li <25, liever olie-export zich bepaald tot technische olie (speciaal lijnolie) en heeft de boterexport opgehouden. Wel moeten wij een klein deel onzer productie beschikbaar stellen voor onder houd van het bezettingsleger. Boter geruild tegen margarine. Toch is er in dezen zomer nog weer boter geëxporteerd, maar dit is een gevolg geweest van een op ons verzoek gedane ruiltransactie. Toen in dezen winter de melk- en daardoor de boterproductie enorm tegen viel, was het slechts mogelijk om de distributie van spijsvet- ten eenigszins te blijven rege len zonder rantsoenverlaging, doordat we van Duitschland een zekere hoeveelheid spijsvet- ten en olie leenden, die als margarine in de consumptie zijn gebracht en die we nu weer als boter moeten terug leveren. De eieren, die verplicht moe ten worden ingeleverd door de pluimveehouders, worden niet geëxporteerd. Ze worden onge veer voor 1/5 deel ter beschik king gesteld van het bezet tingsleger en de rest blijft voor zieken, ziekenhuizen enz., ter wijl de meeste eieren, die nog worden geproduceerd, vrij zijn. Onze vroegere pluimveestapel consumeerde naar schatting ongeveer 800.000 ton graan, dit is bijna onze oogst aan brood graan. Kippen en varkens moesten dus verdwijnen. Hoe lijkt het nu in de toe komst? Met absolute zeker heid kan niemand die toekomst voorspellen en zeker niet in oorlogstijd, maar voorzoover op dit moment de vooruitzichten lijken, zou ik zeggen, dat de export zal afnemen. Vermoedelijk is het boven staande niet in overeenstem ming met datgene, wat velen zich, in de war gebracht door allerlei geruchten en veronder stellingen, van den omvang van den export hadden voor gesteld. Ernstige gevolgen. Als men deze cijfers ziet, dan zal men moeten concludee- ren, dat, hoewel het cijfer van 7 k 9 pet., waarmede we de voedingswaarde van ons rant soen zouden kunnen verhoogen, van beteekenis is, vooral in een tijd, dat dit rantsoen de mini mumgrens genaderd is, het ook weer niet zoo is. dat het alleen de export is, die de moeilijk heden veroorzaakt. Het maakt echter een gewel dig verschil, of we de beschik bare hoeveelheid eerlijk en ge lijkmatig kunnen verdeelen over de bevolking, zoodat ieder zijn deel krijgt, dan wel of we voor de verdeeling den zwakten handel laten zorgen. In dit laat ste geval krijgt de een, die toe vallig veel geld of veel kennis- sen op het platteland of onder fabrikanten of winkeliers heeft, veel meer dan hem toekomt en de ander krijgt minder of niets. Als dit gebeurde, dan zouden we den hongersnood in grooten omvang zijn intrede zien doen met zijn begeleiding van mo- reele en materieele verwor ding Bij onze productie, al dan niet verminderd met den ex port in den omvang als nu, kan het volk als geheel zich niet voeden als normaal. Dit tekort "voor allen is niet aan te vullen, wel voor enkelen, maar als dit laatste gebeurt, wordt het tekort voor de eer sten grooter en de hongersnood is een schrede dichterbij geko men. Dat is het gevolg van den zwarten handel, van den erg- sten tot dien, door velen be schermden, goedbedoelden. Meer dan ooit is waar, dat tusschen ons volk en den hon ger alleen staat de organisatie van de voedselvoorziening. Als die organisatie het niet meer kan houden, is de ellende daar. De Nederlanders hebben zich altijd zelve gaarne een nuchter volk genoemd. Laat men nu deze feiten nuchter onder oogen zien en men zal tot de conclu sie komen, dat de zwarte han del in welken vorm dan ook, een gevaar voor het volk be- teekent, GROOTE BIJEENKOMST VAN HET DUITSCHE ARBEIDSFRONT. In de nieuwe aula van de universiteit te Berlijn zijn op uitnoodiging van den Reichs- organisationsleiter dr. Ley, de buitenlandsche rijks- en gouw- verbindingslieden van 't Duit- sche Arbeidsfront voor een werkvergadering bijeengeko men. De bijeenkomst vond plaats onder het motto „Eu ropa overwint" en werd een demonstratie van de socialis tische solidariteit van de met Duitschland samenwerkende Europeesche volken. In het middelpunt van de vergade ring stonden redevoeringen van den Reichsorganisations- leiter dr. Ley en van den ge machtigde voor de tewerkstel ling, gouwleider ryksstadhou- der Sauckel. De leider van het bureau voor de tewerkstelling van het D.A.F., Ober- bereichslelter Mende, deelde o.a. me de, dat meer dan 500 gouwverbin- dingslleden en deskundigen hun aan deel hebben In de zorg voor hun landgenooten binnen het kader van de gouwbesturen van het D.A.F. Zij worden gesteund door tiendui zenden kampf- en bedrüfsverbindlngs- lieden, die dit werk als een eere ambt beschouwen. De vele millloenen buitenlandsche arbeiders zijn In 22.000 door het D.A.F. verzorgde kampen ondergebracht. 21 wekelijks verschij nende buitenlandsche bladen en tijd schriften met een totale oplaag van 750.000 exemplaren staan hun ter beschikking. Voor kampbibliotheken zijn alleen In dit Jaar 235.000 boeken en 350.000 brochures aangeschaft, 90.000 liederenbundels, 27.000 gramo- foonplaten, 6000 muziekinstrumenten, bovendien instrumenten voor zestig volledige orkesten, 4940 radiotoestellen en 11.000 sporttoestellen, die alleen in de laatste maanden zijn beschik baar gesteld, vormen een nieuw be wijs voor de grootscheepsche wijze van verzorging. 3300 taalcursussen met 167.000 deelnemers, 4000 kamp- sportfeesten, 5760 grootere K.D.F.- uitvoeringen naast 18.000 eigen uit voeringen van de kampen In de laat ste maanden, geven in grove trek ken het beeld weer van de cultureele zorg. De algemeen gemachtigde voor de tewerkstelling, gouw leider en stadhouder Fritz Sauckel, legde den nadruk er op, welke groote beteekenis het D.A.F. als de grootste en geweldigste socialistische in stelling ter wereld, toekomt voor Se overwinning van een nieuw en beter Europa. Zijn eigen taak als algemeen ge machtigde zou zonder de na- tionaal-socialistische Duitsche arbeiderspartij en het D.A.F. eenvoudig onuitvoerbaar ge weest zijn. Het Duitsche volk, zoo zeide Sau ckel verder, brengt In zijn geheel over weldigende offers om de Duitsche en daarmede de Europeesche overwinning te waarborgen. Het verlangt van de millloenen Europeesche arbeiders niet meer of nog lang zooveel niet als het zelf In elk uur doet. Spr. zeide dat de vele buitenlandsche arbeiders met inbegrip van de volken van het Oosten, zich op zeer geringe en on belangrijke uitzonderingen na, gewil lig hebben geschikt en van zichzelf uit naar hoogere prestaties hebben Burgerlijke Stand GOES. Geboren: Machelina Johanna, d. v. Joost Adriaan Luitwieler en Sara den Boer, te Vlissingen; Pieter Dingenis, z. v. Cornelia Jopse en Tanne tje Elizabeth Melse. Overleden: Arseen Cornelius Debra, 86 j., weduwn. van Ma ria Theresia Pyliser. KRABBEND IJKE, Geboren: Gerard, z. v. C. F. Westrate en H. C. v. Iwaarden; Pieter- nella Johanna d. v. A. Leys en A. J. Polderman; Adriana Pieternella, d. v. J. A. Westra te en P. C. v. Velzen; Elisa beth, d. v. P. Kuijt en E. Wa genvoort. Getrouwd: M. Paauwe, 23 j. en A. Huissen, 18 j. Overleden: D. Wondergem, 82 1.. wedn. van M. v. Boven; H. M. van Zweden, 5 j., z. v. J. van Zweden; J. v. d. Berge, 70 j.t vr. van N. Klaps; W. Lobbezoo, 68 j., wed. van J. Krombeen. Besluiten, benoemingen enz. Geslaagd voor candidaat hoofd-assistent bij de Rijksbe lastingen de heer J. D. Kouse maker Dzn., ambtenaar bij de belasting te Venraij, vroeger te Arnemuiden woonachtig. Geslaagd voor het voorloo- g diploma scheepswerktuig- indige de heer A. Murre te Middelburg. gestreefd. Deze tewerkstelling van vreemde naties in het r|jk, zoo ver klaarde Sauckel onder stormachtige toejuichingen, belichaamt in zich reeds hetnieuwe, onherroepelijk ko mende zegevierend Europa. Uitgaande van de steeds her haalde bewering van Duitsch land's vijanden, dat Duitsch land met de buitenlandsche arbeidskrachten het paard van Troje zelf in zijn land ge bracht heeft, verklaarde Reichsorganisationsleiter dr. Ley vervolgens, dat in feite niet alleen arbeiders uit de be vriende naties en staten, doch ook vele millioenen uit de be zette gebieden, de vijandelijke staten voor werk naar Duitschland gekomen zijn. Iedereen, die in Duitschland leeft, kan echter bevestigen, dat de beste verstandhouding met de buitenlanders bestaat. „Ik ben er van overtuigd", zoo verklaarde dr. Ley, „dat thans millioenen dergenen, die indertijd zonder eenige belang stelling zijn gekomen, vrien den van Duitschland geworden zijn. Voorts ben ik ervan over tuigd, dat na de overwinning van de Duitsche wapens ook onze idee ons werelddeel zal hebben doordrongen en wel krachtens deze tewerkstelling, want die krachten die Duitsch land thans zeer nauwkeurig leeren kennen, doorzien zoo doende uit eigen aanschou wing de leugens der vijande lijke agitatie". Feuille ton DE MAN UIT DE WILDERNIS. 71) door B. REEN. Maar wat allereerst Steen's aandacht trok, was een karaf op het dressoir, waarin zich de een of andere vloeistof be vond. Hy krabbelde overeind en bewoog zich voort, alsof hij gehypnotiseerd was door het kristallen voorwerp. Hij nam de stop uit de karaf en snoof de geur op van uitstekenden cognac. Zijn handen beefden zoo, dat de karaf tegen het glas rinkelde, toen hij zich een hartversterking inschonk, maar het sterke vocht bracht onmiddellijk nieuw leven in hem. Met vernieuwde belangstel ling keek hij om zich heen. Hij herinnerde zich nu duide lijk wat er gebeurd was. Na den vuistslag, die hem getrof fen had, hield evenwel zijn her innering op, ofschoon hem vaag iets voorstond van een doek, die naar ether rook en door een forsehe hand op zijn gezicht werd geduwd. „De hand van van Dalen, GOES Goede vangst voor de politie. Naar wij nader vernemen hebben de beide rijwieldieven die alhier aangehouden werden, zekere L. S. de R. en P. de B. uit Sommelsdijk, bekend te Goes 11 rijwielen gestolen te hebben. Evenzoo werden op vele andere plaatsen, als Ka- pelle, Kruiningen, Rilland Bath, Middelharnis, Bergen op Zoom enz. tal van rijwielen door hen ontvreemd. Verschillende hier van konden intusschen reeds opgespoord worden. Vandaag zijn de R. en de B. voor verder onderzoek op transport naar Bergen op Zoom gesteld. Wetenschappelijke Belangen. De vereeniging voor Alge meen Wetenschappelijke Be langen hield haar algemeene vergadering in Hotel Centraal. De w.n. voorzitster, mej. Weststeijn, merkte in haar openingswoord o.a. op, dat de vereeniging het goed maakt, het ledental stijgt steeds en de lezingen trekken veel be langstelling. Het bestuurslid, de heer Postma, moest wegéns vertrek naar elders aftrefden. Spr. gewaagde met waardee ring over hetgeen de heer Postma voor de vereeniging deed. Uit het jaarverslag van den secretaris-penningmeester, den heer J. van Tiel, bleek o.a., dat het ledental" van 167 tot 214 steeg, waarmede het sinds 1933 verdubbelde, en dat de rekening sloot met een goed batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werd de heer van Tiel herko zen en in de vacature-Postma, dr. Wilmink gekozen. Het win terprogramma werd, na onderlinge besprekingen, voorloopig als volgt opgesteld: 4 Nov. v. d. Hidde over zeesleepvaart23 Nov. Salomons over de ,,Tannbau5ser"; ar chitect de Vrlendt, bouwkundig on derwerp; prof. Casimir, psychologisch onderwerp; C. Hana, biologisch on derwerp; HUmans, schilderkunst; ds. Westmij se letterkundig onderwerp. Kerk- en Schoolnieuws Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot hulppred.: te Beverwijk H. C. Kranendonk, cand. te 's- Gravenhage; te Muntendam ds. J. Henzei, em. pred. al daar. Beroepen te Oostwold (toez.) J. W. Beerenkamp te Nieuw Weerdinge. Bedankt: voor Holwerd A. B. Betius te Rimswerd; voor Wierden (toez. 2e maal) J. C. Stelwa gen te Opheusden. Geref. Kerken. Beroepen te Lippenhuizen - Hemrik (als evang. pred.) R. Kooistra, cand. en hulppred. aldaar. Geref. gemeente. Beroepen te Dordrecht A. van Stuyven- berg te Yerseke. of ik moet het al heel erg mis hebben," was zijn mee ning. Dan hoorde hy een lichte beweging aan den ingang.Vlug begaf hij zich in de richting van de deur en greep het handvat beet. Hij draaide en trok, maar de deur was her metisch gesloten. Dan hamer de hij op het hout, doch niets wat hy kon doen had het ge ringste effect. Hy pauzeerde opnieuw. Er was iemand aan den anderen kant van de deur. Hij kon be weging hooren, van iets, dat verdacht veel op een lach leek. „Wie is daar?" riep Steen it. „Luister eens, wie je ook bent. Ik zit opgesloten." „Wat je me vertelt!" klonk nu de geamuseerde stem van van Dalen. „Ik heb zoo juist het hangslot stevig vastge maakt." „Maar van Dalen Steen's stem schoot hoog uit en zijn volgende woorden le ken veel meer op 'n mengeling van booze protestkreten. „Dit kun je me niet aandoen. Je bent gek. Wat is er met jou aan de hand?" eindigde hij buiten adem. Er kwam geen antwoord van de andere zijde van de deur. Van Dalen haastte zich bijna geluidloos weg, de trappen af, en Steen kon hem nu aan de telefoon hooren. „Ben je daar, Middelkoop?" informeerde hij, nadat hy een nummer had gedraaid. „Je spreekt met van Dalen. Ik moet je spreken. Ja, het be treft je expeditie met Steen. Kom in het huis op den Schie- damschen dijk. Ik zal daar op je wachten." Htj lachte vreemd, toen hij den hoorn op den haak legde. Maar in het rookerige lo kaal van de nachtclub had van Dongen niet veel moeite, het spoor van zijn prooi na te gaan. Middelkoop was er niet bij naam bekend, maar de portier herkende hem on middellijk uit van Dongen's beschrijving. „Natuurlijk ken ik dien ke rel," was zyn antwoord, na dat de commissaris hem wat geld in zijn handen had ge duwd. „Hij ziet er zoo op het eerste gezicht nog al saai uit, maar gelooft u me maar, dat hij hier weet mee te doen. MIDDELBURG Diefstallen. Mejuffrouw M. de P. uit Middelburg deed bij de politie aangifte, dat er verschillende damesgoederen van haar waren ontvreemd. Ook vermiste zy enkele stukken zeep. Een on derzoek is ingesteld. Een rijwieldiefstal werd aan gegeven door mej. J. de V. uit Oostkapelle. Zij had haar fiets voor een winkel hier ter stede geplaatst Tien minuten later was het karretje verdwenen. Ook in dit geval heeft de politie ëen onderzoek ingesteld. Pe Godshulzen in 1942. Aan het jaarverslag over 1942 van bovengenoemden in stelling ontleenen wij: Met ingang van 1 Juli 1942 werd eervol ontslag verleend aan den boekhouder-admini strateur, den heer P. Wisse, die den pensioengerechtigden leef tijd had bereikt. Tot zijn op volger werd benoemd de heer G. K. de Waardt, terwyl het bestuur den heer C. D. Bou- tens tot assistent-administra teur van het Gasthuis benoem de. In diezelfde maand werd het gebouw van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis voor andere doeleinden bestemd. De ver pleegden werden in het Rust huis aan het Noordbolwerk en het Noodziekenhuis aan den Veerschen singel onderge bracht. Later werden personeel en verpleegden naar elders overgebracht. Ook de Gasthuis patiënten moesten in Augustus grootendeels naar elders wor den overgebracht. In 1942 werden in het gast huis in totaal 1652 (752 man nen, 829 vrouwen en 71 leden van het personeel) verpleegd; hiervan overleden er 73 (39 mannen en 34 vrouwen). Het jaarverslag bevat ver der uittreksels van de versla gen over den gang van zaken in de verschillende afdeelingen. In de interne afdeelingen werden 140 vrouwelijke en 105 mannelijke patiënten be handeld, in de Röntgen-af- deeling totaal 1564 patiënten en in de chirurgische afdee- ling 618. Op het laboratorium werden in totaal 5988 onderzoekingen verricht. Op 1 Januari 1942 waren in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis 57 verpleegden opgenomen (25 m. en 32 vr.L In den loop van het jaar tot het tijdstip van vertrek werden 9 m. en 10- vr. opge nomen; na dit tydstip stond voor dit jaar de opname van nieuwe verpleegden stiL Van de verpleegden overle den 8 mannen en 8 vrouwen, 1 mannelijke verpleegde en 2 vrouwen vertrokken. Aan het einde van het jaar bedroeg het aantal (elders verzorgde) verpleegden 57, w, v. 25 m. en 32 vr. De balans sloot met een bedrag van 989.334;91. Het nadeelig saldo van de Verlies- en Winstrekening bedraagt 29.547,42 O O .5 u is a- tu da. v0 I is br |0 mi be IS de 00 i_ pe 0\ 1*4 ge U ge al k( 1- Ki C»o va O S Wordt vervolgd.) oordat de vraag z66 groot is, dat wjj niet voldoende kunnen produ- ceeren, zy nTEELETTEN dikwijls uitverkocht. - Maar wanneer U ons naam en adres van uw winkelier opgeeft, zullen wy trachten ze U toch te bezorgen. - Chefero Ke lie weg 8 Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2