld tot 20 of 10 d. h. MIDDELBURG Veertien dagen zonder licht. J. J. v. V. alhier kreeg een proces-verbaal wegens het on voldoende verduisteren van zyn woning. Deze overtreding kost V. behalve een boete, veertien dagen geen licht, -erwijl de gloeilamp in beslag werd ge nomen. Geen persoonsbewijs. A. P. N. uit Hansweert had geen persoonsbewijs bij zich en werd deswege geverbaliseerd. Rjjden In verboden richting. Mw. L. L J., huisvrouw van I. S. B., kreeg een politioneele waarschuwing omdat zij de Lange Delft in verboden rich ting bereed. Geen rood achterlicht. P. A. B. te Nieuw- en Sint 'cos'and k»*eeg een politionee le waarschuwing omdat hfi geen afgeschermd, brandend rood achterlicht aan zijn rijwiel voerde. Besluiten, benoemingen enz De hoofdwachtmeester J. Fokker te Kloetinge, is als waarnemend groepscómman. dant der marechaussee over geplaatst naar de gemeente Kruiningen. Geslaagd voor het le ge deelte van het examen ge- meentefinanclën (mondeling) vanwege het Instituut voor be stuurswetenschappen der Ver. van Nederl. gemeenten te s-Gravenhage, de heer S. Francke te Schoondyke. Terwijl de bewo- ners even afwezig waren, heb ben inbrekers den winkelinven taris van het kleedingsmaga- zijn van den heer G. van W. aan de Stationsstraat te Hil versum vrijwel geheel gesto len. Een drietal kostbare bont mantels, vele costumes, over jassen, overhemden e.d., werd door de inbrekers tot buit ver klaard. De waarde van het gestolene bedraagt vele dui zenden guldens. VLISSINGEN Sluiting kruidenierswinkels. Ingevolge een besluit van den burgemeester zullen alle kruidenierswinkels voortaan des Dinsdags nü 1 uur nam. voor het publiek gesloten mo gen zijn. Accordeon - vereen 1 ging „Crescendo". Vrydag en Zaterdag jl. gr f bovengenoemde vereeniging een concert in het gebouw Pa- lingstraat. Beide avonden werd zooals we dit bij „Crescen do" gewoon zijn voor een uitverkochte zaal opgetreden. In de afgeloopen maanden bleek weer yverig gestudeerd te zijn. In een vlot tempo werd een gevarieerd programma van pittige marschen, melo dieuze walsen, populaire lied jes enz. op uitstekende wijze ten gehoore gebracht. Dat het publiek het gebodene ten zeer ste waardeerde, bleek wel uit het gulle applaus, waarmee di recteur en executanten na ieder nummer werden beloond. „Crescendo" kan weer on twee geslaagde uitvoeringen terugzien. feuilleton DE MAN IN DE WILDERNIS 91) door B. REEN. „Die kaart is een geweldig probleem, De Kort. Ik begin me zelfs af te vzagen, of we werkelijk datgene hebben ge vonden, wat onze vijanden zoe ken, of dat die kaart maar een zijuitgang is. Voor het oogenblik voel ik er veel voor om te doen, als of dat laatste de waarheid is. Er 2ijn twee hoofdlijnen, waar langs ik het onderzoek wensch voort te zetten," ging hy ver der. „In de eerste plaats moe ten we- Middelkoop zien te vinden. Van Dalen moet hem ergens hebben opgesloten beter opgesloten dan ik was. Ten tweede wil ik meer we ien over dien Kramer, die door Middelkoop werd ge bruikt om op Borneo een en ander te regelen. Misschien is het niet tot je doorgedrongen, maar het meest waarschijn lijke is, dat Kramer deze- kaart heeft gemaakt. We we ten, dat Henneman de kaart mee naar Nederland heeft ge bracht en we weten ook dat Henneman Kramer stervend in de wildernis heeft aangetrof fen. Het ligt dus eenigszins, voor de hand, dat Henneman de kaart van Kramer kreeg. Of Kramer gaf 'm hem open lijk met het verzoek de kaart af te leveren, of de kaart be vond zich in de dao, die mis schien een onderdeel van Kra mer's uitrusting uitmaakte. Henneman kan de kaart ont-, dekt hebben en om de een of andere reden de bergplaats er van hebben veranderd. Wan neer zou Henneman dat heb ben gedaan? Als Kramer deze kaart teekende, wat maakt dan waardevoller dan de gene, die Middelkoop in de kluis van de bank heeft op geborgen Waarom zouden één of meer onbekenden voor niets zijn teruggedeinsd om juist de ze kaart in handen te krij gen? Het antwoord schijnt bij Kramer te liggen. Als deze kaart werkelijk het voorwerp is, dat gezocht wordt. dan deed Kramer er jiets mee, dati er bijzondere waarde aan ver pak met blauwe trui en braniekraag, de uniform van het kader gelijkt zeer veel op die van koopvaardij- leende. Doe jij dus alle moge lijke moeite, Middelkoop te vinden", besloot van Dongen. „Je hebt een beschrijving van de garage, waar ik van Da len Middelkoop uit den auto zag halen. Met meer kan ik je jammer genoeg niet van dienst zijn, maar ik vertrouw, dat je van Dalen's doen en laten zooveel mogelyk zult nagaan. Denk er maar aan, dat hij den kelder van zyn tante gebruik te om mij op te sluiten. On derwijl ga ik verdere informa- tise naar Kramer inwinnen." Aldus scheidden de beide commissarissen. Van Dongen wist den Bornecschen politie ambtenaar te bereiken, die te zamen met Henneman met de „Indrapoera" had gereisd. „U noemde dranksmokkel en dergelijke in verband met Kramer's verleden", merkte de commissaris op. „Weet u misschien nadere bijzonderhe den? Werd de bron, waarvan hij datgene betrok, wat hij den inboorlingen in handen speel de, ooit ontdekt? Wat speel- Burgerlijke Stand OOSTBURG. Geboren: Jan- neke Catharina Elizabeth, d. v. J. J. Neufeglise en E. Blaak man (te Zuidzande); Corry Elody, dochter van E. G. Swartelé en I. P. Koens (te Zuidzande); Johanna Cathari na Helena, d. v. J. Vermeulen en J. Wage (te Sluis); Leen Abraham z. v. L. A. Suurmond en E. M. van Pamelen (te IJzendyke); Johan Lucien, z v. L. Braet en A. Avot (te Oost en West-Souburg); Daniël Ja cobus, z. v. E. Dekker en M. G. de Jonge. Overleden: Jan Willemsen, 70 j., echtg. v. J. de Koster (te Biervliet); Augustus Johannes va.i Deursen, 73 j., wedn. v. M. L. Desmidt; Johannes Frederik Alexander de Bruyne Brevet, 55 j., echtg. v. J. M. J. Mabe- lis (te Aardenburg): Maria Boonman, 53 j„ echtg. v. L. Rijk; Louisa Maria Cammacrt, 65 j., echtg. v. R. F. de Buck (to S'uis); Jacobus Ludovicus Spinnewijn, 76 j., echtg. v. M. J. de Clercq *te Aardenburg); Pieter Izaak Vermeulen. 40 j.. echtg. v. S. M. Versprille ("te IJzendijke). Getrouwd: O. J. de Windt, 30 i., te Aardenburg en M. J. L. M. Dierikx. 28 j.; G. K. Qi.8ak, 51 j. en S. P. Contant, 47 j. Hoofdredacteur: j. C. Visser. Vlissin- Aigcmecn redacteur. M Gcer«e, Middelburg; Stadsnieuws. C de Voogd, Vlissingen jri J. P Ph Doorennos. Middelbtrg: Gewestelijk nieuws. H. van Benthem. Goes en K. F. H. L Sondsg. de hjj hun alzoo in handên 7" :T 1 delburg. C. P. Buys, voor Vllssiugen: (Wordt vervolgd) 3. P.Ukeboer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2