En wat heeft men dartoe te doen? Het schünt, dat velen ntet weten, waarop men bh bevalling recht kan doen gelden en nog minder schttnt men er van op de hoogte te zijn, welke formaliteiten men moet ver vullen om ln het bezit van het be geerde te komen. Uit de practijk blijkt, dat enkelen hun Informaties elders gaan Inwin nen dan daar, waar men toch in de eerste plaats dient heen te gaan: het distributiekantoor. Teneinde ieder nog eens een dui delijk overzicht te geven omtrent de handelingen, welke men heeft te ver richten, volgt hieronder een korte Uiteenzetting. Hieronder volgen de rantsoenen enz. welke thans kunnen worden ver strekt. Extra-voeding. Een aanstaande moeder heeft recht om gedurende de (vermoedelijk) laat ste 26 weken van haar zwangerschap extra-voeding te ontvangen, terwijl de moeder nog gedurende de eerste 6 weken na de bevalling extra-voeding ontvangt. In totaal verstrekt de dls- tributiedlenst dus gedurende 32 weken extra-voeding en wei in perioden van vier maal acht weken. De aanvraag daartoe moet verge zeld gaan van een attest van den behandelenden geneesheer of vroed vrouw, waaruit blijkt, dat de aan vraagster in de (vermoedelijk) laatste 26 weken van bar zwangerschap is. Dit attest dient verder voor alle extra-verstrekkingen, zooals voor tex tiel, zeep, enz. Het verdient aanbe veling, dat de geneesheer of vroed vrouw op dit attest, indien zulks het geval Is, vermeldt, dat de te ver wachten bevalling een eerste baby be treu. Voedt de moeder haar baby zelf, dan kan zij in aansluiting op de haar verstrekte extra-voeding, dus te beginnen 6 weken na de bevalling, nog gedurende 33 weken in het ge not zijn van extra-voedingsmiddelen. Daartoe is noodig, dat zij deze aan vraagt onder overlegging van een doktersverklaring (een z.g. recepten- briefje is voldoende), waaruit blijkt dat zjj haar kind zelf voedt. Een verklaring van een vroedvrouw is in dit geval niet voldoende. Ook dit geval worden de extra-rantsoe nen voor 8 weken uitgereikt onder voorwaarde, dat voor elke nieuwe uitreiking opnieuw een als boven be doelde doktersverklaring wordt over gelegd. Wat de grootte van de extra-rant soenen betreft kan worden medege deeld, dat a,s. moeders, jonge en zoogende moeders kunnen kiezen uit 3 groepen van levensmiddelen. De ambtenaren op het distributiekantoor geven bij de aanvraag gelegenheid tot deze keuze. Elke acht weken kan men opnieuw uit deze drie groe pen een keuze doen. Combinaties bin nen dezen termijn zfln niet toege staan. Bij opname in een ziekenhuis wor den de verstrekkingen onderbroken. Na ontslag uit het ziekenhuis kan men weer in aanmerking komen voor extra-voeding, evenwel gaan de ter mijnen door, zoodat men de verstre ken termijnen niet z.g. kan inhalen. Bovenstaande regelingen gelden eveneens voor vrouwen, die In de z.g. zelf verzorgingsregeling vallen. Bij het afhalen van de bescheiden voor extra—voeding, welke men on middellijk bij de aanvraag in ontvangst kan nemen, dient men bij zich te hebben 1. distributiestamkaart met lnleg- De vriie middag voor huispersoneel. Ter beantwoording van de vraag wie krachtens het besluit van den secretaris-generaal van sociale zaken waarbij een vrijen middag voor buis- personeel verplicht wordt gesteld, als huisbediende worden aangemerkt, kan worden meegedeeld, dat als zoodanig worden beschouwd alle personen, die in particulieren dienst werkzaam zijn voor het verrichten van huishoude lijke of persoonlijke diensten, voor zoover zij behooren tot een of meer der volgend© groepen: a. dienst-, kamer- en keuken-, kin- der- en linnenmeisjes. Juffrouwen van gezelschap, huishoudsters .huisnaai sters, huismeesteressen, hulpen ln de huishouding en werksters; b. particuliere chauffeurs en koet siers, huisknechten, huismeester, koks, livreibedienden en tuinbedienden; c. huishoudelijk-, keuken-, schoon maak- en cantinepersoneel, werk- ,am in Inrichtingen; d. concierges, huisbewaarders, por tiers, stokers van centrale verwar mingen en dergelijke personen, die belast zijn met de verzorging van huishoudelijke aangelegenheden of met bewaking, met uitzondering van nacht- en dagwakers ia geregelden dienst; e. werksters en ander schoonmaak personeel bij schoonmaakonderoemin- gen; f. personen, werkzaam i kamerverhuurbedrijven g. gezins- en huisverzorgsters, uit gezonden door sociale instellingen. Personen, die hun werkzaamheden bui ten dienstbetrekking verrichten, worden voor de toepassing van het onder- wcrpeltfke besluit geacht in dienst te zijn van dengene, te wiens behoeve de werkzaamheden strekken. De zorg voor de naleving van deze bepalingen is den werkgever als een verplichting opgelegd, terwijl over treding met een geldboete kan wor den bestraft. Wanneer bij het districtshoofd der arbeidsinspectie de overtuiging be staat, dat door een werkgever de voorgeschreven vrije middag niet wordt verleend, dan kan hij bepalen, dat de werkgever verplicht is om op een zoo noodig voor lederen werk gever afzonderlijk aan te wijzen mid. dag wekelijks vrijaf te geven. is U geboren tusschen i en 8 November? Uw geluk is U Vinden MS3W aan bel water, uw ge- B. -Aw luksgetal is 9. Bijge- loof? Och, eigenlijk BmÉmI ichuilf hef geluk van een vrouw feeds in een jonge, gezonde, mooie teint. Daarvoor is vita mine P noodig. Behandel uw gelaat daarom dagelijks met DOBBELMAN's Castella crèmes, die.2ulk een rijkdom eao vita mine F bevatten. VITAMINEN f %CREMES HM Ambtenaren van den C. C. D. te Goor hebben een vrachtauto aangehouden, waar in circa 4000 eieren clande stien werden vervoerd. Men kwam daardoor op het spoor van een uitgebreiden zwarten handel in deze kippenproduc- ten. De eieren werden met groote winst in de groote ste den afgezet. Op deze wijze moeten minstens 40.000 eieren zijn verhandeld. Door de duisternis misleid is de heer J. H., te Dieren per rijwiel in het Apel- doornsch-Dierensche kanaal gereden en verdronken. vel van de moeder, benevens de dok tersverklaring (alleen voor den eer sten keer); 2. persoonsbewijs en doktersverkla ring, als de moeder het kind zelf voedt 3. een schriftelijke machtiging van de moeder, als men in de plaats van haar de bescheiden als gemachtigde afhaalt. Deze bepaling geldt eveneens, als de echtgenoot de bescheiden af haalt (Wordt vervolgd) NIEUWE REGELING VOOR KRAAMGELDUITKEERING. Bij besluit van de secretaris sen-generaal van de departe menten van sociale zaken en financiën is de regeling der ziektewet inzake uitkeering van 55 bij bevalling korte lings aan een ingrijpende her ziening onderworpen. Op grond van de herziene regeling, waaraan terugwerkende kracht is verleend tot 1 November 1942, kunnen thans de volgen de personen voor een kraam geld in aanmerking komen: 1. de verplicht verzekerde vrouw; 2. de echtgenoote van een ver plicht verzekerde; 3. de dochters, stief- en pleegdoch ters van een verplicht verzekerden man, onderscheidenlijk van. een ver plicht verzekerde vrouw 4. do vrouw, wier bevalling plaats vindt binnen 10 weken na het einde van haar verplichte verzekering; 5. de echtgenoote, wier bevalling plaats vindt binnen een maand, c.q. binnen 8 dagen na het einde van de verplichte verzekering van baar man; 6. de dochters, stief- en pleegdoch ters, wier bevalling plaats vindt bin nen een maand, c.q. binnen 8 dagen na het einde van de verplichte ver zekering van baar vader, stief- of! pleegvader of van haar moeder, stief- of pleegmoeder; 7. de weduwe, wier bevalling plaats vindt binnen een maand na het over lijden van haar verplicht verzekerden echtgenoot; 8. de dochters, stief- en pleegdoch ters, wier bevalling plaats vindt bin nen een maand na het overlijden van haar verplicht verzekerden vader, stief- of pleegvader of van haar ver plicht verzekerde moeder, stief- of pleegmoeder; 9. de vrijwillig verzekerde vtouw, die bij het einde van haar verplichte ver zekering zwanger was. Voorts kwam o.m. een her ziening tot stand van de be staande regeling voor de toe kenning van bevallingsgeld ten behoeve van personen met een loon van niet meer dan 3000,die buiten de ziek tewet zijn gehouden, omdat voor hen een bijzondere zie kengeldregeling gold. Voor de ze belangrijke categorie, voor namelijk bestaande uit ambte naren en arbeidscontractanten in overheidsdienst, is de toe stand belangrijk verbeterd. Ingevolge de nieuwe regeling war aan eveneens terugwerkende kracht Is verleend tot 1 November 1942, kun nen namelijk, wat deze groepen be treft, de volgende personen voor kraamgeld in aanmerking komen: 1. de vrouwelijke arbeider; 2. de onder 1 bedoelde vrouw in dien haar bevalling plaats vindt bin nen een maand na het einde van baar dienstbetrekking; 3. de echtgenoote van een manne kken arbeider; 4. de echtgenoote bedoeld onder 3, indien haar bevalling plaats vindt binnen een maand na het einde van de dienstbetrekking van haar man; 5. de dochters, stief- of pleegdoch ters van een mannekken of vrouwe lijke arbeider; 6. de weduwe van een mannekken arbeider, indien haar bevalling plaats vindt binnen een maand na het over lijden van haar echtgenoot; 7. de dochters, stief- of pleeg dochters van een mannekken of vrouwelijke arbeider, indlfen haar be- VLISSINGEN R.K. Zieken- en Ondersteuningsfonds. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag haar dr i erna ande lij ksche vergadering. Bij de opening herdacht de heer F. Schets een tweetal leden die door een ongeval om het leven kwamen, n.l. do heeren P. J. van Dierendonck en J. Lei dekkers. Nadat de waarn. voorzitter een algemeen overzich had ge geven omtrent den gang van zaken over het 3e kwartaal, bracht de heer M. J. Merk zijn fianincieel verslag over be doeld tijdvak uit, dat werd goedgekeurd. Wegens een vacature en de tijdelijke afwezigheid; van een bestuurslid, werd als commis saris gekozen de heer P. Wanst en tot ijdelijk bestuurs lid de heer A. Staal. GOES Zilveren jubileum. De heer J. Mesu was giste ren 25'jaar als leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool al hier verbonden. Van tal van zijden, van directeur, collega's, commissie van toezicht, leer lingen en oud-leerlingen mocht de jubilaris in den vorm van persoonlijke gelukwenschen, bloemen of een blijvend ge schenk, blijken van waardee ring en medeleven ontvangen. SEROOSKERKE (W.) Advertenties voor de Provin ciale Zeeuwsche Courant wor den aangenomen door den Agent: Mej. C. P. WATTEL, Schoolstraat. Mevr. B. te Ede wilde in een autobus stappen, welke nog niet geheel stil stond. Zij kwam te vallen en sleurde in haar val een 9-jarig meisje, afkomstig uit Putten, mede. Het kind kwam met haar hoofd voor de voorwielen van de autobus terecht, werd overreden en was op slag dood. De Amerlkaansche luchtmacht heeft Haiphong gebombardeerd; 60 personen werden gedood en 75 ge wond. valling plaata vindt binnen een maand na het overlijden van haar vader, stief- of pleegvader, onderscheiden lijk van haar moeder, stief- of pleegmoeder. Voorwaarde voor het kunnen ont vangen van kraamgeld is voor al deze categorien, dat de arbeider het jaar, voorafgaande aan de be valling, op ten minste 156 werkda gen onder een goedgekeurde bijzon dere ziekengeldregeling viel, waardoor htj/zö buiten de ziektewet werd ge houden. Feuilleton DE MAN UIT DE WILDERNIS. 80) door B. REIEN. Opnieuw aarzelde Dekkers, zich afvragend of hij niet het beste deed met te trachten van Dongen telefonisch te be reiken. Maar plotseling kwam Lucy op hem af, dus ging hij haar richting uit. „Jaap Verloren, juffrouw," zei hij, aan zijn pet tikkend. „U hebt me hier laten ko men." Lucy staarde hem aan en het was duidelijk, dat ze bijna niet kon gelooven, dat de man voor haar Dekkers was. „O ja," zei ze tenslotte. .,Weet je nog Jaap, dat ik je beloofd heb, dat je met mij als mecanicien mee mocht, als lk nog ooit eens een langen tocht ging maken? Nou, je kans is er. ik ga met die kist daar naar Borneo. Voel je er voor, mee te gaan „Naar Borneo?" mompelde Dekkers, nog meer verrast; maar Herman Steen mengde zich in het gesprek. De mil- 'lionnair had een grimmige uit drukking op zijn gezicht en de ergerais, die in zijn stem klonk, toonde duidelijk aan, dat hij over zijn zenuwen heen was. „Nou jonge man, neem nu maar gauw een besluit", voeg de hg Dekkers toe. „Juffrouw Steen stond erop jou te waar schuwen, ofschoon ik niet in zie waarom. We willen direct vertrekken, dus beslis een beetje snel. Je zult goed be taald worden beter nog dan je waarschijnlijk denkt, want dit is een bijzondere tocht. Ga Je met ons mee?" „Ja meneer", gaf Dekkers ten antwoord. „Ik zal m'n mo tor even aan <5en kant gooien en een overall l^-enen van een van de lui hier, Dat is zoo ge beurd." Hij draaide zich s*nel om en duwde zijn motor in de rich ting van een der ."hangars. Daar bleef hij staa,n o.m vlug een briefje te schrpverf- dat hij een monteur, die vlakbij een machine stond te repare ren, in de hand duwde. „Zeg eens, vriend, houd je mond tegen iedereen en be zorg dit aan commissaris van Dongen. Je zult er rijkelijk voor beloond worden", zei Dek kers snel. De man keek hem aan, knikte dan en stak den brief in zijn zak. Dan rende de in specteur terug naar de plaats, waar Lucy en haar vader ston den te wachten. Nu eerst merkte hg een derde figuur op, een man, volledig als pi loot uitgerust, die de groote bril al voor zijn oogen had ge schoven. Maar beseffend, dat het heel verstandig was op een dergelijken grootqn tocht een tweeden piloot mee te ne men, lette hij verder niet op dezen man, die zich ondertus- schen bovendien reeds in de machine begaf. Gelukkig had Dekkers veel verstand van motoren, zoodat het hem niet veel moeite kost te, zijn rol goed te spelen. Tot aan het oogenblik van ver trek werkte hij met de man nen van het vliegveld aan de motoren, om dan zijn plaats naast Herman Steen in te ne men. Lucy zat naast den pi loot. De motoren zetten zich in beweging en niet lang daarna verhief de machine zich in de lucht* .CWordt vervolgd.) MIDDELBURG Te duur fruit. De economische dienst der politie heeft zekeren A. P. aangehouden en ingesloten wegens vermoedelijke overtre ding derprijsvoorschriften. Hg zou fruit te duur hebben ge kocht en verkocht. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. Weer fietsendiefstallen. Wederom kwamen twee aan giften binnen, n.l. van M. C. R. en J. t>. Beiden hadden hun rijwiel ergens voor een wo ning neergezet en kwamen na eenigen tijd tot de ontdekking dat hun karretjes waren ver dwenen. Bevordering. De wachtmeester van politie A. Maquelin alhier, is bevor derd tot opperwachtmeester van politie. Begrafenis C. Wit. Op de algemeene begraaf plaats alhier had gistermiddag de ter aardebestelling plaats van 't stoffelijk overschot van den heer C. Wit, inspecteur van het lager onderwijs in de in spectie Middelburg. Voor deze droeve plechtig heid bestond, vooral uit onder wijskringen, zeer groote be langstelling. Op de begraaf plaats waren o.m. aanwezig de wnd. commissaris der provin cie, mr. P. Dieleman, verschil lende burgemeesters, wethou ders en gemeente-secretarissen van Walchersche gemeenten, tal van notabelen, leden van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, oud-inspec teurs van het l.o., directeuren en leeraren van hoogere onder wijsinstellingen, hoofdonderwij zers, onderwijzers en onderwij zeressen, alsmede oud-onderwij zers en -onderwijzeressen uit zeer vele gemeenten, school artsen en eenige schoolbestu ren. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer P. van Nes, hoofdinspecteur van het l.o. Spr. herdacht met dankbaarheid het werk door den heer Wit in het belang van het onderwijs verricht. Met hart en ziel gaf hij zich aan het werk, dat hem volle levens bevrediging schonk. Spr. herin nerde er aan hoe de overledene alles meedroeg met het onder wijzend personeel. Hij wenschte anderen te bemoedigen, op te beuren. In zgn jonge jaren was dit reeds zoo. Inspecteur Rienks had spr. gezegd den heer .Vit gekend te hebben als een der beste onderwijsmannen van ons land. Jarenlang heeft hij zijn taak vervuld, zooals bijna nie mand dat doet. Dat het onder wijs door de tijdsomstandighe den voor zoo groote moeilijkhe den is komen te staan, deed den heer Wit veel leed. Spr. wees er op dat de heer Wit met voor zichzelf, maar geheel voor anderen leefde. Al zijn we uiterst droevig aan dit graf en zullen we hem noode missen, wij zijn dankbaar, aldus spr., dat God ons den heer Wit ge geven heeft. Door zijn werken heeft hg anderen den weg ge wezen, dien ze hebben te gaan. Vervolgens sprak de heer Küeiwegt, namens het bestuur en de directie van de Kweek school op den Klokkenberg, woorden van waardeering voor het werk van den heer Wit. Diepe dankbaarheid gaat uit naar dezen oud-leerling, -leeraar en vriend van den Klokkenberg. De overledene was een geboren docent, hulp vaardig, scherp van geest, nooit spottend of hoonend. Al tijd stond hij klaar om steun te geven. Tenslotte sprak spr. een persoonlijk woord. Eiken dag zullen wij God dankbaar zijn, aldus spr., dat Hij dezen gaven man op onzen weg heeft gebracht. Ds. R. Blommaert heeft daarna eenige woorden van troo9t gesproken en er op ge wezen hoe de overledene een steun voor het gezin is ge weest. Nu heeft hij een plaats gevonden in de groote familie jij Christus. Hij was een ge- loovig man en een waar Chris ten. Spr. eindigde met gebed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2