PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zware gevechten bij Melitopol en Krementsjoeg. Het geallieerde offensief aan de Volturno. Doodvonnissen tegen communisten voltrokken. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal. MAANFlAH IR OPTORFP 1CMQ Do Bureaux van ons blad zijn gevestigd te :VlissingenRedactie Franco per post ƒ2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 8 ct. ITlrtrtltL/rtVJ lO KJ\s I iJ7tO en Administratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd teL 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Redactie ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12| ct., minimum per adver- teL 3521, Admlnistr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie tentle ƒ2.05. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties Drr NUMMER BESTAAT UIT i BLADZIJDEN Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd teL 2475; Souburg: (maximum 5 regels) 58 cent, dlenstaonvragen en dienstaanbie- .ORotn Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. looste jaakuawu NUMMER 246 Breedeatraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. DNJEPR-STUYVDAM VERWOEST. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Zon dag bekend: De op 15 October gemelde ontruiming van het bruggen hoofd Zaporosje voltrok zich volgens de plannen in het ka der van de groote distanciee- ringsbeweging in het Oosten. Leiding en troepen hebben zich liij de uitvoering van deze be weging schitterend gedragen en alle wapens, oorlogstuig, ravitailleerings- en economi sche goederen over de door den vijand vanuit de lucht en te land bedreigde bruggen over den Dnjepr teruggevoerd. Pio niers hebben aan de vernieling van de voor den oorlog belang rijke installaties, aan het over steken van den rivierovergang en aan het op het juiste mo ment verrichte grondige opbla zen van den stuwdam en van alle bruggen een bijzonder aan deel gehad. Aan weerszijden van Melito pol werden Zaterdag krachtige bolsjewistische aanvallen afge slagen en in een tegenaanval gevechtsgroepen van den vijand vernietigd. Hierbij., maakten onze troepen 64 gevangenen en maakten 50 stukken ge schut buit. Ten Zuidoosten van Kre mentsjoeg zetten de bolsjewis ten ook Zaterdag met gecon centreerde strijdkrachten hun doorbraakpogingen voort. Zij werden in zware gevechten voor het grootste deel afgesla gen, plaatselijke bressen zijn gedicht. Meer dar. 120 tanks werden daar vernietigd. Ook op andere plaatsen aan den middenloop van den Dnjepr bleven vijandelijke aanvallen zonder succes. Ten Noordwes ten van Tsjernikof en ten Wes ten van Smolensk duren de zware gevechten onverminderd voort. In harden afweerstrijd werd elk succes van den vijand verhinderd. De bolsjewisten le den hierbg zware verliezen. Aan de overige deelen van het Oostelijke front vonden slechts plaatselijke gevechten van geringen omvang plaats. In Zuid-Italië viel de vijand in den Westelijken frontsector onze van de Volturno terugge trokken gevechtsvoorposten aan. In het gebied van Capua en Campobasso kwam het hier bij tot hevige gevechten. Vijan delijke aanvallen van afwisse lende sterkte werden afgesla gen, tijdelijk doorgebroken Britsch-Amerikaansche strijd krachten werden in een nach telijken tegenaanval terugge worpen. Van de overige frontsectoren wordt een toenemende activi teit van artillerie en storm troepen gemeld. In het Oostelijke deebvan de Middellandsche Zee vielen ge vechtsvliegtuigen ën duikbom menwerpers met goed succes een vijandelijk eilandsteunpunt aan. Enkele vijandelijke storings vliegtuigen vlogen Zaterdag nacht boven het Westelijke rijksgebied en veroorzaakten door het neerwerpen van en kele bommen geringe schade aan gebouwen. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden Zaterdagnacht afzonderlijke doelen in Groot- Brittannië. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt Na wekenlange voorbereidin gen zijn -de geallieerden thans aan de Volturno tot een groo- ten aanval met richting Rome overgegaan, waarbij zij een overmacht aan menschen en materiaal in den strijd hebben geworpen. Tot dusver had de Volturno, die ter plaatse van het offen sief door een diep dal stroomt, hoog water. Aan de Noordzijde van de rivier, in de bergen, hadden de Duitschers bij het begin van het offensief hun stellingen in de bergen bij Ca pua, alwaar het zwaartepunt van den slag ligt. De geallieer den hadden zich aan de Zuid zijde opgesteld. Aan beide zij den wordt zeer veel gebruik gemaakt van artillerie. De ge- iel gel me. Di allieerden trachten met behulp van hun geschut de Duitsche stellingen stormrijp te schie ten, terwijl aan aen anderen kant uit Engelsche en Ameri- kaansche frontberichten blijkt, dat de Duitsche artillerie zeer veel moeilijkheden bereidt bij het oversteken van de rivier bij Capua. Ter versterking hunner ope raties hebben de geallieerden bij de monding van de Voltur no, dat wil zeggen aan de Noordzijde, nieuwe troepen aan land gezet, die echter onmid dellijk door Duitsche reserves werden opgevangen en volgens de laatste berichten in het be ginstadium van deze locale ge vechten zware verliezen hebben geleden en op het oogenblik weer voor een deel zijn terug gedrongen. Ofschoon van Duitsche zijde reeds meermalen verklaard is, dat de huidige positie in Zuid- Italië niet als hoofdverdedi gingslinie moet worden aange zien, blijkt uit de formuleering van het weermachtbericht toch, dat men niet van zins is de Volturno-stellingen zonder meer prijs te geven. Het doel der verdediging is blijkbaar, het ophouden der Anglo-Ame- rikaansche troepen en het toe brengen van zoo groot' moge lijke verliezen. Dat dit streven door het bergachtige terrein begunstigd wordt, zal duidelijk zijn, temeer daar de geallieerde strijdkrachten door het dal ten aanval moeten gaan en hier dus de bescherming van de bergen missen, die de Duit schers wel bezitten. Slachtoffers onder de Grieksche bevolking. Bij een aanval van Britsch- Amerikaansche vliegtuigen op een stad in de Peloponnesus op 14 October zijn, naar het D.N.B. verneemt, onder de Grieksche bevolking 70 per sonen om het leven gekomen en 200 zwaar gewond. Stalin heeft verleden week den leider der Amerikaansche oorlogs industrie, Donald Nelson, ontvangen. 441 vijandelijke bommenwer pers verloren in October. Naar officieel van Duitsche zijde is geconstateerd, hebben de Britsqhe en de Amerikaan sche luchtmacht sinds den len October alleen bij vluchten naar het Duitsche rijksgebied 441 bommenwerpers verloren. Daarmede zijn de verliezen aan bommenwerpers van de vijandelijke luchtmacht in de maand September, die in to taal 257 viermotorige vlieg tuigen bedroegen, reeds in de eerste 14 dagen van October met rond 80 pet. overschreden. Het grootste verlies bij de aan vallen van October leden de Amerikanen, die 316 viermo torige bommenwerpers boven Duitschland kwijtraakten. Met betrekking tot den aan val op Schweinfurt heeft pre sident Roosevelt toegegeven, I dat de Ver. Staten daarbij 60 zware bommenwerpers verlo ren hebben. Hij zeide o.a. „Wij kunnen het ons niet ver oorloven, eiken dag 60 bom menwerpers te verliezen, en wij zullen dit ook niet doen. De Duitsche verliezen aan ja gers kunnen overigens niet met het verlies van 60 bom menwerpers gelijk gesteld worden, omdat de jagers klei ner zijn en goedkooper, en in korteren tijd kunnen worden aangemaakt". De Negus en de oorlogs verklaring van Badoglio. Naar de Britsche berichten dienst meldt, heeft Haile Se lassie geweigerd de regeering van Badoglio te erkennen als „mede oorlogvoerend". De Amerikaansche minis ter van oorlog, Stimson. heeft op een persconferentie bekend gemaakt, dat de geallieerden het voornemen hebben de ha vens op de Azoren te verbete ren en nieuwe vliegvelden aan te leggen. Vrüdag Is een eerste groot En- gelsch-Amerikaansch transport van kostbare Italiaansche kunstschatten vandaar vertrokken. Een deel der ver zameling is bestemd voor het Brit sche museum in Londen, een ander deel voor kunsthandelaars en parti culiere verzamelaars. Onze mannen In het Oosten. SS PK Wigforss/O/H/P m TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt U voor de Waffen-SS-- en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt me de: Iedere gezonde Nederlander, ln den leeftijd van 1745 Jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijden» de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijveD, kunnen dienst nemen bij de land wacht of bij het SS-wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor ,de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Germaansche SS ln Nederland toetreden willeD, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 Jaar, die aanmeidingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan leder worden, die na minstens een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding Is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: ka rakter, gedrag, prestatie. 18.10.43 9—14.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 19.10.43 912.00 uur Breda, restaurant Mo dern, Markt; 1518.00 uur Den Bo- hotel Noord-Brabant, Markt 45; 20.10.43 912.00 uur Venlo, Deut sches Haus, Egmondstraat 16; 15 18.00 uur Arnhem, café Royal; 21.10.43 9—12.00 uur Hengelo, café Modem, Spoorstraat IS; 15—18.00 uur Zwolle, hotel Gijtenbeek; 22.10.43 912.00 uur Assen, Concerthuls A- D Vaart; 1518.00 uur Groningen, Concerthuis Poelestraat; 23.10.43 9 12.00 uur Leeuwarden, huizo Schaaf, Breedstraat; 24.10.43 9—14.00 uur Amsterdam, Dam 4; 25.10.43 913.00 Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht '245 26.10.43 914.00 uur Amers foort, Pol. Durchgangslagcr. Leusder- weg; 27.10.43-914.00 uur Den Haag, café den Hout, Bezuldenhoutsche weg. Officieel woi-dt bekend ge maakt: Het door het Duitsche Ober- gericht op 24 Augutus 1943 tegen de communisten Louis Jansen en Jan Dieters uit Am sterdam gevelde doodvonnis, is na onderzoek van de kwes tie der gratieverleening vol trokken. Jansen en Dieters, die reeds voor den oorlog hooge functies bekleedden in de communistische partij, heb ben ook in de laatste jaren deze vernietigende agitatie voortgezet en in belangrijke mate sabotage bedreven. Hieromtrent verneemt het A.N.P. nog de volgende bijzonderheden: De beide veroordeelden behoorden reeds sinds de jaren 1930 en 1931 tot de toen nog toegelaten communistische partij. Reeds in het Jaar 1938 be kleedden zij hooge officieele functies. Toen de C.P.N. in Juli 1940 door de bezettende overheid werd ontbonden en elke verdere actie aan haar werd verboden, richtten Jansen en Dieters een illegale communistische organisa tie op. Als toonaangevende en ver antwoordelijke leden van de leiding hier te lande, waren Jansen en Die ters in zeker opzicht de ziel van deze illegale agitatie. Zij waren voor die taak bijzonder geschikt, daar zU de door de Komintern te Moskou uitge geven parolen en richtsnoeren voor de ontketening van machinaties der wereldrevolutie heel nauwkeurig ken den. Volgens hun eigen mededeelin- gen zijn Jansen en Dieters voor den oorlog minstens eenmaal in Moskou geweest om instructies In ontvangst te nemen. Zooals alle andere communistische landsorganlsaties moest ook deze or ganisatie door het aanzetten tot sta kingen en door terreur de roode we reldrevolutie helpen voorbereiden. Zoo was bijv. het bloedige oproer ln Am sterdam In het jaar 1934, dat door de toenmalige Nederlandsche regeering slechts door het gebruik van mili taire machtsmiddelen kon worden on derdrukt, te wijten aan den woel- arbeid van de C.P.N.hetgeen duide lijk gebleken is uit de bekentenis var de beide veroordeelden. Ook op bul- tenlandsch politiek gebied handelde de C.P.N. volgens de aanwijzingen van Moskou. In de aanwerving van vrij willigers en het bijeenbrengen van geldmiddelen voor het rood-Spaansche leger had de beklaagde Dieters, als leider van de inzamelingsactie Sn Ne derland een toonaangevend aandeeL In deze eigenschap Is Dieters toen ook naar Spanje gereisd, waar h^J be sprekingen gevoerd heeft met de roo de leiders. Ook na het verbod van de C.P.N. door de bezettende overheid in Juli 1940 werd het contact met Moskou gehandhaafd. Reeds de oprichting van de illegale organisatie geschiedde volgens richtsnoeren, die door de Komintern aan de communistische landsorganlsaties waren uitgegeven oor het geval zij verboden werden. Onder den druk van de omstandig heden veranderde de C.P.N. welis waar haar vormen van organisatie, maar haar praktijken bleven dezelfde. In den winter van 1940 zette zU aan tot een staking bij de werkverschaf fing te Amsterdam en In Noord-Hol land, en in het voorjaar van 1941 riep zij op tot een algemeene staking, een ophitsing, die in de dagen van 25 en 26 Februari ook eenig succes had. Een andere poging, om op 6 Maart 1941 een staking te verwekken, mislukte. Aan de organisatie van deze staking heeft vooral Jansen een groot aandeel gehad. Na het uitbreken van den oorlog tegen de Sovjet-Unie in Juni 1941, kreeg de illegale C.P.N. uit Moskou nieuwe richtsnoeren ter verscherping van haar actie. Speciaal eisch- te Moskou toen de vorming van groepen partisanen, die met gebruikmaking van pa triottistische denkbeelden, da den van terreur en sabotage moesten plegen. De beide be klaagden besloten tot het uit voeren der eischen van hur Moskousche lastgevers en in derdaad werd toen een zgn. „moord-centrale" opgericht, die daarna meer dan 60 daden van sabotage op Nederlandsch gebied heeft gepleegd. Om de uitvoering der mis dadige aanslagen te waarbor gen, schrokken de beklaagden voor geen middel terug. Zij hebben zelfs toegegeven, dat een lid van hun eigen organi satie, dat hun niet volkomen betrouwbaar leek, op hun be vel werd vermoord. Een ander lid van hun organisatie is aan dit lot slechts ontkomen door het tijdige ingrgpen der poli tie. Volgens de eigen mededeellngen van de beklaagden dienden alle onderne mingen overeenkomstig den wil van da* bolsjewistische machthebbers te Moskou ertoe, de openbare orde in Nederland omver te werpen, de be zettende macht schade te berokke- :n en het land rijp te maken voor n bolsjewistisch bewind. Het is daarbij niet zonder belang, dat volgens hetgeen in het proces werd geconstateerd, door Moskou in de eerste maanden van het Jaar 1943 aanwijzingen zijn verstrekt voor de illegale communistische organisaties in West-Europa, volgens welke toe bereidselen getroffen moesten worden voor een lattere uitgebreide uitwisse ling van bevolking met het doel, de voor een comunistisch bewind onge schikte elementen te verwijderen en op hun plaats betrouwbare bolsje wisten te vestigen. Als leidende kopstukken van deze organisatie waren Jansen en Dieters gewetenloos genoeg, om gebruik te maken van elke kans, die zich aan hen voordeed om dit hun gestelde doel te bereiken. De houding van bepaalde Nederlanders, die elke daad sabotage als een vaderlandslie vende handeling prijzen, kwam hun daarbij zeer van pas. Onomwonden verklaarden de beklaagden, dat juist de argeloosheid van deze kringen de aan ledental zeer kleine ter reur- en sabotage-groepen der illegale communistische organisaties, pas de voorwaarden gebracht heeft voor de uitvoering van de afzonderlijke mis daden, die gericht waren op het verre doel van de omwenteling. Beide beklaagden verklaarden, «at de sociale wantoestanden na den eersten wereldoorlog hen in de armen van het communisme' gedreven had den. Jarenlange werkloosheid en het gebrek aan uitzicht om onder het wanbegrip der vroegere regeeringeü en der vroeger heerschende partijen ooit een door beroep en door sociale omstandigheden gewaarborgd leven te kunnen leiden, hadden in hen onder den invloed der communistische ge- dachtenwereld een haat doen ontwik kelen tegen eiken bezittende zonder meer. De misdadige methoden, die Mos kou hun had voorgeschreven' en de verschrikkelijke gevolgen van hun vernietigenden arbeid hadden den laatsten tijd bij hen in toenemende mate een afschuw van hun eigen leven doen verwekken. Zij hadden ten slotte diAdeltjk Ingezien, dat langs dien weg in geen geval een betere toekomst zou ontstaan voor het Ne derlandsche volk en vooral niet voor de arbeiders. Het was hun echter duidelijk geweest dat de eenmaal door hen ingeslagen misdadige weg ook henzelf in het verderf zou storten. Door de voortdurende misdadige handelingen der beklaagden was vol gens par. 1 der ..Ordnungsschutzver- ordnung" van Mei 1943 de toedracht der sabotage gebleken die met den dood gestraft moet worden. RADIOTOESTELLEN VAN GEËVACUEERDEN. Van bevoegde zij'de wordt medege,deeld, dat geëvacueer- den, voorzoover zg in het be zit' zijn van radiotoestellen, welke zijn opgeborgen in ver zegelde vertrekken in de door hen verlaten woningen, hier door niet zgn ontheven van hun verplichting om hun toe stel vóór 20 dezer in te leve ren. Zij kunnen hiertoe, ook in dien zg thans in een andere femeente verblijf houden, in un tegenwoordige woonplaats de tusschenkomst der politie inroepen, die dan zorgt voor de ontzegeling van net be doelde vertrek, om dit, na verwijdering van het in te le veren toestel, opnieuw te ver zegelen. Hetzelfde geldt ten aanzien van geheel afgesloten wonin- fen van geëvacueerden, en die aarin een of meer radiotoe stellen hebben achtergelaten^ in welk geval de politie voor de opening en weder sluiting dier woning zorgt,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1