PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Verbitterde strijd aan Oostfront duurt voort. De groote slag in de Dnjepr-bocht. DONDERDAG 28 OCTOBER 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.ro. 121 ct.. minimum per adver tentie J 2.05. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties ((maximum 6 regels) ö8 cent, alenstaanvragen en dienstaanbie dingen ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. dit nummer bestaat 186ste jaargang i bladzijden NUMMER 255 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te:Vllssingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 lijnen), Redactie na Kantoortijd tel. 678; Middelburg: Londenscbe Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 2L Het opperbevel van de Duit- Sche weermacht maakte Woens dag bekend: De verbitterde strijd tusschen de Zee van Azof en de knie van den Dnjepr blijft voortdu ren. Door voortgezette aanval len van sterke strijdkrachten vermochten de Sovjets een pe- netratieplek in het gebied van Melitopol iets uit te breiden. Daarentegen zijn ten Zuiden van Saporosje hevige pantser- aanvallen onder zware vijande lijke verliezen mislukt. Van de talrijke in deze gevechten stuk geschoten pantserwagens ver nietigde een pantsercompagnïe, onder bevel van den eersten luitenant graaf von Ledebur, alleen er 35 zonder zelf verlie zen te lijden. In de knie van den Dnjepr bleven de in ver schillende sectoren op onze stel lingen ondernomen vijandelijke aanvallen zonder succes. Een opgedrongen gemotoriseerde afdeeling van den vgand werd daarbij tot den strijd genood zaakt en in de pan gehakt. Ten Noordwesten van Krements- joeg wierp een eigen tegenaan val de Sovjets op hun stellin gen van uitgang terug. In den centralen frontsector werden aanvallen der bolsje wieken ten Westen van Krits- jef en ten Westen van Smo lensk door geconcentreerd ar tillerievuur vex*ijdeld of in een strijd op korten afstand afge slagen. Onbeteekenende plaat selijke penetraties konden in onverwijlde tegenaanvallen worden gezuiverd. De Rheinisch-Westfalische 16de pantsergrenadiersdi visie, onder bevel van den luitenant- generaal graaf von Schwerin, verdient voor haar voorbeeldi- gen strijdlust tijdens de groote uitwijkbewegingen ten Oosten van den Dnjepr en bij de ge vechten op het bruggenhoofd van Saporosje bijzondere hulde. In eenige sectoren van het Zuid-Ita!iaansche front, vooral aan de Volturno ten Noorden van Capua, vonden Woensdag weer levendigere, voor ons suc cesvolle gevechten plaats. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers be stookten in het Oostelijke bek ken van de Middellandsche Zee haven en batterijstellingen van het vijandelijke eilandsteunpunt Leros doeltreffend met bom men. Zij vernietigden in deze wateren verscheidene kleinere oorlogsschepen en verzorgings vaartuigen van den vijand. Ministerraad der fascistisch- republikelnsehe regeering. j Onder voorzitterschap van den Duce, is in diens hoofd ei kwartier de tweede minister raad gehouden van de nieuwe fascistisch-republikeinsche re geering. Het voornaamste on derwerp van bespreking werd gevormd door het door den mi nister van oorlog, Graziani, in gediende ontwerp voor de nieuwe weermachtswet. Daar- bij hield de Duce een program- ma-rede, waarin hij de richt- lijnen schetste voor den weder ik opbouw van de Italiaansche weermacht en wees op de be- '4 slissende beteekenis van de %i medewerking der verbonden Duitsche weermacht. De Duce verklaarde o.a., dat Sedert den eersten minister raad de teekenen van het we- deropleven van den nationalen geest duidelijker geworden zijn. De hoofdwet voor de weer macht, diie aan den minister- ïkle raad is voorgelegd, zoo zeide ii?en Mussolini, vormt den zekeren en nationalen grondslag voor de vorming van een sterke, eou- riioderne militaire organisatie, Tegï die beantwoordt aan de Itali- 5an- aansche behoeften en de erva- omb. ringen van deze vier oorlogs zon jaren. Tenslotte wees de Duce an ga Dog bijzonder op de beide vol- lee- gencLe feiten: le. in verschil- .er-,: lende gebieden hebben Itali- mrgj aansche soldaten reeds vrijwil- 12 u. lig hun plaats aan de zijde der 'brg, Duitsche kameraden weder in- genomen; 2e. in de door ons gecontroleerde provincies be- ginnen orde en normale toe- 'nen-6tanden wdeer terug te kee- ren. De nieuwe weermachtswet. De nieuwe weermachtswet olen. begint met de mededeeling, dat C- de Italiaansche weermacht e 40- door de dynastie en de aan aanhaar verbonden leiders verra ngen den is. Artikel 1 zegt, dat bet koninklijke °°i leger, .te koninklijke marine en de koninklijke luchtmacht op den 8sten en» September 1943 hebben opgehouden 2 en *e beslaan- Officieren, onderofficieren, VO dle toen in dlenst waren en zich niet e 50 aan e6flo°sheid hebben schuldig ge- maakt, worden op wettelijke wijze ontslagen. Artikel 2 zegt, dat met ingang ïereB 9 September 1943 het nationale repu- ver> blikeinsche leger, de marine en de enen, luchtmacht zijn opgericht. Militairen niet van alle rangen, die uit nationaal aree. eergevoel onder de republikeinsche VlnB verder hebben gediend en ver- DP. zoehen om te worden opgenomen in j41;de nieuwe weerwacht, worden in ac- tieven dienst genomen. De strjjd ter zee. Op weg naar de haven op het Grieltsche vasteland is, naar het D.N.B. verneemt, in den nacht van 18 op 10 Octo ber een Duitsch stoomschip in de wateren ten Noorden van Kreta op ongeveer 25 zeemij len afstand van het eiland door- tien Britsche bommen werpers aangevallen en in den grond geboord. Het stoom schip had meer dan 2300 sol daten der Badoglio-kliek aan boord, onder wie 150 officie ren, daarvan konden slechts ongeveer 400 man gered wor den. Het groote aantal dooden is vooral daaraan te wijten, dat toen het licht werd opnieuw Britsche bommenwerpers ver schenen boven de plaats waar het stoomschip was onderge gaan, om het reddingswerk van Duitsche reddingsvaartui gen te storen en zoo mogelijk geheel te verijdelen. De bom men vielen midden tusschen de in het water drijvende over levenden. Bovendien schoten de Britten ook met de aan boord zijnde wapens op de schipbreukelingen, zoodat ver reweg het grootste deel van hen den dood vond. Een Duitsch reddingsvliegtuig, dat aan de reddingswerkzaamhe den deelnam, zonk eveneens na bomtreffers. Bovendien werden verscheidene reddings vaartuigen, die duidelijk als zoodanig gekenmerkt waren, beschadigd. Ter dood veroordeeld. Het speciaal gerechtshof te Berlijn heeft zekeren Paul Ebel, uit Spandau, wegens dief stal van huisdieren ter dood veroordeeld. De beschuldigde had ver scheidene malen konijnen en gevogelte gestolen bij personen, die zich bezighielden met het fokken va., deze dieren, om aldus de voedselvoorziening van het land te verbeteren. De voormalige Fransche minis ter van luchtvaart, generaal Bergeret, is op bevel van het Fran sche dissidentencomité te Dakar ir Fransch West-Afrika, waar hij te ruggetrokken leefde, gearresteerd. In de maanden Juni, Juli er Augustus zün meer dan 30.000 men- schen door een cholera-epldemie Ir. het Britsch-Indische district Malabay om het leven gekomen. Bij een aanval van meer dan 200 vijandelijke bommenwerpers Rafoaul (Nieuw Brlttannlë) zijn doö'r de Japanners 60 toestellen vernie tigd. Bomaanval op havengebied van Napels. Sterke Duitsche formaties gevechtsvliegers hebben Zon dagnacht in stoutmoedige aan- vallen het havengebied van Na pels bestookt. 5 koopvaarders met tezamen 34.000 brt kregen bomtreffers, welke hen voor een deel zwaar beschadigden. De volkomen vernietiging van eenige schepen kan als vast staand aangenomen worden. Voorts werden opnieuw doel treffende bommen geplaatst op kade-installaties en ravitaillee- ringsbedrijven. Uitgebreide branden ontstonden, welke groote vernielingen aanricht ten. STEEDS MEER SOVJET VROUWEN AAN HET FRONT. Door de zware verliezen dei- laatste weken gedwongen, zijn de bolsjewieken ertoe overge gaan, meer .en meer vrouwen aan het front op te stellen. Thans werden door de Sovjets zelfs machinepistool-compag nieën uit vrouwen der lichtin gen 1920 tot 1923 opgesteld, die in de voorste linie strijden. Ook vrouwen als scherpschut ters worden steeds weer aan- f;etroffen. Naar de in den cen- ralen sector van het Ooste lijke front gevangen genomen 22-jarige Ilona Sidorrowa. ver telt, worden thans alle vrou wen der lichtingen 1913 tot 1923 in het Sovjet-leger opge nomen. Wegens de zware ver liezen der strijdende troepen worden vrouwen als eerste aanvulling naar het front ge stuurd. Ook bij de Sovjet-luchtmacht bestaan reeds vrouwelijke sol daten en piloten, en wel in hoofdzaak bij lichtere vliegtui gen, als piloten-waarneemsters. Bij de 332e Sovjet-divisie ti railleurs vond men onder de gevangenen talrijke vrouwen in den leeftijd van 15 tot 30 jaar, die gestreden hadden in afdee- lingen pantserafweergeschut, zelfs als stukscommandant. Overschrijding maximum aantal ingeschrevenen fey arts. Ten einde te voorkomen, dat de stopzetting van de inschrij ving van ziekenfondsleden bij een huisarts, die het maxi mum aantal verzekerden heeft bereikt of overschreden, tot onbillijkheden leidt, heeft de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, een aantal afwijkingen toege staan. Daaruit blijkt, dat in schrijvingen op naam van een arts, op wiens naam reeds 3000 of meer verzekerden zija ingeschreven, zoowel ten aan zien van de verplichte als van de vrijwillige verzekering mag geschieden, indien het betreft: Personen, die gedurende tenmin ste 6 maanden voorafgaande aan den datum van inschrijving als verzeker de, dien arts als huisarts hadden gekozen, hetgeen moet blijken uit een aan het fonds over te leggen schriftelijke verklaring, welke dierrt te zijn voorzien van een accoordver- klaring van den bedoelden arts. 2. Nieuwe leden, van een op naam van dien huisarts Ingeschreven gezin. 3. Personen, die overgaan van de verplichte naar de vrijwillige verze kering of omgekeerd en op naam var dien arts als verplicht-, onderschei denlijk vrijwillig-, verzekerde waren ingeschreven. 4. Personen, die tijdelijk niet verze kerd zijn geweest en voor hun af schrijving als verzekerde op naam van dien arts waren ingeschreven. 5. Een niet verzekerde, die huwt met een verzekerde, die op naam van dien arts is ingeschreven. Tenslotte mag bij een huwelijk tus schen twee verzekerden overschrijving van een dezer verzekerden plaats vinden, naar den arts, op naam van wlen de andere verzekerde is inge schreven, ook indien deze arts het vastgestelde maximum heeft bereikt overschreden. In gevallen, door deze nadere voorschriften n! wordt voorzien, beslist de commL sa ris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen. Helpt de koe met schillen En de koe helpt U. Het bestaande pluk- en verza- melverbod voor bladeren is thans ook toepassing verklaard op bladeren, geschikt voor de bereiding van ta- bakssurrogaten. De slag van Krementsjoeg is thans geworden tot een slag om de geheele bocht van den Dnjepr, aldus de militaire cor respondent van het D.N.B. Hij schrijft: De groote herfstslag in het Zuiden van het Oostelijke front vormt over de geheele linie één groote operatie van de Zee van Azof tot den Dnjepr en verder stroomopwaarts tot in het gebied ten Noorden van Kiew. Lag het zwaartepunt van den slag nog voor kort alleen in het gebied ten Z O. van Kre mentsjoeg, thans ligt het in het geheele gebied van de Dnjepr-bocht, waar de bolsje wisten met alle kracht, waar toe zij in staat zijn, trachten in Zuidelijke richting de groo te operatieve doorbraak te bewerkstelligen. Het gaat him weer eens, evenals in de weken van den afgeloopen zomer en nazomer om alles, d.w.z. om de poging door een hernieuwd inzetten van alle beschikbare middelen nu toch het succes te venver ven, dat hun de vérstrekkende Duitsche distancieeringsbewe- ging van de Donetz tot den Dnjepr heeft onthouden. Zij streven in het Zuiden naar niets meer en niets min der dan naar het begin van de laatste besüssing en vinden in plaats daarvan wederom die gevaarlijke elasticiteit, die het gewicht van zelfs den krach- tigsten stoot ten slotte toch opheft. Voortgaande zet de militaire correspondent uiteen, dat niet hetgeen veroverd of opgegeven \yerd van belang is, maar uit sluitend of het nagestreefde bereikt werd 'of niet. De ont ruiming van Dnjepropetrowsk bewijst opnieuw, dat men van Duitsche zijde er niet aan denkt zich te laten afbrengen van het doel van dit jaar, dat concentratie is. Het strategi sche belang daarvan zal nog vroeg genoeg blijken en dan ongetwijfeld een van die ver rassingen bieden, welke de Duitsche oorlogvoering reeds vaak geboden heeft. In ieder geval spelen hierbij de geographische omstandighe den slechts in zoover een rol, als zij overeenstemmen met den Duitschen wil tot concentratie. DE TEXTIELPUNTEN BLIJVEN GELDIG. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld dat het innemen van textielpunten niet in over weging is genomen, NIEUWE RANTSOEN- BONNEN VOOR AANTAL ARTIKELEN. Met ingang van 1 November l.s. worden ook voor de arti kelen versnaperingen, peul vruchten, koffiesuiTogaat, jam, vervangingsmiddelen, tarwe bloem, rijst, havermout, ver micelli, gort, beschuit, spijs olie, kaas, taptemelk, toilet zeep, scheerzeep, eenheidszeep, waschpoeder en groente rant soenbonnen van een nieuw mo del in gebruik genomen. De thans voor deze artikelen in omloop zijnde rantsoenbonnen blijven geldig tot 27 Nov. a.s. Voorts wordt een nieuwe rantsoenbon voor vet, welke uitsluitend recht geeft op het koopen van vet, in gebruik ge nomen. Voor maizena wordt geen nieuwe rantsoenbon inge voerd. De thans in omloop zijnde bon „een rantsoen mai zena" is na 27 November a.s. niet meer geldig. Van de oude rantsoenbonnen zijn nè. 27 November a,s. uit sluitend nog geldig: de bon „een rantsoen cacao" en de wisselbonnen voor 1/4 rantsoen brood, 1/50 rantsoen boter, 1/4: rantsoen kaas, 1/7 rantsoen melk, 1/7 rantsoen taptemelk en 1/4 rantsoen vleesch. NIEUWE DIENSTREGELING SPOORWEGEN. Op Maandag 1 November a.s. zal een nieuwe dienstrege ling ingaan, welke is opgeno men in een nieuwe uitgave van het spoorboekje. Deze dienst regeling is, bij thans vergele ken, slechts op enkele baan vakken en slechts in geringe mate gewijzigd. Het nieuwe spoorboekje is van vandaag af verkrijgbaar. Geen gelukwenschen meer in telegrammen. De persdienst van de P.T.T. deelt mede, dat telegrammen, waarin gelukwenschen of zins wendingen van dien aard, zoo als groeten, voorkomen, van heden af niet meer zijn toege laten, ook niet in combinatie met andere mededeelingen. De aanbieders moeten die gedeel ten schrappen of het telegram in zijn geheel terugnemen. Uitwisseling van krijgsgevangenen. De Britsche schepen „Cuoa" i „Taeria" zijn met 1060 Duitsche krijgsgevangenen aan boord te Barcelona aangeko men, waar zij zullen uitgewis seld worden tegen 1032 Brit sche krijgsgevangenen. In tegenwoordigheid van den Dienstleiter Ritterbusch vond in Den Haag de plechtige opname der 21-Jarige meisjes van den BdM in de N.S.- Ffauenschaft plaats. Blldarchiv Arbeltsbereich der NSDAP/Stapf/Pax m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1