PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Alleen de iaatste slag zal de beslissing brengen, ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver- tentlo 2.05. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DONDERDAG 11 NOVEMBER '43 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 186ste JAARGANG NUMMER 266 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 20, Redactie tel. 3521, Adminlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turf kade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35. tel. 21. HET UUR DER VERGELDING ZAL KOMEN. HITLER SPREEKT In de rede, die hij te Mün- chen tot de oude partijgenoo- ten heeft gehouden, verklaarde de Führer, dat er nauwelijks een tijdperk in de geschiedenis der menschheid is, waarin-in 20 jaren zoo geweldige gebeur tenissen, die de wereld bewe gen en het lot der volken vor men, hebben plaats gegrepen. In groote trekken herinnerde hij in een terugblik zijn toe hoorders aan het gebeuren in dit tijdvak. De politiek van het toenmalige rijk, zeide de Führer, was slechts gericht op het behoud van den wereld vrede. De Führer zeide, dat de omsinge ling van Duit8Chland geen ander doel had dan het Rijk als de organisch sterkste Europeesche kracht door een coalitie-oorlog te vernietigen. De Führer herinnerde er aan, dat de ineenstorting van het toenmalige Duitsche Rijk minder was toe te schrijven aan de uitwerking van het zwaard, dan wel aan den invloed eener ondermijnende propaganda. Spr. herinnerde voorts aan de 14 punten van Wilson en aan de toenmaals zwakke staatsleiding en hoe, nadat het Duitsche volk zijn wapenen had neergelegd, het Jodendom triomfen vierde. Een tijd van de Ianghartig6te afpersing en plundering begon. In die dagen van de ineen storting nam Hitier het besluit tegen deze ontwikkeling op te treden. Langzaam groeide het besef van de onafwendbare noodzakelijkhid eener oplos sing van de problemen, die op het volk drukken. De Führer herinnerde aan den 3en November 1923, toen een stap naar een oplossing werd beproefd en mis lukte. De e-irste martelaren vielen. Bij de herinnering aan dezen Sen November, 20 Jaar geleden, worden we gegrepen door tweeërlei besef: 1e. wel* een wonderbaren weg de be weging heeft afgelegd, welk een kracht en vertrouwen de aanhangers bezielt; 2e. wat zou er uit Duitsch- land en Europa geworden zijn, als de Se en 9e November 1923 er nïei geweest waren en de nationaal-socia- list.sche gedachtenwereld het Duitsche RijK met veroverd had. De Oost-Euro- pecsche binnenaziatische-bolsjewistischa kolos zou zijn bewapening voltooid en het doel der beoogde vernietiging van Europa nooit uit het oog ver- I loren hebben. De bolsjewistische kolos zal tegen Europa storm loopen, zoo- i lang hij zolf riet gebroken en ver slagen is. Heeft Finland den wereld vrede bedreigd? Niettemin werd het aangevallen. Evenzoo was het met Letland, Estland en Litauen. De bedreiging uit het Oosten. Tegenover dezen stormloop, die sedert bijna tweeduizend jaar Europa steeds weer uit het Oosten bedreigt, kan j slechts een enkele staat met I succes optreden, en dat is Duitschland. En al is deze wor- steling voor ons volk ook grenzeloos zwaar, zij bewijst toch, dat zonder of tegen Duitschland geen enkele staat dit gevaar zou kunnen weer staan. Het getuigt van gebrek aan inzicht, als men doet alsof men gelooft, dat het joodsch- plutocratische Westen het joodsch-bolsjewistische Oosten zal overwinnen. Het tegendeel zal 't geval zijn. Het jodendom van het Westen zal dan niet langer moeten huichelen. Zij, J die meenen, dat Stalin voor hen de kastanjes uit het vuur haalt, zullen het spoedig be leven, dat de opgei'oepen gees, ten der onderwereld hen zelf i ombrengen in hun eigen lan den. De Führer vervolgde: Wij strijden nu in het vijfde jaar van dezen grootsten oorlog al ler tijden. Ü'oen hij begon, was de vijand in 't Oosten nauwe lijks 150 km van Berlijn ver- wijderd. In het Westen be dreigden zijn vestingen den Rijn, het Saargebied lag in het vuur van zijn artillerie. Aan de Belgisch-Nederlandsche grens loerden de bij verdrag verbonden trawanten van En geland en Frankrijk op nau welijks 100 km afstand van onze grootste industriegebie den, terwijl de democratische regeering van Noorwegen de overeenkomsten bekrachtigde, die haar op zekeren dag in het kamp van onze vijanden moes ten voeren. De Balkan droeg •n zich de latente gevaren van de ergste verrassingen. Italië was door de honcTr-T vy-> coning en zijn kliek tot een niet-oorlogvoe:enc.e uj 0..- dwongen en Duitschland was zoodoende geheel alleen op zichzelf aangewezen. En nu heèft de nationaal- socialistische staat in gewéldi ge historisch unieke slagen de zen omsingelingsring verplet terd en met het heldendom van zijn soldaten de fronten bijna overal ver over de 1000 km van de grenzen van het rijk verplaatst. Onze vijanden zijn bescheiden geworden. Hetgeen zij thans als overwinningen be titelen, hebben zij bij ons eer tijds voorgesteld als. volkomen onbelangrijke operaties. Hitier wees er op, dat naast den grooten bondgenoot in Oost-Azië ook Europeesche volken hun offers heb ben gebracht. Wanneer de offers var Italië min of meer vergeefsch ge weest zijn, is dit alleen toe te schrij ven aan de stelselmatige sabotage van een erbarmelijke kliek. Vanzelf sprekend kon de Italiaansche Ineen storting niat zonder terugslag op het geheele oorlogsgebeuren blijven. M wat de vijanden gehoopt hadden niet ontstaan en zal ook niet o staan, wat zij voor de toekomst hiervan verwachten. De stormloop naar den Brenner Is geworden tot een offensief met een slakkengang v.r ten Zuiden van Rome. Nieuwe landingen zullen stuiten op onze raatheid, zeide spr. Het Duitsche front zal niet ineenstorten. De Führer zeide verder, dat de strijd in het Oosten de zwaarste is, dien het Duitsche volk ooit te doorstaan heeft gehad. Het Duitsche front zal niet ineenstorten, doch als steeds in de wereldgeschiede nis, zal alleen de laatste de beslissing brengen. Deze slag zal echter dat volk in zijn credit kunnen boeken, dat met de grootste innerlijke waarde, met de grootste standvastig heid en met het grootste fana tisme het beslissende uur ge bruikt. Wat ik derhalve van Duitsche soldaten eisch, is ontzaglijk. Het is de taak van het front, dat het tenslotte het schijnbaar onmogelijke mogelijk maakt. Het is de taak van het vaderland, dat het het front in zijn strijd te gen datgene wat onmogelijk of onmogelijk te dragen schijnt, steunt en sterkt, dat het zich in volle duidelijkheid ervan bewust wordt, hoe het lot van ons volk, van vrouw en kind en van onze geheele toe komst daar van afhangt, dat met inspanning van de laatste kracht de beslissing in - ons voordeel afgedwongen wordt. Hitier zeide verder: Na het ver raad in Italië was In de oogen van menigeen de positie wanhopig, een bijna onafwendbare catastrofe kwam letterlijk in één slag reeks van de roemrijkste handelingen voort, die leidden tot een volledig herstel van onze positie. Ja, In me nig opzicht tot een verbetering. De Führer wees er op, dat de tegenstanders van het Duitsche Rijk gelooven het Duitschevolk door bluf en propaganda murw te kunnen maken, door dreigementen met den tijd, den honger, den winter enz. of door de bom- terreur. Maar het Duitsche volk zal de kracht van zijn weerstand nooit verliezen. De tegenstanders doen of zij de overwinning reeds behaald hebben. Het is een echte Britsch-Joodsche bru taliteit als zij doen alsof zü in staat waren, de wereldproblemen op te lossen, terwijl zij hun eigen pro blemen niet hebben kunnen meester worden. In Duitschland, zoo vervolg de de Führer, zijn geen lagen, die op een overwinning der geallieerden hopen. Hoogstens enkele misdadigers, die mee nen, hun eigen lot te kunnen verbeteren. Met deze misdadi gers rekenen wij af. Wanneer tienduizenden aan het front vallen, zal men er niet voor lerugschrikken in het binnen- and eenige misdadigers ter dood te brengen. De bomoorlog. Ons allen is bekend, zeide de Führer, wat het Duitsche vaderland, wat den bomoorlog betreft, heeft te doorstaan. De Amerikaansche president ver zocht destijds, op huichelachti ge wijze, geen bomoorlog te voeren, maar dit geschiedde slechts om van hun kant de zen oorlog voor te bereiden en t.z.t. te ontketenen. Twee dingen zou ik hierover willen zeggen, vervolgde de Führer: Wat mij smart ver oorzaakt, zijn uitsluitend de slachtoffers in het vaderland. Vooral de slachtoffers onder de vrouwen en kinderen. Wat mij pijn doet, is dat deze men- schen hun gave en goed verlie zen. Daarentegen is de schade aan onze industrie veel min der belangrijk. Zij verhindert niet in het geringst de voort durende stijging onzer bewa peningsprestaties. Wwlctvpbvuw. En hiervan kan men over tuigd zijn: onze steden bouwen wij weer op, schooner dan ooit tevoren en wel in den kortst mogelijken tijd. Als een volk in staat is om een oorlog te gen een geheele wereld te voe ren, in één jaar zes of acht of tien millioen kubieke meter beton in vestingen te verwer ken en duizenden wapenbedrg- ven uit den grond te stampen, dan zal het zulk een volk ook mogelijk zijn, twee of drie mil lioen woningen te bouwen. De Amerikanen en Engelschen maken op het oogenbhk plan nen voor den wederopbouw van de wereld. Ik maak op het oogenblik plannen voor den wederopbouw van Duitsch land. Er zal echter één ver schil zijn: terwijl de wederop bouw van de wereld door de Amerikanen en Engelschen niet zal plaats hebben, zal de wederopbouw van Duitschland door het nationaal-socialisme nauwkeurig en volgens de plannen worden uitgevoerd, Dan worden onze massa-orga nisaties met inbegrip van het geheele overige Duitsche eco nomische leven gebruikt, plus de oorlogsmisdadigers. Zij zul len daar voor het eerst in hun leven nuttig werk verrichten. den, die door üi bomt-ien alles ver loren hebben, de avantgarde van de wraak. En nog iets anders, waar mede onze vijanden thans niet zoo dikwijls meer als vroeger, maar toch nog steeds, opereeren. Dat Is het parool, de tijd werkt voor hen. Wij zullen nooit te vroeg den strijd eindigen, doch den tijd als on zen bondgenoot beschouwen. De oor log kan duren zoolang hij wil, Duitschland zal nooit capltuleeren. Wij zullen nooit de fout van 1918 herhalen. Hoe zwaar de offers ook voor ons zijn, zij kunnen ons toch alleen nog sterker verplichten. Uit deze offers zal voor ons volk en tenslotte ook voor geheel Europa een voordeel groeien. Geruchten. Naar aanleiding van berich ten over zenuwinstortingen, zei de de Führer: alles is mogelijk, maar dat ik mijn zenuwen ver lies is totaal uitgesloten. In dit verband karakteriseerde de De wei Kende vrouw m iveuc. ..d. Een vrouwelijke glasblazer aan den arbeid. O/H/Pax m ces tot ver buiten de grenzen van het Rijk te voeren. Ik ben er trotsch op, aldus vervolgde Hitier, de Führer van dit volk te zijn, niet alleen ---•,r -—.in gelukkige dagen, maar ook Führer ook de belachelijkheid in moeilijke. Het verheugt ran, van de geruchten over oneenig-jdat ik in dergelijke dagen het hpnpn niocrhfin Kaw heden tusschen hem en zijn vriend Göring tusschen weer macht en partij, tusschen hem en zijn generaals. Tenslotte wil ik ook denge nen, die mij steeds over religie spreken, iets zeggen: ook ik ben religieus, en wel in mijn diepste innerlijk religieus. Ên ik geloof, dat de voorziening- hejd de wenschen weegt, en dat degene die de proef der voor maar daaronder bezwijkt, door zlenigheid niet kan doorstaan de voorzienigheid ook niet voor grootere dingen bestemd is. Het in een uit de natuur voort vloeiende noodzakelijkheid, dat bij de selectie slechts de ster keren overblijft. Het Duitsche volk, zooals ik het in de massa zijner vormen heb leeren ken nen, is Gode zij dank sterk en kerngezond. Wat al successen hooft ono do vwioltiilglitia mcl gegeven, wat voor grootsche overwinningen heeft zij ons niet doen behalen. Wij zijn erin ge slaagd, tegen een wereld van overmacht den strijd met suc- volk van mijzelf uit kracht en vertrouwen kan geven en kan zeggen: „Duitsch volk, wees volkomen gerust. Wat er ook mag komen, wij zullen het meester worden. Aan het einde staat de overwinning." Hitier zeide tenslotte tot zijn oude strijdmakkers: ook gij moet van hier gaan met heb fanatieke vertrouwen en het fanatieke geloof, dat er abso luut niets anders mogelijk is dan onze overwinning. Daar voor strijden wij, daarvoor zijn zeer velen gevallen, daarvoor zullen nog anderen hetzelfde offer brengen. Daarvoor leven generaties, en niet alleen nu. maar ook in de toekomst. Het bloed, dat wg thans offeren, zal eens rijkelijk aan ons volk vergolden worden. Wij herinne- ssa °sft\3h8mMmKk-- tische strijders voorgegaan zijn op een weg, die slechts de weg van de grootheid van ons va derland, van de grootheid* van ons Duitsche volk zal zijn." Duitsche troepen bij Kief in nieuwe stellingen. Het opperbevel der Duitsche, weermacht deelde Woensdag mede: De vergelding zal komen. Ten tweede: de heeren mo gen het gelooven of niet, maar het uur der vergelding zal komen. Ook wanneer wij op het oogenblik Amerika niet kunnen bereiken, dan ligt toch God zij dank een staat tast baar dichtbij en daarmede zul. len wij ons bezighouden. En dan wil ik in de derde plaats hier nog iets aan toevoegen: de meening van onze vijanden, dat zij door hun luchtterreur de intensiviteit van den Duit- schen oorlogswil kunnen ver minderen, berust op een drog reden. Diegene namelijk, die nu eenmaal zijn bezittingen verloren heeft, kan maar één wensch hebben: dat deze oorlog r\oolt verloren wordt, want alleen de overwinning kan hem weer eens In het bezit van zijn goed stel len. Zoo vormen die honderdduizen- Op de Krim is het Dinsdag slechts tot plaatselijke gevech ten gekomen. Ten Zuidoosten van Perekop heroverden Roe- meensche formaties in een te genaanval een tijdelijk verloren gegaan heuvelterrein. Aan het front van den Dnjepr mislukten vijandelijke aanvallen op het bruggenhoofd van Cherson, ten Zuidwesten van Djnepropetrowsk en ten Noorden van Kriwoi Rog. Van 8 vijandelijke vaartuigen, die trachtten de monding van den Dnjepr binnen te dringen, wer den door beveiligingsvaartuigen der marine 6 in den grond ge boord en 2 buit gemaakt. In het gevechtsgebied van Kief duren de verbitterde gevechten met den op een breed front en met sterke strijdkrachten aanvallenden vijand ondanks slecht weer onafgebroken voort. Ten Wes ten en Noordwesten van Kief zgn onze troepen onder afweren van voortdurende doorbraakpogingen van su perieure vijandelijke strijd, krachten op nieuwe stellin gen teruggetrokken. Ten Zuidwesten van de stad heeft een succesvolle eigen tegen aanval geleid tot tankgevechten. 45 Ten Zuiden van Newel is het ook Dinsdag tot felle gevech ten gekomen, waarbij de bolsjewisten na aanvankelij ke terreinwinsten in tegen aanvallen teruggeworpen werden op hun uitgangspun ten. De Brandenburgsch-West- faalsehe 8ste pantserdivisie on der leiding van kol. Frölich en de Brandenburgsche 68ste di visie infanterie onder leiding van kol. Scheuerpflug verdie nen voor haar schitterende ge vechtsprestaties bij de zware gevechten in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front bijzondere waardeering. Aan het Zuid-Italiaansche front gaat de afweerslag ten Westen van de Volturno met onverminderde felheid voort. Steeds opnieuw ondernomen doorbraa «aanvallen van ster ke Britsch-Amerikaansche strijdkrachten op onze heu velstellingen, vooral bij Mig- nano en Venafro zijn in het afweervuur bloedig ineenge stort. Door energieke eigen tegenaanvallen werden eeni ge plaatselijke penetraties afgegrendeld of opgeheven en daarbij zijn gevangenen binnengebracht. Sterke formaties Duitsche _.Dgevechtsvliegtuigen hebben zware I Dinsdagnacht opnieuw het vij- Sovjet- andelijke ravitailleeringssteun- tanks werden vernietigd en!punt Napels aangevallen en verscheidene verloren gegane voltreffers geplaatst ^op^sche- plaatsen werden heroverd. Ook ten Noordwesten van Smolensk hebben de bolsje wisten hun aanvallen voort pen en lossingen in de haven. Brf aanvallen overdag van zwakke vijandelijke luchtstrijd krachten op de bezette gebie- aezet Terwijl op eenigeiden en bij nachtelijke storings- JA. iinr-n4- n„;tnf.Vi era plaatsen gevechten met plaatselijk binnengedrongen vijandelijke strijdkrachten nog aan den gang zijn, zijn andere penetratieplaatsen In tegenaanval weer opgeheven, neergeschoten. aanvallen op West-Duitsch ge bied, welke op eenige plaatsen gebouwenschade tengevolge hadden, werden vier Britsch- Amerikaansche vliegtuigen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1