PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zware gerechten in het Zuiden ran het Oosfront. MAANDAG 1 NOVEMBER 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct.f minimum per adver tentie J 2.05. BI) abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, ulenstaanvragen en dienstaanbie dingen 60 cL „Brieven ot adres Bureau v. d. Blad" 10 CL meer. DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG i BLADZIJDEN NUMMER 258 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd teiViissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-00, teL 10 (2 UJnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: JLondenscbe Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admlnlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, teL 2863, na kantoortijd teL 2475; Souburg: Kanaalstraat 45?*tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskens: Dorpsstraat 35. teL 21. Het opperi>evel der Duitsche weermacht deelde Zondag In het Zuiden van het Oos telijke front leverden onze troepen Zaterdag weer zware gevechten. Tussehen de Zee van Azof en den Dnjepr wer den krachtige vijandelijke aanvallen afgeslagen. In de Dnjeprbocht mislukten ten Westen van Saporosje en in het gebied ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk verscheide ne Sovjetaanvallen. Onze te genaanvallen ten Noorden van Kriwoi Eog maken in weerwil van den verbitterden vijande- ljjken tegenstand goede vorde ringen. In het centrum van het Oostelijke front is de aanvals- activiteit van den vijand bij Gomel en ten Westen van Smolensk tijdelijk verminderd. Plaatselijke aanvallen werden afgeslagen. In de genoemde gebieden, vooral echter ten Westen van Kritsjof, werden door eigen tegenaanvallen eenige belangrijke terreinsec toren, die bij de gevechten der voorgaande dagen verloren waren gegaan, heroverd. Ten Zuidwesten van Welikye Loeki leefde de gevechtsactiviteit Zaterdag eenigszins op. In den loop der laatste drie dagen hebben de bolsjewisten aan het Oostelijke front meer dan 400 pantserwagens verlo ren. Bewakingsvaartuigen der marine vielen in de Finsche golf een formatie lichte Sov- jet-vlootstrydkrachten aan. Zij brachten een kanonneerboot en twee torpedomo torbooten tot zinken en beschadigden eenige andere vaartuigen zwaar. In Zuid-Italië ondernamen Britsch-Arnerikaansche strijd krachten krachtige door pant serwagens ondersteunde aan vallen in het gebied tussehen de kust der Tyrrheensche Zee en de Volturno. De gevechten zijn nog in vollen gang. Een Slaatseüjke penetratie ten Toordwesten van Capua werd afgegrendeld. In het Oosten der Middel- landsche Zee vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers een vijande lijk convooi aan; door bom- treffers brachten zij aanzien lijke schade toe aan een krui ser en twee torpedojagers. Bo vendien werd een transport schip van 1500 ton tot zinken gebracht Twee kleine kust vaartuigen der marine schoten in de Egeische Zee binnen 24 uur 4 vijandelijke bommenwer pers neer. De luchtmacht viel Zaterdag afzonderlijke doelen in het ge bied van groot-Londen aan. Duitsche duikbooten hebben in den strijd tegen de vijande lijke zeeverbindingen 6 sche pen met een gezamenlijken in houd van 28.500 ton en een torpedojager tot zinken ge bracht. Drie andere schepen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Bovendien schoten onze duikbooten 6 vij andelijke vliegtuigen, die con- vooien beschermden, neer. Driemogendhedencommissie in het leven geroepen? Naar de New-York Times mededeelt, heeft men op de conferentie te Moskou besloten een driemogendhedencommis sie te Londen op te richten. De Brltsche berichtendinenst meldt uit Washington, dat men daai met zekerheid rekent op een spoedige samenkomst tussehen Roosevelt Stalin. ,,lk wil er wel iets meer van weten I" Dat denken velen, die de oproepen voor de weersportkampen In Dultsch- land in de couranten lezen. Zij willen wel iets meer weten van deze kam pen, waarin Iedere Nederlandsche Jon gen van 1618 Jaar een maand kan doorbrengen. Maar dat is een kleine moeite! Een briefje aan het aanmeldingsbureau voor de weersport kampen, Koningslaan 9, te Utrecht en Je ontvangt gratis een brochure, waarin Je alles over deze kampen kunt lezen. Fritz Emde/Stapt/Pax m Landing op eiland der Salomonsgroep. Parachutisten hebben vol gens een mededeeling van het feallieerde hoofdkwartier ir en Pacific, een landing uit gevoerd op het eiland Chai- seul, in het Noorden van de Salomonsgroep. Convooien by Gibraltar. Uit Algeciras wordt ge meld, dat Donderdag in de straat van Gibraltar drie con vooien zyn aangekomen, waar van het grootste uit den At- lantischen Oceaan kwam, het tweede, dat ongeveer 100 schepen omvatte, uit de Mid- dellandsche Zee arriveerde, terwijl het derde uit Gibraltar vertrok. Vrydag is een convooi met 19 troepentransportsche pen van middelbare grootte naar de Middellandsche Zee gevaren. Doodvonnissen tegen Mussolini's vroegere medewerkers verwacht. In welingelichte fascistische kringen verwacht men, dat ten minste zes tot acht leden van den grooten fascistischen raad, die tegen Mussolini hebben ge stemd en eenige honderden fas cisten uit de provincie, op grond van de besluiten, welke de mi nisterraad onder voorzitter schap van Mussolini in den loop der vorige week heeft geno men, ter dood zullen worden veroordeeld, meldt de N.R.C. De eersten, die hiervoor in aanmerking komen, zoo ver klaart men te Rome, zijn Gran- di, Ciano en Bottai. Men is van meening, dat ook de ex-minis ter van binnenlandsche zaken Albini, de Berlijnsche ambas sadeur Alfieri en de quadrum- vir De Vecchi zich moeilijk aan het doodvonnis zullen kunnen onttrekken. Al deze personen worden ervan beschuldigd, hun machtspositie te hebben willen versterken door tegen Musso lini te stemmen. Wat de provincies aangaat, zoo schat men in deze kringen, dat in de 68 Italiaansche pro vincies waarover Mussolini zeggenschap heeft, eenige hon derden fascisten wegens hun verraderlijke houding ter dood zullen worden gebracht. Graaf Ciano. In de Italiaansche bladen wordt ook graaf Ciano als een verrader des -vaderlands ge brandmerkt, meldt de N.R.C. Dit bevestigt de breuk tus sehen Mussolini en zijn schoon zoon. Volgens de Lavoro Fas- cista heeft Ciano, door in den grooten fascistischen raad te gen Mussolini te stemmen, het nationale vertrouwen geschokt. Het blad rekent Ciano tot het slag fascisten als Bottai en graaf Volpi, die verraad pleeg den met het doel een hoogere positie te kunnen bekleeden. Kunst en kunstnijverheidswerk van Duitsche soldaten. Onder den titel „Soldaten am Atlantikwall zeigen ihr Freizeitschaffen" is te 's-Gra- venhage een tentoonstelling in gericht, die door den Rijkscom missaris is geopend. Het bijeengebrachte werk is voornamelijk door leeken ver richt, terwijl slechts een gering aantal onder de wapenen zijnde beroepskunstenaars heeft bij gedragen. Rijkscommissaris Seyss-In- quart gaf uiting aan zijn ge voelens van groote erkentelijk heid jegens de mannen die in dit vijfde oorlogsjaar blijk heb ben gegeven van hun kunstzin en werklust, doch bovenal van hun wil om zooveel schoons tot stand te brengen. Het woord „Atlantikwall" moet, voor wat deze tentoon stelling betreft, in zeer beperk ten zin worden opgevat, want De strijd tegen de benden op de ongeveer 500 werken van den Balkan. 1 In het Balkangebied hebben de Duitsche troepen in het ka der van hun voortschrijdende zuiveringsactie op 27 October ten Noorden van Fiume de tij delijk door de benden bezette plaatsen Cerkniza en Cabar ingenomen en het terrein van den vijand gezuiverd. In het Dalmatrjnsche kustgebied wer den bendegroepen, die zich op eenige eilanden genesteld hadden, vernietigd. Bij aanval len uit het binnenland op de kust werden talrijke aan be langrijke wegen gelegen plaat sen bezet. In Noord-Grieken land gelukte het een tijdelijk door bandieten beheerschten ravitailleeringsweg, met ver nietiging van verscheidene sterke bendegroepen, strijdend te bevrijden. Verdere zuive ringsacties tegen plunderende bandieten in het duiden des lands zijn ter hand genomen. kunst en kunstnijverheid, die hier uit een nog veel grooteren voorraad zijn bijeengebracht, zijn uitsluitend door soldaten in het bezette Nederlandsche ge bied vervaardigd. De schilderkunst is ruim vertegenwoordigd, doch daar nevens valt allerlei arbeid en dit alles uit vrije uren op het gebied van plastiek, houtbewerking, foto- en andere grafische kunst, caricatuur enz. te bewonderen. Woensdagochtend zijn de Ja- pansche schepen „Kamo Maroe" en de „Foeji Maroe" In de Oostchlnee- sche zee door een vijandelijke duik boot getorpeeedrd. De „Kamo Maroe" liep schade op en de „Foeji Maroe" gezonken. Tien leden der beman ning zijn omgekomen of gewond. Een twintigtal wordt vermist, zoo meldt het Japansche ministerie van verkeer. In verschillende steden en dor pen In Italië Is de 21ste verjaardag van den marsch naar Rome herdacht. Moord te 's Heer Abtskerke. Op bejaarden man. Zondagavond is de ruim 70- jarige A. Constant onder 's Heer Abtskerke het slacht offer geworden van een moord. Degene die den .moord ont dekte, kreeg het vermoeden dat de dader in de richting van Goes was ontkomen. Hrj kon een vaag signalement op geven, waarop politie en ma rechaussee onmiddellijk een onderzoek instelden en daartoe de geheele omgeving afzetten. Het gelukte de politie den té" Goes wonende J. V. aan te houden, die aan de Goesche politie bekende de dader te zijn. Hij is later naar 's Heer Arendskerke overgebracht, waar de justitie de zaak nu verdej- onderzoekt. Nader vernemen wij dat het slachtoffer genoemden V. bij zijn huishoudster aantrof. V. heeft daarop den bejaarden man met een kapmes neerge slagen en hem vervolgens met een mes in den hals gestoken. De huishoudster waarschuwde daarop den in de nabijheid wonenden Westeinde, die de politie van een en ander in ken nis stelde. Geen rouwbeklag in telegrammen. Ter aanvulling van het be richt omtrent het verbod van telegrafische gelukwenschen, wordt medegedeeld, dat ook betuigingen van rouwbeklag niet meer in particuliere tele grammen zijn toegelaten. Telegrammen per telefoon. Van 1 Nov. a.s. af zal in ge val van telefonische aanbie ding van een telegram niet da- worden overgegaan, maar delijk tot opneming van den inhoud worden overgegaan, maar eerst dan, indien brj tele fonische navraag is gebleken, dat het telegram inderdaad door het opgegeven telefoon nummer is aangeboden. Voorts zal het opgeven van telegrammen uit een openbare spreekgelegenheid alleen nog kunnen geschieden, indien het mogelijk is de telegramkosten vooraf, door middel van een incasseerapparaat, te voldoen. Mussert in (Seleen. De groep Geleen der N.S.B. heeft Zondagmorgen het 10- jarig bestaan herdacht. Het hoogtepunt werd gevormd door het Dezoek van den leider, die in zijn rede den zwaren strijd memoreerde, welken de bewe ging in het verleden heeft moe ten voeren. Van minder betee- kenis is hoe lang de oorlog zal duren dan wel wie hem wint. Er zijn slechts twee mogelijk heden: of het communisme of het nationaal-socialisme. Een tusschenweg bestaat er niet. Ingaande op de bezetting van Nederland, zei de leider, dat deze bezetting ons een lot als Italië heeft bespaard. Ons volk heeft zijn toekomst in eigen handen. De regeering heeft besloten, zoo meldt de zender van de fascistische republikelnsche regeering, om de be zittingen van ex-konlng Victor Ema nuel wegens het door hem gepleegde hoogverraad zonder schadeloosstelling te onteigenen. De 56-Jarlge bankdirecteur Max Mlethe uit Hindenburg Is ter dood gebracht, omdat hU als leider van een bedrijf, zich In verraderlijken onder- ijnenden zin heeft uitgelaten, meldt de N.R.C. - NabU Portalier (Fr.) Is een autobus, welke de dienst In de Jura onderhoudt, In een 80 m diepen af grond gestort. Tien reizigers, onder wie twee vrouwen, zijn hierbij om het leven gekomen. De staking In het steenkolenge- bled van Alabama (Ver. Staten) heeft zich uitgebreid; 45.000 mijn werkers zijn In staking, terwijl 20.000 arbeiders voornemens zijn hun voor beeld te volgen. BON „696" INLEVEREN VOOR VETTE KAAS. Sedert 9 Augustus van het vorige jaar is het kaasrant- soen ongewijzigd gebleven* Thans plaatst de dalende pro ductie van kaas het rijksbu reau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd evenwel voor de noodzaak, een verla- ing van het rantsoen aan te ondigen, mede doordat het niet mogelijk is geweest tot voldoende voorraadvorming voor den winter te komen. Met ingang van de eerstvoL- ;ende veertiendaagsche distri- lutieperiode wordt het kaas rantsoen van 150 gr. verlaagd tot 100 gr. per veertien dagen. Er zal naar worden gestreefd deze verlaging van trjdelijkeu aard te doen zijn. Gedurende de periode var» 31 Oct. t.m. 13 Nov. is bon „algemeen 692" voor het koo- pen van 100 gr. kaas aange wezen. Het ligt verder in de bedoe ling, voortaan een afzonderlij ken bon voor vette, d.i. voor namelijk 40-j- kaas, aan te wijzen om een rechtvaardige verdeeling van de beschikbare vette kaas te bereiken. Gedurende de periode van 14 Nov. tot en met 27 Nov. zal derhalve een bon worden aangewezen, waarop uitslui tend 100 gr. volvette kaas, 40-j-, Limburgsche of Her- vesche kaas verkrijgbaar is. Ten einde den winkelier iö staat te stellen vette soorten kaas tijdig af te leveren, moet men in het tijdvak van Zater dag 30 Oct. tot en met Woens dag 3 November bon „Alge meen 696" van te voren inle veren bij den detaillist. Op bon „Algemeen 692" mogea ook de vette soorten kaas worden af geleverd voor zoover de handelaac hiertoe In staat is, doch uiteraard niet de vette kaas die hö op de la- geleverde bonnen „Algemeen 696'* ontvangt. Op de rantsoenbonnen van nieuw model, die van 1 Nov. af worded uitgegeven, Is van 14 t.m. 27 Nor* eveneens uitsluitend volvette kaas* 40-j- kaas, Limburgsche kaas of Her- vesche kaas verkrijgbaar. Voor de oude rantsoenbennen, dia na 27 Nov. a.s. niet meer geldig zullen z|jn, geldt deze bepaling niet. De winkelier dient hierop, al naar gelang zijn voorraad is, de vette soorten of 20-f of magere kaas af te leveren. Distributie van Rona. By beschikking van den se cretaris-generaal van het de partement van landbouw en' visschery is Rona-caramelpoe- der aangewezen als distnbu- tiegoed in den zin van art. van de distributiewet. De verzorging van kinderen., van leden der Duitsche weermacht. In het Verordeningenblad ia opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor. het bezette Nederlandsche ge bied, waarin is bepaald, dat de verordening van den Führer; betreffende de verzorging van kinderen van leden van de Duitsche weermacht in de be zette gebieden en op grond daarvan gegeven uitvoerings verordeningen, van overeen komstige toepassing zijn op de kinderen van in Nederland ge legerde Rijksduitschers in de Waffen-SS en de Duitsche po litie. In het komende winterseizoen or ganiseert de rükstuinbouwvoorllch- tingsdlenst, on samenwerking met het algemeen verbond van Volkstulnders- vereeniglngen In Nederland, weder, cursussen ter voorlichting van da volkstuinders. De onderwerpen welke behandeld zullen worden *ün o.m.: grondbe werking, grondverbetering, bemesting* de Juiste keuze van gewassen, do goede manier van zaaien en ziekte bestrijding. Het Brazlllaansche stoomschip „Campos", 4663 brt., Ie tusscherf Santos en Sebastlao In den grond geboord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1