X OPSTEKI t=vi AR^MA Radioprogramma DINSDAG. Hilversum I. 414.4 M. 12.15 Orgel. 12.45 Nieuws. 13.00 Land en volk brengt. 13.05 Melodlston. 14.00 Kroongetuigen togen het bolsje wisme. 14.15 Ork. Hendriks, orgel, 15.30 Voor de zieken. 16.00 G.O.V. 16.45 Nieuws. 17.00 De Lichte Toets. 18.00 B.N.O. 18.05 Composities Leo Ruygrok. 18.45 N.S.B. antwoordt. 18,55 MarschmuzleK. 19.00 Nieuws. 19.10 Reportage. 19.15 Vreugde en Arbeid. 20.15 Ra-Ra-Ra. 20.40 Vreug de en Arbeid. 21.30 Kleine wensehen van groote mensclien. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 23.30—24.00 Balletsultes. Hilversum II. 17.00 Kamermuziek. 18.00 Ork. Glahé. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 SibelSus-conc. 20.15 Dultscbe Taalcursus. 20.40 Ope ra. 21.45 AvondwUding. 22.00 Nieuws. DEZE NIEUWE STAD- GENOOTE VRAAGT UW MEDE WERKING I Mevrouw J.H. te S. schrijft: „Ik woon hier pas, maar van de eerste week af tob ik met m'n wasch. Die wordt niet schoon, want Ik kan geen Glorlne koo- pen, dat toovermlddel voor de huisvrouw. Ër is flcsschen- gebrek, zegt m'n winkelier". Stadgenooten, kijk eens of U nog leege Giorineflesschen hebt, die U tóch niet gebruikt. Geeft die aan Uw winkelier. Dan krijgen vele andere huis vrouwen ook Glorine en dus weer een mooie Schoone wasch. Want Glorine bleekt witter enveiliger! staat Ja. als U de Jt Aroma" bonvrije sigaar te pakket» kunt krijgen, kunt U ge rust tens laten opsteken.,. De ..Aroma" Is verreweg de besté bonvrije sigaar die er is* Senóritas 5 ct. Sigaren I '/j ct. Volksdienst en Winterhulp. De landelijk leider van den N.V.D., de heer F. W. van» Vloten, legde in een bijeen- komst van medewerkers ver antwoording af over het Win- terhulpwerk in l942-'43. In zijn rede zeide de heer van Vloten o-m,, dat de resultaten van dit derde jaar Winterhulp- werk, die van het tweede verre overtreffen. De inkomsten, die steeds toenemen, bedroegen in 1942- '43 in totaal 13.016.500. Hiervan werd door de collec tanten en giften 8.228.200, door de loterij 2.350.000 en door giften in natura 2.438.000 opgebracht. Zooals ook vorige jaren werden in zorgelijke omstan digheden verkeerende Neder landers geholpen met waarde bons (tot een bedrag van 7.253.000) met contanten (tot een bedrag van 925.100) en met giften in natura, zoo als levensmiddelen, kleeding, meubilair, brandstoffen (dit tot 'n bedrag van 2.468.000). In totaal werd er dus 10.646.900 uitgekeerd. Na de verantwoording ver telde de heer van Vloten een en ander over het werk van den Volksdienst, die nu reeds Kosmos Sigarenfabrieken N«V« 0.000 leden telt. Hij wees op de hulp die de N.V.D. ver leent bij bominslag, op de voorrangskaarten voor a.s. moeders en ouden van dagen, op de hulpposten moeder en kind, op de stationsdiensten, op de kinderuitzending, de uit zending van moeders, de jeugdtandverzorging, alle on- derafdeelingen van den N.V. D., die steeds groeien. Spr. richtte dan woorden van dank tot alle trouwe me dewerkers. De Bereichsleiter W. Möller van de N.S.V., die hierna sprak, deed uitkomen, dat de belangen van het Nederland- sche vdlk de Duitsche over heid ter harte gaan, daar zij tezamen met dit volk een nieuw Europa opbouwen. Het is daarom, dat de Rijkscom missaris den N.VJD. .heeft in gesteld. Eenpansmaaltijd. van Winterhulp. In aanwezigheid van den Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden, rijksminister Seyss Inquart en vele andere hooge Nederland sche en Duitsche autoriteiten, heeft Winterhulp Nederland Zondagmiddag te Den Haag den eersten eenpansmaaltijd in het nieuwe seizoen gehouden. DE LEIDERSCONFERENTIE DER N.S.D.A.P. De militaire correspondent van het D.N.B, schrijft: Niets is zoo kenmerkend* voor de beoordeeling van de to tale oorlogspositie vanDuitsch standpunt uit als de juist thans tot uiting gekomen on voorwaardelijke zekerheid" van Adolf Hitler in de overwinning en de verklaringen van hoogst bevoegde personen op de lei dersconferentie der partij. Mi litaire deskundigen wijzen vooral op de uiteenzetting van generaal-veldmaarschalk Milch over den opbouw der nieuwe Duitsche formaties bommen werpers en jachtvliegtuigen, alsmede op de uitlating van groot-admiraal Dönitz, dat op grond van nieuwe Duitsche middelen en wapenen de oor log ter zee, vooral de tonnage- oorlog, een tot dusver onge kend hoogtepunt tegemoet zal gaan. Rijksminister Speer heeft hierover opmerkelijke dingen gezegd, toen hij verklaarde, dat de Duitsche wapenindus trie koortsachtig bezig is, op alle gebieden een voorsprong in kwaliteit op den vijand te behalen en tevens de massa productie nog te verhoogen. Hiermede in verband schijnen er strategische plannen te be staan, die aan den absoluten overwinningswil der Duitsche partij meer dan een reëel fun dament verleenen. Men is er in Berlijnsche politie ke kringen van overtuigd, dat deze bgeenkomst van twee da- Sen in ieder opzicht zijn posi- eve effecten zal doen zien op den arbeid van het komen de jaar. Zoowel wat de oor logsproductie als ook in het bijzonder de onwrikbare weer standskracht van het Duitsche volk betreft. Men wijst er in Berlijn op, dat het Duitsche volk in het bewustzijn van zijn kracht en zijn daaruit voort vloeiende zekerheid der over winning in een innerlijk vol strekt hechte houding den ko menden winter ingaat. Aanval op Wake afgeslagen. Het Japansche hoofdkwar tier heeft medegedeeld dat op 6 en 7 October sterke vijande lijke strijdkrachten een aanval Besluiten, benoemingen enz. De heer J, A. Masclee te Cadzand is benoemd tot kar teerder bij den cultuurtechni- schen dienst te Utrecht. VLISSINGEN Behandeling tegen diphtheric. Gedurende (October bestaat nog gelegenheid kinderen van 1 t/m 14 jaar te laten behan delen tegen diphtherie. op Otorisjima op het eiland wake deden. Uit zee en uit de lucht namen zij dit gebied onder vuur. Japansche leger en vlootafdeelingen, op het eiland gestationneerd, sloegen den aanval af. Naar da corp. te Washington do „Financial News" meldt, heeft Stalin de ultnoodlglng tot deelneming aan de conferentie die te Washington nieuwe plannen zal ontwerpen tot regeling Van de na-oorlogsche flnan- cleete vraagstukken van de hand ge wezen. De Sovjet-regeering heeft ver klaard, dat zij voor deze conferentie geen belangstelling heeft. DE MAN UIT DE WILDERNIS 62) door B. REEN. Twee woorden bleven even wel bij hein hangen door het veelvuldig gebruik dat ervan werd gemaakt. Het eene woord was dao, waarvan hij wist, dat het de Dajaksche benaming voor een soort strijdbijl was en het andere bracht hem aan het nadenken, totdat hij er den naam Middelkoop in her kende. Dat hij gelijk had, wërd be wezen doordat een van dt mannen plotseling boos in zui ver Nederlandsch uitbarstte: „Ik zeg je, dat Middelkoop de dao niet heeft! Henneman heeft 'm nooit afgeleverd!" „Waarom ben je daar zoo zeker van?" bracht de ander uit. „Ik acht die rat tot alles in staat. Zelfs z'n schaduw is niet te vertrouwen!" 'an zetten de twee hun ge sprek weer in het Maleische dialect voort. Dekkers besloot de beide mannen eens te bekijken. Hij nam aan, dat ze te zeer in hun discussie opgingen Om veel aandacht aan iets anders te kunnen besteden, dus open de hij heel voorzichtig de deur op een kiertje. Centimeter na centimeter duwde hij de deur verder open, tot de beide spre kers in zicht kwamen. Dan zag hij het meest verbazingwek kende, dat hg ooit in zijn car rière te zien had gekregen. De beide mannen stonden te genover elkaar aan een kleine tafel en zg gaven den indruk van een tafreel uit een nacht merrie of een sprookje over reuzen. Beiden droegen zij dui- velsmaskers, enorme hoofden, die op normale schouders heen en weer wiegden. Deze fan tastische hoofden waren meer geperfectioneerd dan alles wat Dekkers tot nu toe op dit ge bied had aanschouwd. Die nachtmerrie-hoofden schenen te leven, lippen, wangen, kin en oogen bewogen of zij nor maal waren. Ofschoon Dek kers over stalen zenuwen be schikte. deed de aanblik hem onwillekeurig huiveren. Dan deed hij vlug en ge luidloos de deur weer dicht. Hij had iemand door de gang hooren aankomen. De deur aan den anderen kant van de aan grenzende kamer werd ge opend en een schelle stem riep opgewonden: „De politie! Wel een heel regiment staat op den weg Kérk- én Schoolnfeuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Rijperkerk H. van Niel te Burgwerd; te Vollenhove (toez.) G. J. van de Poll te Ee; aangenomen naar Hallum J. T. Wiersma te Birdaard, die bedankte voor Hellendoorn, Tzum en Wgk aan Zee en Duin; bedankt voor Nieuw- Amsterdam B. Maarsingh te Wijnjeterp; benoemd tot hulp- pred. te Huizen J. Koele, cand. te Vorchten. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Rotterdam-Delf shaven (vac. S. H. J. James) H. A. Visser te Raalte. Geref. Kerken. Aangenomen de benoeming tot hulppred.: te Voorthuizen J. P. Hörch- ner Jr., cand. te Baam, die bedankte voor een benoeming te Nrjkerk o. d. Vel.; te Stads kanaal J. Poutsma, cand. te Tinte, die bedankte voor een herbenoeming te Tinte; be dankt voor de benoeming tot hulppred. te Uithuizermeeden G. K. Geerts, cand. te Veene- wouden. Geref. berken. Drietal te Siegerswoude R. Kooistra, cand. en hulppred. te Hemrik, F. Kouwenhoven, idem te Slie- drecht en A. Plaatsman, idem te Noordwolde. Tweetal te Gouda (2e pred. pl.) C. Koenekoop te 's-Gra- venmoer en W. J. Smidt te Waddinxveen. Ds. A. T. W. de Kluis. Ds. A. T. W. de Kluis, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, voorhoen te Vlissingen, ig vertrokken als geeste lijk verzorger van een deel der In krijgsgevangenschap teruggekeerde Ned. militairen. De kerkeraad stelde ds. De Kluis daartoe In de gelegen heid en zal in zijn arbeid hl de go- meente nader voorzien. Verduisteren van 10 t.m. 16 Oet.'j van 18.006.45 uur. De maan gaat morgen te 5.04 onder en komt te 17.58 op. (V.M.) F MIDDELBURG Mangel van 17 leg. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat uit het tuintje van de fam. de Kraker aan den Westelijken Ouden Havendrjk een mangel geoogst is van niet minder dan 17 kg. Nieuwe zaak geopend. Op de Nieuwe Burg opende de heer J. C. de Wolf Zater dagmiddag zijn herbouwde brood- en banketbakkerg. De winkel, op moderne wijze uit gevoerd, is ingericht met de gebruikelijke kasten en toon bank, die door hun keurige af werking opvallen. De bakkerij, van het winkel gedeelte gescheiden door een pakkamer en een kantoor, is op de meest doelmatige wijze in gericht. SJe staan een groote oven, een ruime rijskast en flinke tafels. Naast de bakkerij bevindt zich een magazijn. Voor de opening bestond groote belangstelling. Vele bloemstukken versierden den winkel. Uit het politierapport. Mej. M. B. deed bij de politie aangifte van vermissing van een paar gummilaarzen, die zij ergens had neergezet en eeni- gen tijd later waren verdwe nen. Een onderzoek is ingesteld. A. S. kocht van mej. M. C. de B. een gouden horloge tegen veel te hoogen prijs. Bovendien was S. niet in het bezit van de noodige vergunningen. Beiden kregen een proces-verbaal. Een proces-verbaal kregen voorts P. J. K. en M. H., die in spertijd op den openbaren weg werden aangetroffen. Zij zijn naar het bureau overge bracht en aldaar ingesloten. Den volgenden morgen konden ze weer vertrekken. Rechtszaken ECONOMISCHE RECHTER. Diefstal van veldvruchten. Een week gevangenisstraf eischte de officier van justitie tegen den 40-jarigen fabrieks arbeider Ph. van Eetveldt uit Sas van Gent, die tarwearen stroopte op een stuk bouwland onder Axel. De economische rechter veroordeelde hem con form den eisch. De 36-jarige pakhuisknecht C. Ververs uit Oostburg nam 140 kg koolzaad weg, die toe behoorden aan den Prov. Voed- selcommissaris in Zeeland. Hij werd daarvoor tot 2 weken ge vang. veroordeeld. De eisch was drie weken. en twee kerels hebben zoo juist naar den bewoner van het huis gevraagd. Ze zeiden, dat ze commissaris van Don gen en commissaris de Kort waren en geloof me, baas, ze zijn wat van plan! Dit is een overval of ik heb er nooit een mee gemaakt!" HOOFDSTUK XII. Commissaris van Dongen klimt in een boom. Het was een telefonische boodschap, die van Dongen en de Kort naar het huis had ge voerd. De boodschap werd aan het politiebureau doorgegeven door een onbekende, die vroeg naar de politieautoriteit, belast met het onderzoek in de zaak-Hen- neman. „Juffrouw Lucy Steen wordt gevangen gehouden door de mannen, die Henneman heb ben vermoord. Ze zijn voor nemens haar te kwellen. Ze houden haar vast in een oud landhuis in de duinen bij Kijk duin. In het huis bevindt zich een aantal gewapende mannen, die niet zullen aarzelen te schieten", vertelde de onbe kende, die onmiddellijk daarna het gesprek verbrak, (Wordt vervolgd), uitstekende muziek hooren. GOES Eenpansmaaltijd W.H.N. Winterhulp Nederland had Zaterdagmiddag in het Schut tershof 'n eenpansmaaltijd ge organiseerd. Er waren zooveel fasten, dat de drie keurig ge- ekts tafels, die de twee ver bonden zalen geheel vulden, stoel aan stoel bezet waren. De maaltijd werd geopend met een kort inleidend woord van het buurtschapshoofd van den Ned. Volksdienst, den heer Geense, die bijzondere woorden van welkom sprak tot den heer Jan Dekker, ge machtigde van den Leider, re ferent Kodat en burgemeester Lenshoek. Spr, deelde voorts mede, dat de opbrengst van dezen maaltijd ten bate van het Winterhulpwerk komt en hij zegde dank aan allen, die aan de voorbereidingen mede werkten. Toen de gasten zich de erw tensoep goed hadden laten smaken, werd nog het woord gevoerd door oen heer Jan Dekker, die o.a. mededeelde, dat de vlinderverkoop voor Winterhulp weer tweehonderd gulden meer had opgebracht aan de eerste collecte het vo rig jaar. Hulde bracht spr. aan de collectanten. En het waren weer de arbeiders en middenstanders, die het mees te gaven. Niettemin houden velen zich nog van dit goede u^erk afzijdig, omdat het hen te Duitsch aandoet, en dat is gevaarlijk. Maar eens zullen zij beseffen, dat ook Neder land veel aan de Duitschers te danken heeft. Want het gaat thans om nationaal-so- cialisme of communisme. Dat blglct reeds uit de gebeurtenis sen in de door de geallieerde bezette gebieden. Over geheel Sicilië waait reeds de roode vlag en daar bevindt zich nog niet één Rus. Zoover zal het hier echter niet komen. Het nationaal-socialisme Zal zege- viei'en. Een militaire kapel liét vóór gedurende den maaltijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2