i tAVORA Tuchtrechter legt verplichte veelevering op. Wanneer veehouders hun melk niet volgens de voor schriften aan een melkver- werkend bedrijf afleveren, wordt dit beschouwd als een ernstige overtreding van de be palingen, die in het belang van een regelmatigen gang van za ken bjj de voedselvoorziening zijn uitgevaardigd. Fraudeeren- de melkveehouders, die op grond van hun verkeerde han delingen verkoop van melk zonder bon aan consumenten, .clandestiene bereiding van bo ter. frauduleuze vervaardiging van kaas e.d. in aanraking komen met het instituut van de tuchtrechtspraak, ondervin den, dat de tuchtrechters tot scherper vormen van bestraf fing overgaan. In dit licht moet men eenige recente vonnissen bezien, waarbij de tuchtrechter levering van vee heeft opge legd, een straf, die den veehou der zwaar treft, vooral, omdat hij ook uit anderen hoofde veelal tot levering van vee ver plicht is. Zoo heeft de tuchtrechter te Am sterdam een veehouder te Sloten, naast een boete van 1000, levering van drie koelen opgelegd. De tucht rechter te Leeuwarden velde een der gelijk vonnis Jegens een melkveehou der te Kornwerd: inlevering van drie koeien. Een landbouwer te Voeren- daal moet van zijn kleinen veestapel een koe missen volgens vonnis den tuchtrechter te Maastricht. Een arrestant bij Amersfoort uit een rijdenden trein gesprongen. Hij bleef met een gebroken arm tusschen de rails liggen. Dc goede pap voor baby 1 En zóó klaar roet een paar van die voedzame Nutricia-biscuits van Vic toria, die alles bevatten ■wat dekleinenoodig heelt. (Op de Beschuitbon) VREDERECHTER TE MIDDELBURG. Kringleider der N.S.B. staat terecht. Op het kantoor van den Ge machtigde van den Leider der N.S.B. te Goes, kwam in de eerste maanden van dit jaar de vrouw van zekeren v. d. Broek herhaaldelijk klagen, dat zij lastig gevallen werd door Jan Proost, een landar beider, die een kamer van zijn woning te 's-Heer Hendriks kinderen aan genoemden v. d. Broek en zijn vrouw had ver huurd. In het begin van de samenwoning ging alles best, maar toen v. d. Broek onge veer half April dienst nam in de S.S., werd de verhouding slechter met het gevolg, dat de vrouw van v. d. Broek naar een buurman verhuisde. De N.S.B. zegde Proost aan, dat hij de vrouw zijn veront schuldigingen voor de beledi gingen, die hij haar had aan gedaan, moest aanbieden. Dit geschiedde op 20 Mei jl. Den volgenden dag marcheerde een af deeling der W.A., onder leiding van den 31-jarigen wachtmeester G. Burgel uit Wolphaartsdijk, naar de wo ning van Proost. Dit in op dracht van den 39-jarigen P. I. Rosier, kringleider der N.S. B. te Goes. Proost kwam even naar buiten, toen de afdeeling voor zijn huis stil hield, maar sloot onmiddellijk daarna de deur té openen en Proost naar minuten wachtte hij en toen gaf Rosier aan Burgel last de deur te openen en Proost na buiten te brengen. Onder lei ding van Burgel werd de deur met geweld geopend. Burgel trad daarop naar binnen en beval Proost naar buiten te gaan. Temidden van de W.A. af desling werd -Proost nu naar de woning van zijn buurman gebracht, waar hem bevolen werd excuus te vragen aan de vrouw van v. d. Broek. Enke- oogenblikken later kwam Proost weer naar buiten en marcheerde de W.A. af. We. gens vernieling, wederrechte lijk binnendringen envrijheids- berooving moesten nu ge noemde leden der N.S.B. voor den vrederechter, mr. Sluijters, terecht staan. Alleen Rosier was verschenen. Burgel dient momenteel in de Landwacht, zoodat de zaak tegen hem uit gesteld moest worden. Als eerste getuige In de zaak-Ro- sler zette de heer Jan Dekker, machtigde van den Leider, uiteen hoe de kringleider tot zijn daden en handelingen gekomen was. Deze vrouw wer< bedreigd, zelde get. Vier tot vijf maal is zij zenuw achtig op mijn kantoor komen klagen. Zij durfde op den duur niet meer huis. Haar man doet in de tijn plicht voor de toekomst ns vaderland, zijzelf is in po sitie en wij, nationaal-sociallsten- in Zeeland, kunnen niet toestaan, dat vrouw op een dergelijke manier bejegend wordt. Het Jonge leven, dat geboren staat te worden, moest veilig gesteld worden. Vreder.„Had U niet beter de politie in den arm kunnen nemen?" THEESURROGAAT smaakt en geurt als echte thee. Vraagt weinig suiker •n melk. 1 tablet is vol doende voor 5 6 koppen. Get.: „Het politiekorps Is overbe last en ik kan niet wachten totdat dit zijn maatregelen «gaat nemen. Bovenfiien, mijn mannen waren, zoo als altijd, ongewapend, terwijl Proost met een groot broodmes In zijn zak liep." Vreder.: „Maar de deur had toch niet Ingeramd hoeven te worden?'" Get.: „Het gezag van de beweging laat niet toe, dat iemand voor den in een kringleider zijn deur dichtsmijt en grendelt." Vreder.: „Maar er blijkt toch ner- uit, dat Je W.A. politie-be- voegdheden heeft? Get.: „Ik kan niet toestaan, dat :n vrouw, wier man aan het front staat en die zelf In verwachting is, lastig gevallen wordt." Get. Kloté, daarna gehoord, ver klaarde ook, dat de vrouw van v. d. Broek herhaaldelijk is wezen klagen over Proost. Vreder.: „Heeft U die klachten on derzocht.'" Get.: „Ik heb ze met den kring leider besproken." Vreder.: „U had de klachten moe ten onderzoeken". Ook verd. Rosier ontkende even- ns dat de klachten onderzocht zijn. De officier van Justitie vroeg daar na aan verd. Rosier of h(j Burgel gelast of verzocht heeft de deur te openen. Verd.: „Als kringleider moest ik in dit geval iets doen. De vrouw moest in bescherming genomen wor den. Altüd zal ik beleedigde en be lasterde menschen ter züde staan er als dit in het belang van de toe komst van ons volk is, zal ik ge weld gebruiken." Voorts vertelde verd. Rosier, dat zU naar Proost waren gegaan met de bedoeling hem excuus te laten vragen aan de vrouw van Broek. „Ik heb opdracht gegeven Proost naar buiten te halen. Zelf ben ik niet binnen in zijn woning geweest." Get. Dekker verklaarde daarna^ dat verd. Rosier, als functionaris van de P.O., niets te vertellen heeft over Burgel, die commandant van de afd. W.A. Burgel had kun nen weigeren het bevel van Rosier om Proost naar buiten te halen, ten uitvoer te brengen. Rosier heeft In dit geval geen misbruik gemaakt Van zijn gezag. De officier van justitie, hier na requisitoir nemend, zeide, dat Rosier, daar hier geen sprake van last kan zijn, juri disch niet strafbaar is en daar om zal moeten worden vrijge sproken. Burgel is wel bestraf- baar, maar een gedeelte van de schuld komt op Rosier neer, daar van hem het plan is uit gegaan. De vrederechter sprak con form den eisch verd. Rosier vrtj, doch voegde er aan toe. dat hij het jammer vond in deze zaak niet tot een andere uit spraak te kunnen komen, daar hij hier graag een principieele zaak van had willen maken. Dit zal nu in de zaak Burgel moeten geschieden, „Mijns inziens is de W.A. hier buiten 'haar boekje gegaan" besloot de vrederechter. Kerk- en Schoolnieuws Ned. Herv kerk. Drietal te Roterdam-DelfshavenH. A. Visser te Raalte, H. J. van lieerde te Dedemsvaart en A. P. Mijnarends te Breda. Beroepen te Schiedam: J. Batelaan te Tholen. Aangeno men naar Warga (toez.) J. J. Kalma te Waaxens. Bedankt voor Oosterwolde P. J. La- mens te Heilouw. Geref. kerken. Benoemd tot hulppred. te Voorthuizen J. P. Hörchner, cand. te Baarn. Aangenomen de ben. tot hulppred. te Hasselt: A. J. de Bakker, cand. te Rotterdam. Oud Geref. gemeente. Aan genomen naar Kralingsche- veer: A. de Reuver, leerend ouderling aldaar. Bijzondere diensten. In de serie bUzondere avond diensten, uitgaande van den kerke- raad der Ned. Herv. gemeente Nieuw- en St. Joosland, zullen de olgende sprekers de genoemde onder werpen behandelen10 Oct. ds. Kroon (Koudekerke)„Is het lijden dat de menschen overkomt, naar Gods wil?". 14 Nov. hulppr. v. Voorst Vader (Sint Laurens)„Is onze geloofsovertuiging de eenige ware?" 12 Dec. dr. BcekerJcamp (Middel burg): „Hoe kan ik de bltjdschap des geloofs vinden?" 16 Jan. dr. Dankbaar (Goes): „Geloof en weten schap in verband met den Bijbel". 6 of 13 Febr. ds. Hietkamp (Vlissin- gen): „Angst". 12 Maart ds. van Oeveren (Axel): „Twijfel". 2 April ds. Kelder (Middelburg): „Trouw' In de serie gemeente-avonden zal door predikant en leden der eigen gemeente gesproken worden. De eerste gemeente-avond, op Dinsdag October, zal gewijd zijn aan twe werk van Gemeente- <&>o\ Het echtpaar H. de Corn. Frederikstraat te Leeuwarden is bewusteloos in bed aangetroffen. Kolendamp vergiftiging was de oorzaak. Beiden zijn overleden. DE MAN UIT DE WILDERNIS 59) door B. REEN. Gedurende een oogenblik be stierf ze het bijna van angst. Deze verschijning als besluit van de schokken, die ze pas geladen had ondervonden, was bijna té veel voor haar gekwelde zenuwen. Maar de angstschreeuw be stierf haar op de lippen. Da man aan den anderen kant van het venster gaf haar tee- kens knikte met zijn hoofd en klopte zacht op de ruit! Dan liet gedurende een onder deel van een oogenblik het licht van een elsctrische lan taarn, die hij in zijn hand had, zijn gezicht zien. Lucy kon haar oogen nau welijks gelooven. „Dekkers!" fluisterde ze ademloos. De inspecteur kon haar niet hooren, want het venster was gesloten, maar hij scheen te raden wat ze zei, want hij knikte. Hij had zijn lantaarn weer gedoofd, omdat hij niet langer eenig lichtschijnsel 'öurfd* riskeereiv Hjj stak zijn vuist in zijn pet en verbrijzel de het glas. Het raam was samengesteld uit kleine ruit jes, zoodat hij niet naar bin nen kon klimmen, noch Lucy eruit helpen. „Er is geen tijd voor uiteen zettingen zei hij snel. „Wat van het grootste belang is, is jou hieruit te krijgen. Met dit raam kan ik niets beginnen, maar ik kan langs den weg binnen komen en dan zien door te dringen tot jouw ka- Iner. Was je bij bewustzijn, toen ze je hier hebben binnen gebracht? Is je niet iets op gevallen, dat me van dienst kan zijn bij het vinden van je kamer?" Lucy vertelde hem van de kale stoffige kamers en gan gen en van het eene weelderig ingerichte vertrek, dat aan haar gevangènis grensde. „Uitstekend. Nog even ge duld. Je hoort nader van me!" beloofde de jonge inspecteur, alvorens hij uit het gezicht verdween. Hij was blij, dat het donker was, zoodat Lucy niets kon merken van den toestand, waarin hij zich bevond, want MIDDELBURG Uit het politierapport. J. M. deed bij de politie aan gifte, dat een ruit van zijn wo ning was vernield en dat eenige inmaakpotjes waren verdwe nen. Een onderzoek is inge steld. Wegens het koopen resp. ver- koopen van een tandem zonder bon en tegen een veel te hoo- gen prijs werden verbaliseerd C. P. K. en R. C. Afleveringsverbod metalen huishoudelijke artikelen uitgebreid. Volgens de Staatscourant van 4 Oct. is het bestaande verkoop- en afleveringsverbod voor bepaalde metalen huishou delijke artikelen, voor zoover het' betreft verkoop en afleve ring door fabrikanten en han delaren, met uitzondering van de detailhandelaren, uitgebreid tot de volgende, geheel of ge deeltelijk van metaal vervaar digde artikelen: Bakvormen, beugels voor weckfles- schen, broodmessen incl. broodzagen, draadtreeften, draadzeven, flescbope- ners, gieters, kachelpijpen Incl. elle bogen, keukenmessen, koffiemolens, kolenkitten, nachtpotten, pansponzen, paplepels, raspen, scheerapparaten, stofblikken, strijkijzers (niet elec- trlsch)trechters, tuinharken en tuin- schoppen (van kleine maat, bestemd voor gebruik door particulieren), voor- raadbussen, vuilnisemmers, wasch- stampers. Te zijner t(Jd zullen nadere mede- deellngen worden gedaan omtrent de wijze, waarop en de voorwaarden waaronder weder tot verkoop en af levering van bovengenoemde artike len mag worden overgegaan. Besluiten, benoemingen enz Voor wiskunde l.o. is ge slaagd de hear A. W. Gossije te Oostburg. C C CS VLISSINGEN Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Over de maand September werd de Leeszaal bezocht door 134 personen, waarvan 11 vrouwen en 123 mannen. Uit de Bibliotheek werden 2144 ban den uitgeleend, t.w. 1397 Ned. ro mans. 390 studiewerken, 54 romans in vreemde taleij en 303 kinderboeken. anwlnsten: Romans: Boekan Saja. Het graf van de Mam mon. Bruyn-Ouwehand. Dokter Hel- dring's groote conflict. Fussenegger: Rebellen. tudlewerkon: Vloe mans: Augustlnu3. Roessingh: Bezin ning en verdieping. Dunne: Buigen de grenzen van den tijd. Hana: Van dier en plant, water en land. Werk man: Behouden vaart. tnderboeken: Abcou de v.De Voetbalclub. Brlnkgreve Entrop: Vier zusjes. Dorhout: Petro de acrobaat. Gerritsen: Wereld In wit en groen. Hazevoet: Mies van Ber- kenhage. Hernia nna: Mieke. Hilde- brand: Geurt trekt de wijde wereld in. Jehu: Nel de ontembare; Kieviet: Uit het leven van Dik Trom; Koster: Het keerpunt. Krienen: Karei Ver meer. Molanus-StamperiusVier maanden niet naar school. Nanda: Een meisjeskwartet. Petition: Brer.da weet uitkomst: Ploeg, v. d.: De club vier. Schevlchaven: De Lobbes. Valkema-Blouw: Het smokkelschïp Beredino. Veenendaal. v.: Tussie, het schepertje; Vletter de: Ver van hui3. idem: Duizend dagen In de lucht. Westerman: Als de zee roept. Zegge len van: Averij. V 0 C GOES Gevonden voorwerpen. In de maand September 1943 zijn aan het bureau van politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevon den aangegeven Acht portemonnaie's met Inhoud, een tuinschaar, 2 paar handschoenen, 2 hulssleutels, 2 bankbiljetten van 10, 8 zitverbonnen van 1, een onderjurk, een vulpotlood, 3 zilver- bonnen van 2.50, 2 damestasschen, gummiregenjas, 3 zilveren arm banden, een zak met een sikkel, een beursje met inMud, een zakschaartje, 3 ceintuurs, een ring met sleutels. 6 fruïtkisten, een zonnebril, een tee kenpasser, 2 zakken klompen, een fruitkist, een poes, een schildpad, een boodschappentasch, een paar kinder schoentjes, een zilveren halsketting, 2 zakmessen, een paar pantoffels, een sjaal, een melkbus-sleutel, een textiel- kaart, een hoed, een regenkapje, 2 broches, een gouden ring, een ver- dulsterlngskapje van een rtjwlellamp, een kastsleutel, een parapluie, een ko nijn, een kindersokje, een engelsche sleutel, een auto-sleutel, een rijwiel- zadeldekje en een vulpenhouder. Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Geboren: Jen- f"* ny Johanna, d. v. Izaak J. Gel dof en Janna J. de Rijke; Cor nells Iman, z, v. Pieter C. Die- leman en Janna van Wallen- burg; Centinus, z. v. Anthonie Geluk en Magrieta Faasse; G Anthonetta Catharina. d. v. jjj Johannes Maartense en Apolo- nia Nusteleijn; Henk Jan Jo- hannes, z. v. Pieter van der Hooft en Adriana M. Roskam; mb Maria Johanna, d. v. Johannes ..laJ B. Mervel en Annetje M. van de Bunt. Ondertrouwd: Leendert I. P- van Aartsen, 23 j. en Geertrui- da C. van den Berg, 28 j.; Ja- G kobus Neufeglise, 47 j.t en Christina Boone. 27 j. Getrouwd: Lourus Verhulst, G 30 j. en Adriana P. Jongepier, f2 26 j.; Salomon Davidse, 23 j. en Maria Louwerse, 23 i.; Wil- 3 lem Biesen, 26 j. en Maatje Huibregtse, 21 j.; Johannes Stadhouders, 22 j. en Maria M. van Luijk, 20 j. hij besefte, dat die toestand in staat was iemand een schok te geven. Hij had drukke en trilde oogenbiikken achter oen rug en de bloedspatten op zijn gescheurde kleeren waren niet alleen van hemzelf afkomstig. Hij had op een vervelenden tg gerekend, toen hij uitwas gegaa.1 om voor commissaris van Dongen een stapel oude paperassen te gaan doorsnuf felen. Door het belangrijke aandeel, dat de commissaris _in het onderzoek inzake de zaak Henneman nam, werd het an* dere werk grootendeels Dek kers op de schouders gescho ven. Het feit. dat hij van Dalen op zijn tocht door Rotterdam ontmoette, zou hem er niet van hebben weerhouden zijn opdracht te vervullen, ware het niet, dat hem iets zeer ge-, Overleden: Johanna Wille- -- w.:,,n PnnleA 14 H \r T ^iirric heimzinnigs in de gedragingen van dezen jongen man was op gevallen. Dekkers had zich onmiddellijk omgekeerd en was van Dalen gaan volgen. Tot zijn verbazing had hij even later ervaren, dat Lucy het zelfde spoor volgde. (Wordt vervolgd). mina Roelse, 1 j., d. v. Leunis A. Roelse en' Johanna Crjsouw; Cornelia de Nooijer. 24 j., ong. d.; Jacobus Osté, 73 j-, wedn. v. Maria Leer; Leuntje Mida- vaine, 76 j., wed. v. Jan Mer- sie; Cornelia Suzanna de Kra ker, 69 j., geh. met Jacob J. van Doeselaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2