PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per weet of 2.42 per Kwartaal. Franco per post t 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12è ct., minimum per adver tentie J 2.06. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent, oienstaanvragen en dienstaanbie dingen 60 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. WOENSDAG 20 OCTOBER 1943 DIT NUMMER BESTAAT UIT i BLADZIJDEN NUMMER 248 186ste JAARGANG De Bureaux van. ons Dlad zijn gevestigd te:Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr. 68-60, teL 10 (2 HJnen), Redactie na Kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admlnlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 16, tel. 2863, na kantoortijd teL 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21. HEVIGE GEVECHTEN BIJ KREMENTSJOEG. TE R RE U R A A NV AL OP HANNOVER. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Dins dag bekend: Ten Noorden van de Zee van Azof zijn de vijandelijke aanvallen, vergeleken met de voorafgaande dagen, in hevig heid afgenomen. Zij werden opnieuw onder zware bloedige verliezen der Sovjets verijdeld. Aan den middenloop van den Dnjepr doet de vijand tusschen Drjepropetrowsk en Krements- joeg sinds eenige dagen groo- te moeite om onder concen tratie van sterke strijdkrach- ten door ons afweerfront heen te breken. Mtt de in een sec tor binnengedrongen Sovjet strijdkrachten zijn hevige ge- I vechten aan den gang. Ten I Noorden van Kief werden ster- I ke vijandelijke aanvallen in felle gevechten, die verschei dene dagen duurden, opgevan- gen. In een tegenaanval bra- ken pantserwagens en pant- sergrenadiers het taaie verzet van de Sovjets en sneden een vijandelijke gevechtsgroep van j haar achterwaartsche verbin- j dingen af. In den centralen frontsector J werden de ten Noordwesten van Tsjernigof, ten Zuiden I van Gomel en ten Noordwes- I ten van Smolensk aanvallen de Sovjets overal bloedig af geslagen. Ten Zuiden van We- likije Loeki veroverden onze troepen, na het afweren van vijandelijke aanvallen, het op de vorige dagen verloren ge- gane terrein in een tegenaan val weer terug. Aan het Zuid-Italiaansche front kwam het alleen in de bergen van deZuidelijke Apennijnen tot levendige plaat selijke gevechtsactiviteit. In het gebied van Campobassa wierp een eigen aanval Britsch-Amerikaansche strijd krachten uit een taai verde digde plaats. Tegenaanvallen van den vijand bleven vruch teloos. Britsche luchtstrijdkrachten drongen Maandagnacht Noord en West-Duitschland binnen. Terwijl enkele vijandelijke vliegtuigen bommen lieten vallen op eenigé plaatsen, viel de kern der Britsche bom menwerpers Hannover aan. Door dezen terreuraanval ont stond er in het stadsgebied onnieuw aanzienlijke schade. De bevolking leed verliezen. Luchtverdedigingsstrijdkrach ten* vernietigden volgens on volledige berichten 15 vgande lijke bommenwerpers. 5 vlieg tuigen werden boven de be zette Westelijke gebieden neergeschoten. In den nacht van 18 op 19 October vielen Duitsche vliegtuigen dodlen in het gebied van Londen aan. STRIJD OM DEN DNJEPR VERSCHERPT. e- Zonder de talrijke moeilijk- 'l- heden tot een bagatel te wil- llen maken, meenen de Duit- C'lschers zich op het oogenbhk n" toch over den toestand aan het „e'Oostelgke front ietwat gun- is_ stiger te kunnen uitlaten, 3a meldt de Berl. corr. van de N.R.C. Naar is aan te nemen, spruit zulks ten deele voort uit je omstandigheden, dat het prijsgeven van belangrijke plaatsen niet meer zoo veel- vuldig moet worden gemeld m als in de kritieke dagen van Mm pegin September. In het algc- meen achten de militaire - waarnemers den strijd zelfs in een nieuw stadium te zijn ge- treden. Zg refereeren de ont- r wikkeling van de laatste we- ken en stellen in dit verband in het licht, dat van een sta- tionnair karakter van 't front zal kunnen worden gesproken, daar de Sovjets geruïmen tijd geen noemenswaardige ter- rein winst hebben behaald. Men constateert aldus een voorloo- pig einde van den terugtocht en het ontstaan van een nieu- we faze, die van de stellings- gevechten. Voornamelijk wordt oi daarbij gedacht aan "den Zui- ndelijken sector, vanwaar nog steeds sinds September in de m- gebieden van Melitopol, Zapo- ir- rozje en den middenloop van Is; den Djnepr zware strijd wordt lel gemeld. In de laatste week van de vorige maand ontwikkelden de Sovjets hun [j-g Br°°tsche pogingen den Dnjepr te overschrijden, zooals bekend, op ver scheidene punten met het gewenschte resultaat. Zij trachtten tevens df j_ Duitsche bruggenhoofden op den Oos- eji telljken oever In te drukken. Kort daarop ontketenden zij, den slag om den Dnjepr voortzettende, het offen- sief tegen de grendelstellingen tus- schen de Zee van Azof en de bocht J*U van den Dnjepr, klaarblijkelijk om oc» de Krlm af te snüden en het front reg bij de bocht van den Dnjepr van het Zuiden uit ta openen. Deze aan- ka- val, die tot driemaal toe herhaald iez. werd en zich in hoofdzaak concen treerde bij Melitopol en Zaporozje, er- heeft als voorloopigen uitslag de be- ket zltswlsseling van laatstgenoemde stad. ogj Een tweede druk tegen de Dnjepr-boeht werd Vrijdag jl. en begonnen ten Zuidoosten van gt ^Krementsjoeg, dus ten Noor ds-den van het gebied in kwestie. H.En dit met zeer sterke krach jes,'ten, zoo omvangrijk zelfs als in den laatsten tijd niet was voorgekomen. De aanval werd begonnen van het kort te vo ren gevormde bruggenhoofd en ook de Duitschers ontken nen niet, dat wat nu gaande is, gevaarlijke strategische ge volgen kan hebben. Het ge bied van Krementsjoeg name lijk vormt door zijn geografi sche ligging een gunstige ba sis voor aanvalsoperaties te gen de. Dnjepr-bocht en het doel van de Sovjets is, naar het schijnt, door een stoot van Noord naar Zuid de Duitsche posities op te rollen en den Duitschen Zuidelijken vleugel te doen instorten. Onmisken baar daarbij is, dat de aanval lers zich voor deze indirecte poging de Dnjepr-bocht te forceeren veel grootere in spanningen getroosten dan voor den directen aanval over het geheele front ten Zuiden van de bocht. Sedert de Duitschers hardnekkigei tegenstand zijn gaan bieden, worden de Sovjet-Russische acties aan den middenloop van den Dnjepr be- heerscht door de plannen, de 'Duit sche bruggenhoofden aan den Ooste lijken oever' te elimlneeren en hun eigen bases aan de andere zijde var de rivier te verbreeden en te verdie pen, om daar posities te winnen, die als uitgangspunt voor de voortzetting van het offensief kunnen dienen. De stooten, die ook hier met alle energie worden ondernomen, beoogen het tot stand brengen van een doorbraak om het front weer In beweging te bren gen. De Duitschers antwoorden hierop met een meer actieven afweer. Zoo hebben zij ten Noorden van Kief, in den natten driehoek, waar de Pripet in den Dnjepr uitmondt, een gebied met uitgestrekte moerassen en bos- schen, die de verkenning zeer bemoei lijken, een vrij groot gat in het front, dat allerminst onschuldig kon worden genoemd, weer weten Nog verder naar het Noor den, tusschen Gomel en Smo lensk, is vorige week een groote slag over een front van 80 km. breedte begonnen. De Sovjets volgden de Duitschers, die hier hun terugtrekkende beweging nog niet geheel had den afgesloten, op den voet en na eenige harde dagen, wer den de aanvallers op de voor naamste strijdlinie opgevan gen. Onmiddellijk daarop werd !e Duitsche leiding voor de taak gesteld aan een krachti- Uitwisseling van zwaar gewonden. Het departement van bui- tenlandsche zaken te Berlijn heeft de laatste maanden on derhandelingen gevoerd over uitwisseling van zwaargewon de Duitsche soldaten, leden van den sanitairen dienst en zieke zeelieden der koopvaar dij in Afrika en Groot-Brittan- nië tegen Britsche zwaarge wonden en Roode .Kruisperso- neel in Duitsche gevangen schap. Als resultaat van deze onderhandelingen zullen dezer dagen ruim 5000 Duitscne sol daten naar Duitschland terug- keeren. De uitvoering Ier uit wisseling van zwaargewonden zal langs den volgenden weg geschieden: op 18 Octooer zijn twee Duitsche hospitaalsche pen en twee Duitsche passa- gierschepen voor Oran aange komen, vandaag begint de in scheping van de Duitsche uit- wisselingsgroep uit Noord- Afrika, groot 3876 man. Voorts worden vandaag door de Engelschen 831. zwaarge wonden, Roode Kruissoldaten en zeelieden in Gotenburg uit geleverd. Tegelijkertijd worden in Gotenburg 4344 Britsche zwaargewonden, Roode Kruis soldaten en zeelieden afgele verd om door de Engelschen worden afgehaald. Op 29 October zal nog een uitwisse ling geschieden in Barcelona, waarbij -1061 Duitsche zwaar gewonden en sanitair perso neel zullen worden uitgewis seld tegen 1083 Britsche zwaargewonden en sanitair personeel. Bommen op Bulgaarsche steden. Vijandelijke vliegtuigen hebben Maandag op eenige Bülgaar- sChe steden bommen- gewor pen. De vijandelijke machines bestookten de straten met ma chinegeweervuur. In de bui tenwijken van Skopeje werden eenige huizen verwoest. Onder de burgerbevolking vallen; ook dooden en gewonden 'te betreu ren. Britsche vliegtuigverliezen. Bij den terreuraanval op Hannover, alsmede bij aan vallen overdag op de bezette Westeljjke gebieden vernietig den Duitsche luchtverdedi gingsstrijdkrachten volgens de voorloopige berichten 22 vij andelijke machines. Volgens een bericht van Reuter heeft het Britsche mi nisterie van luchtvaart toege geven, dat de Britsche lucht strijdkrachten Maandagnacht bij hun vluchten over Duitsch land 17 bommenwerpers heb ben verloren. Bij Japansche luchtaanvallen op Boena (Nieuw Guinea) werden 14 andelijke transportschepen tot zinken gebracht en één beschadigd. 14 Vij andelijke vliegtuigen werden neerge schoten. De Japanners verloren 15 toestellen. Volgens de radio der fascistisch republikeinsche regeering is opnieuw een zending Italiaansche kunstschatten naar de Ver. Staten gegaan. Te Tokio Is een begin gemaakt met de plechtige overbrenging van de zielen van 20.000 gevallen Japansche soldaten naar de Yasoekoenischrijn. Japan zal aan de Philippljnen een „geboortegeschenk" overhandigen, bestaande uit 55.000 balen rijst, 3 ton kinine en 2 millioen meter wollen stoffen. Op het Zwltsersche station Schüpfheim zijn twee wagons van een sneltrein ontspoord en tegen een op een zijlijn staande locomotief gestoo- ten. Drie reizigers werden gedod en ruim 40 gewond. gen stoot van zes divisies over vier km. breedte het hoofd te bieden, In het Noorden van het front is de eerste sneeuw ge vallen. Demontage" eischt 3 dooden. Twee zoons van den directeur der zuivelfabriek' te Wester- Nijkerk vonden een projectiel, dat zij mee naar huis namen. Toen ze het wilden demontee- ren sprong het eensklaps uit elkaar, met het gevolg, dat bei den, de 25-jarige Nanne Fopma en zijn 14-jarige broer Sietse, en de centrifugist van de fa briek. de 30-jarige K. v. d. Berg, die de fabriek zou ver duisteren, werden gedood. (N.R.C.) Clandestiene distilleerderyen in Brabant ontdekt. Gedurende de laatste twee maanden heeft de politie in verschillende plaatsen in N. Brabant ongeveer een tiental clandestiene distilleerderijen, meest van zeer primitieven aard, weten op te sporen. Uiteraard was de kwaliteit van de aldus gestookte „jene ver" beneden alle peil. In vrij wel alle gevallen moet deze beslist schadelijk voor de ge- zondhei'd worden geacht. Conferentie in het hoofdkwartier. Ten besluite van een door den chef van het opperbevel der weermacht georganiseerde bijeenkomst, waarop door voor aanstaande personen van staat en partij referaten over we reldbeschouwing en binnenland- sche politiek werden gehouden, heeft de Führer de deelnemers ontvangen en tot hen gespro ken over den politieken en mi litairen toestand. Eerste onderhoud EdenHullMolotof. x Naar de Engelsche nieuws dienst meldt, zou Dinsdagmid dag de eerste bijeenkomst dei1 driemogendheden-conferentie te Moskou plaats vinden. Eden en Huil hebben Maandagavond reeds een onderhoud gehad met Molotof. Geeft de koe schillen, dan geeft de koe melk. Controleur van den C.C.D. verwond. Twee controleurs van den C. C.D., de heeren H. W. Muller en J. H. Bezaan, beiden 27 jaar oud, uit Soest, waren des avonds op den Eemweg te Baarn aan het controleeren, toen eenige wielrijders nader den. Zij sommeerden hen te stoppen, waarop zij ontdekten dat de wielrijders vleesch ver voerden. Op een gegeven oogen- bllk kreeg'Bezaan een klap en trappen tegen den onderbuik, waarna hij bewusteloos bleef liggen. Toen hij weer bij kennis kwam, riep hij twee passeeren- de wielrijders aan, die hem naar een nabijgelegen café brachten. Toen vernam men dat er nog een slachtoffer moest zijn. Na eenig zoeken- vond men een gevonden man die nog teeke nen van leven gaf. Toen de po litie en een arts gearriveerd waren, was dit slachtoffer, dat controleur Muller bleek te zijn, echter reeds overleden. Hij had een groote wond aan het ach terhoofd en naast zijn lichaam lag een jjijl. Bij het onderzoek is gebleken dat zich in het ach terhoofd echter twee kogels bevonden, die den dood moeten hebben veroorzaakt. Er zijn eenige arrestaties verricht. Het onderzoek is nog in vollen gang. De toestand van Bezaan is bevredigend. Winterhulp. Men deelt ons mede, dat ieder, die voor een, uitkeering van Winterhulp in aanmerking denkt te komen, zich tot 7 November a.s. aan kan melden bij -de buurtschapshoofden, wijk- en bloklroofden van de W.H.N.. In de Staatscourant van 13 Oct. Is verschenen het vervaard!» glngs- en toepassingsverbod voor alu- miniumlegeecjngen. Deze beschikking regelt de vervaardiging en de toepas sing voor bepaalde doeleinden van aluminium legeeringen en verbiedt het ervaardigen van de nïet-genoemde aluminiumlegeeringen en de toepassing van aluminiumlegeeringen voor ande re dan o; genoemde doeleinden. in het Oosten, SS PK Wigforss-O-H-P m. TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt U voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt me de: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17—45 Jaar, kan zicfi vrijwillig bU de hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. TUdens de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de land wacht of bU het SS-wachtbatalJon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden: zU, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 Jaar, die aanmeldingsplichtlg zijn voor da te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan leder worden, die na minstens een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor da officiersopleiding heeft bewezen. ZUa schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering ztjn: ka rakter, gedrag, prestatie. 21.10.43 912.00 uur Hengelo, café Modern, Spoors'traat 18; 15^18.00 uur Zwolle, hotel Gtjtenbeek. 22.10.43 912.00 uur Assen, Concert- huls A-D Vaart: 1518.00 uur Gro ningen, Coneerthuls Poelestraat. 23.10.43 912.00 uur LeeuwardeD, huize Schaaf. Breedstraat. 21.10.43 9—14.00 uur Amsterdam, Dam' 4. 25.10.43 913.00 uur Utrecht, N.V.« Huis, Oude Gracht 245. 26.10.43 914.00 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 27.10.-13 914.00 uur Den Haag, café den Hout, Bezuidcnhoutsche weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1