PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT gVranco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke ZATERDAG 6 NOVEMBER 1943 Per m.m. 124 ct., minimum per adver- lentlo 2.05, Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties maximum regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie- llngen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DIT NUMMER BESTAAT 186ate JAARGANG UIT i BLADZIJDEN NUMMER 262 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vllsslngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen)Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Redactio tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel, 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. Heftige strijd om landingshoofden bij Kertsj. ZWARE GEVECHTEN BIJ KIEF EN IN ZUID-ITALIË. E* Het opperbevel van de Duit- iche weermacht maakte Vrij- lag bekend: Aan weerszijden van Kertsj luren de felle gevechten orn de Hjandelijké landingshoofden 'óort. De marine bracht daar iot zinken 1 vijandelijke ka- Olfionneerboot alsmede 2 lan- ^ufingsvaartuigen en beschadig de 1 motortorpedoboot en ver- Icheidene landingsvaartuigen jrnstig. Bij vergeefsche vijan- leiijke aanvallen op de Noor- lelijke toegangen van het ichiereiland de Krim werden IS donderdag weer esnige Sov- et-pantserwagens stukgescho- en. Bij een succesvollen tegen- I janval heeft zich een Ros- heesche pantsercompagnie joor bijzondere dapperheid ""Sterk onderscheiden. Aan den benedenloop van N flen Dnjepr ondernamen de Jovjets vergeefsche aanvallen onze bruggenhoofden. Vrij twakke strijdkrachten, die de •ivier overstaken, werden ver- lietigd. In de groote bocht van den dnjepr mislukten ten Zuiden in Zuidwesten van Dnjeprope- rowsk sterke vijandelijke j oorbraakaanvallen, dank zij i et taaie verzet van onze roepen. Eigen tegenaanvallen iron gen den tijdelijk doorge- 7 roken vijand weer terug, (paarbij weiden in een sector jan 40 aanvallende Sovjet- [antserwagens 23 stukge3cho- en. Bij en ten- Noorden van Kief zetten de Sovjets hu n door tanks ondersteunde aanval- len voort en maakten eenige - penetraties. fcfi Zware gevechten zijn daar ,£um aan den gang. Ook in het h^qb onoverzichtelijke terrein ten Zuidwesten van Welikije GEI Loeki duurden de hevige ge- vechten voort, waarbij 32 Sovjet-pantserwagens ver- nietigd werden. Aanvalspogïngen van vijan- vliegers op een Duïlseh aan het van de IJszee, werden ed-rjoor formaties jachtvliegtui- FJen en jachtkruisers verijdeld. :en'n luchtgevechten en door fs-iichtdoelgeschi t van het le- pn'ter werden 13 Sovjet-vliegtui- ,en'jen neergeschoten, zender dat 'ligen verliezen werden gele- )a'|en- „ijl, Aan het Zuid-Italiaansche front zijn hevige gevechten begonnen met verscheidene DE vijandelijke divisies, die aan weerskanten van de Voitur- no den aanval zijn over ly., gegaan. In den Oostelijken 'rg-.. sector leed de vijand Dij nieuwe vergeefsche aanval- on- len gevoelige verliezen. Ten jien Zuiden van Istonio zijn de le"-fevechten nog aan den gang. M'b, °P de voorafgaande dagen ge_: werden in dezen sector meer dan 30 vijandelijke pancser- wagens stukgeschoten. Onze kustverdediging ver hinderde vijandelijke landings pogingen in het gebied van Istonio en Pescara en bracht daarbij een vijandelijke motor torpedoboot tot zinken. Vrij zwakke formaties Brit- sche bommenwerpers vlogen Donderdagnacht het Deensche kustgebied, alsmede West- Duitschland binnen en veroor zaakten door het uitwerpen van bommen eenige schade aan gebouwen. 9 Bombarde mentsvliegtuigen werden neer geschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 4 op 5 November floelen in het stadsgebied van Londen aan. ue werkende vrouw in Nederiond. Controleuse in het Centraal Station. CNF-Noslte-Pax m. In de Ver. Staten zijn In 1943, zoo wordt uit Washington gemeld, rond 15.0.000 personen tengevolge kanker overleden. Dit beteekent een verdere stijging der door kanker ver oorzaakte sterfgevallen vergeleken met het voorafgaande Jaar, toen 147.000 sterfgevallen voorkwamen. Bewegingsoorlog in Nogaïsche steppe. DUITSCHE AFWEERFRONTEN BIJ C HEK SON, NIKOPOL EN TOEGANG TOT DE KRIM. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Terwijl het in het Noorden van hef Oostelijke front re gent, echter niec zoo, dat de operaties hiervan ernstig en hin der ondervinden, heerseht ten zuiden van Gomel tot den uitersten Zuidelijken vleugel van het front nog steeds aruog zonnig weer en de krijgsver richtingen hebben dan ook door ae weersgesteldheid niets aan hevigheid verloren. Behalve in den sector ten Noorden van Kief, waar de strijd opnieuw in alle felheid is opgelaaid, blijven de ge vechten aan den Zuidelijken vleugel van 't front aandacht vragen. De gevechten op dit strijdtooneel van enorme af- memigen vormen één geheel en de strijd in de bocht van den Dnjepr is niet los te den nen van die ten Zuiden van den benedenloop van den Dnjepr. De opzet der Sovjet- riuss-sche legerleiding is dui delijk: met de aan weerszijden van den Dnjepr operèereride strijdkrachten de Duitséhers in een tang nemen en vernieti gen. Dit plan heeft zij even wel tot dusver niet Kunnen verwezenlijken, daar de eene aim van de tang in ae bocht van den Dnjepr dooi den hardnekkigen Duitschen tegenstand brj Kiiwoi Rog niet verder is gekomen. Hoewel hier nog steeds verbitterd ge vochten wordt, schijnt de Sovjet-Russische opmarsch naar het Zuiden voorloopig tot staan te zijn gebracht en er is tot op zekere hoogte een con solidatie ingetieuen, doordat de krachten in evenwicht schijnen te zijn. Daarentegen wordt ten Zuiden van den Dnjepr een bewegingsoorlog gevoerd. Deze vorm van oor logvoering is de eenig mogelij ke in de uitgestrekte Nogai- sche steppe, die geenerlei na tuurlijke verdedigingsmogelijk heden biedt. Juist om deze re den verklaart men van Duit sche zijde aan het bezit van dit gebied geen waarde te hechten. De door het steppen- gebied oprukkende bolsjewisten hebben blijkbaar reeds pogin gen gedaan om den beneden- Iood van den Dnjepr over te steken, doch deze zijn ver ijdeld. Zij stuitten op drie Duitsche afweerfronten, name lijk ten Zuiden van Nikopol, ten Oosten van Cherson en aan de Noordelrjke=*e«gangen van de KriAi. Dat de bolsje wisten in' de bocht van den Dnjepr niet verder naar het Zuiden 2ijn opgerukt, heeft uiteraard het gevaar, dat de Duitsc-hers in den rug aange vallen kunnen worden en om singeld kunnen worden, aan zienlijk verminderd. Kriwoi Rog is in dit licht bezien een sleutelstelling van de eerste orde en het behoeft dan ook §een verwondering te wekken, at men er van Duitsche zijde alles op zet, deze belangrijke stad te tjehouden. De situatie der Duitsche troepen op de Krim blijft ge spannen. De op het schierei land Kertsj gelande Sovjet- Russische strijdkrachten wor den hier als vrij sterk geken merkt, doch aan den anderen kant is ook de Duitsch-Roe- meensche bezetting van de Krim zeer sterk. Sovjet-Rus sische aanvallen op het schier eiland zijn hoofdzakelijk te verwachten bij Kertsj en bij Perekop. De landengte van Perekóp is voor de verdediging uiterst gunstig. Landingen op andere punten van de Krim verwacht men van Duir.sche zijde nauwelijks, daar men de Sovjet-Russische Zwarte Zee- vloot nauwelijks sterk genoeg acht voor het ondersteunen ier landingsoperaties. aagjeaenandsche Vrijwilligers b'ü de D ert^s commandant bij het geweerappèl. iarWUligers ziin waardeering. litsche Oorlogsmarine. De inspectie. Hij is tevreden en betuigt den Vrij- Andres-Stapl-Pax m. Sforza 'wenscht aftreden van koning Victor Emanuel. De Britsche radio publiceert een interview met den leider der Italiaansche emigratie, graaf Carlo Sforza. Sforza verklaarde besloten te hebben slechts deel te nemen aan het kabinet van Badoglio onder voorwaarde, dat de koning en de kroonprins zouden aftre den. Badoglio noemde hij een „idealen regent voor Italië". Óp dit oogenblik reed de auto van den koning langs het huis van den op het oogenblik zie ken Sforza en het leek alsof koorts eenige graden steeg. 'Badoglio zeide daarop „Het bezoek van een onbelangr ijken koning is van geenerlei" be lang". OOK DE BENEDEN-DNJEPR VERDEDIGINGSLINIE GEWORDEN. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Nadat de herovering van Melitopol, een der belangrijk ste bolwerken der Duitsche verdedigingslinie,, die den toe gang tot de Nogaische steppe afsloot, een feit was, kon men verwachten, dat de Duitsehers zich wegens het ontbreken van natuurlijke verdedigingsmoge lijkheden in het vlakke steppe gebied al vechtend terug zou den trekken tot daar, waar het terrein betere kansen op een succesvolle verdediging biedt. Uit de formuleering van het weermachtsbericht, dat van vijandelijke aanvallen op de bruggenhoofden aan den be- neden-Dnjepr spreekt, blijkt, dat deze rivier thans óok in haar benedenloop verdedi gingslinie geworden is. De Krim, die aldus afgesneden is, wordt thans aan de Noordzijde afgesloten door een sterke, diep geëchelonneerde verdedi gingslinie, waarop alle Sovjet- Russische aanvallen tot dus ver zijn gestuit, ZEESLAG BIJ HET EILAND BOUGAINVILLE. In een communiqué over de zware gevechten, die sedert 31 October geleverd worden in het gebied van de Salomons eilanden, deelt het Japansche hoofdkwartier o.m. mede: Sedert de landing op het eiland Mono hebben de Japan sche strijdkrachten de bewe gingen van den vijand steeds ten scherpste waargenomen. In de wateren ten Zuiden van New-Georgia werden sterke convcoien van den tegenstan der ontdekt. Eenheden van het Japansche marine luchtwapen vielen voortdurend deze con- vooien aan en brachten hun zeer zware verliezen toe. Ter stond in den grond geboord werden daarbij 3 groote trans portschepen, 1 klein transport schip, 2 kruisers, 1 torpedo- bootjager en ruim 40 landings- booten. In luchtgevechten zijn bovendien tien vliegtuigen neergeschoten. De tegenstander legde Maan dagochtend op het eiland Bou gainville landingen ten uitvoer. Landtroepen zijn bezig met de vernietiging van deze vijande lijke eenheden. Om deze lan dingen te steunen hebben vij andelijke lucteenheden tegelij kertijd aanvallen ondernomen op Japansche stellingen op de eilanden Nieuw-Brittannië en Bougainville. Zij werden ech ter door Japansche luchteska ders teruggeslagen. Gedurende de laatste dagen heeft de te- genstandèr met ongeveer 250 machines Raboul aangevallen. In felle Luchtgevechten verloor hij daarbij in totaal 201 ma chines. Aan Japansche zijde gingen 15 vliegtuigen verlo ren, deels doordat zij zie op hun doel stortten. Op 2 No vember heeft een uit 135 vliegtuigen bestaande vijande lijke eenheid Buka ten Noor den van Bougainville aange vallen. De tegenstander ver loor hierbij 39 machines tegen over eig enverliezen van 15 toestellen. In den nacht van 1 November is het in de wateren van het eiland Bougainville gekomen tot een zeeslag met sterke vijandelijke eenheden, die vooral bestonden uit krui sers en torpedobootjagers. Tot zinken gebracht wérden daar bij 3 kruisers en 2 torpedo bootjagers. Bovendien werden verscheidene andere kruisers torpedobootjagers zeer zwaar beschadigd. Aan Japansche zijde ging 1 torpedobootjager verloren, terwijl 1 kruiser licht beschadigd is. Deze zeeslag zal in het vervolg den naam dragen „Zeeslag bij het eiland Bougainville", DE TAAK VAN DE NAT. SOC. VROJWEN- ORGANISAT1E. (Van onzen Haagschen correspondent) Op de dagelijksche perscon ferentie heeft mevrouw Cou- zy, presidente der Nat. Soc. Vrouwenorganisatie, de N.S.V. O., gesproken over de taak en het werk dezer organisatie. Mevrouw Couzy wees er op dat deze taak ten nauwste sa menhangt met de plaats die de vrouw in de gemeenschap inneemt. De vrouw moet als een goede moeder in het volk komen te staan. Dat wil niet zeggen dat de N.S.V.O. de vrouw wil opsluiten tusschen vier muren en haar taaie uit sluitend beperken tot eten ko ken, kinderverzorging enz. Men moet die plaats in den ruimsten zin opvatten. In den laatssten tijd is veel van den glans van het moe derschap verloren gegaan, de ze glans moet haar terugge geven worden. Er Kijn er thans velen die met tegenzin haar taaie vervullen en zich zien als de slaaf van het gezin. Het is een feit dat de huis- vrouw tegenwoordig tweemaal zooveel tijd voor de uitvoering van haar taak noodig heeft dan vroeger. De N.S.V.O. wil het Nederlandsche volk goede vrouwen en goede moeders ge ven. Haar omvangrijke taak heeft de N.S.V.O. in 9 verschillende afdeelin- gen ondergebracht. Hen der belang rijkste la de afdeeling moederdienst. Het is een dienst aan de moeder om de vrouwen en Jonge meisjes datgene te leeren wat zij noodig hebben om goede moeders te worden. Er zijn verschillende moederscholen in ons land en er zijn reizende cursusseri opgericht. Dit behelst o.a. zieken verpleging, In huls, verbandleer, zul- gelingenverzorging, verstellen, koken, opvoedkunde en handenarbeid. Een andere belangrijke afdeeling Is de volks- en gezinshouding. Deze voor ziet in een groote behoefte, daar zij voorgaat in voeding en kleedingvraag- stukken. Dan is er de afdeeling hulp en bijstand. Men wil de zorg tot het geheele Nederlandsche volk uitstrek ken. Het is dan ook een dienen van ons volk. Hierbij heeft men een be roep gedaan op de Meta's, meisje» van 18-25 Jaar. Men heeft een af deeling „pullen" voor kinderen van 6-10 Jaar, die opgevoed worden in tucht -.en discipline en gymnastiek en sportonderricht krijgen. Het Is de lief de voor het volk, welke de N.S.V.O. aan haar taak heeft gezet. Moordaanslag te Oud-Avereest Te Oud-Avereest is een moordaanslag gepleegd op den 58-jarigen alleenwonenden we duwnaar H. Bouwhuis. Toen de man des avonds zijn boer derijtje genaderd was, werd hij door een onbekende met een bijl neergeslagen en ernstig aan het hoofd gewond. Roof schijnt hier de aanleiding te zijn geweest, daar bekend was, dat de man zijn geheele heb ben en houden brj zich droeg. Werp geen „scherp" tusschen de aardappelschillen. In tegenstelling tot in omloop zijnde geruchten wordt gemeld, dat de bekende internationale financier graaf Volpi, de Intiemste zakenvriend van den vroegeren minister van buï- tenlandsche zaken Graaf Ciano, een der rijkste mannen van Italië en tot dusver president van de groote Ita liaansche scheepvaartmaatschappijen, nog altijd in arrest is. Als gevolg van zijn slechten gezondheidstoestand is Graaf Volpl voorloopig onder stren ge contrdle van de politie In een zie kenhuis opgenomen. Naar radio Rome heeft mede gedeeld is In Istrlë op het terrein van een bauxiet-mijn een massagraf ontdekt, dat de lijken van 23 perso nen bevatte. Deze menschen zijn door schoten, op zeer korten afstand afge vuurd, gedood. De lijken werden voor "iet grootste .deel geïdentificeerd als inwoners van een plaatsje in de na bijheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1