PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Hevige doorbraakpogingen der Sovjets. VRIJDAG 15 OCTOBER 1943 .ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12J ct., minimum per adver tentie 2.05. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertentioa •'{maximum 5 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DIT' NUMMER BESTAAT UIT 186ste JAARGANG t BLADZIJDEN •NUMMER 244 Do Bureaux van ons blad zijn gevestigd te:Vll««ingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 Rjnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaai 29, Redactie tel. 3521, Adminlstr. tel.-3541; Goes: Redactie en Administratie Turf kade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Soubura: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 2L FELLE GEVECHTEN IN ZUID-ITALIÈ. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakt be kend: Ten Noorden van de Zee van Azof en aan den middenloop ,van den Dnjepr zette de vijand Woensdag op de bestaande jwaartepunten zijn hevige .floorbraakpogingen voort. Zij (verden in verbitterden strijd verijdeld. Eenige plaatselijke bressen werden afgegrendeld. Aan den mond van de Pripet en in het gebied van Gomel leverden eigen tegenaanvallen, na het afweren van vijandelijke aanvallen, terreinwinst op. tSterke vijandelijke aanvallen in het gebied ten Westen van Smolensk mislukten opnieuw ander bijzonder zware verliezen voor de Sovjets, die daarbij meer dan 50 pantserwagens verloren. De luchtmacht had ioor herhaald doeltreffend op deden van sterke formaties jevechtsvliegers en vliegende irtillerie, een bijzonder aandeel n dit afweersucces. Aan de overige deelen van iet Oostelijke front, ook ten Zuidwesten van Welikge Loeki, heerschte slechts plaatselijke gevechtsactiviteit. Bii vergeef- sche vijandelijke luchtaanvallen op een éigen konvooi in de wateren van het hooge Noor den werden door formaties ja gers en torpedovliegtuigen 28 en door de bewak ingsvaartui gen van de marine 4 der aan vallende vliegtuigen neerge schoten. In totaal verloren de Sovjets de laatste 24 uur aan het Oostelijke front en in het hooge Noorden 102 vliegtuigen. 5 eigen machines gingen ver loren. In Zuid-Italië vielen sterke Britsch-Amerikaansche strijd krachten Woensdag in den sec tor van de Volturno en ten Noordwesten van Benevento aaii. De aanvallen stortten in een onder het geconcentreerde afweervuur of in tegenaanval len. Hier en daar worden nog hevige gevechten geleverd. Lichte Duitsche gevechtsvlieg tuigen plaatsten in de Golf van Napels op een groot vijandelijk oorlogsschip een zwaren tref fer. Enkele vijandelijke storings vliegtuigen wierpen Woensdag boven West-Duitsch gebied luk raak eenige bommen uit. SOVJETS VOEREN VERSTERKINGEN AAN. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De voor dezen tgd van het jaar abnormale weersgesteld en ïeid aan het Oostelijke front er heerscht daar in tegen stelling met de Sovjet-berich- :en, die van zware regens spre- ••cen, over het algemeen nog Iroog, zonnig weer is blijk bar voor de Sovjet-legerlei- jüng aanleiding geweest, te Jrachten, nog voor het aanbrei ten van de modderperiode, die ie activiteit aan dit front groo- iendeels doet verlammen, door ie Duitsche stellingen te bre ken. Na de betrekkelijke rust der laatste 8 dagen zijn de bolsje wisten thans op verschillende imiiten weder tot aanvallen op ^roote schaal overgegaan en de Strijd is aanmerkelijk in hevig st1 ïéld toegenomen. De strijd leuze is, naar het oordeel van Duitsche militaire kringen ont staan. doordat de bolsjewisten wnigen tijd noodig hebben ge- .hid om de verbindingen door htt achterland, waar de Duit sche troepen vernielingen op Ete schaal hebben toege- te organiseeren. Inmid- hebben zij nieuwe strijd krachten kunnen aanvoeren, jlie te Berlijn als vrij sterk ge kenmerkt worden. Bevoegde Di'itsche kringen verklaren, rog niet van een nieuw Sovjet- v, offensief te kunnen spreken, Joch de strijd is nog in volle on- ontwikkeling en men houdt ter- rekening met de mogelrjk- ïeid, dat de thans begonnen unvallen zich tot een groot- jcheepsch offensief kunnen en- ontwikkelen, nerken van het Sovjet-opper- 3- oevel schijnt de herovering van -je Oekraine te zijn. Aan den bg- jeaen kant concentreeren zij les. ïevige aanvallen op de Duit- ;che verdedigingslinie, die van •Saporosje naar de Zee van \zof loopt en den toegang tot ie Krim dekt, aan den anderen tant trachten zij van de brug- en venhoofden uit, die aan weers- :gden van Kier op den Weste- pa- ijken oever van den Dnjepr gelegen, verder de Weste Oekraine binnen te drin- met den onmiskenbaren .ipzet, tegelijkertijd Kief te ^•(msingelen. De berichten uit gHoskou over de positie van 'en.jpef, alsmede over een ernstige van Melitopol, wor- te Berlijn vooralsnog sterk t 3 Een der voornaamste oog- ett-verdreven genoemd* Ook in den zoogenaamden „natten driehoek", het moeras sige gebied aan de monding van de Pripet, oefenen de bolsjewisten een zwaren druk op de Duitsche stellingen uit. In dit onoverzichtelijk gebied ondervinden de Duitschers veel hinder van partisanen, die de verbindingswegen bedreigen en vaak tot vlak achter het Duit sche front doordringen. Hebt U uw radiotoestel nog, ter wijl U hiertoe niet meer gerech tigd züt? Levert het in vóór 20 October, U voorkomt hiermee een massa narigheid- ZWARE VLIEGTUIGV ERLIEZEN DER GEALLIEERDEN. Formaties vijandelijke vlieg tuigen, die Donderdag over België en Noord-Frankrijk het Zuidwesten van Duitschland binnendrongen, hebben, naar het D.N.B. verneemt door de onmiddellijk in werking tre dende Duitsche luchtverdedi ging uiterst zware verliezen geleden. Volgens de tot dus verre binnengekomen rappor ten zijn er minstens 90, voor het meerendeel viermotorige, bommenwerpers neergeschoten. Luchtaanval op Tirana. In de vroege middaguren van 13 Oct. is de hoofdstad van Albanië, Tirana, door Engelsch- Amerikaansche luchtstrijd krachten aangevallen. De Mo- hammedaansche bevolking leed gevoelige verliezen. Een vrij groot aantal lichte brisantbomr men ontplofte temidden van woonwijken, waarin een nog niet vastgesteld aantal vrou wen en kinderen het slachtof fer werd van den bomaanval. Geschenk van den Führer aan al zgn strijders. Als dank van den Führer voor hun optreden, ontvangen vanaf 15 October 1942 de le den van alle weermachtonder- deelen en de Waffen-SS, als mede de leden van de verschil lende organisaties, die in het kader van de weermacht aan het geheele Oostelijke front worden gebruikt, uit Italië, Griekenland, Servië, Kroatië en Noorwegen, alsmede alle in den strgd geworpen duikboot bemanningen en het in den strijd geworpen vliegende per soneel van de luchtmacht, die als gewonden, zieken of als verlofgangers in het vader land komen en op huh papie ren het hiertoe recht gevende stempel bezitten, weer een „Führergesehenk" in den vorm van een levensmiddelen pakket of een dienovereen komstige extra-levensmidde lenkaart met een bedrag in geld. TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt U voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt me de: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 1745 Jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bU de land wacht of bij het S8-wachtbatalJon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarlne kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Germaansche SS !n Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 Jaar, die aanmeldlngsplichtlg zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan leder worden, die na minstens een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: ka rakter, gedrag, prestatie. 18.10.43 914.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 19.10.43 912.00 uur Breda, restaurant Mo dern, Markt; 15—18.00 uur Den Bos hotel Noord-Brabant, Markt 45; 20.10.43 9—12.00 uur Venlo, Deut sches Haus, Egmondstraat 16; 15 18.00 uur Arnhem, café Royal; 21.10.43 912.00 uur Hengelo, café Modern, Spoorstraat 18; 1518.00 uur Zwolle, hotel Gljtenbeek; 22.10.43 912.00 uur Assen, Concerthuis A- D Vaart; 1518.00 uur Groningen, Concerthuis Poelestraat; 23.10.43 12.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat; 24.10.43 9—14.00 uur Amsterdam, Dam 4; 25.10.43 913.00 uur Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245; 26.10.43 914.00 uur Amers foort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg; 27.10.43 9—14.00 uur Den Haag, café den Hout, Bezuidenhoutsche weg. OPERATIE WIJ ZE VAN AMEKIKAANSCHE VLIEGERS. Interessante bijzonderheden over de wijze van opereeren van de Amerikaansche vlie gerformaties, die, zooals be kend zal zijn, alleen overdag opereeren, geeft een Duitsch blad. De formaties hebben vol gens de schildering, welke wordt gegeven, den trapsge- wijzen vorm van een vesting. De leidende groep in het on derhavige geval bestaat over wegend uit Boeings-40, die geen bommen meenemen, doch in plaats daarvan met zeer zware machinegeweren en veel kanonnen zijn uitgerust. Het schootsveld reikt bijna naar alle kanten. Rechts achter deze groep, iets hooger, vliegen eveneens viermotorige machines, welker afweeiwapens voor het mee rendeel naar rechts en naar boven zijn gericht. Links be neden vliegt een andere groep. Zg voert den afweer naar links uit met wapens aan de zijde en draaibare machinegeweer koepels. Slechts weinig lager dan de bovenste formatie vol gen de bommenwerpers van de leidende groep en bijna op dezelfde hoogte sluit de massa van de bommenwerpers zich aan, die door een keten van „luchtafweerkruisers", zwaar bewapend, maar geen bom men dragende machines ge flankeerd worden. De verwoestingen te Munster. Behalve het Clemens-zieken- huis, welks vernietiging bij den terreuraanval der Amerikaan sche bommen'werpers op het stadgebied -<-an Munster reeds gemeld werd, werd ook de Raphaels-kliniek het slachtof fer van de Amerikaansche bommen, waarbij, naar thans blijkt, 72 ordezusters.jien dood vonden. Bovendien werd door de bommen een groot aantal kerken zwaar beschadigd. On der de zwaar beschadigde ge bouwen der stad bevinden zich1 voorts het bisschoppelijk pa- lei het Landesmuseum en de universiteit De oude prachtige patriciërshuizen aan de Prinzi- palmarkt werden eveneens i grootendeels slachtoffer van Iden terreuraanval. Aan deze historische burgerhuizen dank te Munster zijn karakteristieke beeld. Rommel bij den Duce. De Duce heeft op 12 Octo ber, naar het D.N.B. verneemt, in zijn regeeringsverblijf in Ita lië den opperbevelhebber der Duitsche troepen in dit gebied, generaal-veldmaarschalk Rom mel, ontvangen. Victor Emanuel uitsluitend: koning van Italië. De Britsche minister van staat Law heeft in het Lager huis het volgende bekend ge maakt: „Het is volkomen on toelaatbaar, dat de koning van Italië de titels voert van „keizer van Ethiopië" en „ko ning van Albanië", die vervat zijn in zijn decreet van 23 September. Deze beide titels zgn daarin geplaatst „door een vergissing van onderge schikte Italiaansche ambtena ren". De regeering-Badoglio heeft toegezegd, dat de Ko ning voortaan slechts genoemd zal worden „koning van Ita lië". Japansche marinevlfegtulgen heb ben Frinehhafen op Nieuw Guinea aangevallen. Er ontstonden branden in de militaire Inrichtingen. De Anglo-Amerlkanen hebben, volgens een Japansch blad, van 30 Juni tot eind Sept. op het eiland Rendova, in het gebied van Nieuw Georgië, alleen reeds 13.000 man verloren. Hun verliezen op Arundal bedragen 700 en die op Vella Vella ruim J0.000 man. DE NIEUWE BONNEN. Voor de volgende veertien- daagsche periode Van 17 tot 30 October zgn voor het koopen van de gebruikelijke rantsoe nen brood, beschuit, melk, tap temelk en aardappelen en ta bakswaren aangewezen de bon nen 43 en 44. Voorts zijn voor deze periode geldig verklaard de bonnen: 676 en 677 voor bloem; 678 voor 125 gram havermout; 679 voor 125 gram peulvruchten; 680 voor vervangingsmiddelen; 681 voor 150 gram kaas; 682' voor 250 gram jam; 43a boter voor een half rantsoen boter of rundvet; 43b boter voor een half rantsoen margarine; 43a kindervoedsel voor 250 gram gort; 43b kindervoedsel voor 250 gram rijst of gort; 42 ver snaperingen voor 100 gram suikerwerken of chocolade en 43 versnaperingen voor 100 gr. suikerwerken. Tenslotte zijn voor bijzonde re rantsoenen aangewezen bon 44b boter voor een half rant soen margarine en 4-62 reserve eveneens voor een half rantsoen, margarine. Voor vervangingsmiddelen en chocolade zal de eerstvolgende bonaanwijzing geschieden op 14 November. Er zij aan herinnerd dat de bonnen 38a boter, 40a en 40b boter geldig blijven tot 30 October. Maandag a.s. bonaanwgzing vleeseh. Ter toelichting op de heden gepubliceerde bonnenlijst wordt medegedeeld, dat de vleesch- bonnen voor het tijdvak van 17 t/m 30 Oct. op Maandag 18 O^t bekend zul'en worden ge maakt. Versnaperingen. Op bon „versnaperingen 42" worden 100 gram suikerwerken of voor zoover voorradig, 100 gram chocolade beschikbaar gesteld. Het publiek dient der halve genoegen te nemen met wat de winkelier kan aanbie den. De nieuwe boterbonnen. Voorts is voor het tgdvak van 17 t/m 30 Oct. bon „44b boter" voor personen van 4 t/m 20 jaar en bon „reserve 4-62" voor personen van 0 t/Jni 3 jaar aangewezen voor het koopen van 125 gram marga rine, naast de voor de geheele bevolking aangewezen bonnen „boter 43a", 'waarop 125 gram boter of 100 gram rundvet en „43b boter" waarop 125 gram margarine verkrg'gbaar is. Dé Philippijnen onafhankelijk. De onafhankelijkheid der Philippijnen is Donderdagoch tend afgekondigd door dr. Jose Laurel, den voorzitter der com missie van voorbereiding voor de onafhankelijkheid. In tegenwoordigheid van een groote menschenmenigte vond de plechtigheid der afkondiging van de onafhankelijkheid plaats in het Lunetapark te Manilla. Laurel las een proclamatie voor, waarin hij de wereld er van in kennis stelde, dat de Philippijnen thans een vrije en onafhankelijke staat vormen. Aan het slot van de plechtig heid werd dr. Laurel geanstal-. leerd als eerste president van de Philippijhsche republiek. Met ingang van gisteren is een eind gekomen aan het Japan sche militaire bestuur op de Philippijnen. Japansch-Philippijnseh verdrag van bondgenootschap. Na de onafhankelijkheids verklaring der Philippgnen heeft Japan op 14 October terstond de regeering te Ma nilla erkend. Tevens is een verdrag van bondgenootschap onderteekend tusschen Japan en de Philippgnen*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1