- PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT "m! Hevige gevechten in en ten Noorden van Sjitomir Ingrijpende wijziging in de textieldistributie. tstfl .„nMNFUFNTRPRIJS' 10 et. n er toppIc nf f2.42 nnr Ittwnrtnnl tam a a nrr\ tt->i «r»r->r« 4 j n rv. Dnumn ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. aat ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12J ct., minimum per adver- tentio 2.05. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dlenstaanbie- 1 a" dingen 50 ct, „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. MAANDAG 15 NOVEMBER 1943 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 186ste JAARGANG ggz HStHMflN rat De Bureaux van ons blad zUn gevestigd te: Vllsslngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaai 29, Redactie tel. 3521, Adminlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21. Het opperbevel der Duitsche kangebied gjweermacht deelde Zondag zijmede: i. h< Op de Krim ondernamen de ol 6bolsjewisten verscheidene ver- en geefsche aanvallen van hun slo» bruggenhoofd ten Noordoosten een van Kertsj uit en op onze stel lingen bij Perekop. ïlen Aan het Dnjepr-front werden 1 orjten Zuidoosten van Cherson, ilooi ten Noordwesten van Kre- zojmentsjoeg en aan weerszijden n 4 van Tsjerkassy vijandelijke Vijg aanvallen afgeslagen en gerin- ige plaatselijke penetraties in R den tegenaanval vernauwd. In het gevechtsgebied ten ampwesten van Kief duurt de ver- 1 ïbitterde worsteling voort. Zuid- 3 iel}-westelijk van de stad stieten iss.eigen strijdkrachten in de flank mmvan den naar Sjitomir opruk- T tift gevoelige verliezen toe. In Sji tomir en ten Noorden van de stad wordt hevig gevochten. Terwijl ten Zuidwesten van Gomel en ten Noordwesten van Smolensk nieuwe hevige door- braakaanvallen van den vijand in zware, hier en daar nog tij dens de duisternis voortduren- IC de gevechten werden afgesla- IIL gen of opgevangen, wierpen de eigen tegenaanvallen ten Noor den van Gomel den tijdelijk binnengedrongen vijand op zijn uitgangsstellingen terug. Uit het gebied van Newel wordt levendige, Van de andere frontsectoren geringe plaatse lijke gevechtsactie gemeld. De t sedert Aug. 1942 in het Dosten •lots; kangebied zijn in gevechten van verscheidene weken com munistische bendengroepen in het gebied ten Noordoosten van Fiume ingesloten en vernie tigd. Zij verloren daarbij meer dan 3600 dooden en 4600 ge vangenen. Bovendien werden 45j§J;uks geschut, 522 machine- gewêren en granaatwerpers en 4655 geweren buitgemaakt. 30 ravitailleeringskampen vielen in onze handen. Onze op Leros gelande troe pen hebben tegen vrij sterken vijandelijken tegenstand het Noordelijke deel in hun bezit gebracht. In het Zuidelijke deel wordt nog gevochten. Een aanvalspoging van ster. ke formaties Amerikaansche bommenwerpers tegen het ge bied van Noordwest-Duitsch. land mislukte tengevolge van den krachtigen jachtafweer volkomen. Door op verspreid liggende punten geworpen bom men werd in eenige plaatsen onbelangrijke schade aange richt. De luchtverdedigings strijdkrachten, die aan den af weer dezer aanvallen deelna- men, vernietigden 29 vijande lijke vliegtuigen. 5 andere vij andelijke vliegtuigen werden boven het bezette gebied in het Westen neergeschoten. Zater dagnacht lieten eenige Britsche stoorvliegtuigen enkele bom men vallen in West- en Noord. Duitschland. Duitsche troepen op Leros geland. Na doeltreffende aanvallen Vliopereerende stormgeschutaf- van sterke formaties van de deeling 667, onder bevel van n,,ito"ho «r. kapitein Zettler, heeft in het K gebied ten Westen van Smo lensk den 1000en pantserwagen stukgeschoten. In Zuid-Italië duren de ge vechten met het zwaartepunt aan weerszijden van den pas van van Cassino voort. Ten Zuiaen van Venafro ging een Zater dag genomen hoogte weer ver- uur,loren. Hevige Amerikaansche dag, aanvallen ten Westen van Ve nafro mislukten. In het Noordwestelijke Bal. Duitsche luchtmacht op de ver. sterkingen op het eiland Leros en na succesvolle bomaanvallen op lichte vlootstrijdkrachten in het zeegebied van het eiland, zijn, naar het D.N.B. verneemt, op 12 November om 5.45 uur Duitsche troepen zonder tegen stand van vijandelijke vloot- en luchtstrijdkrachten op Leros geland. Op het oogenblik leve ren de Duitsche gevechtsgroe pen harde doch succesvolle ge vechten met de vijandelijke be zetting op het eiland. Bij onze Vrijwilligers. Tijdens hun opleiding. FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS. EN DEN LANDSTORM. Het SS.-Ersatzkommando deelt me de: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig t>U de bieronder vermeide adressen vervoegen ten einde gekeurd te woraen voor de Waffen-SS. of den Landstorm. Tijdens de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrek king tot de verzorging van familie leden, duur ler opleiding, extra le vensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde re denen In Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Land storm of bö bet 8S.-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Krlegsmarine kunnen zich aanmelden; zij, die tot de germaansche SS.-Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19-30 Jaar, die aanmeldlngsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier ln de Waffen-SS. kan ledei worden, die na tenminste een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 16.11 43 9-12.00 uur Goes, Hotel Central; 15-18.00 Breda, Restaurant Modern, Marltt. 17.11.43 9-14.00 uur Den Bosch, ho tel Noordbrabant, Markt 45. 18.11.43 9-12.00 Verdo. Deutsche.*" Haus, Egmondstraat 16; 15-18.00 uur Arnhem, café Royal. 19.11.43 9-12.00 uur Hengelo, café Modern, Spoorstraat 18; 15-18.00 Zwolle, hotel Gijlenbeek. 20.11.43 9-12.00 uur Assen, Con certhuis a.d. Vaart: 15-18.00 uur Gro ningen, Heerestraat 46. 21.11.43 9-12.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22.11,43 9-11.00 uur Amsterdam, Dam 4. 23.11.43 6-13.00 uur Utrecht, N.V.- huis, Oudegracht 215. 21.11.43 9-14.00 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Lcusderweg. 25-11.13 9-11.00 uur Den Haag, ca fé Den Hout, Bezuidgnhoulsche vreg. DE GEBEURTENISSEN IN LIBANON. Uit Beiroet wordt gemeld, dat de ongeregeldheden in Bei roet voortduren. Vrouwen scharen zich naast de betoo- gers en vechten tegen de Sene- galeesche troepen. Op twee ge allieerde pantserwagens wer den aanvallen gedaan. Onder de burgerbevolking zijn dooden gevallen, terwijl het aantal ge wonden groot is. Woningen van gaullisten zijn geplunderd. Omtrent de juiste redenen die tot het ingrijpen der gaul listen in de Libaneesche regee ring hebben geleid, is nog wei nig bekend. Het schijnt dat het Libaneesche parlement beslo ten had een verandering in de grondwet aan te brengen en een onafhankelijkheidsverkla ring op te stellen. Dit was te gen den wil van den Franschen hoogen commissaris. De gedelegeerde van het Fransche dissidentencomité voor Syrië en de Libanon, Hel- leu, heeft daarop, blijkbaar bui ten medeweten van het comité te Algiers, last gegeven tot de reeds vermelde arrestaties. Zooals bekend heeft men te Londen zijn afkeuring over dit optreden uitgesproken. Wel licht zal nu een oplossing kun nen worden gevonden in het dësavoueeren van Helleu's op treden. Veel teekenen die daar op wijzen zijn er evenwel nog niet. De achtergrond der crisis wordt dus gevormd ''door het gaullistische verzet tegen een politiek, welke den Libaneezen geleidelijk een grootere mate van souvereiniteit zou geven. Toen de Libaneezen onverwijlde onafhankelijkheid verlangden, ging Helleu uiterst overhaast te werk. Zoowel in Turkije. Egypte als in Irak is te kennen gegeven, dat men het optreden van het disidentencomité afkeurt. TURKIJE. De stemming in de Turksche hoofdstad is kalm, doch ver wachtingsvol na den terug keer van den minister van bui- tenlandsche zaken uit Cairo. De politieke wereld te An kara meent, dat er voorloopig geen buitengewone verande ringen op til zijn. Integendeel, men is gesterkt in de overtui ging, dat Turkije vasthoudt aan zijn bekenden koers op buitenlandsch politiek gebied, ongeacht een te Cairo onge twijfeld uitgeoefenden druk, die op zijn minst wel bestaan zal hebben in een dringende aanbeveling om vliegtuigsteun punten af te staan. Politieké kringen wijzen een dergelijke verandering der Turksche po litiek met zeer groote een stemmigheid van de hand. De zelfde kringen verklaren, dat de geallieerden sterk aan het werK zijn om een verandering te brengen in de buitenland- sche politiek van Turkije. In zooverre blijft de situatie be langwekkend. Bij zijn aankomst te Adana heeft de Turksche minister van buitenlandsche zaken. Me. nemendzjogloe. aan een bijzon deren verslaggever van de „Coemhoerijet verklaard, dat hij als steeds „geruststellende tijding" bracht. Ten aanzien van de geruchten volgens wel ke Turkije aan de zijde van de geallieerden in den oorlog zou gaan of luchtbases ter be schikking zou stellen. ver klaarde de minister uitdrukke lijk, dat deze geruchten eiken grondslag misten. In de Wilhelmstrasse werd in antwoord op een vraag ver klaard, dat de berichten over een reis van den Duitschen ambassadeur te Ankara, von Papen, naar Duitschland niet kunnen worden tegengespro ken.* Of de ambassadeur reeds te Berlijn is aangekomen, werd in het midden gelaten. EEN AANTAL TEXTIEL- ARTIKELEN VOORTAAN OP SPECIALE VERGUNNING VERKRIJGBAAR. In verband met de huidige textielpositie wordt medege deeld, dat de punten van de kleedingkaarten voor mannen, jongens, vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, bene vens de T.-punten en alle spe ciale punten met ingang van 15 November a.s. voorloopig niet meer gebruikt kunnen worden voor den aankoop van: Wat betreft mannen en jon- fens: costuums en onderdeelen aarvan, hemden, overhemden, onderbroeken, sokken en kou sen, nachthemden, regenjassen en windjacken, alle soorten jassen (met uitzondering van bontjassen), pullovers en ge breide vesten, alle soorten werk- en bedrijfskleeding, jek kers, pyama's, winterhand schoenen. Wat betreft vrouwen en meisjes: alle soorten japon nen, rokken, blouses, onderjur ken, pullovers, gebreide ves ten, hemden, alle soorten di rectoires, shawls, kousen, schorten, nachthemden, regen mantels en windjacken, alle soorten mantels en mantel- costuums (met uitzondering van bontmantels), omslagdoe ken, alle soorten werk- en be drijfskleeding, peignoirs, pya ma's. bedjasjes e.d. Deze artikelen zijn alleen op speciale vergunning verkrijg baar. Stukgoederen, welke be stemd zijn voor de vervaardi ging van boven- en onderklee- ling, onverschillig of deze be stemd zijn voor personen bo ven of onder de 15 jaar, zijn alleen op speciale vergunning verkrijgbaar. Alle in bovengenoemde op gave niet genoemde artikelen, zooals bijv. hoeden, zakdoeken, bretelles, sokophouders, buste houders, bontmantels, band. garens, jabots enz., kunnen op de punten van bovengenoemde kaarten en de T.-punten wel worden gekocht. Deze punten kunnen tevens worden besteed voor het doen verrichten van répara tie-werkzaamheden, waarvoor ook stoffen kunnen worden gekocht tot een maxi mum van 0.8 m2. Volledig geldig blijven: 1. De kleedingkaarten van oorlogsgetroffenen, mits zij in het bezit zijn van een mach tiging oorlogsgetroffenen. 2. De kleedingkaarten van s. moeders, die in het bezit zijn van een toeslagkaart V. 815, tegen overlegging van deze kaart en deze toeslag- kaart zelve. 3. De kleedingkaarten van alle kinderen tot 15 jaar, be nevens die van de jongens en meisjes van 1518 jaar, welke in het bezit zijn van een toe slagkaart V. 715, en deze toeslagkaart zelve, voor zoo ver deze geldig is verklaard. De plaatselijke distributie, diensten hebben de bevoegd heid alleen in hoogst noodza- ke gevallen nog speciale ver gunningen, leveringsvergun ningen e.d. af te geven, voor die artikelen, waarvoor tot dusver deze diensten vergun ning verstrekten (zgn. groote stukken, wooninrichtingarti kelen). Voor alle andere arti kelen, dus ook voor huishoud. goederen, moeten de aanvra gen voorloopig worden gericht tot het rijksbureau Distex, afd. speciale vergunningen, Andries Bickerweg 4, te *s-Gravenha- ge (op de aanvraagformulie ren van den plaatselijken dis. tributiedienst). In het algemeen kan worden gezegd, dat alleen zij, die van een noodzakelijk kleedingstuk geen enkel exemplaar bezit ten, in de gelegenheid worden gesteld een aanvrage in te die nen, waarbij vast moet staan, dat zij de noodige punten hierl. voor nog op hun textielkaart beschikbaar hebben. Voor huishoudgoederen zal in het algemeen geen vergun ning worden verstrekt, dan in uitzonderingsgevallen, zooals huwelijk e.d., dus niet bij slij tage. De reeds uitgegeven leve ringsvergunningen en speciale vergunningen behouden hun eldigheid voor den duur, wel- e daarop is vermeld. Alle loopende aanvragen worden geacht vervallen te zijn. Met in achtneming van bovenstaande richtlijnen kun nen zij in de meest dringende gevallen opnieuw worden aan. gevraagd, onder vermelding van het aantal op de textiel kaart aanwezige punten en het motief van de aanvrage. Geldigheidsduur tabaksbonnen verlengd. De geldigheidsduur van de bonnen „tabak 45" en „tabak 46" is verlengd tot en met 27 November a.s. Zooals bekend, geven de bonnen „tabak 45" recht op, naar keuze, sigaren, cigarillos, sigaretten of kerf tabak, terwijl de bonnen „tabak 46" recht géven op het koopen van vijf sigaren. Tuberculosebestrijding. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken neeft de voorwaarden, die met ingang van 1 Januari 1941 werden vastgesteld voor 't verkrijgen van subsidie voor tuberculosebestrijding, aange vuld met de bepaling, dat Röntgentoestellen, waarvan de aanschaffing geheel of voor een overwegend gedeelte uit rijks- gelden is geschied, door de ver- eeniging, bij welke deze toe stellen in beheer zijn, ten ge- bruike elders moeten worden afgestaan, wanneer het hoofd van het departement van so ciale zaken zulks in het belang van de tuberculosebestrijding noodig of gewenscht acht. LANDWACHT NEDERLAND. De door den Rijkscommissa ris voor de bezette Nederland, sche gebieden en door den lei. der der N.S.B. reeds herhaal delijk aangekondigde vorming van een beschermingsforma tie. bestaande uit leden van de N.S.B. en leden van haar or ganisatie, heeft thans in een in het Verordeningenblad van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebie den van 13 November versche nen verordening haar wettelij ke basis en vorm gekregen. De beschermlngsformatle, die zooals bekend den naam „Landwacht Neder land" draagt, zal door den General, kommissar fllr das Sicherheltswesen und höheren SS und PolizeifUhrer met polltiebevoegdheden voor het handha ven van de openbare orde en ter bescherming van leven en goed der ordelievende bevolking worden ge bruikt. Een inspecteur-generaal, aan wierf twee inspecteurs worden toegevoegd, leidt de landwacht. Haar optreden wordt geregeld door den höheren S3- und PolizeifUhrer. De dienstvoorwaar- den \oor de leden van de landwacht, zooals b.v. soldij, verzekering enz., worden ln nadere bepalingen bekend gemaakt, die de höhere SS-und Poli zeifUhrer in overstemming met den leider der N.S.B. afkondigt. Tijdens den duur van hun lidaatschap van de ..Landwacht Nederland" vallen de leden onder een bijzondere door den höheren SS- und PolizeifUhrer uit gevaardigde disciplinaire regeling. Het Amerikaansche ministerie an marine heeft medegedeeld, dat de torpedojager „Seatty" In de Mid» dellandsche Zee den 6den November door den vijand in den grond is geboord. Officieel is medegedeeld, dat admiraal Sir John Cronyn Tovey is benoemd tot admiraal der vloot als opvolger van Sir Dudley Pound.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1