PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT WOENSDAG 6 OCTOBER 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m,m. 121 ct., minimum per adver tentie 2.05. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, aienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 236 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te:Vli8slngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactie na Kantoortijd tel. 578, Middelburg: Londensche Kaal 29 Redactie tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. AANVALLEN OP VIJANDELIJKE CONVOOIEN Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Dinsdag mede: Aan het Koeban-bruggen- hoofd werden hevige door braakpogingen der bolsjewisten bloedig afgeslagen. Aan het centrum en op 5 eenige plaatsen in hst Noor- a den van het Oostelijke front mislukten plaatselijke aanval len van den vijand. Daarbij kwam het vooral in het gebied der Pripjetmonding en ten IWe3ten van Smolensk tot he vige gevechten, die op het oogenblik nog voortduren. In ZuicLItalië versterkte de vijand zijn druk tegen den Oostelijken sector van het front en landde tegelijkertijd dicht achter ons front bij Ter- i moli. Sterke Duitsche strijd krachten zijn tot den tegen aanval overgegaan. F In aansluiting op de over brenging van alle op Sardinië gestationneerde Duitsche troe pen naar Corsica, werd thans ook dit eiland volgens de be velen ontruimd en alle troepen met inbegrip van hun zware wapenen, stukken geschut, pantserwagens, motorvoertui gen en alle materiaal naar het vasteland overgebracht. Onder bevel van luitenant-generaal von Senger und Etterlin, die 0 als laatste met znn staf het 5 eiland verliet, is hier in voort- du renden strijd tegen de vol- 3 gende troepen van Badoglio, r Gaullisten en Amerikanen en tegen een groote vijandelijke j meerderheid ter zee en in de lucht opnieuw een unieke pres tatie geleverd. Zelfs de insche ping van onze laatste vernie- Iingsafdeeling kon door den vijand niet verhinderd worden. Evenals de onder bevel van schout-bij-nacht Meendsen- Bohlken en kapitein ter zee Engelhardt staande formaties der marine, die, voor het mee- rendeel met kleine schepen, de geweldige vervoersprestatie volbrachten, hebben zich transportformaties der lucht macht bijzonder onderschei den. De eigen verliezen bij de totale operatie zijn uiterst t gering. Op 3 October begon in het Oostelijke deel der Middelland- sche Zee een landingsoperatie van "alle weermachtsonderdee- len tegen het ten Noorden van Rhodos liggende eiland Cos. In gevechten, die 2 dagen duur- den, werd het verzet van den Br vijand gebroken en het eiland q bezet. 600 man van de Brit- sch.s bezetting en 2500 man titroepen van Badoglio werden lam. gevangen genomen; 40 stuk- tVoi ken geschut, 22 vliegtuigen en ian! een schip buitgemaakt. De n. zuivering van het eiland van de laatste verstrooide resten van den vijand is nog gaande. over Duitsche duikbooten hebben (nel- in de Middelland sche Zes voor see- de Noord-Afrikaansehe kust C. uit beschermde vijandelijke convooien 7 schepen met een ader gezamenlijken inhoud van p. 59.000 ton en een torpedoja- ekh. g-er tot zinken gebracht. För- Bur maties gevechtsvliegtuigen vielen in hetzelfde gebied een Rep oonvooi aan en beschadigden ast., volgens de tot dusverre ont- vangen rapporten 8 vrij groote joe3" schepen zwaar. Formaties vijandelijke vlieg tuigen ondernamen overdag en des nachts terreuraanvallen op plaatsen in het Rijn-, Main- en Saargebied. Buitengewoon awaar wei-den de woonwijken der stad Frankfort am Main getroffen. Andere vernielingen worden gemeld uit Offenbach, Mannheim, Ludwighafen, Worms en Saarlautern. Door luchtverdsdigingsstrijdkrach- ten werden Maandag 41 vijan delijke vliegtuigen, voor het grootste deel zware bommen werpers neergeschoten. De Duitsche weermacht on dernam Maandagnacht een reeks afzonderlijke aanvallen op belangrijke objscten in En geland. Aan de West-Fransche kust kwam het in den nacht van 3 op *4 October tot een gevecht tusschen lichte Duitsche vloot- strijdkrachten en Britsche tor pedojagers. Een vijandelijke torpedojager werd getorpe deerd; op eenige andere wer den talrijke artillerietreffers geplaatst. De Duitsche forma tie keerde met geringe schade op haar basis terug. DE STRIJD IN ITALIË. De militaire kringen te Ber lijn verklaarden, dat het Ita- liaansche front na de evacuatie van Napels beweeglijker ge worden is. De angelsaksers verhoogen den druk op beide vleugels van het front. In het Oosten"hebben zij gepoogd ach- tc. de Duitsche linies in de streek van Termoli te landen. Gevechten zijn aan den gang, maar zij hebben den toestand aan den Duitschen linker-vleu- gel niet fel gewijzigd. Bakkersarbeid en -bezorging op Zaterdag. De secr.-generaal van sociale zaken heeft voor het tijdvak van 15 Oct. 1943 tot 19 Maart 1944 bepaald, dat op Zaterdag om 2 uur des cehtends met den bakkersarbeid mag wor den aangevangen. Deeg er brood, dat na 8 uur des na middags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, mag gedurende het genoemde tijdvak op Zaterdag des och tends van 8 uur af vervoerd worden, terwijl de verkoop of aflevering om 9 uur mag be ginnen. Het Duitsche volk zal geen honger lijden. REDE VAN DR. GöBBELS. vijandelijke luchtterreur be treft zeide spr. dat de Engel- schen zich fataal zouden ver- Ter gelegenheid van den Oogstdankdag, heeft te Berlijn een massabetooging plaats ge had, waar rijksminister dr. Göbbels en staatssecretaris Backe het woord hebben ge voerd. Göbbels deelde ter inleiding mede, dat de Führer niet aan deze betooging deelneemt om dat hij in het hoofdkwartier vertoeft. Hij, Göbbels, heeft van den Führer opdracht ge kregen den dank en de waar deering van den Führer tot uitdrukking te brengen voor alle Duitsche boeren en boerin nen. Minister Göbbelg wees er op, dat de voedingspolitieke si tuatie op hechten grondslag staat. Ook in het vijfde oor logsjaar zal het Duitsche volk geen honger lijden. De Duit sche boer zorgt voor het brood, De Duitsche arbeider voor de wapens. Het Duitsche volk is bloot gesteld aan buitengewonen druk, vooral in de „luchtnood- gebieden". Maar het eenige heil van Duitschland ligt in het bevechten van een zege vierenden vrede, die Duitsch land de levens- en ontwikke lingsmogelijkheden geeft, wel ke in overeenstemming is met de grootte en de uitbreidings behoefte van het Duitsche volk. Voortgaande zeide spr. dat er in het nat.-soc. Duitschland geen oorlogsoppositie bestaat. Een herhaling van het experi ment Badoglio in Duitschland is een kinderachtige hoop. Wat den luchtoorlog betreft zeide Göbbels, dat men ook in de toekomst nog aanvallen moet verwachten. De Duitsche afweer is intusschen echter zoo aanzienlijk versterkt verbeterd, dat zij den vijand buitengewone verliezen berok kent, die steeds grooter zijn geworden en nog grooter wor den zullen. Eenmaal zal het oogenblik komen, waarop het succes niet meer in overeenstemming is met de in den strijd gebrach te middelen aan menschen en materiaal. De Duitsche bewapeningsin- dustrie heeft de vijand geen schade toegebracht. De civiele luchtverdediging is belangrijk versterkt en de omvangrijke verhuizingsmaatregelen in de groote steden worden door de bevolking algemeen goedge keurd. Wat de vergelding voor de wanneer zij meenden, dat dit geen werkelijkheid zal worden. Over den duikbootoorlog zei de de minister, dat die in niet al te verre toekomst weer in zgn ouden omvang voor de Engelschen en Amerikanen zal staan. Voorts zeide Göbbels, Duitsche weermacht over voldoende verdedfgingskracht beschikt om het militante bolsjewisme ver van de Duitsche grenzen geboeid te houden. Natuurlijk worden In het Oosten ruim telijke voordeelen opgegeven, maar de daarmede verbonden verliezen aan oorlogspotentieel vinden een tegen wicht In voordeelen van zuiver stra- tegischen aard. Het Duitsche volk kan de ontwikkeling In het Oosten kalm en gelaten tegemoet zien. Het gevaar in het Oosten is verschillende malen tijdens dezen oorlog veel groo ter geweest dan thans. Ook toen ii de Duitsche oorlogvoering eteeds ei mede gereed gekomen. Dr. Göbbels besprak vervolgens den toestand in het Zuiden van Euro pa, waar met de formaties van Ba doglio korte metten Is gemaakt, er de 13 punten van de capitulatievoor waarden. Spr.. constateerde, dat niets geworden Is van den marsch der En- gelsche en Amerikanen naar Berlijn, en de kern der Duitsche verdedigings linies zijn zü in het geheel nog niet genaderd. Tenslotte zeide dr. Göbbels, dat het nat.-soc. rijk gebruik zal weten te maken van de mogelijkheid der definitieve oplossing van het Europeesche probleem. De Führer is ons daarvoor het meest overtuigen de voorbeeld. Staatssecretaris Backe wees op de productie van het graan en den brood graanoogst. Vol gens goedgefundeerde ramin gen zullen deze niet alleen de oorlogsgraanoogsten tot dus ver overtreffen, maar zelfs bo ven het gemiddelde der vre desjaren liggen. Voortgaande besprak staatssecreta ris Backe de nationaal-socialisti6che maatregelen, die de voorwaarde voor deze successen hebben geschapen, In den Duitschen landbouw evenals nieuw ingeschakelde gebieden, resp. de bezette landen. Als zichtbare uitdrukking van der dank van den Führer voor deze unie ke prestaties van het Duitsche land volk zün, naar spr. verklaarde, 100 boeren en boerinnen onderschelden met de hooge orde van het Krlegs- verdlenstkreuz eerste, klasse. Drie mannen werden onderschelden met het ridderkruis van het Krjegsverdlenst- kneuz. De uitreiking der onderschei dingen geschiedde door ridderkruis drager SS-Sturmbanführer Skorzeny, den bevrijder yan den Duce. Duizenden arbeidsmannen helpen de boeren bij het aardappelrooïen. Nadat de aardappelen op machinale wijze uit den grond zijn gehaald, worden ze door de arbeidsmannen in de manden gedaan. CNF/Folkers/Pax m Burgemeestersbenoemingen. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft tot burgemeester benoemd: den vroegeren burgemeester van de gemeente Noorbeek J. P. J. H. M. Brouwers te Maastricht tot burgemeestervan Eysden, den gemeente-secretaris H. M. Verbeek te Rossum tot bur gemeester van Schoonebeek, de., gemeente-secretaris H. C. M. Peeze Binkhorst te Delden tot burgemeester van Hellen de orn, den gemeente-ambtenaar L. J. Zandt te Groningen tot burgemeester van Gieten en den leeraar P. J. Biemans te Uden tot burgemeester van Uden. Ziekenhuizen te Frankfort verwoest. Bij den door Britsche bom menwerpers Maandagnacht on dernomen terreuraanval op Frankfort-Main zijn, naar het D.N.B. verneemt, drie zieken huizen volkomen verwoest, w. een kinderziekenhuis. Van de 150 bedolven kinderen kon den er tot dusverre 30 gebor gen worden. Het opruimings- werk wordt met de grootste snelheid voortgezet. De vrijheid van den Paus. In de kathedraal van Sevilla heeft Zondag de kardinaal aartsbisschop Se guar 't woord gericht tot een duizendkoppige menigte. Hij verklaarde o.m., dat er geen aanleiding be staat om gemeenschappelijke gebeden voor de vrijheid van den Paus te doen houden. Als eenige kardinaal van Spanje staat hij in direct contact met den H. Vader en kan hij der halve met beslistheid vaststel len, dat deze geen gevangene Het is onverstandig zich te laten vangen door derge lijke ongegronde geruchten, want de pauselijke waardig heid is te heilig dan dat men daarmede kan speculeeren. Te gen gemeenschappelijke gebe den voor een spoedigen vrede is echter niets geen bezwaar. De Britsche admiraal Sir Dudley Pound is van zijn functies van eer sten zeelord en chef van den staf aer vloot ontheven. HU wordt opgevolgd door Sir Andrew Cunningham. Voor het tijdvak van 1 Oct. 1943 tot 1 April 1944 is een regeling tot stand gekomen inzake het handels verkeer tusschen Nederland en Bel gië. Compensatietransacties zUn uit drukkelijk uitgesloten. Het Amerlkaansche ministerie van marine deelt mede, dat in de Golf van Salerno de mijnenlegger „Shill" gezonken Is. Sedert Juli van dit jaar zUn bij de terreuraanvallen op W. en Z.W.- Europa 2757 Brltsch-Amerikaansche vliegtuigen, voor het meerendeel vier motorige bommenwerpers, neergescho ten. Naar de Britsche berichtendienst meldt is generaal Smuts In Engeland aangekomen. Zes Britsche vliegtuigen hebben het Noorsche kustvaartuig „Svlthun" met brand- en brisantbommen be stookt. Men gelooft dat ongeveer de helft van de 150 opvarenden gered Is. In de provincie Bengalen heerscht nog seeds hongersnood. Op één dag zijn alleen In Calcutta 197 personen omgekomen. Weigering van ziekengeld.' Ds centrale persdienst van het N.A.F. meldt, dat met be trekking tol de toepassing van art. 53, lid 1 onder a. der Ziektewet C weigering zieken geld ingeval ziekte bestond bij den aanvang der verzekering) door de federatie van bedrijfs- vereenigingen en de vereeni- ging van Raden van Arbeid nieuwe richtlijnen zijn vastge steld, welke een meer sociale en voor den verzekerde, gunsti ger toepassing van dit artikel inhouden. Weigering van ziekengeld op grond van genoemd artikel zal alleen plaats mogen vinden: a. wanneer de arbei der te kwader trouw werk heeft aan vaard met het oogmerk ziekengeld te. trekken; b. wanneer de arbeidsonge schiktheid zich openbaart, voordat arbeid van eenige beteekecis is ver richt, ook al is de arbeider te goe der trouw; c. wanneer arbeid verricht is, doch de arbeider voor den aan vang van zijn verzekering door of vanwege den arbeidsbemiddelaar was gewezen op het gevaar van den be dongen arbeid voor zijn gezondheids toestand, of uit anderen hoofde zoo goed ais zeker wist, dat de arbeid, waartoe hij zich verbond, hem bin nenkort arbeidsongeschikt zou ma ken, tenzij do arbeider sedert den aanvang van de verzekering zwaren arbeid gedurende een tijdvak van 8 opeenvolgende kalenderdagen, norma- len arbeid gedurende een tijdvak van 15 opeenvolgende kalenderdagen, of lichten arbeid gedurende een tijdvak van 30 opeenvolgende kalenderdagen heeft verricht. Ten slotte zal vanwege de uitvoe rende organen voeling worden ge houden met de gewestelijke arbeids bureaus om te bevorderen, dat ar beiders, die ongeschikt voor 't hun op gedragen werk zijn bevonden, passend werk wordt opgedragen. Met het volgen van deze nieuwe richtlijnen zal worden vermeden, dat voortaan een tijdens het werk ziek geworden arbeider zijn aanspraken op ziekengeld ziet afgewezen met de me» dedeeling, dat hij ongeschikt tot wer ken was, hoewel hij toch metterdaad had getoond, te kunnen werken. Voor de werkers in de werkverrui ming zal de nieuwe regeling zooda nig worden toegepast, dat zij geen nadyel ondervinden en ook in deze gevallen de uitvoerende organen an derzijds gevrijwaard blijven tegen het doen van onverschuldigde uitkeerln- gen. Onze veevoederpositie is moeilük, maar aardappelschillen voeden het ve« Geef de aardappelschillen aan den ophaler mee. De vuilnisemmer is een gemakkelijk voorwerp, in het huishouden. Alles wat afgedaan heeft of van geen nut meer is, wordt in den vuilnisemmer gewor pen. Hoeveel aardappelschillen en groente-afvallen zouden er v o o r den oorlog wel niet verdwenen zijn in de vuilnisemmers van de Nederlandsche huishoudingen? Zeker, de „schllleman" kreeg er zijn deel van, maar heuscb,' •as m3ar een bescheiden dccl. in dezen oorlogstijd, mag niets ln den vuilnisemmer verdwijnen, dat ons nog van verder nut kan zijn. Dat is een Nederlandsch belang. De 5000 ton schillen, die in 60 van de belangrijkste gemeenten van ons land per week worden opgehaald, kunnen 30.000 koelen voeden. Dat Is niet veel, zal men misschien zeggen, maar het is wél veel als men be denkt, dat dit voedsel ten goede komt aan koeien die juist daar gehouden worden, waar het bijzonder te pas komt, namelijk in de buurt van de groote steden van ons land. -Helpt do koelen en de koeien helpen U. Be waar de aardappelschillen en geef zo aan den ophaler mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1