Harde gevechten aan Oostfront duren voort Installatie burgemeester van Vlissingen. VRIJDAG 29 OCTOBER 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie 2.05. BIJ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, uienstaanvragen en dienstaanbie dingen 60 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DIT NUMMER f BESTAAT 186ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 256 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vlissingen: Redactie en Administratie WaLstr. 58-60, teL 10 (2 UJnen), Redactie na aantoortyd teL 578; Middelburg: Londenscüe Kam 29, Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863. na kantoortijd teL 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oottburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL- 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. OOK FELLE GEVECHTEN IN ZUID-ITALIË. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Tusschen de Zee van Azof en den Dnjepr lag- het zwaarte punt van de verbitterde afweer- gevechten ook Woensdag nog in den sector ten Westen van Melitopol. De pogingen van den vijand om zijn penetratie- laats grooter te maken, wer en in harde gevechten op kor ten afstand of in tegenaanval len van beweeglijke reserves opgevangen. De strijd gaat met onverminderde hardheid voort. In de bocht van den Dnjepr mislukten bij Zaporosje, ten Noorden van Kriwoi Rog en ten Zuidwesten van Dnjepro- petrowsk talrijke vijandelijke infanterie- en tankaanvallen, In den centralen sector van het front deden de bolsjewisten nieuwe aanvallen op onze stel ling ten Noorden van Gomel en zetten zij hun doorbraakpogin gen in 't gebied t. Westen van Kritsjew en - ten Westen van Smolensk voort. De aanvallen werden reeds tijdens den op- marsch door geconcentreerd artillerievuur uiteengeslagen, dan wel in harde gevechten bloedig afgeslagen. In het afweersucces ten Westen van Kritsjew fyeeft het luchtwapen, dat in dé gevech ten op den-grond ingreep, met sterke gevechtsètrijdkrachten en vliegtuigen voor den strijd op korten afstand, een bijzon der aandeel. Van de rest van het Ooste lijke front komen bericlften over plaatselijke gevechten bij Kiew en levendige verkennings bedrijvigheid in den Noordelij ken frontsector. In Zuid-I tal ië zijn felle ge vechten aan weerszijden van de Volturno aan den gang. Her haalde aanvallen van Britsch- Amerikaansche strijdkrachten mislukten. Plaatselijke penetra ties werden in tegenaanvallen opgeheven en afgegrendeld. Van het overige front is, be halve eenige voorpostengevech ten, slechts een ver geef sche vijandelijke aanval aan de kustspoorlijn ten Noordwesten van Termoli te melden. In het Oosten van de Mid- dellandsche Zee bombardeerden zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen met succes militaire doelen op het eiland Leros. lag De ministerraad der fascistisch-republikelnsche en. regeering. De fascistisch republikein- sche ministerraad heeft ver- j j scheidene wetsontwerpen aan- genomen. O.a. wordt de door iTTB de regeering Badoglio op 9 'LH Aug. afgekondigde en eenzijdig ieri tegen het fascisme toegepaste h( wet tot inbeslagneming van vo onrechtmatig verkregen ver- ee mogens niet slechts naar den fo geest daarvan overgenomen, en doch tot alle ambtenaren uit- ati( gebreid en nog verscherpt. De ij l reeds door de regeering-Ba- ct doglio ingestelde buitengewo ne commissie van onderzoek naar onrechtmatig verkregen vermogens blijft volgens dit egii wetsontwerp gehandhaafd. De periode van onderzoek is door ling den ministerraad verschoven hui van 28 October 1922 (marsch ilee naar Rome) naar den 4en No- 3t {vember 1918 (wapenstilstands- van den eersten wereld- n. Op den Sovjetgezant Bogoveolow het dissidentencomité in Noord laars Afrika Is een aanslag gepleegd. Toen ntjejhü een tentoonstelling bezocht Werd BfrCen helsche machine ontdekt. ngei Vier geallieerde koopvaardijsche- ne'pen zijn Dinsdagnacht gestrand aan 'de Noordkust van New Jersey (Ver. .^•.Staten». Een der schepen is uit elk- J® ''laar geslagen. voc Te Washington Is medegedeeld, &47dat de Amerikaansche duikboot „Run- g. tier" verloren is gegaan. Zij was pas e^<orten tijd In dienst en had een e stfcvaterverplaatslng van 1525 ton. De R.K. aartsbisschoppen en 39>: bisschoppen van Canada hebben hun ^beloovigen verboden lid te zün van l*eènige communistische organisatie. In een verklaring verooj;deelen zij het Communisme. snhoi ,n het Zuiden van Italië zijn 32 otter*>epsonen' van beiderlei kunne, of teg£eve' van de bezettende Engelsch- glgAmerlkaansche overheid, gefussilleerd, Wegens een poging om een trein met Engelsch-Amerikaan6che troepen ontsporen. De Japansche marine heeft J5 Junl tQt 20 Oct. tot zinken - SC >racht: 17 kruisers, 18 torpedojagers x>ALn 70 transPortschepen met een tota- X-Afen inhoud van 320.000 ton. Het aan. al in denzelfden tijd neergeschoten 32}üandel(jke vliegtuigen bedraagt 1613. Mussolini heeft een decreet op e discipline uitgevaardigd, waarbij iken .m. wordt verboden het bezoeken lan lan nlet-geoorloofde vergaderingen, Eirgoen functloneeren of dulden 0- 53bdlozendstations, Het luisteren naar irg- ijandelüke zenders, onttrekking aan en arbeid en staking. Vijandelijke landing op eiland Mono. Het Japansche hoofdkwartier maakt bekend, dat een vijande lijke formatie op den vroegen ochtend van 27 October een landing heeft verricht op het eiiand Mono (Salomons-groép). De Japansche marine-lucht macht viel vijandelijke oorlogs schepen en andere vaaruigen in de nabijheid van de landings- plek aan en bracht onmiddellijk een kruiser tot zinken, terwijl een andere kruiser zwaar be schadigd werd. Het eiland Mono ligt ten Zuiden van Bougainville. Tus schen Mono en Bougainville ligt het eiland Shortland. Sabotagehandel ingen tegen de Voedselvoorziening. De wnd. gewestelijk politie- president te Groningen heeft een oproep gedaan, waarin hij een belooning van 5000 in uitricht stelt aan ieder, die' aanwijzingen kan geven die leiden tot de aanhouding van de onbekende daders van een aantal sabotagehandelingen te gen de voedselvoorziening. Vrij dagnacht jl. zijn nl. in Gaaster- land o.a. 70 korenmijten en 1 dorschmachine in brand gesto ken, terwijl nog minstens 1 mislukte poging tot brand stichting op een dorschgarni- tuur plaats vond. DE NIEUWE BONNEN. Kaasrantsoen iets verminderd. Voor de komende veertien- daagsche periode van Zondag 31 October tot Zaterdag 13 No vember zijn de bonnen 45 en 46 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, melk, tapte melk en aardappelen. 1 Bon 45 van de tabakskaart is geldig verklaard voor het koopen van een rantsoen tabak haar keuze, terwijl op bon 46 slechts sigaren mogen worden geleverd. Op bon 45 versnaperingen kan 100 gram suikerwerken worden verkocht. Van de boterbonnen is op 45a en 45b elk een half rantsoen margarine verkrijgbaar, terwijl op de bonnen 2-69 reserve, 3-69 reserve en 4-69 reserve een half rantsoen boter wordt beschik baar gesteld. Deze bonnen voor de kinderen zijn geldig tot 11 December. Bon 45a kindervoedselis aangewezen voor het koopen' van 250 gram gort en bon 45b voor 250 gram rijst of gort. Tenslotte zijn van de alfee- meene kaart de volgende bon nen geldig verklaard: 688 en 689 voor bloem, 690 voor 250 gram havermout, 691 voor 100 gram vermicelli, 692 voor 100 gram kaas, 693 voor 500 gram suiker, 694 voor 250 gram koffiesurrogaat en 695 voor 250 gram jam. EXTRA RANTSOENEN VOOR JONGE MOEDERS. Ook als zij haar kind niet zelf voeden. In aansluiting op hetgeen destijds terzake is gepubliceerd, wordt bekend gemaakt, dat in den vervolge ook jonge moe ders, die haar kind fiiet zelf voeden, gedurende 39 weken na de bevalling in aanmerking zal over zijn taak afdoende ge- l-..AA„ n.rti.» Inafniooi-ii min An hAAff hn Uit Rome wordt gemeld, dat in it kader van de grondige ring van staat, weermacht en partij, generaal Guizzoni, die belast was met de verdediging van Sicilië, gearresteerd. In San Francisco (V.S.) heeft zich de hevigste aardbeving voorge daan sedert Jaren. Aan tal van hul zen en meubilair werd schade toe gebracht. Te Krakau Is het vler-Jarig be staan van het gouvernement-generaal herdacht. Gouverneur-generaal, rijks minister dr. Frank verklaarde, dat voor den Führer en het Duitsche volk alle historische problemen die met het „Polentum" verband hou den, zijn opgelost. Japansche Jagers en afweerge schut hebben van een totaal van 33 vijandelijke Jagers er 27 neergescho ten, bij een aanval op Bougainville. De bekende - Zwitsersche Inter nationale voetballer Trello Abbeglen is bij een treinbotsing In Zwitserland ernstig gewond. Men vreest dat Abbeglen de sport vaarwel zal moe ten zeggen. van Duitsche autoriteiten, bur gemeesters uit deze omgeving, partij-functionarissen der be weging e.a., .vond Donderdag middag in hotel Britannia de installatie plaats ,van den nieuwen burgemeester van Vlissingen, den heer P. C. Cal- lenfels. Een der zalen was hiertoe met vlaggen versierd, terwijl voorts een borstbeeld van ad miraal de Ruyter en een foto van den Leider waren opge steld. De installatie geschiedde door wethouder H. B. J. Knoop, die hierbij een rede uitsprak waarin hij verklaar de, dat er onder de huidige omstandigheden moed voor noodig is deze functie te aan vaarden om de bergen van moeilijkheden, die zich bij het vervullen hiervan zullen voor doen, tegemoet te treden. De nieuw-benoemde burgemeester komen voor extra rantsoenen. Het overleggen van een dok ters-attest, waaruit blijkt, dat de moeder het kind zelf voedt, dus voortaan niet meer noodig. Bij de uitreiking moet ech ter de distributiestamkaart van het kind worden getoond. WEKELIJKS CHE VRIJE MIDDAG VOOR HUISPERSONEEL. Bij een onmiddellijk in wer king tredend besluit van den secr.-generaal van sociale za ken is een wekelijksche vrije middag voor het huispersoneel ingesteld. Deze zal gegeven moeten worden tusschen 13 en 18 uur en een aaneengesloten rusttijd van vier uur aan den werknemer moeten waarbor gen. Van het recht .op dezen vrijen middag zijn uitgezon derd: a. personen, wier werk tijd als huisbediende niet lan ger duurt dan tot 15 uur; b. personen, die korter dan zeven uur per dag als huisbediende bij denzelfden werkgever werk zaam zijn, waarbij rusttijden van minder dan twee uur als werkuren worden aangemerkt personen, die op minder dan zes dagen per week bij den- zelfben werkgever werkzaam zijn; d. bloed- en aanverwanten van den werkgever tot in den derden graad, die bij hem in wonen, alsmede pleegkinderen, die in het gezin van den werk- fever als eigen kinderen wor- en opgevoed; e. personen, die, naast hun huiselijke of per soonlijke diensten, tevens werk zaam zijn in het landbouw-, tuinbouw of veehouderijbedrijf van den werkgever; f. perso nen, wier werktijd bij of krach tens de arbeidswet 1919 is ge regeld. Wordt aan een huisbediende een aaneengesloten rusttijd gegeven van ten minste twee etmalen, waarin een geheele Zondag valt, dan behoeft in de Te Tilburg werd een gemeenschappelijke vormingsdag der N.S.D.A.P en N.S.B., van den kring Noord-Brabant gehouden, waarbij Dienstleiter Ritter- busch en de plaatsvervangend leider der N.S.B., van Geelkerken, het woord- voerden. Bildarchiv Arbeltsbereich der NSDAP/Stapf Pax m In tegenwoordigheid van tal meester Callenfels. Spr. zeide mstrueerd zijn en heeft bo. vendien vol ijver in de afge- loopen weken zijn weg reeds gezocht, doch wel wilde spr. speciaal wijzen op de groote moeilijkheden, die ontstaan door "net groote verschil tus schen het Vlissingen van kort voor den oorlog en het Vlis singen van thans. Op alle ter reinen van het leven in onze gemeente zijn door den oorlog zware slagen toegebracht. Ter wijl in de gemeente-huishouding voor den oorlog, zij het met moeite, de eindjes aan elkaar geknoopt konden worden, is Vlissingen thans een noodlij dende gemeente met een defi cit van eenige honderdduizen den guldens. Onder de beuken de slagen van het noodlot voelt de bevolking zich' thans meer één dan ooit te voren, doch door verschillende oorza ken gaat zij steeds meer in een toestand van geestelijke spanning verkeeren. Be wonderd moet worden de zelf beheer schmg, waarvan zij' tot heden steeds blijk heeft ge ge ven. Spr. hoopte dat de nieu we burgemeester een open oog zal hebben voor de nooden en behoeften van de bevolking. Eens zal de zon, die ook ach ter de donkerste wolken schijnt, doorbreken. Spr. meen de de idealistische gevoelens van den burgemeester in de afgeloopen weken voldoende te hebben gepeild om ervan over tuigd te zijn, dat deze zich dén gelukkig zal gevoelen, als burgemeester den lijdensweg van de bevolking te hebben kunnen verlichten. Hierna overhandigde spr. den ambts keten. Burgemeester Callenfels spreekt. Vervolgens sprak burge en" in de daarop volgende week geen vrije middag te worden aan dien Zondag voorafgaande gegeven, zich uitsluitend en alleen voor dit ambt bereid' verklaard te hebben, omdat hij meende hier door het Nederlandsche volk, i.e. deze gemeente het best te kunnen dienen. Spr. was de Overheid en den Leider dank baar, omdat hij hier de gele genheid kreeg zich in te zet-' en voor den wederopbouw van ons Vaderland en het zijne bij te dragen in het grootsche bouwwerk van den Führer: het pieuwe Europa. Het is sprekers rotsvaste overtuiging dat dit gebaseerd zal zijn op onderlinge samenwerking van vrije volken, onder voorwaarde dat ook het Ned. volk waar achtig nationaal en sociaal leert denken en voelen. Bur gemeester Callenfels ziet het als mensch en Nederlander ook als zijn voornaamste plicht de diepe kloof tusschen nat. socialisten en de andere volks- genooten te overbruggen. Spr. dankte daarop wethou der Knoop voor de tot hem gerichte woorden en voor de prettige wijze van samenwer king. Ook den gemeente-secretaris, hoofden van dienst en bedrij ven en al het gemeente-perso neel bracht spr. dank voor de wijze waarop men hem tege moet is getreden. Hij voelde het als een roeping deze ge meente te mogen dienen en zal zich hierbij steeds voor oogen houden dat de gemeente er niet voor hem is, maar omgekeerd. Spr. noemde Vlis singen zijn vaderstad. Hij is zijn geheele letyen hiermee verbonden geweest en heeft haar ontwikkeling gedurende bijna een halve eeuw van nabij leeren kennen. Zijn overgroot vader werd hier juist 95 jaar geleden burgemeester. Vlissin gen gaat onder de oorlogsom standigheden wel zwaar ge bukt. De gebrachte offers zul len echter niet vergeefs zijn. febracht, aldus spr.. wanneer e oude wereld die nu ten onder gaat, zal zijn afgelost door de nieuwe wereld, waarin de mensch en in eendracht zul- fen samenwerken tot het wel zijn van het algemeen. Ook voor onze stad riet spr. dan de toekomst hoop vol tegemoet, o.m. voor „de Schelde", de haven en als badplaats. Opdat direct na deii oorlog de plannen tot den bouw van arbeiderswoningen kunnen worden verwezenlijkt, deed spr. een beroep op de bevoegde autoriteiten de plan nen reeds nu goed te keuren. In de nieuwe wereld zal ook het algemeen belang gaan bo ven het belang van de een of andere stad, zij het Antwer pen of Rotterdam. Vlissingen zal dan niet alleen een Neder landsche* maar een Europee- sche haven zijn. Het locaal pa triottisme van Antwerpen zal dan komen te vervallen. Ook voor het loodswezen zal dan de dwaze concurrentiestrijd tot

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1