PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie 2.05. Bij abonnement speciale prils. Kleine advertenties [maximum 5 regclsl 58 cent, dienstaanvragen en dlenstaanble- lingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. VRIJDAG 12 NOVEMBER 1943 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 186ste JAARGANG NUMMER 267 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vlisslngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29 Redactie tel. 3521, Administr. tel. 3511; Goes: Redactie en Administratie Turf kade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475: Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. Harde, verbitterde gevechten bij Tsjernikof. Het opperbevel van de Duït- che weermacht maakte Don- Ierdag bekend: Hernieuwde aanvallep van de Sovjets ten Noordoosten van Certsj werden op een plaatse- foke penetratie na afgeslagen, iij Perekop en ten Noorden an Kriwoi Rog vielen de Sov- ets verscheidene malen zonder uoces aan. Van de rest van iet Zuidelijke deel van het Jostelijke front worden geen evechtshandelingen van be- eekenis gemeld. In het strijdgebied van Kief etten de bolsjewisten hun aan- allen met sterke superieure trijdkrachten voort. Terwijl en Westen van de stad onze; roepen in zware afweerge- echten met den verder opruk-; enden vijand gewikkeld zijn, ijn in het gebied ten Zuidwes- en van Kief de aanvallen on er bijzonder zware vijandelijke erliezen ineengestort. Eigen ëgenaanvallen wonnen hier, ndanks hevigen tegenstand er Sovjets en slechte toestand er wegen, terrein. Ten Noordwesten van Tsjer- Ifeof probeerde de vijand door lassale aanvallen, die gesteund terden door zware artillerie en erscheldene pantsercorpsen, in en smal gebied een doorbraak 3 bereiken. De harde en verbit- Srde gevechten duurden ook jdens de duisternis voort, .lleen in den sector van een Dros werden daar 186 Sovjet- antserwagens vernietigd en 31 ndere onklaar geschoten. For- laties cavalerie, die tot den anval op onze stellingen over- ingen, werden in het vuur ernietigd. Ook ten Noordwesten van molensk ontstonden Wóens- ag hevige gevechten met arsch aangevoerde Sovjet-re- ;rves, die nog voortduren. In et gebied van Newel probeer- e de vijand tevergeefs onze fgrendelingsfronten in de diep- van het penetratiegebied in drukken. Eigen tegenaanval len ten Zuiden der stad hadden na zware wisselvallige gevech ten succes. In Zuid-Italië houdt de strijd om de heuvelstellingen ten Westen van de Volturno tegen de steeds opnieuw aanstormen de sterke Amerikaansche strijd krachten aan. In verbitterde gevechten op korten afstand werden twee verloren gegane hoogtepunten onder zware bloe dige verliezen vóór den vijand heroverd. In de overige front sectoren ontstonden slechts voorpostengevechten. Boven het gebied van de Middellandsche Zee en de be zette Westelijke gebieden wer den Woensdag 15 vijandelijke vliegtuigen en boven den At- lantischen Oceaan een groote Britsche vliegboot neergescho- ten. Kustbewakingsvaartuigen jvan de marine boorden in de ochtenduren van 10 November ten Noorden van IJ m u i- d e n een Britsche motortor. pedoboot in den grond. Bomaanvallen op Napels vergden 20.000 dooden. Naar Aftoritidningen meldt, is er thans een samenvattende officieele mededeeling versche nen over de schade die is aan gericht door de geallieerde bomaanvallen op Napels in de maand Augustus jl. De aan vallen vergden 20.000 dooden, 1950 woonhuizen werden vol komen verwoest, 4358 gebou wen werden zwaar en 9994 licht beschadigd. 58.762 wo ningen kunnen in het geheel niet meer bewoond worden en 26.090 woningen nog slechts ten deele. Volgens eëri officieel rapport bedraagt het aantal menschen die Milaan na de Anglo-Amë- rikaansche luchtaanvallen van Augustus hebben verlaten, 552.544. In totaal hebben 293.700 Milaneezen door de bombardementen meer of min der ernstige schade geleden. SS PK Hoftmann/OH/P LINKE KERELS MELDEN ZICH U VOOR DE WAFFEN-SS. EN DEN LANDSTORM. Het SS.-Ersatzkommando deelt me- Iedere gezonde Nederlander in :n leeftijd van 17-45 jaar kan zich mwlUIg bij de hieronder vermelde hessen vervoegen ten einde gekeurd worden voor de Waffen-SS. of den andstorm. Tijdens de keuringen worden alle dichtingen verstrekt met betrek ing tot de verzorging van familie den, duur ler opleiding, extra le- ïnsmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde re- jnen in Nederland moeten blijven, jnnen dienst nemen bij den Land- orm of bij het SS.-Wachtbataillon te mersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche lïegsmariue kunnen zich aanmelden; J, die tot de germaansche SS.-Ne- irland „oetreden willen, kunnen zich 'eneens aanmelden. Personen tusschen 19-30 Jaar, die inmeldingsplichtig zün voor de te- erkstelllng, kunnen zich eveneens «nmelden en worden gedurende hun irblntenis van de tewerkstelling vrü- (steld. Officier ia de Waffen-SS. kan leder worden, die na tenminste een jaar diensttüd zyn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 15.11.43 9-14.00 uur Rotterdam Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 16.11.43 9-12.00 uur Goes, Hotel Central; 15-18.00 Breda, Restaurant Modern, Markt. 17.11.43 9-14.00 uur Den Bosch, ho tel Noordbrabant, Markt 45. 18.11 43 9-12.00 Venlo. Deutsehes Haus, Egmondstraat 16; 15-18.00 Arnhem, café Royal. 19.11.43 9-12.00 uur Hengelo, café Modern, Spoorstraat 18; 15-18.0C Zwolle, hotel Gijtenbeek. 20.11.43 9-12.00 uur Assen, Con certhuis a.d. Vaart; 15-18-00 uur Gro ningen, Heerestraat 46. 21.11.43 9-12.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, Breed3traat. 22.11,43 9-14.00 uur Amsterdam, Dam 4. 23,11.43 9-13.00 uur Utrecht, N.V.- huis. Oudegracht 245. "1.11.43 9-14.00 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25.11.43 9-14.00 uur Den Haag, ca fé Den Hout, Bezuidenhoutsche weg. SLAG OM KIEF. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De gevechten in het gebied van Kief hebben een zoodani- gen omvang bereikt, dat men hier thans van den „slag om Kief" spreekt. De met gewel dige kracht aanvallende Sov jet-Russische tankcolonnes, die zich na de herovering van de stad waaiervormig verspreid hebben, daarbij gebruik ma kend van de spoorlijnen, die in Kief samenkomen, stuiten op hardnekkigen tegenstand Hun oprnarsch in Zuidelijke richting, die op insluiting van de Duitsche troepen gericht is, tracht door een snellen op rnarsch over den benedenloop van den Dnjepr den ring om de Duitsche strijdkrachten te sluiten. De Sovjet-Russen schijnen krachtige pogingen te doen den Dnjepr in het mon- dingsgebied over te steken en landingen op den Westelijken oever ook van zee uit, blijven tot de mogelijkheden behooren. De situatie is op het oogen- blik zoo, dat van Saporosje tot de Zwarte Zee de Dnjepr voorloopig den vijandelijken op rnarsch tot staan heeft ge bracht. Nog geen enkele maal in den loop van hun offensief, zoo stelt men te Berlijn vast, zijn de bolsjewisten er in ge slaagd een omsingeling op groote schaal van Duitsche strijdkrachten tot stand te brengen. Men heeft de plan nen van den tegenstander steeds tijdig kunnen doorzien en deze door tegenmaatrege len kunnen verijdelen. Zoo noo- dig is men onder den druk der Sovjet-Russische aanval len uitgeweken, zooals bijyoox- beeld'thans ten Westen en ten Noordwesten van Kief. Dit kan men te eerder doen, zoo ver klaart men, daar het bezette gebied nog voldoende ruimte voor dergelijke uitwijkbewegin- gen biedt. Een brandpunt van den stiijd is op 't oogenblik naast Kief, ook het gebied ten Zuid westen van Newel, waar de gevechten hevig zijn, zij het oolc niet van dien omvang als in het gebied van Kief. De berichten maken thans gewag van een verslechtering van het weer. doch men verklaart hier, dat de toestand der wegen niet zoodanig is, dat de operaties ernstig bemoeilijkt worden. VERBITTERDE SLAG VOOR BOUGAINVILLE. In aansluiting op den twee den luchtslag voor het eiland Bougainville, speelt zich thans voor hetzelfde eiland een ver bitterde slag af tusschen een heden van de keizerlijke vloot en een machtige vlooiformatie van den vijand. Vlootdeskundigen te Tokio ramen het aantal Amerikaan sche matrozen, dat rnet hun schepen bij Bougainville is om- gekomen, op ten minste 10.000 man. Bovenstaand kaartje geeft het ge bied van de. Stille Zuidzee en Salo- mons-eiland-.n, waar op het oogen blik weer hevige gevechten plaats vinden. KUNSTWERKEN UIT VRIJEN TIJD VAN SOLDATEN. (Van onzen Haagschen correspondent). Het gebouw Lange Voor hout 13 in Den Haag herbergt in elf zalen en vertrekken een verzameling kunstwerken, door Duitsche soldaten in hun vrijen tijd vervaardigd. In bonte ver scheidenheid vindt men er voortbrengselen op het gebied der schilder- en beeldhouw kunst, teekeningen en hout sneden, van fotokunst en al lerhande kunstnijverheid, ont werpen voor affiches alsmede tooneeldecors. Over het algemeen is het peil van het gebodene voor amateurs, zooals het meeren- deel der inzenders wel zal zijn, opvallend goed. In het bijzon der zijn er veel aquarellen en teekeningen, minder veel rehil- derijen en beeldhouwwerken, daarentegen weer talrijke en veelal kunstzinnige foto's. Sol daten van den -Atlantischen wal, van officier tot heelemaal zonder distinctief, hoe onder scheiden van herkomst en mi litaire positie, blijken gelijk te zijn in hun liefde voor de kkjist en hun kunstzinnigen kijk op de schoonheden en eigenaardigheden van het land, waar zij tijdelijk verblijf moe ten houden. De schilders en teekenaars geven in stadsge zicht, landschap en portret blijk van een vaak origineele reactie op het eigene van ons land en ons volk. Mc-n ziet er zeegezichten, die iets van het ruime en ziltige van onze zeeschilders hebben en het is in teressant te constateeren, hoe een buitenlander het volkseigene van bij voor beïld onze Weederdrachten en de menschen van den zeekant ziet. Er zijn hoekjes uit de oude Bteden, waar onder in Friesland en knappe tee keningen 'van duinlandschappen en droomerige aquarellen uit ons polder land. Het zou te ver voeren, hier een ge detailleerde beschrijving te geven van de verschillende afdeelingen. er zijn ook tal van inzendingen meer op het gebied van huisvlijt en knutselarij, zooals houtsnijarbëid, vlechtwerk, scheepsmodellen, poppen, gebruiks voorwerpen enz., doch het geheel biedt fleuriger) aanblik en levert het bewijs, dat vele Duitsche soldaten ook hun vrijen tijd nuttig en kunst zinnig weten te besteden en dat zij zich de moeite hebben gegeven, met sympathie en begrip land en zijn be ers te bekijken en van onze ken merkende eigenschappen èn eigen aardigheden in zich op te nemen. DE VERLIEZEN DER BOLSJEWISTEN. De verliezèn der bolsjewisten sedert het begin van het of fensief op o Juli. worden, naar het D.N.B. verneemt, van Duitsche zijde als volgt ge schat: reeds vier weken gele den bedroegen de verliezen der bolsjewisten sedert 5 Juli meer dan 2 millioen man, waarvan ongeveer de helft, dus een millioen soldaten, op het slagveld gesneuveld was. De sedertdien voortdurende zware worsteling heeft de bloedige verliezen der bolsje wisten in de laatste vier we ken tot ongeveer 3 millioen man doen stijgen. In dit to taalcijfer zijn alleen al bijna iy2 millioen gesneuvelde Sov jet-soldaten inbegrepen. Sedert 5 Juli schoten de Duitsche troepen 16.244 bolsje wistische tanks stuk. Daarbij komen nog veel meer dan 2000 tanks, die door de Duit sche luchtmacht vernietigd werden. De werkelijke verlie zen aan tanks der bolsjewis ten zijn echter nog veel groo- ter. Aan stukken geschut ver loren de bolsjewisten in de af- geloopen vier maanden 9529 stukken, alsmede 14.499 mi trailleurs. Voorts verloren zij in deze periode 10.255 vliegtui gen. DE NIEUWE BONNEN. Gedurende de komende veer- tiendaagsche periode zijn voor het koopen van de gebruike lijke rantsoenen brood, be schuit, melk, taptemelk en aardappelen de bonnen 47 en geldig. Voorts is op bon 47A boter verkrijgbaar een half rantsoen boter, op 47B boter een half rantsoen marga rine en op de bonnen 2-70, 3-70 en 4-70 reserve eveneens een half rantsoen margarine. Van de versnaperingenkaart is bon 47 aangewezen voor 100 gr. chocolade en bon 48 voor 100 gr. suikerwerken. Van de kindervoedselbonnen is 47A geldig voor 250 gr. gort en 47B voor 250 gr. rijst of gort, ter wijl van de tabakskaart bon 47 recht geeft op 1 rantsoen ta bakswaren naar keuze en op bon 48 öf 1 rantsoen sigaren óf cigarillos. Voorts zijn geldig verklaard de bonnen 699 en 700 voor bloem, 701 voor 250 gr. gort, 702 voor 1 rantsoen vervan gingsmiddelen, 703 voor 100 gr. volvette of 40 -j- kaas. 704 voor 500 gr. suiker, 705 voor 250 gr. jam. Vijandelijke bommenwerpers boven W.-Duttschland. Naar het D.N.B. verneemt zijn in den middag van den llden November formaties vij andelijke bommenwerpers tij dens zeer nevelig weer tot het West-Duitsche gebied doorge drongen. Zij wierpen lukraak bommen op verscheidene plaatsen. De Duitsche afweer bracht den vijand verliezen toe. Drie Amerikaansche torpedojagers gezonken. Het Amerikaansche ministe rie van Marine deelt mede, dat in October dë Amerikaansche torpedojager „Hertey" in den Stillen Oceaan tot zinken ia gebracht. Voorts is op 6 Octo ber in de wateren van het eiland Vella La Vella de Ame- rikaansche torpdeojager „Che valier" verloren gegaan. En. op den Atlantischen Oceaan ia de Amerikaansche torpedoja ger „Borie" op een patrouille vaart gezonken. In. een weide in de 001 bij Nijmegen hebben des nachts vier personen een koe geslacht. Het vleesch is uit het lichaam van hel beest ge sneden toen het nog leefde. 200 pond hebben zg meegeno men en 250 pond van het vleesch is in een sloot gewor pen. Het meegenomen vleesch werd in den clandestienen handel gebracht. De vier da ders zijn gearresteerd en tegen de afnemers van het vleesch is proces-verbaal opgemaakt. De Führer heeft met ingang var» 9 November 1943 den totdusver mat de leiding van de aangelegenheden belasten stafchef Schepman benoemd tot stafchef der S.A. In het dorp Poena (Britsch-ln- dië) is een legervliegtuig op een reeks arbeidershutten neergestort. 36 vrouwen en kinderen werden gedood, 2 gewond. De piloot kwam om het GING MOSKOU ZICH VOORBEREIDEN OP DE „OVERWINNING"? De Moskousche correspondent van de ..News Chronicle" meldde op 5 October aan de B.B.C. het volgende over het leven In de Russische hoofdstad: „Er heerscht een nieuwe geest in de stad. Het gebouw der Sov- Jet-Unle te Moskou wordt geheel nieuw opgeschilderd met roode verf, de muren worden gestuka doord en de ruiten worden ge lapt. Ik weet niet, of Moskou zich voorbereid op de overwin ningsfeesten n November, maar in ieder geval doet men zijn best de stad op te frisschen. De ver duistering wordt ook minder nauwgexet gehandhaafd......"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1