PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Verbitterde strijd tusschen Melitopol en Zaporosje Slag aan Dnjepr van ongekende afmetingen. 'g ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per weeit ot 2.42 per Kwartaal. WHFMQnAn 97 HPTORFP 1Q49 Franco per post J 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. V/LiiOL/rtu VJV r t/UL.iV ifw Franco ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12» ct., minimum per adver tentie 2.05. By abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, alenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven ol adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 254 De Bureaux van ons blad z«n gevestigd teiVIlssingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 HJnen), Redactie na Kantoortijd tel. 578; Middelburg: LondeDsche Kaal 20, Redactie tel. 2521, Admlnistr. tel. Sail; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15. tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, lel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 2L DNJEPROPETROWSK ONTRUIMD. Het opperbevel van de Duit- sc'ne .veermacht maakte Dins dag bekend: In het Zuiden van het Oos- telijke front bereikten Maan- J dag de gevechten in den sec tor van Melitopol en ten Zuid oosten van Saporosje bgzon- dere felheid. In een verbitter- de worsteling werden herhaal- delijk uitgevoerde vijandelijke l aanvallen opgevangen en eeni- !llUl ge penetraties afgegrendeld. Ook in de bocht van den sn, Dnjepr werd verder zwaar ge- de streden. Onze troepen hebben i na vernieling van voor den oorlog belangrijke installaties de stad Dnjepropetrowsk ont- 'gV. ruimd. Tegen Kriwoi Rog brachten de bolsjewisten nieu- we strijdkrachten voor den aan- val in het vuur. Ten Noorden van de stad duurden de al .m dagen aanhoudende gevechten ook Maandag onafgebroken voort. Een uit het Noordwes ten in de flank van den vij and uitgevoerde tegenaanval van eigen tankformaties drong eK rinnr in concentraties van de ;n door in concentraties van de bolsjewisten en bracht daar door den bij Kriwoi Rog nog strijdenden Duitschen troepen belangrijke verlichting. Op de afgrendelingsfronten van het penetratiegebied ble ven talrijke aanvallen van den vijand zonder resultaat. Uit een bruggenhoofd ten Noord westen van Krementsjoeg vie- len de bolsjewisten met sterke strijdkrachten aan, doch wer- den in een tegenaanval terug gedrongen. Ten Zuidoosten en Noorden van Kief en ten Noordwesten van Tsjernigow kwam het Li hier 611 daar plaatse- lijlce gevechten, waarbij de bol- t sjewisten overal werden afge- uig slagen. Ten Westen van Kritsjew gingen de bolsjewisten met verscheidene divisies infanterie op breed front tot den aanval over. In energieke tegen aanvallen werden penetratie- 191! punten opgeruimd en de vijan- 194-delijke aanvalsformaties te ruggeworpen op hun vertrek je vi stellingen. Uit het gevechtsgebied ten Westen van Smolensk en ten 7» Zuiden van Welikije Loeki lao wordt slechts geringe ge- 1711 vechtsactiviteit gemeld. Het luchtwapen, dat teza- B men met Roemeensche forma- idpt*ties voegers vooral in het Zui den van het Oostelijke front in zware afweerge vechten staande troepen merkbare ver lichting bracht, schoot in den ni ke tijd van 22 tot 25 October 188 bolsjewistische vliegtui gen neer; 14 eigen vliegtuigen gingen in dien tijd verloren. In Zuid-Italië is liet slechts enkele sectoren tot voor postengevechten gekomen. Beveiligingsvaartuigen der marine hebben in de wateren ten Noorden van Drontheim Britsche motortorpedoboo- ten beschadigd, waarvan er 1 korten tijd later door een Duitschen ;ager tot zinken werd gebracht. In den nacht van 24 op 25 October hebben Duitsche mo- tortorpedobooten een aanval gedaan op de Engelsche Oost kust en zijn in gevechten ge komen met een superieure formatie Britsche torpedoboot- jagers, artillerie-motortorpedo- booten en beveiligingsstrijd krachten. Een Britsch bewa kingsvaartuig werd tot zinken gebracht en verscheidene vij andelijke artillerie-motortorpe- dobooten werden beschadigd 2 eigen motortorpedobooten gingen verloren. Haar beman ningen konden voor het groot ste deel gered worden. Boven de bezette Westelijke gebieden er in het gebied van de Middellandsche Zee hebben formaties van het luchtwapen en de marine 20 Britsch-Ame- rikaansche vliegtuigen neerge schoten. Tel 2^1 Nedcrlandsche Vrijwilligers Duitsche Oorlogsmarine. Tijdens den jjj! vrijen tijd in het kamp. De mannen a °P de kamer der 4de groep van de nje; 2de afdeeling behoeven vo bezoel< aan den kapper niet .jflaan, want een van hen hanteert de ben schaar op vakkundige wijze. 's Andres/Stapf/Pax 0 Zitting van den Japanschen rijksdag geopend. De buitengewone zitting van den Japanschen rijksdag is gisteren geopend in tegenwoor digheid van den keizer. Mi nister-president Tojo las een verklaring der regeering voor, waarin het volk wordt aange spoord zijn innerlijke strijd kracht nog te verhoogen. In deze verklaring wordt o.m. gezegd: De voornaamste eisch van d^n tijd is, dat het opperbevel en de binnenland- sche politiek volkomen „op elkander worden afgestemd". De kern der inwendige kracht is de bespoedigde uitbreiding der wapenindustrie, vooral een grootscneepsche versterking der luchtmacht. In dezelfde lijn ligt een aanzienlijke ver eenvoudiging van de staats huishouding. Vervolgens wees Tojo op het ver raad van Badoglio en hield zich ver der bezig met den toestand in Euro pa. Wat de bevrijding van Oost-Azië betreft, deelde Tojo mede, dat zij binnen de vastgestelde lijnen vordert. De Tenno las een proclamatie voor, waarin wordt gezegd, dat de Japan- sche weermacht alle moeilijkheden is te boven gekomen en overal dapper gestreden heeft. De opbouw van Groot-Oost-Azië heeft van dag tot dag vorderingen gemaakt. De bond genootschappen met de bevriende na ties z|Jn hechter geworden. De proclamatie geeft dan uiting aan het vertrouwen van den Tenno. in de trouw en dapperheid van zijn onderdanen en In de verwachting, dat het oorlogsdoel spoedig bereikt zal worden. TOESTAND ERNSTIG, DOCH NIET CRITIEK. De A.N.P.-correspondeht te Berlijn meldt: De slag aan het Oostelijk front heeft afmetingen aange nomen, die tot dusver in de ge schiedenis nauwelijks zijn voor gekomen. Terwijl de strijd tot voor kort op bepaalde, echter steeds wisselende, pun ten zich afspeelde, kan men thans nauwelijks nog van zwaartepunten spreken. Welis waar is by Smolensk en ten Zuiden van Welikije Loeki de strijd minder hevig, doch ten Zuiden daarvan, dat wil zeg gen vrijwel overal aan den Dnjepr, is een slag van onge kende afmetingen aan den gang, waar aanvallen afgewis seld worden met tegenaanval len en de strijd voortdurend heen en weer golft. Het hevigst zijn de gevech ten nog steeds in den Zuidelij ken sector. Het gebied van Krementsjoeg tot aan de Zee van Azof is een slagveld van welker afmetingen men zich moeilijk een voorstelling kan maken. Het is voor iederen waarnemer duidelijk, dat de Sovjet-Russische legerleiding hier een beslissing wil foreee- ren, waartoe zg kwistig troe pen en materiaal in den strijd werpt. Hoelang deze worste ling, die een nauwelgks te over treffen hoogtepunt schijnt te bereiken, nog zal duren is niet te overzien. Er zullen volgens welingelichte Duitsche kringen nog verscheidene dagen moeten verstrijken, voor de afloop zich zal beginnen af te teekenen. De toestand wordt te Berlijn als ernstig, doch niet als eri- tiek gekenmerkt. Men put ver trouwen - uit het feit, dat de Duitsche legerleiding den Sov- i'et-Russischen opmarsch heeft :unnen stuiten. Als gevolg hiervan oefenen de bolsjewis ten thans hun grootsten druk in Zuidelijke richting uit, met Kriwoi Rog als naastliggend doel. Het is aan te nemen, dat deze stad van Duitsche zijde tot het uiterste zal worden ver dedigd, daar hiermede in zeke ren zin het lot samenhangt van de Duitsche strijdkrachten in de bocht van den Dnjepr. Sedert eenige dagen regent het in het Noordelijke deel van het front. Terwijl hier de re genperiode haar intrede schijnt te hebben gedaan, is het daar entegen in den centralen en in den Zuidelgken sector van het front op het oogenblik droog en zonnig weer. MOSKOU EN DE POLEN. Moskou heeft zich principieel bereid verklaard, de diploma tieke betrekkingen met het Poolsche emigrantencomité in Londen te hervatten, zoo be weert de Londensche corres pondent van „Stockholms Tid- ningen". Dit besluit staat vol gens het blad in geen recht- streeksch verband met de con ferentie van Moskou. Integen deel, het zou reeds in Septem ber genomen zijn en aan Lon den en Washington in den vorm van een Sovjet-memorandum zijn medegedeeld. Voorts zou Eden vlalc voor zgn vertrek naar Moskou ook een memorandum ontvangen hebben van het Poolsche emi grantencomité in Londen, waar in ook dit comité verklaarde, de betrekkingen met de Sovjet unie weer te willen aankiroo- pen. Japansche aanvallen op Nieuw-Guinea. Op Nieuw-Guinea onderne men de Japanners ten Noorden van Finchhaven hevige aan vallen. Op het slagveld zijn tot dusverre 2000 gesneuvelde Australische soldaten gevon den, 14 stukken geschut, 600 zware machinegeweren en veel ander oorlogsmateriaal vielen in Japansche handen. De Ja panners verloren 350 man. Badoglio heeft, naar gemeld, verzocht om een versterking van lijfwacht, daar hij aanslagen vreest, wegens zgn oorlogsverklaring aan Duit^chland. De regeering van de Itallaansche fascistische republiek heeft de stad Venetië als haar zetel gekozen. De staking In de bruinkoolgeble- den In Z.O. Kentucky. (Ver. Staten) heeft zich uitgebreid. Het totale aan tal stakers is tot ongeveer 6000 ge stegen. Actie voor pleegouders van krijgsgevangenen. In Aug. 1942 werd, met steun van het commissariaat belangen voormalige Ned. weermacht en van het Ned. Roode Kruis, spontaan een actie voor pleegouders voor krijgsgevangenen geboren, welke bg afkorting A.P.K. werd genoemd en haar zetel vestigde in Den Haag, Adel- heidsstraat 183. Zij beoogde langs volkomen legalen weg pleegouders te werven, die zich bereid en in staat verklaarden onzen krijgsgevangenen regelmatig en zoo mogelijk wekelijks een of meer pakketten levensmid delen te sturen, daar gecon stateerd was, dat verschillen de verwanten niet in staat waren, regelmatig een pakket te zenden. Deze A.P.K. heeft in stilte veel uttig werk kunnen verrichten voor de oudste categorie van krijgsgevan genen, en dikwijls ook voor die ouders verwanten die zelf hulp noodig hadden. Aangezien men ook de Jongste ca tegorie van "krijgsgevangenen pakketten levensmiddelen als groet uit het va derland wenscht te sturen, is overwo gen het werk der A.P.K. uit te brei den tot deze groep. Behoudens nadere goedkeuring van het hoofdbestuur, heeft de afd. IV B. (pakketzendingen) het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis zich bereid ver klaard de werkzaamheden van het hoofdkantoor Den Haag der A.P.K. verrichten. De afdeeling is door haar outillage hiertoe beter In staat. Adspirant-pleegouders kunnen zich voor inlichtingen en adressen wenden tot de plaatselijke afdeelingen van het Ned. Roode Kruis of tot genoem de afd. IV B. van het informatiebu- Hamersraat, te 's-Gravenhage. Regeling verdeeling en afzet van visch. In het Voedselvoorzienings blad is opgenomen een door 't bedrgfschap voor visscherij' producten uitgevaardigde ver ordening op den afzet van visch, die op 24 October in werking is getreden. In deze verordening wordt de grond slag gelegd voor de verdeeling en den afzet van alle in Ne derland gevangen en/of aan gevoerde, alsmede van de in Nederland ingevoerde en ver duurzaamde zeevisch en zoet- watervisch. Het bedrijfschap kan daartoe den handelaren volgens nader te bepalen richtlijnen een gedeelte van de bij de visschers, op vischafslagen en/of andere handelaren aanwezige visch toewijzen, terwijl het bedrijfschap 'oorts met betrekking tot den afzet en de verdeeling van de visch aan- ijzingen aan vischafslagen drachten aan visschers en handelaren kan geven. erbanc hiermede worden ln deze verordening voorschriften gege- met betrekking tot het verhan delen, voorhanden hebben, vervoeren en in opslag hebben van visch. De seismografen van het me teorologisch instituut te de Bilt heb ben op Zaterdag '3 October om 18.34 M.E.T. een vrij sterke aardbeving op- geteekend, met een epicentralen af stand van 7600 km. De haard van deze aardbeving lag vermoedelijk In cen> traal China. Het verbod tot verkoop en al- levering van schrijfmachines, zonder vergunning, omvat mede de\ afleve ring als gevolg van het sluiten van een overeenkomst van huur huur. Diengevolge Is voor het verhu ren van schrijfmachines door Ieder een vergunning vere'scht. Voor kantoormachinehandelaren is een apar te regeling getroffen. In verband met ondervonden bezwaren bü de handhaving van het rookverbod op balcon6 van electrische stroomlijntreinen is besloten dit op heffen. De op die balcons aanwezige bordjes met het opschrift „verboden te rooken" zullen geleidelijk worden verwijderd. Volgens een mededeeling van het Japansche hoofdkwartier duren de hevige gevechten op Nieuw-Guinea voort. Thans doen zich buitengewoon verbitterde botsingen in het gebied Noordelijk van Finschhaven, aan den mond van de Song, voor. BON VOOR 500 GR. SUIKER AANGEWEZEN. Op 31 October volgt weer een bon. Het is mogelijk gebleken den suikerbon, die per 17 October ha<. dienen te worden bekend gemaakt, met Ingang van he den geldig te verklaren. Hier toe is aangewezen bon „Alge meen 683", die recht geeft op het koopen van de normale hoeve -lheid van 500 gram suiker. Deze bon zal geldig zijn tot en met 13 November a.s. Ter vermijding van misver stand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de op dezen bon verkrijgbare suiker be stemd is voor het tijdvak van 17 October tot en met 30 Oc tober. Op 31 October zal dan weer een bon, eveneens voor 500 gr., worden aangewezen. Men diene rekening mede te hou den, dat niet alle suiker al tegelijkertijd in de winkels zal zijn, zoodat plaatselijk t eenige hapering in de voor ziening zal optreden. Uitreiking nieuwe bonkaarten. De plaatselgke distributie diensten reiken van 31 Octo ber Lm. 27 November a.s. te gen. overlegging van de stam kaart en tegen inontvangstne- ming van een bon van het in- legveid bonkaarten voor voe dingsmiddelen uit. Zg, die geboren zgn tus schen 31 October en 29 No vember van de jaren 1922, 1929 en 1939, dienen hun inleg vel te ruilen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. Wijziging in loonregeling beroepsgoederenvervoer weer ingetrokken. Blgkens de Staatscourant heeft de gevolmachtigde voor den arbeid zijn beschikking van 11 dezer, houdende een wijziging van de loon- en va- cantieregeling voor werkne mers in het beroepsgoederen vervoer langs den weg. inge trokken. Deze intrekking is geschied om redenen van for- meelen aard. Nieuwe lichting voor den Ned. Arbeidsdienst. De secretaris-generaal van het departement van algemee- ne zaken heeft het volgende bepaald: Van de marmelgke arbeids- dienstplichtigeh, geboren in het jaar 1925, zullen tot het vervullen van hun arbeids dienstplicht gedurende het tijdvak van 5 Januari 1944 t.m. 15 Juni 1944 worden op geroepen: le. zij, die zijn aan- festeld in openbaren dienst of g het bg'zonder onderwgs, voor zoover zg hun arbeids dienstplicht niet reeds hebben vervuld; 2e. van de overigen zij, wier opkomst door den commandant van den Ned. Ar beidsdienst noodig wordt ge oordeeld. Het 42ste corps N.A.D. neemt afscheid. Het 42ste corps van den Ned. Arbeidsdienst, dat in het Noor den van het land, in de omge ving van Bellingwolde, onge veer 400 h.a. aardappelen heeft gerooid, is dezer dagen met zgn arbeid gereed gekomen. Alvo rens echter weer naar de kam pen in het Zuiden terug te kee- ren heeft het corps afscheid genomen van de bevolking, het geen geschiedde door een open bare demonstratie te Belling wolde. Winterhulp Nederland ontving van den commandant van den Ned. Arbeidsdienst een bedrag van 20.000 voor de minderbedeelden. In de week van 11 tot 16 dezer heeft Winterhulp in totaal 59.131,32 ontvangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1