1' PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Nieuwe Duitsche duikbootsuccessen. 1 De standvastigheid van een oorlogvoerend volk. mKabONNEMENTSPRIJS: 19 cl* per weelc of 2.42 per kwartaal. f Franco per poet 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 CL (ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 cl, minimum per adver* Ltentle 2.05. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 6 regeLa) 58 cent, oienstaanvragen en dienstaanbie dingen 60 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. VRiJDAG 22 OCTOBER 1943 DIT NUMMER BESTAAT UIT 186ste JAARGANG 4 BLADZIJDEN NUMMER 250 De Bureaux van ons blad zyn gevestigd te:Viissingen: Redactie en Administratie Walser. 58-60, teL 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd teL 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Reaaetie teL 3521, Administr. teL 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, teL 2863, na kantoortijd teL 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breede8traat 45, teL 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21. Het opperbevel van de Duit- Bche weermacht maakte Don derdag bekend: In het penetratiegebied ten Zuid-Oosten van Krementsjoeg hebben de Sovjets Woensdag tijdelijk slechts plaatselijke aanvallen ondernomen, waar mede zij de bres naar de zij kanten probeerden te Verbree- den. In gevechten die hier en daar een verbitterd karakter aannamen, werden deze aan- vallen afgeslagen. Aan het front tusschen Kief ai Tsjernigof zette de vijand ajn sterke doorbraakpogingen Jvoort, die telkens met ver scheidene divisies werden on- Eernomen. Terwijl ten Noor- Ben van Kief alle aanvallen Bloedig mislukten, duren de gevechten ten Noord-Westen jvan Tsjernigof nog voort. Van de overige deelen van het gt^Oosceiijke front worden slechts flaftiit de sectoren van Melitopol, imel en ten Zuid-Westen van 'eükije-Loeki vrij levendige ilaatselijke gevechten gemeld, ""en Noorden van Kief heeft ich de gevechtsgroep van de 23e divisie infanterie onder :olonel Glatz door voortreffe- ijke houding en gevechts- irestaties in den aanval en afweer bijzonder onder scheiden. Aan het Zuid-Italiaansche iwpfront ontstonden Woensdag 'pppn gevechtshandelingen van beteekenis. Vijandelijke op- dringingspogingen bij Campo- ■*fcasso en aan den kustweg ten Noord-westen van Termoli werden afgeslagen. Vijandelijke vliegtuigen dron gen Woensdag overdag alsme de Woensdagnacht ondèr be scherming van het wolkendek het rijksgebied binnen en wier- kj pen bommen op eenige plaat- Ben, waaronder kleine lande lijke gemeenten. Er werd een gering aantal slachtoffers ge maakt en er werd schade aan gericht aan gebouwen. Lucht verdedigingsstrijdkrachten haalden 16 viermotorige Britsch-Amerikaansche bom menwerpers en 2 jagers om- De Duitsche luchtmacht on dernam in den nacht van 20 op 21 October een krachtige aanval op het havengebied van Huil en bestookte bovendien enkele doelen in het stadsge bied van Londen en aan de kust van Zuid-Engeland met bommen. Een Duitsch vlieg tuig ging verloren. Duitsche duikbooten hebben in de Middellandsche Zee van den Britsch-Amerikaanschen aanvoer 7 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 54.000 brt. tot zinken gebracht en een ander schip door torpedo treffers zwaar beschadigd. De nieuwe Duitsche duikboot successen. De nieuwe successen der Duitsche duikbooten in het weermachtsbericht van Don derdag vermeld, werden in het bijzonder moeilijke operatie gebied van de Middellandsche Zee behaald en moeten daarom bijzondèr hoog worden aange slagen. De tot zinken ge brachte schepen waren in doorsnee 5 a 6 duizend ton groot, enkele waren echter be langrijk grooter. Een deel der tot zinken gebrachte schepen behoorde tot een in Oostelijke richting varend convooi en werd op ongeveer een halve dagreis afstand van Gibraltar aangetroffen. De zee was effen en het gevaar van te vroege ontdekking groot. In dit ge bied is de afweer bijzonder krachtig. Ook in de wateren tusschen Sicilië en Salerno, waar de andere schepen ge troffen werden, was de afweer niet minder krachtig. Voorloopige Indische regeering gevormd. In een te Sjonan gehouden vergadering der Indische on afhankelijkheidsliga heeft Soebhas Chandra Bose de sa menstelling bekend gemaakt van de voorloopige regeering van het Vrge Indië. Soebhas Chandra Bose wordt staatshoofd en minister-pre sident, en tevens minister van buitenlandsche zaken en van oorlog. eS Onze mannen In liet Oosten, 'tr. SS PK w. Kierk/O/H/r r TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt U voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt me de: Iedere gezonde Nederlander, In den leeftUd van 17—45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde kdressen vervoegeD, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking lot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, kunnen dierst nemen bij de land wacht of btj het SS-wachtbatalJon la Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Krlegsmarine kunnen zich aanmelden: ill, die tot de Germaansche S3 In ^ederland toetreden willep, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 Jaar, die aanmeldlngspllchtlg zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier In de Waffen-SS kan leder worden, die na minstens een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: ka rakter, gedrag, prestatie. 23.10.43 912.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, BreedstraaL 24.10.43 9—14.00 uur Amsterdam, Dam 4. 25.10.43 9—13.00 uur Utrecht, N.V.- Huis, Oude Gracht 245. 5.10.43 9—14.00 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 27.10.43 914.00 uur Den Haag, café den Hout, Bezuidenhoutsche weg. DE AANVALLEN OP ENGELAND. Omtrent den luchtaanval op de Oost-Engelsche havenstad Hull van Woensdagnacht, ver neemt het D.N.B., dat zware brisant- en brandbommen op de haven- en dockinstallaties aan de monding van de Hum- ber terecht kwamen, waardoor branden en verwoestingen werden veroorzaakt. Brj de aanvallen op doelen in het stadsgebied van Londen wer den verscheidene branden ver oorzaakt. Talrijke nachtjagers waren niet in staat de Duit sche formaties van de doelen te verdringen. De verliezen van de Britsche luchtmacht. De Woensdagnacht over een breed front boven het Noord en midden-Duitsche gebied vliegende Britsche bommen werpers konden, naar het D. N.B. verneemt, als gevolg van de afweermaatregelen van de Duitsche luchtverdediging den voorgenomen concentrischen aanval niet uitvoeren. Zij moesten op groote hoogte bo ven de in uitgestrekte deelen van Duitschland heerschende slechte weersomstandigheden vliegen. Van deze toestellen zijn er volgens de laatste, ech ter nog niet definitieve rap porten, in totaal 18 viermoto rige vliegtuigen neergeschoten. Met de- 8 Amerikaansche bom menwerpers, die Woensdag middag boven West-Duitsch gebied werden vernietigd, is het in het weermachtsbericht genoemde aantal van 16 neer geschoten viermotorige Britsch- Amerikaansche vliegtuigen in totaal tot 26 bommenwerpers en 2 jagers gestegen. BRITSCH-AMERIKStANSCHE LUCHTAANVAL OP NISJ. Britsch-Amerikaansche vlieg tuigen hebben Woensdagmid dag een aanval gedaan op Nisj in Zuid-Servië, waarbij zij groote schade aanrichtten, vooral aan particuliere huizen. Tot dusverre zijh uit de puin- hoopen 200 lgken te voorschijn gebracht,' terwijl het aantal ge wonden eenige honderden be draagt. De Britsch-Amerikaan sche vliegers schoten voorts met hun machinegeweren op de bevolking. Vijandelijke vliegtuigen boven Duitschland. Vrij sterke formaties Brit sche bommenwerpers zijn Woensdagnacht het rijksgebied binnengevlogen en zijn op groote hoogte doorgedrongen tot het gebied tusschen Elbe en Oder. Zonder dat er eenig uitzicht was, lieten zij lukraak hier en daar bommen vallen. Tot dusver is geconstateerd, dat tien Britsche bommenwer pers zijn neergeschoten. De Britsche vlootadmlraal sir Dudley Pound is Donderdag te Londen In den leeftijd van 66 Jaar overleden. In het kader van de Dultsch- Engelsche uitwisseling van zwaarge wonde en invalide krijgsgevangenen ijn Donderdag de Duitsche en En- gelsehe lazaretschepen uit de haven Gotenburg vertrokken met koers op hun vaderland. In Londen is de dood van ge- neraat-majoor Northland Revel! Reads bekend gemaakt. Hij was vroeger op perbevelhebber der Strait* Settlements De op 25 en 26 Sept. In geheel Duitschland gehouden eerste straatln- zameling voor de Winterhllfe heeft 31.500.000 R.M. opgebracht, 24.9 meer, dan vorig Jaar. Cordell Huil heeft op z(jn reis naar Moskou te Algiers een onder houd gehad met De Gaulle. IU een grondverschuiving te -Pr iras (Fr.) Is een gebouw, waar 150 lndo-Chlne«sche werklieden ren ondergebracht, bedolven. Reeds zijn 7 tijken geborgen. EEN ARTIKEL VAN DR. GOEBBELS. In een nieuw artikel in het weekblad „Das Reich" met als opschrift „De standvastigheid van een oorlogvoerend volk", schrijft rijksminister dr. Goeb- bels o.a.: Iedere groote oorlog is aan het einde toch hoofdzakelijk altijd beslist door de taaiheid, die dr. Goebbels het voornaam ste element van de overwinning noemt. Ons falen in November 1918 heeft ons over de geheele wereld, vooral bij onze vijanden, den naam gegeven, dat wij in onze moreele standvastigheid bijzonder vatbaar zijn. Daarom is het thans zoo moeilijk voor ons om deze zelfde wereld, voornamelijk echter onze vijan den, aan het verstand te bren gen, dat de ineenstorting van 1918 een eenmaal voorkomende tragische gebeurtenis in onze geschiedenis is geweest, die zich niet herhalen kan en ook niet herhaald zal worden. Onze vijanden hopen hier tevergeefs op. Met beslistheid legt de mi nister den nadruk erop, dat Duitschland niet het minste aan oorlogspotentieel of aan strategische waarde verloren heeft, van datgene wat het bij het begin van dmi oorlog reeds bezat. De vijand, zoo schrijft hg, heeft slechts een fractie veroverd van datgene, wat wij hem in den loop van de drie eerste oorlogsjaren hébben af genomen, waaruit zonder meer de conclugie kan worden ge trokken, datwanneer wij in September 1939 den moed heb ben bezeten om den ons opge drongen oorlog om ons leven te beginnen, wg thans des te meer moed kunnen en moeten hebben om den oorlog met alle kracht en al het geloof in de overwinning voort te zetten. Dr. Goebbels wijst erop, dat het op zichzelf nog niet veel zegt, dat het Duitsche volk aan menigvuldige gevaren, ten deele zelfs van ernstigen aard, blootstaat. Dit zal, zoo ver klaart hij, alleen dan van tra gische beteekenis zijn, wanneer wij als leiding en als volk niet de kracht zouden bezit ten om hierop op de juiste wijze te reageeren, doch dit is geheel uitgesloten. Wat ons Duitschers in No vember 1918 ontbrak en aan welk gebrek wij toentertijd ten onder gingen, dat staat ons thans in voldoenden om vang ter beschikking: pdlitiek begrip voor de historische grootheid van dezen oorlog, moed, uithoudingsvermogen, standvastigheid en taaiheid. Wij hadden in den afgeloo- pen zomer, zoo gaat de mi nister verder, enkele militaire tegenslagen te verduren, die in hoofdzaak veroorzaakt zijn door het verraad van het Ita- liaansche koningshuis. Ook onze distancieeringsbewegin- gen aan het Oostelijke front hebben haar oorsprong, daar wij voor de beveiliging van het Zuiden divisies uit het Oosten moesten terugtrekken, waardoor een verkorting van ons Oostelijk front noodzake lijk werd. Deze gebeurtenis staat echter in geen verhou ding tot het gevaar, dat het afvallen van het aan Badoglio onderhoorige Italië naar den wil van onze vijanden voor ons had moeten medebrengen. De genoemde operaties heb ben onze oorlogvoering voor een buitengewone belasting- proef geplaatst. Doch onze vijanden hebben maar een kleine fractie bereikt van dat gene, wat zij wilden bereiken. Wij weten precies welke groo te eischen in de afgeloopen 4 maanden aan ons Oostelijk leger zijn gesteld en thans nog gesteld worden. Wanneer een zoo grootscheepsch opge zette terugtrekkende bewe ging desondanks met de groot ste discipline en in de groot ste orde uitgevoerd wordt en hierbij troepen en materiaal in een omvang worden terug gebracht, dat de vijand het in het geheel niet wagen kan cijfers over het aantal gevan genen en den buit te publicee- ren, dan beteekent dit ten overvloede nog eens te meer, dat de Duitsche weermacht in het vijfde oorlogsjaar zich in een staat bevindt, die alleen maar bewonderenswaardig ge noemd kan worden. Dit geeft ook de vijand onvoorwaarde lijk toe. De woorden succesvolle te rugtocht wijst de minister hierbg uitdrukkelijk van de hand, omdat zij, naar hij zegt, slechts een betrekkelijke gel digheid bezitten. Want vanzelf sprekend is elk opgeven van veroverd gebied absoluut ge zien een verhes, doch wanneer dit onvermijdelijk geworden is, beteekent het een relatieve winst voor zoover dit over het geheel genomen zonder ernsti ge verliezen kan worden uitge voerd. E'n dat is gebeurd. Tenslotte herinnert de minis ter er nog eens aan, dat deze oorlog het rijk werd opgedron gen door zijn vijanden, dus dat hij voor Duitschland in den waarsten zin van het woord een verdedigingsoorlog is. Zoo als wij zoo dikwijls offensieve successen behaald hebben, zoo moeten wg tijdelijk genoegen nemen ook met defensieve suc cessen. Het zal onze taak moe ten zijn deze als uitgangsbasis van een nieuwe, belangrijke versterking van onze algemeene oorlogspositie uit te breiden. Dat is mogelijk en zal ook ge beuren. In den eeuwigen op- en neergang; van den oorlog moet steeds eén ding bestendig en onveranderlijk big ven: dat is de taaiheid der oorlogvoering en de vastbeslotenheid om te overwinnen. Boven de wissel valligheid van de krijgskansen staat de standvastigheid van een oorlogvoerend volk. Wie zich onttrekt aan de tewerkstelling, wordt gestraft. De kantoorbediende Wes tenend uit Nijmegen, de vroe gere politiebeambte Scholten. uit Tilburg, de schilder Bos uit Eist. de bakker van Campen- hout uit Teteringen, de be drijfsleider Theodorus van As- seldonk, de timmerman Leen- ders en de kantoorbediende Bernardus van Asseldonk had den van het arbeidsbureau te Nijmegen bepaalde plaatsen in Duitschland aangewezen gekre gen voor het verrichten van arbeid. Zij onttrokken zich aan de tewerkstelling door zich op oneerlijke wijze „Ausweise" voor het kleine grensverkeer te verschaffen, waarmede zij in de nabijheid van de grens werk zochten. Het Duitsche Oberge- richt heeft tegen hen gevange nisstraffen uitgesproken van 5 tot 8 maanden. Verlenging der loonregeling in den landbouw. De gemachtigde voor den arbeid heeft de werkingsduur van de door hem op 1 April 1943 vastgestelde voorloopige landelijke regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden den landbouw, die op 31 October a.s. ten einde loopt, verlengd tot 31 Maart 1944. De conferentie in Moskou. Bij de derde zitting van de conferentie te Moskou zijn gis teren, naar de Britsche berich tendienst meldt, militaire pro blemen het voornaamste onder werp van de besprekingen ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1