1 De geallieerde landingsoperaties bij Salerno. In ieder buis! Is Meer dan 500 schepen en een „parapluie" van vliegtuigen. Het geallieerde hoofdkwar tier in Noord-Afrika heeft, door middel van een reportage van Reuter, een gedetailleerde nabeschouwing over de lan dingsoperaties bij Salerno het licht doen zien, meldt de Tel. In een artikel in de Duitsche pers gaat de Duitsche marine verslaggever Schroder hierop uitvoerig in. Daaruit blijkt, dat de geallieerde armada bij Salerno meer dan 500 schepen omvatte. Zij stond onder het opperbevel van admiraal Cun ningham. Zij vormde het sterkste vlooteskader, dat ooit in de Middellandsche Zee ge opereerd heeft. Het Britsche eskader bestond alt de slagschepen „Rodney", „Warspite' en „Valiant" (waarvan do laatste twee door de Italiaansche capitulatie waren, vrijgekomen), „Klng Georg V" eo- „Howe", voorts uil de vlleg- tuigmoederschepen „Illustrious" en „Formidable", de kruisers „Aurora", „Penerope', „STrlus" en „Dldo", be nevens talrijke torpedojagers. Een tweede groep bestond uit vijf klei nere vllegtuigmoedcrschepen. die be schermd werden door de kruisers „Euryalus", „Scylla" en „Charyb- dis". De Amerikanen hadden hun „Western Task Force", die meer speciaal voor de bescher ming van dè landingsoperaties verantwoordelijk was, gesplitst in een Noordelijke en een Zui delijke groep. De Zuidelijke omvatte de Amerl- kaansche kruisers „Philadelphia Savannah" en „Boise", benevens Bntaroma gele sauspoader ver vangt boter in da spijzen en doet ware wonderen. Albumona juspoederstelttTm staat veertig-verschillende soor ten jus: of saus te bereiden. Transparant a 3( aardappel tapioca) voor het maken van „vóór-oor- logsche" schoteltjes; Het teste, dat pp de bon verkrijgbaar t Is U GEBOREN TUSSCUEN 24 en ji October? Uw geluksmttaal,uijztr, u; M| uw gelukskleur is rood. V Of het geluk in zulke Ml dingen schuilt? Wij gelooven, dat een vrouw reeds gelukkig is., wanneer de spiegel haar een jonge teint, een gave huid: too nr. Daarvoor is vitami ne F onontbeerlijk. Iedere vrouw passé daarom DOBBELMAN's Castelia crèmes toe, met hun rijkdom aan vitamine F. VITAAftlNÉV p VCREAAES 13 torpedobootjagers. Tot de Noor delijke groep behoorden echter ook Britsche zeestrijdkrachten en wel de kruisers „Mauritius.", „Uganda" en- „Ofion", de monitor „Roberts" en 20 torpedobootjagers. Beide groepen waren begeleid door talrijke mijnen vegers, die, zooal's het in het Reu- ter-bericht heet, „in dft met mijnen bezaaide kustwateren door het schep pen van mijnenvrijè stroaken schitte rend werk verrichtten voor de vei ligheid van de landingsvaartuigen en da troepen- en materiaalschepen". Schroder is van meening. dat deze geweldige krachtenconcentratie zoowei getuigt van 's vijands respect voor de Duitsche troepen als van zijn systeem van „safety first". Het was voor de eerste maal ia de geschiedenis van dezen oorlog. dat de geallieerden een geheele armada gebruik ten; niet om zich met een vij andelijke vloot te meten, doch om rechtstreeks in den strijd te land in te grijpen. De ge allieerde armada vuurde uit 364 stukken van alle kalibers vrijwel onafgebroken een ont zagwekkende hoeveelheid gra naten op de Duitsche stellin gen af, waarbij nog geen re kening is gehouden met de luchtafweerkanonnen van de vliegkampschepen en het ge schut van de torpedobootja gers. Zoo losten bgvoorbeeld alleen vier kruisers in totaal 5.085 schoten. De slagschepen vuurden natuurlijk minder salvo's af, maar daarentegen van heviger aard. Zij schoten met projectielen van 35.6, 38 en 40,6 cm. Daar de eerste landingstroe pen reeds dadelijk op zeer krachtigen tegenstand van de Duitschers stieten, kregen de torpedobootjagers opdracht „zonder te letten op eigen verliezen" en door alles op alles te zetten, rechtstreeks op de kust af te varen om de Duitsche kustbatterrjen te be stoken. Het Rauter-bericht bestuit met de lakonleke constateering/ dat de geal lieerde vloot wel is waar verliezen leed, doch dat het risico, dat zij op zich nam, als „voldoendee gerecht vaardigd" moet worden beschouwd. Naar aanleiding darvan wüst Schrö- der op de hooge verliezen der gealli eerden,. zoaals die blijken uit. de O.K.VM.-berichten van 19 Sept.. en 1 Oct en die voornamelijk betrek king. hebben op Salerno. Hat feit,, dat de geallieer den noch. slagschepen noch vliegtuig-moederschepen inge boet hebben, verklaart Schro der door de geweldige „para pluie" van vliegtuigen, waar door zij beschermd werden, benevens door het zeer sterke geleide van kruisers en torpe dobootjagers en door de om standigheid, dat zij ver van de kust af opereerden. Daarente gen hebben de geallieerden, aldus besluit Schroder, gevoe lige verliezen geleden aan kleiner materiaal, dat juist voor een voortzetting van de operaties in de Middellandsche Zee van zooveel belang is. MIDDELBURG Diefstallen. Onder de aangiften van diefstallen prijkt in het politie rapport oolc deze maal weel een fietsendiefstal. Het was L> G„, die de aangifte kwam doen. 'Zijn fiets vex-dween uit een af gesloten schuurtje. E'en onder zoek is ingesteld, evenals, naai de vermissing van cement uit een loods van A. P. H. D. S. deed voorts nog aan gifte van diefstal van een paar dekzeilen uit een jol. Diefstal opgehelderd. Verleden week werd bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een geldsbe drag uit een portefeuille, die korten tijd onbeheerd in een werkplaats had gelegen. Het is thans gelukt den dader aan. te houden en ter beschikking van de justitie te stellen. De gearresteerde is de jongen G. G., die van het gestolen geld shag kocht. Dr. VV. F. Stutterheim in memoriaal. Mr. van dier Veur schrijft ons: Ver van de stad, die hem innig lief was geworden, is dr. W. F. Stutterheim Zondag j.l. aan zijn vrouw, familie en -ons allen, vrienden en kennis sen, ontvallen ten huize van naaste familie te Wijk-bij- Duurstede, waar hij sedert Augustus 1942 vertoefde. Willem Frederik Stutter heim. op 17 September 1872 te 's-Gravenhage geboren, stu deerde aan de Leidsche Hoo- gesehool in de Klassieke lette ren en verwierf op 5 Novem ber 1898 de doctorsbul met een academisch proefschrift, getiteld „Observationes criti- cae in Lucianum". Op 11 September 1918 be noemde de Raad hem, die te voren leeraar-conrector was aan het Christelijk Gymnasi um te 's-Gravenhage, met al gemeen© stemmen tot reetor aan het Gymnasium te Middel burg. Hij aanvaardde zijne be trekking op 15 Februari 1919. Ruim 19 jaren heeft hij de rec torale waardigheid mogen be id eeden; bij. Raadsbesluit van 16 Februari 1938 werd hij, in- faaoTiöie 1 September 1939, aarvan op de meest eervolle wijze ontheven, na zijn volle toewijding en talenten bijna twee decenniën aan de klas sieke opvoeding en vorming der alumni van het Zeeuwschè Gymnasium te hebben gege ven. Zjjrt honderdtallen oud leerlingen bewaren de beste herinnering aan zijn treffelijke lessen, zijn uitnemend onder wijs. Ook de dankbaarheid van tallöoze oudere is groot en on gemeten. De gemeente Middel burg verloor door zijn heen gaan een voortreffelijk docent, die haar Gymnasium, een uit- Verduïsferen van 24 t/m 31 Oct.: van 17.307.15 uur. De maan komt morgen te 5.07 en gaat te 17.17 onder. De Amerikaansche verliezen. Te Washington is officieel medegedeeld, dat de verliezen van de Amerikaansche strijd krachten t.m. 24 Oet. in totaal 115.883 man bedragen. Deze verliezen zijn als volgt samen gesteld: strijdkrachten van het ieger: 11.480 dooden, 28.183 gewonden,. 13.554 vermisten en 21.941 gevangenen; strijdkrach ten van de marine: 12.112 doo den, 5422 gewonden, 9002 ver misten en 4.189 gevangenen. Naar in de mededeeling wordt gezegd, zijn in de ver liescijfers van het leger 12.500 Filippino's inbegrepen, waar van 469 gesneuveld, 747 ge wond en de rest, naar men aan neemt,. gevangen genomen. nemenden roep had bezorgd. Stutterheim heeft ook lange jaren met veel succes gedi plomeerde H.B.S.-ers en ande ren opgeleid voor het Staats examen ter toelating tot de Universiteit en maakte deel uit van de desbetreffende exa men-commissie. Hij was tevens voorzitter der afdeel in g Wal cheren van het Nederlandsch Klassiek Verbond sedert haar oprichting. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen mocht hem enkele jaren in zijn bestuur zien, terwijl hij voor de ver- eeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek" vele jaren de pen voerde. Het zal voor zijn echtgenoo- te en familie een troost kun nen zijn, dat wij met diepen weemoed denken aan het heen gaan van dezen uitnemenden classicus, dieze hartelijke per soonlijkheid, exempel van waarheid en eenvoud. Verboden richting. De wielrijder C. A. kreeg een. politioneele waarschuwing om dat hij, de St. Jansstraat in verboden richting bereed. Ongevallen. Zaterdagmorgen geraakte de betonarbeider S. met een vin ger van zijn rechterhand zoo danig onder een betonblok be kneld, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Tengevolge van dit on geval moet hij een lid van dien vinger missen. Zondagvoormiddag speelde de 5-jarige S- met het trap- werk van een op het Molen water staand rijwieL Het knaapje geraakte met een vinger zoo erg in de knel tus- sche den ketting en het kam rad van het rijwiel, dat hij een stuk van den vinger afklemde. De knaap is naar het zieken huis overgebracht. VLISS1NGEN Afscheid wethouder W. P. Edelman. Ter gelegenheid van het af scheid van den heer W. P. Edelman als wethouder dezer gemeente, zal Vrijdagmiddag a.s. een receptie worden gehou den in hotel Britannia. Mevr. N. Soeters van Balen Blanken f In het Roode kruis-zieken- huis te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 54 jaar overle den onze oud-stadgenoote mevr. N. Soetersvan Balen Blahken, die zich met name op het ge bied van zang en literatuur heeft bewogen. Tijdens haar verblijf te Vlïs- singen was zij leidster van ver schillende zangkoren, terwijl zij ook als declamatrice optrad. Zij was o.m. lid van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen. Het stoffelijk overschot zal Woensdag in het familiègraf te Wognnm, waar haar vader arts en haar grootvader predikant was, worden bijgezet. Door gas bedwelmd. De politie heeft Zondag in een woning, waar des morgens sterke gaslucht was waarge nomen, een bewustelooze vrouw aangetroffen. Terstond zijn maatregelen getroffen; de vrouw werd naar een zieken huis overgebracht. Een paard in een sloot. Een paard, dat in een weide langs den Hoogeweg liep, ge raakte Zondagmorgen in een moddersloot. Talrijke pogin gen door het publiek onderno men om het dier uit zijn nete lige positie te bevrijden, mis lukten. Tenslotte werd het paard met behulp van een span paarden met voertuig uit de sloot getrokken. Het dier laad geen letsel bekomen. Een en ander trok natuurlek veel bekijks. Feuille ton DE MAN UIT DE WILDERNIS 75) dööt B. REEN. Hij aarzelde geen oogen- blik. Uit den auto haalde hij touwen te voorschijn, waarmee hij zoowel Middelkoop als van Dongen stevig bond, alvorens hen in den auto te sleepen. Ook deed hg hun een prop in den mond. Dan zette hij den motor weer aan en reed weg in de richting van de stad. Van Dongen bleef niet lang bewusteloos en bevond zich nog steecis in den auto toen bij weer bij. kwam. Hij: kon hoo- ren, hoe Middelkoop vreemde geluiden maakte door de prop in zijn mond, en besefte, dat ook hij was bijgekomen en nu pogingen deed om zich van zijn banden te bevrijden. De com missaris onderzocht de touwen rond zijn polsen en enkels en kwam tot die conclusie, dat het lang kon duren, eer het hem zou lukken zich ervan te bevrijden. Geen zeeman kon be- Iter knoopen. leggen dan Dik van. Dalen. Van Dongen lag nog net zoo stil. alsof hg nog steeds be wusteloos was, toen de auto definitief tot stilstand kwam in een garage, die bg een klein huis in het Westen van Rotter dam hehoorde. Hij zag höe van Dalen den spartelenden Mid delkoop uit den auto haalde en naar buiten droeg. Na eenigen tijd keerde de jeugdige tropen- vorscher terug en boog zich ower den commissaris heen. „Met jou kan ik beter vei ligheidsmaatregelen nemen", mompelde hg, „want jij bent 'n gladde", besloot hg, terwijl hij bliksemsnel een dloek onder van Dongen's neus duwde. De zoetige lucht van ether waar schuwde van Dongen te laat, want hg had instinctmatig ademgehaald,, en na een korte worsteling raakte hij. opnieuw buiten bewustzijn. Toen hg weer bij zijn posi tieven kwam was hg van zijn banden en van de prop in zijn mond verlost Rondom hem was het evenwel volkomen don ker: Hij' krabbelde moeizaam overeind,, want hij was nog steeds zwaar in zijn hoofd en zijn hand uitstx-ekkend, raakte hg een muur aan waartegen hij steun zocht. Langzamerhand overwon hij, het gevoel van dui zeligheid en zwakte en al tas tend langs den muur, vond hij zijn weg. Tenslotte kwam hij tot de conclusie, dat hij zich in een leegen kelder bevond met een enkele deur en geen ven ster. De muren waren van bak steen en de cementen vloer was onder een laag kolengruis bedolven. Voldaan over het feit, dat er tenminste een mogelijkheid tot ontsnappen was, wijdde de commissaris zgn aandacht aan de deur. Die deur was van stevig hout en aan den buitenkant met hengsels gesloten. Van Dongen zocht zijn zakken na, maar kwam tot de ontdekking, dat alles wat als gereedschap kon dienst doen, hem was af genomen. Zijn geldi had men hem evenwel laten houden. Nogmaals betastte hij de deur en nu bemerke hij, dat de schroeven van de 'hengsels aan den binnenkant uitkwa men. Met zijn gewone geduld zette hij zich aan het werk om de schroeven los te draaien; een cent was daarbij zijn ge reedschap. (Wordt vervolgd).. o JS GOES Uit het politierapport. De fa. F. aan den Westha- vendijk alhier deed aangifte van de vermissing van een par tijtje turf. Het politioneel on derzoek bracht aan het licht dat 4 jongens van 10-14 jaar, J. J. v. H„ zhn broertje J. J. v. H., P. A en L. P. A. de daders waren. Voor een waarde van ruim 10 hadden zij weggeno men De politie maakte van het geval proces-verbaal op. Voorts deed W". J. T. aangifte van de vermissing van zijn rij wiel dat hij voor een café ge plaatst had. De politie stelt een onderzoek in. Financiën N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. en Co. De agenda der buitengewo ne algemeene vei-gadering van aandeelhouders der N.V. Hout handel v.h. G. Albert» Lzn. en Co. te Middelburg, welke al daar op 12 November a.s. zal worden gehouden, bevat een voorstel tot wijziging der sta tuten. waarbij o.m. in art. 4 wordt bepaald: Het kapitaal der vennootschap bedraagt 2.100.000, verdeeld in 3000 aandeelen, ieder groot 700, luidende aan toonder. Hiervan zijn ten tijde van het besluit tot statutenwijziging uitgege ven 120O aandeelen. Artikel 18. de eerste drie alinea's worden vervangen door: van de zui vere Jaarlijksciie winst wordt, na door het college van commissaris sen. op voorstel van de directie, vast gestelde afschrijvingen en reservee ringen, een gedeelte ad 10 ge bracht ten gunste van het hierna In artikel 20 bedoelde reservefonds, ten zij directie en commissarissen een grootere storting in,, het reservefonds in het belang der vennootschap noo- dig mochten achten- ert de algemeene vergadering, op een daartoe strekkend voorstel van directie en commissaris sen tot een grootere storting mocht besluiten, alias met inachtneming van de bepaling, aan het slot van art. 20»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2