PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Leidersconferentie der N.S.D.A.P. Vijandelijke pantseraanvallen in Italië afgeslagen Hevige strijd ten Zuiden van Welikije Loeki. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal. Franco per post J 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ZATERDAG 9 OCTOBER 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12| ct-, minimum per adver tentie 2.05. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER* 239 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te:V!lssingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel 10 (2 lfjnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admlnlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 2L Reichsleiter en Gauleiter in het hoofdkwartier. Op 6 Oct. jL is een verga dering gehouden van den Reichsleiter, Gauleiter en Ver- bandeführer van de partij, die in het teeken stond van het voornemen, om alle krachten der natie tot het uiterste in te spannen tot het voeren van den oorlog. De vergadering stond onder leiding van den leider der partrjkanselarg, Reichsleiter, Bormann. Het woord voerden de rijksminis ter Speer, generaal-veldmaar- schalk Milch, groot-admiraal Dönitz, de chef der S.A., Schepmann, Reichsleiter dr. Ley en Reichsführer SS., Reichsminister Himmler. In aansluiting op hun samenzijn vertoefden g^e Reichsleiter en Gauleiter op uitnoodiging van den Führer op 7 October in het hoofdkwartier. In het verloop van de sa menkomst gaf de Führer aan de verzamelde partijleiders een uitvoerig overzicht van het verloop van den oorlog en van den huidigen militairen en politieken toestand. In dit conflict van wereldhistorische beteekenis, zoo verklaarde de Führer aan het slot van zijn uiteenzettingen, dit conflict, dat in zijn verloop zooals alle groute historischs beslissingen, zijn eigen rhythme vertoont aan hoogtepunten en spannin gen, is naast de kracht der (wapenen de wil en het uithou dingsvermogen van de dragers der wapenen van doorslagge vende bsteekenis voor de over winning. De wapenen alleen beteekenen niets, wanneer daarachter niet de wil van de menschen staat. Zonder acht te slaan op de situatie van den strijd in elke periode, moet de wil, de volharding in het nastreven van het gestelde doel, altijd gelijk zijn. Belicha ming van dezen wil is de na- tionaalsocialistische partij. Voor den huidigen strijd om het bsstaan van «het Duitsche volk is de strijd van de partij om de macht een voorbeeld feweest. Nooit heeft zij zich oor tegenslagen laten ont moedigen. Haar strijdvaardige geest, haar energie, haar felle vastberadenheid en uiterste hulpvaardigheid hebben ook thans weer aan het volk, voor al tijdens de beproevingen van den luchtoorlog, rugg. en houvast gegeven. Wanneer het Duitsche volk dezen geest, die zoowel op de slagvelden als in het vaderland tot uiting komt, weet te bewaren, dan kan deze oorlog nooit verloren faan, doch dan moet en zal eze oorlog een groote Duit sche overwinning brengen. Tot slot verklaarde de Führer: Wij zullen overal toeslaan en nooit moede worden, zoolang ons doel niet be reikt Is. Neemt u onwrikbaar en vast In Uw hart het geloof mede, dat, wanneer onze wil niet zal wan kelen, deze oorlog eindigt met een -« groote Duitsche overwinning. Op de vergadering der partijleiders gaven de rijksminister voor bewape ning en oorlogsproductie Speer en zijn naaste medewerkers een overzicht van den stand der Duitsche bewapening en van de maatregelen, die voortdu rend op het gebied der productie ge nomen worden, teneinde den voor sprong In kwaliteit te behouden, die de Duitsche wapenproductie op ve lerlei gebied, vergeleken met den tegenstander, bezit, en die zij op dere gebieden bezig is tot stand te brengen. Deze voorsprong in kwali teit moet worden aangevuld door de stijging der massaproductie. Het gaat er om, de nog beschikbare reserves aan werkkrachten door verdere indus- trieele wijzigingen In de richting de bewapeningsproductie en door de totale tewerkstelling van arbeids krachten, volledig uit te putten. Slechts de scherpste- maatregelen stellen ons In staat In dezen strijd de overwinning te behalen. Het volk, zoo verklaarde de minister, Is bereid voor deze overwinning alles te doen en alles te geven. Het is de taak De duikbootoorlog. Grootadmiraal Dönitz heeft het woord gevoerd over den strijd der Duitsche marine tegen de zeeverbindingen van den vgand. De tonnage-oorlog der duikbooten, zoo zei hrj„ olgft ondanks groote door nieuwe technische uitvindingen veroorzaakte schommelingen van het succes, de grootste zorg der vijanden van Duitsch- land. Op langen termijn ge zien kan deze tonnage-oorlog van beslissende beteekenis voor den oorlog zijn. Met steeds weer nieuwe wapens en met nieuwe middelen zal de Duit sche duikboot op de zeeën met den vijand een oorlog voeren, die in de toekomst nog ge weldiger zal zijn, dan de thans meegemaakte. Het vaste fana tieke plan is deh tonnage-oor- log in zijn hoogsten vorm en met alle middelen tot telkens nieuwen bloei te brengen. Duitsche luchtmacht wierp 35 millioen bommen. Generaal-veldmaarsufc. Milch heeft in een rede, waarin hij den opbouw der nieuwe Duit sche formaties bommenwer pers en jachtvliegtuigen en de technische prestaties zoowei van de Duitsche luchtmacht als die van den vijand behan delde, interessante mededeelin- gen gedaan omtrent de suc cessen der Duitsche lucht macht. In de afgeloopen oorlogsja ren, zoo zeide hij o.a., heeft de Duitsche luchtmacht 35 millioen bommen geworpen, meer dan 61.000 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, 6 millioen brt. vijandelijke scheepsraimte tot zinken ge bracht en 12.9 millioen brt. vijandelijke scheepsruimte be schadigd. Met dezelfde kracht, met dezelfde energie en vast beslotenheid, die tot deze pres taties hebben geleid, vat de Duitsche luchtmacht ook de groote eischen aan, die de zware luchtoorlog van het hui dige oogenblik stelt en zij ziet met vertrouwen de toekomst tegemoet. De stafchef dep SA, Schepmann, bracht verslag uit over het werk der gaf een overzicht van haar prestaties in den oorlog. De Reichsführer SS en Reichsmi nister van binnenlandsche zaken, Himmler, behandelde een aantal vraagstukken na de oorlogvoering van het binnenlandsche bestuur wees op de bijzondere houding het Duitsche volk en het hooge krijgsmoreel van de Duitsche natie. Onder hét Duitsche volk bestaat geen defaitisme. Ptfgingen van den vijand om ons van binnen uit door verraad ten val te brengen zün tot mislukken gedoemd. Vervolgens gaf de Reich^ührer een overzicht van den opbouw en d< militaire prestaties van de Waffen- SS. Reichsleiter dr. Ley maakte de op richting bekend van een groot- scheepsch Duitsch „Wohnungshilfs- werk", dat ertoe moet dienen om in den vorm van de gemeenschappe lijke hulpverleening de oprichting van eenvoudige noodwoningen op het plat teland te bewerkstelligen en daardoor bij te dragen tot het overwinnen der moeilijkheden van de bommenterreur. De noodwoningen omvatten twee trekken, een woon-keuKen en slaapvertrek. mals Is geoogst en op de vele boerderijen hangen de kolven thans ln slingers te drogen. Stapf/Reynhoudt/Pax TERREURAANVAL OP NOORD-DUITSCH KUSTGEBIED. Sterke vijandelijke lucht strijdkrachten hebben Vrijdag middag, naar het D.N.B. ver neemt, een terreuraanval on dernomen op Noord-Duitsch kustgebied. Vooral in het cen trum van de stad Bremen ont stonden omvangrijke vernielin gen in woonwijken zoowel als schade aan openbare gebouwen en cultuurmonumenten. De be volking leed verliezen. Een aanzienlijk contingent vrij willigers van het Fransche legioen voor den strijd tegen het bolsjewisme heeft Parijs verlaten om zich naar het Oostfront te begeven. TERREURA AN VALLEN OP Z.W.-DUITSCHE STEDEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Vrijdag mede: Van het geheele Oostelijke front wordt levendige plaatse lijke gevechtsactie gemeld, die in eenige sectoren een groote ren omvang aannam. In het gevechtsgebied ten Zuiden van Welikije Loeki werd ook Don derdag verbitterd gestreden. De bolsjewisten poogden met stsun van slagvliegtuigen een plaats, waar zij den vorigen dag waren binnengedrongen, uit te breiden. Duitsche tegen maatregelen zgn begonnen. Sterke formaties gevechts vliegtuigen en vliegtuigen voor den strgd op korten af stand van de Duitsche lucht macht kwamen den geheelen dag op doeltreffende wijze in zware afweergevechten tus- sehenbeide. De 7de pantsrdi- visie onder bevel van gene- raal-majoor von Manteuffel, heeft zich in de gevechten aan den midden-Dnjepr door kor date aanvallen en taai volhar-' den ro'emvol onderscheiden. In Zuïd-Italië werden in den Volturn o-sector verscheidene vijandelijke pantseraanvallen afgeslagen. In de Zuidelijke Apennijnen namen de gevech ten in hevigheid toe. Na een verbitterde worsteling werden de pogingen van sterke Brit- sche strijdkrachten om bij Termoli den linkervleugel van ons front in te drukken en te omsingelen verijdeld. In het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee plaat sten Duitsche duikbommen werpers treffers op twee vij andelijke kruisers en bombar deerden zeer effectief artille riestellingen van een vijande lijke eilandbasis. Britsche luchtstrijdkrachten wierpen Donderdagnacht bom men op plaatsen in het gebied van de Duitsche Bocht en on dernamen "met schending van de Zwitsersche souvereiniteit terreuraanvallen op plaatsen in het Zuidw-sst-Duitsche ge bied. Vooral te Stuttgart ont stond vrij groote schade. Ne gen vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtui gen vielen in den nacht van 7 op 8 October Londen en Nor wich aan en veroorzaakten in beide steden uitgebreide bran den. Duitsche tegenaanvallen tusschen Pripet en Dnjepr. In aanvulling op het weer- machtbericht verneemt het D. N.B.: De Duitsche tegenaanval die met succes is ondernomen tusschen den mond van den Pri pet en den Dnjepr, heeft geleid tot de verovering van verschei dene plaatsen alsmede ten slot te tot de vereeniging van de Duitsche aanvalsgroepen. De toestand der hier staande Sov jets is door deze ontwikkeling aanmerkelijk slechter gewor den. Hevige luchtgevechten boven Egeïsche zee. Van vijandelijke formaties vliegtuigen, die Vrijdag boven het eilandengebied van de Egeïsche zee vlogen, zijn, naar het D.N.B. verneemt, door es kaders Duitsche jagers in hevi ge luchtgevechten, volgens de totdusver ontvangen rapporten, 12 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Nadat in het gebied ten Zui den van Welikije Loeki de laat ste dagen reeds sterke Sovjet troepenconcentraties waren vastgesteld, die een aanval de den verwachten, zijn de bolsje wisten thans in dezen sector over een breed front tot een aanval op groote schaal over gegaan. Vlak achter het front loopt hier de belangrijke spoor lijn van Leningrad over Wi- tebsk naar het Zuiden en tegen het aan d?ze lijn gelegen Newel is de grootste kracht der aan vallen gericht. Ten Noorden van deze stad zijn Sovjet-tanks door de Duitsche stellingen ge broken, waartegen van Duit sche zijde maatregelen worden genomen. De strijd woedt in- tusschen met groote hevigheid voort. De pogingen der Sovjets zijn zonder twijfel gebaseerd op ae bedoeling om ook hier ruimte te winnen, daar het meren- en moerassen-terrein juist daar bij het aanbreken van de modder- periode geen of slechts uiterst moeilijke en kostbare bewe gingsoperaties toelaat. De bolsjewisten hebben vrij sterke strijdkrachten opgesteld. Hun U kunt uw radiotoestel nog zonder straf Inleveren. Schrijf dan zoo spoe dig mogelUk aan het Hoofdbestuur der P.T.T., Roggestraat 13, Arnhem. Tot uiterlijk 20 October kunt U uw toe stel inleveren. aanval leidde echter voors hands in een leege ruimte, daar de Duitschers hun troepen uit den smallen aanvalssector had den laten afzwenken. Derhalve was reeds de voorbereiding door de artillerie der Sovjets van geen nut. De plaatselijke bres nam de Duitsche leiding op den koop toe en deze wordt thans weer gezuiverd. De strijd neemt dientengevolge aan he vigheid nog toe. Dat geldt vooral voor het gebruik van pantserwagens en gevechts vliegtuigen. Terwijl berichten uit Moskou gewagen van een hervatting van het offensief aan het ge heele front, zijn volgens Duit sche berichten, in de overige sectoren van het front de laat ste dagen geen veranderingen ingetreden en blijft de strijd hier beperkt tot plaatselijke gevechten. De Sovjet-berichten hebben te Berlijn verwondering gewekt, daar van een nieuw offensief geen sprake is. Moskou meldt thans plotse ling de vorming van een drietal bruggenhoofden op den Weste lijken Dnjepr-oever en de ver overing van Taman, alles féi- ten, die reeds dagen geleden van Duitsche zgde zijn toege geven. De Sovjet-berichtgeving kan men dan ook van Duitsche zgde niet anders verklaren, dan dat het hier een manoeuvre betreft, waarvan het doel even wel niet duidelijk is. HET AANTAL PATIËNTEN PER TANDARTS. De commissaris, belast met het toezicht op cis ziekenhui zen, heeft het voorloopig vastgestelde maximum-aantal direct en indirect verzekerden per tandarts, dat 6000 be draagt, verhoogd tot 8000 personen. Wanneer het aantal verzekerden, dat thans bij een tandarts is Inge schreven. het nieuw gestelde maxi mum overtreft, den zal dit aantal geleidelijk moeten worden verminderd, waarbU als norm is gedacht aan een vermindering met circa 500 per sonen per half jaar. De eerste ver mindering zat dan op 1 Jan. 1944 plaats hébben. In bijlandere gevallen kunnen afwij kingen van het gestelde maximum worden toegestaan. Zjjn twee echtgenooten beiden tand arts, dan zal het maximum op 10.000 kunnen worden gesteld, tenzij blijkt, dat beide echtgenooten een volledige tandheelkundige practyk uitoefenen. Voorloopig geen luxe- telegrammen meer. Wegens gebrek aan de des betreffende luxe-formulieren kunnen van heden af voorloo pig geen gelukstelegrammen worden aangenomen. Nage gaan wordt nog of het op een of andere wijze mogelgk is te gelegener tijd in deze leemte te voorzien» Echtpaar door gas verstikking omgekomen. Donderdagnacht zijn de 29- jarige P. Westerhuis en diens 25-jarige echtgenoote A. Wes- fcsrhuis-Jansen, in de Wage- naarstraat 5 te Tilburg, door gasverstikking om het leven gekomen. Het echtpaar sliep in een aan de keuken grenzen de kamer. Doordat in de keu ken de slang van de gasleiding was losgeraakt, stroomde het ;as, daar de vastgeroeste gas- :raan niet afgesloten kon worden, vrij de keuken en de als slaapkamer ingerichte keu kenkamer in. Drie kinderen van 6 en 4 jaar en een baby van negen maanden, sliepen gelukkig boven en ondervon den geen nadeelige gevolgen, evenmin als een inwonende grootmoeder en haar dochter, die in de voorkamer hun slaapplaats hadden. Het was een van laatstgenoemden, die 's nachts werd gewekt door het jongste kind, dat huilde en de ontstellende ontdekking deed. Hout op stam. De Staatscourant van 7 Oct. bevat een wijziging van de houtbeschikking 1941 no. 1, krachtens welke in art. 1 van deze beschikking de begrips omschrijving van „hout op stam" is vervallen. Hierdoor valt voortaan onder de wer king der houtbeschikking niet alleen het hout op stam, waar voor een kapvergunning is af gegeven, c.q. kapdwang is op gelegd, doch alle hout op stam, dat los van den boom verkocht wordt, ongeacht al of niet af- gegeven kapvergunning of op- gelegden kapdwang. Door de ze wijziging kan dus in den vervolge de directeur van het rijksbureau voor hout ook in die gevallen, waarin hout op stam verkocht werd, waarvoor geen of nog geen kapvergun ning was gegeven, tot ver volging doen overgaan, indien de transactie zonder zijn ver gunning is geschied. Aan de Nederlandsch- Oostfriesche grens wordt den laatsten tijd met succes jacht gemaakt op theesmokkelaars. Zoo heeft de waterpolitie van Emden thans een uit Neder land komenden smokkelaar kunnen arresteeren, wiens kleeding „gewatteerd" was met talrijke pakjes van een ons thee. Ruim vier pond thee werd in beslag genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1