Klaroen \KKERTJES DE REGELING VOOR ZELFVERZORGERS. NIEUW SEIZOEN BEGINT OP 31 OCTOBER. Op 31 October a.s. begint het nieuwe zelfverzorgingsseizoen. De nieuwe regeling is, wat be treft de rantsoenen en de ver- eisehten, waaraan men moet voldoen om zelfverzorger te worden,' gelijk aan die, welke gedurende het vorige seizoen gold. Ten aanzien van de admini stratie zijn echter eenige wijzi gingen aangebracht. De plaat selijke bureauhouders van den provincialen voedselcommissa- ris reiken dit seizoen zegel- kaarten uit, en wel één zegel- kaart per gezin voor ieder ar tikel, waarvoor het gezin zelf verzorger is. Deze zegelkaarten worden in een omslag uitge reikt, waarop de gegevens ge deeltelijk door de plaatselijke bureaunouders en gedeeltelijk door den distributiedienst wor den ingevuld. Men moet de kaarten in den omslag zorg vuldig bewaren, daar deze aan het einde van het seizoen we derom ingeleverd moeten wor den. Bij de uitreiking van bon kaarten ontvangen zelfverzor- gers voor boter een zg. „aan koopvergunning", welke zij moeten inleveren bij de fabriek waar zg hun boter betrekken. Regeling voor landarbeiders. Vaste landarbeiders in dienst van melkveehouders en land arbeiders in dienst van aard appeltelers zijn verplicht om voor zich en hun gezin hun melk of aardappelen te betrek ken van hun werkgever. Zij ontvangen Vz liter melk per; dag en 7 Yz hg aardappelen per week.s Bijzondere arbeid. Volgens de nieuwe regeling kunnen zelf verzorgers voor één product, alsmede landarbeiders, die melk of aardappelen van hun werkgever betrekken, wan neer zij bijzonderen arbeid ver richten, in aanmerking komen voor toeslagkaarten voor bn- zonderen arbeid, op dezelfde wijze, als wanneer zg geen zelf- verzorgers waren. Geen toeslagkaarten voor bijzonderen arbeid ontvangen: Zelfverzorgers voor meer dan één productlandarbeiders, die melk en aardappelen van him werkgever betrekken en landarbeiders die melk of aard appelen van hun werkgever betrekken en tevens zelfver zorger zijn. Voorts wordt geen onder scheid meer gemaakt tusschen zelfverzorgers met meer dan één ha en zelfverzorgers met minder dan één ha cultuur grond. Voorts kunnen ook landarbeiders, die een telers- premie ontvangen, evenals te ler, in aanmerking komen voor toeslagkaarten. Zelfverzorging van melk. Ieder, die één of meer melk koeien, dan wel tenminste twee geiten houdt, is verplicht aan de zelfverzorging voor melk deel te nemen. A-s. en jonge moeders. Tot zelfverzorgingsgezinnen behoorende a.s. en jonge moe ders ontvangen geen rantsoen bonnen voor melk meer. In E laats daarvan reikt de distri- utiedienst hun een verklaring uit, welke het aantal rantsoe nen melk vermeldt, hetwelk zij boven de hoeveelheid, welke zij krachtens de zelfverzorgingsre- feling ontvangen, uit de pro- uctie van hun eigen vee> of van het vee van hun werkgever mogen betrekken. Veranderingen. Alle blijvende veranderingen in het gezin van een zelfver zorger, b.v. geboorte, overlij den, vertrek naar het buiten land, verhuizing, moeten aan den plaatselijken bureauhouder worden opgegeven onder over legging van de zegelkaarten in omslag. Deze teekent ook op de zegelkaarten aan, of de zelf verzorger tengevolge van droog staan e.d. van het vee, of ten gevolge van de omstandigheid, dat hg tijdelijk niet over aard appelen beschikt, in aanmer king komt voor rantsoenbon nen voor melk of aardappelen. Veranderingen van tijdelijken aard kunnen door den distribu tiedienst op den omslag en de zegelkaarten worden vermeld. Dit geldt dus b.v. bij opneming in een ziekenhuis. Noord-Brabant proeft... en kiest NIEMEIJER'S KOFFIESURROGAAl Tón *2*5' ALTIJD VERPAKT 1 Elk „AKKERTJE" «fcKKfc'Vucr)» is verpakt in een cartonnen doosje, ■zooals hiernaast afgebeeld wordt DeNecfer/andsch^ BELANGRIJK TREFFEN IN MIDDELBURG. R.B.C.Vlissingen; GoesDoskoj MiddelburgDe Zeeuwen. De leiders ontvangen Vlissingen en gezien de prestaties fn de laatste wedstrijden, zullen de beide punten wel bij de Oranjehemden blijven. De Roosendalers bleven vorig seizoen thuis ongeslagen en ook deze com petitie zal het niet gemakkelijk val len in Roosendaal puntenwlnst te be halen. GoesDosko kan een over winning voor de Goesenaren worden, al beten de Raaybergbewoners de laatste wedstrijden fel van zich af. Belangrijk is de wedstrijd tusschen Middelburg en De Zeeuwen. De groen- wltten wachten nog steeds op eerste overwinning. Mocht het hun gelukken die Zondag te behalen, dan kunnen zij zich daardoor boven de Vllesingers werken. We betwijfelen echter of het zoover zal komen. WEINIG BELANGRIJKE WEDSTRIJDEN. De Zeeuwen 2Zeelandia: Vlissingen 2—Goes 2; R.C.S^— Middelburg 2. De Zeeuwen-reserves en Zeelandia ontmoeten elkaar reeds voor de tweede maal evenals trouwens de re serves van Vlissingen en Goes. Even- als vorige maal voorzien we weder om een overwinning voor de bezoe kende elftallen. R.C.S. krijgt de groen-wltten te gast en oppassen blijft de boodschap. Tot heden deden de kampioenen geen buitengewoon werk. ZWARE OPGAVE VOOR BIERVLIET EN CLINGE. AardenburgBiervliet; Oostburg Breskens; SluiskilTemeuzen 2; Clings—Axel. Biervliet krijgt het ongetwijfeld buitengewoon mocilUk In den uit wedstrijd tegen Aardenburg. De vo rige ontmoeting werd met het kleinst mogelijke verschil verloren en we n voor Biervliet, dat ze weer het kortste eind zal trekken. Oostburg moet zeker weer een zware nederlaag tegen Breskens Incasseeren. Oost, Zeeuwsch-Vlaanderen zal Sluiskil ook nu wel weer aan hel langste eind trekken, doch of Axel hetzelfde zal doen tegen Cllnge, valt nog te betwijfelen, In Axel werd het voor de thuisclub. Wellicht we ten de Clingenaren thans eer» puntje Ié bemachtigen. VLISSINGEN Afscheid wethouder Edelman. Vrijdagmiddag heeft het ge meentebestuur den heer W. P. Edelman, die in verband met zijn hoogen leeftijd, ontslag had gevraagd als wethouder dezer gemeente, in hotel „Bri tannia" een receptie aangebo den. Van deze gelegenheid om afscheid te nemen van den wethouder van onderwijs, die in de 12 jaren, waarin hij dit ambt bekleedde, zeer verdien stelijk werk heeft verricht, werd een druk gebruik ge maakt. Uiteraard was er met name bijzonder veel belang stelling uit onderwijskringen. Zoo waren o.m. aanwezig de oud-directeur der R.H.B.S., ve le onderwijzers, zoowel van openbare als bijzondere scho len, leden der commissies van toezicht op het M.O. en L.O., besturen van brjz. schoolver- eenigingen en verder vertegen woordigers van verschillende sportvereenigingen. Burgemeester Callenfels, de bijeenkomst presideerende, opende de rij der sprekers. Nadat allen zich van him zetel hadden verheven* herdacht spr. eerst met enkele woorden den dezer dagen overleden in specteur van het l.o. in de in spectie Middelburg, den heer ~I. Wit. Vervolgens richtte spr. zich tot den heer Edel man om hem namens het ge meentebestuur te danken voor het vele, dat hij in het belang der gemeente heeft gedaan. Het spijt spr. persoonlijk zeer, dat de heer Edelman bij zijn reeds enkele maanden geleden genomen besluit ontslag te ne men, blijft. Doch het onderwijs heeft spr. hier in hooge orde aangetroffen, trots de vele moeilijkheden, die zich hierbij voordoen. Dit is het werk van den heer Edelman. Vervolgens sprak de heer A. J. Kruidenier namens de Com missie van Toezicht op het M.O., waarvan de heer Edel man nu automatisch ook als voorzitter aftreedt. Onder aan bieding van bloemen, dankte spr. voor hetgeen de scheiden de in deze commissie heeft verricht. De heer L. Goedbloed, voor zitter van den Ouderraad voor het openbaar l.o., memoreerde de goede samenwerking met den heer Edelman, in het be lang van het openbaar lager onderwijs. Als herinnering bood spr, een leeslamp aan. Namens het openbaar on derwijs in al haar vertakkin gen, sprak de heer A. de Mol waardeerende woorden. „Uw werk was „èf", aldus spr. In een bijzondere bijeenkomst voor het lager onderwijs zal nog een geschenk worden aan geboden. Dezelfde spreker voerde ook nog het woord na mens de commissie tot wering van schoolverzuim. De heer L. v. cL Steen sprak een dankwoord namens de gymnastiek- en sportvereeni gingen en persoonlijk voor de belangstelling, die de heer Edelman steeds voor het vak gymnastiek had, terwijl de heer E. Bouwsma dankte na mens de Commissie van toe zicht op het l.o. Dr. H. de Noo Bzn., oud-di recteur der R.H.B.S., prees de hoedanigheden van den heer Edelman als voorzitter van de Commissie van Toezicht op het M.O. De naam Edelman zal een goede klank behouden, aldus spr. Namens het bijzonder onder wijs sprekende, noemde de heer A, Schout het de ver dienste van wethouder Edel man, dat hij een elkaar vinden van openbaar en bijzonder on derwijs bewerkstelligde. Nadat burgemeester Callen fels nog voorlezing had ge daan van een telegram van den secretaris-generaal van binnenIandsche zaken en een schrijven van den inspecteur voor het nijverheidsonderwijs, sprak de heer Edelman een dankwoord. Op zijn gemoede lijken toon vertelde hij nog. hoe hij tegen wil en danh wethouder van onderwijs werd, terwijl hij meer voelde voor het ambt van wethouder van Korte Predikatie. GELOOF ALS AANHANGSEL Jacob gelooftmaar het is een machteloos geloof. Het is niet werkzaamhet is niet de krachtbron van zijn leven. Het doortrekt niet zijn geheele we zen. Het is niet de gist, die al les doet rijzen. Geloof als aan hangsel, verheven, zeker, maar 't is een los stuk, waar men telkens even instapt, maar dan ook weer uitstapt. Ztilk geloof brengt geen overwinning. Het big ft zonder die wonderlijke kracht, dat stralende, aanste kelijke; het heeft geen werf kracht. Het is geen liefde macht. Het mist dat, wat deze arme wereld juist zoo dringend behoeft. God is daar niet mede tevreden. \God wil méér schen ken. Hij wil heerlijkheid schen- Wie volkomen gelooftstaat los, is vrij. Leven, uitgeleverd aan God, is vrij leven. Vrij van de slavernij aan de zonde. „Gij zijt tot vrijheid geroepen, broedersriep Paulus uit. Jacob zonder geloof is een slaaf van de zonde. Jacob met geloof, dat niet zgn wezen door drenkt, blijft een slaaf. Drie vormen van slavernij komen wij in zijn verdere leven tegen: de hartstocht, de twist, het be zit. Jacob bij de bron in Charan. Men vergelijke met den ouden knecht Eliëzer, hoe deze bij de zelfde bron te werk ging. Hij bad en liet God beslisse/i. Ja cob, die een vrouw gaat zoeken, bidt niet en beslist zelf. Daar komt Rachel aan, uit Labans huis, een schoone vrouw en onmiddellijk is Jacob tot over de oor en verliefd en zegt: die is het. Natuurlijk; Uw wil ge schiedde, zoo bidt hij te gele gener tijd. Maar hier zal hij toch liever zelf beslissen. Zijn leven is slechts in naam dienst aan God, .in werkelijkheid is het dienst aan zichzelf. Zoo vervalt hg in de slavernij van den hartstocht. Menschelijke liefde, Eros, terrein waar Gód spoedig bui ten wordt gehouden. En het wordt: slavernij. Hoe nu? Zulk een leelijk woord voor een zoo schoone zaakWie echter de kern weet bloot te leggen, ziet, hoezeer dit leeljjke woord de werkelijkheid zuiver weer geeft. F. openbare werken. Uit de tot hem gerichte woorden meende spr. te mogen opmaken zijn plicht te hebben gedaan. Na dat spr. ook nog den heer Wit had herdacht, wiens verschei den een schaduw over deze bijeenkomst heeft geworpen, dankte hij alle sprekers en ge vers van geschenken om zich vervolgens nog persoonlijk tot den gemeente-secretaris, den heer Bisschop en zijn mede werkers, wethouder Knoop en burgemeester Callenfels te richten, hen dank zeggend voor de ondervonden medewer king. Nadat de aanwezigen nog eenigen tijd als gast van het gemeentebestuur waren geble ven, hebben velen persoonlijk van den heer Edelman af scheid genomen. De installatie van den nieuwen burgemeester. Bjj de installatie van burge meester Callenfels werd hem namens de groep Vlissingen der beweging door den heer Teunisse, (niet: Janisse zoo als abusievelijk werd gemeld) een foto van den leider aange boden. Predikbeurten. Geref. kerk 9.30 en 3 ds. Smeenk. Evang. Luth. kerk en Doopsgez. gem. 4 da. de Boer en as. Nolte (herd, kerkherv.) ('s morgens geen dienst). Chr. Geref. kerk 9.30 en 3 leesdienst. Ver. v. Vrijz. Herv. (P. Krugerstr.) 10.30 ds. Borgman. Geref. gemeente 9.30 en 2 (Glacisstr.) leesd. Apotheek. Van heden tot en met vol gende week Vrijdag is des avonds en 's nachts en den ge- heelen Zondag de apotheek ge opend van de fa. v. Ocken- burg, Singelweg 5. MIDDELBURG Uit het politierapport. Het dagelijksche politierap port bevatte wij zouden bijna moeten zeggen: natuur lijk weer een rijwieldiefstal. J. v. B. uit Amemuiden, die zijn karretje een oogenblik on beheerd op de Loskade liet staan, moest bij terugkomst tot de ontdekking komen dat een onbevoegde zich hierover had „ontfermd". De politie stelt een onderzoek in. Predikbeurten. Ned. Herv. kerk ('t Zand) 10 hulpprèd. v. d. Ree (voorb. H.Av.), 2.30 dr. Brandenburg. Evang. Luth. kerk 10 ds. Nol- te (herd, kerkherv.). Doops gez. gem. 10.15 mej. dr. Bak ker. Geref. gemeente 9.30 en 2 leesdienst. Chr. Geref. kerk 10 (De laatste brief uit openb.), 2.30 (gedachtenispreek kerk herv.) prof. Wisse. Ver.v.Vrijz. Herv. (Doopsgez. kerk) 2.30 ds. Borgman. Geref. Bond (Luth. kerk) 4.30 de heer Donkers- goed. Geref. kerk in H.V. 10 en 4 ds. Hasper. Waalsche ge meente geen dienst. Operette. De film „Operette", welke Donderdagavond voor de Ne- derlandsch-Duitsche Kuituur gemeenschap in de Electro- bioscoop werd vertoond, heeft de volle zaal enkele genoege- lijke uurtjes bezorgd. Het was een muzikale wandeling door den bloeitijd van de Weensche operette. Willy Forst die de hoofdrol op uitnemende wijze vertolkte en bovendien de re gie voerde, heeft een vlot, vroolijk en aantrekkelijk geheel weten te vormen, dat als kijk spel veel te genieten gaf en het oor zeer bekoorde. Hij had voor het muzikale gedeelte dan ook wel ideale medewerkers fekozen: Joliann Strauss, 'ranz von Suppé en Carl Mil- löcker. Een stroom van melo dieën kreeg men te verwer ken: men deed dit met opge wektheid, want het blijft im mer een aangename verpoo- zing naar deze Weensche mu ziek te luisteren. Het verhaal dat rond de operettes is gewe ven, was aantrekkelijk, werd vlot gespeeld en vormde met het muzikale gedeelte een slui tend geheel. Maria Holst en Paul Hörbiger hebben met Willy Forst in deze tempera mentvolle film veel doen ge nieten. (Geerse). GOES Predikbeurten. Ned. Herv. kerk: 9.30 ds. Odé, 4 dr. Dankbaar. Geref. kerk: 10 en 3 ds. Kuiper. Ge ref. Gemeente: 10 en 2.30 leesd. Vrij Evang. gemeente: 10 en 2.30 ds. v. d. Vis. Leger des Heils: 10 heiligingsdienst, 7.30 verlossingssamenkomst, kap. Westerhoff. Vrijdag den dertienden De tooneedvereen- „Kunst vrienden" gaf Donderdag avond in het Schuttershof een opvoering van „Vrijdag den dertienden", een spel van ernst en luim, door v. d. Hei den en Bakker. Een apotheker in ruste, is op lateren leeftijd met de nogal vinnige weduwe Corne lia getrouwd. Ten huize van Verbaak vinden eenige séan ces plaats, want Cornelia is erg bijgeloovig en ook haar vriendinnen, Jansje Bevers en mevr. de Haan, nemen daar aan deel. Hoewel de Ooster- sclie profeet Achmad en de waarzegster Leontine, die de ze séances leiden, oplichters zijn, brengen zij toch licht in de „uitspattingen" van Ver baak en zijn uit Indië geko men vriend. Een en ander geeft tot tal van ingewikkelde en vroolijke scènes aanleiding, waarbij zich nog een paar liefdesgeschiedenissen afspe len. Allen, zonder onderscheid, speelden vlot en gaven een aantrekkelijke uitbeelding van hun rol. Het publiek, dat steeds ge boeid! werd en veel en uitbun dig lachte, was tëYecht ook gul met zijn applaus. (H. van Ben them).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2