AR^MA Volop rooken! KRUSCHEN 4en moordaanslag gepleegd op den Nederlandschen politie agent Blonk en diens echtge noot*. Johannes Kalsboven beeft op den politic-agent Bionlt geschoten, terwijl Sape Kuiper verscheidene schoten heeft gelost op de ecbtgenoote van Blonk, die haar man te hulp snelde en voorts nog een schot op den politieagent Blonk. Blofck en zijn echt genoote werden «waar gewond. Kuiper heeft ook medewer king verleend aan den moord op den rijwieistaller Hoff. Op 24 Juni 1943 heeft Kuiper ge probeerd brand te stichten in een bioscooptheater te Amster dam, waar hij een brandbom had verstopt in een door hem opengesneden logezitplaats. Doordat de helsche machine tij dig kon worden verwijderd, is de brand voorkomen. Tezamen met den jood Leo ftijda en den eveneens veroordeelden student in de medicgnen Olaf Thomsen heeft Kuiper in een huis te Amsterdam een groot aantal brandsassen gemaakt. In den veroordeelde Johan nes van Mierlo, die werkzaam is geweest als leeraar aan 'de machinistenschool te Amster dam en die nauwe betrekkingen onderhield met de communisti sche partij, hebben de jonge terroristen een hunner geeste lijke leiders gevonden. Van Mierflo heeft een speciale sahotage-groep georganiseerd. Behalve dat hij medeplichtig was aan den moord op Hoff. den eigenaar van de fietsenstalling, heeft hij opdracht ge geven voor den op 20 Augustus 1943 gepleegden moord op den Nederland schen politie-kapitein Woerts in Bus- sum. in Engeieche opdracht schik kingen getroffen voor den moord op een vooraanstaande Nederlandsche persoonlijkheid en in 3 gevallen in formaties ingewonnen voor voorge nomen moordaanslagen. Louis Boissevain, leerling op de machinistenschool, die een leidende rol in de terreurgroep speelde, heeft in opdracht van den halfjood Hans Ka tan en van den journalist Maarten van Gilse en met hulp van de even eens gearresteerde studente Reina Prinsen-Geerlings op 3 Juli 1943 te Enschede den eer ste luitenant der Nederland- sche politie Kaay doodgescho ten, Louis Boissevain heeft voorts op 20 Augustus 1943 met hulp van de intusschen ge arresteerde Gertruida van Lier twee schoten gelost op den Ne- derlatidschen politie-kapitein Woerts in Bussum, waardoor deze zwaar gewond werd. Deze moord is gepleegd op ver langen van een andere terreurgroep, die ais belooning had beloofd vuur wapenen te «uilen leveren. (Binnen kort zai deze andere terreurgroep zich voor het Polizei Standgerlcht te ver antwoorden hebben.) Tenslotte heeft Louis Boissevain als leider van een speciale terreurgroep aanwijzingen ge geven voor het ten uitvoer leggen van spoorwegaanslagen en een reeks andere spoorwegaanslagen voorbereid. BOS VRIJ. De ..Aroma" is verreweg de beste bon vrije sigaar die er is. Voordeden: 1. Zeer goed gesausd. 2. Trekt bijzonder goed. 3. Krijtwitte brand. 4. Sumatra-kleur. 5. Keurig afgewerkt. Senoritas 5 cL Sigaren 7 '/i ct. het best te kragen by de vakkundige sigarenwinkeliers. Kosmos Sigarenfabrieken N.V. Roosendaali De student Antoon Pleyte heeft zich langen tijd met den werktuigkundige Jan Karei Boissevain bezig gehouden met het vervaardigen van hel sche machines en ontplofbare stoffen. Beiden hebben zich ook vijandelijke ontplofbare stoffen weten te verschaffen. Antoon Pleyte en Jan Karei Boissevain hebben eind Mei 1943 door het aanbrengen van ontplofbare ladingen een aan slag gepleegd op een Duit- schen frontverlofgangerstrein die niet gelukt is. Tezamen met onbekende personen beeft Antoon Pleyte nog een ande ren aanslag op een Duitschen verlofgangerstrein beproefd. Een derde aanslag op een Duitsch militair transport is hem evenmin gelukt. De door Jan Karei Boissevain vervaar digde ontplofbare stoffen zijn gebruikt bij andere aanslagen. De kantoorbediende Gideon Boissevain, de letterkundige Walter Brandligt en de jour nalist Maarten van Gilse heb ben zich als leden der terreur groep jaren lang bezig gehou den met het vervaardigen en in omloop brengen van ver- valsefate persoonsbewijzen voor in illegaliteit levende Ne derlanders. Zij hebben verder in radio-toestellen, die moesten worden ingeleverd, brandsas sen ingebouwd met het doel, dat gebouwen met de daarin bijeengebrachte radiotoestellen in brand zouden geraken. Gideon Boissevain en Maar ten van Gilse hebben voor ont plofbare middelen gezorgd en twee aanslagen op spoorlijnen uitgevoerd, die niet gelukt zijn. Gideon Boissevain heeft ook voor den moord op een politie-ambtenaar 'n afspraak gemaakt met andere leden dei- groep. De - pikeur Remiens en de radio-technicus Antoine Th. Broeckman, waren reeds sinds jaren lid van de couimunisti- sche Sabotagegroepen. In Maart en Mei 1943 hebben zij twee mislukte spoorwegaan slagen gepleegd. Zij hebben verder in het voorjaar van 1943 met andere daders over vallen gepleegd op den ban. kier Loker en-Campagne ir Blaricum, den makelaar Ho ning in Soest, op het huis Witte Burcht in Soest, op een vrouw in Laren en op een villa in Lage Vuursche, om geW, levensmiddelen, kledingstuk ken en persoonsbewijzen op te eischen. In de eerste drie ge vallen hebben zg zich toegang tot de huizen verschaft, door zich uit te geven voor leden van de Duitsche Sicherheit-s- polizei. Eind Juni 1943 hebben zij een roofoverval gepleegd op een transport distributiebe scheiden in Lage Vuursche. Remiens, die ook aan de ver vaardiging van valsche per soonsbewijzen heeft medege werkt, heeft bovendien needs eind Mei 1942 een opslagplaats van stroo van de Duitsche weermacht in brand gestoken, brandstichting gepleegd in.het arlfcidsbureau te Amsterdam en heeft deelgenomen aan den aanslag op het bevolkingsre gister te Amsterdam op 27 Maart 1943. De kantoorbediende Anton J. Th. Koreman is ter dood veroordeeld, omdat hij den pi keur Remiens, na diens deel neming aan den aanslag op het Amsterdamsche bevol kingsregister, in zijn huis heeft opgenomen en diens pi stool in bewaring heeft geno men, hoewel hij op de hoogte was van diens medewerking aan de actie van sabotage. Tegen den monteur Viktor van Swieten is de doodstraf uitgesproken, omdat hij sinds jaren een pistool in bezit had en dit wapen, ondanks het des betreffende bevel, dat dc be zettende overheid heeft uitge vaardigd. niet heeft ingele verd, voorts omdat hij zijn nistool heeft overhandigd aan de mede-veroordeelden Re miens en Broeckman voor eventueele verdediging tegen Duitsche politie-beambten en tenslotte omdat hij een pistool van Remiens in 'bezit heeft genomen om dit wapen te re pareer en. De student in de medicijnen Johana Roemer HARDE STRUD AAN OOSTELUK FRONT, TERREUR AANVAL OP MÜNCHEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht 'maakte Zondag be kend: Aan het Koeban-bruggen- hoofd en in den Zuidelijken en Centralen sector van het Oos telijke front deed de vijand Za terdag plaatselijke aanvallen, die, hier en daar na harden strijd, afgeslagen werden. De stad Taman werd zonder dat de vijand het merktfe, na vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties, ontruimd. Aan den midden-Dnjepr ge lukte het vijandelijke landings- hoofden verder tè verkleinen. Den taai strijdenden vijand werden daarbij zware verliezen toegebracht. Bij de afweergevechten ten Zuidoosten van Saporosje heb ben zich het jagerregiment no. 138 onder leiding van lt. kol. graaf von der Goltz, een onder leiding van majoor von Gaza staande taakgroep en de storm- geschutafdeeling no. 243. bene vens de leger-tankjagerafdee. ling 721 bijzonder onderschei den. Aan het Zuid-Italiaansche front heerschte slechts geringe gevechtsactiviteit. Anglo-Ame- rikaansche strijdkrachten volg den onze achterhoedetroepen, die na vernieling van alle voor den vgand belangrijke installa ties langzaam naar het Noor den uitwijken. In het Noordelijke deel van het eiland Corsica hebben Duit. sche gevechtsgroepen verschei dene aanvallen van troepen van Badoglio. benden en Gaullisti sche bataillons Marokkanen afgeslagen. Door tegenaanval len werden den vijand zware, bloedige verliezen toegebracht. Talrijke gevangenen werden binnengebracht. Vijandelijke vliegersstrijd krachten hebben overdag uit groote hoogte en onder bescher ming van wolken, bommen ge worpen op Emden en andere plaatsen in het kustgebied der Duitsche bocht. Zaterdagnacht zijn sterke formaties Britsche bommen werpers onder nieuwe schen ding van Zwitsersch territo riaal gebied naar Zuidwest- Duitschland gevlogen. Een ter- heeft zich vergrepen aan de verordening tot bescherming van de openbare orde, doordat hij op 10 April 1943 door het aanbrengen van een brandsas, gepoogd heeft brand te stich ten in de universiteit te Am sterdam, ten einde de door de Nederlandsche studenten af gelegde verklaringen van loya liteit te vernietigen en tegen de loyaliteitsverklaringen te protesteeren. Ook zijn hande ling is door het standgericht beschouwd als dienende om de openbare rust en orde in Ne derland te verstoren. Het geestelijke contact van de door het Polizeietandgericht Amsterdam op 30 September 1943 veroordeelde Ne derlanders met de illegale commu nisten is vooral tot stand gebracht door den 32-Jarigen Petrus Pooters, zonder beroep. Pooters is reeds op jeugdigen leef tijd lid der Communistische Partij Ne derland geweest, heeft leidende func ties in deze party bekleed en zich ontbinding der Communistische Party Nederland bezig gehouden met het tot etaiad brengen van het con tact der illegale communisten met de kringen van nationalistische studen ten eenerzijds en met sabotage-groe pen anderzijds. Jarenlang heeft hij verboden politieke redevoeringen voor 'Nederlandsche studenten gehouden en studenten gerecruteerd voor terreur groepen. Pooters heeft deel gehad ln de oprichting dei» op 30 September 1943 veroordeelde terreurgroep en heeft van al haar handelingen ken- gekregen, zonder dat hij zelf actief aan daden van geweld deel nam. Wegens het oprichten van een geheime organisatie en wegens het niet aangeven der hem bekende ge- wetdde lieten, dat wordt voorgeschre- door de verordening tot bescher ming der orde. la hij eveneens ter dood veroordeeld. De behandeling tegen ver scheidene vrouwen, die als le den der terreurgroep gearres teerd zijn, alsmede tegen an dere medeplichtigen zal op bij zondere wijze geschieden. reuraanval op München ver oorzaakte verliezen onder de bevolking en vrij groote schade in de stad. Luchtverdedigings- strijdkrachten schoten volgens de tot dusver ontvangen be richten 7 vijandelgke vliegtui gen neer. Het luchtwapen heeft in den nacht van 2 op 3 Oct. vliegvel den en andere militaire doelen in Zuid- en Midden-Engeland bestreden. NAPELS ONTRUIMD. Duitsche troepen hebben, na grondige vernieling van alle voor den oorlog belangrgke in stallaties en het wegvoeren der ravitailleeringsgoederen, Na pels aan den voorzichtig vol genden vijand overgelaten. Munitieschip te Napels ontplofte. Thans is onthuld, dat onge veer 3 maanden gelsden br een Engelsch-Amerikaansch bombardement op Napels een in de haven liggend schip ge troffen werd en in brand ge raakte. Een groote menschen- menigte stroomde naar de ha ven om den brand gade te slaan. Toen het schip, dat met munitie geladen was. in de lucht vloog, werden honder den personen slachtoffer van de ontploffing, die in de ha venwijk geweldige schade aan richtte. Terrenraanval op Rijnland-Westfaalsch gebied. Vrijdagnacht voerden Brit sche bommenwerpers een ter- reuraanval op Rijnlandseh- Westfaalsch gebied uit. Vooral te Hagen ontstonden aanzien lijke schade in woonwijken en verliezen onder de burgerbevol king. Vrijdag en Vrijdagnacht werden, voorzoover tot dusver bekend, 24 viermotorige bom menwerpers neergeschoten. Convooislag van 10 dagen op den Atlantischen Oceaan. 150 overlevenden van den convooislag van tien dagen op den Atlantischen Oceaan zijn thans in een haven aan de Oostkust van Canada aange komen. De overlevenden ver telden, dat de aanval „de erg ste- in twee jaar is geweest en op de tweede plaats staat na de convooislagen bij Moer- mansk". Het juiste aantal der verliezen wordt geheim gehou den. Onder de tot zinken ge brachte torpedoboot jagers is de Canadeesche torpedojager „Sainte Croix", die door een torpedo in het munitiemagazijn getroffen werd en in de lucht vloog. Van de 147 opvarenden kwamen er 146 om het leven. Vijf minuten na Churchills ver klaring over de duikbootkwes tie in het Lagerhuis verdween het eerste schip in de golven, binnen een half uur gevolgd door twee andere en nog een derde. In totaal zijn meer dar. zes koopvaarders in den grond geboord. De overlevenden zijn opgeviseht door een convooi- schip, dat echter kort daarop eveneens getorpedeerd werd. Ook op den derden dag van den aanval waren de duikboo- ten nog steeds op het spoor der convooischepen. Amerikaan sche aanvalspoging op Zuid-Duitschland. Amerikaansche bommenwer pers trachtten Vrijdag overdag doelen in Zuid-Duitschland aan te vallen. Jagers dwongen hen gedeeltelijk hun bommen in zee te laten vallen en tot omkee- ren. Enkele formaties die die per in Duitsch gebied wisten door te dringen, werden voor het grootste deel van hun doe len weggedrongen. Op eenige plaatsen ontstonden verliezen onder de burgerbevolking en schade aan woonhuizen. Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vllssln- cer.Algemeen redacteur: M. Geerse. Middelburg: Stadsnieuws: C. de Voogd. Vlissingen en J. P. Ph Doorenboe. Middelburg; Gewestelijk nieuwe: H. van Ben them. Goes en R. F. H. L. Sondag, Oostburg: Haagsch redacteur mr. J. C. de Wit; Advertentiechefvoor Mid delburg: C. P. Buys, voor Vlissingen: S. RUkeboer, MIDDELBURG Uit het politierapport. CS Wegens het springen op een rijdende tram kregen P. de V., W. T. H. van P. en J. G. ieder - - een politioneele waarschuwing. A. I. K. uit Wissenkerke, die nog een maand gevangenisstraf te goed had, werd aangehouden c en naar het parket van den e officier van justitie overge- a bracht. „Kameraden". Aan de film „Kameraden", 3 die de N.D.K. in de Electro- 3 bioscoop Donderdagavond deed C vertoonen, ligt een soldatenge- schiedenis ten grondslag. Deze Z£ geschiedenis speelt zich af in de jaren 18091814, dus in den tijd van Napoleons bloei en val. Zooals uit den titel reeds blijkt is het hoofdmotief „Kameraad schap". Kameraadschap, hechte O* kameraadschap, is tegen alles bestand, maakt sterk en voert tot overwinning. Dit brengt Z! deze film tot uiting. Willy Birge!, als majoor von We- dell. maakt door zijn befceerscht en ZZ voornaam spel de hoofdfiguur van de film tot een mensch van vleescii en bloed. Hij is de spil, waar alles om CS draalt. Zonder zijn kalme bewegin gen, zijn ontroerende gelaatsexpres- sies, zou de rolprent, die wat al te weinig dramatische actie heeft, niet zoo sterk geworden zijn. De film is overigeDS tot in de puntjes verzorgd. C Het tydperk, waarin de handeling ge- ImA plaatst Is, leent zich door uniform- weelde en elegante kleeding uitstekend voor een schitterende verfilming. Ge- lukklg is van deze schittering een bescheiden gebruik gemaakt en Is de film „Kameraden" een evenwichtig geheel geworden. (A. L. de Muynck.) E 3 GOES Verboden handel. C De ambtenaren van den C.C. *- D. hebben alhier aangehouden zekeren S. en W. en beslag ge- •- legd op drie pakkisten met O leer. Er schijnt sprake te zijn van een verboden handel. Het onderzoek wordt voortgezet. Minderjarige aangehouden, "JZ Het minderjarige meisje L. v. S. dat zonder de ouderlijke toestemming Rotterdam verla ten had, werd door de politie alhier aangetroffen en op transport naar haar woon plaats gesteld. Geref. Mannenvereeniging. Zaterdag vergaderde de kring Zuid-Beveland van den bond van Geref. Mannenvereenigin- gen in de bovenzaal der Geref. Kerk. De vereeniging van Baarland hield een inleiding over Augustinus, waarover een geanimeerde gedachtenwisse- ling volgde. Uit het politierapport. De politie maakte procesver baal op tegen mej. N. E. M. die zich na 10 uur op straat bevond en tegen P. J. L. te Hoedekenskerke, die in verbo den tijd door de Lange Kerk straat fietste. Inzake hetzelfde feit kreeg J. P. P. een politio neele waarschuwing. INGEZONDEN. DIERENDAG. Dierendag, 4 October, is de sterf- CSl EE dag van Fransiscus van Assisi, de p man die niet alleen goed was voor Ï2 dieren, maar ook voor menschen; of wilt ge bet omgekeerd: die niet r— alleen menschenleed zag, maar ook deernis voelde voor dierenleed. Dierendag is nu de algemeene propagandadag geworden, waarop het "CS volle licht van de publieke belang- jgjj stelling eens even vallen moet op het van Dierenbescherming. Maak *n spoedig einde aan die kwellende rtieumatische pijnen. De zes minerale zouten in Kru- schen zuiveren Uw bloed en voe ren Uw lichaam nieuwe levens kracht toe, waardoor de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Gezondheid voor een cent per dag By Apoth. en Urog. 0.41,0.76,1.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2