PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Duitsche duikbooten boeken successen. DINSDAG. 12 OCTOBER 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12J ot.t minimum per adver- tenile f 2.05. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, alenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 241 De Bureaux van ons blad zUn gevestigd teiVlisslngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29 Redactie tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel, 2475: Soubura- Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Maandag bekend: Tusschen de Zee van Azof en Zaporozje hebben de bol sjewisten hun met sterke ar tillerie-, pantser- en slagvlie- gerstrijdkrachten gesteunde aanvallen, die echter strand den op den taaien Duitschen afweer, opgevoerd. Ook aan den midden-Dnjepr, in het gevechtsgebied ten Zui den van Gomel en in het ge vechtsgebied ten Westenvan Smolensk, zijn alle aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. De zware gevechten in het penetratiegebied ten Zuidwes ten van Welikije Loeki duren onverminderd voort. Gedurende de beide laatste dagen werden aan het Ooste lijke front 285 tanks der bol sjewisten vernietigd, waarvan het overwegendemeerendeel in het strijdgebied van Meli topol en Zaporozje. Hefr luchtwapen heeft in den centralen- w Zuidelijken sec tor met sterke strijdkrachten den afweerstrijd van het leger gesteund, het ravitailleerings- verkeer van den vijand aange vallen- en bij 3 -eigen toe stellen, die verloren gingen, Zondag 48 bolsjewistische vliegtuigen vernietigd. Bij de zware afweergevech- ten ten Westen van Smolensk heeft zich de Hessisch-Saar- pfalzische 187ste infanteriedi visie onder aanvoering van den luit.-generaal Böge brjzon- der onderscheiden. In Zuid-Italië heeft de vij and een spoorwegsteunpunt in de vlakte van Campagnia aan geslagen. Van het overige gevallen. Hij werd bloedig af front zijn slechts plaatselijke gevechten onzer gevechtsvoor posten met vrij zwakke vij andelijke gevechtsgroepen te melden. Duitsche jagers en afweer geschut van het luchtwapen, boord- en marine-afweerge schut hebben boven het Mid- 'dellandsche Zeegebied 9, voor het meerendeel viermotorige bommenwerpers neergescho ten. Duitsche duikbooten hebben in harde gevechten op de Ka- rische Zee ten Oosten van Nova Zembla, in het Noorden van den Atlantischen Oceaan en op de Middellandsche Zee schepen met een inhoud van 40.200 brt. -tot zinken gebracht en 2 andere schepen met tor pedotreffers zwaar bescha digd. Van de beveiligingsvaar- tuigen vernietigden zij 3 tor pedojagers en 1 bewakings schip. Amerikaansche formaties bommenwerpers hebben in den loop van Zondagmiddag West- Duitschland aangevallen. Door brisant- en brandbommen ont stond, vooral in Munster, aan zienlijke schade in woonwij ken. De dom en nog drie ker ken werden zwaar beschadigd. Door den Duitschen afweer, vooral door formaties jacht- vliegers, werd een groot deel van den naderenden vijand vernietigd. Tot dusver is ge meld, dat 51. voor het meeren deel viermotorige bommen werpers zijn neergeschoten. Daarmede heeft de vijand bij zijn terreuraanvallen op het Duitsche rijksgebied in de laatste drie dagen in totaal 208 meerendeels viermotorige bommenwerpers verloren. Duitsch hospitaalschip gebombardeerd. Bij den Zaterdag ondernomen aanval van een .formatie Ame rikaansche bommenwerpers op Gotenhafen is, naar het D.N.B. femeemt, het Duitsche hospi- taalschip Stuttgart, dat in de haven voor anker lag, door bommen in brand geraakt en waar beschadigd. Het schip was duidelijk als hospïtaalschip gekenmerkt. Er waren verlie- en onder de gewonden, het verplegende persöneel en de jemanning van het schip. Zaterdag is ook een hoofd- verbandplaats der Duitsche ;roepen aan het Zuid-Italiaan- iche front door Britsch-Ameri- taansche vliegers met bommen aestookt. Deze in strijd met iet volkenrecht zijnde aanval veroorzaakte onder de gewon- le soldaten en het verplegend >ersoneel aanzienlijke verhe ien. De verbandplaats was als loodanig duidelijk gekenmerkt ioor witte doeken met rood Bolsjewisten richtten bloedbad aan 'in Tsjernikof. De Deutsche Ukraïne-Zei- tung maakt gewag van een vreeselijk bloedbad, dat de bol sjewisten bij de bezetting van de stad Tsjernikof onder de Oekraïnische bevolking hebben aangericht. Toen de bolsjewisten weer de stad waren binnengetrok ken werd het nog in de stad achtergebleven deel der bevol king door commissarissen van den K.W.D. op een plein der stad bijeen gedreven en nadat ongeveer 40 voormalige Gepeoe- functionarissen er waren uit gehaald, doodgeschoten. De Völkische Beobachter schrijft naar aanleiding hier van: De afschuwwekkende da den van Katyn en Winnitza zijn als manifestaties van den onveranderlijken aard van het bolsjewisme in het Europee- sche bewustzijn doorgedrongen. Naast deze beide stadsnamen zal voortaan een derde staan: Tsjernikof. De geallieerde conferentie te Moskou zal, naar de Londensche cor respondent van Stockholms Tidnin- gen meldt, waarschijnlijk op 17 Oc tober beginnen en duren tot het ein de van de maand. 3e ontruiming van Smolensk. In het kader der distancieeringsbeweglngen /an de Duitsche troepen werd de stad Smolensk volgens de plannen •ntruimd en werden alle voor den oorlog belangrijke installaties vernie ld. De stad brand l De vüand zal hier slechts puinhoopen aantreffen. PK Klunker/H H/St/P m NIEUWE TEKREURAANVAL OP DE NEDERLANDSCHE BURGERDE VOLKING. Op 10 October hebben Anglo- Amerikaansche vliegers een vrjj groot aantal brisant- en brandbommen geworpen op 'n woonwijk van een stad in het Oosten des lands. Een vry groot aantal woonhuizen werd vernield. De vei'liezen der Ne- derlandsche burgerbevolking bedragen volgens de tot dus ver ontvangen berichten 87 dooden en ruim 100 gewonden. Verscheidene der aanvallende viermotorige bommenwerpers werden neergeschoten. De strijd bij de Salomons eilanden. De strijd bij de Salomons eilanden wordt nog altijd met froote hevigheid gevoerd. De apansche garnizoenen van le ger en vloot op Koelamban- gara en Vella la Vella zijn er in geslaagd de stellingen over te brengen naar de achter waar .sehe bases, na den vij and zware schade te hebben berokkend. De keizerlijke luchtmacht heeft op 1 October tot zinken gebracht een vgandelijken torpedojager, twee transport schepen van middelbare groot te, een klein transportschip en tevens zwaar beschadigd een transportschip van middelba re grootte, terwijl tien vijan delijke vliegtuigen werden neergeschoten en een vlieg tuig beschadigd werd. Hierbij hebben zich acht Japansche vliegtuigen opzettelijk op de vijandelijke doelen gestort of zijn niet op hun basis terug gekeerd. In den nacht van 6 October bond een flottielje Japansche torpedojagers den strijd aan met drie vijandelijke kruisers en drie torpedojagers in de wateren ten Westen van Vella la Vella. Eten kruiser en drie torpedojagers werden hierbij tot zinken gebracht. Een Ja pansche torpedojager ging verloren. Een klein millioen aan geldstraffen in de Rumpunex-zaak. De inspecteur der prijsbe heersching te Amsterdam heeft de vonnissen gewezen in de Rumpunex - Noordster-affaire. De firmanten hadden voor rumpunex en haar zusterpro- ducten limonex en likorex bui tensporige prijzen berekend. De export van rumpunex be liep in 11 maanden 3*4 mil lioen, waarvan in de boeken slechts voor 1% millioen werd verantwoord. Voor de niet-verantwoorde gelden wer den grondstoffen clandestien aangekocht. De huidige eigenaar van „Noord ster" G. A. Wilbrink te Stadskanaal, is beboet met 300.000, zijn bedrij ven zijn voor 5 Jaar gesloten en hü mag dien tijd niet als fabrikant of handelaar in spijzen en dranken voor menschelIjke consumptie bestemd optreden. J. Wesselink, uit Stadska naal, oud-firmant van de „Noord ster", ziet zich bestraft met een boete i half millioen gulden. De der de. A. Wilbrink, likeurstoker te Nieuw Buinen, krijgt 5000 boete, 5 Jaar sluiting van zijn bedrijf en eveneens een verbod tot fabricage of handel drijven. Maandagmiddag is onder voorzit terschap van den Kroatlschen minis ter-president een ministerraad gehou den, waaraan alle ministers deel na men. Bij deze gelegenheid stelden z(j hun portefeuilles ter beschikking, op dat de Poglafnik een nieuwe regee ring kan vormen. De Italiaansehe 'minister voor nationale verdediging heeft bepaald, dat in het kader der fasclstlsch- republikelnsche weermacht een zwart- hemdencorps gevormd wordt, dat naast de andere onderdeelen de tra ditie der militie moet voortzetten. Het hooggerechtshof In Indfë heeft vier Jonge Indiërs ter dood ver oordeeld, verdacht van spionnage. Zij zijn terechtgesteld. AVONDSPREEKUUR VAN TANDARTSEN. De commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfond sen acht het gewenscht, dat verplicht-verzekerden, die over dag om gefonde redenen, met name wegens hun werkzaam heden, regelmatig buiten hun woonplaats verblijven, zoo noodig 's avonds tandheelkun dige hulp kunnen ontvangen. Er dient dus op één of meer avon den per week een tandarts (of tand heelkundige beschikbaar te zijn, die hulp verleent, tenzij de behandeling eenige uitstel kan lijden en binnen enkele dagen op een gewoon spreek uur mogelijk -moet worden geacht, bijv. op een vrijen Zaterdagmiddag. Het is, naar heb oordeel van den oemmissaris, niet noodzakelijk, dat de verzekerden des avonds bi) hun eigen tandarts terecht kunnen. Men kan een rouleeringssysteem invoeren, zoo dat alle in een bVpaalde plaats wo nende tandartsen met fondspraktijk beurtelings beschikbaar zijn voor alle verzekerden. De tandheelkundige hulp, die aan bovenbedoelde verzekerden wordt verstrekt bulten de gewone spreekuren, mag voor- hen geen ex- kosten veroorzaken, m de tandartsen niet noodeloos te belasten, verdient het krachtige aanbeveling, dat de werkgevers hun werknemers zooveel mogelijk in de gelegenheid stellen tijdens hun werk tijd naar den tandarts te gaan. Ten aanzien van indirect-verzeker- den en huispersoneel kan worden aangenomen, dat zij op de gewone spreekuren kunnen komen. Dit geldt ook voor rechtstreeks-verzekerden, die in hun woonplaats werken. Zoo noo dig moeten zij zich daarvoor eenige loonderving getroosten. In verband met zijn in het boven staande weergegeven Inzichten, heeft de commissaris aan de algemeene ziekenfondsen gevraagd hem in te lichten over de bestaande gelegenheid tot het ontvangen van tandheelkundi ge hulp in de avonduren en mede te deelen, of daarbij bijbetalingen wor den verlangd. Mond- en klauwzeer. Sedert het begin van de maand Juli van dit jaar is het aantal gevallen van mond- en klauwzeer in Nederland in niet onbelangrijke mate toege nomen. In het bijzonder in de provincies Friesland, Noord en Zuid-Holland en Utrecht kwam een groot aantal geval len voor, ook in Groningen en Drente breidde de ziekte zich in vrij ernstige mate uit. In de Erovincies Zeeland en imburg komt de ziekte tot op heden slechts sporadisch voor. Er is geen afdoende ver- klarjng te geven voor het feit, dat het mond- en klauwzeer thans in Nederland uitge breid voorkomt terwijl in Duitschland, België en Dene marken slechts enkele geval len per maand worden waar genomen. Gelukkig is het lijden dit maal niet van kwaadaardigen aard en het aantal sterfge vallen zoowel direct tengevol ge van de ziekte als door het optreden van secundaire aan doeningen gering, zoodat geen vrees behoeft te worden ge koesterd, dat door het heer- schen van het- mond- en klauwzeer de voorziening van zuivel en zuivelproducten ern stig in gevaar zal worden ge bracht. In analogie met de bestrij ding van andere besmettelijke ziekten, is op zeer kleine schaal voorbehoedende enting toegepast. Geconstateerd mag worden, dat zich hierbij hoop volle perspectieven hebben ge opend. Binnenkort zal een in stituut worden geopend, waar bedoelde entstof op groote schaal zal kunnen worden be reid. Op het tramsta- tion te Volendam sprong de 9- jarige Kees Veerman, die op het laatste moment bemerkte geen geld voor de reis bij zich te hebben, uit de reeds rij dende tram en kwam onder den bijwagen terecht. Kort na de overbrenging naar zijn wo ning overleed de knaap. VAREN DES NACHTS IN ZEEUWSCHE WATEREN VRIJ. De Dienststelle van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden maakt bekend: Met ingang-van heden wordt het varen des nachts In de Zeeuwsche wateren tot nader order veroorloofd. AARDAPPELSCHILLEN IN. DE GROOTE STEDEN. Het ophalen van aardappel schillen in de grootere steden is zoodanig georganiseerd, dat het slechts van de huisvrouw afhangt, of elk schilletje in de keeienmaag terecht komt. Als de goedgevulde schillen- emmer op tijd klaar staat, zorgt de ophaler voor de rest. In Amsterdam alléén al komen 330 van gemeentewege aange stelde ophalers driemaal per week aanbellen bij de bewoners van de wijk, waarvoor zij een inzamelvergunning hebben. Het totaal van hun opbrengst is 900 ton afval per week. Rotterdam met 185 ophalers brengt het tot 600 ton. In Den Haag wordt door 180 ophalers 400 ton bij elkaar gebracht. Utrecht met 40 ophalers bereikt 135 ton per week. Onze vier grootste steden bij elkaar zorgen er op die wijze voor, dat met ruim 2000 ton afval een 10.000 stuks melkvee per week wordt gevoed. Zorgt er voor huismoeders, dat die schillen van uw huis gezin als ge de aardappelen niet in de schil eet er steeds bij zijn. Fermenteeren van tabak langs electrisehen weg. Een nieuwe mogelijkheid op het gebied van fermenteeren van zelfgeteelde tabak, is ont slaan als resultaat van ge slaagde proeven van de N.V. Kema te Arnhem met mede werking van de stichting Ne- derlandsch instituut voor elec- trowarmte en electrochemie. Deze hebben nL geleid tot de constructie van een toestel, waarmee partijtjes van 10 a 15 kg tabak tegelijk gefer menteerd kunnen worden. In een dubbelwandige houter. kist wordt de tabak door toe passing van warmte, vochtig heid en druk, rookbaar ge maakt. In de binnenkist be vindt zich een electrisch ver warmingselement, terwijl voorts de noodige waterdamp kan worden binnengevoerd ten einde den gewenschten voch tigheidstoestand te verkrijgen,, welke ook nog op andere wijze op peil gehouden wordt. De tabak moet lYz 2 weken in de kist blijven broeien en daarna worden ,.omgestapeld'\ Dit omstapelen moet ten min ste driemaal achtereen gebeu ren. Het fermenteeren neemt derhalve ongeveer 6 weken 2 maanden in beslag. Daar het stroomverbruik van het fermenteertoestel tamelijk hoog is, verdient het aanbeve ling, wanneer amateur-tabak kers er gebruik van willen maken, dat eenigen van hen zich aaneensluiten en ieder op zijn beurt het toestel op zijn net aansluit, temeer, daar de capaciteit van het toestel voor amateurtelers toch te groot zal zijn. Het toestel, dat niet door dc Kema in den handel wordt gebracht, kan door handige knutselaars zpp - goed zeli vervaardigd worden. W„c. zal men daartoe de beschikking moe ten hebben over een electrisch ver warmingsapparaat, waarvoor men zici- in verbinding zal moeten stellen me. op dit gebied goed bekend staand.- fabrieken. De resultaten van het fermentatie proces ln de ontworpen kist waren bevredigend. Zelfs een partijtje slechte tabak, z.g. dievenblad, lever de bevredigende resultaten op. Fer menteeren van goede en deskundig behandelde tabak in deze kist mag dan ook zeer wel mogelijk worden geacht. Een uitvoerige beschrijving van het toestel troffen wij. aan In het blad „Vraag en Aanbod" van 10 September j.l.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1