Nieuwe vergeefsche aanvallen der Sovjets. de revolutiónhaire kréchten van de nétionaal-socialistische gemeenschap zullen optreden. Het oögenblik is gekomen, rk heb gevolg gegeven aan den tot mij gerichten wensch om de mannen dér natiónaal-socia- listische beweging niet meer zonder risico te laten ver moorden en zal de nationaal- socialistische beweging bewa penen, zeide spr. Ik verheel mij niet, dat daanxiede een buitengewone verantwoordelijkheid in han den van de nationaal-socialis- ten wordt gelegd. Ik Verheel mij echter ook niet, dat de na- tionaal-socïalisten deze verant woordelijkheid zullen dragen, want zg hebben in een meer dan tienjai-igen strijd geleerd, een moeilijken weg vol ver antwoordelijkheid op te gaan. Des te eerder heb ik hiertoe besloten, omdat het mij duide lijk is, dat de nationaal-so. cialisten zich deze moorden op den duur niet kunnen laten welgevallen. Teneinde derhal ve geèn eigen richting tè léten baanbreken, leg ik thans de verantwoordelijkheid in han den der beweging. Wanneer men zich in Vele Nederland- sehe kringen hierover bezorgd zou maken, kan ik tot die kringen slechts zéggen: het is de géringste zórg. te weten, dat de nationaal-socialisten wapenen in handen hebben. Overigens hebben de Neder landers het zelf in handen om door eigen discipline, een toe stand te doen ontstaan, dje het Nedetlandsche volk staat stelt zoo goed mogelijk vol te houden. „Het gaat goed". Dat herinnert mij aan een woord, dat men hier vaak ver neemt: „Het gaat goed". Ein delijk kan ik eens constatee- ren, dat ik dezelfde meèning ben toegedaan, als zij, die an ders meenen mijn meening niet te kunnen deeleh. Het gaat inderdaad goed, wanneer ik aan den toestand in het Westen denk. Spr. wees op de uitgebreide verdedigingslinie langs de kusten en de onafge broken aanvoer van wapenen. Maar ook. in het Zuiden gaat het goed. Want het is veel be ter in den oorlog duidelijke situaties te hebben, dan niet alleen onduidelijke, maar zelfs gevaarlijke situaties, die men met het oog op den kameraad <en bondgenoot met inzicht in den wereldtoestand niet radi caal, zooals noodzakelijk zou zijn,, met het zwaard te lijf kan gaan. Spr. wees daarbij op het verraad in Italië. In den rug van de Ih Italië staan de Duitsche divisies moesten de Ita liaansche troepfen naar den vijand óverloopen, onze divisies afsnijden en met één slag een front vormen aan de Alpen in het Noorden. Dit plan is volkomen mislukt. De fascistische legioehen, die maarschalk Graziani - thans opstelt, zullen volwaardiger ml- illtairë bondgebooten zijn dan het door verraderlijke generaals aangevoerde Italiaansche leger. Militair gezien zul len zij toch waardevoller zijn? dan het in zijn kern goede, maar in zijn leiding slechte Italiaansche leger. Een onderzoek van de politieke ont wikkeling toont nu aan, hoe gunstig en nuttig deze gebeurtenissen voor bendengroepen 'tot den strijd ging ondernam het fascisme om zeep te brengen, verschenen er aan den z.g. burgerlijken kant slechts meer politieke kerkhofdeserteurs en klau terden op de redactiezetels. Zij had- er geen benul moer van wat werkelijk in, de politiek Kffngaat wat voor het volk van belang De eenigen die actief zijn opge treden én wier onderwerping een ze kere inspanning vordert, zijn de com munisten geweest. Da!t is het beste bewtjs, waar de weg naar toe leidt, wanneer de Westelijke mogendheden iets op touw zetten. Het eindigt met het communisme. Eén ding is volkomèn duide lijk: Hèt Westen en ook hét Zuiden zullen de beslissing niet brengen. In het Oosten wordt beslist, of dit Europa nog zijn oude bestaan van vele duizen den jaren zal behouden of niet. Spr. stelde vast, dat Engel- schen en Amerikanen met het bolsjewisme op leven en dood ztfri verstrikt, zoodat zij niets anders kunnen, dan Europa prijs te geven. Geven de bol sjewisten den oorlog op, dan is hij ook verloren voor de Enge'lschen en Amerikanen. En omdat de Engelschen en Amerikanen dit precies wéten, zijn 2ij ook zonder bezwaren bereid, heel Europa op te of feren. Zg hebben het al gedaan. Zij hebben den Balkan uitge leverd, de Grieksche en de Joego-Slavische emigrantenre- geering uit Londen verwijderd, zij hebben Polen prijs gegeven. De bijdrage die het Westen van Europa kan leveren, kan altijd weer slechts uit één ding bestaan: ons te helpen in den strijd, die wij natibnaal- soeialisten, om Europa voeren, hetzij in het Oosten, hetzij hier in het Westen. Dat is ■echter de eenige voorwaarde eh tevens ook de stellige ga rantie, dat deze volkeren, de Nederlanders en alle anderen, dóór de vervulling van deze voorwaarde, hl. door hun op treden voor Europa, hun volk- sche vrijheid eh onafhankelijk heid zuilen bewaren en garan deeren. Dat verbindt ons, N-e- derlandsche en Duitsche natio naal-socialisten. Dat verbindt mij met den heer Mussert, die met zijn N.S.B. een vastbera den heraut is in dezen strijd. Hg is het, die aan het Neder- landsche volk steeds weer voorhoudt, welke weg leidt naar het duidelijk voor oogen stellen van dé eigen eer, maar tevens naar de verdediging van de éigen volksehe vrgheid. Het staat ons duidelijk voor oogen, dat de zware belasting, die op 'alle nationaal-socialis ten en vooral' 'op hét Duitsche volk drukt, uren van moede- Het opperbevel der Duit sche weermacht déélde Maan dag mede: Verscheidene plaatselijke Sov- jetaanvallen op het verkleinde Koebanbruggenhoofd wèrdén bloedig afgeslagen. Aan den midden-Dnjepr le verden de eigen aanvallen op de vijandelijke gevechtsgroe pen, die de rivier waren ovex-- gestoken, in weerwil van den heftigen tegenstand, goede re sultaten op. In het-gebied van ide Pripjetinonding en ih het gebied ten Westen van Smo lensk vielen de bolsjewisten ook Zondag met vrij sterke strijdkrachten vergeefs aan. In de overige sectoren van het Oostelijke front vónden daar entegen slechts plaatselijke, zij het soms ook levendige, ge vechten plaats. Aan het Zuid-Italiaansche front werden in het gebied ten Noorden van Napels en ten Noordwesten van Foggia eenige door pantserwagens on dersteunde aanvallen van Britsch-Amerikaansche ge vechtsgroepen afgeslagen e daarbij verscheidene pantser wagens vernietigd. Op het eiland Corsica viel de vijand Zondag meermalen de stellingen van onze achter hoede rondom Bastia aan; hij werd echter na korten strijd ;eruggeslagen. Duitsche troepen zetten in Istrië de operaties tot vernie- ;iging van communistische jenden met succes voort. Na zuivering van het gebied ten Oosten van Görz werden thans de gebieden ten Oosten en Zuidoosten van Triest be vrijd en daarbg verscheidene loosheid en van twgfel kan brengen, maar tevens ook uren van den weerstand, want dan treedt aan het licht, welk een kunnen en welk een geloof er in de menschen steekt. Als wij nationaal-socialisten ons handhaven, dan zal er in heel Europa geen mensch zijn, die niet een betere toekomst tege moet kan zién. Het lot heeft ons den FUhret- ge geven. Adolf Hitler kent alle zorgen, kent allen kommer, dien eiken volks genoot afzonderlijk treft. HU heeft alles meebeleefd en in zich bewaard- Dat is de bron van zUn groote kracht. Nooit heeft hU zich van zijn volk verwUderd. HU staat er mid den in, als een van ons. Dat ls voor ons de groote waarborg, deze strüd op leven en dood voor het gToote sociale rechtvaardige doel eener nieuwe ordening van het Euro- peesche en het Germaansche leven, geboerd wordt volgens waarachtige beginselen der sociale rechtvaardig heid. En daarom zullen wij met den Führer overwinnen. En daarom zullen wU uit dezen oorlog nog slechts als fanatiekere nattonaal-SOcialisten te voorschijn komen om te beginnen aan ons vredeswerk. Heil den Führer. gedwongen en vernietigd. Formaties vijandelijke vlieg tuigen bombardeerden Zondag óVerdég plaatsen in het be zette gebied in het Westen. Er ontstonden verliezen aan menschenlevens en aanzienlij ke vernielingen, vooral in de woonwijken van eenige N e- derlandsche steden. Zonda:gnacht vielen vijande lijke bommenwerpers Kassei aan. De schade, hoofdzakelijk in de oude stad, is aanzien lijk. De bevolking leed verlie zen. Luchtverdedigingsstrijdkrach- ten vernietigden bij deze aan vallen 44 vijandelijke vliegtui gen. Twee andere, waaronder een viermotorige vliegböot, werden neergeschoten boven de wateren ten Westen van Eggeland. De luchtmacht bombardeer de Zondagnacht vliegvelden en andere militaire installaties in Groot-Brittannië. Duitsche vèr- dragende batterijen beschoten Zondagnacht de Britsche kust en plaatsten treffers te Rams- gate, Deal, Dover en Folke stone. AMERIKA ANSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUIISCH GEBIED. Maandagochtend zrjn Ameri- kaansche formaties bommen werpers, naar het D.N.B. ver neemt, bij zeer heiig weer, West-Duitschland binnengevlo gen. In felle luchtgevechten dreven de Duitsche jachteska- ders de vijandelijke golven bom menwerpers uiteen. Afweerge schut greep eveneens met goed effect in den afweer in. V> spreid uitgeworpen bommen veroorzaakten eenige schade in woongebieden en verliezen on der de bevolking. Volgens de tot dusverre ont vangen berichten werden 12 viermotorige vliegtuigen door de Duitsche luchtverdedigings- strijdkrachten vernietigd. Naar de andere bommenwer pers, waarvan het neerschieten zoowel vanuit de lucht als ook vanaf den grond bevestigd is, wordt op het oogenblik nog ge zocht. Luchtaanval op Parijs. Anglo-Amerikaansche bom. menwerpers hebben Zondag middag een aanval gedaan op Parijs. Tot nu toe zijn er 8 dooden en 40 gewonden. VLISSINGEN Dobbelaars gesnapt. Een wachtmeester der po litie zag Vrijdagavond tijdens een surveillance, dat er in een café gedobbeld werd. Er werd terstond een nader onderzoek ingesteld, waarbij de caféhou der aangehouden werd, terwijl ook een drietal spelers naar hét bureau werd overgebracht. Kleine oorzaken.-. Bij noodzakelijke werkzaam heden door de waterleiding op Zaterdagmiddag in verband met een lekkage, werd een edéelte van het net afgeslo- en. Een winkelier, die geen water kon krijgen, ging in het boven de zaak gelegen onbe woonde huis. waarvan hij den sleutel heeft, eens een krjkje némen of de kraan ddér wel water gaf, hetgeen oök niet het gevG.1 bleek te zijn. In dit bovenhuis bevindt zich een klasselokaal van een school, dat evenwel met het oog op den Zaterdagmiddag niet be zet was. Zondagmorgen in de vroeg te zag eAi surveiUeerende po litieagent, dat er water onder de deur van den winkel bene den uitstroomde. Bij nader on- dei-zoek bleek de geheele win kel blank te staan terwgl int de plafonds zondér ophouden een waterval naar beneden gutste, De winkelier, die den nacht elders doorbrengt, kon niet worden gewaarschuwd en dies werd na hét verbreken van een ruit In de bovenwo- zrjn poging om boven Water te krijgen, vergeten de kraan weer te sluiten. Het behoeft geen betoog, dat de schade aanzienlijk is. 102 kinderen gedood. Bij den aanval van Ameri- kaansche bommenwerpers op de 3000 inwoners tellende stad Esens in de middagui'en van 27 September, zijn volgens de Bremer Zeitung 102 kinderen gedood. De Britsche admiraliteit deelt méde, dat het corvet „Polanthus" verloren is ge gaan. Feuilleton. DE MAN UIT DE WILDERNIS. 57) door B. REEN. Dokter de Jager schrok wel een weinig, maar per slot van rekening was Steeh een goede vriend van hem. Hg besefte, datdat Steen wat overspannen moest zijn en dat hij het best deed met hem terWille te zijn. Kil voelde, dat het niet waar schijnlijk was, dat hem iets zou overkomen. Dus leende hij hem hoed en las. alsook een donkeren bril, terwijl hij eveneens een van zijn auto's den milllonnalr ter beschikking stelde. De aan kondiging inzake de verple- gihgsinrichting besloot hg evenwel vast te houden, totdat hij eerst overleg had gepleegd met van Dongen én de nood zakelijkheid er van was komen vast te staan, thtusschen trok Herman Steen rich terug in een hoek, om iedere bijzonder heid op te schrijven, die hij zich kon herinneren van Mid- delkoop's notities over den jHakika-schat. De avond was buitengewoon donkéf, toen hjj het huis van den specialist verliet en zich heimelijk naar den auto begaf, om dan met volle vaart weg te rilden. Hij zuchtte van ver lichting, toen hij omkeek en ontdekte, dat de straat zoo goed als verlaten was, maar angstig hièld hij lederen auto in de gaten, die' hem mogelijk volgde op zijn tocht dwars door Rotterdam. Hij had er geen ondervinding van, achtervol gers van zich af te schudden, maar hij beschikte over vol doende gezond verstand om niet recht toe recht aan op zijn doel af te gaan. Toen hij eindelijk bij het station Delft- sche póórt arriveerde, was hg er van overtuigd, dat niemand hem op de hielen zat. Juist was er een trein aan gekomen en een stroom van menschen kwam door den uit gang naar buiten. Steen bracht zijn auto tusschen andere voer tuigen tot stilstand en bestu deerde aandachtigde men schen, die passeerden. Van van Dalen was evenwel geen spoor te bekennen en hij begon zich al boos af te vragen, of hij misschien toch niet beetgeno men Was, toen hij een portier van zgn wagen hoorde klikken. „In orde, meneer Steen. Goed gedaan," klonk van Dalen's stem. „Ik ben benieuwd of u gevolgd werd en of iemand mij in den auto zag sluipen. Ik houd mij op den grond ver borgen. Rijd als u hier van daan gaat links af, maar doe net alsof u op iemand wacht, die niet verschijnt, dat voor het geval er iemand is, die .u in het oog houdt." Niettegenstaande den angst, welke hij om zijn dochter uit stond, amuseerde Steen zich. Dit was nu de sensatie, waar naar hij altijd had verlangd. Geheimzinnigheid, en actie. Hij tuurde door het open raampje van zijn auto en nam de laat ste reizigers op, die uit het station kwamen. Dan zei hg met een boos schouder opha len: „Dat is me ook wat moois. Zeker den trein ge mist." Hij draaide het raampje dicht en reed .weg. „Wil je mij een verklaring geven?" voegde nrj van Dalen over zijn schouder toe. „Nog niet. Daarvoor is het nog geen tijd!" was het ant woord. „Hebt u alles gedaan wat betreft die notities MIDDELBURG Diploma-uitreiking Z.E.V. Eenigen tgd geleden ver meldden wij in ons blad de namen van een aantal adspi- rant-monteurs en sterkstroom monteurs, die hun diploma van de Zeeuwsche Electro- technische vereeniging hadden behaald. Deze diploma's wer den nu Zaterdagmiddag door den heer C. Doets uitgereikt. De heer Doets wenschte de geslaagden geluk en zegde den directies van de P.Z.E.M. en van „de Schelde" dank voor de medewerking, die zij ver leenden voor het tot stand komen van de cursussen. Na eenige uiteenzettingen over de wgze, waarop de lessen in het vervolg zullen worden gege ven en hoe de cursussen er uit zullen zien, deed spr. een beroep op aller medewerking om een goed geheel te vor men. De heeren Slooves (P.Z.E. M.), Gijzeis (van „de Schel de"), de Blécourt (secretaris van de Z.E.V.) en van 't Westende voerden hierna het woord. Zij wenschten de ge slaagden geluk. Een der leerlingen zegde den bestuursleden en den leeraren dank en bood ge schenken aan. De heer Doets sloot hierna de bijeenkomst. Radioprogramma Woensdag. Hilversum I. 414.4 M. - 12.15 Ork, Hendriks. 12.45 Nieuws. 13 00 Land en volk brengt... 13.10 Ork. Hendriks. 13.45 Voor de Jeugd. 15.00 Godsd. uitz. 15.15 Solisten concert. 16.00 Ork. Boulanger. 16.15 Ork. Mosman. 16.45 Nieuws. 17.00 Hobo. piano en ela%-ecimbel en gram. 18.00 BNO. 1805 Ork. van Krevc- 18.45 OoBtfront. 18.55 Marsch- muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Repor tage. 19.15 Viool en piano. 19.45 Familie Speelman. 20.15 Symphonie orkest. 20.53 Zang en piano. 21.00 •t Jonge hart. 22 00 Nieuws. 22.15 Van de eene melodie in de andere. Hilversum 11. 17.00 Symplionisch concert. 13.00 Orkest. 19.00 Nienws. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 'n Uur licht amusement. 20.15 Voor zelftuin- ders. 20.30 Ork. Wouters. 21.15 Strijk kwartet. 21.45 Avondwijding. 22.00 Nieuws.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2