PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Sovjet-doorbraak bij Pripet-monding verijdeld. jE Sovjets vallen aan bij Krementsjoeg. Oprichting van land- en stadswachten. DINSDAG 19 OCTOBER 1943 ADVERTENTIEPRIJS; Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie 2.05. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG l BLADZIJDEN NUMMER 247 De Bureaux van ons blad 2(jn gevestigd te:V!lss!ngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg; Londenscbe Kaal 29, Redactie teL 3521, Administr. tel, 3541; Goes; Redactie en Administratie Turfkade 15, teL 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg; Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Maandaj~ bekend: Ten Noorden van de Zee van Azof zijn vrij sterke vij andelijke infanterie- en tank- aanvallen afgeslagen. Ten Zuidoosten van Kre mentsjoeg leverden onze troe pen gedurende den geheelen dag zware afweergevechten tegen aanvallende sterke vij andelijke strijdkrachten. Daar bij werden Zondag weer 43 tanks kapotgeschoten. Een "onder leiding van it. generaal Hossbach staand Duitsch tankcorps heeft in gevechten, die twee weken hebben geduurd, een gevaar lijke vijandelijke doorbraak aan de monding van de Pripet verijdeld en in een tegenaan val 2 infanterie-divisies en een tankbrigade der Sövjets vernietigd. De vijand verloor 3500 getelde dooden, bijna 2000 gevangenen en 200 ka nonnen en een groot aantal tanks, pantsergeweren, gra naatwerpers en andere zware en lichte infanteriewapens. In den eentralen sector van het front hebben de bolsjewis ten ten Noordwesten van Tsjernigof en ten Westen van Smolensk hun herhaalde door braakpogingen voortgezet en met vrij sterke strijdkrachten oolc ten Zuiden van Welikrje Loeki onze stellingen aange vallen., De vijand werd overal na harde gevechten en door vastberaden eigen tegenaan vallen afgeslagen en plaatse lijke penetraties werden afge grendeld. De door lt.-generaal Schlem- mer geleide Saksische 134ste divisie infanterie verdient voor haar schitterende houding bg de zware gevechten ten Noord oosten van Gomel bijzondere waardeering. In Zuid-Italië is het slechts op eenige plaatsen van den Westelijken en eentralen sec tor van het front tot plaat selijke gevechten gekomen. Aanvallen van Britsch-Ameri- kaansche strijdkrachten in de Vultornobocht werden afge slagen. Bij de gevechten van de vorige dagen brachten on ze troepen verscheidene hon derden Britten en Amerikanen als gevangenen binnen. Duitsche gevechtsvliegtui gen hebben in het Oosten van de Middellandsche Zee voltref fers met bommen geplaatst op een vrjandelijken kruiser. Zon dagnacht hebben eenige vijan delijke vliegtuigen een gering aantal bommen geworpen in Westelijk en Noordelijk gebied van Duitschland. Het luchtwapen heeft Zon dag overdag en gedurende den nacht afzonderlijke doelen in Zuid-Engeland, vooral in Lon den, met succes aangevallen. Een vliegtuig keerde niet te rug. ker De -militaire correspondent rerl van het D.NE. schrijft, dat tl hét Oostelijke front van Meli topol tot in het gebied ten Zuiden van Welikije Loeki in het teeken van een nog groo-- tere Sovjet-activiteit staat, ïdin Nergens in de geheele krijgs geschiedenis vindt men episo- den, die vergeleken kunnen ior' worden met de gebeurtenis- sen, welke zich seaert den zo- mer van 1941 op de slagvel- I p den van Oost-Europa afspelen. Dat geldt niet alleen voor de co: cijfers van menschen en ma- Ir teriaal, die hier met elkander worstelen, het geldt evenzeer voor den tijdsduur der slagen, en vooral voor het feit, der steeds weer intredende plotse linge veranderingen in de si- zoe]tuatie, zonder dat een derge- avoj lijke abrupte verandering ten- nj slotte doorslaggevend zou zijn geweest ten aanzien van de militaire eindbeslissing, waar- naar beide partijen streven. Ook vroegere oorlogen hebben ongetwijfeld plotselinge, on verwachte wijzigingen in de situatie gekend, maar dan ga ven die reeds aan, naar welke z^de de oorlogsfortuin zich zou keeren. Thans is de eeuwige veran- i062derinS zekeren zin tot de 1805.wet der gevechtsleiding ge worden, en het ziet er naar uit, dat in deze grootste wor- voo steling der wereldgeschiedenis >ord hij de overhand zal krijgen, die deze wet op strategisch superieure wijze weet toe te kaart van pelt passen. De groote Duitsche distancieeringsbeweging be hoort ongetwijfeld tot de practische toepassing van een dergelijk inzicht. Het zwaartepunt der gevech ten tijdens het weekeinde is weer 'verplaatst en wel naar het gebied Krementsjoeg. Hier hebben de bolsjewisten een strijdmacht geconcenteerd, zooals men slechts kent van hun doorbraakpogingen tijdens de hoogtepunten van hun zo- meroffensief. Zij hebben alles samengebracht, massa's artil lerie, pantserwagens, slag vliegtuigen en vele infanterie divisies, om van dit bruggen hoofd uit de Duitsche linies te doorbreken. Hun aanval is vooral naar het Zuiden ge richt. Het operatieve doel is daardoor duidelijk: het gehee le Duitsche ZuideL front moet wat de bolsjewisten den laat- sten tijd reeds zoo Vaak te vergeefs hebben geprobeerd door omsingeling vernietigd worden. Door hun numerieke meerderheid slaagden de bol sjewisten er in, bij hun eer sten stormloop in de Duitsche stellingen binnen te dringen. De Duilschers werpen thans nieuwe divisies in den strijd. De bolsjewisten blijven voort durend pogen een doorbraak te forceeren, door in golf na golf aan te vallen. Het ziet er echter naar uit, dat zij ook in het verdere verloop van de ge vechten het nagejaagd doel niet zullen bereiken. Een succes van beteekenis behaalde ook de Duitsche af weer in het gebied van Meli topol en ten Noorden van Kief, waar de bolsjewisten eveneens massale aanvallen deden. Van hier af naar het Noorden wordt de situatie in belangrij ke mate gekenmerkt door vastberaden Duitsche tegen aanvallen, die alleen in den „natten driehoek" tusschen Pripjet en Dnepr voorloopig geëindigd zijn, nl. door de overwinning van luit.-generaal Hossbach. Noordwestelijk van Tsjernigof en Zuidelijk van Gomel duren de zware, heen- en-weergolvende gevechten nog voort Ook bij Orsja en Nevel is de gevechtsactie weer toegenomen. DE OORLQG TER ZEE. De toestand van den oorlog ter zee heeft zich, naar het D.N.B. verneemt, in de afge- loópen weken aanzienlijk in het nadeel van Engeland en de Vereenigde Staten ontwikkeld. Sedert 1 Augustus 1943, dus binnen 10 weken, zijn door Duitsche vloot- en luchtstrijd krachten niet minder dan 140 schepen met 785.000 brt. in den grond geboord en 284 an dere scheperf met een geza- menlijken inhoud van 1.370.000 brt. min of meer beschadigd, een aantal hiervan zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat deze schepen verloren zijn gegaan. Ook de oorlogsvloten van Engeland en ae Vereenigde Staten, die in steeds toenemen de mate gebruikt moeten wor den voor de bescherming der convooien, hebben in deze pe riode zware verliezen geleden. Tot zinken gebracht werden: 5 kruisers, 31 torpedojagers, 3 torpedobooten, 1 motortor pedoboot, alsmede verscheide ne duikbooten, mijnenvegers en andere vaartuigen. Boven dien werd het slagschip Ro ma" van de Badoglio-kliek, dat op het punt stond zich bij de Britsche vloot te voegen, door Duitsche bommenwer pers en torpedovliegtuigen in den grond geboord. In dezelfde periode werden 1 slagschip, 30 kruisers, 30 torpedojagers, 13 motortorpedobooten, alsmede 26 andere eenheden deels 2rwaar beschadigd. Door deze verliezen is in het bijzonder de duikbootafweer van de Engelsehen en Ameri kanen aanzienlijk verzwakt en dat juist op een tijdstip, waar op de Duitsche duikbooten door haar operaties in groote gebieden tot in de Carabische Zee bewezen hebben, dat zij thans een bijna onbeperkte actieradius bezitten. DE LAATSTE DAGI Morgen is het de laatste dag waarop z|jn radio-toestel nog ongestraft kan Jnleveren. Een gewaarschuwd man geldt voor twee II Eden en Huil te Moskou. Naar uit een bericht van radio-Moskou blijkt zijn de voornaamste vertegenwoordi- f;ers ter driemogendhedencon- erentïe van Groot-Brittannië en de Ver. Staten, Eden en Huil, alsmede de nieuwe Ame- rikaansche ambassadeur te Moskou, Harriman, Maandag aldaar aangekomen. Aardappelschillen van groot belang voor menig veebedrijf. We beschikken in ons land al lang niet meer over 't vroe ger zoo overvoedige kracht voeder voor ons vee, dat van overzee moest worden aange voerd. Nu we, wat de veevoe der-positie betreft, geheel op ons zelf zgn aangewezen, heb- iljben de levensmiddelenafvallen groote waarde gekregen. Im mers, die afvallen worden door de koe omgezet in melk en daaruit produceeren wij weer den kostbaren zuivel. Daarom mogen geen afvallen verloren gaan. Ieder, die de belangen van ons volk dat ls dus ook van zichzelf en van zijn gezin voor staat, werke er toe mee, dat deze afvallen zooveel mogelijk aan de volksvoeding ten goede komen. Vooral de sterk melkdrjjvende aardappelschillen spelen hierbij een rol. ZO mogen niet ver mengd worden met groente-afvallen, want anders kunnen die schillen niet bewaard worden als veevoeder voor den winter. (De groentenafvallen zijn uitmuntend voedsel voor geiten en konijnen). Laten de huismoeders er vooral aan denken dat menig vee bedrijf „drOft" op de aardappelschil len. Men geve ze dus aan de wijk- ophalers mee. Nederlandsche Vrijwilligers bü de Duitsche oorlogsmarine. De beeediging.' De commandant schouwt de troepen. Andres/Stapf/Pax m LANDSTORM NEDERLAND GEÏNSTALLEERD. Zeshonderd mannen van den Ned. Landstorm stonden in stramme houding aangetreden op het binnenplein van een ka zerne in ons land, waar Zon dagmorgen de beëedigings- plechtigheid van dit nieuwe contingent plaats had in tegen woordigheid van den leider van het Nederlandsche volk, Mus- sert, en den hoogeren SS- und Polizeifürer, Obergruppenfüh- rer Rauter. De commandeur van den Landstorm Nederland, SS-Oberführer Knapp, sprak als eerste zijn mannen toe en wees er op, dat zij den eed van trouw op den Führer aller Germanen, Adolf Hitler, afleg den op een oogenblik dat voor, de toekomst van Eruopa en hun eögen vaderland beslissend moest worden geacht. De Leider, die hierna het woord nam, wees op de belang rijkheid vair dezen dag. Er wordt thans, aldus Mussert, geschiedenis gemaakt en wij moeiten daaraan deelnemen. Hg herinnerde aan de groote daden onzer voorouders in een glorie rijk verleden. Na de schijn-neu- traliteit der Nederlandsche re geerders vóór 1940 in het licht te hebben gesteld, besprak de leider de huidige ontwikkeling der nationaal-socialistische re volutie en wees op het gevaar dat Eurpoa van net bolsjewis me en het Amerikanisme be dreigt. Indien er geen nationaal-sociaiisme geweest was, zoo riep de Leider uit, dan zou het bolsjewisme nu niet aan den Dnjepr staan maar hier. Dat er nog een Europa Is, Is reeds de onvergankelijke verdienste van het nationaal-sociaiisme. De democratie had dit nooit klaar gespeeld. Adolf Hitler Is ons geschon ken, opdat Europa zou leven. Dat dit Europa weerbaar moet zijn, is duidelijk. In de Germaansche weer-' macht van de toekomst moet Ne derland zün plaats hebben. Thans staan hier nog 600 man. Eens zul len het er 600.000 moeten zijn, die aan de bescherming van de Europee- sche levensruimte deel zullen nemen. Gü zijt de pioniers, aldus spreker. In overeenstemming met den Rijks commissaris en den Höheren SS- und Polizeiftihrer heb ik bepaald, zeide spr., dat gü in de toekomst niet komst niet meer Landwacht zult meer Landwacht zult heeten, maar Landstorm. Mussert las daarop de eedsformule voor. Na de beëediging, welke hierna plaats had, werd het woord gevoerd door SS-Ober- gruppenführer Rauter. Na in het kort de omvor ming van de Landwacht tot Landstorm te hebben gememo reerd, kondigde spreker de op lichting van land- en stads wachten aan. Spr. wees In dit verband op de lange reeks van aanslagen welke werd geopend met den sluipmoord op ge neraal Seyffardt, en welke werd voortgezet met moorden op secretaris generaal Reydon en diens echtgenoo- te, oud-mlnlster Posthuma, nationaal- socialistische burgemeesters en Neder landsche politle-ambtenaren. De lei der van het Nederlandsche volk ver zette er zich aanvankelijk tegen dat met de wapens in de hand styling zou worden genomen tegen de moor denaars. Deze bleven echter doof voor alle waarschuwingen. Toen de zer dagen In Drente weer een Ne derlandsche boer, wiens zonen aan het Oostfront strijden, met zijn vrouw het slachtoffer werd van de sluip moordenaars, was het echter duide lijk, dat andere maatregelen moesten worden genomen. Dan waren er nog de aanvallen op distributiekantoren en op transpor ten, waarbü duizenden, tienduizenden levensmiddelenkaarten in handen der, plunderaars vielen, zoodat verschil lende gemeenten zonder distributie bescheiden kwamen te zitten. En dit, waar de Rijkscommissaris zich alle moeite heeft gegeven om de voedsel positie van het Nederlandsche volk te dekken. Thans zullen nieuwe natio naal-socialistische organisaties in het leven worden geroepen, die tot taak zullen hebben de bescherming van hun partijge- nooten op zich te nemen en de voedselpositie en de ver deeling der voedingsmiddelen te verzekeren. Dat deze maatregel geno men moest worden, valt terug op een deel der burgemeesters en politiebeambten, die in de zen onvoldoende begrip heb ben betoond en in gebreke zgn gebleven op de juiste wijze te gen deze aanslagen op te tre den. De Nederlandsche natio- naal-socialisten zullen thans den weg der zelfbeheersching bewandelen. De nieuwe Stad- en Landwacht zal geweren dragen. De leden zullen de be voegdheid hebben om ieder aan te houden teneinde voor legi timatie of op wapens te on derzoeken. Zij zullen den strijd tegen terroristen aanbinden onder commando van den lei der der W.A. Zondervan en den voorman der Germaansche SS Feldmeyer. Obergruppcnführer Rauter besloot zün rede met de woorden: Dat wij den Führer hebben om ons te leiden, daarvoor kunnen wij niet dankbaar genoeg zijn. Wij staan tezamen bij de bestrijding van den gemeenschap- pel ijken vijand en wij zullen strijden tot de eindzege is behaald. Met een driewerf Sieg Heil op den Führer en het spelen van het Deutschlandlled, het Horst Wessellled en het Wilhel mus, werd deze indrukwekkende plech- tigheld besloten. Clandestiene slachtingen. De politie heeft een inval gedaan in een perceel aan de Hoofstraat te Arnhem. Daar werden 2 personen, G. K. en G. W. N. op heeterdaad betrapt bij het slachten van 'n paard. Zij bekenden, dat zij gedurende de laatste maanden in dat per ceel geregeld clandestiene slachtingen hadden verricht. Ten minste 11 paarden zijn ge slacht. Groote partijen clan destien vleesch werden afgeno men door H. van A. en K. Zg werden aangehouden. Tegen 35 afnemers van kleine hoeveel heden vleesch is proces-verbaal opgemaakt. 12 personen zijn ingesloten. Er worden nog ver scheidene arrestaties verwacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1