PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DONDERDAG 7 OCTOBER 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie 2.05. BU abonnement speciale .prÜs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. B'ad" 10 ct. meer. DIT NUMMER BESTAAT UIT 186ste JAARGANG t BLADZIJDEN NUMMER 237 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te:Vllsslngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaal 29, Redactie tel. 3521, Administr. tel, 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, teL 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Reddctie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. Vijandelijke aanvallen in Zuid-Italië afgeslagen. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Woensdag mede: Op het Noordelijke deel van het schiereiland Taman heerseht slechts plaatselijke ge vechtsbedrijvigheid. Een vijan delijke groep, die geland was ten Westen van den Koeban- mond, werd in verbitterde ge vechten van ljorten afstand vernietigd. Aan dén midden-Dnjepr mis lukten vijandelijke aanvallen. Door eigen tegenaanvallen wer den de Sovjet-bruggenhoofden verkleind. Aan weerszijden van de Pripjet-monding duren de zware gevechten voort. Ten Zuiden van Gomel en ten Wes ten van Smolensk bleven her haalde doorbraakpogingen van den vijand zonder resultaat. Op verschillende punten van het Zuid-Italiaansche front viel de vijand ter sterkte van een compagnie tot een bataljon on ze achterhoede aan en werd hij overal met verliezen afgesla gen. De gevechten met ue bij Termoli gelande vijandelijke gevechtsgroep duren nog voort. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen opereerden met succes tegen concentraties van pant serwagens en voertuigen en brachten drie groote landings booten met een gezamënlijken inhoud van meer dan 5000 ton tot zinken. Bij de zuiveringsgevechten in Istrië werden talrijke gevange nen en een omvangrijke buit gemaakt. De bandieten leden bovendien zware bloedige ver liezen. Bij den gemelden aanval op een vijandelijk convooi voor de Noord-Afrikaansche kust plaat sten, volgens definitieve rap porten, formaties der lucht macht bom- en torpedotreffers op in totaal 16 schepen met een gezamenlijken inhoud van 130.000 ton. Een deel der sche pen kan als vernietigd worden beschouwd. Sterke formaties der lucht macht vielen een steunpunt van den vijand in het Oosten der Middellandsche - Zee aan en bombardeerden in de Egeïsche Zee een vrachtschip van mid delbare grootte in brand. De vijand verloor Dinsdag in het Middellandsche Zeegebied en boven het bezette gebied in het Westen 21 vliegtuigen, voor het meerendeel zware viermo torige bommenwerpers. ïÉj de gevechten op het eiland Corsica heeft een SS- stormbrigade zich bijzonder on derscheiden. Dnjepr-ünie belet een verdere ontplooiing van het Sovjet-offensief. De A.N.P.-correspondent teiMen houdt er te Berlijn reke-' Berlijn meldt: Uit de commentaren der Duitsche pers op het verloop van den strijd aan het Ooste- ning mede, dat de Duitsche weermacht in dezen winter nog verder terug zal moeten wijken, doch verklaart, dat zulks de lijke front blijkt duidelijk, dati bolsjewisten geenszins nader de Duitsche legerleiding met i tot de overwinning zou bren- het bereiken van de Dnjepr-gen, indien zij er niet in zouden linie een phaze van den strijd slagen, door het Duitsche front afgesloten acht en dat men!te breken en dit te desorgani- alles in het werk wil stellen seeren. Integendeel, zouden de om deze linie voorloopig te Duitschers een doorbraak kun- houden. De Dnjepr, langs wel- nen verhinderen, dan zou dit ker oevers zich op sommige plaatsen vrij breede moerassen uitstrekken, is voor de bolsje wisten een moeilijk te passee- ren hindernis en de Sovjet bruggenhoofden aan den mid den-Dnjepr en ten Noordwesten van Dnjepropetrowsk schijnen voorshands van geen strategi- 'sche beteekenis te zgn, zoodat de Dnjepr, naar men dan ook kan aannemen, voorloopig een verdere ontplooiing van het, Sovjet-offensief zal beletten, temeer daar de bolsjewisten na de drie maanden, die het offen sief reeds geduurd heeft, onge twijfeld een adempauze noodig hebben om hun strijdkrachten te hergroepeeren. Slechts ten Noorden van de zee van Azov, waar sterke Sov. jet-trocpenconcentraties zijn waargenomen, schijnen de bols jewisten hun offensief nog niet te willen staken. Van Duitsche zijde verwacht men hier dan ook nog voor het invallen der regenperiode nieuwe aanvallen. Ook tusschen Smolensk en Witebsk duren de Sovjet-aan vallen nog voort, doch zij zijn niet meer zoo hevig als voor heen. Ten Zuiden van het La- dogameer is een toegenomen activiteit der bolsjewisten waar te nemen en het is dan ook niet uitgesloten, dat ook in dezen sector, die geruimen tijd vrij rustig is geweest, nieuwe Sov jet-aanvallen te verwachten 'zijn. Een offensief over de geheele linie, zooals de bolsjewisten dezen zomer hebben onderno men, verwacht men van Duit sche zijde evenwel pas nadat de winter zijn intrede heeft ge daan en de stijf bevroren grond weer operaties met zware pant- serlegers mogelijk maakt. De komende winter kan, zoo meent men te Berlijn, In het Oosten de beslissing brengen. voor de bolsjewistische strijd macht een slag zijn, dien zij aldus de Duitsche opvatting moeilijk te boven zou kunnen komen. De opperbevelhebber-West, generaal-'veldmafjj-schalk von rtundstedt, heeft een dezer da- gen een belangrijken sector van de Kanaalkust geïnspecteerd om ter plaatse een overzicht te krijgen van de omvangrijke werkzaamheden en de verdere versterking van de sterke ver dedigingswerken aldaar. Onder Victor Emanuel is 'n nieuwe regeering gevormd, aan het hoofd waarvan weder om Badoglio staat, aldus meldt de Britsche berichten dienst uit het geallieerde hoofdkwartier in N.-Afrika. Zoo goed als alle havenarbeiders op Malta, n.l. 15.000 man, staken. De transportarbeiders zijn in sympa thiestaking gegaan. Japansche marine- en luchtstrijd krachten hebben In September zes vijandelijke dulkbooten tot zinken ge bracht. De hoofdinspectie van de volks gezondheid Is van Den Haag overge plaatst naar Bilthoven. Op een Duitsch vliegveld In Ita- Is een Duitsch hospitaalvllegtuig door Amerikaansche Jagers In brand geschoten. Inbrekers hebben de villa van de filmster Kate von Nagy bezocht. Zjj verdwenen met een doos bevat tende voor 1.200.000 fr. aan Ju- weelen. Sedert het begin van den oor log In Oost-Azië zijn 150 vijandelijke dulkbooten vernietigd, meldt NltsJI NltaJI. In Denemarken Is de militaire uitzonderingstoestand met Ingang van October opgeheven. REGELING DEVEEZEN- REIS VERKEER. Volgens de Staatscrt. is de deviezenbeschikking van 30 Sept. 1940 en de wijzigingen en aanvullingen hierop, ver vallen. In de nieuwg regeling is de voornaamste verandering inzake buitenlandsche reizen van ingezetenen, dat de bedra gen aan buitenlandscne be taalmiddelen der te bezoeken landen, welke de deviezaaban- ken tot dusverre zonder ver gunning mochten afgeven, be langrijk zijn gereduceerd nl. tot een waarde van Y.50 per persoon en per maand, behal ve voor België, naar welk land men voor 25 per persoon en per maand mag meenemen. De deviezenbanken kunnen zonder vergunning voor Bel- gië alle chèques en accreditie- ven voor reisdoeleinden tot een maximum van 25 per dag per persoon en een maximum van 200 per maand verstrek ken, wanneer dat bedrag in de claering wordt gestort. Het publiek kon zien tot dusverre rechtstreeks tot de deviezenbanken wenden, welke bij voldoenden voorraad op vrij ruime schaal deviezen konden verstrekken zonder vergun ning. Deze mogelijkheid js thans vrijwel geheel weggeno men. Het publiek moet voort aan een verzoek indienen bij het deviezeninstit iat of bij een deviezenbank, welke dan het verzoek moet doorgeven aan het deviezeninstitiiur om bedragen boven «le nieuwe vermelde maxima aan devie zen voor reisdoeleinden uitbe taald te krijgen, waardoor er enkele dagen zullen verloopen, voordat de uitkeering kan plaats vinden. Onder de oude reisregeling was hst mogelijk facultatief guldens of deviezen mee te nemen, thans is zonder ver gunning slechts een bedrag van 7.50 in guldens of de viezen toegestaan, zoodat het reizen met guldens zonder vergunning niet meer moge lijk is. Het doel is het gebruik van accreditieven te bevorde ren, welke via de claering worden afgedekt. In het besluit zijn voorts nog bepalingen opgenomen in zake buitenlanders, die naar Nederland reizen. Het mee brengen van guldens naar Nederland .is beperkt tot 7.50. Ook'hier is voor Bel gië een iets soepeier regeling getroffen en is net bedrag vastgesteld op 25. Te Groningen werd Zondag een oogst dankfeest gehouden, waar de Rijks commissaris, Rijksminister dr. Seyss- Inquart en de Leider, Mussert, een rede hielden. Een overzicht tijdens de bijeenkomst. Bildarchiv Arbeitsberelcb der NSDAP/Stapf/Pax m Nieuw sportveld te Avegoor. Op dfen dag van het Oogst- dankfeest is het nieuwe sport veld van het S.S. opleidings kamp Avegoor door S.S. Ober- gruppenführer Rauter in ge bruik gesteld. Na een toespraak van den commandant S.S. Hauptsturm- führer dr. Brendel sprak S.S. Obbrgruppenführer Rauter zijn vreugde uit over de totstand koming en vestigde er de aan dacht op dat het nieuwe sport veld de S.S.-mannen niet alleen in levensbeschouwend opzicht opvoedt. Het maakt hen gees telijk en lichamelijk tot weer bare mannen. Nadat spr. het sportveld had overgedragen aan het opleidingskamp, vond de vlaggenparade plaats. Hierna werden de wedstrijden om het herfstkampioenschap van de Ger- maansche SS in Nederland en de politiesportgemeenschap Neder land alsmede vergelijkings-wedstrljden van de Hitler-Jugend en den Jeugd storm gehouden. Deze werden door zeer vele autoriteiten bijgewoond, o.a. de Befehlshaber der Waffen SS, vertegenwoordigers van partij en staat en van de Duitsche jeugdorganisaties, nagenoeg alle hoogere functionarissen der N.S.B., de voorman der Germ. SS Feldmeyer, alsmede de plaats vervangend leider van Geelkerken als hoofd van den jeugdstorm, vertegen woordigers der Nederlandsche politie In den namiddag toonden de rljka- DE ZIEKENGELD VERZEKE RING GEWIJZIGD. Van de ziekengeldverzeke ring werd in den iaatsten tijd in toenemende mate ipisoruik jemaakt, zoodat het noodza kelijk werd om diegenen, die eens een paar dagen thuis wil len blijven, omdat het werk hun niet aanstaat, te laten ge voelen, dat zulk een spijbelen zich wreekt in een belangrijke vermindering van inkomsten. Daartoe is in de Ziektewet een wijziging aangebracht. De tot dusver geldende voorschriften kenden aan de verzekerde ar beiders bij ziekte gedurende 26 weken een ziekengeld van 80 procent van het dagloon toe, waarbij geen onderscheid werd gemaakt tusschen ziekten van kort eren of langeren duur. On langs is echter een bepaling ingevoerd, op grond waarvan na het verstrijken van drie verplichte wachtdagen, gedu rende de eerste zes dagen, waarover uitkeering wordt v€rstrekt, een ziekengeld van 50 procent van het loon wordt gegeven. Daarna heeft de nor male uitkeering van 80 pro cent van het loon plaats. In dien evenwel de ongeschikt heid tot werken langer duurt dan vier weken, verkrijgt de verzekerde achteraf nog een uitkeering, waarbij hem het gedurende de eerste zes dagen minder betaalde wordt ver- De bedoeling van dezen maatregel is om het in den Iaatsten tijd opgekomen ver schijnsel van te lichtvaardige ziekmeldingen te beteugelen, zender dat daarbij de werke lijk ernstige patiënten, met een ziekte van langeren duur, worden getroffen. Deze im mers krijgen het aanvankelijk minder ontvangene uitbetaald. Nadrukkelijk zij er op gewe zen, dat de getroffen maatre gel, die slechts noode werd genomen, een tijdelijk karak ter draagt. Het ligt'in de be doeling hem ongedaan te ma ken, zoodra het verschijnsel, waartegen hij zich keert, een ernde neemt. Overval fe Haarlem. In de Kamerlingh Onnes- straat te Haarlem belden om 5 uur twee mannen aan en toen het dienstmeisje open deed, gaven zij haar bevel te en den muur te gaan staan. _)e mannen liepen het huis binnen en losten schoten op den heer en mevrouw de G., die in de achterkamer waren. De mannen verlieten aan den achterkant de woning. Ern stig gewond kwam het echt- Saar buiten. Het ia naar de [aria-stichting overgebracht. De daders zijn voortvluchtig. (N.R.C0 commissaris en de leider speciaal nog hun belangstelling, door een deel der wedstrijden te komen bijwonen. SS Obergrüppenführer Rauter reikte den deelnemers en groepen een oorkonde waabrlj hen tevens een olympisch eerbetoon werd gebracht. VLIEGERS OPLATEN STRE5NG VERBODEN. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid wijst erop, dat het verboden en straf baar is, vliegers van welken aard ook op te laten. Tegen overtredingen zal streng wor den opgetreden. In het bijzon- der wordt de aandacht erop ge vestigd, dat ouders, opvoeders en andere met toezicht belaste personen krachtens de verorde ning van den secretaris-gene raal van het departement van justitie over het toezicht op minderjarigen van 5 Augustus 1943 (verordeningenblad stuk 23 nr. 85), wanneer zij het strafbare gedrag der minder jarigen door behoorlijk toe zicht hadden kunnen 'verhinde ren, kunnen worden gestraft met gevangenisstraf of hechte nis tot zes maanden of boete tot 300 gulden. NIEUWE BURGEMEESTERS. Het rijkscommissariaat maakt bekend: de commissaris-gene raal voor bestuur en justitie heeft benoemd: den burgemees ter van Wijlre W. van der Zan den tevens tot burgemeester van Gulpen; den wethouder van Weert M. H. Bemelmans tot burgemeester van Hunsel; den heer M. G. Bouts te Ccleen tot burgemeester van Born; den waarnemend burgemeester van Brielle en Oostvoorne B. C. Wisboom, onder gelijktijdig eervol ontslag uit deze functie, tot burgemeester van Noorde loos, Hoornaar en Hoogblok- land; den gemeente-secretaris van Diepenveen J. D. van jü-kel tot burgemeester van Nienw- leusen; den heer W. C. Weidner te Vreeland tot burgemeester van Oldehove; den heer C. D. Swaalf te Heemstede tot bur gemeester van Heiloo; den waarnemend burgemeester van Hoogkarspel M. van de Kuur, onder gelijktijdig eervol ontslag- uit deze functie tot burgemees ter van Beemster; en den heer W. F. van den Hoff te 's-Gra- venhage tot burgemeester van. Brielle en Oostvoornte. Is Uw radio nog ongeoorloofd In Uw bezit? Levert het dan terstond in aan: hoofdbestuur P.T.T., Roggestraat 13, Arnhem. Verkoopweigering is strafbaar. Herhaaldelijk ondervindt men bij een bezoek aan confectie- kleedingmagazijnen, dat de win kelier de uitgestalde heeren- en jongenskleeding niet wil ver- koopen. Verschillende voor wendsels worden dan als mo tief opgegeven. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het eigenmachtig stopzetten van den verkoop, onder welke voor wendsels ook, het strafbare feit van verkoopweigering op levert, indien blijkt, dat het achterhouden van 'goederen ge schiedt met het voornemen deze later tegen hoogere prijzen te kunnen verkoopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1